In Stockholm alleen China tegen NIER VAN MOEDER VERKLARING AANVAARD OVER HET MENSELIJK LEEFMILIEU Ver. Naties kunnen nu Te veel hoge omes in legeronderdeel VS Clifford Irving Medewerker U Irike-Meinhof Bihari’s versmachten Wanhopige Proces over schietpartij op Lod kan beginnen gearresteerd Deze maand drugnota van regering 2^ jaar celstraf aan de slag I achtergrond Volgende week Auteur van verzonnen biografie 2 doodvonnissen in Polen en Fabriek in de as; schade 1,5 mln. wetsontwerp abortus klaar Lading Delta VII wordt op zee verbrand Vals bomalarm op Haagse school „STER moet weg als kijk- luistergeld wordt verhoogd” ^elegri 3 ZATERDAG 17 JUNI 1972 Wraak Hulp komt niet aan „Boodschap in zee Consumentenbond: Oriënterend gesprek over opvolger van prof. Beel A ctieplan Westerterp voldaan w Wf L 99 Het plan is „boodschap in zee” gedoopt. ^y^^y\^/VAAAAAAAAAAAAAA/UVVVVlAAAAAAAAAAAAAAA/VVUMAA/UMAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/U\AAAAAAAAAAAAAA> de de *A/v^A*'A/UVlAAA/VVVVVAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/UUVVVVVWUVVWWiAAAAAAAAAAJVlA<WUVUUKAAIVVMVVkAAA/^ t Elf zijn in i L L t DEN HAAG. De ministerraad hoopt volgende week vrijdag het wetsontwerp inzake het afbreken van de zwangerschap het abortuswetsontwerp gereed te hebben. Deze verwachting heeft premier Biesheuvel gisteravond uitgesproken tij dens de onderbreking van de wekelijkse vergadering van de ministerraad. i moeten ernaar streven zo snel mogelijk overeenstemming te bereiken in de daar toe geschikte organisaties over de afschaf fing en de volledige vernietiging van der- gelijke wapens”. Het opperste gerechtshof van de Staat New York heeft Irvings geen aparte straf opgelegd, maar genoegen genomen met de straffen, die het federale hof oplegde. Eerder op de dag had het kabinet zijn beraad over ,dat wetsontwerp voortgezet. Daarbij kwamen uitvoerig aan de orde het multi-disciplinaire team dat bij het verzoek om abortus moet worden betrok ken en de strafbaarstelling van de arts. Het is de bedoeling vrij spoedig na het vaststellen van het wetsontwerp en het goedkeuren van de memorie van toelich ting de stukken in de openbaarheid té brengen. Op een persconferentie zullen de ministers Stuyt van Volksgezondheid en Van Agt van Justitie toelichtingen geven. Bihari’s, die in Bangladesj als „collabo rateurs” worden beschouwd, aldus het rapport. De unie maakte bekend dat in decem ber ruim honderdduizend boodschappen in Panama in de Atlantische en Grote Oce aan zullen worden geworpen. Soortgelijke boodschappen zullen worden verspreid in het uiterste noorden van Alaska en bij Kaap Hoorn. De Bihari’s zagen niets in de bevrij dingsoorlog van vorig jaar, omdat ze vonden dat Ooost-Pakistan met West- Pakistan verbonden diende te blijven, ook al hau het grootste deel van hen bezwaar tegen het dictatoriale bestuur vanuit Westpakistan. Maar zij wisten dat hun gunstige positie in het toen malige Oost-Pakistan afhing van de aanwezigheid van de Westpakistaanse troepen. Tijdens de bevrijdingsstrijd bereikten het Westen gruwelijke verhalen over de slachtingen, die de Bihari’s onder de Bengali’s aanrichtten. De commentator van de BBC-televi- sie stelde afgelopen maandag vast, dat Rhodesië verlengt noodtoestand. Het par lement van Rhodesië heeft de noodtoe stand met een jaar verlengd. Hij geldt al van november 1965 kort voordat het land zich onafhankelijk van Engeland verklaarde. (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM De milieutopconferentie heeft gisteravond op het allerlaatste moment toch nog een universele verklaring over het menselijk leefmilieu opgeleverd. Een verklaring, die volgens staatssecretaris Wester- terp van Buitenlandse Zaken zelfs aanzienlijk beter is dan het