DE BEURS DEZE WEEK MILIEU-INDUSTRIE KAN HELE NIEUWE BEDRIJFSTAK WORDEN Besprekingen rubber-cao gaan fusie aan afgebroken Progressieve studie commissie Proefproces ingesteld teruggave over BTW- Instituut bouwnijverheid over toekomstige behoefte: Minder huizen nodig: Beursomzetten straks 30.000 bouwvakkers teveel Grote buit bij antiekinbraak Erdal kritiseert houding vakbonden Belastinginkomsten opnieuw gestegen in mei hoger VNCI-voorzitter: meningsvorming begeleiden ’n ZONNEBRIL? raadpleeg voor buitenlanders in Boeroendi Ziekenhuisartsen in Italië staken Wall Street Reddingswerk bij Rhodesische mijn stopgezet Waarschuwing PvdA wil verhoging van contributie 1 J Iersoonlijke ■Bi ENINGEN Ombuigingen k tot f 1OOOo7l Geen breekijzer Gunstig Gedrukt Gefaald West Holland Bank Den Haag ZATERDAG 10 JUNI 1972 (Van onze beursredactie) (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Donderdag zijn de ADVERTENTIE Ne- ADVERTENTIE (Van onze correspondent) (Van onze parlementsredactie) GIERSTRAAT 27 HAARLEM TELEFOON 311921 Na het bereiken van het akkoord zal Terwindt en Arntz een onderhands bod uitbrengen op alle aandelen Kekerdom, die nog niet in haar bezit zijn. Thans is al 25 pct. van het aandelenkapitaal van Ke kerdom in handen van Terwindt. De fusie zal niet nadelig zijn voor de werknemers de 256 mensen bij Terwindt en de 104 bij Kekerdom. De omzet in Wall Street was 12.79 miljoen gulden. In een officiële verklaring zei de radio dat de mislukte staatsgreep tegen presi dent Micombero zes weken geleden heeft aangetoond dat Boeroendi echte vrien den heeft onder de Afrikaanse broeder- staten”. De buitenlanders krijgen het ad vies niet t speculeren en geen lasterlijke taal te verspreiden over een land dat niet het hunne is. De afgelopen jaren hebben voorbeelden gebracht van ombuigingen in het indus triebeleid als gevolg van de druk die de publieke opinie uitoefent op de overheid. In hoeverre de maatschappelijke kritiek al dan niet terecht is, kan buiten be schouwing blijven. Wie te maken denkt te hebben met een modeverschijnsel, dat wel weer zal verdwijnen vergist zich, aldus de g v i h u h V h t t d a a v a I v 1 c t C X t X X s X t I I 1 1 t 1 30 49'1 36 6194 35% Santa Fé Ind Can Pacific Illinois Cent. Penns Centr South Pac. Allied Chem Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brands Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Alrcr. Dup de Nem East. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Am. Motors d v h h X t' 71 O i; Erdal meent, dat als er bij de vakbon den verdergaande verlangens bestaan dan in het geldende ondernemingsrecht' is voorzien, zij dit in SER-overleg aan de orde moeten stellen en dit niet tot breek ijzer moeten maken in overleg met indivi duele ondernemingen. Overigens hebben de vakbonden overeenkomstig hun ver zoek het sociale aanhangsel van het con tract met de Amerikanen ontvangen, ter wijl Consolidated Foods en het Erdal- bestuur hebben gegarandeerd dat van de fusie slechts een positieve invloed op de werkgelegenheid kan worden verwacht. De raad van bestuur heeft dan ook kun nen toezeggen dat er in de voorzienbare toekomst, waarbij een periode van vijf jaar is genoemd, geen ontslagen door de fusie zullen komen. In verband hiermee heeft ook de familie Wolbers zich bereid verklaard in privé nader te formuleren garanties af te geven. Erdal constateert dat het belang van de Erdal-werknemer» Het gaat hier speciaal om de directe benoeming van een paritair aantal com missarissen door de ondernemingsraad, wat afwijkt van de zojuist ingevoerde