Oorzaak ramp nog onbekend Toenemende kans TRIDENT NEERGESTORT op bestand in BIJ LONDEN: 118 DODEN Ulster slachtoffers Podgorni na bezoek aan Hanoi: Spoedig hervatting vredesoverleg Ruim 300 kg explosieven Arsenaal ontdekt van Baader-Meinhof groep Grieks mini-parlement schijnvertoning Bij treinramp in Frankrijk al meer dan 100 Kanaaltunnel door met 200 km snelheid Sovjet blad: „Luns remt ontwikkeling” V olksverzet” stelt zich aansprakelijk achtergrond Drie soldaten gedood bij explosie Woedende olifant Prinselijk paar in Italië met vakantie KERNPROEVEN FRANKRIJK GAAN DOOR Bij brand in Boston negen mensen Onder passagiers vele Ieren Ongeregeldheden in Noord-India doodt dompteur Kogel verwijderd bij Wallace omgekomen o 3 HAARLEM verkopers van technische bouwstoffen, o.a. MAANDAG 19 JUNI 1972 Wji r I A merikaanse bibliotheek Amsterdam verbrand U it praten N.V. HOUT- STEEN- BOUWSTOFFENHANDEL Van Eedenstr 7- tel. 023-319120 Hl 1 fill s i cijfers nog aanzienlijk zullen stlj- r ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Londen) Ook de voorzitter van het college is door de dictator zelf benoemd. A/VUMMMAAAMUUk i 5 I 1 i i r r I ISTANBOEL. In het grote, gele parlementsgebouw aan Athene’s „Plein van de Grondwet” vergadert trouw en geregeld de „Consultatieve Assemblee”, in de volksmond „mini-parlement” genoemd. Zjj bestaat uit 60 figuren die door 10.000 „uitgelezen” kiesmannen zijn gekozen uit lijsten van lieden die zich hiervoor kan didaat hebben gesteld, en 15 personen die door Papadopoulos zelf zijn aangesteld. Dodeljjk druggebruik. In Heusden is een 20-jarige jongeman dood aangetroffen door zijn ouders. Hij bleek overleden te zijn door overmatig druggebruik. NEW DELHI (Reuter). Bij ongeregeld heden tussen Hindoes en Islamieten in de Noordindiase steden Benares en Ferozabad zijn zaterdag negen mensen om het leven gekomen. je „afgevaardigden” enigszins beduusd achterlatend. Vervolgens ging Papadopoulos uit eggen hoe de desbetreffende spreker zijn opmerking eigenlijk had moeten nkleden. „Misschien zouden de voor stellen van de plaatselijke autoriteiten een van de weinigen er kennelijk niet over denkt cm een siaakt het vuren af te kondigen. CLERMONT-FERRAND (AFP). Een woedende circusolifant heeft zaterdag in Issoire in Midden-Frankrijk een domp teur dood getrapt. Het dier vernielde een caravan waar de temmer zijn toevlucht had gezocht. Het ongeluk gebeurde toen de 43-jarige RenéChanon van het circus Rancy pro beerde de olifant die een bewaker had aangevallen, tot bedaren te brengen. Het dier rukte zich plotseling los en zette de achtervolging in. De dompteur probeerde tevergeefs zich in een kleine woonwagen te verschuilen. SILVER SPRING (Maryland) (AP) Gouverneur Wallace van Alabama is gis teren anderhalf uur op de operatietafel geweest. Men heeft de kogel verwijderd, die zich nog vlak tegen de wervelkolom bevond. De operatie is gunstig verlopen en de patiënt verkeert in goede conditie. Er is nog niet bekend gemaakt hoeveel schade de kogel precies aan de wervelkolom heeft toegebracht. Wallace ligt in het ziekenhuis sinds 15 mei toen hij tijdens een verkiezingscam pagne werd beschoten. Sindsdien zijn bei de benen verlamd. SCHIPHOL. Als alles meeloopt Het is de bedoeling dat de Consulta tieve Assemblee een lichaam dat in ie Grondwet van 1968 totaal niet voor tornt alleen zegt wat het van de door het regime ingediende wetten tindt; de ministerraad heeft altijd de ■indbeslissing. Volgens Papadopoulos oenadert deze werkwijze het ideaal zan de „intermenselijkheid” in de poli- iek. Maar het Griekse bloed kruipt waar het niet gaan kan en ook de mini- parlementariërs moeten wel degelijk op hun woorden passen. Enige tijd geleden had een afgevaardigde het in een bespreking van het beleid van een AMSTERDAM. De Amerikaanse bi bliotheek van het Nederlands-Amerika- Instituut aan het Museumplein in Am sterdam is in de nacht van zaterdag op zondag verbrand. Kort voordat de brand werd ontdekt zag een voorbijganger een jongeman met een tas bij het instituut wegrennen. Een ruit in de bibliotheek was gebroken. Het „Revolutionair