STOOKKOSTEN OLIE EN AARDGAS Rond de losplank LIGGEN ONGEVEER GELIJK Tüinders Heemskerk zeggen in Investering overschakelen schrikt velen af MARITIEM JOURNAAL Acht muziekkorpsen marcheerden EXAMENS onder gote belangstelling TAPTOE IN VELSEN WAS EEN FIJN MUZIEKFEEST Heemskerker gaf zijn auto weg... Vissen in neen tegen schoon aardgas de vijvers K I I* «0 a TPMB Havenberichten Ook voor bejaarden Aantrekkelijke op Marktplein inuziekshow 5 gwJ ■to E ft i I i ZATERDAG 10 JUNI 19 72 IJMUIDER COURANT ;z s, f i Investering (Van een onzer verslaggevers) Gaskraan IJMUIDEN. Acht muziekkorp sen uit Velsen marcheerden vrijdag avond welgemoed door de gemeente in een stertocht die uiteindelijk naar het Marktplein voerde. Daar was het elk korps vergund een muzikale show van ongeveer vijf minuten weg te geven en het talrijke publiek dat naar het plein gestroomd was er waren er wel enige duizenden waardeer de de bijdragen van de verschillende korpsen in hoge mate. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De verovering van het tuindersgebied door het schone aardgas is zo goed als gestopt. Volgens het Gasbedrijf Beverwijk en Om streken is veertig procent van de tuindersbedrijven in Heemskerk in de afgelopen jaren overgeschakeld van oliestook op aardgas, maar het ziet er naar uit, dat de tuinders, die momenteel hun kassen en schuren nog met huisbrandolie of petroleum warm stoken, het aardgas links laten liggen. De stookkosten van olie en aardgas liggen ongeveer gelijk, en, zo redeneren de tuinders, de olieprijzen zijn sterk gedaald en zullen in de toekomst verder dalen, want de vrachtprijzen van olie laten tegenwoordig een dalende ten dens zien. 5 w. l (Van 'een medewerker) JAN PIET STOKMAN (Van een onzer verslaggevers) van In Heemskerk werken momenteel nog twee tuinders met zware stookolie, de rest verwarmt kas en schuur met óf huisbrand olie 1, óf aardgas óf petroleum. BEVERWIJK. Het is aan de groenten veiling een drukke week geweest met gro te aanvoeren van verschillende produkten. Met uitzondering van de sla ging alles bij zonder vlot weg tegen vrtf gunstige prijzen al kwamen verschillende produkten wat onder druk van de massale aanvoer te staan. De sla groeide deze week „als gras”, met als gevolg een enorme aanvoer die niet altijd door de handel af genomen kon worden, temeer daar de kwaliteit ook wel eens wat te wensen overliet. Door de regen en het warme weer kwam er hier en daar „rand” in de sla. De sla-prijzen bewogen zich tussen 6 en 12 cent per krop. Tegen het einde van de week kwam meer vraag naar export-kwaliteit. een constante aanvoer van het aardgas. De praktijk in Aalsmeer én in Heems kerk, heeft echter uitgewezen dat dit wel het geval is. Iedereen kan de vrees van de tuinder wel begrijpen, want bij stagnatie in de aardgastoevoer bij een flinke vorst kan een jaarteelt in korte tijd verloren gaan. VAN DE GROOTSTE eenheden van de kottervloot kan de komende week een iets grotere aanvoer van tong worden ver wacht. Van deze schepen is nu bekend, dat zijn zich in de Sylt bevinden. Daar vandaan werden door summige Urkers dagvangsten van meer dan duizend kilo vermeld. IJMUIDEN. ONDANKS HET prach tige visweer, is er ook de afgelopen week slechts een heel matige aanvoer van vis te verwerken geweest. Dit gold niet alleen de haringvisserij, doch ook de aanvoer van verse vis. De kleine vaart, die de gehele week naar hartelust heeft kunnen vissen, heeft lang niet