Argwaan tegen „multi-nationale” ondernemingen BEURS DEZE WEEK WETGEVINGSVERSCHILLEN STAAN EUROPEES ONTSLAGRECHT IN WEG Akzo wil vuil verwerken in Botlek VS geweldig tevreden over Stockholm VOORDEELACTIES VAAK ONDUIDELIJK VELDHUIJZEN BLOEMENDAAL TEL 023-379909 Nederlands part in wegvervoer Snel recht niet alleen via kort Wall Street geding toe genomen ZATERDAG 17 JUNI 1972 9 H erbelegd Nationaal Achteraan oint venture Optimaal L Onthouden Prof Koster: Oud plan Kzvatta Schakelen Paar cent West Holland Bank Den Haag EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK Mi IMH 1 B Ci IMS t tot f 10 oooH ERSOONLIJKE I ENINGEN (Van onze redactie economie) gen ER van ADVERTENTIE DE BAKKENSPECIALIST de is DEN Koek en snoep 39. Frisdranken, sappen en wijnen 44. Vleesconserven en alle diepvries 101. Andere artikelen 69. Soepen 33 keer. Sausen, mix, mayonaise 48. Zeep en toiletartikelen 30. Wasmiddelen en andere reinigingsarti kelen 48. cht die ver de het op en ko len, ver UTRECHT. Versnelling van de rechts pleging kan niet alleen worden bereikt door uitbreiding van het aantal korte ge dingen, maar ook vaak beter door Vaak vraag je je af of er eigenlijk wel sprake is van kortingvoordeel, omdat de fabrikanten de ene voordeelactie aan de andere schakelen. Dan is er nauwelijks meer sprake van een „normale prijs”. En Het bedrijfsleven loopt in feite op de ontwikkeling vooruit. Anders, en juister, gezegd: het maatschappelijke en politieke leven in de EEG en in de gehele wereld via aan en uni aat na te len het en- de >rg, ge- jke ing eel te- cht ra- en ste der :an 3rd 1de het de ;en het het est hij het ge net er- in- ta- en res 9e- er- ta- het >ok ran pe- dat aok ten gen ime ge- ook n. Gisteren 398% 33% 33)4 21% 37 23% 36% 114% 44% 56 49% 74 48 32% 37’4 9% 15 17 30% 49’4 35% 65% 31’/. [R I Kant. Heemstede Laan van Insulinde 1 l— Telefoon 023-284027 5e- de, di jen Na chi 10- 'en is de de Se en te uni 1 1 de het ot at- de op isie 3 2 ira- ;er- >m- der de ro- ro- de t 9 de ■ff- ze- □d •r- ms lag lag zer Gisteren 31% 17 31% 4% 44% 30% 28% 43% 19% 42% 47% 19% 29% 21% 29% 59% 24% 40 167% 130 66% 77% 28% 8% ,JMWOW een elk in »u”. >te- elf Santa Fé Ind Can Pacific Illinois Cent Penns Centr South Pac. Allied Chem Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brands Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Alrcr Dup de Nem East. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Am. Motors ZEIST. In het grensoverschrijdend vervoer exclusief België en Luxem burg is het vorig jaar van en naar Nederland 24,4 miljoen ton over de weg vervoerd, bijna twee miljoen ton meer dan in 1970 ofwel een stijging van acht procent. Van die 24,4 miljoen ton namen Nederlandse vrachtwagens 17,7 miljoen ton voor hun rekening hetgeen een stij ging van negen procent is ten opzichte van 1970. Wij hebben ook ruw geteld hoe vaak be paalde groepen artikelen vorig jaar in voordeel-acties zaten: Over de peppillen van de de heer Van der Doef van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel sprak de voorzitter als geestelijk milieubederf. „Dergelijke onge fundeerde uitlatingen wreken zich trou wens op die mensen voor wier belangen men denkt op te komen”. Deze cijfers heeft de voorzitter van de Nationale Organisatie voor het Beroeps- goederenvervoer wegtransport (de NOB- wegtransport) de heer E. van Donkelaar, vanochtend in Zeist bekendgemaakt in de vergadering van de ledenraad van zijn organisatie. voorzichtig te doen doorlopen. Daarnaast begon zich in de lagere regionen een krachtiger doorstroming naar boven t« ontwikkelen, zodat vele laaggenoteerde aandelen nu blijkbaar ook aan de beurt komen. SlotKoersen Eer gisteren 397% 33% 33% 56% 21% 37% 23% 36% 114% 44% 55% 50% Z3% 48 32% 37% 9% 14% 17 30% 49% 34% 65% Diepvries in allerlei variaties (vlees, maar ook groenten) neemt zeker wel