Trek er Zuiderzee op kan eens op weer Ult in het rijke rijk van Nijmegen Brochure met hygiënische wenken voor de vakantie BELGRADO: oase van kortgeknipt fatsoen Korting in F rankrijk wasrtiw k* 20 r. i 1 1 ten BELGRADO IS EEN stad vrijwel zonder toeristenindustrie, en dat maakt nu net de charme ervan uit. Je kunt er het dagelijkse leven zien, zoals het gegroeid is, zonder verpest te zijn door een op de buitenlandse toerist gericht schijnleven. Op het eerste gezicht, denk je dat Belgrado de stad van de gemiste kansen is. Maar na een paar dagen en de eerste Joegoslavische kennissen, valt er heerlijk te wandelen, veel te zien, lek ker en goedkoop te eten. Je moet er alleen vroeg naar bed, want rond middernacht gaat alles dicht. Hier en daar, en vooral op zaterdagavond, is nog wel een etablis sement open, maar van een intensief nachtleven is geen "sprake. Rosse buurten of een nichtenleven heb ik er ondanks enig speur- en navraag- werk niet kunnen ontdekken. Waar de Belgrado-ers hun uitlaatkleppen voor decadent geachte neigingen hebben, mag Joost weten. I Onder redactie van Udo J. Buys net water te volgen richting Heumen, ter hoogte waarvan het Maas-Waal- kanaal wordt overgestoken. Daar in de tioek van het kanaal en de Waal is het goed toeven. Via Overasselt is het heerlijk droipen in de Hatertse vennen. Volg vandaar het bordje Wijchense ven (rechts boven), uitgerekend voor een rustpauze. Na dat rusten richting Wijchen waar het kasteel-raadhuis tboven midden) bezocht kan worden. Vanaf Wijchen doorrijden naar Leur, met het gekke scheve torentje (onder rechts) van de hervormde kerk. Aan de Via de Betuwewegen dan maar in de richting van het veer bij Ochten (over de Waal) koersen en dan via Rhenen huiswaarts naar de Randstad. Taferelen als de foto tweede rij rechts laat zien zijn niet ongewoon op de uitgestippelde route. Vergeet dus vooral uw fototoestel niet. Het is bovendien het aardigst In de hof, begonnen als een hobby, maar nu een „toeleveringsbedrijf” voor menig restaurant in de omgeving, zwemmen zo’n 30.000 vissen rond. Men Kan er de hele kweek zien. Dit seizoen is het er mogelijk uw eigen forel te grilen op een barbecue. Een gulden of zeven is de schade. Vanaf Beek via de schitterende Zevenheuvelenweg (derde rij links) onderweg passeert u het indrukwekkende Canadese "orlogskerkhof naar Groesbeek. Voorbij Berg en Dal ligt aan de Meerwijkselaan het Afrika-museum, waar ook een negerdorp (2de rij links) te zien is. Groesbeek heeft het natuurreservaat De Bruuk tegen de Duitse grens. Wip er even over heen en staat in het uitgestrekte Reichswald. aantal aantrekkelijke musea; o.a. het etnografische museum, dat van moder ne kunst en het oorlogsmuseum. Vanzelfsprekend moet je in Belgrado de dagelijkse markt op. Aan de voet van het Terazij (centrum) is een hele grote. Boeren en boerinnen staan in kleine stalletjes met een overvloed aan groenten en fruit (de aardbei smaakt nog naar aardbei) en tussendoor lopen zigeunermeisjes plastic zakjes aan de man te brengen. Hoewel er veel plastic rommel te koop is, valt er met enige moeite nog wel een aardig autochtoon stukje aardewerk of houtsnijwerk te vinden. Pingelen is dan noodzakelijk. de Stichting Recreatie heeft in de oud burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe, een nieuwe voorzitter gekregen. Hij volgde de heer H. Mo lendijk (76) op... JE KRIJGT DE INDRUK dat de mensen in Belgrado erg blij zijn met hun wèrklustige dynamiek en de be scheiden welvaart, die niet zo erg veel achter lijkt bij de onze. Alle westerse auto’s zijn er te vinden; er is kleuren televisie en de winkels zijn er goed, maar niet opvallend mooi gesorteerd. WIE ZOEKT NAAR een dagje (of wat) wat anders, moet eens in de richting van Nijmegen sturen. De stad aan de Waal heeft heel wat te bieden, dat kon Karei de Grote u al vertellen. Hij kwam er meermalen en keizer Frederik Barbarossa bouwde op het Valkhof zijn machtige burcht, waar nu nog de ruïne van te zien is. Al zullen bij hem de toeristische uitstapjes wel niet de belangrijkste overwe ging zijn geweest. Het gaat ons dit keer meer om de omgeving van DUS, ALS U BOVEN de dertig bent, er