structuurbepalingen in het vennootschaps recht, waarin aan de ondernemingsraad een vetorecht wordt toegekend bij com missarisbenoemingen en verder de afzon dering van een deel van de koopprijs voor de werknemers. AMSTERDAM. De partijbesturen van PvdA. D’66 en PPR hebben een comité ingesteld, dat suggesties moet doen voor structuur en werkwijze van een nog in te stellen programma-commissie. Ook moet het comité adviseren over de samenstel ling van deze programma-commissie, die advies moet uitbrengen over de vraag hoe de hoofdlijnen en instrumenten voor een progressief program er uit zal moeten zien en hoe dat als regeringsprogramma zou kunnen worden uitgevoerd. AMSTERDAM. De gemiddelde jaar lijkse totale woningproduktie zal dalen tot een niveau van maximaal 95.000 woningen uiterlijk in 1980. voorspelt het Econo misch Instituut voor de Bouwnijverheid te Amsterdam in zijn nota „woningbouw en werkgelegenheid”, uitgegeven als reac tie op de ministeriële nota volkshuisves ting van 19 april. SlotRoersen Gisteren 391 32% e 33% 57% 21% 35% 22% 3«% 1161. 43% 53 50% 70% 47 30% 38% 9% 13% Dow 934.45 6.85), 0.30), Nutsbedrijven 0.38). SlotRoersen Eer gisteren 30% 16% 33 4% 44 30 28% 43% 20 42% 47% 19% 30% 21% 30% 58% 24% 38 169% 122% 66% 73% 28% 8 ROME (Reuter). Door een staking van ziekenhuisartsen in vijf van de twin tig gewesten in Italië is de ziekenhuis verzorging gisteren ernstig ontwricht. De honderdduizend artsen in Italië zijn op geroepen om aanstaande donderdag een staking van een dag te houden. De ziekenhuisartsen staken 48 uur en gaan het daarna nog drie keer doen in de andere Italiaanse gewesten. Zij protesteren tegen „de geringe zekerheid voor de 15.000 dokters die zonder contract in ziekenhui zen werkzaam zijn”. Er zal naar worden gestreefd dat ook personen buiten de drie partijen zitting nemen in de programma-commissie. Het comité bestaat uit mew. H. de Boer-d’ Ancona (PvdA), prof. dr. J. W. Glastra van Loon (D’66), L. Brouwer (PPR), D. de Lange (PPR), H. de Lange (PvdA), A. Kloos (PvdA), prof. D. Meeuwissen (KVP), B. Peper (PvdA) en mr. M. Rood (D’66). Jonescijfers: industrie Sporen 244.77 106.63 AMSTERDAM. De afgelopen week begon voor de Amsterdamse beurs met een felle terugslag, naar het voorbeeld van Wall Street, waar met de terugkeer van president Nixon vrijwel alle optimis tische stimulansen waren verdwenen. De New Yorkse effectenbeurs gleed in korte tijd zo'n 30 punten van zijn top terug en bevond zich midden in de week alweer rond 940 voor dc industriële waarden. Deze situatie werd ook voor onze beurs het sein d e opgeschoven posities eens nader te bezien, hetgeen voor de toppers op nogal harde wijze geschiedde. DEN HAAG. Donderdag zijn de be sprekingen over de cao voor de rubberin dustrie afgebroken. De werkgevers blijven AMERSFOORT. Erdal betreurt het te moeten constateren dat het, na her haald overleg met de vakorganisaties, waarin door Erdal volldige informatie is verstrekt over de sociale aspecten van de voorgenomen fusie met het Amerikaanse Consolidated Foods, tot nu toe onmogelijk bleek om de besprekingen bevredigend af te sluiten. De oorzaak ligt volgens Erdal in het feit dat de vakbonden naar aanlei ding van de fusieplannen enkele nieuwe eisen hebben gesteld, die tot nu toe in ons land ongebruikelijk zijn, aldus het bedrijf in een communiqué. De heer Van Aken, die vier jaar voor zitter van de VNCI is geweest, en in deze vergadering afscheid heeft genomen uit deze functie, vindt verder, dat het indus triële klimaat in ons land aanmerkelijk aan het verslechteren