twee derde van de in totaal 101 aanbiedingen voor zijn rekening. Ontbijtkoek neemt (wat je niet zo zou verwachten) ongeveer de helft van de aanbiedingen voor koek en snoep in. Hoeveel is dat kortingvoordeel? Mees tal is het maar heel klein: 3 cent op een pakje puddingpoeder, 6 of 7 cent op een schoonmaakdoekje of een potje piccalilly, een pakje soep of een zakje pinda’s. De hoogste korting die ik zag, was er eentje van twee gulden op een voorraadvat was middel. Maar dat wasmiddel was dan wel erg hoog in prijs. Kortingen van rond een gulden zie je wel bij toiletartikelen. En verder zijn er dan de gratis mesjes, de popjes, de glazen, de wedstrijden om gratis naar de kapper te gaan en 15 tot 1000 gulden te winnen, de kortingen op vliegreizen, en de gratis grammofoon plaatjes. Slotlt oerset) Eer gisteren 31% 17% 32 4% 43% 30% 27% 43% 19% 42% 47% 19% 29% 21% 29% 59% 24% 39% 168% 127% 66% 77% ?8% 8% argwanend tegen de multi-nationale on dernemingen wordt aangekeken, terwijl we de EEG juist hebben opgericht om door schaalvergroting, dat wil zeggen door één marktgebied, te komen tot een beter gebruik van de economische hulpbronnen in Europa en tot een hogere levensstan daard voor allen. Welnu, wanneer multi nationale ondernemingen de EEG be schouwen als één land, handelen ze in overeenstemming met het uiteindelijke doel van de gemeenschap. Dit geldt ook in wijder verband. Aan de ene kant kritiseert men de multi-nationa le ondernemingen, waarvan het werkter rein niet tot de EEG is beperkt, aan de andere kant komt er meer en meer als ideaal naar voren de wereld als één geheel te zien. IBM Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Roya! Dutch Sears Roeb Shell OU Soc. Vacum Stand. Br. Stand. Old N Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp Un. Brands Un. Incorp Us. Steel Westingh. Woolworth Ford KJ-.M. RDlUJIKEN/LUXAPLgX JALOUZIEEN De omzet in Wall Street was 13 miljoen aandelen. Dow Jo- nescijfersIndustrie 945.06 (—0.91) sporen 243.35 1.10), nutsbedrijven 105.38 (0.26). Er ligt in Nederland nog altijd een plan in de ijskast om de kortingacties wat duidelijker te maken voor de consument. Men zou pas dan mogen spreken van korting, als een artikel een tijd lang (bijvoorbeeld een paar maanden) een be paalde prijs zou hebben gehad. Want dan pas zou er echt voordeel zijn als men ging afprijzen. In Engeland bestaat een derge lijk voorschrift al. In Nederland horen we er al tijden lang niets meer over. als die er niet is, wat heet dan eigenlijk nog „voordeel”? Niet alleen de consument wordt tot kopen aangespoord met dergelijke acties. Ook de winkelier is doelwit voor de fabrikanten en importeurs. Want hij moet per slot van rekening hun voorraden af nemen. Daarom wordt ook hij voortdu rend bestookt met „voordeelkansen”. Een paar voorbeelden daarvan: Nutricia heeft een actie met een klok kenservies. Op een gegeven moment, als er 1.650.000 van die kopjes op punten plus bijbetaling naar de consument zijn ge gaan, komt er een wedstrijd voor winke liers. Zij moeten raden hoeveel bestellin gen er tot een bepaalde datum binnenko men. De prijzen zijn vijf vaatwasmachi- nes en 1000 fototoestellen. Maar wie wil meedoen aan die prijsvraag, heeft wed strijdkaarten nodig. En die., zitten inge pakt bij de kratten Nutroma-koffiemelk die de winkelier inkoopt. Hier te lande echter onthoudt het be drijfsleven zich duidelijk van belangrijke leningsoperaties nu de investeringen klein gehouden worden. De staat kan door aan houdende begrotingstekorten evenwel nog wel het een en ander gebruiken, terwijl op korte termijn een omvangrijke lening voor de Nederlandse Spoorwegen kan worden verwacht. De beurs sloot weer in opgewekte stem ming en met de bekende uitschieters voor de favorieten. Mevrouw Indira Gandhi, premier van India, verklaarde op een persconferentie in Stockholm