stuk dat vóór de conferentie was opgesteld. De staatssecretaris betreurde het echter, dat China niet akkoord kon gaan met het artikel over de massavernieti gingswapens. Dat China de zaal niet verliet toen werd besloten de uit eindelijke tekst zonder stemming aan te nemen, noemde hij een positieve kant van de zaak. Een opmerkelijke transplantatie had dezer dagen plaats in het Amerikaan se Minneapolis. Artsen gaven de 2- jarige John Lewis een nier van zijn moeder. De operatie had plaats in de universiteit van Minnesota. Op het ogenblik van de ingreep woog John ongeveer 14 pond, het gewicht van een baby van zes maanden. Nooit eer der werd de nier van een volwassene getransplanteerd op zo’n klein kind. Op de foto kijken moeder en zoon alweer opgewekt. De brand brak uit toen een man bezig was met het schoonmaken van de spuit- kabine van de meubelfabriek. Vermoede lijk zijn bij dit schoonmaken gegolfde stalen platen tegeA elkaar aangekomen en hebben deze een vonk veroorzaakt. Deze vonk kan de op de grond gelegen synthetische lak hebben doen ontbranden. Personeel heeft nog geprobeerd brand te doven met blusapparaten. TEL AVIV (Reuter). Tegen Kozo Okamoto, de enige overlevende van het Japanse zelfmoordcommando van drie man dat onlangs een bloedbad aanrichtte op de Israëlische luchthaven Lod, zijn gis teren door een militaire aanklager in Tel Aviv vier beschuldigingen uitgebracht, op grond waarvan hij ter dood veroordeeld kan worden. KARLSRUHE (DPA). Na de arrestatie van Ulrike Meinhof heeft de Westduitse politie gisteren in Baden-Württemberg verscheidene woningen doorzocht en een man gearresteerd. In India staat aan het hoofd der missie een brigade-generaal met negen man militair personeel, in Pakistan een brigade-generaal met acht man, in Italië een generaal-majoor met 15 man, in Portugal een schout bij nacht met 15 man en in Argentinië een brigade-generaal met een staf van 27 man, om maar enkele voorbeelden te noemen, aldus de senator. „In veel gevallen zou het werk kun nen worden gedaan door een onder officier met een paar man. Hier en daar zou men het zelfs kunnen over laten aan een korporaal”. Rechter John Jannella beschikte toen dat Irving en zijn vrouw niet op dezelfde dag achter de gevangenismuren zullen verdwijnen. Mevrouw Irving zal zich maandag bij de gevangenis moeten ver voegen en haar man pas op 28 augustus. Op deze manier worden hun kinderen niet alleen achtergelaten. Premier Biesheuvel zei gisteravond, dat volgende week een afsluitend gesprek kan plaats vinden. Men zal in de eerste plaats kijken naar de kwaliteit van de kandi daat, in d e tweede plaats pas naar politieke kleur. De Chinezen wilden met name ook de bacteriologische en biologische wapens in de verklaring zien genoemd. Verder wilde men in de verklaring de bepaling opgeno men zien, dat landen die over deze wa pens beschikken, deze nooit zullen gebrui ken. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN In Bangladesj worden 200.000 Bihari’s met de dood bedreigd. Ze zijn door de Bengali’s van de nationale held sjeik Moedjiboer Rachman opgesloten in kampementen zonder voedsel en medische verzorging. Als binnenkort de regen tijd aanbreekt, zullen bepaalde kampen letterlijk verdrinken omdat ze zo laag liggen. Omdat sanitaire installaties vrijwel ontbreken, zullen de Bihari’s dan door hun eigen uitwerpselen moeten waden. Niemand steekt ook maar een hand uit om deze kampen des doods te verplaatsen naar hoger gelegen gebieden, laat staan iets aan de voedselsituatie te doen. Men kan rustig vaststellen, dat de toestand voor de Bihari’s hopeloos is. In interviews voor de BBC kon men een aantal Bihari’s horen zeggen, dat ze het meeste be hoefte hadden aan gif, om een eind aan hun leven te