Duitse bondscoach kan Europese titel na eindelijk Sepp Herberger doen vergeten HELMUT SCHON EVEN BEVREESD VOOR REPRESAILLES VAN UEFA Linder zeurt weer bij Belgische wilskracht te veel voor Hongarije BORIS SPASSKI VINDT DAT HANSJE BUNSCHOTEN HAD FISCHER WODKA VERDIENT NOG WAT OVER NA 1500M. EK voetbal in cijfers bestuur om Van Hanegem |i|j Wel extra-reclame in Heyselstadion rel in Luik Hermens wil niet naar Griekenland Schön waagt zich niet Belgische politie veroorzaakte aan prognose 9 lAANDAG 19 JUNI 1972 1 Contact '^9 Vl^AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAlUtAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/tAAAAAAAAAAAA/iAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/ (Van onze sportredactie) JOHN DRIESKENS Boris Spasski dankbaar Hansje en moeder Bunschoten Shane „snelheidsmaniak” sche schaaksport overheerst, zelfs in dit land. BELGIË BelgiëDenemarken 20 en 21. BelgiëSchotland 30 en 0 1. Kwartfinales: ItaliëBelgië 00 en 1—2. (Van onze sportredactie) Zo bereikten de vier kandidaten voor het Europees kampioenschap de finale. LUIK. In de rust van het Europa Cup-duel België-Hongarije hebben zich onverkwikkelijke taferelen afgespeeld. Twee Westduitsers kwamen het veld op en ontlokten hun duizenden landge noten op de tribunes een stormachtig gejuich door met zwart-rood-gouden vlaggen te zwaaien. Politieagenten be gonnen de vaandeldragers te achtervol gen. Een van de twee werd gegrepen en kreeg een aframmeling met een gummiknuppel. Het woedende publiek begon toen echter het veld te bekoge len met bierblikjes. De rel smoorde toen ook Belgische jongens met vlag gen het gras betraden. De politie durf de niet meer op te treden en de rust was hersteld. De 35-jarige, blonde rus, voegde er aan toe dat zijn reputatie in de Sovjet-Unie zo was gestegen door de verwikkelingen rond de uitda ging van Fischer, dat hij een appar tement kreeg in Moskou’s exclusie ve voorstad Podmoskovje. Ik heb hier tenminste een eigen werkka mer en kan zelfs een bibliotheek inrichten. BELGRADO. Wij zijn Bobby Fischer veel dank verschuldigd, al dus wereldkampioen schaken Boris Spasski want feitelijk heeft mijn gezin min of meer door zijn toedoen een prachtige nieuwe flat toegewe zen gekregen. Wij vinden dan ook dat we hem een flinke fles wodka verschuldigd zijn. Dit verklaarde Spasski in een interview met de Joegoslavische Milunka Lazarevic, zelf een sterk schaakster. Spasski spreekt de geruchten, dat hij Fischer niet kan uitstaan perti nent tegen. Bobby is een erg aardi ge jongen. Zijn populariteit heeft niets met politiek te maken. Dat is zuiver en alleen een kwestie van bewondering. Zo langzamerhand is iedereen het beu dat Rusland de links ter hoogte van de middencirkel aan een verrassende rush. Tot de cor- nervlag kwam hij niemand tegen. Zijn voorzet was echter veel te zacht. Om de één of andere reden tastte Geczy echter mis, waarna Van Himst de bal in het verlaten doel schoof. Spasski beschrijft de schaakstijl van Fischer als eerlijk, open ameri- kaans schaak, zoals zijn voorgangers het in de Verenigde Staten altijd hebben gespeeld. Toen hem werd gevraagd of hij ook zwakheden bij Fischer had ontdekt, antwoordde hij: ja, hij heeft enkele ernstige zwakheden. Maar vraag me niet wat die zijn, want dat is nu nog mijn geheim. Kist tekende voor twee jaar. PSV heeft zich verzekerd van Kees Krijgh. De Den Bosch-middenvelder die zich dit jaar erg in de belangstelling stond tekende voor drie jaar. NEC heeft de 25-jarige spits Guus Hoevenberg van De Graafschap overgenomen. Hoeven berg blijft voorlopig twee seizoenen 'n Nijmegen. Telstar heeft één