in alle behoeften kunnen voorzien. Het is in hoofdzaak de import uit omringende landen geweest, die de zaak draaiende heeft gehouden, waarbij de eigen aanvoer als aanvulling diende. Ijzeren voorwerpen en zinken dakgoten worden door het roet van de oliestookin- stallaties snel door roest aangetast. Bij aardgas vormen zich wel reststoffen zoals stikstofverbindingen, maar die oefenen toch geringe schade uit op de kassen. De tuinders zien hun kassen bij aardgasver warming schoner worden, de ijzeren con structies vergen minder onderhoud en dat is, vooral voor een tuinder, die met een hoog kostenpatroon zit, een voornaam iets. Daar komt bij, dat de overheid binnen kort met wettelijke eisen komt ten aan zien van de luchtverontreiniging en de kwekers weten, dat zware oliestookinstal- laties moeilijk aan die eisen zullen vol doen. se tuinders gelinieerd aan een bedrijf, dat bij de jaarlijkse inschrijving voor leve ring van olie aan tuinders, zich zo scherp mogelijk in prijs opstelt, waardoor de olie vaak nog goedkoper kan worden geleverd dan ze ten opzichte van het aardgas reeds is. Het laatste argument: de gaskraan kan bij het niet betalen van de rekening („krap bij kas zitten”, zeggen de tuinders' dicht gedraaid worden en wat voor schade daaruit kan voortvloeien weet iedereen. Veertig procent van de tuinders in Heemskerk is overgegaan van olie op aardgas. Zestig procent stookt de ver warmingsketels van de kassen en schuren nog met huisbrandolie 1 of petroleum. Twee tuinders zweren nog bij de zware stookolie, maar de nieu we wet op de luchtverontreiniging zal het gebruik van deze installaties wel verbieden. De motorkotter Agatha KW. 214 van P. Hoek is deze week weer in de vaart een De muzikanten die het eerst het pu bliek tot ware geestdrift brachten, waren die van de Drumband „Voor waarts”, die een uiterst verzorgde muzikale show lieten zien. En daar zijn een aantal, voor de tuin ders zwaar wegende argumenten, voor aan te wijzen. Ten eerste ziet het er niet naar uit, dat de prijs van het aardgas constant blijft, de olieprijs daarentegen vertoont een lichte nijging tot dalen, want het aanbod is bijzonder groot. Ten tweede is de levering van olie aan de Heemskerk- VANUIT DE IERSE zee kwamen de hektrawlers rond het weekeinde de haven van IJmuiden binnen en de vangsten bleken niet gering. De makreel was echter mager en klein, waardoor er niet veel animo voor deze soorten bestond. Anders was het gesteld met de haring, welke in premiekisten werd aangevoerd. Daarvoor wilde de handel altijd nog wel een goede t.vintig gulden per premiekist betalen. De haring echter, die op zee in het laadruim was opgeslagen, had erg veel te lijden gehad, omdat zij uitzonderlijk vet was. Beschadiging kon daardoor niet uitblijven en veel van deze haring kon de mini mumprijs van tweeëntwintig gulden maar ter nauwernood halen. ging kosten. Desondanks gaat deze haring graag weg. Met groot verlangen wordt er soms door de handel gewacht tot het aantal uren verstreken is dat deze haring in de diepvriescellen moet blijven. De handelaren in groene haring werden deze week al „directeuren van distributiekanto ren” genoemd, omdat zij wel genoodzaakt waren, de haring eerlijk onder de diverse afnemers te verdelen. Van de schepen waren de laatste berichten nog steeds drie tot acht kantjes als dagvangst. Daardoor komt het regelmatig voor, dat de schepen, nu ze honderdvijfentwintig kantjes per reis mogen