De vlag VADER ELFERS MIKT NET ZOALS ZOON ROB OP MÜNCHEN Nationaal schietcomplex in Haarlem NOG München 0991972 WAT 7 Onbekend 17 Kosten Plan Onthullend Perfectie ZATERDAG 10 JUNI 1972 Erbij relativiteit»* theorie over sport Schieten op ritme van hartslag ROB KAT u» Anton Elfers streeft naar perfectie. Gedurende een wedstrijd is hij in staat schieten wel vergeten. De ontwikkeling van het prestatieniveau bij het schieten is zo vergevorderd, dat iemand mij eens zei, jullie prestatieniveau bereikt de top van het menselijk kunnen”. Dat een lichamelijke en geestelijke topconditie hierbij onontbeerlijk is, is een duidelijke zaak. Anton Elfers laat zich daarom wekelijks masseren door Rob Breuker, die werkzaam is bij de sportschool van Nauwelaerts de Agé. het ritme van zijn schoten parallel te laten lopen met zijn hartslag. „Alles is tot in de perfectie berekend. Na ieder schot laat ik mijn hart tot rust komen en neem de hele reeks handelingen opnieuw door. Pas als ik volkomen ontspannen ben, leg ik aan voor het volgende schot. Richten hoeft, als alles goed gaat, niet meer. Het geweer moet gewoon vanaf de eerste keer goed liggen. Ik kijk Voor de zekerheid wel even of de loop op de roos ligt. Dan sluit ik mijn ogen en hou mijn adem in. Ik open daarna mijn ogen en vuur. Een lichte beweging slechts, want de trekker gaat reeds over bij een druk van twee gram. Iedere zwaardere druk haalt het wapen uit zijn juiste stand en kan een misser, in dit geval dus een „negen" betekenen. Normaal weet ik wanneer ik een tien of een negen schiet, dat voel je gewoon aan als je schiet.” Over de kosten verbonden aan het schieten op topniveau wil Elfers het liefst zwijgen. „Slechts twee procent van de Nederlandse schutters beoefent topsport. Voor de overigen is het recre atie. Daarom zijn de kosten die wij maken niet doorslaggevend voor het schieten. Overigens is de topsport die wij beoefenen bepaald niet goedkoop. Het geweer kostte 1800 gulden en ver der zijn het jack, de broek, de hand schoenen, de speciale schietbril en overige attributen niet bepaald goed koop. Met de reiskosten en de munitie beloopt het bedrag jaarlijks vele dui zenden guldens”. pelende organisatie van de achtduizend Nederlandse schutters, de voordracht voor München aan het NOC voorleg gen. De twee onderdelen waarin Elfers zich heeft gespecialiseerd zijn de Olympia-match en het onderdeel drie houdingen. Bij de Olympia-match ma ken de deelnemers vijftien proefscho- te en dan zestig wedstrijdschoten. Iedere voltreffer levert tien punten op. Het totaal kan dus zeshonderd punten worden. Een aantal, dat nog nooit is gehaald, al was een Hongaar er met 597 punten wel erg dicht bij. Het tweede onderdeel is het schieten in drie houdingen. Achtereenvolgens schieten de deelnemers veertig maal in liggende, knielende en staande houding. Met steeds tien proefschoten een kar wei, dat ruim vijf uur in beslag neemt. Vijf uur opperste concentratie ver eist niet alleen een perfecte lichaams- conditie maar ook een geestelijke krachttoer. „Vijf uur lang moet je je lichaam kunnen ontspannen en gecon centreerd blijven. Daarvoor moet je geestelijk volkomen ontspannen zijn. Geen enkel probleem moet je hebben in je privéleven, anders kun je het Het maakt voor vader en zoon Elfers niet veel uit. De heer Elfers kan het betalen en doet er alles aan de moeilij ke weg naar München met succes af te leggen. Bij de Europese kampioenschappen haalde Elfers een behoorlijke klasse ring in een sterk veld schutters. „De verschillen waren echter uiterst gering en vele deelnemers eindigden met een gelijk puntenaantal. Indien dat ge beurt, wordt de afstand