Mars tegen sex-shop in Jeruzalem Noordvietnamese delegatie in Parijs: Conventie ter Weinig imponerende zaken op milieuconferentie Geslaagd? vrijden en rookten Protestants schaduwleger in Noord-Ierland flilENER Craig ziet geen plaats voor rooms-katholieken in Ulster bescherming van robben NS-Vakantie- dagtochten f44. vloekten, OP NOORD-VIETNAM” „Studenten „Vanguards” leggen lijsten aan voor de dag van de afrekening 8 Dagen kriskras door Nederland „GIFTIGE CHEMICALIËN u J <1 i*'" i i J Rustig weekeinde in Stockholm Zuidafrikaanse minister Muller: Kabinetsformatie Beitel naar hoofd Libanese premier 3 ZATERDAG 10 JUNI 1972 Martelingen (Van onze speciale verslaggever) voordelig uit met NS 99 Niet ontevreden voordelig uit met NS e r hebben bij de protestanten dan was verwacht. ’n Dagje naar Antwerpen of Zeeland (3-Eilanden- tocht), naar ’t Dolfinarium in Harderwijk of naar de Flevohof, naar Amsterdam /Rijksmuseum of naar Avifauna. Keuze uit 30 mogelijkheden. In juni, juli en augustus. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. half geld op de inter lokale bussen; NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. recht op ’t kopen van voordelige koppeling- kaartjes voor bijna alle NS-vakantiedagtochten. half geld op de inter lokale bussen; Kinderen 4 t/m 9 jaar half geld. >1 t I- Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kriskras-abonne ment. En als extra plussen: recht op ’t kopen van voordelige koppeling- kaartjes voor bijna alle N S-vakantiedagtochten. Vraag op ’t station de brochure „NS- Vakantiedagtochten’ voordelig uit met NS STOCKHOLM. De vertegenwoordigers op de VN-conferentie over het menselijk leefmilieu zullen het dit weekeinde rustig aan doen. De 160G gedelegeerden gaan zich vandaag en morgen vooral bezighouden met de vele gratis recepties, ontvangsten, vliegreizen en excursies, die hen met tientallen tegelijk worden aangeboden door internationale or ganisaties en bedrijven. Misschien vinden ze tussendoor ook nog tijd om de resultaten van de eerste week eens te evalueren. PARIJS (UPI en AP) Ameri kaanse militaire vliegtuigen hebben in de maand .nei bijna 20.000 bom men op Noord-Vietnam gegooid. Dit gebeurde in 6.000 aanvalsvluchten waardoor honderden mensen zijn gedood en honderden gewond. Dit staat in een verklaring van de Noordvietnamese delegatie naar het Indochinese overleg in Parijs. Craig wordt in Ulster beschouwd als een vrij onbetekenende fas cistoïde fanaticus. Hijzelf en zijn para-militaire organisatie Ulster Van guards waarvan hij de „führer” is, bleek een veel grotere weerklank te (Van onze speciale verslaggever) BELFAST. Alle oproepen tot matiging ten spijt is sinds de Britse machtsovername in Noord-Ierland door bewindvoerder William White law aan de protestants-loyalistische kant een zich verhardend verzet te constateren. Dit verzet krijgt steeds meer het karakter van een regel rechte boycot van en een opstand tegen Whitelaw. Toen het provinciale parlement, de Stormont, naar huis werd gestuurd, was het William Craig, de ex-minister van binnenlandse zaken die met de meeste respons de gevoelens vertolkte van verbitterde protestanten, hen twee dagen liet staken en vervolgens liet demonstreren. 