Joop Zoetemelk tweede in Midi Libre ZELFS BERGTIJDRIT TE ZWARE OPGAVE VOOR WAGTMANS Sprintwinst Co Hoogendoorn zelf verrast door zege in de Kersenronde Poloegajevski over me zeggen, word ik zenuwachtig Mart Bras topscorer in waterpoloteam r „Als ze grootse dingen Duyndam M ff Middelink: Sterke koers van Zege Portisch op Las Palmas „Ik mag dat wel, een onbekende winnaar'1 10-jarige Detra BH F x, a 11 MAANDAG 19 JUNI 1971 95 i (Van onze sportredactie) Karstens, links, komt ruim een fietslengte te kort, om Polidori (midden) te 6.00,11 Guimard (Fra) (6.00,07); 3. z.t. I t In Uitslag: (Van onze sportredactie) (Van een medewerker) I I Kees Pellemaars maakte niet de indruk door deze zoveelste tegenvaller van Wagt mans uit het veld geslagen te zijn. Pelle naars, langzamerhand vertrouwd met een afstappende „kopman”: ,,’t Is erg, maar wat kan ik er aan doen. Wagtmans zal toch mee moeten naar de Tour, dat staat in zijn contract.” De terugval van de hele equipe verklaart de ploegleider door de op de Zwitserse gastrijder Kurt Rub afge stemde taktiek. „Rub stond na de drie eerste ritten nog vrij goed in het klasse ment. Zondag heeft hij ons echter erg teleurgesteld. Hij was eerst wel bij de belangrijkste ontsnapping met Dancelli, Millard en Bellone, maar hij werd losge reden en eindigde als 44e.” een handicap omdat ze hier tegen buiten landers moeten rijden, die vaak de Giro nog in de hun benen hebben. Wij hebben in die tijd aan criteriums deelgenomen. Daardoor krijg je toch wel een achter stand.” Hoogendoorn was dus een naamloze en voor hem leek deze Kersenronde al na veertig kilometer beëindigd te zijn, toen dat hij heel slecht was. Toen deed ik een andere die ook remise ontweek, maar die was ook slecht en ik had kunnen verlie zen. Een Russisch kampioenschap met twee punten voorsprong winnen is onmo gelijk, die wedstrijden zijn veel sterker dan dit toernooi.” Kees Koeken is derde geworden in een wegwedstrijd in Brugge. Winnaar van de 195 km. lange rit, waaraan 44 profs deel namen, was de Belg Dirk Baert. Tegen hem werd een protest ingediend door de als tweede aankomende Ludo van Stayen. Baert zou Van Stayen op 150 meter van de finish hebben weggeduwd. Roger Swerts, in de tijdritten van de ronde van Italië alleen overtroffen door Eddy Merckx, heeft zondag in Castrocaro Terme (Ita) de traditionele tijdrit gewon nen. Swerts reed de 76,020 km. in 1 uur 54 minuten en 35 seconden en was daar mee ruim een minuut sneller dan zijn naaste concurrent Felice Gimondi. De Nederlandse amateurstayers hebben zaterdag in Bamberg een landenwedstrijd tegen West-Duitsland met 44-28 punten verloren. De verrassing in deze wedstrijd, bestaande uit ritten over 30 en 40 km. was dat wereldkampioen Horst Gnas tot twee maal toe door zijn landgenoot Jean Breuer werd geklopt. Beide malen werd Gaby Minneboo derde en beste Nederlan der. Raymond Poulidor heeft zondag in de vijfde en laatste etappe van de Midi Libre Luis Ocana aan banden gelegd. De Spaan se renner heeft in de slotetappe van Millau