Minister Engels van CRM tijdens hoorzitting in Kamer: Beleg van An Loc praktisch gebroken UITZICHT OP HERSTEL Rijnconferentie tot oktober uitgesteld Olievervuiilng gevreesd op Grieks strand Mogelijk ook voorbehoud op slotverklaring Frankrijk stemt in Stockholm tegen kernproefresolutie CDU-CSU:geen vervroegde verkiezingen Bij gasexplosie vier doden in München Protest wegens mishandeling STEUN AAN PERS, MITS journalisten I Polen: spijtig V.S. versterken troepen in Thailand Nader overleg door tijdgebrek OP 27 JUNI HERVATTING PROCES IN IOHANNESBURG CHINA BOYCOT ZUID-VIETNAM Huwelijksbeletsel DANSEN MOTIES TEGEN SUBSIDIE J| MÉ* Bedragen Lavelle T hailand v, DINSDAG 13 JUNI 1972 -- ds *5 ■JBtT W ww en Oost- (Van onze Haagse redactie) de de ferentie wordt er slechts door opgehouden, dat is alles”, zei hij. gistermorgen „De vrij onverwachte bereidheid van de Franse regering om het zout niet meer in de Rijn te lozen is niet los te zien van de op handen zijnde ministersconferentie,” zegt de heer M. F. Vigeveno, Nederlands ambassadeur in algemene dienst en voor zitter van de Internationale Rijncommis sie. Frankrijk, dat zich in het verleden veel minder toeschietelijk toonde, wil niet met de „zwarte Piet” in handen naar de ministersvergadering in Den Haag afrei zen. De heer Scholten vroeg in een motie om geen steunaanvragen in te willigen zonder schriftelijke inspraak van redacties en ondernemingsraad. De oppositie diende een soortgelijke motie in, maar de minis ter vond dat dit soort inspraak bij voor keur in goed overleg tussen werkgevers en werknemers moet worden geregeld. Hij vond dat het bedrijfsfonds niet als hef boom mag worden gebruikt om redactie statuten af te dwingen. De minister bleef voorkeur geven aan een gerichte heffing op de STER-tarieven, waartoe op deze tarieven een toeslag van 5 percent zal worden gelegd. De heer Engels zei dat de STER „na aarzeling” met de tariefsverhoging akkoord gaat, maar de Reclameraad niet. zou, volgens hem, vooral de opniniërende weekbladen treffen. De „Trader” een schip van 22.000 ton was op weg van Batoem aan de Zwarte Zee naar Cagliari (Sardinië) toen er een brandstoflek in de machinekamer ont stond. Omdat de bemanning een ontplof fing vreesde, verliet zij het schip dat later zonk. Vrouwelijke burgemeester. Parijs heeft voor de eerste maal in zijn geschiede nis een vrouwelijke burgemeester. Na drie stemmingen werd gisteren de 59- jarige gaullistische kandidate Nicole de Hauteclocque tot voorzitster van de ge meenteraad gekozen. Beul gevraagd. Het bestuur van de Spaan se stad Sevilla zoekt via een advertentie een beul. Het is geen drukke baan. Het salaris is dan ook gering. Poujade zei, dat als de slotverklaring van de milieuconferentie een specifieke veroordeling van de kernproeven zou be vatten, „De Franse delegatie voorbehoud zal maken.” Overigens was hij van me ning dat de milieuconferentie van Stock holm van „mondiale draagwijdte” is. De confrontatie met de milieuproblemen op lange termijn door de landen in hun geheel, verklaarde hij, zal ongetwijfeld een van de beste resultaten van de confe rentie zijn.” De Zuidvietnamese afgevaardigde op de JOHANNESBURG (Reuter). Gisteren zijn zeven-en-zestig studenten en twee verslaggevers voor de rechtbank in Jo hannesburg verschenen op beschuldiging van overtreding van de wet inzake sa menscholing. Zij waren vrijdag gearres teerd bij een botsing met de politie. Allen werden tegen betaling van een borgsom van 400 vrijgelaten. De zaak werd ver daagd tot 27 juni. De publieke tribune was volgepakt met studenten en hun ouders. Buiten stonden ca. honderdenvijf tig mensen die niet naar binnen mochten en door een aantal politiemannen