van de „negen” tot de roos bepalend voor de volgorde. Verschillen van slechts twee-honderste millimeter zijn de normaalste zaak van de wereld”. De KNSA (Koninklijke Nederlandse Schutters Associatie) bestaat pas enke le jaren en is ontstaan door het sa mengaan van drie kleinere bonden. Aanvankelijk werd het schieten voor de oorlog alleen beoefend door een kleine groep beter gesitueerden die hun wedstrijden hielden op de schietbanen van Prins Hendrik bij Paleis ’t Loo. Na de tweede wereldoorlog werden er vooral door veel mensen uit het verzet schietverenigingen opgerichl, die de toe passelijke naam van De Vrijheid kre gen. Op initiatief van De Vrijheid Haarlem fuseerden de bonden (in het Oosten van Nederland bestond ook nog de Nederlandse Luchtbuksvereniging) zich tot de KNSA. Veel werk hiervoor werd vooral verricht door advocaat- procureur mr. Boers uit Haarlem. Naast zijn activiteiten voor het tot „Ik heb dit zo belangrijke seizoen bewust in twee stukken gedeeld. Na een rustige opbouw haalde ik kortgele den mijn eerste top met enkele series van 589 en hoger. Nu doe ik het wat kalmer aan en ga dan werken voor München. Vader en zoon Elfers mikken op hetzelfde 'doel: München. Rob Elfers (rechts) is reeds geselec teerd, zijn vader is nog niet zover In de sportieve familiestrijd tussen vader Anton en zoon Rob Elfers is de zoon voorlopig als winnaar uit de bus gekomen. De zestienjarige Overvener is door het NOC uitverkoren deel te ne men aan de Jeugdolympiade te München op het onderdeel schieten. Deze Jeugdolympiade, waarvoor veertig Nederlandse jongeren uit allerlei tak ken van sport zijn geselecteerd, wordt gelijktijdig gehouden met de Olympi sche Spelen. Voor de echte Olympiade hoopt vader Anton Elfers (43 jaar) zich te kwalificeren. Gezien zijn prestaties in de afgelopen maanden rekent Elfers er al een beetje op, dat zijn naam op 15 juli voorkomt op het voordrachts- lijstje van de KNSA aan het NOC. Hij baseert dat op het feit, dat hij al enkele keren de limiet van 589 punten heeft gehaald met een persoonlijke top van 594 punten. Het maximum te ha len aantal punten is 600. stand komen van een schietcomplex in Haarlem, is Anton Elfers druk doende zich te kwalificeren voor München. De Overvener heeft zich een Spartaanse levenswijze aangemeten, die niet onder doet voor topzwemmers of atleten. El fers traint al sinds vele jaren gemid deld 25 uur per week en beperkt zich niet alleen tot het afvuren van patro nen. De Overvener volgt een nauwkeu rig door Ben Holleboom opgesteld trai ningsschema en draaft dagelijks vele kilometers door bos en duin. Alles om zijn conditie te brengen op het peil waar het moet zijn om zich te kunnen meten met zijn buitenlandse tegenstan ders. Het schieten is een uitermate vermoeiende bezigheid waarvoor een topconditie vereist is. Daarom ook rookt Elfers niet en beperkt drankge bruik tot een minimum. Ook aan de voeding wordt de nodige aandacht ge schonken. Toen de coureur Emerson Fitti paldi de Grote Prijs van België had gewonnen ging achter hem en het erepodium de Engelse vlag omhoog. Als een eresaluut aan de wagen en diens constructeur. Waarmee dan weer eens zonneklaar werd bewe zen, dat het niet om de mens, de sportman gaat bij de racerij, maar om de techniek en om het gewin. Niet de wagen, de techniek is in strument in handen van de mens, maar de mens is instrument in de klauwen van de techniek. De vlag in top voor de techniek, niet voor de man, die het stuk techniek door de bochten wringt en dat stuk tech niek ook heel houdt bij het slippen en jagen, door een streling van het pedaal, dan wel door dat pedaal met beheerste drift