naar Mende over 210 kilometer bij herhaling geprobeerd Poulidors ploegge noot Cyrille Guimard uit de leiderstrui te rijden. De voortdurende aanvallen van Ocana werden steeds gepareerd door Pou lidor. „Voor een schaakgrootmeester is in tuïtie het belangrijkst. Je moet natuur lijk ook ver kunnen rekenen, maar je moet in de eerste plaats in je hart vanzelf weten wat je moet doen. Maar als je talent hebt moet je ook hard werken, de man met het meestertalent, Capablanca, deed dat niet en daarom verloor hij indertijd van Aljechin.” „Veel mensen houden niet van de stijl van Petrosjan, maar ik wel. Hij is de enige speler van wie ik niet begrijp wat hij aan het doen is. Petros jan speelt niet zelf. Hij speelt tegen zijn tegen stander. Als ik speel wil ik iets berei ken, iets aanvallen. Petrosjan niet. Die wil alleen maar zorgen dat zijn tegen stander niets bereikt, niet kan aanval len. Botwinnik en Spasski hebben hun eerste matches tegen hem verloren om dat ze óók niet begrepen wat Petros jan s GSTAAD. Kees Pellenaars wacht in de Ronde van Zwitserland nog steeds vergeefs op de grote op leving, die hem nog enige hoop op een gunstig resultaat in de snel nade rende Tour de France zou kunnen geven. Na de veelbelovende start in de proloog van deze Alpenronde, zijn de Nederlanders in de algemeen klas sement snel naar de achterhoede ge reden. In de tweede „echte” etappe, een rit over 95 kilometer van Brugg naar Solothurn, bleven Rokado-ren- ner Gerben Karstens (tweede) en Gerard Vianen (derde) nog dicht in de buurt van de etappewinnaar Poli dori. Later op de dag liep het echter mis in een bergtijdrit over 12 kilo meter, gewonnen door de Portugees Joaquin Agostinho. BOORSEM. Leo Duyndam heeft Boorsem-Kotem aan de Maas (Bel.) een wegwedstrijd over 176 kilometer voor profs gewonnen. Duyndam was de snelste sprinter na 4 uur en 10 minuten uit een kopgroep van zes man. Na hem kwamen over de eindstreep Jansen (Ned.), Van Roosbroeck (Bel), Van Beers (Ned.) Ver- haegen (Bel.) en Houbrechts (Bel). BOEDAPEST. Zonder coach Harry Vriend (met de jeugdploeg naar Engeland) en de tot de vaste selectie behorende spelers Hans Hoogveld, Hans Wouda, Tommy Schmidt en Tonny Buunk (werk zaamheden) is het Nederlands waterpolo team in Boedapest begonnen aan het toer nooi om de Tungsram-cup, waarin onder meer confrontaties met Hongarije en de Verenigde Staten op het programma staan. Nederland won in de openingswed strijd met 5-3 van West-Duitsland. De periode-scores waren 1-0, 1-1, 2-0, 1-2. Uitslag tweede etappe: 1. Polidori (It) de 95 km in 2.33,07; 2. Karstens (Ned) z.t„ 3. Caverzasi (It) z.t, 4. Vianen (Ned) z.t., 5. Spahn (Zwits.) z.t., 15. Krekels (Ned) 2.36,08; 21. Wagtmans (Ned) z.t. 27. Sche pers (Ned) z.t.) 40. Tabak (Ned) z.t, 67. Prinsen (Ned) z.t., 71. Harings (Ned) 2.39,32, 72. Delnoy (Ned) z.t Peter Kissner kwam na de sluiting van de tijdcontrole binnen. Derde etappe, een bergtijdrit over 12 km: 1. Joaquin Agostinho (Port) 27 min 15 sec., 2. Roger Pingeon (Fr) op 35 sec., 3. Raymond