staan centraal gezondheid bij Sociale op Rijksweg 9 Langzaam aan „Menselijke ontplooiing en Werkvoorz ien i ng” ia HOE DE DUIVEN VLOGEN Staatssecretaris Mr. J. G. Rietkerk, bij officiële ingebruikname van Uniek resultaat werk van vijf gemeenten Auto slipte tegen hek Per 1 januari nieuwe burgemeester Kleuter viel van drie meter hoog plat Inbrekersbuit van zes gulden „De Tunnel”: ft s Jeugd hengelde met groot succes in Tunnelput Twee mille Gieter door spatten vloeibaar staal Weer ingebroken in modelwoning verzorgingsflat Ontspanning voor bejaarden in Velsen van Anjerfonds voor De Spil getroffen imli I 5 IJMUIDER COURANT DINSDAG 20 JUNI 1972 (Van een onzer verslaggevers) INSPRAAK RAAD IN AUGUSTUS t D. VELSEN-NOORD „Wij zullen in het oog dienen te houden, dat bin nen de doelstelling van de sociale werkvoorziening de menselijke ont plooiing en gezondheid centraal staan, dat van arbeid zinvolle arbeid een appèl uitgaat op het menselijk kennen en kunnen, dat opneming in het arbeidsleven een stuk menselijk isolement kan helpen doorbreken en een stuk zelfvertrouwen kan helpen herwinnen, dat toelating tot het arbeidsproces gelegenheid schept om een klein stukje verantwoordelijk heid mee te dragen in ons ingewikkelde maatschappelijk bestel waarin wij zo zeer van elkaar afhankelijk zijn”. De Gieteling Terugblik Kort IJmondsnieuws Nieuwe kansen 11 Vf A 1 iWsi ;s le ie (Van een onzer verslaggevers) g i: a i. i. n n n n IJMUIDEN. Honderdvijftig jongens en meisjes tot 14 jaar hebben zaterdag in de „tunnelput” gehengeld onder auspiciën van de Velser Sportstichting. Onder des kundige leiding van de Hengelsport Vere niging Velsen werd er enthousiast gestre den tegen de harde wind, de felle zon, die de golven zo deed spiegelen dat de dobber moeilijk te volgen was, en de pech, die soms om de hoek kwam kijken. Beroep. Ds. R. van ’t Lindenhout, predikant van de Prinsesselaankerk, ont ving een beroep naar de Hervormde Kerk in Enschede. door i en Deze Overigens worden de weggebruikers aog eens attent gemaakt op het feit dat deze snelheidsmaatregel nog heel de week zal duren en dat de Velser oolitic intensief zal controleren. it e n e e ir >9 !0 n 1. )t n (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een vierjarig jongetje, dat maandagmiddag omstreeks zes uur op het plat achter de woningen en boven de winkels aan het Canopusplein speelde, is in een ongeveer drie meter diep trapgat gevallen. Het ongeval gebeurde, doordat het ventje een opening in het ijzeren hekwerk dat het plat moet beveiligen, had ontdekt, waar hij met beide beentjes tus sen ging zitten en op een gegeven moment plotseling voorover viel. De opening tus sen de spijlen van het hek, op de plek waar het jongetje zat is vierentwintig centimeter breed, doordat de hekken daar met elkaar verbonden zijn. Ogenschijnlijk mankeerde het jongetje niets. Hij werd voor onderzoek naar het Zeeweg Ziekenhuis gebracht. d J, n 1- n n ;t n n 1. 1» n ie n i, P n e »r n n s it P e i, 1, 1, i: i. i. y C. 0. il ls, i. i. 5. y, e, B (Van een onzer verslaggevers) DRIEHUIS. In de modelwoning van verzorgingsflat in Driehuis is opnieuw in gebroken. In de nacht van zondag op maandag werden overgordijnen en glas gordijnen afgerukt en meegenomen. Uit de woonkamer verdwenen acht schilderij tjes, terwijl er verder nog een wollen deken, diverse koekblikken en schalen en pannen worden vermist. Met deze woorden onder andere, bena drukte de staatssecretaris van Sociale Za ken, mr. J.G. Rietkerk, het belang van de opname in en de deelneming aan het arbeidsproces van de gehandicapte mede mens. Ze maakten deel uit van zijn rede voering, die hij maandagmiddag hield ten overstaan van een groot aantal genodig