dat de milieuconferentie „belangrijk succes” had geboekt, ondanks de verwaterde verklaring over het leefmi lieu. len. De fabrikant wil dat natuurlijk graag, want om zulke grote bedragen gaat het bij de gewone bestellingen nu ook weer niet, omdat mosterd goedkoop is Daarom moedigde men die inkoop aan met cadeautjes: een „handgesmede kaar senstandaard met kaars” bij aankoop van een pakket mosterd van het merk Luycks of Van Rijn. En om de omzet te stimule ren was er tegelijkertijd een consumen tenkorting van zes cent per potje. UTRECHT. Minister Boersma van Sociale Zaken gooide begin deze week wat olie op het vuur van het onbehagen rond de multi-nationale ondernemingen, dat zijn de ondernemingen met vertakkingen in een aantal landen. Na afloop van de EEG-ministerraad verklaarde de bewinds man tegenover de pers dat het bestuur van AKZO zich bij de ontslagen bij ENKA-Glanzsfoff niet heeft gedragen naar de regels van de Nederlandse wet op de ondernemingsraden. Het belangrijkste punt van kritiek op de multi-nationale ondernemingen is juist, dat deze giganten zich door hun internati onale gespreidheid kunnen onttrekken aan de nationale spelregels in de landen van vestiging, hetgeen ze overigens met klem ontkennen. Dat de multi-nationale onderneming kapitaal, arbeid en kennis daar inzetten waar het beste resultaat wordt vermoed, is niet alleen een voordeel voor de desbe treffende multi-nationale onderneming. Er is ook een algemeen voordeel, namelijk dat de produktiefactoren optimaal worden aangewend. Bovendien wordt het hierdoor mogelijk in een bepaald land de produktie op te zetten op basis van elders verwor ven kennis. In een klein land zal een nationale onderneming die kennis waar schijnlijk niet hebben kunnen verwerven. Het paradoxale is dat in onze EEG Kwatta haakte vorig najaar in op de voetbalkoorts. In een kortingsactie werden aan de consument vier chocoladerepen aangeboden voor een gulden in plaats van voor 1,20. Nu moest er natuurlijk wor den gezorgd dat de winkeliers veel van die repen in huis zouden halen. Welnu, wie 150 dozen repen bestelde, kreeg van Kwatta een vliegtuigticket en een toe gangskaartje voor de wedstrijd Dynamo DresdenAjax. de minder bekende procedure op verkorte termijn meer toe te passen. Dit verklaar de de voorzitter van de Nederlandse Ju ristenvereniging prof. H. H. Koster giste ren in Utrecht. ROTTERDAM. De AKZO heeft plan nen voor de vestiging van een bedrijf voor de verwerking van chemische afval stoffen in het Botlekgebied. Volgens een woordvoerder van AKZO-zoutchemie in Hengelo, is het project uniek in Europa. AKZO heeft een methode uitgedacht om chemisch afval, met name gechloreer de koolwaterstoffen, opnieuw te verwer ken, waardoor bijprodukten weer in het gewone produktieproces worden terugge bracht. De afvalstoffen van AKZO worden mo menteel opgeslagen bij Pan Ocean in de Botlek. Snel recht kan beter zijn dan goed maar te langzaam recht, maar ook een schikking kan leiden tot een snelle oplossing. Deze verdient de voorkeur boven een langdu rige procedure, zei de voorzitter van de Nederlandse Juristenvereniging. Hij sprak op de jaarvergadering van zijn organisa tie in Utrecht. Fusie. De besturen vJn de Grafische In dustrie Levisson MPS, Rijswijk en van de Handelsdrukkerij A. Sijthoff Den Haag hebben overeenstemming bereikt over een volledige samenwerking. De fusie zal in het bedrijf van de VGI in Rijswijk geëffectueerd worden, zo heeft de directie van Sijthoff meegedeeld. Het samengevoegde bedrijf zal gaan opere ren onder de naam N.V. Verenigde Grafische Industrie In het aandelenka pitaal van deze N.V. zal de N.V. Sijt hoff Pers deelnemen. De koers van de uitgifte van de aandelen is op 200 percent bepaald. Schokbeton. Schokbeton N.V. heeft de laatste maanden zoveel orders geboekt, dat de voo’- dit jaar verwachte terug gang in