Deslisle (Fr) op 49 sec., 4. Mari ano Martinez (Fr) op 50 sec., 5. Josef MIERLO. De zeventiende Kersenron de heeft een volslagen onbekende winnaar opgeleverd: de 19-jarige Zwanenburger Co Hoogendoorn, die wellicht zelf het meest verrast was dat hij tot winnaar werd uitgeroepen. Hoogendoorn zelf had zich voor de start, begrijpelijk, geen schijn van kans gegeven omdat in het veld van ongeveer 120 renners veel kwaliteit aan wezig was. Bovendien wilde iedereen zijn vorm testen voor de nationale titelstrijd over een week op de Cauberg. aan het doen was. Maar de tweede keer heeft Spasski hard gestudeerd en toen had hij hem door. Hij won de tweede match.” „Maar Fischer won gelijk z’n eerste match van Petrosjan.” Poloega- jevski: „Dat begrijp ik ook niet. Fischer studeert ook hard, maar niet zoals Spasski tegen tegenstanders. Fischer be kijkt alleen wat hij zelf kan doen. zijn volgende uitdager zou zijn. „Ik vond het niet leuk dat hij dat zei,” zegt Poloe- gajevski nu. „Als ze slechte dingen over me zeggen of niets, dat vind ik uitstekend. Maar niet wanneer ze grootse dingen over me zeggen. Daar word ik zenuwachtig van.” In elk geval drong hij in 1969 eindelijk door naar het internationale toer nooi, dat in 1970 op Mallorca werd ge speeld, maar hij faalde, werd slechts ne gende en plaatste zich niet. „Ik speelde slecht, ik was veel te nerveus. Tegen de zwakste spelers daar heb ik maar zoiets van 50 pet. gemaakt. Tegen Uhlmann stond ik totaal gewonnen, maar toen deed mijn hand iets wat ik niet wou. Ik had een schaakje willen geven, maar mijn hand pakte een pion en toen was het remise. „Ik had hier misschien ook van Szabo, Browne en Timman kunnen winnen, maar dat is vermoeiend en waarom zou ik? In dit toernooi heb ik zeven partijen achter elkaar gewonnen, dat heb ik nog nooit gedaan. Alleen tegen Donner heb ik verloren gestaan. Hij speelde een variant die altijd met remise eindigt, ik had daartegen iets voorbereid, maar toen ik die zet voor het bord wou spelen, zag ik De geregelde aanvallen van Ocana ver oorzaakten tenslotte een breuk in het peleton. Aan de goede kant van het breuk vlak zaten alle favorieten voor de ere plaatsen. Zeventig kilometer voor het ein de ontsnapte de Portogees Joaquim An drade uit de kopgroep. Ondanks een lekke band veroverde hij ruim twee en een halve minuut winst. De strijd om de ereplaatsen achter Gui mard werd in de eindsprint beslist. De vier seconden die Poulidor als tweede „geschonken” kreeg brachten hem de vierde plaats, de twee seconden, die Joop Zoetemelk extra verdiende, waren net voldoende om Yves Hezard van de tweede positie te verdringen. Uitslag vierde etappe: 1. Thevenet (Fra) de 210 km in 5.59,58 (met bon 5.59,52) (gem. 35.003 km. p.u.); 2. Hezard (Fra) 6.00,09), 4. Van Clooser (Bel) z.t., 5. Van Malderghem (Bel.) z.t., 6. Menard (Fra) z.t. 11. Zoetmelk (Ned) z.t. Vijfde en laatste etappe: 1. Andrade (Port) de 206 km in 5.40,00 (met bon. 5.39,54), 2. Poulidor (Fra) 5.42,40 (5.41,36) 3. Zoetemelk (Ned) z.t. (5.41,38), 