Volksverzet Neder land” heeft zich aansprakelijk gesteld voor de aanslag op de Amerikaanse biblio theek. „Commandogroep drie van het Volksverzet”, zo staat in een brief aan het ANP, heeft de aanslag bedoeld als „voor lopige waarschuwing tegen Amerikaanse imperialisten, wier systematische terreur en moord op grote schaal niet langer bestreden kunnen worden met alleen maar leuzen, spandoeken en petities”, al dus de brief. De Trident, een produkt van de Siddeley Hawkefabrieken, werd acht jaar geleden ontwikkeld. Het toestel dat neergestort is, behoorde tot de oudste serie, maar het werd in luchtvaartkringen nog als „jong” aangemerkt. De ramp met het BEA-toe- stel is de grootste sinds 1950, toen een Avro Tudor neerstortte, wat de dood van 81 passagiers ten gevolge had. Aanleiding tot de gevechten was een de monstratie tegen nieuwe regelingen betref fende de Islamitische universiteit van Li- garh, die evenals de twee genoemde steden in de staat Oettar Piadesj ligt. Deze pro testactie groeide uit tot gewelddaden tus sen de twee oevolkingsgroepen, waarbij de politie probeerde de orde te herstellen. In Ferozabad werden ongeveer 400 mensen aangehouden en in Benares 150. fVlAAAAAAAAAAAAAAAAA/\AAAAAAAAAA/U\AAAAAAA/(»AAAAAAAAJ\AAAAAJViAA#\JVViAAAJKAAAAAAA/UVVU^/V\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAJUVlA/VKAAAAAAAAAAJVM oorzaak van deze zwaarste trein- waardoor Frankrijk sinds 40 jaar werd getroffen, wordt algemeen aangeno men dat grote brokstukken kalk en ste nen vanaf het binnenwerk van de tunnel op de rails waren gevallen. Daarop zijn kort na elkaar uit beide richtingen de twee turbinetreinèn in volle vaart letter lijk te pletter gereden. Op weekdagen vervoeren deze snelle, luxe treinen vaak maar enkele tientallen passagiers, maar vrjdagavond, toen het ongeluk plaatsvond, zaten er honderden Parijzenaars in om zich naar hun buiten huizen te begeven, terwijl talrijke solda ten van het garnizoen van Soissons in Parijs hun verlof wilden doorbrengen. Vooral ten gevolge van die laatste om standigheid is de gemiddelde leeftijd van de slachtoffers opvallend laag. BEA heeft bekend gemaakt dat aan boord van de Trident ook zeker 12 artsen waren, die naar een congres op weg waren. De gezagvoerder van het toestel was de 51-jarige Stanley Key, vader van twee kinderen. Of hij op het terrein een nood landing heeft willen maken is vooralsnog niet te zeggen. van de extremistische vleugel van de IRA om met de Britse minister te onderhande len, Whitelaw had dit aanbod echter van de hand gewezen, omdat hij niet met moor denaars om tie onderhandelingstafel wilde gaan zitten, zoals hij verklaarde Het aanbod tot onderhandelen werd van de zijde van de IRA gedaan door haar aan voerder, die men eerder haar dictator kan noemen, de vroegere Engelsman Sean Mac- Stiofain. Het afelopen weekeinde deden ge ruchten de ’-onde de MacStiofain was ge dwongen af te treden en dat zijn opvolger, de tweede man in de beweging, David O’Connell, een vroegere onderwijzer, zou zijn. Deze geruchten werden van de zijde van r de IRA direct na hun bekend worden te gengesproken. Maar of hier geloof aan moet worden gehecht of niet uit de ont wikkeling van het weekeinde is veer i delijker geworden dat men binnen de pro* visionele IRA toch genoeg van MacStiofain begint te krijgen. Dit zou als oorzaak heb- WELLINGTON (AP). De Franse kernproeven op het eiland Mururoa in de Stille Oceaan zullen te middernacht ge woon doorgaan. De Nieuwzeelandse minis ter van Buitenlandse Zaken sir Keith Holyoake zei, dat het besluit van Frank rijk de kernproeven doorgang te laten vinden een teken was hoe weinig belang dit land hecht aan de wereldopinie. Een paar weken later kwam Papa dopoulos persoonlijk de zaken nog eens „uitpraten”. Hij bracht zowat zijn hele kabinet mee, daarmee het belang van de missie illustrerend. Papadopoulos was niet boos, maar vaderlijk verma nend. „De vice-premier heeft zich mis schien wat laten gaan”, zei hij, „maar ook de desbetreffende spreker uit uw college had andere woorden kunnen kiezen. Waarom zich al bij voorbaat legatief opstellen? Waarom