den, tijdens de officiële ingebruikname van het Sociale Werkvoorzieningscentrum „De Tunnel” in Velsen-Noord. Mr. Rietkerk liet tevens uitkomen dat deelneming aan het arbeidsproces niet al leenzaligmakend is om het leven zin te geven en liet tussendoor een waarschu wend geluid horen, dat ook een leven waarin arbeid geen rol kan spelen voor de betrokkene en zijn omgeving een diepe zin kan hebben. IJMUIDEN. Een inbraak in de ge meentelijke school voor visserij en scheepvaart, aan de Havenkade, moet op de dader een teleurstellende uitwerking hebben gehad. Nadat men door een klapraampje was binnengekomen kon worden geconstateerd dat de buit slechts zes gulden aan wissel geld bedroeg. Bestond de officiële daad van de staats secretaris bij de ingebruikname uit het openen van een reusachtig voorhang, dat één van de beide wandschilderingen van beeldend kunstenaar Bouke Ylstra bedek te, bij de voorzitter mocht dat het opsom men van geschenken zijn. Daarbij viel het cadeau dat de personeelsvereniging van Hoogovens, „De Gieteling” bijdroeg op. „De Gieteling”, die onlangs haar jubileum vierde, vond het niet meer in deze tijd passen een uitgebreide en kostbare recep tie te geven, doch wilde het daarvoor gespaarde geld besteden aan een instelling voor lichamelijk en geestelijk gehandi capten. Zo kwam „De Tunnel’” in het bezit van een aanzienlijke muziek- en geluidsinstallatie ter waarde van 3600 gul den. Om het bedrag keurig af te ronden werd daar nog een hoeveelheid aan mu- ziekcassettes bij gedaan ter waarde van vierhonderd gulden. IJMUIDEN. Het buurtcentrum De Spil aan de Meeuwenlaan 2 in IJmuiden is erg blij met een financiële schenking van het Anjerfonds Noord-Holland die hij dezer dagen mocht ontvangen. De Spil had hard een nieuwe vloerbe dekking nodig en richtte onlangs een verzoek tot het Anjerfonds om hulp. Niet tevergeefs: het buurthuis kreeg tweedui zend gulden toegewezen. De marmoleum- vloerbedekking tot dusver een wens droom, kan nu gerealiseerd worden. IJMUIDEN. Bij de Zuidersluisweg reed zondagavond de bestuurder van een personenauto tegen een houten schrikhek, dat daardoor over een lengte van zes meter werd vernield. De auto werd aan de voorzijde beschadigd. De bestuurder, een 40-jarige IJmuide- naar, verklaarde dat de bestuurder van een tegemoet komende auto nogal erg links door de bocht kwam, waardoor hij moest afremmen en slipte. IJMUIDEN. Een 26-jarige staalgieter, afkomstig uit Alkmaar, is ernstig gewond opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis van Beverwijk. Bij het afgieten van blok vormen in oxystaalfabriek II van Hoogo vens IJmuiden kwamen, door ontsnappend gas spatten vloeibaar staal uit een vorm, waardoor de gieter werd getroffen. Hij kreeg twéedegraads brandwonden aan beide handen en derdegraads brandwon den op zijn rug en achterhoofd. Namens de gemeentebesturen van de vijf gemeenten die deelnemen in het soci aal werkvoorzieningsschap „De Tunnel”, bood burgemeester W. M. B. Bosman van Velsen. vijfentwintig rovale bloembakken worden van het aan. De burgemeester noemde het een merkwaardige conincidentie dat in een tijd dat men er over bezig was of drie ge meenten ai of niet een drieëenheid zouden gaan vormen vijf gemeenten bezig wa ren met één project. Hij sprak voorts de Tunnel” er de beschutting zuilen vinden hoop uit dat de werknemers van „De die zij nodig hebben. Op de foto één va1/ de wagens die het verkeer dwingen langzaam te rij den, met achter zich een lange sliert auto’s. Van de postduivenhoudersvereniging „De Snel- vlieger” in IJmuiden namen 256 duiven deel aan een wedvlucht van Compiègne af over een af stand van 365 km. De lossing van de duiven ge schiedde om 5.45 