van zijn aanvallers, Joop de Jong, die het afgelopen seizoen herhaaldelijk in het B-elftal opereerde verkocht aan het Belgische Racing White. De Jong heeft een contract van twee jaar getekend. Het transferbedrag werd niet bekendgemaakt. De Velsense ploeg heeft ook een speler aangetrok ken. Amateur Roy van Haalem kreeg een twee-jarig contract. Van Haalem speelde voor EDO. Haarlem heeft een spits aangetrokken. Het is de van ama- teurvierdeklasser Spanbroek overgeno men Gertie Wittenberg. Wittenberg heeft een één-jarig contract getekend. BRUSSEL. Burgemeester en we thouders van Brussel zijn bezweken voor het dreigement van de Belgische voetbalbond, dat er geen internationale voetbalwedstrijden meer in het Heysel stadion gespeeld zouden worden als er bij de finale van het Europees kampi oenschap tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie geen extra reclameborden mochten worden aangebracht. Toen B en W van Brussel deze extra reclame verboden deed de Belgische voetbal bond zijn tegenzet. Daarop kwamen B en W. van Brussel op hun besluit terug Heerenveen-speler Kees Kist zal het volgend seizoen voor AZ uitkomen. (Van onze sportredactie) BRUSSEL Opnieuw over stroomde een golf van stomdron ken supporters het voetbalveld. Opnieuw stond een Russisch team in het veld. Het kon niet anders of in het kalende hoofd van de Duitse bondscoach Helmut Schön moet in een flits de straf zijn ge projecteerd, die de UEFA de win naar van de Europa Cup II, Glas gow Rangers, oplegde (uitsluiting van Europese toernooien geduren de twee jaar). „Ik was bang”, be kende de trainer achteraf. „De supporters bedoelen het goed, maar ze zijn voor het voetbal een groot gevaar. Daarom ben ik ook onmiddellijk het veld op gerend toen die golf van fans de grasmat overstroomde. Gelukkig is het goed afgelopen. Men stapte al weer vlug achter de lijnen”. Na het interview verklaarde Milun ka Lazarevic voortdurend het ge voel te hebben gehad „dat Spasski - ondanks zijn Russisch gevoel voor humor - de gedachte aan Bobby Fischer els een gewicht van tachtig kilo met zich mee draagt”. Na ruim twintig minuten stilstaand voetbal kwam er pas wat leven in het spel, toen Raoul Lambert, na aangeven door Van Himst, op de rechtervleugel eerst Juhasz passeerde, toen Balint ontweek en vervolgens doelman Geczy kansloos liet met een hard klimmend schot in de rechterbovenhoek. Het was de beloning voor een grotere inzet en de beheersing van het middenveld. Vooral Polleunis maar ook Dockx en Verheyen waren ruimschoots de meer deren van Szöke, Juhasz en Albert. Steeds wanneer de Belgen via snelle rennen (Polleunis of rechterverdediger Heylens) opkwamen, had Hongarije te weinig mankracht achter. In de 29e minuut had dit indirect het tweede doelpunt tot gevolg. Polleunis begon Spasski, die op 2 juli in Ijsland voor de eerste maal achter het schaakbord wordt geconfronteerd met Fischer in de uitdagingstwee- kamp, heeft al verscheidene weken van voorbereiding achter de rug in een badhotel aan de Zwarte Zee. Ik sta om 8 uur op en ga rond midder nacht naar bed. De hele dag wordt min of meer gevuld met schaakstu- dies. Ik besteed ook veel aandacht aan conditietraining, zo zei Spasski WEST-DUITSLAND West-Duits- landTurkije 11 en 30. Albanië West-Duitsland 01 en 02. Polen West-Duitsland 13 en 00. Kwartfi nales: EngelandWest-Duitsland 13 en 00. Halve finales: West-Duitsland- België 21 en RuslandHongarije 10. Om de derde en vierde poaats HongarijeBelgië 12. Finale: West- DuitslandRusland 30. HONGARIJE NoorwegenHonga rije 13 en 04. HongarijeFrankrijk 11 en 20. HongarijeBulgarije 2—0 en 03. Kwartfinale: HongarijeRoe menië 11, 22 en 21. Gould staat ruim driekwart minuut scherper: 17.00,6. Hansje Bunschoten heeft er zelf geen moment aan getwijfeld, dat zij die Europese toptijd terug naar Hil versum zou halen. Haar moeder en trainster Wil Bunschoten-van Breu- kelen hoopte er alleen maar op. „Het is natuurlijk fijn dat Hansje zo zelfverzekerd is, maar ik weet, dat zij tegenstand moet hebben om tot een goede prestatie te kunnen komen”. Van concurrentie was za terdagavond in het Bussumse Sport- fondsenbad geen sprake. Haar twee clubgenotes, Twink Smidt en Truus Ebbelaar, en de HZC de Robben zwemster Anke Schras werden in een minimum van tijd op grote achterstand gezet. Daarvan nu pro fiteerde Wil Bunschoten door Hans je steeds te stimuleren haar tegen standsters in te halen. Na 1200 me ter werd Truus Ebbelaar gelapt, na 1300 meter volgde Twink Smidt en op de laatste twee banen moest ook Ank Schras er nog aan geloven. Die eindsprint van Hansje was zonder meer imponerend: 1.09,0 over de laatste 100 meter. Daarmee bleef zij nog een seconde onder haar geplande tijd. RUSLAND CyprusRusland 13 en 16. RuslandNoord-Ierland 10 en 11. SpanjeRusland 11 en 12. Kwartfinales: JoegoslaviëRusland 0 0 en 14. NIJMEGEN. —De langeafstandloper Jos Hermens weigert principieel uit te komen in de nationale ploeg, die het volgende week in Athene opneemt te gen Engeland en GriekenAND. De Ne derlandse recordhouder op de 5 kilo meter wenst zich niet als propaganda materiaal te laten gebruiken door het Griekse kolonelsregime. (Van onze sportredactie) BRUSSEL. De Westduitse bondscoach Helmut Schön in een uitbundige stemming doordat zijn team het Europees kampioenschap voor landenteams had veroverd durfde geen voorspelling te doen. „Ik kan nu nog niets zeggen over de wereldkampioenschappen. In de herfst kan mijn team al weer ver anderd zijn. Ik heb voor diverse posten een dubbelbezetting, maar als vitale plaatsen, die bijvoorbeeld door Beckenbauer, Netzer en Muller worden ingenomen door an deren moeten worden bezet, bete kent dat natuurlijk een enorme verzwakking.” Schön noemde België het sterkste elftal dat hij ontmoette. „Toen ik deze ploeg tegen Ijsland zag spelen, heb ik al gezegd dat België sterk was. Nu kan ik zeggen dat België sterker is dan Rusland en dan Engeland.” Aleksander Ponomarjev, chef trainer van het verslagen Russische elftal, meende dat zijn ploeg in de Brusselse stadion had verloren van het sterkste elftal dat er op dit moment bestaat. „In het huidige voetbal," zei de Russische trainer, „is er op de hele wereld geen betere ploeg te vinden dan deze Westduit se. Ik tenminste heb nog nooit een elftal beter zien voetballen. Het kan nauwelijks een schande worden ge noemd van zo’n tegenstander te verliezen. Een man als Franz Bec kenbauer is uniek en wanneer ik verder nog uitblinkers zou moeten noemen dan Netzer, Wimmer, Kre mers en vooral Gerd Miiller.” Eén van de eersten, die Hansje met haar prestatie feliciteerde, was de inmiddels uit het topzwemmen weggevallen Linda de Boer, die vo rig jaar vóór Calligaris met 18.03,2 ook enkele weken Europees record- houdster op deze afstand was. Hansje ging nu dus bijna 17 secon den sneller dan Linda vorig jaar in juni. Op het eerste gezicht een fa belachtige sprong vooruit, maar als men dan weet dat de 1500 meter voor dames een incourant nummer is, dat zelden of nooit op officiële wedstrijden wordt gezwommen, dan is die vooruitgang-met-zeven-mijls- iaarzen wel te begrijpen. Overigens: het wereldrecord van de Australi- ROTTERDAM. Het touwtrekken rond Wim van Hanegem is nog steeds niet afgelopen. Zo heeft Olympique