maken. Ofschoon de aanbevelingen geen ver plichting inhouden ze ook metterdaad uit te voeren, hoopte de staatssecretaris toch dat met name de landen, die zich over Zoals zo vaak in jonge staten, den ken ook de leiders van Bangladesj dat ze zelf alles beter kunnen. Ze stuurden dan ook de medische teams van het internationale Rode Kruis en van de Verenigde Naties naar huis. Inderhaast werd een eigen Rode Kruis opgericht, dat het werk zou overnemen. Maar aan de zorg voor de minderheid van Bihari’s laten ze zich weinig gelegen liggen. De Britse Rode Kruis-helpers vonden geen mens om de zaken aan over te dragen. In de kampen heerst cholera en pokken, vooral onder de kinderen. In het Khalispur-kamp vond de com- missie-Ennals 15 buisjes met een klein restje aan medicijnen voor 30.000 men- Het plan richt zich volgens de unie op de „alarmerende toeneming van de oce- aanvervuiling en kennis van de oceaan- stromingen, die milieuvervuilende elemen ten naar alle plaatsen in de wereld voe ren en geen strand van besmetting vrij waren”. DEN HAAG. De Haagse politie heeft gistermorgen het gebouw van de Jolian de Witt-scholengemeenschap in Den Haag tijdens de lessen laten ontruimen, nadat een onbekende had meegedeeld dat een bom in het gebouw was geplaatst. Bij onderzoek vond de politie in een van de toiletten een wekker die met draden ver bonden was aan enkele pakjes. Daarin bleken zich echter geen explosieven, maar zand te bevinden. WARSCHAU (UPI) Een rechtbank in Warschau heeft twee mannen van 26 en 27 jaar tot de strop veroordeeld wegens het vermoorden van de Poolse schrijver Jan Gerhard in augustus vorig jaar. Een van hen verklaarde de moord te hebben beraamd omdat het 50-jarige slachtoffer hem geen toestemming wilde geven met zijn dochter te trouwen. Gerhard heeft verscheidene boeken ge schreven en was parlementslid. De Consumentenbond vindt ook, dat uit de omroepbijdragen geen gelden mogen worden besteed voor de wereldomroep. Steun voor de pers en bekostiging van de wereldomroep moeten uit de algemene middelen komen, meent de bond. Ernstig bezwaar heeft de Consumenten bond voorts tegen een verhoging van luister- en kijkgelden, zolang niet zeker is, dat de gelden zo efficiënt mogelijk worden besteed en zolang er nog zoveel zwartkijkers zijn. Volgens een opgave van de PTT bedraagt het aantal zwartkijkers nog steeds ongeveer acht procent Noodlanding. Een Iljoesjin-62 straalpassa- giersvliegtuig van de Egyptische maat schappij Egyptair heeft gisteren een noodlandig gemaakt bij het vliegveld van Cairo. Niemand raakte gewond. Naar het Persbureau voor het Midden oosten meldt, landde het vliegtuig met 61 passagiers en vijf bemanningsleden op zandheuvels bij het vliegveld. De inzittenden verlieten het toestel via nooduitgangen. Bij de landing is de stuurboordmotor beschadigd. GENéVE (UPI). De internationale unie van reisbureaus heeft gisteren in Genève een program van actie tegen ver vuiling van het milieu, samenvallend met de leefmilieuconferentie van Stockholm, aangekondigd. ROTTERDAM De lading gevaarlijk chemisch afval van het afvalschip Delta VII zal in juli op zee worden verbrand. Dit zal gebeuren door het vuilverbran- dingsschip Vulcanus van de Rotterdamse maatschappij OCS. Het schip is nog in aanbouw. De directie van het opslagbe- drijf EMK in Krimpen aan de IJssel heeft dit gisteravond op vragen meegedeeld. De Delta die het afval begin mei bij EMK ophaalde om het in Duitsland te laten verbranden, loste zijn uiterst brand bare lading donderdagmorgen bij het op- slagbedrijf Pan Ocean in de Botlek. Het schip is door de Westduitse douane tegen gehouden. Via Delfzijl week het uit naar Amsterdam, vanwaar het deze week naar Rotterdam vertrok. de toestand onder de Bihari’s