4. Hezard (Fra) 5.42,40; 5. Dan- guillaume (Fra) z.t., 6. Vanneste (Bel) z.t. Eindklassement: 1. Guimard (Fra) 22 uur 22 minuten en 27 seconden, op 8 seconden 2. Zoetemelk (Ned); op 0.10: 3. Hezard (Fra) 4. Poulidor (Fra), op 0.12: 5. Van Impe (Bel), op 0.22: 6. Van Neste (Bel), 7. Ocana (Spa): op 0.31: 8. Thevenet (Fra): op 0.32: 9. Van Clooster (Bel); op 0.36: 10. Danguillaume (Fra), 11. Bouloux (Fra); op 0.50: 12. Van Maldergem (Bel); op 2.58: 13. Menard (Fra): op 3.04: 14. Labourdette (Fra); op 3.26: 15. Julien (Fra). Algemeen klassement: 1. Louis Pfennin- ger (Zwits) 14.22,59, 2. Bergamo 14.23,11, 3. Pingeon, 1.423,14, 4. David 14.23,21, 5. Spahn 14.23,22. 17. Wim Schepers 14.28,37; 28. Tino Tabak 14.33,46, 33. Wim Prinsen 14.39,59, 56. Gerben Karstens 14.47,35, 61. Jan Krekels 14.50,34, 66. Ger Harings 15.08,11. Beste Nederlander in deze etappe was opnieuw Rokado-vertegenwoordiger Wim Schepers, die 2 minuut 20 op de winnaar verloor. Gerard Vianen, na de tweede rit nog tweede in het algemeen klasement moest niet minder dan 3 minuten 23 prijsgeven, waardoor hij naar de dertien de plaats in het algemeen klassement zakte. Gisteren kwamen daar in de door de Italiaan Dancelli, na een solo van 100 km, gewonnen moordende rit naar Gstaad nog eens ruim 13 minuten bij, waarmee ook het hoofdstuk Vianen uit was. Grootste tegenvaller van het afgelopen weekend was voor Goudsmit-Hoff, dat in Zwitserland de laatste hand legt aan de voorbereiding op de Ronde van Frankrijk, ongetwijfeld het feit dat Rini Wagtmans in de tijdrit uit de strijd werd genomen wegens tijdsoverschrijding. Datzelfde lot trof Karei Delnoy. Voor Wagtmans, die al sinds de Ronde van Spanje met zijn gezondheid sukkelt, kwam deze tegen slag dubbelhard aanè Wagtmans: „Ik had juist het idee dat ik wat beter begon te rijden. Professor Biersteker vertelde me voor mijn vertrek dat mijn conditie dertig percent vooruit was gegaan. In deze ronde had ik daarom de kilometers willen ma ken, die ik door al dat gesukkel gemist heb. Die schade zal ik nu maar zo veel mogelijk met trainingen inhalen.” hij het contact met het peloton verloor. Dankzij de steun van enkelen, die door een valpartij waren achtergeraakt, slaagde de Zwanenburger erin terug te tornen. „Toen heb ik zeker meteen mijn inzinking gehad”, zei hij later, „want daarna heb ik steeds gemakkelijk gereden.” Toch verwachtte hij ook verderop niet dat er voor hem een ereplaats in Mierlo zou zijn weggelegd, want Van den Donk, Spetgens, Van der Kruijs, De Louw, Swinkels en Hassink trokken het peloton meermalen in stukken. Echter hoeveel ontsnappingen er in deze 182 kilometer ook vielen te noteren, het resultaat was datmet nog zo’n 20 kilometer voor de wielen de verschillende groepen samen smolten tot een peleton van 40 man. Daar achter reed nog een groep van 20 renners, onder wie erkende vedetten als Spetgens, Swinkels en Van der Kruys. Maar deze reden recht naar de finish en meldden zich daar af. Swinkels: „We zaten toen te ver achter. We hadden in het