de financiële resultaten geheel is achterhaald. De goed gevulde order portefeuille compenseert de ongunstige uitwerking die de huidige conjuncturele ontwikkeling en de kostenstijgingen op de resultaten van dit jaar hebben. Al dus mr. J. R. Voute, president van de raad van commissarissen, in de jaar vergadering. De procedure op verkorte termijn on derscheidt zich van de normale procedure alleen door het sterk versnelde tempo, verder leidt deze tot een gewoon vonnis. Men voorkomt de extra appelmogelijk heden van het korte geding, aldus prof. Koster. De minister zal zijn redenen hebben voor zo’n krasse uitspraak die hij bij de behandeling van de affaire-AKZO in de Tweede Kamer overigens niet deed. De AKZO denkt er uiteraard anders over en wil graag uitleg van de minister, die deze week niet alleen in Luxemburg met zijn EEG-collega’s confereerde, maar in Straatsburg ook een vergadering van het Europese Parlement bijwoonde en in Genève een vergadering van de internati onale arbeidsorganisatie. Minister Boersma zei erbij dat de „ramp” bij AKZO in ieder geval één klein lichtpuntje met zich brengt en wel dat de Europese Economische Gemeenschap zich intensiever met de problemen rond de multi-nationale ondernemingen gaoat be zighouden. De Europese Commissie, het uitvoerende orgaan van de EEG, zal in september met een document over de multi-nationale ondernemingen komen, waarin onder meer aanbevelingen zullen voorkomen voor het ontslagrecht in de EEG-landen. Dat klinkt goed, maar men moet er geen overdreven voorstelling van hebben. Minister Boersma was in ieder geval niet bijzonder optimistisch over de vraag of dat rapport wat zal uithalen. Het werd Nederhorst. Nederhorst N.V. ziet de toe komst met vertrouwen tegemoet. De president van de raad van bestuur, de heer A. M. Schreuders, die dit op de jaarvergadering meedeelde, kondigde aan dat Nederhorst ook de komende jaren meer zal investeren om de stij gende lijn in het rendement te handha ven. Als de programma’s die „in rustige commissievergaderingen” zijn opgesteld, uitgevoerd worden, verklaarde ze, „dan is die verklaring misschien niet eens zo belangrijk”. Mevrouw Gandhi bracht e en officieel bezoek van vijf dagen aan Zweden. Het eindigde vandaag. Ze vloog door naar Ts j echo-Slowaki j e. Tot dit geweldig hoge aantal kom je als je in de levensmiddelen vakpers bij- houdt hoeveel aanbiedingen er vorig jaar tussen juni en december waren. Misschien zijn er nog wel veel meer geweest; dan kunnen we er ook nog wel meer ver wachten. En dit gaat dan allemaal alleen over kortingaanbiedingen op bestaande artikelen. Dus buiten de introductie-acties voor nieuwe of veranderde produkten. Dat zijn er weer een hele massa andere. En het gaat om merken die graag zelf hun prüzen in de winkels regelen. Dus dat heeft niets te maken met vele prijs- aanbiedingen die de kruideniers ook nog zelf doen. Nee, alleen al aan tussentijdse acties voor bestaande bekende merkartikelen met een veelal strikt gehandhaafde vaste prijs, zijn dus per dag gemiddeld twee nieuwe voordeel-acties te verwachten. Ac ties, die over het publiek worden uitge stort via advertenties, televisie- en radio reclame, en speciale uitstallingen in de winkels. Bijna vier maanden lang was er vorig jaar een winkeliersactie van Bolletje be- scchuit. De winkeliers konden, door Bolle tje in huis te halen, bonnen sparen voor sierwekkertjes en ijscoupes. En bij dat sparen behoorde weer een wedstrijd, met als hoofdprijs een kleuren-tv. Van mosterd moet je als winkelier ook maar grote voorraden in huis willen ha- oorspronkelijk trouwens al voor de nu gehouden vergadering verwacht. Het grote probleem voor de EEG vor men de grote verschillen in de nationale wetgevingen. Het zal heel moeilijk zijn de nationale wetten van nu nog zes, maar straks tien landen te harmoniseren. Op korte