KAMPIOEN BERT geen sport voor KOPS WORSTELEN MIST DE MAGIE EN PROFESSIONALISME VAN JUDO Franse import Vigriano kan volle pond binnenhalen Sax, Hennings en Marovic werden toernooiwinnaars i i „Worstelen zeker dommekrachten’ I I Van den Stock 25/175 solt met Ajax en Feyenoord anders dan andere filters Rosiers boekte Heemskerk in selectie voor honkbalteam Dopingschandaal in Duitsland ronde Luxemburg op zijn naam gl 13 12 I DINSDAG IS JUNI 1972 j >en Ed. Laurens Continental iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiniiiiiiiiiinnnw 3 L.EN t (Van onze schaakmedewerker) ipen 19 (Van onze sportredactie) veranderd. HANS ROMBOUTS verre ADVERTENTIE caballero filter van goeden huize (Van onze paardesportmedewerker) 4 5 ten van •er. Heeft Bert Kops dan als vijfendertigja- rige een ideale leeftijd voor een toppres tatie of is vijfendertig jaar te oud? De nieuwe Franse import Vigriano, die bij zijn twee starts een goede indruk ach terliet kan woensdagmiddag (2.30 uur) op Duindigt bij zijn derde poging het volle pond binnen halen. De hengst kan dit doen in het internationale leerlingennummer, waarin Gudo van Bonni zijn grootste con current is. De 3-jarige Karin, die eveneens tweemaal net de boot miste, staat in de Boschgeestprijs nu zo gunstig dat haar een overwinning nauwelijks kan ontgaan. Da tips: op maar VI.JK ÏG - :den Arie Hassink won de tweede etappe, een tijdrit over 26 kilometer van Vittel naar Chatenois in 34 minuten 51.2 secon den, Nougues werd in die rit tweede in 35.13.9. HILVERSUM Voor de sprintersprijs der vijfjarigen, die dinsdagavond (6.00 uur) op de Hilversumse piste het hoofdnum mer vormt, ontbreekt op Ilina na de gehele ploeg, die vrijdagavond deelgenomen heeft aan de draversinterland. Zonder Icare Quick, Ivonne Mac en Ireland opent dit perspectieven voor Ironie, die voor de dra versinterland niet beschikbaar werd ge steld. Ook het tweede kanspaard Illya Ku- ryakin zat niet in de draversequipe en kan evenals Ironie zonder het vermoeide uit stapje in de benen fris van de lever aan treden. Of zij het echter zullen winnen hangt grotendeels af van Ilina, die op haar eigen baan steeds tot fenomenale presta ties komt. 9 Hortensia-prijs: 1. Hibma A, 2. Hispano, 3. Furie O. Outs.: Holgapluto Gerda. 10. Fuchsia-prijs1. Johnny Baker, 2. Kamo Quick, 3. Krone Buitenzorg. Outs.: Kamaica Boy. In het hotel Zur Post in Bremen, waar de spelers van FC Kaiserslautern waren ondergebracht, vond een kamermeisje lege capsules en verpakkingsmateriaal van pep-middelen, die in de Duitse sport ver boden zijn. Een kelner die tevens jeugd leider is bij Werder, stelde het bestuur van zijn vereniging op de hoogte. 1. Eikenhorst-prijs: 1. King Westlandia. 2. Jokkebrok, 3. Jap. Outs.: Jitske D. 2. Boschgeest-prijs1. Karin. 2. Judit Buiten zorg, 3. Intrepid Girl. Outs.: Imperatrice. 3. Ter Horst-prijs: 1. Juliana Silk, 2. Imca Six. 3. Ineke. Outs.: Jazon Buitenzorg. 5. Koningsbos-prijs1. Inca, 2. Jefferson, 3 Jos Westlandia. Outs.: Haja Westlandia. 6. Duttendel-prijs: 1. Vigriano, 2. Gudo van Bonnie, 3. Foxtrot. Outs.: Gay Rodney. 7. Kijfhoek-prijs: 1. Ilse Hanover, 2. Intrepid, 3. Hannie Judson W. Outs.: Gold Speed B. 9. Zorgvliet-prijs: 1. Gieteling S, 2. Hercules V, 3. Istanbul. Outs.: Generique Belwin. 10. Te Wrve-prijs: 1. Jojo Buitenzorg. 2. Hovi Lady, 3. Fury Spencer. Outs.: Freeloader Rennen 4. Reab-prljs: 1. Snowboy. 2. Surprise. 3. Ro nald. Outs.: Chouttln. 