onopvallend uitziet en vermijdt te waggelen als u teveel slivovits gedron ken heeft, zult u van geen agent, al dan niet in burger, last hebben. Ik .in het Friese Lemmer is de „a- quacamping” geopend. Op de camping (oppervlakte 42 hectare) is plaats voor 600 stacaravans en meer dan 1000 bo ten. Bij de van alle gemakken voorzie ne camping, die voorzien is van ruime recreatiestroken, komt nog een aparte jachthaven voor bezoekers en speciale aanlegsteigers voor varende woonsche pen Van Groesbeek naar Milsbeek, waar een aantal pottebakkerijen te vinden is Joto onder midden gemaakt in de Olde Kruyk). Vanaf Milsbeek noordwaarts naar Piasmolen met het watersportcentrum Eldorado. Vandaar- af is het het aardigst de weg langs Saint-HoaorMet-Bains Néns-les-Bains Vichy La Bourboulc Le Mom-Dote Saint-Flour Gourdon Tweede Pinksterdag reisden 90 van onze lezers naar het Deense Oost- zee-eiland Bornholm. Ze vonden er rust en een onbedorven natuur. Een van hen karakteriseerde het eiland als volgt: „Bornholm. Een eiland van 't heden, met een stilte en rust van vóór de oorlog, van een klein dorp in Fries land.” Wij hadden het niet beter kun nen zeggen Nijmegen; elke Vierdaagsewandelaar kan u vertellen dat die rijk aan natuurschoon is. De streek-WV spreekt dan ook niet voor niets van „het rijke rijk van Nijmegen”. De ontdekkingstocht die „Toerisme en recreatie” laatst reed, voerde vanaf de keizerstad via het groene Ubbergen naar Beek. In die plaats is een bezoekje aan forellenkwekerij „Fo rellenhof” (foto eerste rij links) de moeite waard. wanneer u de route op een doordeweekse dag of dagen kunt rijden. De beschrijving beoogt slechts een wervelende tip te zijn. Uitgebreide documentatie over het Nijmeegse rijk kunt u krijgen bij de Nijmeegse VVV op het Stationsplein, telefoon 080-225440. Voor het Betuwegedeelte kunt u terecht bij de VW Touquet et Pans-Pla je, S*IO t-Valcry-en-Caut^^ iraculles-siir-Mer Saint-Malo DE INSPECTIE heeft een vouwblad uitgegeven onder de titel: „Voorkom bij verblijf buitenslands infectieziekten, in het bijzonder cholera” en heeft het in een oplage van 100.000 exemplaren verspreid onder de bij de ANVR aange sloten reisbureaus. In kort bestek be handelt het vouwblad de besmetting met cholera en de gevolgen hiervan, de vaccinatie tegen deze ziekte en de controle bij grensoverschrijding. DE HYGIËNISCHE wenken zijn ook gericht op'het voorkomen van andere besmettelijke darmziekten als buiktyfus paratyfus, dysentrie. kinderverlamming en besmettelijke geelzucht in gebieden waar minder goede hygiënische toe standen heersen. Verder worden advie zen gegeven over infectieziekten als pokken, gele koorts, tetanus, difterie, tuberculose en malaria. HET VOUWBLAD wordt gratis be schikbaar gesteld. Reizigers naar de tropen wordt, vooral als zij daar ge ruime tijd verblijven, de brochure „Hoe blijf ik gezond in de tropen” aanbevo len. Die brochure kan besteld worden bij het Algemeen Bureau van de Af deling Tropische Hygiëne, Koninklijk Instituut voor de Tropen, Mauritskade 63 in Amsterdam en kost 1,50. IN DE VELE KIOSKEN op straat zijn ook buitenlandse kranten te koop en tijdschriften, waaronder Playboy en inheemse zachte porno. De bioscopen zijn niet opvallend aanwezig in het stadsbeeld in tegenstelling tot de thea ters. Het toneelrepertoire is progressief, westers georiënteerd en de moeite waard om te zien. bedoel: zij die klagen over het verval der zeden in Nederland, zullen Belgra do een oase van kortgeknipt fatsoen vinden. Wat niet kortgeknipt is, zijn de ga zons in de vele parken in deze zomers- warme stad. Er bloeien echt nog made lieven in het gras en de hemel verhoe de dat de stad zo rijk wordt dat men zich maaimachines gaat aanschaffen. Het mooiste park is Kalamagdan, het enorme fort dat hoog gelegen is boven de monding van de rivier de Sawa in de Donau. de heer Molendijk waarschuwde bij Zijn afscheid dat Nederland geen nieuwe recreatieprojecten meer van de grond moet brengen zonder dat weten schappelijk is aangetoond dat er be hoefte aan bestaat. In dit verband wees hij op „het tegenvallende bezoek aan de vervuilde Veluwerandmeren”, dat een signaal moet zijn, dat