is, de laatste tijd zelfs in steeds hoger tempo. De heer Van Aken wordt als voorzitter opgevolgd door mr. W. A. van Dorp Gisteren 30% 16% 33% 4% 43% 30 28% 43% 1974 42% 47% 19% 2974 21% 30% 57% 24% 38% 166 122% 65% 73% 28 8 (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De milieu-industrie zou wel eens een hele nieuwe bedrijfstak kunnen worden. Dat zou dan een voort brengsel zijn van de chemische industrie, geboren uit een multidisciplinaire aanpak van allerlei met de milieubescherming samenhangende problemen. Dr. ir. J. van Aken, voorzitter van de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie (VNCI), heeft dit vrijdag in de jaarvergadering van zijn vereniging ge zegd. Hij onderstreepte, dat de oplossing van verscheidene grote milieuproblemen juist van de kant van de chemie zullen moeten komen. Het zal in dit proces gaan o.m. over de betekenis van de begrippen „bedrijfsmid delen” en „investeringsgoederen.” Over die begrippen is al twee jaar geleden gedis cussieerd tussen de toenmalige bewinds lieden en de Tweede Kamer. De ondernemer mag in 1972 nog 67 percent van de BTW op ingekochte be drijfsmiddelen aftrekken. Hij moet dus 33 percent van de BTW voor eigen rekening nemen, ofwel 4.62 percent (33/100 maal) het veertienprocentstarief is 4.62 percent). met de fusie ten zeerste gebaat is en betreurt daarom de houding van de bon den ten zeerste. Tussen de raad van bestuur en de ondernemingsraad zijn be sprekingen in een sfeer van vertrouwen aan de gang, aldus Erdal. De ondernemingsraad van het Erdal- concern heeft een grote mate van ver trouwen in de continuïteit van de werk gelegenheid bij de onderneming. De raad van bestuur van Erdal heeft tegenover de ondernemingsraad herhaald bereid te zijn schriftelijk te garanderen dat er in de voorzienbare toekomst, waarbij een perio de van vijf jaar is genoemd, geen ontsla gen als gevolg van de fusie met het Amerikaanse Consolidated Foods zullen komen. „De raad wordt nog gestérkt in haar mening, nu de familie Wolbers in privé bereid is in verband hiermee nog nader te formuleren schriftelijke garan ties af te geven”, aldus de ondernemings raad in een communiqué. IBM Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc. Vacum Stand. Br. Stand Oid N. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp. Us. Steel Westlngh. Woolworth Ford K.L.M. „Bij een veronderstelde bevolkingsgroei tot 17.1 miljoen inwoners in 2000 zou in de periode van 1980 tot 2000 een gemid delde jaarlijkse produktie van 60.000 wo ningen voor uitbreiding van de voorraad voldoende zijn. Het lijkt niet waarschijn lijk dat de vervangingsvraag een aantal van ongeveer 900.000 woningén in die periode zal overtreffen. Het instituut voorspelt dat door het dalen van de woningproduktie, die momenteel op onge veer 125.000 per jaar staat, de werkgele genheid in de bouw met eenderde deel zal teruglopen. Dat betekent dat ongeveer 30.000 werknemers hun heil elders moeten zoeken. Voor het geval het geboortecijfer zo sterk daalt dat Nederland in 2000 onge veer 15 miljoen inwoners telt, zou de woningproduktie nog 10.000 stuks per jaar lager komen te liggen. Het instituut vermoedt dat zijn conclu sies over de ontwikkeling van de bouw- produktie door niet iedereen juist geacht zullen worden, „omdat in het verleden de vraag naar woningproduktie doorlopend is onderschat. Deze onderschatting in het verleden behoeft echter niet te leiden tot een overschatting in de toekomst”. WANKIE (Reuter) Alle reddingsope raties in de steenkolenmijn in de Rhodesi sche plaats, waar dinsdag na een