binnen brengen, er toch niet meer hebben dan hoogstens negentig. Hiervan is dan zeker vijftig procent ge merkt met K.K., hetgeen betekent: „Klei ne Kleintjes”. Maar ook hiervoor betaalde men deze week op de veiling tot vierhon derd gulden toe. Iedere kweker krijgt bij overschakeling van olie op aardgas van het rijk een premie van drieduizend gulden uit het ontwikkelings- en saneringsfonds. Het grootste voordeel van aardgas is de ver mindering van de luchtvervuiling in een tuindersgebied, een argument waarvoor zeer veel kwekers wel gevoelig zijn. DAT DE HANDEL zich de afgelopen week grotendeels met importvis heeft moeten bevoorraden, wit niet zeggen dat de aangevoerde vis voor niets is wegge gaan. De aanvoerders zouden alleen kun nen mopperen over de prijs, welke voor Noordzeemakreel werd betaald. Daar moet echter bij worden vermeld, dat deze makreel veel te schraal was, waarcoor ze alleen geschikt was voor de verse handel. De rokers willen beslist wel het dubbele betalen, ondanks de voorraden prachtige makreel die men vanuit Japan heeft geïmporteerd. De partijen worden steeds kleiner en menigeen kijkt al uit om iets te kopen, doch helaas Het was een ouderwetse voor velen aantrekkelijke gezelligheid, waarbij naast vele ouderen vooral veel jeugd op de been was, zodat het publiek achter de drang hekken meerdere rijen dik stond. Dit muzikale festijn, waarvoor van ge meentewege twee wagens met hefbak voor de noodzakelijke verlichting zorgden, was georganiseerd door de Stichting De Velser Gemeenschap. De korpsen die aan de Taptoe meewerkten waren het Trom petterkorps van de Christelijke Gymnas tiekvereniging, dat vanuit Oud-IJmuiden naar het centrum optrok, „Wilhelmina” uit Santpoort, de Drumband „De IJmond- trekkers,” de Drumband „Voorwaarts,” die in de frisse rood-witte uniformen al bij zonder snel de harten van de kijkende en luisterende menigte won, de Drumband „Schulpen en Meerweiden,” de Hoogoven- Als de tuinder huisbrandolie of petro leum gebruikt, en de rekening niet kan betalen, bestaat er altijd wel een moge lijkheid om wat te schipperen met de leverancier, zo menen de tuinders in Heemskerk. Of het Gasbedrijf bij wanbe taling werkelijk de kraan van de betref fende tuinder zal dichtdraaien is een lou ter theoretische stelling, en geheel van situatie ter plekke afhankelijk. Maar de tuinder laat dit laatste argument wel zwaar wegen. De zwart walmende schoorstenen zijn uit het Heemskerkse tuindersgebied lang zaam maar zeker verdwenen. Niemand kan vertellen hoeveel zwaveldioxyde (reststof zware ollestook) de lucht werd in gestoten. In Aalsmeer, een ten opzichte van Heemskerk niet te vergelijken gebied, maar als indicatie interessant te noemen, kwam, toen de kwekers aldaar nog geen gebruik maakten van het veel schonere aardgas, jaarlijks ongeveer 5400 ton zwa veldioxyde uit de schoorstenen van de oliestookinstallatie. Een hoeveelheid roet, waarvan het gewicht gelijk is aan 270 spoorwagons van twintig ton De overschakeling van oliestook op aardgas is in het verleden sterk gestimu leerd door de forse stijging van de olie prijzen. Een kweker, die circa 5000 m2 glasareaal bezit moet ongeveer twintigdui zend gulden investeren wil hij overscha kelen. Toen de olieprijzen in vergelijking met de prijs van het aardgas nog bedui dend hoger lagen namen veel tuinders de beslissende stap naar het aardgas. Nu toont menigeen een tikkeltje spijt. Aanvankelijk stonden tuinders