werden tegengehouden. De politieman, die belast is met het onderzoek in de zaak, die gisteren diende, verklaarde buiten de rechtszaal, dat alle studenten als voorlopige maatregel waren beschuldigd op grond van de wet inzake samenscholingen. HOEwel V.V.D. en D.S.’70 zich tegen elke vorm van subsidiëring van dagbladen verklaarden, zei de heer Van Dijk de minister aan de sleutel die hij zelf heeft voorgesteld te zullen houden. Om de steun aan de dagbladpers te financieren uit een speciale belasting van 5 percent, zoals de heer Roethof bij motie voorstelde (de opbrengst zou 75 miljoen zijn) voelde de minister niet. Een dergelijke belasting DEN HAAG. Minister Engels van CRM heeft tijdens de hoorzitting over de economische situatie der persmedia verklaard dat noodlijdende kranten geholpen zullen worden, mits er uitzicht is op herstel. De minister wees een voorstel van de socialist Roethof om 75 percent van het ter be schikking staande bedrag aan noodlijdende bladen te geven en de 25 per cent die overblijft te verdelen over de andere bladen, af. Barzel, d ie het woord voerde op een commissievergadering van de CDU, zei dat alleen bondskanselier Willy Brandt de weg naar zulke verkiezingen kon effenen. De coalitieregering in Bonn herinnerde juist gisteren aan haar offerte om over vervroegde verkiezingen een geprek te voeren, hoewel ze er van overtuigd is, dat ze tot het najaar van 1973 wanneer haar zittingsperiode eindigt alleen kan blijven regeren. Het Amerikaanse ministerie van Defen sie heeft gisteren bevestigd dat een aantal eskadrons straaljagers van de Amerikaan se luchtmacht en van de Amerikaanse mariniers van Zuid-Vietnam naar Thai land zal worden overgebracht als onder deel van het programma voor het terug trekken van de Amerikaanse strijdkrach ten uit Vietnam. Hierdoor zal het mogelijk worden om het aantal Amerikanen in Vietnam terug te brengen tot 49.000 manschappen per 1 juli, zoals dat door president Nixon is bevolen en tegelijkertijd deze eenheden gereed te houden voor luchtaanvallen op Vietnam vanaf de bases in Thailand. ATHENE (AFP.) De zuidwestkust van Griekenland, ter hoogte van Pylos, wordt ernstig bedreigd door olievervuiling na het vergaan zondagmiddag van de Griekse tanker „Trader” met twintig dui zend ton stookolie aan boord. Hij wilde geen uitspraak doen over de wijze van oorlogvoering in Vietnam. „Dit zou een veroordeling kunnen inhouden van een der betrokken partijen. De Ne derlandse regering is van mening, dat de strijd in Vietnam moet worden beëindigd. De vraag naar de vernietiging van het milieu kan niet los worden gezien van het gehele probleem.” Minister Engels weigerde de verant woordelijkheid voor het bedrijfsfonds voor de pers, dat hij wil instellen, uit handen te geven aan een bestuur van onafhankelijke deskundigen, zoals de K.V.P. er Van der Sanden verlangde. De K.V.P.’er was ook verbaasd dat de georga niseerde journalistiek geen inspraak krijgt bij de toewijzing van de gelden uit het fonds. WARSCHAU (AP). Functionarissen van de Amerikaanse ambassade hebben gisteren in een onderhoud op het Poolse ministerie van buitenlandse zaken hun bezorgdheid uitgesproken over een inci dent waarbij twee journalisten van Asso ciated Press werden afgeranseld door een aantal Cubanen, die premier Fidel Castro bij zijn bezoek aan Polen vergezelden. Lavelle werd in maart als commandant afgelost en met pension gestuurd. De 55- jarige viersterrengeneraal behield nog slechts de rang van driesterrengeneraal. De bombardementenu die hij liet uitvoe ren, hadden plaats van januari tot maart en waren gericht tegen vliegvelden, ra darstations, raketinstallaties en luchtaf- weerstellingen. Dat was