explosie meer dan vierhonderd mijnwerkers op enkele honderden meters diepte van de buitenwereld werden afgesloten, zijn stop gezet. De mijnmaatschappij maakte bekend dat de verwoesting ondergronds zo volle dig is dat niemand meer in leven kan zijn. Men wil geen verdere levens in gevaar brengen door reddingsploegen naar beneden te sturen. BREUKELERVEEN. Uit een zomer huis in Breukelerveen zijn in de loop van deze week antieke voorwerpen met een waarde van tussen de ƒ100.000 en ƒ150.000 v’erdwenen. Het huis is eigendom van de familie Kappelle uit Amsterdam. Het is tussen zondag en donderdagmiddag onbe woond geweest en was niet door een alarminstallatie beveiligd. Het bedrijfsnieuws bleef overwegend van gunstige aard. Buehrmann-Tetterode zette het lopende boekjaar gunstig in en boekte een flinke koersrijzing. Ook vele andere ondernemingen konden door goede berichten de hoge koers van hun aandelen behouden. Bepaald slecht verging het houthandel Key. die van 350 procent op 270 procent terugviel, omdat het jaarbe- richt de eerder fors opgetrokken koers in het geheel niet beantwoordde. Albert Heijn bleef ook op de jaarverga dering nogal gereserveerd voor het lopen de jaar, hetgeen de koers zo’n tien gulden deed teruglopen. Lijempf zag het op de jaarvergadering met de fusiekansen nog niet zo gemakkelijk zitten, waardoor de fusiespeculatie een veer moest laten van zeven gulden. Zonder directe oorzaken steeg het aan deel Van Berkel deze week van 265 pro cent op 310 procent en Wessanen van 104 gulden op 120 gulden. De uitgevers lagen nogal bewogen in de markt. Elsevier ver loor aanvankelijk terrein op het jaarver slag, maar kon later het verlies wegwer ken. Wegener, Telegraaf en de NDU rea geerden echter met winsten op de nieuwe televisiepot die de regering de noodlijden de dagbladen ter beschikking wil stellen. Ook de verzekerin' lag later in de week vast in de markt op uitlatingen op de jaarvergadering van de Nationale Neder landen. Deze schoot 5 gulden omhoog; de rest rond 3 gulden. Het nieuwe rumoer rond de EMS had weinig koersgevolgen. Alles wacht verder af wat het worden zal en hoe het touxv- trekken rond de Scheveningse bezittingen van de heer Zwolsman zal uitpakken. Koninklijke Petroleum moest bijna 10 gulden terug door de nationalisatie van de oliebronnen in Irak en Syrië. Heineken verloor 16 gulden, maar kon zich later enigszins herstellen. De rest bleef rond het slot van de vorige week scharrelen. Unilever daarentegen was nogal vast op vraag vanuit Londen en trok deze week vier gulden aan. Engelse belangstelling voor de ABN deed dit aandeel 15 gulden o plopen en voor de scheepvaartwaarden een zeer vas te stemming ontstaan. Zo kon de KNSM oplopen van 170 tot 185 gulden en Van Ommeren, die door een nogal pessimis tisch bericht op de jaarvergadering eerder tot 275 procent terugviel, zich weer her stellen tot rond 300 procent. Ook voor de Scheepvaart Unie was een herstel wegge legd van rond 7 gulden. Naar zich eind maart liet aanzien, zul len de uitgaven dit jaar met ruim een half miljard worden overschreden,waar van 286 miljoen niet relevant is voor het structurele begrotingsbeleid. De 218 miljoen aan wel relevante over schrijdingen worden geheel gecompen seerd door bezuinigingen elders op de begroting of inkomstenvermeerdering. Daartoe dragen vooral bij de departemen ten van Onderwijs en Wetenschappen (met 40 miljoen), Volkshuisvesting (met 25 mil joen), Verkeer en Waterstaat (met 63 miljoen), Landbouw (met 23 miljoen), CRM (met 10 miljoen), Volksgezondheid en Milieuhygiëne (met 11 