begin teveel gedaan.” Het werd echter geen massale eindsprint, want 10 kilometer voor Mierlo sprongen vijf man weg: Dirk Groen, Wim de Vlam, Marinus Rietveld, Sjaak Schuitemaker en Co Hoogendoorn. Niet direkt de aller- sterksten, maar het quintet profiteerde van een lichte aarzeling van de achtervol gers en nam een voorsprong die niet meer weggewerkt kon worden. In de straten van Mierlo zegevierde Hoogendoorn voor een teleurgestelde De Vlam. „Ik had het wiel van Groen gekozen, maar die kon niets meer. Daardoor ben ik nu met een half wiel geklopt door deze jongen.” Bondscoach Middelink vond het allemaal uitstekend. „Ik mag dat wel dat ineens een onbekende jongen naar voren komt. Stel je voor dat we steeds dezelfde namen zouden hebben.” 1. Co Hoogendoorn (Zwanenburg) de 182 kilometer in 4.07.27; 2. Wim de Vlam (Sambeek) z.t.; 3. Dirk Groen (St. Pancras) z.t.; 4. Jacques Schuitemaker (Andijk) z.t.; 5. Marinus Rietveld (Rotterdam) z.t.; 6. Jode Boer (Westergeest) 4.08.02; 7. Henk Botterhuis (Sambeek) z.t.; 8. Bas Hordijk (Rotterdam) z.t; 9. Gerard Neder lof (Maarssen) z.t.; 10. Peter van den Donk (Nuland) z.t.; 11. Fons van Katwijk (Alk maar) z.t; 12. Rob Haller (Alkmaar) z.t.; 13. Albert Scheffer (Zelhem) z.t.; 14. Piet Borghs (Overloon) z.t; 15. Hans Koot (Eindhoven) z.t; 16. Wim Pater (Barne veld); 17. Ad Gevers (Schijndel), 18. Arie Hassink (Neede); 19. Sjaak Spijkerboer (Best); 20. Harry van Piere (Mijdrecht) z.t. Fuchs (Zwit) op 53 sec., 28 Wim Schepers (Ned) op 2.29, 41. Gerard Vianen (Ned) op 3.23, 43. Tino Tabak (Ned) op 3.41, 44. Wim Prinsen (Ned) op 3.44, 55. Gerben Karstens (Ned) op 4.21, 58. Jan Krekels (Ned) op 4.32, 67. Ger Harings (Ned) op 6.25, Vierde rit: 1. Michele Dancelli (It), 6 uur 17 min. 57 sec. (gem. 33,971 km p.u.), 2. Roger Pingeon (Fr), 6.18,10, 3. Marcello Bergamo (It), 6.20,39; 4. Enrico Paolini (It), 6.20,42; 5. Silvano Schiavon (It), 23. Wim Schepers 6.25,18, 27. Tino Tabak 6.25,25, 40. Gerard Vinanen 6.31,07, 49. Wim Prinsen 6.31,35, 56. Jan Krekels 6.39,59, 58 Gerben Karstens z.t., 63 Ger Harings z.t. LAS PALMAS. De Hongaarse groot meester Lajos Portisch heeft het schaak toernooi van Las Palmas gewonnen. De Hongaar versloeg de Roemeen Georghiu in de laatste ronde en kwam daardoor op een totaal van twaalf punten. Larsen, die ook nog een kans op de eindzege had, verloor verrassend van de Italiaan Tatai en kwam niet verder dan elf punten. Oud-wereldkampioen Smislov eindigde gelijk met Larsen op de tweede plaats. De vierde plaats werd gedeeld door Bron stein, Tatai en Benkö. De waterpolocommissie gebruikt nood gedwongen deze wedstrijdenreeks en het vóór-Olympisch toernooi, dat over veer tien dagen in München begint voor de selectie van de definitieve Olympische ploeg. Bij de Spelen mag Nederland elf man afvaardigen. Momenteel bestaat de selectie van Harry Vriend nog uit vijftien spelers. Mede door het ontbreken van vaste krachten als Wouda en Hoogveld kregen zondag in de wedstrijden tegen West-Duitsland Harm Drenth en Gerrit