tegen de letterlij ke instructies uit Washington in. bronnen van Zuid-Azië in handen te krij gen”, aldus Le Van Loi. Staatssecretaris Westerterp van Buiten landse Zaken betreurt het dat politieke onderwerpen in de plenaire vergadering van de VN-milieuconferentie in Stock holm ter sprake komen. Hij vroeg zich af of dergelijke controversiële verklaringen een bijdrage zijn tot de verbetering van het leefmilieu”. Zuivere politieke discus sies horen thuis in de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties of in de Veiligheidsraad”, aldus drs. Westerterp gisteravond na afloop van de zitting van de milieuconferentie. missie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verklaard dat op last van hem, niet door Washington geautoriseerde, op Noord-Vietnam uitgevoerde bombarde menten, „gerechtvaardigd” waren. Volgens Lavelle waren de luchtaanval len nodig om zijn troepen te beschermen, en gaf hij daarom aan de voorschriften „een zeer vrijmoedige uitleg”. en De minister hield vast aan zijn ver deelsleutel: 50 percent aan de bladen die door de STER-reclame in moeilijkheden zijn gekomen en de rest te verdelen over alle bladen gezamenlijk, met inachtne ming van papierverbruik en oplage. Hij wees het voorstel van de K.V.P.’er Van der Sanden (60:40) evenwel niet af. Zijn eigen verdeelsleutel noemde de minister arbitrair. In juli, tijdens de voortzetting van de 31ste vergadering van de commissie zal ook worden gesproken over het maximum aan zout dat de Rijn mag bevatten. De limiet wordt vastgesteld om te voorkomen dat bedrijven langs de Rijn straks meer afvalzout gaan lozen nu de kalimijnen hun aandeel in het zoutgehalte tot een minimum hebben teruggebracht. Voor het bepalen van de maximum-zoutgrens zijn gegevens nodig. Met name Duitsland Generaal John D. Lavelle, vroeger commandant van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Zuidoost-Azië, is gisteren gehoord door een subcom missie van het Huis van Afgevaar digden. Betoging. In het centrum van Hannover hebben gisteren 3.000 arbeiders van de star'fabrieken „Rheinstahl-Hanomag” een mars gehouden naar het stadhuis. Zij protesteerden tegen de sluiting van verscheidene werkplaatsen, waardoor duizenden van de vijfduizend werkne mers der fabriek moesten worden ont slagen. „Wij hebben een protest ingediend en het ministerie heeft zijn spijt betuigd”, zo verklaarde een ambassade woordvoerder van de Ver. Staten. AP-correspondenten Nicholas Lillitos en George Brodski werden woensdag in hun kantoor door vier Cubanen in elkaar ge slagen.- De vier mannen, die zich hadden uitgegeven voor Cubaanse journalisten, die Castro op zijn reis vergezelden, gaven de aframmeling omdat de AP-correspon- denten „onwaarheden” over Castro zouden hebben geschreven. Lillitos had eerder van goed ingelichte Poolse zegslieden vernomen, dat de Cu baanse leider last had van een hartziekte en van artsen de raad zou hebben gekre gen het wat kalmer aan te doen. Castro vertrekt vandaag naar Duitsland. De minister volgde de A.R.-woordvoer- der mr. Scholten niet, die tot langzaam verdwijnen van de STER-reclame wilde overgaan. „Dan zou de omroepbijdrage met f 30 omhoog moeten, los van de nu in discussie zijnde verhoging”, aldus de mi nister. „Het criterium dat moet gelden”, zei minister Engels, „is niet: wèl hulp voor de één en geen hulp voor de ander. De hulp die wordt verleend, moet een hand reiking zijn. Er moet uitzicht op rentabi liteit worden geboden”. Dr. Vondeling (P.v.d.A.) reageerde hierop met de vraag: „Dus als het knijpt, geldt alleen de renta biliteit”. „Dat is te sterk uitgedrukt”, antwoordde minister Engels. „Er zijn maatregelen no dig voor een tijd van twee jaar. Wil