geen op bouwende kritiek, die zich indenkt in ie positie van de bewindsman”? ■F luxe aanbouwkeukens gemakkelijk zelf te leggen eiken essen en beuken parket dakramen, lichtkoepels en goten garage- en kanteldeuren meerkleurige tegels uit diverse landen rubbertegels voor speelplaatsen PASSAVANT waterzulveringsputten onderminister over „een overhaaste en onpsychologische toepassing van plaat- selijk bestuur”. Vice-premier Pattakos, die de verga deringen vaak bijwoont, ontstak in voede. Dit ging te ver. „Niemand mag te staat aanvallen”, zo riep hij. „Aan- 'allen op ministers zijn van dit spreekgestoelte niet toegestaan. Zolang 'e revolutie voortduurt, mag het open- oaar gezag niet worden bekritiseerd. Het parlement uit de oude tijd, waarin topgeneraals van lafheid konden wor den beschuldigd, komt nooit terug.” ?as nadat hij geheel had „afgerea geerd” verliet de vice-premier de zaal, zal de weg- en spoortunnel onder het Kanaal tussen Engeland en Frankrijk in 1980 gereed zijn en dan zal wellicht ook dank zij een nieuwe ophanging van de wagons op de assen de snelheid der treinen op de normale rails kunnen worden opgevoerd tot 200 km per uur. Dit zou betekenen, dat een treinreis van Londen naar Parijs binnen circa 2Vz uur zou kunnen worden afgelegd. Met dit nieuws is staatssecretaris Krui- singa van Verkeer en Waterstaat gister middag teruggekeerd van de in Londen gehouden halfjaarlijkse vergadering van de CEMT, de conferentie van Europese ministers van transport, waaraan 18 lan den plegen deel te nemen. De nieuwe snelle spoortrein wordt op het ogenblik ontwikkeld door het British Railroad Institute. Tot de Ierse slachtoffers behoorde een delegatie van vooraanstaande industriëlen, die naar Brussel op weg waren voor besprekingen in verband met de Ierse toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap. De delegatie werd geleid door Con Smith, voorzitter van de Ierse industriële federatie, en de directeur van de federatie Edward Gray. (Van onze correspondent) BELFAST/I ONDONDERRV Drie Brit se soldaten kwamen gisteren om en twee raakten zwaar gewond toen er bij Lurgan, in het graafschap Armagh in Noord-Ierland een trucbom ontplofte. Hiermee zijn tijdens de haast 34 maanden dat de strijd in Noord- Ierland nu duurt 371 personen gewelddadig om het leven gekomen. De bom ontplofte toen de soldaten een huis onderzochten. Een vijfde soldaat werd licht gewond. MOSKOU (AFP). Het blad „Sovjet- Rusland” heeft NAVO-secretaris-generaal Luns er zaterdag van beschuldigd dat hij „een spaak in het wiel van de geschiede nis steekt”. „Mensen die achteruit kijken, kunnen de internationale toestand slechts compliceren”, aldus het blad. Het schrijft dit naar aanleiding van een uitlating van de secretaris-generaal, dat de militaire aanwezigheid van de NAVO een beslissende rol moet spelen tijdens de komende besprekingen met de Oosteuro- pese communistische landen. „Er zijn”, aldus het blad „in Europa positieve ontwikkelingen op gang geko men, ondanks de pogingen van degenen, die het proces van normalisering van de betrekkingen tussen de staten willen af remmen. (Van onze correspondent) PARIJS. De dodenlijst van de dub bele botsing van twee treinen in de tun nel van Vierzy op het baanvak Parijs en de Noordfranse stad Soissons had gister avond het cijfer van 100 al ruimschoots overschreden. Een nog groter aantal ern stig gewonden was toen in ziekenhuizen opgenomen. Aangezien het aantal reizigers dat in de treinen zat op ongeveer 500 wordt geschat, moet worden gevreesd dat beide gen. Als ramp DEN HAAG. Prinses Beatrix en prins Claus en hun drie kinderen zijn zaterdag per vliegtuig naar Porto Ercole in Italië gereisd, waar zij enige weken vakantie zullen houden. dat heelhuids uit het wrak tevoorschijn is gekomen. Onder de 118 slachtoffers van de lucht ramp met de Triden. bevonden zich ne genentwintig Belgen, negenentwintig Amerikanen, twaalf leren, vier Zuidafri- kanen en drie Canadezen. Zaterdag maakte de politie bekend dat de anarchistische Ulrike Meinhof vrijdag werd aangehouden op aanwijzingen van een in Hannover wonende onderwijzer. Deze