Jansen gelegenheid bijna een gehele wed strijd mee te spelen. Tevens maakte de Robben-junior Gijs Stroboer zijn debuut in het nationale zevental. De ontmoeting tegen de Westduitsers was vrij onaantrekkelijk. Van de acht doelpunten kwam er slechts een tot stand bij zeven tegen zeven man. Het was het laatste doelpunt dat Nederland maakte en het derde van topscorer Mart Bras. Voor het overige gaf de Hongaarse scheidsrech ter Salamon vier strafworpen: twee aan Nederland (beide benut) en twee aan West-Duitsland (één gemist, één benut). Het scoreverloop was als volgt: Bras 1- 0, Stiefel 1-1 (strafworp), Parrel 2-1 (strafworp), Bras 3-1 (strafworp). Stroboer 4-1, Boszik 4-2, Bras 5-2, Wolff 5-3. ALKMAAR. De tienjarige hengst Detra heeft gistermiddag op de Alkmaarse renbaan tijdens de traditionele aardbeien- koersen op niet onverwachte, maar deson danks prachtige wijze beslag gelegd op de eerste plaats in de koers om de Moulin Rouge-prijs. Detra, met Martin Vergay op de sulky, won voor Christiaan de Wet en Dumas. Detra is de laatste tijd uitstekend in vorm, was daarom ook favoriet, maar had toch af te rekenen met gevaarlijke con currenten als Fire Bird W, Beachcomer, Christiaan de Wet en vooral Hea Alkestis die vorge week over dezelfde afstand (2380 meter) en op dezelfde baan won. Hea kwam er echter evenmin als de andere kanshebbers aan te pas. Aanvan kelijk hield Detra zich nog rustig in het midden van het peletin. Maar in de laat ste ronde bracht Vergay de hengst on weerstaanbaar naar voren om tenslotte met overmacht te winnen. Kees Pellenaars speelde aanvankelijk met het idee de 26-jarige Zwitser, vorig jaar 16e in de Ronde van Zwitserland, aan zijn Tourploeg toe te voegen. Na gisteren is dat echter niet meer zo zeker. Het enige lichtpuntje voor de veelgeplaag de Bredanaar vormt opnieuw Tino Tabak. De Noordhollander rijdt in Zwitserland zijn eerste grote wedstrijd sinds hij door een botsing met een vrachtwagen werd uitgeschakeld. „En,” voegt Pellenaars er aan toe, „het gaat steeds beter. De eerste twee dagen had hij het moeilijk, maar vandaag (zondag) reed hij de rit zonder problemen uit. Als dat zo doorgaat komt hij toch goed in vorm aan de start in de Tour.” Tabak vertrok vandaag als bestgeplaat- ste Goudsmit-Hoffrenner (28e op bijna 11 minuten van leider Louis Pfenninger) voor de vijfde rit. Van de Nederlanders deel alleen Schepers (Rokado )het tot nu toe beter. Hij klasseerde zich als 17e op 5 minuten 38 van Pfenninger. Pellenaars: „Alle Nederlanders hebben Daarom geef ik Spasski in de match, als hij tenminste iedere partij vijf uur lang een goede hersenconditie kan vol houden, de beste kans”. Poloegajevski is ook de uitvinder van een waanzinnig systeem, met zwart in het Sici- liaans, waarin hij op het oog niets anders deed dan al zijn stukken op hun plaatsen laten staan, slechts zijn dame midden op het bord zetten en verder alleen grote ga ten in zijn eigen stelling scheppen, kortom alles wat verboden is. De hoofdvariant van dat systeem luidt; 1. e4, c5; 