miljoen). De grootste overschrijdingen komen op rekening van de onderwijsministers Van Veen en De Brauw (72 miljoen). Ze zijn het gevolg van groei van het onderwijzers- korps en grotere toeloop van leerlingen naar het voortgezet onderwijs. Bij raming van dit bedrag is al met de hogere college-, inschrijf-en examengelden reke- worden vernieuwd. In deze bedrijfstak (met ondernemingen als Hevea en Vrede- stein Jwerken ongeveer 2500 mensen. bij hun voorstel om 3,4 procent verhoging toe te staan, vakantietoeslag inbegrepen. Met dit aanbod willen zij ook de overgang op na-indexering dekken. De bonden had den al eerder te kennen gegeven dit percentage te laag te vinden. Hun eisen strekken tot ongeveer het dubbele van het aangebodene. Er is geen nieuwe datum voor een bespreking tussen werkgevers en werkne mers vastgesteld. De bonden gaan de situ atie eerst met leden en kaderleden be spreken. De cao voor de rubber- en ther moplastische industrie moest per 1 april De chemische industrie ziet de milieu zorg als een uiterst belangrijke problema tiek zei de heer Van Aken. Er bestaan dienaangaande geen duidelijke cijfers, maar ook al zou de door de chemische industrie veroorzaakte milieubelasting kwantitatief aanmerkelijker geringer zijn dan haar publiekelijk wordt toegeschre ven, dan nog zal de chemische industrie haar beleid moeten baseren op de volle zwaarte van wat de heer Van Aken de „opiniebelasting” noemde. De verliezen waren dikwijls zwaar en vaak nog groter dan de winsten die in voorgaande weken werden opgebouwd. De klap zou ongetwijfeld nog veel harder zijn aangekomen en de val zou voorlopig nog niet zijn gestuit, als Londen geen steun zou hebben geboden. Wat al vaker dit jaar is geschied, kwam ook nu Enge land op het lage koersniveau voor materi aal op het Damrak kopen en legde daar door na enkele dagen van fikse koersda lingen en winstnemingen een krachtige bodem in de markt. Op zich had de reactie op het Damrak natuurlijk weinig achtergrond. De facto ren die deze week de beurs bepaalden waren vrijwel dezelfde als die van voor gaande weken. Meevallend bedrijfsnieuws, minder druk op de winstmarges door de vrijere prijsvorming, weinig beweging op het rentefront en eveneens weinig bewe ging bij de werkgelegenheid. Wat de eco nomische politiek betreft, bevindt de rege ring zich nog altijd in de weinig benij- denswaardige positie tussen de wal en het schip, de werkloosheidsbestrijding en de inflatiespiraal. Alle pogingen beide tot een oplossing te brengen hebben tot dusver gefaald. Ook van de zijde van het bedrijfsleven is men nog niet in staat geweest acceptabele voorstellen in te dienen die unaniem wor den aanvaard. Zó suddert 1972 rustig verder, met als belangrijkste kenmerk een fiks aantrekken van het prijsniveau. De terugslag deed zich in hoofdzaak voor op de lokale markt. Maar de hier notering- vindende favorieten van buitenlandse be leggers konden zich na enkele dagen van fikse koersverliezen dusdanig herstellen dat de saldo-verschillen met vorige week xrijdag vrijwel volledig werden wegge werkt en zelfs nog met een winst konden worden overschreden. De internationals leden sterker omdat deze meer met Wall Street optrekken. Inzet van het proefproces kan zijn een bedrag van naar schatting 200 miljoen dat, als de staat het proces zou verliezen, een gat van dezelfde omvang in het budget voor 1972 zou veroorzaken en een gat van naar schatting 50 miljoeji in het budget voor 1973. De effectieve omzet in obligaties be droeg 572,5 miljoen tegen 688,9 miljoen in april en 435,7 miljoen in