man, Frits Rodenwald geheten, had van een kennis het verzoek gekregen of er in een door hem gehuurde maar niet bewoonde flat enige mensen mochten overnachten. De onderwijzer had dit een vreemd verzoek gevonden en had de poli tie gewaarschuwd. Deze kon daarop de 38-iarige Ulrike Meinhof en haar 24- Nieuw-Zeeland zal zijn verzet tegen kernproeven voortzetten en niet ophouden internationale steun te zoeken voor een oplossing van de problemen, die worden veroorzaakt door kernproeven. Holyoake deelde mee dat zijn regering het antwoord afwacht van de andere landen in de Stille Oceaan of zij bereid waren een conferentie bij te wonen, waar zou moeten worden overlegd welke stap pen er verder konden worden genomen. Holyoake zei verder, dat het belachelijk was te veronderstellen dat Nieuw-Zeeland alleen de kernproeven kon tegenhouden. Bernadette Devlin heeft de leiders van de provinsionele IRA opgeroepen een wapen stilstand van zeven dagen te beginnen. De Noordierse deed haar oproep vanuit Dublin, de hoofdstad van de Ierse republiek. Er zijn tal van tekenen die er op wijzen, dat het in Noord-Ierland mogelijk tot een al thans voorlopige vrede zal komen. De Britse minister voor het gebied, Wi liam Whitelaw, hield afgelopen zaterdag tvii| een toespraak tot de Noordieren via de tv. ^en ^at hij te weining flexibel is en als Whitelaw kor zijn rede houden terwijl hij zich gesterkt wist door een groeiende be reidwilligheid van allerlei zijden, om met hem over een oplossing te praten. Hij vroeg vertegenwoordigers van alle lagen van de bevolking met hem aan de tafel te gaan zitten om de toekomst van het land te bespreken. Intussen kwam het ge sprek al op gang met de belangrijkste op positiepartij, de Katholieke Sociaal-demo cratische Labourpartij. Hoewel deze had beweerd niet met Whitelaw aan de onder handelingstafel te gaan zitten, zolang er nog één katholieke Ter in de internerings kampen zat. heeft ze haar politiek gewij zigd. Ze kon dit doen onder het mom van met Whitelaw te willen praten over het aanbod FRANKFORT (AP) De politie heeft gisteren in Frankfort een woning ontdekt die door de Baader-Meinhofbende werd gebruikt als opslagplaats voor ontplofbare middelen en bommenfabriek. Men vond onder meer ruim driehonderd kilo ontplofbare middelen en twee hou ders voor propaangas elk gevuld met 34 kilo ontplofbare lading. Dit soort bommen was gebruikt bij de aanslagen in Heidel berg en München. Bij de eerste, op 24 mét, waren een Amerikaanse officier en twee manschappen omgekomen. De politie gelooft dat er nog meer van dergelijke bommenfabrieken van de terroristen zou den kunnen bestaan, in Frankfort of el ders. De woning ligt niet ver af van de garage waar op 1 juni Andreas Baader en twee leden van de Baader-Meinhofgroep werden gevangen genomen. jarige medewerker Gerhard Müller aan houden. De onderwijzer uit Hannover heeft gis teren meegedeeld, dat hij het geld dat hem toekomt, zal storten in het verdedi- gingsfonds voor de gearresteerde Baader- Meinhof activisten. Hij verklaarde dit te doen omdat hij aan de zaak geen geld wilde verdienen en ervoor wilde zorgen dat Ulrike Meinhof en de anderen een eerlijk proces zouden krijgen. Op de hoofden van de anarchis ten was een bedrag van 400.000 mark gezet. Hoeveel Rodewald hiervan krijgt is niet bekend. LONDEN. Een toch al verregend Brits weekeinde eindigde gistermiddag laat met een klap in een ramp, toen een pas opgestegen Trident van de BEA met bestem ming Brussel neerstortte en in een veld uiteen reet in de buurt van Staines op 6 km van de Londense luchthaven Heathrow. De zeven bemanningsleden en 111 passagiers werden nagenoeg op slag gedood. Ze werden door de eerste hulpploegen nog rechtop in hun stoelen, met de riemen omgegespt aangetroffen. Uit het feit, dat het landings gestel was ingetrokken, neemt men aan, dat de piloten door de ramp volledig zijn verrast. De enige overlevende was aanvankelijk een zakenman uit Dublin, die kort na de ramp overleed. Het nieuws van de ramp bereikte het Britse volk om even over zes, en meteen zette dit een file in beweging van nieuwsgierigen, die