een krant in alle journalistieke opzichten goed blijven functioneren, dan moet er hulp komen als dat nodig blijkt te zijn voor haar voortbestaan”. Dr. Van Dijk (V.V.D.) vroeg de minis ter: „Zitten we met overheidsmaatregelen wel op de goede weg, als we zien dat in Rotterdam het Vrije Volk en het Rotter- damsch Nieuwsblad in eikaars vaarwater zitten, in Amsterdam Het Parool en Het Nieuws van de Dag, in Arnhem de Arn- hemsche Courant en de Nieuwe Krant, en landelijk De Telegraaf en het Algemeen Dagblad?” De minister gaf de heer Vondeling toe dat zijn departement op geen enkel ander terrein instellingen subsidieert die zichzelf kunnen bedruipen, maar zei dat de objec tiviteit gebiedt o ok goedlopende bladen, zoals De Telegraaf (die ruim 1,2 miljoen gulden krijgt), het Algemeen Dagblad (dat een kleine 500.000 gulden krijgt en de Leeuwarder Courant (die 154.000 gulden krijgt), complementair te steunen. Van de 30 miljoen gulden gaat overi gens slechts 10 miljoen naar bladen die weliswaar nog niet in de rode cijfers zitten, maar wel vaak al uiterst marginaal werken. Treinongeluk. Gisteren is bij een treinon geluk in België een vrouw om het leven gekomen. Zeven mensen liepen verwondingen op. Bij het binnenrijden in een klein station aan het traject LuikCharleroi botste vermoedelijk door een verkeerde seinstand een perso nentrein op een locomotief. De twee locomotieven en drie rijtuigen van de personentrein ontspoorden. De voormalige commandant van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Zuid oost-Azië, generaal John D. Lavelle, heeft gisteren ten overstaan van een subcom- Volgens de heer Westerterp werkt het jongste offensief van Noordvietnamezen vertragend op beëindiging van het con flict. Daarvoor waren er aanwijzingen, dat op korte termijn een einde van de strijd kon worden verwacht. De heer Scholten waarschwude, dat vooral de verlieslijdende kranten door deze toeslag gedupeerd zullen worden. Hij diende een motie in waarin de regering wordt gevraagd van de toeslag af te zien. De heer Jongeling (G.P.V.) vroeg zich af of de invoering van radio- en televisiere clame eigenlijk geen vergissing is geweest. blijkt traag in het verstrekken van deze informatie. Naast dit onderwerp wordt in Parijs een memorandum in behandeling geno men dat door de Nederlandse delegatie is ingediend. Het gaat over de watervervui ling door zware metalen, de eutrofiëring (het activeren van platengroei en het bevorderen van rottingsprocessen, die tot daling van het zuurstofgehalte leiden). Eerst zal men bepalen hoe de onderwer pen zullen moeten worden aangepakt. Pa rijs zal dan ook merendeels een voorbe reiding zijn voor de 32ste zitting van de commissie, die in september van dit jaar zal worden gehouden. Het kan nauwelijks, maar vluchte lingen kunnen niet zo nauw kijken. Deze Zuidvietnamezen beschikken in ieder geval nog over een bromfiets om het oorlogsgeweld te ontwijken eind juni, met zijn collega Drees (belast met PTT-zaken) en met staatssecretaris Scholten (verantwoordelijk voor de belas tingen) te zullen gaan praten over beëin diging van deze discriminatie. In An Loc waren gisteren hog sluip schutters aan het werk. Weg nummer 13, vanuit Saigon, wordt nog niet veilig ge acht. Het beleg van de stad heeft dertien dagen langer geduurd dan dat van Dien Bien Phoe, waarvan het verlies het einde van de Franse overheersing in Indochina inluidde. De andere heroverde steden zijn Phoe My op de kust, Dat Do op 72 kilometer ten zuid-oosten van Saigon, en Kontoem in het centrale bergland. Elders in Zuid-Vietnam duurt het Noord- Vietnamese offensief voort. Het Amerikaanse opperbevel in Saigon heeft gisteren meegedeeld dat de