in Aals meer nog wat huiverig tegenover het aardgas om bovengenoemde redenen, die niet alleen in Heemskerk, maar in tuin bouwgebieden elders in het land, ook worden genoemd. Niemand verwachtte De finale, waarin enkele korpsen tegelijk het Marktplein bevolkten was een waar dig sluitstuk voor zo’n avond, waarin de muzikanten, waar je als kind zo graag en altijd te ver, achteraan liep, nog even het allerbeste van hun kunnen gaven. Zo werd de Taptoe een fijn muziekfeest. harmonie, het korps „Soli” uit Driehuis en de IJmuider Harmonie, die als altijd ge kleed in een schitterende uitmonstering de show stal, ook al door het bijzonder fraai musiceren. Vooral de Drumband „Voorwaarts” was het die voor de eerste anaal op de avond een werkelijk luide en zeer spontane bij val oogstte. Dat was niet te verwonderen, want dit korps heeft van de enkele minu ten, dat het voor de show tot zijn be schikking had. geprofiteerd op een wijze die bij het publiek bijzonder moest aan slaan. Vertederend was het ook om de allerkleinsten van het majorettenkorps in actie te zien. En zo viel er eigenlijk bij elke deelnemende vereniging wel iets op, zoals bijvoorbeeld dat heel kleine baasje met die grote trom op z’n buik, dat heel parmantig precies in de pas, meemar cheerde bij „Wilhelmina” uit Santpoort. Volgens het Landbouwschap is bij de tuinders de neiging tot overschakeling van olie op aardgas drastisch, verminderd, omdat de Nederlandse Gas unie het prijsplafond voor aardgas per 1 juli mag ophef fen. Dit plafond is nu f 5,88 per kubieke meter. Het Land bouwschap wil een handha ving van het prijsplafond en van de koppeling van de aardgasprijs aan die van stookolie. SCHELVIS EN WIJTING, afkomstig van de kleine haringjagers, krijgen nu wat meer concurrentie, doordat er ver scheidene grote kotters nu ook tussen de 56e en 57e Noorderbreedtegraad, naar rondvis zijn gaan vissen. Hiermede kunnen deze schepen in een grote behoef te voorzien. De gullen, die door de kust vaartuigen in zeer verschillende partijen werden aangevoerd, werden deze week ook weer voor fantastische prijzen opgenomen. Mogelijk nog grotere fantasieprijzen wer den betaald voor de diverse scholsoorten, waardoor de platvisschepen naast hun be somming aan fijnvis een prachtig eind resultaat zagen. J OMDAT HARING VAN deze omvang niet direct geschikt is als groene haring, en ook vanwege de afmeting van een bepaalde trek, hebben sommige schippers deze als steurharing laten verwerken. Veel eer is daarmee echter niet te behalen geweest. Het publiek eiste nog steeds de echte „Hollandse Nieuwe”, maar dan wel uit de Noordzee. Dat is de laatste dagen wel meer gebleken, want het kwam voor dat voor de onvervalste nieuwe haring elfhonderdtwintig gulden per kantje werd betaald, zodat deze haring op de aanvoer- markt al meer dan een gulden per stuk SANTPOORT. Pedagogische Academie Da Costa. Geslaagd voor het esamen tweede leerkring (akte volledig bevoegd onderwijzer (es): Mej. M. J. Bakema, Haarlem, Mevr. H. E. Verkerk-Bakker, Haarlem, Mej. G. J. van Bentem, Heiloo, G. van den Berg, Santpoort, Mej. Y. T. de Boer. Haarlem. Mej. J. M. Bosch, Bloe- mendaal, Mej. R. Bosma, Hillegom, R. A. Brantz, Haarlem, Mej. A. J. M. Colli, Haarlem, Mej. I. G. N. Crul, Heemstede, Mei. A. Daalhuizen, Santpoort, Mei. M. C. P. E. Don, Heemskerk, Mej. A. van Duu- ren, Driehuis, G. Drijkstra, Zandvoort, Mej. A. Engelse, Haarlem, N. L. van der