IN IRA-KAMP NEEMT Verschillen met ONENIGHEID TOE Nederland zijn niet diepgaand Ontmoeting tussen Marcuse en Mansholt in Parijs Inbreker van achtergrond Brandt: „EEG zal Britse toetreding niet herzien Veel protesten tegen Franse kernproeven politieke spionage beschuldigd Geruchten over breuk „provisionals” Brandstichting en boycot van post Nieuwe eisen voor bromfietshelmen President Pompidou tot koningin Juliana Spiro Agnew beschuldigt pers in VS groep aangehouden Opnieuw lid van Baader Meinhof- 1 DINSDAG 20 JUNI 1972 INTEGRATIE Vrijgelaten Geruchten Weerwerk Moord Nieuwe Marx Arbeiders Geen tijd verliezen (Van onze speciale verslaggever) PARIJS Het is geen alledaags gebeuren wanneer twee profeten van nieuwe tijden, van een nieuwe mensheid in een nieuwe wereld, aan dezelfde tafel plaatsnemen om hun ideeën uiteen te zetten voor een volle zaal. Vorige week gebeurde dat in Parijs: Herbert Marcuse en Sicco Mansholt als voortrekkers in een discussie over de overlevingskansen van de aarde, georganiseerd door het Franse weekblad „Le Nouvel Observateur”. De 74-jarige filosoof Marcuse kan terugzien op vele jaren ervaring als animator van strijdvaardige vernieuwingsbewegingen maar ook op de verguizing die daarmee gepaard ging. Mansholt voerde vorig jaar december zijn „tweede Marx” ten tonele in een pleidooi voor fundamentele veranderingen van de maatschappij. BELFAST (Reuter en AFP) Kringen van de voorlopige vleugel van het verboden Ierse republikein se leger (IRA) hebben gisteren in Belfast de andere vleugel, de offici als, ervan beschuldigd geruchten te verspreiden over een breuk in de leiding van de provincionals. De offi cials, die een bestand hebben afge- kondigd in hun strijd tegen de Britse troepen, zouden pogingen onderne men moeilijkheden teweeg te bren gen binnen de rangen van de provi sionals. 1 en iiimiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH men HERBERT MARCUSE SICCO MANSHOLT De beperking betreft slechts de gevallen waar het gaat om het bewaken van „bin nenlandse vijanden”. De beschuldigingen worden gezien als een nieuw bewijs van de groeiende tegen stellingen tussen de twee vleugels van het IRA. De meer militant-ingestelde provisi onals, geleid door Sean Macstiofain, voe ren een beleid dat het leven in Ulster moet ontregelen om een verenigd Ierland tot stand te brengen. Het heette dat Macstiofain ontslag had genomen of op het punt stond zich terug te trekken en de touwtjes over te geven In Belfast is officieel bekendgemaakt dat opnieuw veertien geïnterneerden uit het kamp van Longkesh zijn vrijgelaten. Sinds de Britse onderminister William Whitelaw zich direct met het bestuur van Noord-Ierland ging bemoeien zijn nu in totaal 567 geïnterneerden vrijgelaten. Er zitten nog 373 mensen gevangen. De aankomst gisteravond van koningin Juliana en prins Bernhard, alsmede mevrouw Pompidou (links) en president Pompidou (rechts) in het Grand Trianon, waar zij het galadiner zouden nuttigen. meer voldoende om met de levende mens af te rekenen, maar het is evenzeer nood zakelijk geworden om het bestaan van de nog niet geborenen te bedreigen. op als en de In haar antwoord herhaalde koningin Juliana de Nederlandse standpunten ten aanzien van het toekomstige Europa zoals die reeds vaak naar voren zyn gebracht. IS MARCUSE het daarmee eens? „In zoverre”, zegt hij, „dat ook ik niets meer van de politici verwacht. Er bestaat”, zegt hij „geen revolutionaire situatie. Die kun nen we voorbereiden, maar dat kan niet met conferenties als die in Stockholm. pleit Mansholt voor internationaal georga niseerde politieke partijen. LONDEN. De Westduitse bondskanse lier Willy Brandt gelooft er niet in dat de EEG bereid zal zijn op een later tijdstip opnieuw met Engeland te praten over de toetredingsvoorwaarden, voor het geval de Labourpartij weer aan de macht m ocht komen. Maar tegelijkertijd vertelde de