mei 1971, aldus de Vereeniging voor den Effecten handel. De totale effectieve omzet van januari tot en met mei heeft 11,88 miljard bedra gen (8,33 miljard aandelen en 3,55 mil jard obligaties). In 1971 was dit 7,56 miljard (4,83 miljard aandelen en 2,73 miljard obligaties). Van de verhandelde Nederlandse aandelen betrof ƒ648,4 mil joen internationals, 840,4 miljoen handel en industrie, 124,4 miljoen scheepvaart en luchtvaart, f 189,5 miljoen bank- en verzekeringswezen en 202,2 miljoen be leggingsmaatschappijen. Gerekend naar de effectieve omzet werden zoals gewoonlijk aandelen Kon. Olie in mei het meest verhandeld. Op de tweede plaats kwam Philips (in april Unilever) en derde was Rolinco (was Philips). Unilever verhuisde naar de vierde plaats. Eer gisteren 39274 3394 33% 57’% 21% 35 22J4 3694 116 44% 53% 50% 7194 4694 31 3874 9% 1394 17% 30 50% 36 64% 35% AMSTERDAM. Het partijbestuur van de PvdA wil met ingang van 1 oktober de partijcontributies verhogen. Ook wil het partijbestuur deze contributie elk jaar automatisch aanpassen aan de stijging v'an loonkosten. Uit de gisteren verschenen toelichting op de ontwerpbegroting 1972-1973 blijkt, dat de partij per 1 juli waarschijnlijk 3000 leden minder zal hebben dan vorig jaar. Voor het komende seizoen moet opnieuw rekening worden gehouden met een lan delijk ledenverlies van 2500 leden. In de toelichting wordt er op gewezen, dat de (financiële) ruimte die kan worden benut voor nieuwe aktiviteiten, andere ac centen en verschuiving in taken ..uiterst beperkt” is. Het partijbestuur acht een aantal ingrijpende maatregelen op finan cieel en organisatorisch terrein noodzake lijk, zoals bijv, de nu aangekondigde con tributieverhoging. De obligatiemarkt lag enigszins gedrukt, hoewel de koersdalingen beperkt bleven. Maar de pal op de nieuwe staatslening aangekondigde leningsplannen van de Spoorwegen maakte een enigszins onpret tige indruk. De staat heeft deze week voor 300 miljoen gulden aan nieuw le- ningskapitaal tot zich getrokken en daar mede de rente op 7,5 procent bevestigd. De nieuwe lening dook echter op de eerste behandelingsdag licht onder de emissiekoers van 100 procent, zodat moet worden afgewacht of inderdaad van een succes gesproken mag worden. De West- land-Utrecht Hypotheekbank zal op korte termijn met een aandelenemissie voor de draad komen. De beurs sloot in opgewekte stemming op een vaste ondergrond. Vermist worden onder meer twee 4000 jaar oude Egyptische bronzen Isis-beeld- jes, drie mummiebeeldjes en enkele Egyptische amuletten. Tevens werden vier 19de-eeuwse houten negerbeeldjes uit zuidelijk Afrika en twee 17de-eeuwse schilderijen gestolen. Een van de schilde rijen is een kopie van een schilderij van Rembrandt, voorstellend Hendrikje Stof fels. voorzitter van de VNCI. Hij vindt dat het - tot de taak van de chemische industrie behoort om, uit welbegrepen eigenbelang, 0 c 1 1 de openbare meningsvorming te begelei- I Af-411 T A O K* 1 F* rC den door het verstrekken van zoveel mo- LVVrilU Ml ivixvil gelijk informatie over haar doen en laten, haar mogelijkheden en moeilijkheden. Philips-personeel .In de eerste vier maan den van 1972 is het aantal personeelsle den werkzaam in de bedrijven van Philips in ons land met 1272 vermin derd. 215 waren direct bij de industriële produktie ingeschakeld, 214 verrichtten overige „indirecte” werkzaamheden en 177 waren hogere beambten. In deze periode liep de personeelssterkte in de bedrijven van het concern in Eindhoven terug met 454 personen. KAMPALA (Reuter) De regerings- radio van de