vooraf een gedegen onderzoek onmisbaar is.... .wie in België gaat kamperen wordt aangeraden om even contact op te nrmen met het Nationaal Belgisch Verkeersbureau in Amsterdam, Leidse- plein 7. Telefoon 020-251251. Daar is de officiële campinggids 1972 gratis te krijgen. Het is een uitvoerige docu mentatie Cour Perroi-Guirec^ Pleneuf-Val-André Les Sablet-d'Olonnel Pyla-iur-MerJ A reach on Biamtz P - SainMeaiHle-Luz| Hendaye’ Luz-Saink ^^•Forges-lej-fcaux TrouvillMlir- Mer Bagnoles-de-1 Ome De Franse staatssecretaris voor het toerisme. Marcel Anthonioz, heeft voor dit laar 55 vakantieoorden aange wezen waar in de maanden juni en september 15 tot 20 percent korting wordt gegeven op de kosten van hotels, bungalows, appartementen en cam rings. In sommige gevallen kan die korting zelfs hoger zijn. Het gaat de staatssecretaris er uiteraard om de va- kantiespreiding te bevorderen. De olaatsen waar het om gaat staan aan gegeven op het kaartje. Het Franse Verkeersbureau Rokin 128 in Amster dam kan u verdere inlichtingen geven. Telefoon 020-235222. D»x [Bidart LGuetary fÏTïuri -- Bajneredetwdxra Prab-de*Molk>-ln-Preste^| De keerzijde van deze voelbare trots op welvaart is een alom aanwezige burgerlijkheid, die geen tegenwicht heeft in alternatieve subculturen. En dat valt toch wel tegen in een stad, die er kennelijk trots op is de socialisti sche revolutie tot een redelijk goed einde te hebben gebracht. Zonder stropdas kom je moeilijk een van die zeldzame nachtclubs in; fooien worden gretig aanvaard en je moet oppassen voor dieven. In Belgrado kom je wel enige lang harige studenten tegen, maar erg hip zien ze er niet uit. Het zal wel eeu wen duren eer men hippies zal aantref fen op de eindeloze trappen van het voornaamste nationale monument, het mausoleum voor de onbekende soldaat uit ’14-T8 op de berg Avale. Het ligt trouwens een half uur rijden uit de stad en is van ongenaakbaar zwart graniet. De prijzen voor voedsel en drank zijn laag. In een selfservice op het Terazij heb ik voor nog geen drie gulden goed gegeten, terwijl het in wat duurdere restaurants altijd wel onder het tientje kan blijven. Een biertje - in halve literflessen - kost op de terrasjes doorgaans 80 cent. De koffie is sterk en zonder melk, maar vaak vergezeld van een glas mineraalwater. Wie het heel goedkoop wil houden, kan bij de 'bakker een stuk van die in bladerdeeg gebakken geitekaas eten en een kartonnetje yoghurt drinken. Ho tels lijken me niet al te duur. Mijn eenpersoonskamer (met eigen toilet en douche en ontbijt) was ongeveer 20; en dat was in wat je noemt een duur hotel. HET IS EEN ARBEIDZAME, keuri ge, vroeg-uit-de-veren-stad, waar de politie meer over de moraal dan over het verkeer lijkt te waken. Hoewel de verkeersagenten in tropencostuums er opvallend bij staan, wordt er door de automobilisten ruig gescheurd. Op het zebrapad ben je niet veilig en tegenlig gers op onverwachte plaatsen zijn niet zeldzaam. Het ongelukkencijfer schijnt dan ook het hoogste in Europa te zijn. Maar wie op een zebra van de sok ken gereden wordt, kan rekenen op meeleven, glaasjes water en asperine van vele verontwaardigde omstanders en op de plaats van een dodelijk ongeluk kan men wel plastic grafkran sen tegenkomen, door de nabestaanden opgehangen als rouwbetoon en waar schuwing. DEN HAAG. De VVV Den Haag/Scheueninpen heeft een aantrek kelijke wandeling uitgestippeld door Oud-Den Haag langs antiekwinkels en curiosazaken. Een plattegrond, die te vens een uitgebreide routebeschrijving bevat is voor een gulden te krijgen bij de bezoekerscentra van de VVV op het Station Hollands Spoor of in Scheven in gen op het Gevers Deynootplein. Door de week ook bij het Informatie centrum van de gemeente op de Groenmarkt. WARFFUM. Het Noord-Gro- ningse dorp is van 15 tot en met 17 juni vrolijk gekleurd door een interna tionaal folkloristisch dansfestival, waaraan door tien buitenlandse folk loristische groepen wordt deelgeno men. Behalve de wervelende dansen zijn er in het plaatsje gedurende die week een beurs op het gebied van handel, industrie, recreatieve- en huis houdelijke voorlichting en een jaar markt voor kunst en