8 Dagen f treinen op ^11 de tiener- I I toervoor I Extra plussen: ook bommen I J e 1 n er 5 t 5 8 5 1 1 BEIROET (Reuter). Een man heeft een beitel gegooid naar de L'banese pre mier Salam toen deze de trappen opging naar het parlementgebouw. Salam bleef ongedeerd. n e k e i» e i e t 1 e 1 s 1 h e Ie e g n t. DE NOORDIERSE gemeenschap hangt aaneen van clubs, organisaties, vrijwilli gers, comité’s, supporters en bewegingen, waarvan sommige voor korte of langere tijd onderling samenwerken. Nu van protestantse zijde steeds meer met een absolute confrontatie wordt ge dreigd en de kreten om machtsovername ge ondervraging ondergaan om te voorko men dat „vijanden” (katholieken) zouden binnendringen. Belfast heeft twaalf UDA- compagnieën met een ledental variërend van 250 tot 700 man. Vlak na de mars op Londonderry hebben zich, aldus de UDA, meer dan 10.000 nieuwe leden aangemeld. Het totaal aantal UDA-leden beloopt naar schatting 30.000. De derde, zeer onberekenbare categorie gewapende protestanten zijn de Tartans. Het zijn straatbenden van jongens tussen 14 en 20 jaar. Ze beschouwden zich als stoottroepen die de eerste grote aanval op de IRA en de rooms-katholieken moeten ondernemen. Vooral sinds eind mei neemt het aantal provocaties door deze benden, die op zichzelf opereren, zeer gevaarlijke vormen aan. Ze zijn gekleed in blauwe pakken en dragen tartan-sjaals. Tartan betekent voor hun: Schots, hard, wreed en niet te verslaan. Ze hebben de manieren van de onderwereld en nauwelijks een politieke horizon. De Teddyboys en de Yobos vechten om meisjes, de Tartans vechten tegen alles waarin zij menen de IRA te herkennen. OP BEVEL van hun leider, leggen de Vanguards lijsten aan met de namen van katholieken die straks als het tot de grote afrekening komt (de burgeroorlog) geli quideerd moeten worden. De namen van 500 leiders van de IRA zegt Craig al in zijn bezit te hebben. Een andere para-militaire protestantse organisatie is de UDA (Ulster Defence Association). Haar topleiders zijn geheim. Voor toelating moet elk lid een langduri- executie van Ranger Best uit Creggan, die voor de IRA verregaande consequenties had, werd hiervan niet afgeweken. De Ulster Vanguards zijn rechtstreeks voortgekomen uit de Ulster Volunteers Force. Ze zijn in Belfast, Derry en vele andere plaatsen georganiseerd per wijk, zogenaamd in geweerclubs die 25 tot 30 man tellen en die ieder actief zijn in hun eigen wijk In 1970 werden onder toezicht van nie mand minder dan de secretaris-generaal van de Royal Ulster Constabulary (RUC), Norman Tulip, voor deze „gunclubs” schietoefeningen geouden. Dit gebeurde in samenwerking met enkele Orange-Loges; Tulip had zelf een hoge functie in de Orange-orde. Elke Vanguard-afdeling heeft een con tactman die is afgevaardigd in de centrale raad; het dagelijks bestuur bestaat uit William Craig als president en vier be stuursleden. Onlangs verklaarde Craig bij een troepenschouw van Vanguards in Bal- lycastle dat hij op 10.000 bewapende man nen kon rekenen maar ingeval er zal moe ten worden ingegrepen, zullen ’t er 30.000 zijn. Voor veel protestantse jongeren is de Vanguard hun hele vrijetijdsbesteding. Er is een trainingscentrum, men draagt stoe re uniformen: para-jacks, maskers en zwaar schoeisel. De brief was afkomstig van André Menras, die samen met Jean-Pierre De- breis werd gearresteerd, toen zij de vlag van de Vietcong op een militair stand beeld in Saigon hezen. Menras, die in de Chi Hoa gevangenis zit, schreef dat eenderde van de vijfdui zend gevangenen politieke gevangenen zijn, waarvan er enkele nog niet volwas sen zijn. Van de 25 gevangenen, die in zijn cel zitten, hebben er 23 tuberculose. Het eten is slecht. er wat overbodig gepraat over allerlei komma’s en punten in de tekst en dan zou je als wetenschapsman wel eens willen zeggen hoe het precies moet. In ben het met de secretaris-generaal Maurice Strong eens dat wetenschapsmensen meer bij de beleidsbeslissingen moeten worden betrok ken. Het moet daarbij echter dan wel om advies gaan. De politici zullen steeds de beslissingen moeten nemen.” Prof. Künen heeft er het volste ver trouwen in dat de conferentie in ieder geval de universele verklaring over het menselijk leefmilieu aanvaardt. Dat deze nu opnieuw geformuleerd wordt, vindt prof. Künen niet erg, ook al komt de vergadering