Ameri kaanse luchtmacht aanvallen heeft ge daan op de geteisterde spoorlijn tussen Hanoi en de Chinese grens. Van officiële Chinese zijde is meege deeld, dat de recente opvoering van de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord- Vietnam, ook in de buurt van de grens met China, de veiligheid van China be dreigt. In een verklaring van het Chinese mi nisterie van buitenlandse zaken wordt ge zegd dat de nieuwe „woeste agressieve daden” van Amerika niet alleen beteke nen het uitvoeren van „oorlogsmisdaden jegens Noord-Vietnam” maar ook „ernsti ge provocaties” jegens China betekenen. De oppositie vroeg in een motie voorts opheffing van de discriminerende behan deling van de opinieweekbladen. De zeven weekbladen zijn in tegenstelling tot de dagbladen niet onder het nultarief van de BTW gebracht en betalen ook hogere posttarieven. De minister wilde nog geen toezeggin gen doen, maar beloofde op verzoek van de heer Van der Sanden nog voor de plenaire behandeling van zijn voorstellen, Op het ogenblik zijn er 61.900 Amerika nen in Zuid-Vietnam en bijna 40.000 in Thailand. De zevende vloot voor de kust van Vietnam heeft ongeveer 42.000 man aan boord en er zijn nog ongeveer 10.000 manschappen op Guam, van waaruit aan vallen worden ondernomen met B52 bom menwerpers. CHRISTIANA (Zuid-Afrika) (AP). Ds. N. J. R. van Zijl is niet bereid een huwelijk kerkelijk in te zegenen tenzij het jonge paar hem belooft, dat er op de huwelijksreceptie niet zal worden gedanst. De kerk van ds. Van Zijl is een van die Nederduits gereformeerde kerken, die ja- ren geleden de huwelijksmars hebben verboden. MÜNCHEN (DPA). Bij een zware gas explosie, die gisteren een woonhuis in de Münchense wijk Schwabing bijna geheel verwoestte zijn vier mensen gedood en achttien gewond, waarvan een aantal ern stig. De doden waren een Duits echtpaar en twee Joegoslavische vrouwen. De oor zaak was een lek in de gasleiding. Bij de ontploffing werd de gevel van het huis over een lengte van twintig meter naar buiten gedrukt, waarbij alleen de boven ste van het vier verdiepingen tellende pand enigszins intakt bleef. Het puin be dolf enkele auto’s. Een klein kind werd met lichte verwondingen uit de puinhopen te voorschijn gehaald. Voorts explodeerde gistermorgen te München een bom bij het huis van de Spaanse consul-generaal, de markies De Loureda. Aan het gebouw werd zware schade aangericht maar de bewoners ble ven ongedeerd. Er werd een briefje ge vonden, waaruit blijkt dat de aanslag een politiek karakter had. STOCKHOLM. (AFP-DPA) Frankrijk heeft gestemd tegen de reso lutie over kernproeven op de leefmilieu-conferentie in Stockholm omdat het er zich niet aan binden wilde, aldus heeft gisteren de Franse minister voor milieubescherming Robert Poujade verklaard. Hij zei dat de Vere nigde Naties voor gewoonte hebben zich over de gevaren, die kern proeven in de atmosfeer teweeg zouden kunnen brengen, uit te spreken. „Frankrijk onderwerpt zich aan de controle van de Verenigde Naties, zoals zij de zaak hebben gedefinieerd. Men spreekt over deze kwestie in Stock holm. Dat vervult Frankrijk niet met verbitering; het werk van de con- BERLIJN (AFP). Rainer Barzel, voorzitter van de Westduitse christende mocratische partij, heeft gisteren in West- Berlijn officieel bevestigd, dat zijn partij niet bereid is in een verstandhouding met de socialistisch-liberale regeringscoalitie op vervroegde bondsdagverkiezingen aan te sturen. SAIGON (AFP, UPI, AP). Zuidviet namese pantsereenheden en vrachtwagens met voorraden zouden gisteren tot An Loc praktisch èèn ruïne zjjn doorgestoten en het beleg praktisch hebben gebroken. An Loc is een provinciehoofdstad op 95 kilo