bondskanselier in een vraaggesprek dat hij met de Londense „Daily Telegraph” had dat Groot-Brittannië net als de andere lidstaten problemen met de Euro pese partners zou kunnen bespreken vol gens de reglementen van de gemeenschap WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse hooggerechtshof heeft gisteren eenstemmig beslist dat de regering niet langer zonder gerecbtelijke toestemming telefoongesprekken mag aftappen van or ganisaties of personen die verdacht wor den van ondermijnende activiteit. Tot he den gold de sedert jaren omstreden prak tijk dat toestemming van het ministerie van justitie voldoende was. aan de belangrijkste strateeg van de orga nisatie, David O’Connel. Sindsdien hebben woordvoerders van de provinsionals aan beide kanten van de grens de geruchten tegengesproken. In kringen rond de provi sionals werd gisteren vernomen dat er weliswaar enige vooraanstaande leden zijn die graag een onvoorwaardelijk bestand willen afkondigen maar dat de leiding vastberaden is in haar streven de vrijla ting te verkrijgen van alle geïnterneerden en de terugtrekking van de Britse troepen op eigen grondgebied. Sinds de officials een bestand afkondig den zijn er in toenemende mate aanwij zingen gekomen van spanningen tussen de twee vleugels. Het Britse leger maakte melding van incidentele gevechten tussen schutters van de provisionals en de offici als. WAAR VINDEN Marcuse en Mansholt elkaar? Bij het idee van de nieuwe Marx? Marcuse heeft van de nieuwe Marx ken nelijk nog niet gehoord en Mansholt licht toe: „Wij moeten de gedachten opbrengen die naar een gelukkiger toekomst kunnen leiden. Nu kan men natuurlijk zeggen dat dit een geluksdroom is, maar die moeten we transformeren in een harde politiek. Die nieuwe Marx zie ik meer als een groep mensen die als groep samenwerkt en de hulp krijgt die wij behoeven in de ontwikkeling van die politieke toekomst.” Marcuse: „Wellicht kunnen wij elkaar wel vinden op het punt van de werkelijk gelukkige samenleving, maar de weg die daarheen voertIk geloof niet dat wij het daar over eens zijn. Ik heb gezegd dat men binnen het raam van een kapitalisti sche maatschappij zelfs niet met de ver anderingen kan beginnen.” Mansholt: „Ik beweer dat ik het in een kapitalistische maatschappij ook niet meei zie, zelfs niet in een gecorrigeerde kapita listische samenleving. De politici schrik ken ervoor terug te doen wat de openbare mening eigenlijk wenst. De politici lopen achter de ontwikkelingen aan.” Zodoende PARIJS (AP). Tijdens het diner dat de Franse president Pompidou gisteravond heeft aangeboden in het Grand Trianon in Versailles aan koningin Juliana en prins Bernhard op de eerste dag van hun staatsbezoek aan Frankrijk hebben presi dent en koningin in tafelredes duidelijk uitdrukking gegeven aan de verschillende opvattingen die Frankrijk en Nederland koesteren aangaande Europa. „Het is ongetwijfeld waar, dat onze belangen soms tegengesteld zijn en dat onze standpunten niet altijd met elkaar overeenkomen, aldus president Pompidou, „maar ik betwijfel als ik denk aan het verleden van Nederland of deze verschil len wel reëel en diepgaand kunnen zijn”. Mansholt schreef als landbouwcommis saris van de EEG een bewogen brief aan de voorzitter van die Europese commissie, om zijn collega’s te dwingen tot aandacht voor het feit dat de mensheid bezig is zichzelf in schijnbare welvaart om zeep te helpen. Ook hem is de tegenaanval niet bespaard gebleven. MARCUSE IMMERS ziet de arbeiders klasse niet meer als de draagster van de revolutie, maar als element van een status quo, die zij alleen wil verbeteren voor Mansholt geldt de arbeidende massa nog steeds als bron van revolutionaire energie, waarmee een op winst gerichte kapitalis tische maatschappij moet worden omge bouwd. Waar Mansholt zich richt op de wereld en in een zich institutioneel orga niserend Europa mogelijkheden