daardoor in grote tijdnood. „Onder de druk van de tijd is het misschien makkelijker overeenstem ming te bereiken dan als je tijd genoeg hebt om het met elkaar oneens te zijn,” meent prof. Künen. „Het blijft in ieder geval toch een compromis. Ik kan me voorstellen dat je zo’n verklaring op be paalde punten wat duidelijker zou kunnen formuleren, maar als je daarmee begint, kom je nergens.” DE NIEUWSTE „aanwinst” in de rij van organisaties is het pas gestichte verbond van Oranje-vrijwiiligers. De meer dan duizend oud-militairen die allen lid zijn van de Orange-orde zullen de wapens grijpen „als Ulster aan de Ierse Republiek wordt verkocht.” Het is weer Craig die deze groep aan zich heeft verplicht. William Whitelaw, de man die tot nu toe van de kant van de oppositie en de minderheid veel slagen heeft moeten ver werken, schijnt aan de andere kant voor een blok te staan. De protestantse meer derheid voelt zich door Londen verraden sinds het parlement buitenspel is gezet. Een Fransman, die al twee jaar in de gevangenis van de Zuid-Vietnamese hoofdstad zit, omdat hij in de binnenstad van Saigon de vlag van de Vietcong had gehezen, heeft in een brief aan het Franse communistische dagblad „I’Humanité” verklaard dat er honderden politieke ge vangenen in de gevangenis van Saigon zitten en dat folteringen, ondervoeding en ziekte aan de orde van de dag zijn. Volgens de verklaring zijn 2360 hui zen vernietigd en zeventien scholen, der tien ziekenhuizen, twee kerken en vier pagodes beschadigd. Acht dijken en ze ventien pompstations zijn eveneens be schadigd of verwoest. Formateur Andreotti wil de vorige coa litie van centrum en rechts vergroten. Deze is in januari gevallen, waarna alge mene verkiezingen zijn gehouden. Andre otti wil de Liberale Partij, die rechts van het centrum staat, in zijn regering opne men. De partij is sinds I960 niet meer in LONDEN (Reuter) In het Britse ministerie van Buitenalandse Zaken is een internationale conventie ondertekend ter bescherming van de robben op drijvende ijsschotsen in het poolgebied. Allemaal weinig imponerende zaken. En dat geldt ook voor het besluit om de ontwerp-declaratie over het menseljjk leefmilieu opnieuw ter discussie te stellen. Wordt er dan niet veel meer gedaan Kosmos. De Sovjet-Unie heeft opnieuw een sateliet gelanceerd in het kader van het ultra-geheime Kosmos-programma. Kankercentrum. President Pompidou van Frankrijk heeft in Lyon het nieuwe gebouw geopend van het enkele jaren ge leden in het leven geroepen „Internationale Kankercentrum”. Het heeft 16,5 miljoen gulden gekost. Tien rijke landen dragen bij in de kosten van het centrum. CRAIG’S PROGRAM komt erop neer dat Ulster een onafhankelijke staat moet worden, met instandhouding van de Britse cultuur en tradities. Voor rooms-katholie ken ziet hij geen plaats, aangezien de IRA en de katholieken de basis voor een protestantse staat zijns inziens ondergra ven. Wat heeft deze week dan opgeleverd? In ieder geval een aanval van de Zweedse premier Olof Palme op het Amerikaanse optreden in Vietnam en het Amerikaanse verwijt, dat de gastheer de sfeer vertroe belt. Vervolgens een andere aanval van Zwe den op het Frans-Engelse supersonische verkeersvliegtuig Concorde, dat te veel gevaar voor het milieu zou opleveren en de Engelse toezegging dat nog eens nader te bestuderen. Verder een poging van Tanzania en Algerije om de armoede als onderwerp van de conferentie op de agenda te krij gen en ook nog het spreekverbod voor de Zweedse hoogleraar en Nobelprijswinnaar Hugo Alfen, die de gevaren van kerncen trales wilde onderstrepen. Ten slotte nog de dreiging van China uit de vergadering weg te lopen als Zuid-Vietnam en Zuid- Korea mogen spreken en het weglopen van de communisten uit de Zweedse dele gatie. De