m Met lichtmast in botsing Weer prachtig snoekbaarsjaar Inbreker liep in armen van politie Spanjaarden Jeugdige deden examen inbreker aangehouden □ff Bijna vijftien mille busjes voor „De Hoop NDEUMOND Beverwijk Zet vader eens in Y zonnetje Heemskerk in IJsselmeer Jeugdige kraker bekende serie diefstallen Vissers, schippers en kotterreders Genoeg voedsel voor alle vis gaven bijdragen Vitaal, dynamisch, internationaal! PeterStuyvesant- rijke geurige tabak en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant, U geniet zoveel meer! Jongste der wereldmerken. 8 9 DONDERDAG 15 JUNI 1972 Kennemer-Theater if ri: 5 d 59 of n Cinema Marquette it '5 LANGE NIEUWSTRAAT hoek Marktplein IJmuiden - Tel. 1 23 48 WEEKENDERS met korte mouw de i* 1 ZOMERPANTALONS vanaf 29,50 SHIRTS 18,90 GEDURENDE DE tweede wereld oorlog werd in Schotland een afgele gen kamp voor Duitse krijgsgevange nen ingericht, „MacKenzie” ge naamd dat onder leiding staat van majoor Perry. Hij krijgt de grootste moeilijkheden met de jonge Duitse onderzeebootkapitein Schlütter, die erin is geslaagd alle zeshonderd ge vangenen volledig achter zich te krijgen. Met hen beraamt hij een massale ontvluchtingspoging, waar voor een aantal zich zelfs van En gelse uniformen wist te voorzien. Een dergelijke situatie groeit majoor Perry al spoedig boven het hoofd, zodat hij door kapitein Jack Connor moet worden geassisteerd. Deze knaap weet meer van wanten, omdat hij in het burgerleven misdaadrepor- ter is geweest, met als resultaat dat het grootste deel van de Duitse krijgsgevangenen weer naar het kamp kan worden teruggebracht. 3 ZOMERKOSTUUMS vanaf 143,— '"z' r BI r films ti. 3 tl. ADVERTENTIE Moderne l (Van een onzer verslaggevers) ie HERENMODE (Van een onzer verslaggevers) -"-.z (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) 11i111 i it 111111111 inuiiii ti mi 11 IJMUIDEN. Drs. J. Willemsen, bio loog van het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek in IJmuiden, verwacht voor het nieuwe seizoen 1972-1973 een rijke snoek baarsvangst uit het IJsselmeer ze zal rond de 1,4 miljoen kilogram liggen. In 1972 zal de stand van snoekbaars en baars in het IJsselmeer waarschijnlijk nog wat groter zijn dan vorig jaar. Zowel de groei als het voedselpatroon van snoekbaars zal dan door het RIVO nauw keurig gevolgd worden. De indruk bestaat, dat vorig jaar de spieringstand in het IJsselmeer enigszins kleiner is geworden en dat pos daarente gen iets talrijker is geworden. De afname van spiering kan onder andere te wijten zijn aan de consumptie door snoekbaars en baars. Een indruk van de opgegeten hoeveelheid gaf een globale berekening, waaruit bleek dat in 1971 door snoekbaars meer dan tweemaal zoveel spiering is opgegeten als vroeger per jaar in het nest werd aangevoerd. Aangezien de snoekbaarzen van 1969 nu een afmeting bereiken waarop pos als voedsel in betekenis gaat toenemen, is te verwachten dat ook deze vissoort een belangrijke bijdrage aan de snoekbaars- groei zal leveren. Ten slotte merkt drs. Willemsen op, dat baars die ongeveer hetzelfde voedsel nuttigt als snoekbaars eveneens sneller dan normaal is gegroeid. Ook van voedselconcurrentie is dus nog geen sprake. Beide soorten zijn veeleer als tafelgenoten aan een overvloedige maal tijd te beschouwen. DIT IS IN het kort de inhoud van „Ontsnapt uit kamp MacKenzie” een ui termate boeiende avonturenfilm met onder meer Brian Keith en Helmut Griem, die van heden tot en met zaterdagavond in het Kennemer theater zal worden ver toond. De film kan ook nog in de tweede matinee van zondag worden bekeken, in de eerste voorafgegaan door de klucht „Zeebonken” met ons aller Stan Laurel en Oliver Hardy in de hoofdrollen. „NOG NOOIT werden meisjes voor de kamera zo ongeremd en zo uitbundig aan- en uitgekleed” luidt een der slogans voor de film „Naakt in vreemde bedden” die hier vervolgens van zondag- tot en met woensdagavond zal worden vertoond. Trouwens, de oorspronkelijke Duitse titel liegt er met „Ein heisser Körper zu ver- mieten” ook niet om. De inhoud daarvan heeft betrekking op het call girlmilieu en de moraal van de mannen die ambtshalve over de goede zeden moeten waken. Alle maal dankbare motieven dus voor het gebruikelijk geworden filmnaakt. OOK IN DE nachtvoorstellingen van BEVERWIJK. Bij een verhoor door de politie van Beverwijk van een 15- jarige jongen uit Velsen is een groot aantal diefstalletjes aan het licht geko men. De jongen heeft in de periode van januari tot en met