Marseille nu bevestigd dat de aanko pen van Varga en Nagy nog niet definitief zijn en dat er best nog plaats is voor een „buitenlander”. Ex-PSV- trainer Kurt Linder heeft inmiddels nog eens tegenover het bestuur van Marseille benadrukt dat hij Wim van Hanegem toch wel erg graag wil heb ben. De twee „grote mannen’’ met de cup. Beckenbauer en Netzer. Wie in -ie tweede helft een heftig offensief van de Hongaren had ver wacht, kwam bedrogen uit. Met Szucs in plaats van linksbuiten Zambo deden de Hongaren, weliswaar enige pogin gen, maar Heylens, Van den Daele, Thissen en Dolmans smoorden elke aanval in bruut geweld. Die hardheid kwam de Belgen echter toch nog duur te staan. In de 52e minuut duwde de teruggekomen Semmeling Ku, hard in de rug. Ku nam zelf de strafschop 2- 1. Even leek de strijd een ander aan zien te krijgen, maar het Hongaarse offensief resulteerde slechts in vecht partijen. Peter Juhasz botste bij een corner op Piot en zag zich achtervolgd door vijf Belgen. Scheidsrechter Holmström ontzette hem, maar presen teerde tegelijk de gele kaart, even later kreeg ook Dolmans een waarschuwing toen hij Szucz neerhaalde. België pro fiteerde van dit geharrewar doordat Hongarije uit zijn ritme raakte. In de laatste minuten waren de meeste kan sen dan ook voor de Belgen. De Westduitse bondscoach zei dat er maatregelen van bovenaf noodzakelijk zijn om herhalingen te voorkomen. „De stadiondirecties moeten verplicht wor den hun velden zodanig te beveiligen dat toeschouwers niet meer op de vel den kunnen komen, zoals bijvoorbeeld in Milaan is gebeurd. Hier in het Heijselstadion wordt het publiek als het ware uitgenodigd om op de gras sprieten te gaan zitten.’” De Duitse bondscoach had zich na de wedstrijd al snel hersteld van de schrik. Zijn vreugde om het behaalde Europees kampioenschap voor landenteams was Het was aangekondigd als een poging het Nederlands record te verbeteren. Volgens herhaaldelijk opduikende geruchten, zou een aan val op een wereldrecord worden ondernomen. Hansje Bunschoten stapte uit het water met een Euro pees record (haar derde al) op de 1500 meter vrije slag: 17.46,3. De 12- jarige Hilversumse zwemster was daarmee 4,8 seconde sneller dan de Italiaanse Novella Calligaris, vorig jaar juli in Syracuse. groot. Eindelijk had ook hij het Duitse voetbalvolk iets meer aan te bieden dan zo maar een overwinning in een interlandwedstrijd. Eindelijk was hij in staat te concurreren met zijn illustere voorganger Sepp Herberger. Schön overlaadde zijn team dan ook met complimenten: „De tactische discipline was groot. Niemand heeft zijn op dracht vergeten. De inzet waarmee is gevoetbald was ongelooflijk.” West-Duitsland had weinig moeite met Rusland in de finale. Veel minder moeite dan met de nummer drie van dit Europees kampioenschap: België. Het Russische voetbal is namelijk niet af. Eraan ontbreekt het raffinement, zoals men dat aan de West-euro- pese top pleegt te demonstreren.. Neem Rudakov, de doelman, die met zijn slungelachtig, lenig figuur fysiek uitnemend geschikt is voor zijn taak. De 30-jarige Evgenij Rudakov weet dan ook vaak de moeilijkste ballen te stop pen. Hij demonstreerde zijn vaardig heid zondagmiddag in het Brusselse Heijzelstadion herhaaldelijk. Maar diezelfde Rudakov faalde in situaties waarin een geroutineerd doel man als h ij niet mag tekortschieten. Zoals bij het tweede doelpunt van de Duitsers. De slappe schuiver van de overigens uitnemende Wimmer had Rudakov moeten onderscheppen. De doelman raakte de bal, maar op een dusdanige manier dat de bal toch in het net belandde. Zoals Rudakov voet balde Rusland. Het