Revolutionaire infiltratie van Brit Brabantse Deurne moet beginnen in STAFFORD SMITH WIL EUROPESE GOOIEN DRAVERSMARKT OMVER Betty Stöve eerste geplaatst voor tennistitel Wimbledon T erlingen vervangt Koomen Streuer naar Geen Nederlandse rol in Zwitserse Ronde Fin Vaatainen wellicht niet naar O.S. Laseroms daagt F eyenoord voor rechter Wiederkehr prees Ajax FC Groningen CRICKET i waterpolozevental Charles Urbanus en Arnoud Blom in selectie Sijbrands in Suikerdamtoernooi Opnieuw miniem verlies voor 17 m 16 WOENSDAG 21 JUNI 1972 Doel Experiment DEURNE. Dick Stafford Smith is enkele maanden geleden praktisch geruisloos Nederland binnengekomen. Maar het zal niet lang duren of zijn naam (als grote man achter het Deurne Ren Syndicaat) zal net zo’n begrip zijn als die in Engeland al is. Dick Stafford Smith gaat namelijk de hele renwereld in Noord-Europa op zijn kop zetten. En als centrum voor zijn activiteiten heeft hij het Brabantse dorpje Deurne uitgekozen. 2,95 deeerste wegwerpaansteker i (Van onze sportredactie) (Van onze honkbalmedewerker) ADVERTENTIE i Een tweede overweging van Stafford Smith om in Deurne zijn experiment te starten was de nabijheid van de E-3. Een hoofdweg van Noord-Duitsland die in de toekomst tot in Portugal moet komen. De Stafford Smkth heeft in zijn (paarden) verleden al duidelijk gemaakt een mens van de toekomst te zijn. Op het gebied van fokken heeft hij jaren geleden Enge land op zijn kop gezet door zijn uiterst dat dat kan voor (Van onze sportredactie) GRONINGEN. FC Groningen heeft zijn tweede aankoop gedaan. Na Ab Grit- ter van ACV komt de 21-jarige Jan Streuer van FC Twente naar Groningen. De Enschedeërs houden overigens een op tie op Streuer, die voor één jgar heeft getekend. Harrison toch gelost. De leider in het algemeen klassement, Pfenninger, moest als enige Zwitser de eindsprint gaan uit vechten tegen drie Italianen, Dancelli, Schiavon en Lanzafame, een Portugees Agontinho en een Fransman Pingeon. Het was onbegonnen werk. Dancelli sprintte naar de etappezege, Pfenninger werd vijf de. Algemeen klassement: 1. Louis Pfen ninger 25.09.10, 2. Roger Pingeon 25.09.25, 3. Dancelli 25.09.27, 18. Schepers 25.35.48, 26. Tabak 25.40.37, 40. Vianen 25.54.55, 46 Karstens 26.01.06, 52. Krekels 26.10.05, 56. Prinsen 26.16.40, 57. Harings 26.20.42. BOEDAPEST. Het Nederlandse wa- terpolo-zevental heeft dinsdag bij het in ternationale toernooi in Boedapest voor de tweede achtereenvolgende maal met één doelpunt verschil verloren. Nadat maan dag Joego-Slavië vier seconden voor tijd het winnende doelpunt maakte versloeg nu het snelle team van de Verenigde Staten Nederland met 6-5. Halverwege had Nederland nog een voorsprong van 4- 3. De tussenstanden: 3-1 1-2 0-2 1-1. West-Duitsland, dat zondag van Neder land verloor, zorgde dinsdag voor een verrassing door gelijk te spelen (3-3) te gen Joego-Slavië. Het doel hiervan: „Des te meer onder komens ik heb, des te meer gelegenheid ik heb om paardeninteresses in de buurt van het centrum in te zetten”. En zoals gezegd, het gaat Stafford Smith er om dit jaar door te drukken; naam te maken. „DRS moet c zal een begrip worden. En dat moet dit jaar lukken. De paarden zijn er goed voor, de accomodatie is er goed voor, kortom het kan niet mislukken” Zijn debuut op de Nederlandse banen zal over een week of twee zijn, zo snel mogelijk in ieder geval want Stafford Smith is al laat. Veel te'laat, het rensei zoen is in Nederland al begonnen. „We moeten het dan ook zien te makegn in de tweede helft van het seizoen”, aldus Staf ford Smith. Op het ogenblik valt er uitwendig in Deurne nog weinig te zien. Een gedeelte van een oude boerderij is, in ijltempo, verbouwd tot