juni een toilettas uit een woning aan de Vroenelaan, een foto toestel uit een auto, een kompas uit een De lasten zijn zwaar: haar financiële zorgen blijken uit elk jaaroverzicht. De vereniging krijgt van rijkswege een niet zo hoog bedrag aan subsidie. Schippers, bemanningen en kotterreders hebben ook in het afgelopen seizoen, van Vlaggetjesdag 1971 tot die in 1972, bijdra gen gedaan in busjes aan boord en aan de wal. Van 198 vaartuigen werd in totaal ont vangen 14.931,59; daarvan waren 23 Scheveningens, 38 Katwijkers, 55 Urkers, 41 schepen van Goedereede-Óudorp-Stel- lendam, 9 Vlaardingers, 7 IJmuidenaren, 17 vaartuigen van Harlingen-Lemmer, 3 van Wieringen, 2 van Vlissingen, 2 van Den Helder en 1 van Termunten. De vereniging heeft haar dank betuigd aan allen die haar werk met een bijdrage hebben gesteund. Voor degenen die het busje aan boord beheerden en inleverden wordt een HKS-ballpoint beschikbaar ge steld. Deze attentie en de nieuwe busjes zijn verkrijgbaar bij: J. Pronk, Kolenwagen slag 110, en A. Buys, Havenkantoor, in NA AL DIE jaren is het publiek nog maar steeds niet uitgekeken op de succes film „De kanonnen van Navarone” het geen overigens geen wonder kan worden genoemd, want het is een formidabele avonturenfilm ove enige koene saboteurs, die de hachelijke opdracht ontvangen een aantal strategisch belangrijke kanonnen van de Duitsers uit te schakelen. Met de opmerkelijk knappe creatie van Anthony Quinn als een der onversaagde verzets strijders is deze film opnieuw van heden tot en met dinsdagavond in het program ma van Cinema Marquette opgenomen. Voor de beide matinee’s van zondag wor den verder nog de vertoningen aangekon- digd van de indianenfilm „Winnetou tegen Witte Buffel” en de klucht met Jerry Lewis „Drie op de divan.” Bijpassende met korte mouw, in alle modrene tinten, vanaf Snoekbaars is de belangrijkste schubvis- soort van het IJsselmeer er is, met name, een belangrijke export van snoek- baars-filet. In de laatste jaren is deze vis door verschillende oorzaken in de belang stelling gekomen. Het seizoen 1971-1972 leverde een sinds vele jaren ongekende grote oogst op en dit zal zich dus weer herhalen, vooropgesteld dat de visserij - intensiteit ongeveer op het niveau van voorgaande jaren blijft. Over de visstand in het IJsselmeer zijn in de laatste jaren ook minder prettige geluiden gehoord. Daarin werd onder meer het aanwezige voedsel voor de di verse vissoorten betrokken. Drs. Willem sen heeft dit probleem onder de loep genomen en (in een artikel in het jongste nummer van Visserij, van het Ministerie van Landbouw en Visserij) uiteengezet wie wat (op-) eet van die voedselvoorraad. Het klopt bepaald niet met eerdere publi- katies uit kringen van beroepsvisserij en sportvisserij door niet-biologen, maar het is gebaseerd op een kwarteeuw weten schappelijk onderzoek over IJsselmeer- snoekbaars en misschien kan het bijdra gen tot een afzwakking van de controver se tussen de beroepsvissers en de sportvis sers. Een nachtwaker waarschuwde de poli tie, dat hij tijdens zijn ronde in de Vondellaan wat lawaai in het bewuste huis had gehoord. Toen de politie arri veerde stond aan de achterzijde van de woning een raam open, waarvan een ruit je was stuk geslagen. Even later stapte de jongeman niets vermoedend via het raam de tuin in en werd direct door de politie in de kraag gepakt. De knaap woont in het kraakpand aan het einde van de Breestraat. IJMUIDEN Vermoedelijk verblind door de laagstaande zon is een 57-jarige vertegenwoordiger uit Noord wijk woens dagmiddag om twee uur met zijn perso nenauto in botsing gekomen met een op de Noordersluisweg geplaatste lichtmast. De wagen werd aan de voorzijde ernstig beschadigd, terwijl de verwonding van de bestuurder zich tot een bloedneus beperk te. vrijdag en zaterdag is het met „Eiland der lusten” vrijwel alles sex wat de klok slaat, waarvoor ditmaal o.m. de mooie Diane Ree verantwoordelijk is. Vandaar dat de importeur van deze film een „hier worden alle wetten van fatsoen en eer geschonden” in het vooruitzicht stelt, om zich dan verder enigszins hypokritisch af te vragen: „Doorbreekt de sex in deze film de grenzen van het toelaatbare.” De met maar liefst vijf Oscars bekroon de misdaadfilm „The French Connection”, waarvan de vertoningen voorde IJmond verleden week in City en Luxor werden ingezet, heeft ook hier de belangstelling getrokken welke deze historie verdient, zodat de directies van beide theaters heb ben besloten de film nog