Gescheiden vrouwen en alleenstaande bejaarden in nadeel BELASTINGVOORDELEN TOT 25 MILLE Huren vrij in ft Schiphol normaal weer 70 gemeenten in kop van Noord-Holland VOOR- EN NADELEN Verlies NS Wachttijden door strakke planning vrijwel minimaal ruimtevaart- Drie jaar voor Russische 257 miljoen deskundige Opruiming trein wrak Nieuw! pondje Bona Vleugelklappen Havenarbeiders voortijdig ingetrokken in Engeland werken weer begonnen Zuidafrikaanse politie bespioneert studenten 500 i AGENDA pagina !4 Verder in de krant HET WEER AMERIKAANSE VLIEGTUIGEN VOOR ISRAEL Vorstin sprak met deel Franse jeugd ONDERZOEK OP UNIVERSITEIT GAANDE F met 10e. KORTING DINSDAG 20 JUNI 1972 62e JAARGANG NUMMER 190 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Het woord is aan... (Van onze redactie economie) w (Van onze luchtvaartredacteur) Voorlopig alleen NKV en NVV samen in federatie vakcentrales Zie pagina 11 Tijdelijk regen 2 3 3 5 7 7 9 11 11 12, 13 SCHIPHOL Een optimale samenwerking tussen de luchtvaartmaat schappijen en de reisorganisatoren heeft ertoe geleid dat Schiphol van daag, ondanks de 24-uur-staking die tot zeven uur vanmorgen duurde, een normaal beeld laat zien. De vakantiegangers die vandaag naar de zon zouden vliegen hebben tijdig van de touroperator bericht ontvangen over het, in de regel latere, tijdstip dat ze nu op Schiphol worden verwacht. Oorzaak vliegramp in Engeland DEN HAAG Voor getrouwde vrouwen die buitenshuis werken en inkomens tot een belastbaar bedrag van 25 mille wordt het belasting- klimaat gunstiger. Dat is tenminste de bedoeling van de nieuwe wetsvoor stellen, die minister Nelissen en staatssecretaris Scholten (Financiën) bij de Tweede Kamer hebben ingediend. Als het aan de bewindslieden ligt worden de voorstellen per 1 januari 1973 wet. Het zal aan het parlement liggen of die datum kan worden aangehouden. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel. 10519. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, ƒ8,70 per maand, per kwartaal 25,20 (per post 28, Abonnement per jaar 100,Losse nummers 40 cent Postgiro 129288. Postbus 18. g IJmuider Courant Arabisch spreekwoord: (Zie verder pagina 2) tot staking, zal worden voortgezet. het KNMI tot Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Deze krant bestaat uit veertien pagina’s Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. 1 Stuunnaa H. van Looij, onderdirecteur Wie een hond wil paaien, be groet hem met: ..Mijnheer!” AAN HET STRAND Morgen weer een oceaanfront met enkele buien en een krachti ge zuidwestelijke wind. Tempe ratuur 15-17 graden. Zeewater 14 graden Vooruitzichten Voorlopig nog koel en onbestendig.. Het commentaar van een student was: „Iedereen op de campus is doodsbang. Je wee* nooit wie er luistert. Het is al zover, dat iedereen, die een protest voorstelt, argwanend wordt bekeken. Melnik is vijf maanden geleden aange houden bij een onderzoek naar een klan- destien blad, dat arrestaties van en pro cessen tegen dissidenten in de Sovjet-Unie vermeldt. 26-jarige Melnik Vanmorgen was het op de lucht haven weer normaal druk. Precies om zeven uur, toen de staking was afgelopen, gingen de eerste machines de lucht in. UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben vorig jaar 257 miljoen gulden verlies geboekt. Dat is 115 miljoen meer dan over 1970. aldus het vandaag verschenen jaar verslag. Veel bewolking met in de nacht en ochtend op de mees te plaatsen tijdelijk regen, maar morgen overdag van het westen uit opklaringen. Ma tige tot krachtige, aan de kust mogelijk harde, in hoofdzaak zuidwestelijke wind. Mini mum temperaturen ongeveer 11 graden, maxima morgen rond 17 graden. De nieuwe regeling is nadelig voor niet werkende bejaarden en voor thuis blijvende gescheiden vrouwen met kinde ren. Zij vallen niet meer in het lage gehuwdentarief. Bovendien genieten zij niet de extra 2000 die wordt toegepast als ze wèl buitenshuis zouden werken. MOSKOU (REUTER) De ruimtevaartdeskundige Joeri Melnik is gisteren in Leningrad tot drie jaar werk kamp veroordeeld op beschuldiging van staatsvijandige activiteit. tegen landen die vliegtuigkapers helpen of een wijkplaats bieden. De bestuursraad van de organisatie, waarbij 124 landen zyn aangesloten, heeft een Amerikaans voorstel in deze zin met vrijwel algemene stemmen goedgekeurd. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, Radio en tv Strips Kunst Economie Beurs Sport WASHINGTON (Reuter). De Vere nigde Staten zullen tussen de 50 en 100 Skyhawk-toestellen van het type A-4N aan Israël verkopen. De eerste levering zal in november plaatsvinden. Dit heeft het doorgaans betrouwbare amerikaanse blad Aviation Week bekendgemaakt. LONDEN (UPI). De vleugelklappen van het Britse vliegtuig, dat zondag bij het opstijgen is verongelukt, zijn veel te vroeg ingetrokken. Dit deelde de minister van Luchtvaart Michael Haseltine mee in het Lagerhuis. Uit de nu volgende cijfervoorbeelden blijkt duidelijk dat ongetrouwden met kinderen er op achteruit gaan als ze niet buitenshuis werken, hetgeen overi gens ook voor alleenstaande bejaar den geldt. Bij een belastbaar inkomen van 21 mille gaat de gehuwde met 2 kinderen straks 6 meer betalen, ongehuwden met 2 kinderen 446 meer als zij niet buitenshuis werken en 193 minder als zij wèl werken. Gehuwden met 5 kin deren betalen f 58 minder en onge huwden met hetzelfde kindertal 276 méér. Als de laatste groep ouders bui tenshuis werkt gaan ze er 207 op vooruit. De nieuwe voorstellen komen in hoofd lijnen hierop neer: Van de honderdenachttien passagiers, die bij het ongeluk werden gedood, waren er twee Nederlanders. Het zjjn de compu- laadkistondernemers, die aanleiding was terdeskundige ir. H. van Meines uit Ever- berg en de heer Van Veurden. Volgens het blad is de McDonnell Douglas A-4N de laatste versie van de Skyhawk straaljager. Het toestel maakte zijn eerste vlucht op 12 juni in Californië. Het is speciaal voor de Israëlische lucht macht geverfd in de camouflagekleuren bruin en geelbruin. De kinderbijslag en kinderaftrek wor den in elkaar geschoven. Er wordt geen belasting meer geheven over de kinder bijslag als belastbaar inkomensbestand deel. Daar staat tegenover dat de kinder aftrek dienovereenkomstig wordt vermin derd tot 5000 voor het eerste kind, 1000 voor het tweede, 1500 bij drie of vier kinderen en 2000 bij 5 of meer. Voor zelfstandigen gelden extra kinderaftrekken omdat zij voor de eerste twee kinderen geen kinderbijslag krijgen. Vrijgezellen worden tot de „ouderen” gerekend als ze 35 jaar zijn. Tot 35 krijgen ze 3650 gulden aftrek (was 3450) en daarboven 4875 (was 4050). Tot heden gold 40 jaar als leeftijdsgrens voor de vr j gezellentarieven. Het verschil tussen de gehuwde en de ongehuwde status komt in de voorgestel de nieuwe tariefstructuur alleen nog tot uiting in het verschil in inkomensaftrek. Voor vrouwen die in het beroep van de man meewerken geldt dat 33.3 percent van de winst belastingvrij is als ze de hele dag meewerken met een minimum van 3 mille en -en maximum van 15 mille. Bij gedeeltelijk meewerken is de aftrek 20 percent van de winst met een minimum van 3 en een maximum van 9 mille. Tot heden bestond er geen maxi mum. (Zie verder pagina 11). Bij een belastbaar inkomen van 36.000 zijn de verschillen voor dezelf de inkomensgroepen in bovengenoemde volgorde: 141 meer, 829 nadeel, 172 voordeel, f 260 voordeel, f 479 na deel en 510 voordeel. Bij een belastbaar inkomen van 12 mille betalen gehuwden met 2 kinde ren straks ƒ49 minder, ongehuwden met 2 kinderen 261 meer en als ze buitenshuis werken 199 minder. Ge huwden met 5 kinderen hebben