termijn is ook naar het oordeel van minister Boersma niet veel resultaat te verwachten. AvondverkeerKon. Olie 117.80—118.20 (117.80), Philips 52.80 gb—53.60 gl (52.80), Unile ver 136.50 (136.70), KLM 99—102 (99.80). Erdal. De gunstige ontwikkeling, die de resultaten van het Erdal-concern de afgelopen jaren te zien hebben gegeven, si in 1971 voortgezet. Zo stegen de geza menlijke omzetten met 13 percent. In november 1971 werd Valdelis in Schie dam in het Erdal-concern opgenomen. Wanneer men de verkopen van deze mderneming grotendeels buiten be schouwing laat, was er in het afgelopen laar sprake van een omzetstijging met 7 percent. Ook het eindresultaat gaf wederom een bevredigende groei te zien. De totale nettowinst kwam uit op f 3.518.643 te gen f 3.093.983 in 1970. De toename met circa 14 percent is in de eerste plaats te danken aan de voortgaande omzetstij ging. De Vereenigde Touwfabrieken in Rotter dam is minder optimistisch gestemd over de uitkomst dit jaar dan bij het verschijnen van het jaarverslag eind vorige maand. De moeilijkheden als ge volg van de va’uta-onrust, de aanhou dende recessie en de voortdurende kos tenstijging zijn groter dan de directie aanvankelijk had verwacht. De negatie ve invloed van genoemde factoren op de resultaten van 1971 zet zich niet alleen voort, maar heeft zelfs een ster ke nadelige werking op de financiële resultaten van 1972. AMSTERDAM. In de afgelopen week keerden de zaken zich in Wall Street, de New Yorkse effectenbeurs hervond zijn oude vitaliteit onder toenemende omzetten en kon de weg omhoog ewer worden beklommen. Economisch was er nauwe lijks iets aan de hand geweest. Maar men vond het optimisme over Nixon’s Moskou- se reis wat te ver doorgetrokken. Nieuwe pogingen het Vietnamese vredesgesprek in Parijs weer op gang te krijgen, steunden evenwel de beurs en de zon brak weldra door. Over een breed front liepen de noterin gen in Wall Street dan ook weer op. Deze ontwikkeling was koren op de Amster damse molen. Op het Damrak was het getij vorige week al gekeerd en duurden de winstnemingen maar kort. Deze week werd benut om de bekende favorieten weer op het oude peil terug te brengen en loopt achteraan bij deze ontwikkeling. Dan rijst de vraag wie men dat moet verwijten. Ook uit de multi-nationale ondernemin gen zelf komt wel degelijk de roep naar voren om internationale* spelregels voor het internationale of multi-nationale be drijfsleven. De voorzitter van de raad van bestuur van het veelgesmade AKZO-con- cern, jhr. G. Kraaijenhoff, heeft in EEG- verband een rapport uitgebracht waarin hij een internationale afspraak tussen re geringen bepleit voor fiscale, monetaire en vestigingseisen, te stellen aan multi-natio nale ondernemingen. Dat zou de bewegingsvrijheid van de multi-nationale ondernemingen wel wat beperken, maar de spanningen tussen deze ondernemingen en de samenleving sterk verminderen. De heer Kraaijenhoff zocht het ook bij de ondernemingen zelf, die openheid moeten betrachten diverse landen permanent in contact en discussie moeten blijven met de nationale en lokale autoriteiten en andere instan ties. De lokale samenwerking kan gestalte krijgen in open dochterondernemingen waarin naast het moederbedrijf anderen kunnen deelnemen en waarvan de aande len op de nationale beurs kunnen worden verhandeld. De American ENKA is in AKZO-verband een voorbeeld. (Van onze redactie economie) HAAG. Het is waarachtig waar: we hoeven alleen maar dezelfde aantallen te halen als vorig jaar, en dan komen er tussen nu en eind december nog 412 „verrassende voordeel-aanbiedingen” op merkwartikelen bij de kruidenier. En kele keren zal dat voordeel niet uit geld bestaan, maar uit een cadeautje of uit deelname aan een prijsvraag. Maar in veruit de meeste gevallen zal ons recht streekse prijskortingen worden aangebo den op wasmiddel