ontdekt om vernieuwingen op gang te brengen, denkt Marcuse aan de Amerikaanse stu dentenbeweging en de zwarte bevolking als voorhoede van zijn revolutie. In zijn beschouwingen staat het bestrijden van de oorlog in Vietnam als aanslag op een verwerpelijk kapitalisme centraal. „De koloniale oorlog”, zei Marcuse in Parijs, „vormt een integrerend deel van de wereldomvattende contra-revolutie, die de meest ontwikkelde vorm is van het monopolistische en kapitalisme. Waarom moet men zich dan ook bezighouden met het milieu? Het kapitalisme acht het niet „Onze twee naties hebben door hun geschiedenis heen, met zoveel drozet- tingsvermogen hun hartstocht voor de on afhankelijkheid getoond en zich zoveel opoffèringen getroost om haar te verdedi gen, dat het mij weinig waarschijnlijk lijkt dat wij ons op dit ogenblik zouden willen verliezen in een groter geheel zon der ziel en zonder persoonlijkheid. Ik ben ervan overtuigd dat wij diep in ons bei den een vrij, vreedzaam, onafhankelijk Europa willen opbouwen dat de nationale persoonlijkheid eerbiedigt. Als dan het doel gemeenschappelijk is zal het niet moeilijk zijn de middelen te vinden om het te bereiken”. President Pompidou had eerder in zijn rede gewaagd van de wezenlijke rol die Nederland heeft gespeeld in de cultuur, zoals die blijkt uit de levensloop van wijsgeren en schrijvers. „De uitbreiding (van de gemeenschap) zal de integratie een meer Europese en doeltreffender dimensie verschaffen. Maar de institutionele versterking zal tegelij kertijd, dank zij een gemeenschappelijke inspanning, een ontwikkeling mogelijk moeten maken die de gemeenschap de snelle besluitvaardigheid en de democrati sche karaktertrekken moet verschaffen welk Europa niet kan ontberen indien zij haar doelstelling dat wil zeggen zichzelve wil bereiken”, aldus de koningin. Op een bijeenkomst in Atlanta zei hij :„Ik vind het ongelofelijk, dat men in een oorlog waarin duizenden Ameri kanen vochten en stierven, enige moei lijkheden heeft, vast te stellen wie de vijand is”. En hij voegde eraan toe dat de Verenigde Staten niet de racistische, verdorven, agressieve maatschappij is zoals die al te vaak aan de rest van de wereld wordt voorgeschilderd. ATLANTA. (Reuter) De Ameri kaanse vice-president, Spiro Agnew, heeft de Amerikaanse nieuwsmedia er van beschuldigd, overstelpend eenzijdi ge ve slagen van de strijd in Vietnam te geven en zich bezig te houden met masochistisch geschreeuw om Ameri ka neer te halen.” KARLSRUHE (Reuter, UPI en DPA) De politie van Karlsruhe heeft gisteren opnieuw een lid van de Baader-Meinhof- groep gearresteerd. Het is de 20-jarige Siegfried Hausner op wie hij de arestatie een pistool werd gevonden. Hausner wordt ervan verdacht de bom men te hebben gemaakt, waarmee de groep verscheidene aanslagen pleegde, on der meer op een Amerikaans hoofdkwar tier waardoor vier Amerikaanse soldaten omkwamen. WASHINGTON (AP) De ontdekking dat een veiligheidsspecialist werkend voor de verkiezingscampagne van president Nixon een van de vijf mannen was die werden gearresteerd na een inbraak in het hoofdbureau van de nationale com missie van de Democratische Partij heeft democratische beschuldigingen van „poli tieke spionage" opgeleverd. De voorzitter van de Democratische Partij Lawrence O’Brien heeft gezegd dat de affaire „de naarste vragen oproept over de integriteit van het politieke sy steem die ik gedurende vijfentwintig jaar in de politiek ben tegengekomen.” O’Brien heeft een telegram gezonden aan de minister van justitie Richard Kleindienst, waarin hij „een onmiddellijk en volledig onderzoek” eist. Een woordvoerder van het ministerie van justitie heeft echter verklaard dat de federale recherche reeds aan een routine- onderzoek is begonnen. Het Witte Huis heeft geweigerd commentaar te leveren. De opschudding ontstond nadat Associa ted Press ontdekt had de naam James