een meevaller van ƒ198, zijn ze onge trouwd dan moeten ze 52 meer beta len en werken ze buitenshuis dan is het voordeel 198. Het inkomen van de getrouwde wer kende vrouw wordt niet meer bij dat van de man opgeteld, zoals tot heden, waarbij een progressief tarief over het totaal wordt toegepast. Een echtpaar, van wie man en vrouw ieder achttien mille ver dienen, hoeft geen aanslag inkomstenbe lasting meer te verwachten. Ieder heeft de verschuldigde belasting betaald en dat is minder dan tot nog toe. De aanslag- grens ligt thans op 18.500 gulden. Voor de toepassing van het nieuwe systeem komt er een schijventarief. Tot een belastbaar inkomen van 10 mille be taalt met 24 percent, van de volgende 6250 moet men 32 percent betalen en zo oplopend tot 70 percent over iedere gul den die boven de 125.000 belastbaar inkomen wordt verdiend. De staking begon vrijdag uit protest tegen de dreigende aanhouding van drie vakbondsfunctionarissen, die hadden ge wegerd te verschenen voor het hof voor industriële geschillen. Inmiddels zijn deze drie functionarissen in beroep vrijgespro ken De havenarbeiders hebben echter laten weten, dat zij zullen bljven posten bij de opslagplaats van laadkisten te Chobban Farm en dat ook de boycot van de LONDEN, AFP. De 10.000 stakende havenarbeiders in Londen zijn vandaag weei aan het werk gegaan. Hun collega’s in Liverpool, Huil, Manchester. Southamp ton en Cardiff volgden hun voor beeld. De streekbussen van het NS-concern kregen 5 percent minder reizigers. Hun gezamenlijk verlies steeg van 14,7 tot 34 miljoen gulden. PARIJS (ANP). Op de tweede dag van hun staatsbezoek aan Frankrijk heb ben koningin en prins vanmorgen een krans gelegd aan de voet van het graf van de onbekende soldaat bij de Are de Triomphe waarna de vorstin zich naar het Nederlands cultureel instituut aan de Rue de Lille begaf, waar zij een gesprek had met een groep van achttien jonge Fran sen, onder wie drie meisj's. van politie, die in hun vrije tijd op de campus rondscharrelen en zonder op dracht werken. Ze stellen naïeve pogingen in bet w^k om studenten tot geweldadig- heden aan te zetten,” verklaarde hij. De belastingvrije voet, het minimale inkomen dat vrij van belasting is, wordt opgetrokken en is niet langer voor ieder een gelijk. Er zal worden gewerkt met vaste aftrekposten voor de verschillende inkomenscategorieën, waarbij draag- krachtverschillen in aanmerking worden genomen. Zo wordt de vaste aftrek (waar na het eigenlijke tarief pas gaat gelden) voor alleenstaande bejaarden 575 gulden, voor de gehuwde werkende vrouw 1250 gulden, gehuwden met 2 kinderen 7.250 gulden en met 5 kinderen 8.250 gulden. VIERZY (AFP en UPI). —De tunnel van Vierzy, waar zaterdag twee treinen met een vaart van 100 km per uur op elkaar reden wordt vandaag met zwaar materieel vrijgemaakt Men is ervan over tuigd. dat er geen overlevenden meer in de gekraakte wagons zijn. Er zijn 64 doden geborgen. Men ver wacht dat zich nog ongeveer 50 stoffelijke overschotten in de wrakstukken bevinden. He" ongeluk is vermoedelijk veroorzaakt doordat er puin van een instorting op de ra’i'- terechtkwam. Ook de leden van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties hebben zich op het moment van de staking met de kapin gen bezig gehouden, zij het op een infor mele bijeenkomst. Een diplomaat liet na afloop weten dat de raad vrijwel overeen stemming heeft here i kedrv, stemming heeft bereikt over de formule ring van de verklaring in voorgaande informele contacten. Het overleg over de tekst is gebaseerd op een verklaring die door deVS is voorgesteld. Daarin wordt het kapen van vliegtuigen veroordeeld en wordt een beroep gedaan op alle landen om kapingen te voorkomen en de kapers te vervolgen. Het aantal reizigers-kilometers steeg van 8 naar 8,1 miljard en bracht