oude ambachten. Warffumgangers kunnen nadere inlich- tingen krijgen bij het secretariaat, Oosterstraat 12 te Warffum, telefoon 02950-2496. Het festival gaat schuil on der de noemer „Op Roakeldais.” voet ligt een, zover dat mogelijk is, idyllisch begraafplaatsje. Van Leur naar Hernen. Alweer een kasteel (derde rij rechts), dat sommigen wel zullen herkennen uit de avonturen van Floris. Na Hernen het Nijmeegse rijk ligt dan al ver achter u naar Batenburg, dat zo uit een vroeger eeuw lijkt weggelopen te zijn. Een pleintje met een heuse pomp, grachten en voor <i binnen komt, passeert u de ruïne van een oud slot, (beneden links). Na Batenburg zal het inmiddels wel la»t geworden zijn. HET FORT IS een labyrinth van ruines en nog in gebruik zijnde gebou wen, die uit vele eeuwen stammen van de resten van een Romeins Cas- trum tot gebouwen uit de Oostenrijk se barok. De lange bewogen geschiede nis van Belgrado is er aan af te lezen. Rondom het centrale bolwerk zijn sportterreinen (tennis en basketbal), die soms ook gébruikt worden voor dans avonden. Er is ’n bescheiden dierentuin en een restaurant, dat een groot terras heeft, waarvan men een weids uitzicht heeft op de prachtige omgeving, de rivieren en de enorme nieuwbouwwij ken, die er minder saai uitzien dan de Nederlandse. Op warme zondagen is het op Kalamagdan erg druk. Wie van flaneren en mensen kijken houdt, kan dan zijn hart ophalen. BELGRADO VALT NIET OP door mooie gebouwen. Daarvoor is de stad teveel slachtoffer geweest van vreemde overheersers (eeuwenlang Turken) en oorlogen, met name van de laatste wereldoorlog. De Duitsers hebben de stad - net als Rotterdam - voor een groot deel platgebombardeerd. Daar is niet veel meer van te zien - een enkel kogelgat daargelaten; nieuwe bouw werken zijn alom verrezen. Er zijn een Nu de Afrikaanse en Aziatische va kantiebestemmin gen steeds meer in trek komen, is het verstandig wat meer te weten van de minder plezie rige infectieziek ten waar reizigers aan kunnen worden bloot gesteld. Dat kan trouwens ook dichter naast de deur, weet de Genees kundige Hoofdinspectie van het Staats toezicht op de Volksgezondheid in Leid- schendam, die niet ophoudt de waar schuwende vinger" te treffen. Onze verslaggever Jac. Hey er reisde onlangs, op uitnodi ging van het Internationaal Theater Instituut, met toneel groep Centrum naar de Joe goslavische hoofdstad Belgra do. Heijer keek niet alleen kunst, maar speurde in de hoofdstad ook naar toeristi sche aspecten. Zijn indruk: .de Stichting Signaalkampen van de Calvinistische Studentenbeweging heeft haar jaarlijkse folder uitgegeven met informatie over de zeil-, zeilwerf- en landkampen, die de Stichting reeds tientallen jaren houdt voor middelbare scholieren. De Stichting heeft Postbus 5349 in Amsterdam en zit aan de 2e Helmerstraat 48. Telefoon 020- 120374 DE ZUIDERZEE op kan weer. Tot 17 september vaart de toeristische oootdienst Enkhuizen-Staveren. De dienst is eigenlijk niets nieuws en gaat terug tot 1886, toen begonnen werd met twee raderboten. Tot en met 1962 werd de veerdienst het hele jaar on derhouden. Toen de belangstelling minder werd besloot de exploitant met ingang van het jaar daarna de verbin ding enkel nog in de zomermaanden te varen. Zomer 1963 ging het ook al niet best, zo beroerd zelfs was het resultaat dat al besloten werd er maar helemaal mee op te houden. De provincies en »en aantal Friese gemeenten kwamen in het geweer en waren bereid het exploitatieverlies van de historische ajn te dragen. DAT WERD tegelijkertijd de red ding, want sinds 1964 groeit de belang stelling voor de dienst. De eerste tien jaar blijft de boot in ieder geval varen. De „Dr. Ir. F. Q. den Hollander” (zie de #oto) en de „Bep Glasius” varen drie keer per dag, in het hoogseizoen zes keer. De NS, bij de stations zijn dienst regelingen verkrijgbaar, verzorgen vecombineerde dagtochten. -K F" D>tonnc-les-SsisB SainiKJenais-lcs-BabB Aix-lSSiini 1 Bourg-d’Oisani La Grande Mout _,Samt-RaphiriJ p Saint-Maxim» B - ca e-Ba |Cin«i-Pta>e LIIcRoumcB ISaint-Cyprien-Plage aE* CORSICA ei PropninoV^ - «HHum.ut 4

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 21