tot op de plank te duwen op de rechte eindjes. Mijn grote vraag is: welke vlag dekt de baar als de dienaar van zijne hoog heid de techniek gevallen is doordat een bevestiging het begeven heeft of een wiel niet te bestemder plaatse bleef zitten en wegrolde naar de eeuwigheid? Het zal voor Fittipaldi dan de Braziliaanse vlag wel zijn, omdat zijn heengaan te wijten zal zijn aan menselijk falen (dat is het dan altijd) en niet aan een weigering van de techniek. De techniek immers is net als de Paus van Rome onfeilbaar. Wel licht bloeien er Lotusbloemen op de graven van de coureurs.... De strijd op de circuits gaat door. Coureurs komen en gaan. Jim Clark kwam en ging om er één te noemen, die bekend stond als een veilige rijder. Er staat altijd wel iemand anders op het podium, de man éch ter het podium blijft dezelfde. Hij is de griezelige man van de techniek. En de Engelse vlag blijft omhoog gehesen worden als de Engelse wagen gewonnen heeft We zullen geen sermoen houden over de autoracerij noch een ren filosofie opzetten noch open circuit- deuren intrappen Racers moeten het zelf weten of ze zich inspinnen in de cocon van avontuur, angst en duiten. Misschien zijn de collega’s van Jacky Stewart wel jaloers, omdat hij wél een pracht van een maagzweer heeft en zij niet. Zij zullen dat na tuurlijk nooit zeggen. Zij zijn ten slotte de he-men van de huidige maaschappij. Zij zijn de onderdanige dienaren van de techniek. De tech niek zelf heeft nooit een maagzweer, zoals bekend. Dat hijsen van die vlag voor het voorwerp, waarmee sport bedreven wordt, kan als dat ook elders dan op de racecircuits usance wordt merkwaardige verwikkelingen gaan geven. Neem nou maar eens het voetballen, de wedstrijden om het wereldkampioenschap. Tot nu toe gingen de nationale vlaggen van de beide elftallen (plus de landsvlag van de scheidsrechter) de mast in. Wie heeft er ooit aan gedacht om de natie te eren, die de bal heeft vervaardigd? Zonder bal geen voet bal, nietwaar. Derhalve rap uitge zócht uit welk land de bal, waarmee de wedstrijd gespeeld wordt, afkom stig is. En hup: die vlak de wind ingejaagd. Zo kan het dan gebeuren dat bij de ceremonie protocollaire niet het dundoek van de wereld kampioen door de plaatselijke ver kenners omhoog getrokken wordt, maar van bijvoorbeeld Nederland, omdat er in Leiden of St. Anna- parochie een fabriekje staat, waar mooie, soepele ronde viertjes of Anton Elfers werd kortgeleden twee de in het nationaal kampioenschap schieten drie houdingen. Weliswaar won Elfers het knielend schieten maar zijn grootste concurrent Willy Hille uit Winterswijk behaalde in totaal toch een beter aantal punten. Zoon Rob Elfers werd in dit scherpschuttersge- weld vierde. Een fraaie prestatie van een zestienjarige knaap, die nog een ernstige handicap heeft, doordat zijn gezichtsvermogen nog geen honderd procent is. vijfjes worden gemaakt. Moeilijker wordt het als men ook zal besluiten ander voetbalmateriaal dan de bal te eren. Met name als het om het schoeisel gaat. Men weet immers, dat er achter de spor tieve schermen commercieel fel slag qeleverd wordt door schoenenfabri- kanten. Met name Puma en Adidas, merken van twee met elkaar in on min en zakelijke nijd levende Duitse broeders, infiltreren op allerlei ma nieren in het (óók amateuristische) sportwezen. Maar schoenmakers van andere nationaliteiten blijven even min bij hun leest zitten. Als er een nationaal elftal Europees of wereld kampioen wordt zou je dus een aan tal vlaggen moeten hijsen voor de United Shoemakers. Enkelen zullen mij nu voor de (niet gesponsorde) voeten werpen dat de vergelijkingen mank gaan en dat