8. Feuerglanz-piijs: L Artois, 2 Llnota, 3 Jock. Outs.: Merrygo. Geeft Bert Kops zich een kans op een ereplaats bij de Olympische Spelen? „Als de Oostbloklanden niet mee zouden doen zou ik misschien wel bij de eerste drie kunnen komen” is zijn voorzichtige prog- Anderlecht kon echter moeilijk direct tot verkoop overgaan omdat het afspra ken had met Feyenoord, vertegenwoordigd door manager Guus Brox en voorzitter Co-iwenberg Ook in Rotterdam wachtte men gisteravond op een uitslag. Er was nog een derde partij, die eindelijk wel eens wilde weten waaraan hij toe was. Jan Mulder Maar de man die uitkomst had kunnen brengen Van den Stock liet niets van zich horen. Kops zoekt nog naar een verdere ver klaring voor het niet-populair zijn van het worstelen. Hij gaat in op een opmer king over dat „hang-op-tenue” en de vraagt waarom er geen andere worstel-out- fit, bijvoorbeeld een gewoon kort broekje, zou kunnen worden ingevoerd. „Bij een ander tenue zou een heupworp het begin kunnen zijn van een striptease.” B Bert Kops (links) in gevecht met de Belg Lebailly. „Nee, ik ben niet te oud. Worstelaars zijn rond de dertig op hun best. Je kunt wel jonge jongens hebben, die het goed doen, maar ze verliezen door gebrek aan routine. Je moet de juiste kneepjes ken nen”. De vriendelijke Bert Kops voegt daar onmiddellijk verklarend aan toe: „Geen gemene kneepjes, geen geniepighe den, maar handigheidjes. Worstelen is zo gevarieerd. Er komt zoveel voor kijken”. Uit alles spreekt de goedmoedige ama teuristische aard van de Nederlandse wor- stelgemeenschap, die bepaald niet hecht doortimmerd is en met name op het gebied van public relations en interne voorlichting tekort schiet. Zo kon het gebeuren, dat Kops bij een Europees kampioenschap (hij was drie keer deelnemer plus nog een keer bij de WK) van de mat werd gestuurd, omdat hij niets wist van een reglementswijzi ging. „Ik wilde een voorsprong consolide ren en viel dus niet aan. Ik kreeg een waarschuwing, die ik niet thuis kon bren gen. Wat was het geval? De internationale De tips: 1. Gloxinia-prqs1. Kwita Norma, 2. Karosa H, 3. Karla K. Outs.: Kerry. 2. Geranium-prijs: 1. Je t'aime, 2. Irona, 3. Joviaal. Outs.: Icarus. 3. Hibiscus-prijs: 1. Jelle v. d. Lente, 2. Ideal Prise, 3. Inn Sprookjeshof. Outs.: Geisha Double. 4. Toekomstbeker II: 1. Jessi Bond, 2. Impe- reur, 3. Icarus Hanover. Outs.: Iris du Coq d’Or. 5. Cesnerla-prljs: 1. Iltis Hollandia, 2. Hide away, 3. Junlbes B. Outs.Faxila J. 8 Sprintersprijs der 5-jarigen: 1. Ironie, 2. niya Kuryakin, 3. Ilina. Outs.: Ivan Hollandia. 7. Toekomstbeker n 2e afd.: 1. Idetonka, 2. Joris Six, 3. Janneke Prinses. Outs.: Herllta V. 8. Cesneria-prijs 2e afd.: 1. Henry Belwin, 2. Glonani, 3. Hortenca. Outs. i Godfried van S. Kops is van mening, dat het ontbreken van een tussentijdse stimulans zoals de graduering bij judo een rem is op de aanloop van leden. „Bij judo kun je steeds naar iets toe werken, ook al ben je niet zo’n crack. Je kunt een band verdie nen. Tussen haakjes: ik heb de groene band judo. Bij worstelen kun je je alleen maar waar maken in wedstrijden. Als dat even niet lukt knappen er veel af en verdwijnen. Worstelen heeft daardoor wel een soort natuurlijke selectie. De top is niet breed, maar dat is ook zo. dacht ik, bij het judo en veel andere takken van sport”. BREMEN. Het heeft er veel van weg dat Duitsland na de geruchtmakende om- kopmgsschandalen nu te maken zal krij gen met een dopingschandaal. Werder SV heeft maandag aan de Duitse voetbalbond te kennen gegeven dat het vermoeden