als slachtoffer van de wraak der Bengali’s op het ogenblik erger is dan wat hijzelf in Vietnam, Algerije en in Biaf- ra ooit had gezien. De huizen van de Bihari’s worden door straatjongens, studenten of soldaten eenvoudig gecon- fisceerd en de inwoners op straat gezet. In de kampementen worden de meisjes 's nachts naar buiten gesleept en ver kracht, bankrekeningen van de Bihari’s blijken onbereikbaar, de banen zijn hun afgenomen, en de Bihari, die zich tegenover buitenlandse waarnemers durft te beklagen, wordt meteen In de gevangenis gestopt. in New York veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf en een geldboete van tienduizend dollar, voor de rol die hij heeft gespeeld bij het op de markt brengen van een verzonnen biogra fie over de miljonair-zakenman Howard Hughes. DEN HAAG. Het kabinet hoopt vol gende week vrijdag zijn beraad over de regeringsnota inzake het drugbeleid af te ronden. Aldus heeft premier Biesheuvel g: teravond meegedeeld tijdens een onder breking van de wekelijkse vergadering van de ministerraad. Het is de bedoeling de nota nog vóór het einde van deze maand bij de Tweede Kamer in te dienen. bepaalde voorstellen hadden onthouden van stemming of zelfs hadden tegenge stemd, zich op den duur zullen laten leiden door de morele oproep van actie plan en dekleratie. „Japan bijv, zal zich wel goed bedenken voordat het ingaat tegen een algemeen genomen besluit om de vangst van walvissen tien jaar op te schorten”, aldus drs. Westerterp. Over de toestand onder de Bihari’s verschijnen geregeld rapporten van al le mogelijke comités. Een rapport, dat in Engeland opzien heeft gebaard, is opgesteld door een commissie, die on der leiding van oud-Labourparlements- lid en oud-minister David Ennals bijna een maand in Bangladesj is geweest. Het resultaat van dit onderzoek komt neer op wat hierboven is vermeld. Ennals, die verbonden is aan een instituut, dat zich bezighoudt met de zorg voor geestelijk gestoorden, werd door de Bihari-kolonie in Engeland (ongeveer 5000 mensen) gevraagd naar Bangladesj te gaan omdat hij als oud- internationaal secretaris van de La- bour-partij goede relaties zowel in In dia, Pakistan als Bangladesj had. En nals is zeer pessimistisch over de toe stand. In zijn rapport stelt hij sjeik Moedjiboer Rachman grotendeels ver antwoordelijk. „De president durft niet tegen de publieke opinie in te gaan en iets te ondernemen ten gunste van de WASHINGTON (AP) Senator Wil liam Proxmire heeft gisteren in de Senaat gezegd toen daar het debat begon over militaire hulpverlening aan het buitenland, dat het admini stratieve apparaat, dat die hulpver lening ten uitvoer brengt, „topzwaar is dan generaals en admiraals”. Hij vond dat geldv er spillen Het komt voor, dat in een bepaald land de staf, die de hulpverlening moest regelen, meer aan salarissen en on kosten opslorpte dan de hele hulp groot was. Wel veroordeelde het Opperste Ge rechtshof een medewerker van het echt paar, Richard Suskind, tot een half jaar gevangenisstraf wegens zijn aandeel in de publicatie van de valse biografie. Suskind wordt niet vervolgd door de federale jus titie. BOXTEL. De meubelfabriek Novun in Boxtel is vrijdagavond door brand verwoest. De schade wordt op 1,5 miljoen gulden geschat. In een discussie, die aan de behandeling van de verklaring voorafging, had China al gedreigd niet mee te zullen stemmen over de verklaring als er artikelen in zouden staan waarover geen volledige overeenstemming bestond. Deze artikelen zouden dan in de Algemene Vergadering van de VN opnieuw ter discussie moeten komen. De Chinezen verklaarden verder. Het is de arts Dietmar Höhne. De huiszoekingen en de arrestatie zouden verricht zijn naar aanleiding van bij Ulri ke Meinhof gevonden