paardenstal. Het enige wat de enorme plannen van Stafford Smith een klein beetje onthult, is een enorm bord waarop in krachtige letters „Deurne Ren Syndicaat” staat geschilderd. Maar binnen de muren heeft Stafford Smith zijn eerste verrassing voor het Nederlandse ren- wereldtype verborgen: elf paarden van een kwaliteit als in Nederland nog nooit op de baan is gebracht. Pure winnaars, maar zy zyn nog slechts de voorbode van wat Stafford Smith nog in de loop van het seizoen naar Nederland zal halen. Ben de Brouwer van Sparta, die aan vankelijk bestemd was voor de le honk- positie, is daarvoor te licht bevonden en derhalve uit de selectie verwijderd. Ton ter Neuzen, die vorige week werd uitgenodigd alsnog tot de selectie toe te treden, heeft voor de eer bedankt. Ook uit de selectie verdwenen is de Spartaan Kramer Freher, dit tengevolge van een knieblessure, die operatief ingrij pen noodzakelijk maakt. Fortuna SC heeft dinsdag twee spelers gecontracteerd. Van streekgenoot Roda JC nam FSC de 22-jarige linkerspits Willy Brasse over terwijl de 24-jarige Bart Sto vers een aanvallende middenvelder, van Vitesse werd gekocht. De gemeenteraad van Dordrecht heeft dinsdag besloten het betaalde voetbal in de gemeente te subsidiëren onder voor waarde dat de naam van DFC wordt veranderd in FC Dordrecht. Het besluit houdt in een jaarlijkse subsidie van 25.000 gedurende drie seizoenen. Voorts zullen de aan DFC verleende voorschotten tot f 100.000 worden kwijtgescholden Dit alles is geschied onder voorwaarde dat ook het bedrijfsleven een bijdrage zal leveren. Deze gaat de ronde van Frankrijk ver slaan samen met Jean Nelissen en Fred Racké (als Racké tenminste dan hersteld is van verwondingen opgelopen bij een auto-ongeluk). HAARLEM. Bondscoach Ron Fraser heeft enige wijzigingen aangebracht in de selectie van het Nederlands honkbalteam. Aan deze selectie zijn toegevoegd de coming-man van OVVO. werper Charles Urbanus en Nicolsachtervanger Arnoud Blom. Met de laatste zijn nu negen Raak Nicolsspelers bij de selectie ingedeeld. Definitie! is ook het deelnemen van de oud-wereldkampioen Andreiko en Koe- perman (beiden Rusland), Gantwarg (win naar van het Suikerdamtoernooi 1971) en de Zambiaan Vall. Uitgenodigd zijn voorts een vierde speler uit Rusland, de Neder lander Frank Drost, de Senegalees Baba Sy e n de Amerikaan Carl Smith. Een twaalfde speler zal nog worden geïnvi teerd. Gelijktijdig met dit toernooi zal in Amsterdam het eerste officiële leugdwe- reldkampioenschap worden gehouden De International Dambond heeft de Suiker- stichting Nederland toestemming verleend de organisatie van dit evenement voor de (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. De transferproblemen bij Feyenoord stapelen zich steeds verder op. Gisteren werd bekend dat de Rotter damse club voor de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. G. L. Reu- der, is gedaagd door Theo Laseroms. De 32-jarige verdediger, wiens contract per 1 juli is opgezegd, wil via een kort geding, dat morgenmiddag wordt behandeld, ge daan krijgen dat Feyenoord het voor hem gev aagde transferbedrag laat vallen, zo dat hij voor drie mille naar een andere club over kan gaan. De prijs die de Rotterdammers voor „de Tank” vragen heeft al enkele gegadigden afgeschrikt. Laseroms is bang dat als Feyenoord hem na 1 juli geen nieuw contract aanbiedt, hij volgend jaar geen betaald voetbal meer zal kunnen spelen, omdat hij voor de gevraagde prijs waar schijnlijk niet verkocht zal worden. BERLIJN. Gustav Wiederkehr, de 67-jarige Zwitserse voorzitter van de Eu ropese Voetbal-Unie heeft dinsdag in Oost-Berlijn Ajax lof toegezwaaid voor de aanvallende speelwijze, die deze club heeft