Gerda is zeventien jaar en haar eerste roman is uit zien en er in een zien ommezien Heldenverhalen van de Chhau-dansers KRACHTIGE BENGAALSE DANS De Om goed te goed uit te m Stoeterij BADMODE 1972 van „VERDWAALDE VLINDERS” OVER POP-SCENE niet uitgeleend 9 BIJ DE FOTO'S TWEEDE ZOMERCONGERT donderdag 22 juni 1972 - 20.15 uur dirigent: HANS KORNAC solist: WIM STENZ - viool DINSDAG 20 JUNI 1972 (Van een medewerker) ScapinO'ballet van i Deze groep komt uit India, maar haar dansen verschillen hemelsbreed van alles wat we tot nu toe uit India op dat gebied gezien hebben. Het zijn krachtige krijgsdansen en niet min der dan zes van de negen programma- nummers gaan over de nederlaag of de dood van één of andere held of demon. Vergeet niet voor uw vakantie uw bad kleding aan te vullen TRIUMPH en NINA RICCI kleden u perfect HET ZAL U, vooral de brildraag- sters onder ons, wel niet zijn ont gaan, dat de soms zo vermale dijde bril steeds intensiever bij het modegebeuren wordt betrok ken. De ontwerpers leven zich uit en toveren ons bijwijlen ware kunstwerkjes voor ogen, hetgeen onlangs weer op de Salon de la Lunetterie in Parijs te constateren viel. Zeer moderne plastieken kunt u nu op uw neus laten balanceren. groepen in dit Holland Festival wil volgen, moet zijn klassieken wel ken nen. Greep de Bat-Dor Dance Com pany herhaaldelijk naar de bijbel voor zijn thema’s, dan zoeken de Chhau dansers uit Bengalen het weer in hun heldenverhalen uit de Ra- mayana (de geschiedenis van Rama) en de Mahabharata. V (Tmode NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST Concertgebouw Haarlem GORINCHEM Neêrlands jong ste romanschrijfster is 17 jaar en zij komt uit Utrecht. Diep in het geheim heeft zij verleden jaar haar boek „Verdwaalde vlinders” geschreven, dat eerst door twee Amsterdamse uit gevers is geweigerd, maar nu door Bruna is uitgegeven met een los pa piertje er omheen: „Romandebuut van 16-jarig meisje”. SANTPOORT Zeer aantrekkelijke prijzen de Uilenboom Geen Jan Wolkers? „Oh nee,, bah”. het misschien de film die haar Dus zij is geen uitgaanstype? Wat zou ze willen schrijven? Bé TER MAAT yy^fVVWVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVIAA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVI^^ CONRAD VAN DE WEETERING. Een Chhau-masker „Ik lees nooit. Hoogstens korte verhalen in weekbladen. Maar geen boeken”. deur toch wel ommezien goed is boeit? Ziet Gerda het schrijven als haar le venstaak? Dubbelzes-bril (linksboven) Fleurige en charmante combinatie: een wit wollen mousseline japon met licht groene dessinering, een creatie van Lanvin gecompleteerd met een modieuze zwarte stro hoed. De mannequin draagt een metalen Silhouette-brïl (rechts boven). Metalen zonnebril van Silhouette waarvan de aparte open brug en dito zijkanten direct in het oog springen (linksonder) Volumineuze zonnebril van syn thetisch materiaal (rechtsonder). Heeft de schrijfster zelf bij een pop groep gezongen? ,Oh nee! Het verhaal is helemaal ver zonnen. Ik heb het bij het luisteren naar platen zitten bedenken. Channel is fanta sie, de andere personages ook, al zit er soms wel iets in uit de werkelijkheid. Van dat platenmilieu weet ik eigenlijk niets af. Wel van het milieu van de hippies!”. „Ik kan mij niet heugen dat ik naar de bioscoop ben geweest”. vlug mee worden gedroogd. En dat met de vakantie voor de handig om er in een verzorgd uit te zien. kracht, waarna hij de boog opraapt en breekt. Als eerbewijs voor deze overwin ning mag hij dan met de schone Sita trouwen, die overigens, net als alle andere rollen door een man gedanst wordt, maar met die maskers en felkleurige gewaden valt dat nauwelijks op. Een ander opvallend aspect zijn de vele dieren die uitgebeeld worden. Er is een prachtig olifantenmasker, de oorlogsgod rijdt op een pauw en heeft achter zich dan ook een fraaie uitstaande pauwen staart en voor zich de kop en de hals van een pauw, er is een leeuw, een buffel en een aap. De meeste figuren zijn gewapend, ofwel met pijl en boog ofwel met schild en zwaard, het zijn dan ook krijgsdansen, die deze groep uit de heuvels van Purulia dansen. De première was in Amsterdam, op 23 juni treden de Chhau-dansers op in Rot terdam en op 24 juni in het Circustheater van Scheveningen. kom van Bruna is ze speciaal komen brengen op de receptie, met een bloem stuk, een vaas en een asbak”. Ze hebben zich overigens alleen, en dan nog beschei den, kunnen inrichten met het voorschot van 1.000,- dat de uitgever op het ma nuscript bad verstrekt. Gerda van