2. Pf3, d6; 3. d4, ed4; 4. Pd4, Pf6; 5. Pc3, a6; 6. Lg5, e6; 7. f4, b5; 8. e5, De5; 9. fe5, Dc7; 10. ef6, Da5 schaak; 11. Le2, Dg5. Later is het enige zwarte stuk dat snel ontwikkeld wordt de toren op a8, die via a7 en c7 of d7 in het spel gebracht wordt. Poloegajevski raakt in vervoering als hij over zijn systeem spreekt. „Ze verklaar den me voor gek toen ik het voor het eerst deed. Ze zeiden: dat kan toch niet. Maar ik had al in 1958 het hele systeem ontworpen en alles bestudeerd en ik be wees dat het wel kon. Ik heb er in totaal zo’n 75 pet. mee gescoord. Alle zogenaam de weerleggingen, die ze me hebben laten zien, had ik in ’58 al op het bord gehad en ik wist dat het geen weerleggingen waren. Maar dat hield ik voor mezelf. Niet omdat het incorrect is, maar omdat het geen systeem is voor oude mensen. Ik ben al 37. Je moet ontzettend goede zenuwen hebben voor dat syst m.” Lev Poloegajevski, winnaar van het IBM-toernooi, ontvangt de eerste prijs uit handen van IBM-vertegenwoordiger Merckx. Uitslagen van de zaterdag gehouden draverij en en rennen te Duindigt: The Robberprijs. 2000 m. 1. James Buitenzorg (J. Caron), 2. Kamplko T, 3. Isajah. Win 7.70, ol 1.90, 4, 5.50, koppel 17.10, trio 3.086. Dorian Grey prijs. 1400 m. 1. Lord Easter (R van der Lubbe), 2. Lana Rodney, 3. Lady Heleen v. Win 3.80, pl 1.70, 2.10, 2.20, koppel 11.40. Trial Stakes prijs ca 2100 m: 1. Dona Maria (A. Jones), 2. Pallieter, 3. Gerabher. Win 3.70, pl 2.50, 2.50, 4.00, koppel 11.40. Prijs der 3-jarigen. 2000 m: 1. Karin (J. Hendrlkx), 2. Kid D, 3. Kastalldes J. Win 8.10, pl 2.40, 1.50, 5.50, koppel 8.00. Der Lord prijs 2000 m: 1. Jonathan (A. Knijnenburg), 2. Ivan van Barke, 3. Iron. Win 8.20, pl 3.10, 2.90, 2.50, koppel 10.80, trio 551,80. Mattle Brown prijs 2120 m: 1. Daimler (W. Strooper), 2. Calumet Bulward, 3. For Ever. Win 9.30, pl 2.90, 5.10, 2.50, koppel 48.50. El Toro prijs. 2100 m: voor leerllng-plkeurs en rijders met een b-vergunnlng1. Isard H (W Veils), 2. Ingrld Roodnoot, 3. Just in Time. Win 10.50, pl 2.20, 1.60, 1.40, koppel 8.00, trio 255.00. I. Wish IKnew S prijs, ca 1800 m: 2. Sana Cesse (mej. R. Scharzkaechel), 2. Bebe-Boo, 3. Germa. Win 2.90, pl 1.90, 2.00, koppe 17.10. Pass op prijs. 2140 m: 1. Idylle O (J. Ols- thoorn), 2. Igaan, 3 Ina Hollandia. Win 17.60, pl 5.20, 2.70 2.20, koppel 9.20, trio 659,70. Beau Supreme prijs. 2520 m: 1. Jojo Buiten zorg (J. van Dooyeweerd), 2. Guido Six, 3. Idas. Winn 1.60, pl 1.60, 3.80, 1.80, koppel 7.40. Totaliator-omzet (322.142. De uitslagen van de zondag gehouden drave rijen te Alkmaar luiden: Zoete Fransjesprijs 2040 m: 1. Kokette R (M. Bouwhuis), 2. Kei Buiten zorg, 3. Karla v.d. Lente. Winn 5.60, pl 1.40, 1.60, 2.60, koppel 8. trio 382,30. Fragariaprijs. 