het allemaal niet zoveel uitmaakt, waar mee je je sport beoefent, behalve dan juist in de autoracerij. Maar wat dan te denken van de glasfiberstok? De polsstokhoogspringers-van-nu kijken minzaam lachend vanuit de hoogte van 5 meter zestig neer op de mannen, die zich vroeger met behulp van een belachelijk stuk bamboehout over minuscule hoogten werkten. Dat deze moderne pols- stokspringers, astronauten van de atletiek, van die geweldige hoog vliegers zijn geworden danken ze aan de constructeur van de glas fiberstok. Waarom dan ook niet de vlag voor hem uitgestoken als er wéér iemand wéér zoveel hoger via de stok ver boven de vlaggemasten de lucht ingeschoten wordt? HANS ROMBOUTS Anton Elfers neemt in de KNSA een vooraanstaande plaats in. Niet alleen om zijn gewaardeerde capaciteiten als schutter maar meer nog om zijn be reidheid de sport meer bekendheid te geven in Nederland. Elfers heeft na melijk een ambitieus plan opgesteld om in Haarlem een prachtig schiet complex te verwezenlijken. „Het is een persoonlijk initiatief, dat ongeveer 300.000 zal gaan kosten. Wij hebben bij de gemeente Haarlem een verzoek ingediend om iets dergelijks te mogen bouwen op een stuk terrein aan het verlengde van de Kleverlaan bij de ijsbaan. Dat stuk terrein, dat beschik baar is voor sportaccommodaties, lijkt ons reuze geschikt voor onze plannen. Het kan een prachtig, voor Nederland uniek complex worden. Naast wed- strijdschutters is het ook uitermate geschikt voor minder-validen, waar voor het schieten een ideale sport is. Wij hopen, dat de plannen snel werke lijkheid worden, want Nederland is echt wel toe aan een dergelijk com plex." Het schieten is in Nederland een vrij onbekende sport. Alleen voor de Olym pische Spelen komt deze tak van sport wat in de publiciteit. Voor velen is het echter totaal onbekend wat er in het Nederlandse schutterwereldje gebeurt en wat de Olympische kandidaten doen en vooral ook laten om in München aan ’s werelds grootste sportmanifesta tie te mogen deelnemen. Anton Elfers uit Overveen is zo’n topschutter die met bijna wiskundige precisie dagelijks honderden Flobert- patroontjes afvuurt op een vijftig me ter verder geplaatst bord. De meeste van die patronen raken de roos. Een roos die niet groter is dan een dubbel tje Anton Elfers is in zijn jarenlange carrière als schutter reeds drie keer kampioen van Nederland geweest en boekte tal van successen, zowel in binnen- als buitenland. Hoogtepunt van zijn carrière moet echter deelname aan de Spelen van München worden. Voor het zover is, moet Elfers eerst nog deelnemen aan interlandwedstrij den in Wenen, Bonn en Luxemburg. Pas daarna zal de KNSA, de overkoe- Onthullende zaken, want wat lijkt er meer nodig te zijn dan alleen maar zuiver richten. „Vergeet dat maar,” zegt Elfers, „bij staand schieten sta je zeker twee uur met het geweer in je handen. Het wapen weegt meer dan acht kilo en je mag ook na twee uur geen enkele verkeerde beweging ma ken of met je handen gaan trillen. Wij staan dan ook dagelijks met halters en trekveren te werken om de spieren te versterken. Ieder spier In je lichaam moet je gedurende de wedstrijd onder controle kunnen houden. Na het proef- schieten hebben wij de juiste houding gevonden en mogen dan zelfs geen teen meer bewegen. Als je begint te schuiven is het gebeurd, dan raak je geen enkele roos meer. Opperste con centratie is daarom geboden met ver der een uitgebalanceerd bewegingsrit- me. De enige beweging is het herladen. En dat moet veertig of zestig keer exact gelijk gebeuren. Iedere fout heeft funeste gevolgen.”

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17