er voor zorgden dat de hulpverlening ernstig werd vertraagd. Geen mens wist toen nog dat de tientallen ambulance-auto’s die zich over de moeras achtige grasvelden naar de resten van de Trident hadden geploegd, voor niets wa ren gekomen. Te redden viel er toen niets meer. BEA-officials sloten zondagavond sabo tage nog uit, hoewel het toch wel werd genoemd. Het wachten is vandaag op het openen van het zogenoemde zwarte kistje, waarin de automatische registratie van de bewegingen van het toestel zich bevindt, Reddingsploegen zoeken in de wrak stukken van het BEA-vliegtuig naar slachtoffers. Het toestel verongelukte gisteren vlak bij Londen. Alle hon derdenachttien inzittenden kwamen om het leven. „De Sovjet-Unie zal alles doen wat ze kan om te komen tot inkrimping van de Vietnamese oorlog”, aldus Podgorni tij dens een persconferentie in Calcutta. De Chinese premier Tsjoe En-Lai heeft gisteren in Peking overlegd met Le Due Tho, de speciale politieke adviseur van de Noordvietnamese vredesdelegatie in Parijs. Tho kwam zaterdag in Peking aan, twee dagen voordat Nixons adviseur Henry Kissinger, in China werd verwacht. Kis singer komt praten over normalisatie ’-an de Chinees-Amerikaanse betrekkingy. CALCUTTA/SAIGON (AP, Reuter en AFP). President Podgorni van de Sov jet-Unie heeft giste'en in Calcutta ver klaard dat de vredesonderhandelingen over Vietnam spoedig zullen worden hervat. De Russische president maakte gisteren een tussenlanding in Calcutta na een bezoek van twee dagen aan de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi. Het Parijse vredesover leg werd vorige maand afgebroken door de Verenigde Staten en Zuid-Vietnam, omdat volgens hen de „bevrijdingsorgani satie en de Noordvietnamezen niet serieus wilden onderhandelen”. Speculaties over een ontmoeting tussen Tho en Kissinger bleken ongegrond. Gis teren vertrok de Noordvietnamees per vliegtuig naar Hanoi. Honderden Zuidvietnamese mariniers zijn gisteren met steun van Amerikaanse B-52-bommenwerpers de provincie Kwang Tri binnengetrokken die in handen is van de Noordvietnamezen. De mariniers drongen door tot 5 kilometer ten noorden van hun defensielijn. De Amerikaanse legerleiding in Saigon maakte gisteren bekend dat twintig for maties achtmotorige straalbommenwer- pers van grote hoogte Noordvietnamese stellingen zowel in Zuid- als in Noord- Vietnam hebben bestookt. De afgelopen maanden werd in de omgeving van de stad An Loc 22500 ton bommen afgewor pen ter verdediging van die stad. Op de Amerikaanse basis Long Binh, 25 kilometer ten noordoosten van Saigon, zijn vijf opslagplaatsen van brandstof verwoest door leden van het bevrijdings leger. De vijf reservoirs hadden elk een capaciteit van bijna anderhalf miljoen liter. Volgens de Amerikanen raakte nie mand door de explosies gewond. BOSTON (UPI). Negen brandweerlie den zijn zaterdag om het leven gekomen toen een deel van het honderd jaar oude hotel Vendome in Boston instortte tijdens een brand, die het gebouw in de as legde. Minstens tien brandweerlieden hebben verwondingen opgelopen. Het verwoeste hotel telde zes verdiepingen en was gele gen in een deftige wijk van Boston. wat diepgaander moeten worden beke ken en zou de centrale autoriteit met oog wat meer aandacht haar laatste beslissing kunnen formuleren. Wij zijn althans van mening als we ons tenminste niet vergissen door gebrek aan de nodige gegevens dat in één tistrict van de provincie Arcadië een fout kan zijn binnengeslopen.” „We weten, hoezeer de desbetreffen de onderminister door de autoriteiten in deze provincie wordt hooggeacht. Wij weten, hoezeer hij zich opoffert om de belangen van het volk zo goed mogelijk te behartigen. We hebben echter de indruk, dat hij zich eventu- ael bij de formulering van zijn besluit over dit speciale onderwerp heeft ver gist met de gevolgen vandien. We zou den de geachte heer minister dan ook willen verzoeken, de aangelegenheid te onderzoeken en ons inlichtingen over ie gegevens, die tot zijn beslissing hebben geleid, te verschaffen.” L'\ A '"''X-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3