conventie betekent de bescherming van een diersoort die met uitsterven wordt bedreigd. Op de conventie staan de handtekenin gen van vertegenwoordigers van Enge land, Argentinië, België, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Zuid-Afrika en de Sovjet- Unie. Tot het einde van het jaar kan de conventie ook door andere landen onder schreven worden. Australië, Chili, Frank rijk, Japan en de VS die aan de onderhandelingen hebben deelgenomen zullen wellicht spoedig tekenen. De Unionistische ex-premier Brian Faulkner, die als fervent voorstander van handhaving van de Noordierse band met het Verenigd Koninkrijk en de Britse Kroon, ooit Graig’s felle tegenstander was, stelt zich nu opvallend welwillend op. Blijkens de massale deelname aan de door B-52 bommenwerpers, dat aan de oorlog in Indo-China meedoet, opgevoerd tot tweehonderd, aldus heeft het Amerikaan se ministerie van Defensie vandaag be kend gemaakt. Dit betekent dat meer dan de helft van het aantal B-52 bommenwerpers waar de Verenigde Staten over beschikt bij de bombardementen in Indo-China zijn inge zet. Het Pentagon heeft sinds februari van dit jaar het aantal Amerikaanse B-52 bommenwerpers houden zich op Ameri- Vietnam deelneemt, gestaag uitgebreid. Het aantal superzware bommenwerpers in Vietnam is nu bijna twee maal zo groot als in de periode 1965-1968. Het hoogtepunt van de deelname van Amerikaanse B-52 bommenwerpers aan de >orlog in Vietnam hoeft nog niet bereikt te zijn, want de overige 190 B-52 bommenwerpers houden zich op Amer- kaanse bodem gereed om ingeschakeld te worden in de oorlog. De voornaamste militaire en burgerlijke Amerikaanse raadgever in Vietnam, John Paul Vann, is gisteravond bij een ongeluk met een hefschroefvliegtuig in het gebied van Kontoem om het leven gekomen. De Amerikanen gooiden met giftige chemicaliën. Op 6, 7, 8 en 9 mei vielen de Amerika nen, volgens de Noordvietnamese verkla ring, Russische en Chinese schepen aan die in Noordvietnamese havens lagen. On der de opvarenden vielen doden en ge wonden. De Verenigde Staten hebben het aantal zijn supporters georganiseerde marsen en meetings heeft Craig heel wat protestan ten die per traditie Britse loyalisten wa ren, meegekregen. Craig komt hen tege moet door hen Ulster-loyalisten te noe men: Loyaal aan een Ulster waar „de meerderheid zelfbestuur wil”. dan alleen maar gepraat en gedreigd? Ten dele is dat waar. De Leidse hoogleraar prof. dr. D. J. Künen, vertrouwde mij gisteren toe: „Het overbodig gepraat is nog erger dan ik mij had kunnen voor stellen voor ik hierheen kwam.” Ddt beté kent overigens niet dat prof. Künen, die deel uitmaakt van de Nederlandse delega tie, ontevreden is over de gang van zaken. „Nu al is er een aantal belangrijke beslis singen genomen over enkele aanbevelin gen uit het actieprogramma ten aanzien van de coördinatie van het onderzoek naar vervuilende stoffen en de coördinatie vpoor het verzamelen van gegevens voor bosbouw en landbouwzaken. Verder is besloten tot het oprichten van een cen trum, waar men elkaar kan vragen om gegevens over milieu-aangelegenheden. Ook is overeenstemming bereikt over het instellen van een monitorsysteem voor het meten van de vervuiling in de hele we reld. Zelfs na deze eerste week kunnen we al zeggen dat we niet met lege handen naar huis gaan.” De resultaten zijn op dit moment nog niet indrukwekkend. Prof. Künen: „Voor mij is de conferentie bijzonder leerzaam. Ik kan nu eens van heel dichtbij meema ken met welke problemen je allemaal te maken hebt als je internationaal tot over eenstemming wil komen. Af en toe wordt steeds feller worden, is een inventarisatie van de groepen die rond Craig als een centrale figuur zijn verzameld, op zijn plaats. Bij de opheffing van de beruchte pro testantse