uur. Een duif van F. Daal- huizen-Plug bereikte als eerste het hok om 8.54.49 uur; de laatste prijsduif om 9.30.26 uur Wederom een snel concours; de eerste duif vloog ruim 115 km. p. uur; het is een van de eerste duiven in de afdeling; Daalhuizen-Plug won voor de tweede maal in successie de eerste prijs. De uitslag was als volgt: F. Daalhuizen-Plug 1 4 22 25 44, J. Koom 2 12, S. Voet en zn. 3 24 48 52, J. Wijker 5, C. M. Koks jr. 6 11 30 43, W. A Rolvink 7, A. Warnaar 8 14 23, C. Zwa nenburg en zn. 9 33, A. Koerts 10 42, N. Dan- kelman 13, H. Boddeke 15, P. Schotvanger 16 41 47 49, K Klepper 17 18 26 27 35. B. Visser 19 28 34, F. de Boer 20 21, A. V. d. Zee 29 50, Chr. Prins 31 40, Jac. Broek 32, J. Minneboo 36 46. Maandag zijn enkele weggedeelten van de westelijke rijbaan van Rijks weg 9 ten zuiden van de Velsertunnel geteerd en met een nieuw laagje split bedekt. Het verkeer heeft de gehele dag met aanzienlijke vertragingen te maken gehad. Deze werden niet al leen veroorzaakt doordat de wegge- oruikers tijdens de eigenlijke werk zaamheden over de linker of rechter ■■ijbaan moesten rijden, maar ook door een streng verkeersgeleidings- systeem. Om slippartijen en het ver nielen van voorruiten door opspat tend split te voorkomen voegden zich Nadat de heer Witte tenslotte de hoop had uitgesproken dat de drempelvrees voor een werkvoorzieningscentrum als „De Tunnel”, die vooral ook bij opdracht gevers nog dikwijls voorkomt, in de toe komst geheel zal mogen verdwijnen, mochten de genodigden onder aanvoering van het bestuur van het schap, dat de staatssecretaris begeleidde, het nog naar nieuw ruikende gebouwencomplex bezich tigen, waarna men nog op informele wijze bijeen bleef in de kantine van „De Tun nel”. G. Rietkerk, het voorhang dat één van de twee wandschilderingen van de kunstenaar Bouke Ylstra uit Dordrecht bedekte. in de files auto’s telkens verschillen de wagens van onder meer Rijkswa terstaat Deze reden niet harder dan tien a vijftien kilometer en brachten door dit slakkegangetje grote groe pen auto’s veilig over het weggedeelte oegrensd door de viaducten van Rijksweg 6 en de Hoofdstraat in Santpoort. Deze verkeersgeleiding heeft tot ver in de avond geduurd en heel de nacht is men paraat geweest om onmiddellijk in te grijpen bij overtreding van de voorschriften. Voor vandaag achtte men deze extra maatregelen niet nodig te hebben Tenslotte wenste hij de vijf IJmondge- meenten Beverwijk, Castricum, Heems kerk, Uitgeest en Velsen, geluk met de tot standkoming van het fraaie centrum aan de Cruquiusweg. Tevoren had de voorzitter van het soci aal werkvoorzieningsschap „De Tunnel” de heer Th. C. Witte, wethouder voor Sociale Zaken in Velsen, in een wel komstwoord tot de staatssecretaris en de andere genodigden, een overzichtelijke te rugblik in de jongste historie van het werkvoorzieningsschap geworpen. Hij be dankte daarin ook diegenen die zich had den ingespannen om „De Tunnel” in het korte tijdsbestek van iets meer dan een jaar van de grond te krijgen. In dit verband noemde hij ir. D..N Dammers, directeur van de dienst Openbare Werken van de gemeente Velsen, die de voorberei ding en het ontwerp van het nieuwe complex onder zijn leiding had genomen. Daarbij klonk onmiddellijk de naam van de architekt, de heer H.A. Peters, die uiteindelijk in een minimum aan tijd het definitieve ontwerp gereed heeft gemaakt, en van de hoofdaannemer, de firma Hol leman en Zn. uit Santpoort. Later op de middag liet de heer Witte zijn gedachte enige ogenblikken uitgaan naar zijn voorganger, wijlen wethouder J. van Leeuwen, die vorig jaar om het leven kwam, en die juist in du beginfase van „De Tunnel” een maximum aan werk heeft verzet. Mevrouw