McCord, een van de vijf mannen die zaterdagochtend vroeg in het hoofdkwar tier van de Democratische Partij werden gearresteerd, voorkwam op een lijst van personeel betrokken bij de verkiezings campagne van Nixon. BEIDEN STREVEN naar een wereld waarin iedereen een rechtvaardig deel krijgt van het maximal bereikbare ge luk. Maar over de wegen waarlangs dit doel moet worden bereikt lopen hun me ningen uiteen. post uit Frankrijk meer. Ook worden geen brieven of pakjes voor Frankrijk meer aangenomen. Een krant in Wellington berichtte giste ren dat pr plannen waren om de Franse kernproeven te verijdelen door een vlieg tuig van Nieuw-Zeeland te kapen en te dwingen boven het proefgebied te vliegen. Het ochtendblad „The Dominion” had met de post een anonieme getypte brief ont vangen waarin de vertrektijden stonden voor vluchten tussen Auckland en Tahiti van toestellen van Air New Zealand, Pan American, de UTA en American Airlines. Frankrijk heeft gisteren schepen en vliegtuigen in het zuidelijk deel van de Grote Oceaan gewaarschuwd dat de Fran se kernproef ten zuiden van Tahiti ieder ogenblik kan plaatsvinden. MANSHOLT BASEERT zich niet oorlog ook niet op die in Vietnam hij overlevingskansen bepleit. „Wij hebben geen tijd meer te verliezen”, zegt hij. Europa is nog niet georganiseerd en de wereld nog veel minder. Beperking van de nationale soevereini teit, supra-nationalisme, is nodig. Mis schien kunnen wij die in Europa tot stand brengen, maar men moet niet veronder stellen dat dit kan met de samenleving zoals wij die vandaag kennen. Nadat Mansholt internationale bekend heid kreeg, eerst met het landbouwplan dat zijn naam kreeg, vervolgens met zijn plan tot vereniging van de Europese socia listische partijen en daarna met zijn in politieke termen vertaalde milieu-opvat- tingen, blijkt hij bereid nu ook de ontwa pening in zijn deologie te bterekken. Hij komt Herbert Marcuse tegemoet Na afloop van het galadiner hebben koningin Juliana en prins Bernhard in het theater Lodewijk XV in Versailles, een verkorte uitvoering bijgewoond van het toneelstuk „Ne reveillez pas madame” van de bekende Franse schrijver Jean Anouilh. AUCKLAN D(Reuter en DPA). Een kantoor van de Franse luchtvaartmaat schappij UTA in Auckland is gisteren, tien uur voor het aangekondigde tijdstip van Franse kernproeven in de Stille Oce aan, door brand verwoest. Politie en brandweer sluiten de mogelijkheid van een bomaanslag niet uit. Gemeld werd, dat twee mannen op een motorfiets iets naar het gebouw hadden gegooid. De brandweer had een anoniem telefoontje ontvangen. Vijftig brandweerlieden be streden een uur lang het vuur. Ondanks talrijke protesten uit alle de len van de wereld heeft Frankrijk zijn plannen voor kernproeven op het Moeroe- roa-Atol, niet opgegeven. Nog op het laat ste ogenblik heeft de Australische pre mier, McMahon, schriftelijk bij het Fran se staatshoofd, Pompidou, geprotesteerd. Australische schrijvers hebben er bij hun Franse collega’s op aangedrongen, gezamenlijk in protest te komen. Sedert zaterdag bezorgt de post in Australië geen DE MASSAMOORD op de mensen is evenzeer moord op de aarde, op de oor sprong en de krachgen van het leven zelf. De aafde wordt platgebrand en vergiftigd, de wouden worden ontbladerd en maakt de dijken kapot. Het is kenmerkend dat op de milieu conferentie in Stockholm de Chinezen zich hebben verzet tegen het stopzetten van kernproeven. Men wil doorgaan nieuwe kernwapens maken. „Dat is angstige situatie waarin wij leven.” DEN HAAG. Er zullen nieuwe keu ringseisen worden vastgesteld voor brom fietshelmen. Minister Drees van Verkeer en Waterstaat heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat de nieuwe eisen op enkele belangrijke punten afwijken van de t ot nu toe gehanteerde eisen voor de motor helmen. Oppositieleider Wilson had in recente bezoeken aan Bonn herhaaldelijk aan de