militie, de B-specials, zijn er verschillende para-militaire schaduworga- nisaties ontstaan. Een ervan de „Ulster Vanguards,” heeft Craig als leider. Tot haar leden telt zij voormalige B-specials die hun wapens maar voor een klein deel hebben ingeleverd. Verder telt deze voor hoede bijvoorbeeld sportleiders en ex-le- den van de militaire reserve, het Ulster Defence Regiment, tot haar leden. Dat er veel meer wapens in protestant se handen zijn dan de ongeveer 11.000 die destijds overeenkwamen met de gemiddel de sterkte van de B-specials, ligt aan het feit dat de Noordierse regering de moge lijkheid had geschapen dat de B-specials gedurende de tijd dat ze in actieve dienst waren voor acht gulden een geweer kon den aanschaffen als persoonlijk bezit. Toen in 1970 de B-specials als eenheid werd opgeheven, werd weldra door mili tante leden van de Orange-loges, de UVF (Ulster Volunteers Force) opgericht. DE BOMMENCAMPAGNE in het voor jaar van 1970 wordt door een prominent ex-lid van de Unionistische partij en door meerdere gematigde katholieken toege schreven aan de UVF. Ze bereikten in zoverre het doel dat de aanslagen en ook de moorden op drie Britse soldaten aan de IRA werden toege schreven. Beide vleugels van de IRA ont kenden echter dat zij er iets mee te maken hebben gehad. Het behoor’ namelijk tot de gewoonte van de beide IRA-vleugels dat ze snel na hun actie bekendmaken of zij er voor verantwoordelijk zijn of niet. Zelfs bij de Uit protest tegen het feit dat in Jeru zalem een nieuwe sex-winkel is ge opend heben leden van conservatief religieuze groeperingen in Israël een demonstratie gehouden. De betogers droegen zakken over hun kleren, meestal onder deze groepering een teken van rouw. KAAPSTAD, (Reuter) De Zuidafri kaanse minister van Politie, S. L. Muller, heeft in antwoord op vragen in het parle ment, verklaard dat demonstrerende stu denten in het begin van de week in de Anglicaanse St. Georgekathedraal in Kaapstad hebben „gerookt, gevloekt, ge vrijd en zich op andere wijze misdragen”. Muller zei dat wordt onderzocht of het waar is dat in de kerk marihuana werd gerookt „en tussen blanken en niet- blanken van beiderlei sekse andere straf bare handelingen zijn gepleegd”. Volgens minister Muller heeft de koster van de kathedraal gezegd dat „een varken meer respect voor een apenootje zou to nen, dan die studenten voor het interieur van het huis van God aan de dag leggen”. De betogende studenten trokken zich maandag in de kathedraal terug, toen hun voorgenomen betoging op de trappen er voor door de overheid verboden werd. De demonstratie was een protest tegen ver meend onheus politieoptreden tegen beto gers eind vorige week. Onder de demonstranten in de kathe draal bevond zich volgens Muller „een beschonken kleurling, die tot algemene vreugde voor schut werd gezet.” De Zuidafrikaanse regering heeft be kendgemaakt dat een commissie van on derzoek is ingesteld die de oorzaken van de studentenonrust op de Afrikaanse uni- versiteit van het noorden in Turfloop zal opsporen. De verwijdering van deze universiteit in mei van studentenpraeses Abraham Tiro vanwege kritiek op het onderwijsstelsel in Zuid-Afrika, leidde tot de jongste betogin gen van blanke en niet-blanke studenten. De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren met wapenstok en de blote vuist opnieuw een groepje studenten van de universiteit van Witwatersrand verdreven die vlak buiten de campus demonstreerden. Dertig studenten werden gearresteerd. ROME (Reuter) De christen-demo- craat Andreotti die een nieuwe Italiaanse regering tracht te vormen, is op een weigering gestuit van de socialisten om deel te nemen aan een coalitie-regering van vijf partijen. 4 c i

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3