2040 m. met autostart: 1. Goud haartje (P. Koppejan), 2. GIRL VAN Hlddum, 2. Idle Way. Winn 5.50, pl 2.40, 2.80, 2.20, koppel 15.30. Mlzzie Schlndlerprijs 2040 m. met autostart: 1. Inflame Hanover R (J. Paulusma), 2. Heno Victoria, 3. Govert V. Winn 12.30, pl 4.70, 3, 10, 5.40, koppel 10.90, trio 1.347,50. Moulin Rougeprljs 2380 m: 1. Detra (MC Vergay), 2. Christian de Wet, 3. Dumas. Winn 2.70, pl 2.00, 2.00, 3.50, koppel 5.40. De Gouden Armband vil (2040 m), voor ama- trices: 1. Jona Buitenzorg (mej. A. Makkes), 2. Hasty, 3. Izanto R. Winn 2.10, pl 1.30, 1.80, 1.80, koppel 7.30. Elephantprijs. 2040 m. met autostart: 1. Frits W (W. Strooper), 2. Galatea, 3. Ilina. Winn 7.30, pl 1.770, 1.40, 1.40, koppel 24.60, trio 238.00. Dutch Everprijs. 2740 m: 1. Jacco Buitenzorgg (P. Koppejan), 2. Hartln Gerda, 3. Hllma. Winn 4.00, pl 1.90, 2.10, 2.70, koppel 7.60. Aamazoneprijs 1700 m. met autostart: 1. Hilda O (T. Kooyman), 2. Godfries van S, 3. Emperu- er Ch. Winn 6.40, pl 2.40, 3.10, 11, koppel 15.30, trio 1.438,30. Aardbeienprijs 2380 m. met autostart: 1. Kwik Hanover (T. Kooyman), 2. Joviaal, 3. Ineke. Winn 2.10, pl 1.60, 1.80, koppel 3.30. Totallsator-omzet 274.849. BEVERWIJK Lev Poloegajevski, oud 87 jaar, dubbel beroep: elektrotechnisch ingenieur bij de spoorwegen en schaak grootmeester, in die laatste hoedanigheid vijfd- op de wereldranglijst, heeft met groot vertoon van superioriteit het IBM- schaaktoem gewonnen. Hij heeft nu in Nederland 45 toernooipartijen gespeeld en geen enkele daarvan verloren. Wel 25 gewonnen en 20 remise gespeeld. Daar had hij drie toernooien voor nodig: Hoog ovens '66, IBM ’70 en ’72, toernooien die hij alle drie won, slechts in 1970 gedeeld met wereldkampioen Boris Spasski. Toch spreekt Poloegajevski’s naam hier minder aan dan die van bijv. zjjn landgenoten Kortsnoj, Tal, Geiler, Keres of Smislov. Dat is niet omdat Poloegajevski zwakker zou zijn dan zij (het tegendeel is eerder waar), maar omdat hij nou net in de meest tot de verbeelding sprekende wed strijden, die om het wereldkampioenschap, minder successen behaald heeft dan de genoemde anderen. Bij de tot nu toe geldende regeling voor het wereldkampioenschap was het voor de sterkste schakers van de wereld, de Rus sen, moeilijker dan voor wie ook om de eerste etappe, die der zonetoernooien te overleven. Zoals ook Spasski dat van 1957 tot 1963 heeft gedaan, faalde Poloegajevs ki in de beslissende jaren, als het Russi sche kampioenschap ook als zone-toernooi gold. Hij werd wel, in andere jaren, tweemaal kampioen van de Sovjet-Unie. In 1966 zei Petrosjan dat Poloegajevski lYdA Lvllbj AAAAAxd, IWIAAAL A LAAAAA VJ^AA w axva Vj kunnen kloppen, in de tweede rit van de Ronde van Zwitserand. Vianen (tweede van rechts, net zichtbaar achter Caverzasi) werd vierde. Uitslagen IBM-schaaktoernooi: Uhl- manMalich 10, HartochRee J/> LangewegIvkov 1—0, LjubojevicPa- dewski '/2Vs, EnklaarKortsnoj 01, SzaboDonner 1—0, Browne—Robatsch VsY2, Timman Poloegajevski VsYz- Eindstand: 1. Poloegajevski 12, 2. Korts noj 11, 3. Uhlmann 9Vs, 4. Szabo 9, 5-6. Langeweg, Ljubojevic 8Vs, 7-9. Donner, Ree, Timman 8, 10-11. Ivkov, Malich 7, 12. Robatsch 6, 13. Browne 5. 14. Padevski 4Vs, 15-16. Enklaar, Hartoch 4. 1 w Ti

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11