van Leeuwen kreeg als blijvende herinnering een kera miek bloemenvaas, waarin „De Tunnel” in reliëf was aangebracht, aangeboden en deze was voor deze gelegenheid gevuld met een veelkleurig boeket bloemen. Woonwagencentrum. Het bestuur van het Woonwagencentrum IJmond ver gadert 30 juni in het Centrumgebouw aan de Communicatieweg. Op de agenda van de vergadering welke om acht uur ’s a- vonds aanvangt staat onder meer de aan leg van een sloopterrein. Slachthuis. Op maandag 3 juli ver gadert om acht uur ’s avonds in het raadhuis van Heemskerk het algemeen bestuur van het Rechtspersoonlijkheid be zittend lichaam „Vleeskeuringsdienst- Slachthuis IJmond”. Op de agenda staat de benoeming van de her J.H. Naafs tot plaatsvervangend directeur. Ook in de keuze van de naam van het werkvoorzieningscentrum had mr. Riet kerk zich verdiept, getuige zijn overpein zing dat voor velen de stap naar de sociale werkvoorziening vaak een stap in het onbekende is, evenals ook het binnen gaan van een tunnel voor sommigen een gevoel van onbehagen met zich mee brengt. Doch hij trok ook een iets positie ver klinkende parallel met de woorden „Hopelijk zal er ook het besef zijn, of groeien, dat men een doorgang passeert, op weg naar nieuwe mogelijkheden en nieuwe kansen. Hopelijk zal ook de ver wachting leven dat aan het'andere einde van de tunnel een nieuw perspektief wenkt”. De staatssecretaris vermeldde dat het aantal werknemers bij de sociale werk voorziening in ons land tussen 1960 en 1970 met een kleine vijftienduizend was toegenomen en dat, wanneer deze morgen haar poorten zou sluiten, het aantal werk lozen met rond vijf en veertigduizend zou worden vermeerderd. W.M.B. Bosman bood namens de vijf gemeenten, Beverwijk, Castricum, Heemskerk, Uitgeest en Velsen, vijf entwintig forse bloembakken aan. Zoals in het geval van Hans de Rooyen die zijn hengel brak maar gelukkig dat hij al een paling h ad buitgemaakt. Zo doende kwam hij zelfs aan twee prijzen. Want naast de pechprijs kreeg hij ook nog een prijs voor die ene paling, want de resultaten waren nu eenmaal niet zo da verend, dat men met één vis niet bij de prijswinnaars behoorde. Integendeel, toen alle succesvolle hen- gelaartjes hun prijs al in ontvangst had den genomen was er nog een tafel vol prijzen over. Wedstrijdleider „Ome Arend” Kouwen- hoven had ook hiervoor een oplossing. Hij stelde alle „nul”-vissers in een rij op en slaagde erin bijna allen nog aan een prijsje te helpen, ook al dankzij het feit dat zo velen al waren vertrokken. De honderdvijftig deelnemers kwamen in totaal tot een vangst van 121 vissen. De meisjes deden het beter dan de jongens want zowel de eerste als de derde prijs ging naar iemand van het zwakke geslacht. Vermelding verdient dat er naast de individuele deelnemers ook een groep deelnam, namelijk de welpen van de IJmondtrekkers. Akela Wubbels was op het lumineuze idee gekomen om op deze wijze voor haar horde het seizoen af te sluiten. Twee welpen vingen een vis: Rudy van Rees en Marcel Boonstra. We nemen aan dat er voor het volgend jaar door deze welpen duchtig zal worden getraind Dë uitslag was: Yvonne Jongbloed 14, Adri de Raad 12, P. Kools 10, Hidde Bruinsweg 9, Wilja de Vos 8, Jan Folkstra 8, Irma Jongbloed 6, Steenmeyer 5, Cees Sikkens 5, Bert Hendriks 4. omdat maandag het split reeds be hoorlijk vastgereden is. De ingestelde naximum snelheid van vijftig kilo meter vindt men voldoende. IJMUIDEN. —IJmuiden heeft een nieuw amateurbandje, dat zich „The Alli gators” noemt. De kaaimannen hebben zich reeds zeer verdienstelijk gemaakt in Huize ter Hage in Driehuis, waar zij de bewoneers enkele genoeglijke uren bezorg den met hun optreden op een