regering-Brandt uiteengezet dat zijn partij van plan was in het geval zij weer aan de macht zou komen, te verzoeken om herziening van de toelatingsbepalingen. Gevraagd of hij geloofde dat de EEG bereid zou zijn om nieuwe onderhandelin- gen te beginnen met een nieuwe Britse regering, antwoordde Willy Brandt —'al dus de Daily Telegraph eenvoudig: „Zeker niet op basis van de toelatings voorwaarden”. Maar hij voegde er volgens het Britse blad wel aan toe dat een andere of een opnieuw gekozen Britse regering er op kon rekenen dat de gemeenschap bereid zou zijn „antwoorden te geven niet alleen op nieuwe vragen, maar ook op vragen die niet waren voorzien op het moment dat de onderhandelingen aan de gang waren”. De moord op het leven en op de aarde zal echter niets veranderen aan het onaf wendbare verloop van de oorlog en zal de koloniale onderdrukkers niet redden. Deze bloedige waanzin geeft volgens Marcuse, tamelijk goed de toestand aan waarin het kapitalisme van vandaag zich bevindt. In zeer bepaalde zin zijn de massamoord en het vernietigen van de natuur in Indo- China het kapitalistische antwoord op de ecologische, revolutionaire inspanningen van de bevrijdingsbewegingen. Naarmate de kapitalistische produktiviteit toeneemt wordt zij naar de opvatting van Marcuse ook meer vernietigend: mede daaruit blijkt de innerlijke tegenstrijdigheid van het kapitalisme. Veel van het gepraat over de milieuver vuiling in de rijke wereld, veel van het werk van talloze commissies die zich daarmee bezighouden tast, zo vreest Mar cuse, het wezen van het kapitalistische systeem niet aan. Te veel wordt de verbe tering van het milieu gezien als een karwei dat even moet worden opgeknapt binnen het kader van de huidige structu ren, die daardoor niet veranderen. De officials stellen zich meer verdedi gend op en voeren alleen maar aanvallen uit op politie en Britse soldaten die de roomskatholieke wijken binnendringen. Drie weken geleden kondigden zij een bestand af. door te zeggen dat het natuurlijk waanzin is wat wij op het ogenblik doen: steeds meer kernbommen ophopen, steeds meer proeven nemen; wij moeten ermee stop pen. De pogingen tot ontwapening die worden ondernomen, bemoedigen hem niet. Geruchten over een breuk in de leiding van de provisionals circuleren al een week in Belfast en kwamen vooral het afgelopen weekeinde in de publiciteit. De koningin had eerder op de dag aan president Pompidou een ets van Rem brandt aangeboden alsmede een moderne vaas. Voor de kleinkinderen van de presi dent had de koningin een Hindelo. .per ameublementje bij zich. De president schonk koningin Juliana een modern beeldhouwwerk van Gilioii en een zadel en leidsels van licht leer. Mansholt gelooft dat ook niet, want die conferenties zijn te zeer een zaak van deskundigen en nationale delegaties, maar zo’n conferentie roept toch weerwerk op in de wereld, en vestigt de aandacht op het vraagstuk van de ecologie, maar ook op het hele maatschappijvraagstuk en de oorzaken van de moeilijkheden in de wereld.” Blijft over: een beeld van een bijeen komst in Parijs die evenmin als een andere in Stockholm, of een nog andere in Santiago (UNCTAD III) veel heeft opge lost, of voorbereid. Met een kleine discus sie aan het slot, tussen twee belangrijke figuren, die bezorgd zijn over de toe komst. Met fabrikanten en importeurs zal overleg woredn gepleegd om de aanmaak van de helmen aan te passen aan de nieuwe eisen. Daarmee zal naar schatting een half jaar gemoeid zijn. Daarin zal het nog enige tijd duren voordat de aanmaak zover is gevorderd, dat iedere bromfiets- bezitter zich een goedgekeurde helm kan aanschaffen, niet alleen voor zichzelf maar ook voor te vervoeren duopassa- giers. Dan zal de verplichting tot dragen worden ingevoerd, volgens een voorzichti ge schatting in het najaar van 1973 ;SF

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3