Honk - zij noemt zich „Ger- ritje van Janne” naar haar grootmoeder uit Hekelom, die zo werd genoemd omdat zij met ene Janne was getrouwd - is al op haar tiende jaar met schrijven begonnen. „Allerlei verhalen, soms heel fantasierijk over koninginnen en zo, maar later ge woon over de werkelijkheid”. Toen kwam er opeens een hele roman. „Ik was hele maal niet van plan om die uit te geven, maar mijn vriendin las het verhaal en wilde het overtikken. Ze is er zelfs mee begonnen, maar toen kreeg ik van mijn vader een tikmachine en heb ik het zelf maar gedaan”. „Verdwaalde vlinders” is het verhaal van een Utrechts meisje dat, heel on- Utrechts, Channel heet en zangeres wordt bij de underground-groep Black Sensati on.” Ze beleeft liefdes en teleurstellingen, maakt kennis met drugs, krijgt een baby, maar niet de bijbehorende echtge noot. tenzij men Bengaals verstaat, want ieder nummer wordt voorafgegaan door een gezongen inleiding door een verteller in het wit. Sommige verhalen spreken ook voor zichzelf. Zo was het bepaald boeiend te zien hoe zes strijders om de beurt eerst een aantal virtuose sprongen uitvoeren (in het rond of hoog opspringen en neerko mend op de beide knieën) en dan probe ren een op de grond liggende boog op te rapen, waarna ze stuk voor stuk hun onmacht moeten toegeven. Tenslotte knielt één van de helden neer en bidt om AMSTERDAM. Het komende seizoen zal het Scapino-ballet drie nieuwe ballet ten uitbrengen. „Bach-Brandenburg-drie” can Charles Czarny op muziek van J. S. Bach gaat op 17 september in première. Dezelfde dag is dat ook het geval met „Divertimento” van Roberto Trinchero op muziek van Francis Poulenc. Nog geen datum is vastgesteld voor de première van „Out of blue” van Eric Hampton op muziek van John Cage. GROTE HOUTSTRAAT 26-30 HAARLEM AMSTERDAM Wie de dans-1 ontdekt door een professor uit Calcutta, 1 waarna de Fran&aise Milena Salvini in opdracht en met hulp van de Unesco, uit Programma: Moussorgsky - De nacht op de kale berg; Mendelssohn - Vioolconcert; Mendelssohn - Delen uit Midzomernachtsdroom; Borodin - Steppen- schetsen uit Midden-Azië. Entrée 3,50 (a.i.) c.j.p. geldig kinderen tot 12 jaar 1, Kaartverkoop en plaatsbespreken bij het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, van 10-3 uur, telefonisch 32 09 94 van 12-3 uur. vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvwvvwvw Haar modejournaal UVUVWWUVUlAAAAAAAAAAAAMAAAAAAAAAAAe WAT BIJVOORBEELD te zeggen van een exemplaar in de vorm van een dubbele zes? Overigens grappig als het toevallig uw geluksgetal is. Achter twee enorme glazen en een nog volu mineuzere lus uitlopend op de brug, kunt u zeer mysterieus uw gezicht vrijwel geheel verbergen. Niet te ont kennen valt dat zulke brilletjes zeker lot de blikvangertjes mogen worden gerekend. Anderzijds moet zo’n kost baar montuur wel even langer mee dan een maand. Een iegelijk raakt snel op die extravagantie uitgekeken en de kans dat een grapjas fluks de lachers op zijn hand krijgt met de kreet: „Geef mij maar liever dubbelblank, dan dub- belzes” is niet gering. Dat huwelijk vond plaats in Gorinchem, waar Gerda en Rini nu een bovenhuis bewonen in een winkelstraat. „Het was een enorm fijn moment, juist op de dag dat we trouwden, kwamen de eerste exemplaren van de pers. Meneer Beuse- DAAROM OVER naar de „Silhouet - te”-brillen van een Oostenrijkse ont werpster. De monturen zijn wat min der wild, doch daarom niet minder modieus. Silhouette heeft zowel model- als zonnebrillen. Metalen exemplaren kregen leuke neusbruggen en fantasie rijke veren. De synthetische, vrij forse modellen hebben de meest gloedvolle kleuren en zijn soms voorzien van metalen versieringen op de veren. Met een montuur gaat het veelal hetzelfde als met een kapsel of met een bepaalde make-up. U en ik willen wel eens wat anders. En dat u dan meer dan één bril moet hebben zal niemand meer verrassen. Immers met dat enige tijd geleden gekozen kapsel- tje iut uw gezicht azl de vorm van het montuur totaal anders kunnen en moeten zijn dan wanneer u uw haar nu bijvoorbeeld in krullen op uw „Dat is een groot woord, maar het is erg belangrijk voor mij. Als ik nu in de winkel dat boek zie liggen, en ik denk aan die ouwe klapper waar dat manus cript inzat..”