zus, ontbijtkoek zo. diepvries dit, of saus dat. In de ontwikkelingslanden is deze con clusie meestal niet mogelijk, maar daar kan een „joint venture”, dus in samen werking met een lokale ondernemer, uit komst brengen. Ook voor de ontwikke lingslanden geldt dat de multi-nationale onderneming de mogelijkheid biedt te profiteren van elders verworven kennis. Geen zinnig mens zal ontkennen dat ook de multi-nationale onderneming zich aan multi-nationale spelregels zal moeten houden en evenzeer als de nationale on dernemingen een zekere controle moet kennen, overigens met behoud van de nodige ondernemingsvrijheid. Maar de spelregels moeten er dan wel komen. Dat dwingt tot een grotere internationale sa menwerking op economisch, wetgevend en fiscaal terrein. Helaas is de weg daartoe bijzonder lang en vol obstakels. Ook de vakbeweging kent daarbij ver schillen van inzicht, die haar internatio nale werkkracht verkleint. Vandaar dat minister Boersma terecht niet te optimis tisch is over de kansen voor een EEG- regeling. Ieder verwijt aan de multi-nati onale onderneming houdt een stukje maatschappelijk zelfverwijt in. 1 STOCKHOLM. Het hoofd van Amerikaanse delegatie op de milieuconfe rentie in Stockholm, Russell Train, heeft gisteren na afloop van de conferentie, verklaard, dat de Verenigde Staten „ge weldig tevreden” zijn over wat is bereikt. Hij beloofde dat men in Amerika met ondernemingszin de aanbevelingen van Stockholm op het nationale vlak en in samenwerking met het buitenland, zou uitvoeren. Het bij winstnemingen vrijgekomen geld heeft blijkbaar zijn beleggingsweg in die richting gevonden, hetgeen psycho logisch alleszins verklaarbaar is, maar wat de beursondergrond niet versterkt. Het speculatieve element wordt hierdoor té zeer geactiveerd. Desondanks bleef de gehele week de beursstemming ook op het Damrak gunstig en de buitenlandse ko pers domineerden als vanouds weer sterk. En dat ondanks de nogal sombere woor den die de president van de Nederland- sche Bank aan onze economie wijdde, in tegenstelling tot de meer optimistische geluiden die dr. Zijlstra over de econo mieën rondom ons land liet horen. Hier te lande wil de werkloosheid maar niet dalen, maar daar waar gewerkt wordt blijkt de produktiviteit toch te stijgen. Onder de hoofdfondsen was het op de eerste plaats Heineken die van wanten wist. Het aandeel bereikte met een rijzing van 25 gulden het niveau van 350 gulden of 1400 percent, omgerekend in percenten. De internationals deden zelf verder weinig en bleven dicht bij het slof van de vorige week. Zelfs Koninklijke Petroleum behield zijn koerspeil en kon daarbij nog een klein winstje behalen, ondanks de forse prijsverlaging van de benzine, die deze week aan alle Nederlandse Shellpompen is doorgevoerd. Bijzonder vas1 lag de KNSM, die zelfs het niveau van 200 gulden kon bereiken. Later in de week werd een binding van de maatschappij met het charterbedrijf Transavia bekend gemaakt. Onze nationale luchtvaartonder neming moest daarentegen een forse duikvlucht maken nu bekend werd dat het afgelopen boekjaar weei >en grote verliezen heeft opgeleverd als- in de zwaarste periode van de eerste zestiger jaren. Het aandeel kwam in Wa.i Street daardoor onder enorme druk Gevreesd moet worden voor een behoorlijke val beneden de 100 gulden. Ook scheepvaart Unie lag sterk ge vraagd met een winst van vijf gulden. Het directe bedrijfsnieuws begint af te flauwen, n>. de meeste ondernemingen zowel jaarverslag als vergadering achter de rug hebben. Nog altijd overheerst ook nu van hetgeen nog doorkomt de optimis tische ondertoon. Het loopt kennelijk bij een groot deel van ons bedrijfsleven nog niet zo slecht. Rijn-Schelde-Verolme zag het verschenen jaarverslag met een stij ging van 240 gulden op 260 gulden be loond. Bührmann kon door de jaarvergadering vijf gulden aan winst