een week te pro longeren. Volkomen terecht, want „The French Connection” excelleert door een geladen spanning van begin tot eind, zo dat deze film zich kwalitatief op een bij zonder hoog peil bevindt. Op de foto een scène van de spectacu laire ontmoeting tussen de politie en gangsters, waarvoor de gegevens op ware feiten zijn gebaseerd. Wat City betreft worden de vertoningen hiervan donder dagavond even onderbroken voor de western „The five man army", terwijl voor de matinee van zondag de avontu renfilm „Zorro, de gemaskerde wreker” wordt aangekondigd. In Luxor draait zondagmiddag de thriller „De dood rijdt mee”. BEVERWIJK De politie betrapte vannacht op heterdaad een 22-jarige jon geman, die een woning aan de Vondellaan wilde verlaten met een grote koffer, waarin hij diverse kostbare v oorwerpen had gestopt. Scheveningen; in Urk kan men hiervoor terecht bij T. Brands, Schelpenhoek 39, en J. Kramer, Singel 64; in Katwijk bij C. Hoogerdijk, E.A. Borgerstraat 29; in IJ muiden bij D. van den Oever, Havenkan toon Zuid; C. Tanis, Haveneind 1, Goede- reede; W. Toering, A.S. Talmastraat 4, Harlingen; directeur Visafslag in Den Oe ver. J. J. van Dijk, Peperstraat 28, Ooster- end op Texel. De vereniging wenst alle vissers een goede vangst en behouden vaart onder Gods zegen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De Velsense politie is er opnieuw in geslaagd een jeugdige inbreker aan te houden, ditmaal een vijftienjarige jongen uit IJmuiden. Hij bekende in Be verwijk en Velsen-Noord negen inbraken te hebben gepleegd, waaronder bij een service-station aan de Wenckebachstraat, twee winkels aan het Breesaperhof, de Da Costaschool en de analistenschool. Mede door de recente aanhouding van enige andere knapen heeft de politie op deze wijze weer een groot aantal inbraken kun nen oplossen. Voorts werd bij de politie aangegeven, dat in de nacht van dinsdag op woensdag twee automaten zijn openge broken, die zich tegen een gevel aan het Stratingsplantsoen in Velsen Noord bevon den. Het geldbakje met ongeveer tachtig gulden werd meegenomen, eveneens een aantal pakjes sigaretten. IJMUIDEN. Het hospitaalkerkschip „De Hoop” staat ook dit seizoen met alle middelen ten dienste van de zeevisserij; oohet verleent geestelijke en materiele bij stand aan schepen van alle nationaliteiten en bevindt zich regelmatig daar waar de grootste concentratie van de vissende Ne derlandse zeevissersvloot is PETER SWNn - V A unie Het hospitaalkerkschip „De Hoop” Tot een lengte van ongeveer tien centi meter, aldus drs. Willemsen, eet snoek baars kleine organismen, zoals plankton en aasgarnaaltjes. Maar al tijdens hun eerste zomer schakelen ze over op vis en dan in hoofdzaak op spiering. Naarmate snoekbaars groter wordt, neemt het aan deel van pos in het voedselpakket toe, maar spiering blijft toch steeds belangrij- ker. Dit betekent overigens allerminst dat voor snoekbaars spiering een levensnood zaak is in het Veluwemeer, waar snoek baars vrijwel uitsluitend voornachtigen en pos eet, is de groei even goed als in het IJsselmeer. Van groot belang is de vraag, of er voor een dichte snoekbaarsstand voldoende voedsel in het IJsselmeer beschikbaar is. Zodra er voedselgebrek optreedt, zal de groef van snoekbaars langzamer gaan ver lopen. Nu zijn kleine groeivariaties, vooral on der invloed van de temperatuur, normaal. Maar van duidelijke groeiremmingen is in het IJsselmeer nooit sprake geweest. Zelfs in het jaar 1971 dat met zijn twee sterke snoekbaarsjaarklassen en een goede stand aan baars, als het ware vroeg om voedseltekort heeft geen groeivertra ging opgeleverd. Integendeel: de groei verliep zelfs iets sneller dan normaal. sportiefe mode voor de zomer BEVERWIJK Een groep van 45 Spaanse deelnemers en deelneemsters van de cursus ’’graduado escolar” heeft woensdag in een bovenzaal van Casa Nos- traexamen gedaan in de beheersing van de Spaanse taal, schriftelijk zowel als mondeling en tegelijkertijd die dag een schriftelijke proef algemene ontwikkeling moeten afleggen. Doel hiervan is van de Spaanse gastarbeiders en hun vrouwen de kennis te peilen in verband met de moge lijkheden voor aansluiting op het voortge zet Spaans onderwijs. ning aan de Zeestraat, een hoeveelheid geld uit een woning aan de Zeestraat en bandenplakkers uit een geparkeerde auto gestolen. De knaap werd door de Velser politie vast gehouden, omdat hij ook in die gemeente inbraken had gepleegd. 0

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9