adressen. DEN HAAG. De Consumentenbond vindt een verhoging van de luister- en kijkgelden alleen aanvaardbaar als de STER-reclame verdwijnt. De bond heeft dit gisteren minister Engels (CRM) per brief laten weten. Als de STER-reclame uit de ether verdwijnt, zal dit dermate gunstige gevolgen voor de pers hebben, dat er weinig reden meer zal zijn voor financiële steun van de overheid voor de pers, meent de Consumentenbond, die er in zijn brief ook bezwaar tegen maakt als er uit de omroepbijdragen direct of indirect steun zou worden verleend aan de pers. NEW YORK (UPI). De auteur Clif ford Irving is gisteren door een ^federale rechtbank Spreekt hij dat woord niet, dan is hij verantwoordelijk voor de onder gang van de Bihari’s, die niet minder gruwelijk is dan de misdaden, die de Bihari’s tijdens de bevrijdingsoorlog te genover de Bengali’s hebben gepleegd. aamvwkaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaamaamammaaaaaaamaaaammmaaamammaammaaaaamaaaaaaaaaaaaamwiaaaamaaammaaamaaaaaaaaamaaaaaaaaaaaaaamaaaaaaaaaaaaaaaaamaaaaaaaa 1 Naast buitenlandse materiële hulp is op het ogenblik behoefte aan een op roep van de met India,Pakistan e n Bangladesj bevriende regeringen aan de Indiase premier Indira Ghandi en aan president Moedjiboer Rachman, om niet langer toe te laten dat 200.000 mensen in letterlijke zin creperen. Een enkel woord van de sjeik (dat is ook de conclusie van de commissie) kan voldoende zijn om de houding van de Bengali’s tegenover de Bihari’s te ver anderen. De universele verklaring, waarover de laatste week veel onzekerheid heeft ge heerst, dient in de toekomst een zelfde stuk te worden als de universele verkla ring over de rechten van de mens. Het zijn namelijk de grondbeginselen van de milieupolitiek, die de komende jaren moet worden gevoerd. De belangrijkste punten uit de universele verklaring: De mens heeft het recht in vrijheid, gelijkheid en onder behoorlijke omstan digheden te leven. Hij dient het milieu te beschermen. Rassendiscriminatie dient te worden veroordeeld; De natuurlijke hulpbronnen ontwikkelingslanden moeten Minister voor Orde en Recht Desmond Lardner-Burke zei dat er nog steeds gevaar dreigt van nationalistische guer rillastrijders die hun basis buiten Rho desië hebben. Ook wordt de regering nog bestreden met economische sanc ties. Tenslotte wordt het onwaarschijn lijk geacht dat de Afrikaanse nationale raad nog lang een tactiek van geweld loosheid zal volgen. sen die werden bezocht door een pokkenepidemie. Wie geld inzamelt voor de Bihari’s en het aan het Rode Kruis van Bang ladesj stuurt, weet zeker dat hij zinlo ze moeite heeft gedaan. Een Britse BBC-commentator vertelde afgelopen maandag in een reportage over de Bihari’s in het bekende kritische tele visieprogramma Panorama, dat onge veer niets van wat aan hulp wordt gezonde op de plaats van bestemming aankomt. De voornaamste hulp die op het ogenblik moet worden geboden- daar is iedereen het over eens- is dat de kampen van de Bihari’s naar betere en hogere plaatsen worden overge bracht. Irving’s vrouw Edith, die bekende dat zij de naam „H. R. Hughes” had vervalst om cheques op naam van de miljonair door een Zwitserse bank te laten verzilye- ren, werd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en een geldboete van eveneens tienduizend dollar. Het echtpaar Irving moet zich op 28 augustus melden om zijn straf uit te» zitten. De uitspraak van het federale hof is de eerste die de Irvings vrijdag treft. Later op de dag zouden ze voor hetzelfde ver grijp worden berecht door het opperste gerechtshof van de staat New York. De 41-jarige Irving en zijn 36-jarige vrouw verzochten voor de federale rech ter om clementie. Ze betuigden spijt en spraken bezorgdheid