feestavond- je aan het einde van vorige week. Hun muzikale bijdrage paste zeer wel bij een door de bejaarden en het personeel zalf uitgevoerd program met onder andere solo- en samenzang en verdienstelijk ac teren, de teksten waren veelal eveneens van eigen huize. The Alligators zijn heel goed uitgerust met veel elektronische apparatuur, wel bij de tijd dus. Hun belangeloze medewerking in het Driehuizer bejaardentehuis zal, als het aan het wakkere bandje ligt, geen uittzondering zijn: The Alligators zijn van plan eventuele verzoeken om medewet' king zoveel als maar mogelijk is met „ja, heel graag” te beantwoorden. klokte de eerste om 11.01 uur. Laatste prijsduif om 11.20 uur. Door het prachtige weer had de vlucht een snel verloop. De voorlopige uitslag luidt: Van der Scheer 1 7 10, Schoone 2 8 11 13, Verduin 3 15 18, De Jongh 4 5, Ulehake 6 12, Klinkenberg 9 14, Suur- mond 16, Kay 17, Knapen 19. Van de postduivenhoudersvereniging „IJmui den” in IJmuiden namen 105 duiven deel aan een wedvlucht van Compiègne af over een af stand van 365 km. De lossing van de duiven geschiedde om 5.45 uur. Een duif van K. Metze- laar bereikte als eerste het hok om 9.06 uur; de laatste prijsduif om 9.30 uur. Weer een waai vlucht met snelheden van boven de 110 km per uur. De uitslag was als volgt: K. Metzelaar 1 en 11, M. Rutte 2 10 12, J. Kraaijenoord 3, A. J. Koster 4 7 13 16 21, A. J. Waal 5 9, Hoekstra en zoon 6 17 19, F. Piers 8 15, A. J. Busman 14 18, P. van Dongen 20. Zondag 18 juni werden 150 duiven van de P.V. „Snelle Wieken” in Santpoort om kwart voor zes vanuit Compiègne (359 km) gelost met z.w. wind. Qok deze zondag weer een vlucht met zeer hoge snelheden, waarbij generaalkampioen 1971 J. de Jonge weer eens op de voorgrond trad met een zeer vroege duif: 9.04.15 uur (6 min vóór op nr. 2). Tijd van aankomst laatste prijsduif9.33.58 uur. Uitslagen: J. de Jonge 1 23, comb. TaBo 2 18 22, C. Koks 3 16, W. Dekkers 4 28, E. Gor ter 5 10 12 24 27, S. Schenk 6, Jac. Kultwaard 7 8 14 20 21. A. Tabemal 9. G. v. Galen 11. P. Rozemeijer 13 19 29 30, C. V. Duijn 15 25, H. Kimman 17, P. Heeremans 26. Van de postduivenhoudersvereniging „De Bon te Duif” in IJmuiden namen 153 duiven ieel aan een wedvlucht van Compiègne af over een afstand van 361 km. De lossing van de duiven geschiedde om 5.45 uur. Een duif van J. Kalden- bach bereikte als eerste het hok om 9.04.24 uur: de laatste prijsduif om 9.27.45 uur. De voorlopige uitslag was als volgt: Kalden- bach 1 7 17, Heis 2 3 12 13 14, Bot 4 10 16, Dek ker 5 18 19 27, Heemskerk 6 25. Swart 8 9, Bo» 11 21 22, Broek 15 31, Bruijnes 20 23 26 28 30, Verschuren 24. Muiderman 29. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De commissaris der konin gin in de provincie Noord-Holland mr. F. Kranenburg heeft het voornemen om donderdag 10 augustus te half acht ’s a- vonds de gemeenteraad de gelegenheid te geven tot „inspraak” in verband met de benoeming van een burgemeester. Voor dat doel zal een extra raadsvergadering worden belegd onder voorzitterschap van de loco-burgemeester. De commissaris heeft burgemeester W. M. B. Bosman voorts verzocht hel burge meesterschap van Velsen nog tot 1 janua ri 1973 te blijven uitoefenen. HU heeft daar graag mee ingestemd. Zo kan nu de met veel overgave in 1970 aangevatte taak door hem worden afgerond, hetgeen de continuïteit van het gemeentebeleid ten goede komt. Na zijn toespraak opende de staats- Kaam 45 51. Van De IJmonden (zaterdagvliegers) namen 95 duiven deel aan een wedvlucht vanaf Noyon over een afstand van 340 km. De duiven werden om 7 uur in vrijheid gesteld. Van der Scheer f ■XX' 3*1 x ^SWx-x-x^s^y .XX

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5