Fange, Sassenheim, Mej. M. A. Groen, Ve’sen-Noord, Mej A. M. Houkes, Alk maar, Mej. C. J. Kaaij Haarlem, Mej. M. T. Kamminga, Castricum, Mej. L. A. Kamphuis. Alkmaar Mej. I. M. Keur, Zandvoort Mei E. T. van Koningsveld. Vlesen-Zuid. A. Kraaijeveld. Driehuis, Me; I. J. M. Kwik, Driehuis, O. I. Lee- ON. Haarlem, W. van Mameren, Haarlem, J. J. Munnikhuis, Haarlem, Mej. H. van Overbeeke, Aerdenhout, Z. Panneman, Haarlem, J. Post, IJmuiden, Mej. J. J. Pruijssers Krommenie Mej. G. Rol. Eg- mond aan Zee, M. Rudolphi, Heemskerk, I. R. Rustveld Amsterdam, Mej. M. C. Sanderse, Bentveld, J. P. H. van Schra- vendijk, Zandvoort, H. E. de Swart. Bloe- mendaal, Mej. A. H. Tit, Haarlem, Mej. C. A. vermeule, Hoofddorp, Mej. J. H. Voer man. Heiloo, W. Waanders, Heemskerk, Mej G. B. van der Wal. Haarlem. A. J. Weermeijer, Zandvoort. F. L. Wismeijer, Heemskerk. HAARLEM. Mendelcollege. Geslaagd voor eindexamen HBS A: Uit Haarlem: Peter Akerboom: Rob Ammerlaan; Wilzke Bercht; Rob Blom; José Boerrigter; Loes Broeken: Ronny Bulder; Yok Leng Chang; Leo Claus; Marjo van Dijk; Hans Eskes; Hans Flick; Hetty Geerlings; Louise Guittet; Ineke Hollenberg; Riet Hubbers; Nel Hubbers; Ron Hut; Wout Koek; Trudy Koelemij; Truus v. Leeuwen; Peggy Massop; Eric Metten; Marcel van de Molen; Marijke Moolenaar; Ineke Moors; Jolly van Oos- sanen; Liesbeth Pinxter; Rob Redeker; Jacqueline van Rooijen; Hein Sandberg; Frans Spaapen; Ronny Stuifbergen; Ron v. d. Veldt; Amo Vogelaar; Peter Paul Wentink; Vera van Woerkens; Henk v. d. Wolk; Yvonne Zoon. Uit Santpoort: Lucas Achterbosch; Marga Handgraaf; Leonie Jansen; Martin Molenaar; Anton van Poorten; Annemie- ke Remmerswaal; Tonnie de Vilder. Uit IJmuiden: Annemleke Hitters: Els Kinneging; Ingrid Meijer. Uit Bloemendaal: Brigitte Bartelsman; Jan van Horssen. Uit Heemstede: Petra Beijersbergen; Mart Cornet; Rozella Groeneveldt; Leon- tien Kramer; Gracia Maccow. Uit Halfweg: Thea Meekel. Uit Driehuis: Hans Meijer; Hennie Mei jer; Peter Schavemaker. Uit Castricum: Ingrid Moerkerk. BEVERWIJK. Sinds 1965 mogen kin deren tot 13 jaar vissen in de gemeentelij ke vijvers met uitzondering van de vijvers in het park Scheybeeck en op het Stations plein en van het viswater in het toekom stige Sint Aagtenbos. In hun vergadering van 6 juni 1972 hebben burgemeester en wethouders be sloten voortaan ook aan inwoners vanaf 65 jaar toestemming te verlenen om in bovenbedoelde vijvers te vissen. Ter voor koming van misverstanden zij meegedeeld, dat voor 15-jarigen en ouderen de visak- ten uitsluitend in het politiebureau te verkrijgen zijn. HEEMSKERK. Een inwoner Heemskerk is op een wel bijzonder goed kope wijze van zijn tweede hands auto afgekomen. Hij kwam met een Amster dammer overeen, de wagen voor 500. te verkopen. De koper overhandigde de Heemskerker een betalingsopdracht van een bank en verdween met gezwinde spoed in zijn nieuw verworven auto! Toen de Heemskerker bij de bank het geld wilde innen kreeg hij te horen, dat het formulier niet werd geaccepteerd, daar voor deze handeling een bankgiro cheque nodig was. Hij waarschuwde de politie, die de man alleen maar kon meedelen, dat <e Amsterdammer hem op een handige, maar niet minder strafbare manier ertussen had genomen. gebracht na te zijn voorzien van nieuwe Deutz motor van 800 pk. De motortrawler Yke SCH. 162, groot 327 bruto reg. ton, in 1960 gebouwd en voorzien van een 1000 pk Industrie motor, die heeft toebehoord aan Jaczn. Rederij