uit over het lot van hun twee kleine kinderen. DEN HAAG. Het kabinet heeft vrij dag een eerste oriënterende bespreking gewijd aan de opvolging van vice-voorzit- ter Beel van de Raad van State. De heer Beel gaat binnenkort met pensioen. van de voorzichtig worden gebruikt. De landen, die de na tuurlijke hulpbronnen voortbrengen, moe ten een behoorlijke prijs krijgen voor hun grondstoffen en voldoende winst kunnen maken, omdat niet alleen de economische, maar ook de ecologische gevolgen bij de planning moeten worden betrokken; De staten zullen alle mogelijke stappen nemen om de vervuiling van de zee tegen te gaan; speciaal de vervuiling door stof fen, die gevaar kunnen opleveren voor het leven van mens, dier en plant; Economische en sociale vooruitgang is noodzakelijk om een gunstig leefmilieu te kunnen verzekeren. De bezwaren van China richten zich vooral tegen het artikel uit de 'erklaring, dat luidt: „De mens en zijn omgeving moeten blijven gespaard voor de effecten van nucleaire wapens en alle andere mid delen voor massavernietiging. De staten De tenlastelegging zijn: Deelneming aan een groep die het vuur opende op en granaten wierp naar mensen op det vlieg veld waardoor meer dan 100 mensen wer den gedood of gewond, het schieten met automatische wapens, het gooien van handgranaten met het doel te doden en lidmaatschap van een illegale organisatie- (het Volksfront voor de Bevrijdingvan Palestina). De datum voor het proces zal nog worden vastgesteld. Verwacht wordt dat volgende week al met het proces zal worden begonnen. Chefstaf generaal David Elazar zal bin nen enkele dagen een krijgsraad bestaan de uit drie hoge officieren aanwijzen, zo zegt men in ingelichte kringen. Auditeur-militair luitenant-kolonel Da vid Israeli zal het requisitoir houden. Mr. Yaakov Hagler, een van de bekendste Israëlische strafpleiters is aangewezen als Okamoto’s verdediger, maar de Japanner heeft zijn medewerking tot nog toe ge weigerd. Okamoto zit in dezelfde cel waarin Adolf Eichmann wachtte op zijn berechting. dat de declaratie over het menselijk leef milieu voor veel landen nog niet voldoet. Er zou nog een langere discussie over de inhoud mogelijk en noodzakelijk moeten zijn. Toen de vergadering besloot tot stemming over te gaan, bleef China tegen verwachting zitten en werd de verklaring met algemene stemmen aangenomen, zij het wel met de aantekening, dat China zich met de tekst van artikel 21 niet kan verenigen. Tot de resultaten van de laatste dag horen verder de goedkeuring van het laatste deel van het actieplan, dat nu in zijn geheel aanvaard is, en de aanvaar ding van een resolutie waarin het gast land wordt bedankt voor de voortreffelij ke organisatie en de geboden gastvrijheid. „De Koninkrijksdelegatie is verheugd over de afloop van de milieuconferentie, aldus staatssecretaris Westerterp, de Ne derlandse delegatieleider. Hij meende, dat het actieprogramma en de declaratie in vergelijking met de oorspronkelijke opzet. was verbeterd. „De conferentie is succes voller verlopen dan we bij het begin hadden verwacht”. De regeringsnota heeft als basis de gegevens van het in februari aangeboden rapport-Baan o ver de achtergronden en de risico’s van het druggebruik. In de afgelopen week zei minister Stuyt van Volksgezondheid in de Tweede Kamer: „De nota bevat de visie en het commen taar van de regering op het rapport-Baan. Zaken als wetgeving, voorlichting, hulp verlening en jeugdbeleid worden er in behandeld.” Mexico-stad. Elf mensen zijn in de noordelijke buitenwijken van de stad Mexico om het leven gekomen bij over stromingen, die veroorzaakt zijn door stortregens. De woningen van 75.000 mensen zijn ondergelopen. U -

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3