boeken. Internatio- Müller door het jaarverslag een winst van zes gulden en Bols zelf van 15 gulden. Ook Interlas herstelde zich met 15 gulden, ondanks minder gunstige vooruit zichten. Deze week werd het aandeel van de Nederlandse Bouw Maatschappij voor het eerst op de beurs geïntroduceerd. Begonnen op 64 gulden, waarbij liefheb bers er maar nauwelijks aan te pas kwa men, kon men eindelijk rond 90 gulden min of meer aan zijn trekken komen. Komeetachtige koersstijgingen boekte voorts deze week Droege, die steeg van 200 op 270 percent. Duiker steeg van 85 percent tot 115 percent, OGEM steeg 10 gulden, Friesch-Groningse met 50 punten, NDU van 195 op circa 230 percent, RIVA van 300 op 350. IGB van 360 op 410 en de KNP van 195 op 220 percent. De meeste uitgevers moesten enig terrein prijsgeven, maar Wegener kon zich door goede voor uitzichten na de gehouden jaarvergadering weer krachtig herstellen. Ook IHC Holland, weleens het wonder kind van de beurs genoemd, zag zich deze week weer in de lift geplaatst, door een herstel van 680 gulden tot 735 gulden. De obligatiemarkt lag ditmaal vrij gunstig en daardoor aanzienlijk beter dan weken het geval is geweest. De nieuwste staatslening bereikte weer de emissiekoers en kon zelfs de 100 percent overschrijden. In Amerika echter werd de rente voor grote kredieten weer verhoogd en ook in Enge land heeft zich al enige weken een ren testijging ontwikkeld. een grote en in de Ondanks het EEG-verdrag zijn de EEG-landen althans is ten minste één van hen niet zo happig om natio nale bevoegdheden uit handen te geven. Dat houdt verband met de achterban die bepaalde nationale belangen wenst te ver dedigen en zijn opvattingen voor de enige ware houdt. Dit heeft ertoe geleid dat met name op het gebied van de sociale aange legenheden de EEG, in casu de Europese Commissie, de sociale vraagstukken laat is gaan aanpakken. Laat in verhouding tot het bestaan van de gemeenschap. Het is uiteraard allereerst de vakbewe ging die met argusogen de multi-nationale ondernemingen gadeslaat. Zij vreest dat de reuzen bij bedrijfssluitingen eerst kij ken naar landen waar de afvloeiing het voordeligst uitkomt. Op zichzelf geen on logische gedachte, al spelen bij het beslis sen over sluitingen ook andere factoren dan de afvloeiingskosten een zeer belang rijke rol. De mogelijkheden om de pro dukten af te zetten bijvoorbeeld. De multi-nationale onderneming kan bij bedrijfssluitingen overigens ook een voor deel bieden. De Unilever moge hier als voorbeeld dienen. Toen dit wereldconcern de produktie van jam van Duitsland naar Nederland overbracht, werden de betrok ken werknemers in Duitsland ingezet voor de uitbreiding van de diepvriesproduktie in dezelfde fabriek. Een louter nationaal bedrijf dat om bedrijfseconomische rede nen de produktie moet saneren, heeft met het verschuiven van meer produkties minder mogelijkheden dan een multi-na tionale onderneming. De voorzitter van de raad van bestuur van Unilever N.V., de Nederlandse tak van het gemengd Nederlands-Britse con cern, heeft in de aandeelhoudersvergade ring gezegd dat de enige macht die een multi-nationale onderneming heeft, is om in een bepaald land niet te investeren, geen nieuwe projecten ter hand te nemen, of bestaande bedrijven geleidelijk in te krimpen. Maar deze macht, aldus de top man van Unilever, heeft iedere nationale onderneming ook. Dat laatste is waar, maar de nationale onderneming kan niet of véél moeilijker haar heil elders zoeken. De grote kracht van de multi-nationale onderneming is juist deze mogelijkheid om kapitaal, ar beid en kennis in te zetten daar, waar het grootste rendement te verwachten is. Het is heel begrijpelijk dat de vakbeweging graag een greep op het investeringsbeleid wil hebben. Om deze macht gaat het namelijk.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9