tracht modern te spelen (4-3-3), maar het voetbalt het is al zo vaak van de Russen gezegd teveel volgens het boekje. Het punt organisatie is bij een verdedi ging met daar achter een vrije man erg belangrijk. De ausputzer moet een routinier met overzicht en verwicht zijn. Zijn verdedigers moeten blinde lings gaan op zijn bevelen. Vasovic, de voormalige libero van Ajax, was zo’n figuur. De zware Khurtsilava vertoonde geen enkele van de kenmerken van een goede vrije verdediger. Tussen hem en zijn defensie was geen contact. Hij werkte wanordelijk. Het kwam her haaldelijk voor dat de rechtsback, Dzodzuashvllli, achter hem stond in siuaties dat Khurtsilava de laatste man moest zijn. Direct na het eerste doel punt van Müller kwam het tot een conflict in de Russische verdedi ging. Doelman Rudakov „pakte” de werkwijze van zijn libero niet langer. Met wilde armgebaren maakte hij Khurtsilava zijn standpunt duidelijk. Het eerste doelpunt van West-Duits land kwam pas in de dertigste minuut tot stand, nadat West-Duitsland zijn superioriteit op het veld al bewezen had door de Russen kilometers achter de bal te laten afleggen. Schön: „Het werkt deprimerend op een team als het zoveel achter de bal moet aanlopen als Rusland deed. Ik ken Kolotov vrij goed. Hij had de taak Wimmer te dekken. Nu weet zo langzamerhand iedereen wel dat een bewaker van Wimmer het beste een motor kan mee nemen op het veld. Kolotov, een dyna mische speler, heb ik in de tweede helft niet meer gezien. Hij was opge brand.” Günther Netzer schoot in die dertig ste minuut op de lat. De bal werd door linksback Onishenko weggékopt en door Wimmer opnieuw ingezet. Het schot van Wimmer werd door Rudakov niet onder controle gebracht. Wel door Müller. „Met behulp van mijn borst”, verduidelijkte hij na de wedstrijd. „Met zijn hand”, zeiden de Russen. De Oostenrijkse scheidsrechter Marschall floot niet. Nadat Müller de bal achter Rudakov plaatste, rende Marschall naar de middenstip. Schön was over het vertoonde spel in de eerste helft wel tevreden, maar niet over de score. „We hadden zeker met 20 voor moe ten staan. Gelukkig hebben we dit foutje in de tweede helft hersteld. De derde treffer werd opnieuw door Gerd Müller gemaakt. Na twee één-twee’s ontving hij in buitenspelpositie een pass van zijn centrale verdediger Schwarzenbeck. Drie-nul bleef het, een resultaat waarover Schön zich, te recht, verheugde. „Voor de wedstrijd hebben we niet aan de in München behaalde score (4—1) gedacht. De omstandigheden waaronder in Brussel gespeeld zou worden verschilden veel van die in München. Rusland was hier niet ster ker dan in Duitsland.” Trainer Alexan der Semjonovitsj Bnomatjov had zulks al verwacht voor de finale. „Natuurlijk winnen ook wij graag de beker, maar wij hebben het materiaal niet om een dergelijk resultaat te bereiken.” Een hint ontving de Russische trainer van zijn Westduitse collega: „In het moder ne voetbal is geen wedstrijd meer te winnin met uitsluitend verdedigend spel. Er moeten risico’s worden geno men om een positief resultaat te berei ken.” LUIK. België heeft zijn deelne ming aan het toernooi om het voetbal kampioenschap van Europa besloten met een zeer verdienstelijke derde plaats. Het was echter allesbehalve im ponerend wat de „witte duivels” zater dagavond tegen de Hongaren lieten zien. Louter door hun grote wilskracht en hardheid, behaalden zij de overwin ning. Met uitzondering van recordin ternational Pol van Himst kon geen van de Belgen in technisch opzicht de vergelijking doorstaan met bijvoor beeld de spelers van Ajax.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9