bestaat dat FC Kaiserslautern, waarvan in de halve finale van de bekercompetitie werd verloren doping heeft gebruikt. Met de Engelsman Cafferty tussen zich in eindigden Van Baarle, Jongsma, Van Geet, Böhm en Bloc op de laatste plaatsen en ver onder de zeven punten, die voor een meesterresultaat vereist waren. Er is trouwens niemand verder dan 7,5 punt gekomen; met die score eindigden Sax, Hennings e n Marovic als gedeelde t oer- nooiwinnaars. Van hen was de 20-jarige Hongaar Guyla Sax de meest opvallende speler, de andere twee zijn al jarenlang erkende sterke meesters. Bert Kops, in Amsterdam geboren en getogen, maar nu in Purmerend wonend, vindt dat de worstelsport een zeer ver keerd imago heeft in Nederland. „Men denkt”, zo betreurt de vijfendertig jarige groepsleider applicatie-programmeurs bij de Nederlandse Bank, „dat worstelen een spel is voor dommekrachten, die elkaar met bezwete lichamen te lijf gaan. Dat is een groot misverstand. Worstelen is net als judo een spel van balansverstoring, van krachtenverdeling. Dommekrachten maken het niet”. ROTTERDAM De twee grootste voetbalclubs van Nederland Fevenoord en Ajax vechten op het ogenblik een presti- gezaak uit. Inzet is de Nederlandse spits van Anderlecht Jan Mulder Tot gistera vond laat postte voorzitter Jaap van Praag van Ajax ten huize van zijn pen ningmeester Timman Hij verwachtte een telefoontje van de voorzitter van Ander lecht Constant van den Stock, die hij gisteren in grote verlegenheid bracht. Van Praag had namelijk de Belg gevraagd wat hij nu precies voor Mulder op tafel wilde zien Nadat het bedrag was genoemd hap te Van Praag toe. AMSTERDAM. Maandag werd in het IBM-toernooi de elfde ronde gespeeld. Voor de grootmeestergroep was dat een normale ronde, alhoewel het de vraag is of je van normaal kunt spreken als Don ner een landgenoot in casu Hartoch, in twintig zetten even van het bord mept, maar in de meestergreep was de elfde ronde tevens de laatste. Voor de Neder landers was er in die groep weinig eer te behalen. Het werkelijk grote jonge talent (Timman, Hartoch, Ree, Enklaar) is al doorgestroomd naar de grootmeestergroe- pen en nieuw talent, dat in staat is meesterresultaten te behalen of zelfs zul ke groepen te winnen, is er niet. Eindstand: 1. Roger Rosiers, (België) 19.57.37, 2. Paul Aerts (België) 19.57.33, 3. Barry Hoban (Engeland) 19.58.22, 4. Desire Letort (Frankr.) 19.58.33, 5. Johan De muynck (België) 19.58.56, 7. Evert Dolman (Nederland) 19.59.17, 10. Guy Maingon, Frankr. z.t. De Fransman Bellone won het eerste gedeelte van de vierde etappe een rit over 155,9 km van Diekirch naar Esch sur Alzette. Arie Hassink is dit weekeinde tweede geworden in de ronde van de Vogezen. In het eindklassement eindigde Hassink in dezelfde tijd als de Fransman Nogues, die echter door zijn betere plaatsing in de etappes de eerste prijs kreeg. In deze ronde, die in een heuvelachtig parkoers werd gereden, eindigde wereldkampioen Regis Ovion op de vijfde plaats. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. Coach Ron Fraser heeft de selectie voor het team, dat ons land in de Haarlemse honkbalweek zal vertegen woordigen, uitgebreid met de volgende spelers: Simon Heemskerk, Ton de Jager en Rosario Rasmijn (allen Raak Nicols), Ade Fijth (Sparta) Ton ter Neuzen (OV- VO) en Winneke Remmerswaal (Storks). Heemskerk, die in aanmerking zal ko men voor de eerste honkpositie, toonde zich met zijn herverkiezing duidelijk in genomen. Deze veelzijdige sportman, die tijdens het voetbalseizoen nog bijna weke lijks opvalt als doelverdediger van het eerste elftal van Schoten en bij Raak Nicols niet alleen als speler, maar ook als teamgenoot een grote steunpilaar is, kwam voor het laatst in 1961 voor het Nederlands honkbalteam uit. LUXEMBURG. De Belg Roger Ro siers heeft maandag de ronde van Luxem burg gewonnen. De etappe van maandag was een tijdrit over 7.5 kilometer die gewonnen werd door de Belg Dirk Baert. Voor de laatste ronde stond Sax op de eerste plaats, ondanks het feit dat hij in dit toernooi nogal ongelijk had gespeeld. Hij had een half punt voorsprong op Hennings en een heel op Marovic. Maar ook Sax kon de spanning van de laatste ronde niet verdragen. Hij kwam steeds slechter te staan tegen de Israëliër Kraid- man, moest toezien hoe Soos in een gelij ke stelling tegen Marovic blunderde en hem daarmee de zege schonk, en hoe Hennings een klein voordeel had tegen Eising. De Noordhollander gaat zich in drie trainingsweekenden en een trainingsweek in Duitsland, samen met de Noorse en Deense Olympische kandidaten, voorberei den op München. „Na de Spelen blijf ik in hoofdzaak actief in wedstrijden nationaal vlak. Laat de jongeren komen. Graag zelfs”. Sax’ stelling takelde steeds meer af en toen hij in een paard-eindspel oog in oog met twee verbonden vrijpionnen, gaf hij op. Onmiddellijk staakte Hennings, die een tafeltje verder zat, zijn winstpogingen en gaf remise. Slim bekeken, want Hen nings had ongetwijfeld de reglementen bestudeerd, die zeggen dat bij gelijk eindi gen de speler met het beste onderlinge resultaat naar de grootmeestergroep van het volgend jaar promoveert en dat was hij. Om die promotie gaat het voor de sterke buitenlanders in de eerste plaats. Hennings is daarmee de tweede achter eenvolgende Oostduitser die dit in het IBM-toernooi presteert; Malich deed dat vorig jaar. In de grootmeestergroep werden weer boeiende partijen gespeeld. Dit IBM-toer- nooi is zeker een van de meest creatieve van de laatste jaren. Opvallend waren ditmaal, zoals gezegd, de snelle overwin ning van Donner op Hartoch, de zesde achtereenvolgende overwinning van Po- loegajewski, nu zelfs tegen de zeer sterke Ljubojevic (als die tot stand komt ten minste bij het afbreken was het nog niet geheel zeker of het voordeel van de Rus winnend was), en verder een prachtig stukoffer op lange termijn van Szabo tegen Browne, dat hem bij hervatting winst zal gaan opleveren. Maar de meest wonderbaarlijke partij kwam weer eens op naam van Timman. nose. „Ik train er in ieder geval stevig voor, onder leiding van de verzorger- bondscoach Stoltz. Het is practised alle maal conditietraining, want aan techniek valt niet veel meer te leren. Jammer genoeg is de concurrentie in Nederland niet groot. Van der Hulst en Postma, kanshebbers voor de Nederlandse titel, raakten geblesseerd. „Maar ik zou ze”, zo zegt hij vol zelfvertrouwen, „toch wel verslagen hebben. Door mijn grotere er varing”. Kops, breed geschouderd en in het bezit van een krachtig vierkant torso, mag zich sinds zondag ook Benelux-kampioen in de licht-zwaargewichtklasse noemen. „Maar dat stelt niet zo veel voor”, relativeert hij zelf, „want het niveau in Benelux-ver- band is niet zo hoog.” Hij vindt het jammer, dat zo weinig mensen geïnteres seerd zijn in worstelen, terwijl het judo bloeit en groeit. Het is allemaal des te merkwaardiger, omdat practised alle jon getjes zich al of niet frequent bezig hou den met vriendjes en vijandjes