door tariefsverhoging 54 miljoen gulden meer op. Het wagonladingvervoer daalde 9 per cent. De opbrengst werd 17 miljoen lager. Ander goederenvervoer leverde 10 miljoen meer op. De personeelskosten stegen met 100 miljoen, de onderhoudskosten met 31 miljoen. De NS willen het aantal personeelsle den eind volgend jaar met 500 man heb ben ingekrompen en een jaar later nog eens met 1200 man. JOHANNESBURG (Reuter) De studentenraad van de Witwatersranduniversiteit in Johannesburg verzamelt gegevens over een aantal vermeende politiespionnen, die op de campus werkzaam zouden zjjn. „Wanneer we concrete gegevens hebben, zullen we hen ermee confronteren en een verklaring eisen”, verklaarde een lid van de raad gisteren. Verwachting van woensdagavond Hogere inkomens zullen zwaarder worden belast dan tot nog toe, omdat de wijzigingen zichzelf door verschuivingen moeten betalen. In totaal is er 400 mil joen mee gemoeid. Bij de chartermaatschappij Martinair sprak men van een „enorme inzet” van de kant van de reisorganisatoren. „Daardoor is de operatie helemaal geweldig verlo pen”, aldus de woordvoerder. De maat schappij moest vandaag 9 vluchten inha len, die met voorrang werden behandeld. Voor vandaag stonden er acht op het programma Zo komt het voor dat een groep vakan tiegangers met bestemming Verona van nacht om één minuut over twaalf de reis begint. Zij zouden aanvankelijk vanmid dag om tien over twee de lucht zijn in gegaan. Transavia moest twaalf vluchten inhalen. Met de acht van vandaag kunnen die normaal zonder zertraging worden af gehandeld, aldus de maatschappij. Wel was Transavia vanmorgen haantje de voorste toen de staking achter de rug was. Om precies zeven uur toen het vliegver keer in de hele wereld hervat werd gingen op Schiphol twee lege Fokker Friendships van de NLM de lucht in, die zich voor hervatting van het binnenlands verkeer naar Eindhoven en Enschede begaven. Meteen daarna volgde een Caravelle van Transavia als derde naar Londen. De KLM startte vanmorgen voor half negen vijx ihtercontinentale inhaalvluch- ten. „Het Europaprogramma”, aldus de maatschappij .wordt normaal afgewerkt. De machines zijn aardig vol. Het is druk ker dan normaal, maar handelbaar”. Inmiddels heeft de ICAO, de Internatio nale organisatie voor burgerluchtvaart, een bureau van de Verenigde Naties, mee gedeeld dat haar statuten zodanig gewij zigd zijn dat leden sancties kunnen nemen De gegevens zijn afkomstig van de vluchtrecorder, het zogenoemde „zwarte kistje” dat uit het wrak is geborgen. Door het te vroeg intrekken van de vleugel klappen kreeg het toestel geen hoogte. Deze worden gewoonlijk op aanwijzing van de gezagvoerder, door de tweede of derde piloot bediend. Deze waren pas 22 en 21 jaar oud. De jongste was tot voor kort nog op de opleidingsschool. In Zuid-Holland komen de huren in 74, vooral kleinere gemeenten vrij, in Utrecht in 21 kleinere gemeenten. In Gelderland blijft de huurprijsbeheersing nog slechts van kracht voor goedkope woningen in Arnhem, Apeldoorn, Nijmegen en Wage- ningen (tot 130 p.m.) evenals in Gronin gen en Haren. In Deventer ligt de grens op 100 p.m. Volgens hem opereren op de campus twee soorten agenten sinds de recente botsingen tussen studentenbetogers en de Zuidafrikaanse politie. Een aantal is student. Deze moeten zich bij studentenorganisaties aansluiten en uit de ’chool klappen over hun mede-studen- ten. Plaatselijk is een tweede type opgedo ken. Zij zijn gewoonlijk rechercheurs DEN HAAG. Per 1 september zullen opnieuw in een serie gemeenten de wo- ninghuren worden vrijgelaten. In Noord- Holland betreft dit alle gemeenten boven het Noordzeekanaal met uitzondering van Velsen, Beverwijk. Heemskerk en acht Zaangemeenten. ■«maw*» TT-— .T...,sss- it Q W

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1