Oostafrikaanse staat Boe roendi heeft buitenlanders in het land ge waarschuwd tegen „het verspreiden van geruchten over de rol die buitenlandse agenten in de recente moeilijkheden heb ben gespeeld”. DEN HAAG. Het Verbond van derlandse Ondernemingen (VNO) heeft de post „drukkosten uitnodiging jaarvergade ring” van zijn bedrijfshuishouding als aanzet genomen voor een proefproces te gen de belastingdienst. Het gaat het VNO er om tot in hoogste instantie een uit spraak te krijgen over de vraag, of de in ons land getroffen overgangsregeling voor teruggave van BTW op investeringsgoede ren in strijd is met de richtlijnen van de EEG. Het verbond is van oordeel dat dit wel het geval is. AMSTERDAM. De totale effectieve omzet op de Amsterdamse effectenbeurs is in mei gestegen met 249,3 miljoen tot 2718,3 miljoen. Ten opzichte van mei 1971 bedroeg de stijging zelfs f 1414,7 miljoen. Aan aandelen werd effectief ver handeld 2145,8 miljoen tegen f 1780,1 miljoen in april en 867,9 miljoen in mei 1971. Avondverkeer (met tussen haakjes de slotkoers van gis teren): Akzo (72.20). Hoog ovens (76.40). Kon. Olie 116.00- 116.70 (116.80), Philips 51.80 (51.90), Unilever (137.60), KLM 116.00 (115.00). Kont. Heemstede Laan van Insulinde 1 Telefoon 023-284027 Zuivelfusie. De besturen van de twee grootste Friese regionale zuivelcoöpera- ties „De Toekomst” in Wolvega en „Fresia” te Dronrijp hebben „in ver gaande mate” overeenstemming bereikt over een fusie tussen beide onderne mingen. De leden zijn daarover vrijdag voorgelicht. Bij de voorgenomen fusie is een hoeveelheid van 350 miljoen kg melk betrokken. Dat is ruim een kwart van de totale hoeveelheid melk die bij de zuivelcoöperaties wordt aangevoerd. NIJMEGEN. NV Steenfabrieken voorheen Terwindt en Arntz te Nijmegen en nv steenfabrieken Kekerdom te Ubber- gen voeren besprekingen over een fusie. Verwacht wordt, dat zeer binnenkort vol ledige overeenstemming zal worden be reikt, aldus een gezamenlijke mededeling van de twee bedrijven. Dat het begrotingstekort, in de Miljoe nennota al geraamd op 2,3 miljard slechts met 90 miljoen oploopt, is ook te danken aan opnieuw oplopende belasting inkomsten. Er blijkt behoorlijk wat meer aan loon- en inkomstenbelasting binnen te komen dan was geraamd (430 miljoen). Ook wordt een hogere opbrengst aan omzet belasting verwacht (185 miljoen), maar er wordt rekening gehouden met een daling van inkomsten uit invoerrech ten en accijnzen. Tegenover deze oplopen de belastingontvangsten staat een daling van inkomsten uit andere bron, zoals de baten uit aardgas (50 miljoen lager). PTT (55 miljoen), Ned. Bank (75 miljoen), divi dend KLM (20 miljoen). ning gehouden. Drees heeft t e kampen met grotere loonstijgingen bij de NS en het streekvervoer (42 miljoen), Langman heeft de mijnsteunuitgaven moeten her zien door de hogere loonstijging (18,6 miljoen meer) en 6 miljoen extra moeten uittrekken aan kredieten voor Muller in Groningen en Ago Lignostone in Ter Apel. Volgens de nota is de financieringsbe hoefte van het rijk door de nieuwe ra mingen opgelopen met 150 miljoen,die op de kapitaalmarkt zal worden geleend. Het financieringstekort, dat nu 2,9 miljard bedraagt, wordt verder voor 2,2 miljard via de voorinschrijfrekening en voor 550 miljoen via de reeds uitgegeven staatsle ningen gedekt.Mogelijk zal nog iets meer moeten worden geleend als in de tweede helft van dit jaar tot nieuwe werkgele genheidsprogramma’s wordt besloten. Over de omvang van deze programma’s staat nog niets vast

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 8