beentje te lichten. Waarom judo wel en worstelen niet? „Judo had iets magisch. Judo kwam uit dat verre Japan. De Dik Bos-boekjes spraken tot de verbeelding. Worstelen heeft zoiets niet. Het judo werd direct professioneel aangepakt. Er kwamen sportscholen. Het worstelen bleef een vrij onbekende sport. Niemand zal het in zijn hoofd halen om een worstelschool op professionele basis te beginnen. Dat kan gewoon niet. Er zijn veertienhonderd wor stelaars in Nederland. Het worstelen wordt gediscrimineerd in de pers, maar eigenlijk is dat terecht. Ik bedoel, dat ik er begrip voor heb, dat de kranten niet zo’n belangstelling hebben voor het wor stelen. Je bereikt er de grote massa niet mee. Wel jammer, natuurlijk”. Bert Kops gaat niet zichtbaar gebukt onder het grote worstel-misverstand in Nederland. „Misschien is het ook niet zo’n geweldige kijksport. Het is een fijne sport om te doen”. Met zwart in een konings-Indiër zat hij tegen Enklaar ontzettend te knoeien. Een kleine onnauwkeurigheid van Enklaar in positioneel gewonnen stand gaf Timman kans op een wanhoops-kwaliteitsoffer, dat na nog enkele minder goede zetten van wit zelfs tot winst voor Timman leidde. En wel na een spectaculair en totaal onverwacht dame-offer, het zoveelste in dit geslaagde toernooi. Stand na 11 ronden: 1. Poloegajewski 9.5; 2/3. Kortsjnoj, Uhlmann 7; 4. Ljubojevic 6V2; 5/6. Don ner, Szabo öVa; 7. Timman 6; 8. Ree Langeweg 5'/2; 9. Malich 5; 10/11. Ro- batsch 41/z; 12. Ivkov 4V2; 13. Browne 4; 14/15. Padewski, Enklaar SVe; 16. Hartoch 3. Eindstand meestergreep: 1/3. Marovic, Sax, Hennings 7‘/ï’, 4. Kraidman 7; 5. Hecht 6l/t; 6. Eising 6; 7. Soos 5V2; 8/10 Van Geet, Jongsma, Van Baarle 4V2; 11/12. Cafferty, Böhm Zet regels waren veranderd. Als je alleen maar staat te verdedigen word je uit de strijd genomen. Dat overkwam me daar. Gewoon gebrek aan informatie en inter nationale ervaring. We hebben maar een klein bondje met weinig geld, die be stuurd wordt door mensen, die het ook allemaal in hun vrije tijd moeten klaar spelen. Datzelfde geldt voor de berechting van wedstrijden in Nederland. Onze scheidsrechters - ze zijn goed - hebben te weinig internationaal contact. De bond probeert er wel wat aan te doen (er was enkele weken geleden een voordracht van een bekende Duitse scheidsrechter), maar er is geen geld om er veel aan te doen. Ik hen zelf eens op eigen kosten naar Rusland geweest, mét Bulgarije het land van de grote worstelkampioenen. Erva ring. Daar komt het op aan bij het worstelen. Die krijg je pas na veel wed strijden.” (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De buitenwacht, de krachtsport-leek kijkt nog steeds vreemd aan tegen een tweekamp, waarin potige, gespierde kerels, gekleed in dat merkwaardige „hang-op-pak” (jeugdsentiment-badkleding uit de twintiger jaren), met elkaar worstelen. De buitenwacht vindt dat gedol met elkanders bezwete lichaamsdelen nu niet het summum van ethische sportkunst. Men ziet door dat beweeg van grote lichamen niet de behen digheid, die toch aan worstelwedstrijden ten grondslag ligt. Dat nu ver driet Barend (voor worstelrelaties Bert) Kops in grote mate. Bert Kops is kampioen vrij én Grieks-Romeins worstelen van Nederland. Hij is tot nu toe de enige vaderlandse worstelaar, die naar de Olympische Spelen gaat Een uitverkiezing, onder meer verkregen door zijn zesde plaats bij de Europese kampioenschappen en het veroveren van de landstitel.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13