meter ten noorden van Saigon. Het is dc vierde stad die op de Noordvietnamezen de Viet Cong wordt heroverd sinds dezen op 30 maart hun offensief begon nen. DEN HAAG. De internationale mi nistersconferentie over de vervuiling van de Rijn zal vermoedelijk pas in oktober van dit jaar worden gehouden. De verga dering was aanvankelijk gepland voor half juni, in Den Haag. Vooral van Fran se, Zwitserse en Duitse zijde zijn er stem men opgegaan de conferentie enkele maanden uit te stellen. Men hoopt hier door zeveel afspraken te kunnen voorbe reiden dat ministers uit de vijf Rijnoever landen meer concrete punten kunnen af handelen dan in juli het geval zou zijn. Dat geldt met name voor de parafering van een ontwerp-overeenkomst over lozing van kalizouten in de Rijn. Bij het debat beschikte de Kamer over een globaal overzicht van de verdeling van de 15 miljoen in 1972, dat minister Engels had verstrekt. Het was voor een deel gebaseerd op cijfers uit 1970, waar door de bedragen nog kunnen worden veranderd. Volgens dit overzicht krijgt: Telegraaf en Nieuws van de Dag 1.284.000, Nederlandse Dagblad Unie (NRC/Handelsblad, Het Vaderland, Alge meen Dagblad en Drents Groningse Pers) 1.892.000, De Paroolcombinatie (Het Pa rool en Nieuw Utrechts Dagblad) 1.339.000. De Volkskrant 811.000; De VNU (De Tijd, Eindhovens Dagblad, Brabants Dag blad en Nieuwsblad van het Zuiden) f 1.461.000; Audet (De Gelderlander, De Stem, Nieuwe Krant, De Limburger en Dagblad voor Noord-Limburg) 884.000; Sijthoff-concern (Haagsche Courant, Rot- terdamsch Nieuwsblad, Goudsche Courant, Het Binnenhof en Leidsche Courant) 1.227.000; Trouw-Kwartet f 1.242.000; Utrechts Nieuwsblad en Amersfoortse Courant 243.000; Tubantia en Arnhemse Courant 233.000; Haarlems dagblad en De Typhoon f 299.000; Het Vrije Volk 1.927.000; Noordhollands Dagblad 90.000; Twentse Courant f 83.000; Dag blad van het Oosten f 92.000; Twentse Courant 83.000; Dagblad van het Oosten ƒ92.000; Deventer Dagblad 149.000; Friesch Dagblad 89.000; Brabants Dag blad f 63.000; Pronviciale Zeeuwse Cou rant 147.000; Limburgs Dagblad 156.000; Leeuwarder Courant 154.000; Zwolse Courant 69.000 en Nieuwsblad van het Noorden 194.000. milieuconferentie, Le Van Loi, deed een heftige aanval op de Chinese volksrepu bliek, die hij ervan beschuldigde dat ze haar „politiek van agressie en expansie in Zuidoost-Azië op kernwapenbasis wil schoeien.” De Chinese afgevaardigde verliet de vergaderzaal toen Van Loi begon te spre ken. Zaterdag had de Chinese delegatielei der Tang Ke reeds verklaard dat de aanwezigheid van het marionettenbewind van Saigon op de conferentie onwettig was. „Het communistische imperialisme heeft het ongelukkige volk van Noord-Vietnam omgevormd tot een oorlogsmachine, die dienst doet als werktuig voor het Chinese streven de overvloedige natuurlijke hulp- Medio juli zullen de delegaties van Rijncommissie in Parijs weer bij elkaar komen om de agenda van de afgelopen vergadering eveneens in de Franse hoofdstad verder af te wikkelen. Wegens tijdgebrek is men aan be paalde punten niet toegekomen. Aan de orde komt nog eens de zoutkwes- tie van de Noordfranse kalimijnen en de temperatuurverhoging van het Rijnwager, veroorzaakt door het koelwater van de nucleaire centrales. Als alternatieve op lossing is van Franse en Zwitserse zijde voorgesteld om tot de bouw van kerncen trales met luchtkoeling over te gaan en is in principe al toegezegd de zoutlozing in de Rijn drastisch te beperken. Zolang de kalimijnen nog worden geëxploiteerd over 15 tot 20 jaar zijn zij uitgepunt zal het afvalzout in de directe omgeving worden opgeslagen. .»>r 1

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3