. Het Louvre had de steen te leen ge vraagd voor een grote tentoonstelling ter gelegenheid van de 150ste jaardag van de vertaling van de hieroglyfhen door de Franse geleerde Jean-Francois Champolli- on. LONDEN (AP). Het Brits Museum heeft een verzoek van het Parijse Louvre afgewezen om de Steen van Rosette te mogen tentoonstellingen. Deze steen, die in 1799 door het Franse leger in Egypte werd gevonden, bevat de sleutel tot de ontcijfering van het Egyptische hierogy- fen-schrift. Er staat namelijk e% tekst in dit schrift op met daaronder een vertaling in het Grieks en het Demotisch schrift. In een romantisch paardespul, anno 1780 met een riant terras, een wandel terrein van bijna 6000 m2 en een eigen parkeerterrein, vindt u het juiste sfeertje voor diners, recepties, koude buffetten en feesten van uiteenlopen de aard. Het hoofd van de afdeling Egyptische oudheid van het Brits Museum, zei dat „er zekere dingen in ieder museum zijn, waarvan de bezoeker verwacht dat ze er zijn en die normaal gesproken niet wor den uitgeleend”. In plaats van de echte steen heeft het Brits Museum het Louvre nu een plastic copie (nog geen 300) van de Steen van Rosette aangeboden. Dit soort dansen werd pas in 1961 in een afgelegen streek in West Bengalen DE BORSTEL KAN een soort van familiebezit worden, want behalve moeder kunnen ook papa, zoon- en dochterlief er naar hartelust mee droogborstelen, touperen en enigzins golven, ja, zelfs de hond kan er fijn Die schrijfster heeft Gerritje van Janne, maar dat is een pseudoniem. Haar ware naam is Gerda van Honk, of liever, dat was haar naam tot twee weken geleden. Toen is zij getrouwd met Rini de Vries, een huwelijk dat door de uitgever „onge dwongen, in meer dan één betekenis” wordt genoemd. „Dat wel, we gaan graag naar de jonge- rensciëteit hier in Gorinchem. Daar heb ben we ook onze bruiloftreceptie gehou den”. Als mevrouw Gerda de Vries is zij nu in Gorinchem in de leer voor facturiste bij een firma in auto-onderdelen, maar erg enthousiast is zij daar voorlopig niet over „Ik voel mij net een verlengstuk van de machine”. Het verteltalent heeft zij, naar zij weet, van haar moeder. Die kon vroeger prachtig sprookjes vertellen. Zelf heeft zij één keer voor een opstel een negen gehad, maar dat was op de huishoudschool: „Zoveel kregen we daar niet van, het was meer het zakdoekje wassen”. verschillende dorp Va de beste dansers bij elkaar zocht en uit enkele voorstellingen, die normaal van zeven uur ’s avonds tot laat in de volgende ochtend duren, de hoogtepunten selecteerde en tot een, voor ons overzichtelijk programma samenvoeg de. In Purulia worden deze verhalen gedu rende de heetste maanden van het jaar gedanst om de góden goedgunstig te stem men, zodat ze regen zullen zenden. Daar het in feite volksdansen zijn, in de variatie niet overdreven groot en nadat we onze ogen hebben uitgestaard op de letterlijk schitterende kostuums (alle dan sers zijn behangen met hoofdtooien, ves ten en schaamdoeken van louter glinste rende pareltjes) en prachtige maskers in groen, blauw, zwart, wit of huidskleur, waarvan er zelfs één bestaat uit tien blauwe maskertjes naast elkaar (minstens een meter breed) ieder bekroond met een gouden hoofdtooi, begint het wijdbeens stampen op tromgeroffel van drie ketel trommen en twee tweevellige dorpstrom- men en het snerpende geluid van de shahnai (een soort hobo) gauw te verve len. Het scheelt natuurlijk als je de verha len kent waarbij het vlijtig vooraf lezen van het programma zeer dienstig kan zijn, voorhoofd en langs uw oren laat val len. Bekijk het zelf maar eens! Hoe dan ook, verandering van haar doet brillen. NU WE HET TOCH over al dan niet weerbarstige haren hebben, een nieu wigheid je, dat voor veel dames wel licht een andere dimensie geeft aan de niet of wel bestaande haarproblemen. Carmen Curler Company heeft deze maand naast de bekende elektrische haarkrulset een zogenoemde Air Brush op de Nederlandse markt ge bracht. Deze heteluchtborstel droogt uw haar in de kortst mogelijke tijd (lang haar in ongeveer een kwartier), maar u kunt het met dit apparaat bovendien nog zo fraai mogelijk mo delleren. „Niet meer hetzelfde. Ik denk dat het zal gaan over wat ik de laatste tijd heb meegemaakt, dingen die me hebben aan gegrepen, die ik fijn vond, of niet. Ik weet niet wat er in de toekomst gaat gebeuren, maar ik hoop een goeie schrijf ster te worden”. ,Ik wil de mensen graag iets duidelijk maken. Dat de onderlinge verhoudingen moeten veranderen. Niet de naaste buren zien als de meest giftige personen op de wereld. Een beetje meer begrip! Maar hoe zou ik daar over een paar jaar over denken? Alles verandert zo vlug”. Voelt zij zich verwant met andere schrijvers GERRITJE VAN JANNE

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9