en Haringhandel te Scheveningen, is ver kocht aan S. van de Knaap op Texel. Het schip krijgt de naam Bartina Klazina TX 22 en het is de vroegere Cornells den Duik KW.144, die in 1968 door de Rederij en Handelmij, v/h C. den Duik naar Sche veningen werd verkocht. Door J. van der Plas is de kotter Soli Deo Gloria TX.4 aangekocht, welke in 1950 is gebouwd, 90 ton meet en uitgerust is met een 750 pk Kromhout motor. Het vaartuig krijgt de naam Jannu Jacoba KW.4 en komt in de plaats van de kotter van die naam, gemerkt KW.220, die enige maanden geleden naar Enkhuizen werd verkocht. De N.V. Scheepsbouwwerf De Dageraad te Woubrugge heeft opdracht gekregen voor de bouw van een motorkotter voor rekening van D. Kaptein te Urk. Het schip wordt 32 m lang, 7,50 m breed en 3,80 m diep en als hoofdmotor wordt een 980 pk Bolnes geïnstalleerd. De motorkotter Annie UK.207 is bij de Scheepswerf Veldthuis te Zuidbroek te water gelaten. Het vaartuig is in aanbouw voor rekening van KI de Boer te Urk. De lengte over alles bedraagt 33,35 m, de breedte 7,50 m en de holte 3,85 m. De hoofdmotor is een Deutz van 1100 pk. De afbouw geschiedt door de Machinefabriek L. Padmos te Bruinisse. De stoomtrawler Hermann Krause BX.633 groot 645 bruto reg. ton en in 1955 gebouwd, welke toebehoorde aan de Reederei Söhle te Bremerhaven, is naar Denemarken verkocht om te worden ge sloopt. Van een serie hektrawlers die onlangs door Duitse rederijen werd besteld zijn er twee te water gelaten. Bij A. G. Weser Werk Seebeck had de tewaterlating plaats van de Karlsburg, die in aanbouw is voor de Reederei Söhle te Bremerhaven. Bij de Schiffsbau Gesellschaft Unterweser te Bremerhaven liep de Bremen van stapel welke bestemd is voor de „Nordsee” Deut sche Hochseefischerei te Bremerhaven. De schepen hebben een bruto inhoud van 3200 reg. ton. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Jomsborg. Grangemouth: Gardience, Hull; Samarkant, Tuapse; Smit Lloyd-11, Cont. Plat, IJmuiden; New Frontiers, Hamburg; Spaarneborg, Leith, IJmuiden: Artic Sea, Wilhelmshaven; Falkenberg, Gruvon; Gazelle. Boston, Zaandam; Djati- sari, Bremen; Borodine, Iggesund; Claudi- a, Noordzee, IJmuiden; Rügen, Bor deaux; Sinaloa, Abidjan; Pesht, Kalin- grad; Ekenis, Flixborough; Hein von Bar- gen. Flixborough; Tor Belgia, Gothenburg. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Dintelborg, Boston, IJmuiden; Gabbro, Flixborough; John Kruse, Lübeck, IJmui den’ Rüstringen, Lc Londen, IJmuiden; Fendyke, Flixborough; Darling. Portici; Biskaya, Antwerpen; Westondyke. Flixbo rough; Scottish Wasa, Newport; Zadonsk, Montreal, IJmuiden; Oriole, Hagenham; Meteoor, Antwerpen; Amstelstroom, Huil; Steinberg, Manchester; Neuenfelde, Selby; Canis, Rotterdam; Thule II, Antwerpen; Velsen; Inge Sabina, Dagenham; Stade- land, Boulogne, Sur Mer Kirton Dyke, Hull: Jomsborg, Harlingen; Volta Peace, Hamburg; Ilias. Rotterdam; Louis Delmas, Port Lucien; Zaanstroom, Felixtowe; Claudia, Noordzee, IJmuiden; Libelle, R’dam; Djatiluhir, Duinkerken; British Ivi, Rotterdam, Gardience, Rochester; Kalmarborg, Fowey, Velsen; Alchemist Flensburg, Bremen. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Inge Fiedler, Wisbech; Star Pinewood, Antwerpen, Velsen; Baltique, Oslo; Sirius, Fiborgtangen; Styrsoe. Matyluoto; Ursula Schulte, Tubarao; Rex, Rotterdam; Streefkerk, Rotterdam; Steenkirchen, Goole. We*’-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5