ontwikkeld. „Samen met het natio nale elftal van West-Duitsland heeft Ajax bewezen, dat het tijdperk van het „cate- naccio” in al zijn variaties voorbij is”, aldus Wiederkehr. Minder gelukkig toonde de Zwitser zich met het volgens hem nog steeds toene mende geweld op en rond het voetbalveld. Hij verweet met name de publiciteitsme dia, dat zij weinig opvoedkundig te werk gaan. De thans 31-jarige Fin zei dat hij niet wist aan welke races hij nog voor de Spelen zou kunnen deelnemen. De blessu re die Vaatainen reeds heeft opgelopen in 1964, hindert de Fin nu reeds twee weken waardoor zijn deelneming in München ernstig in gevaar is gekomen. De Europese kampioen kondigde tevens aan dat hij aan het eind van dit jaar in ieder geval zou stoppen met atletiek. „Ik wil nu wel eens wat geld gaan verdienen en ophouden met op tijd te lopen”, aldus Vaatainen. Nu de leden van de prof groep van Lamar Hunt niet op Wimbledon spelen, zijn alleen Stan Smith (VS), die in 1971 de finale verloor tegen John Newcombe, en de Roemeen Ilie Nastase voor het tweede achtereenvolgende jaar geplaatst: Smith als eerste en Nastase als tweede. De consequenties van de plaatsing bij de dames, waar titelhoudster Evonne Goola- gong eerste staat, is dat de Australische Chris Evert (VS), die als vierde is ge plaatst, kan or/moeten. In internationale tenniskringen zit men vol verwachting uit naar de eerste wedstrijd tussen dit twee tal. De 17-jarige Chris Evert, die vorig jaar al de aandacht trok, had afgelopen week een zeer groot aandeel in de over winning van de Verenigde Staten op Groot Brittannië in de strijd om de Wightman-cup. Evonne Goolagong, die dit jaar nog weinig opvallends heeft gedaan, verloor onlangs in Parijs de Franse titel aan Billie-Jean King. De kleine Ameri kaanse is als tweede geplaatst. Bij de heren hebben slechts twee van de acht geplaatsten een niet-Europese nationali teit. Bij de dames is het juist omgekeerd. De enige Europese vertegenwoordigsters zijn Virginia Wade (GB) en Francjoise Durr (Fra). Stan Smith is dinsdag zijn warming-up begonnen met een overwinning met 7-5 6- 4 op de Italiaan Antonio Zugarelli. Het was een partij voor de eerste ronde van het kampioenschap van Queens. AMSTERDAM Wereldkampioen Ton Sijbrands heeft de uitnodiging geaccep teerd voor de grootmeestergroep van het vierde Suikerdamtoernooi dat van 18 tot en met 29 december in Amsterdam wordt gehouden. Ook Harm Wiersma, tweede in het wereldkampioenschap dat kortgeleden in Hengelo werd gehouden, zal aan het toernooi deelnemen. Hans Jansen, de 15- jarige Emmenaar, die vorig jaar in de meestergroep zegevierde, heeft weneens de i nvitatie voor de grootmeestergroep aangenomen. LUGANO. Voor de derde maal had Sepp Vögeli, de organisator van de Zwit serse ronde, de hoogste pas van Zwitser land, de Nufenen (2480 m.), in het schema opgenomen. Tweemaal moest hij wegens te zware sneeuwval het parcours verleg gen, nu kreeg hij eindelijk zijn zin. De weg was ingesloten door een hoge sneeuwmuur. maar een stralende zon be geleidde de t aravaan naar boven. Op kop pedaleerde de Italiaan Schiavon, die 40 sec. voorsprong had op de Portugees Agostinho en 1.45 op een langgerekt pelo ton, waarin al de favorieten voor de eindzege. In de afdaling ging de Italiaan Caverzasi er vandoor. Met Agostinho in zijn spoor haalde hij de koploper Schia von in, waarna hij op 66 km. van de start met een felle tussensprint zijn twee met gezellen verliet en alleen verder ging. Het peloton, waarin de Nederlanders opnieuw geen opvallende rol vertolkten, reageerde aanvankelijk totaal niet en op de helft van de koers was er reeds een half uur vertraging op het schema. Lang heeft Caverzasi echter niet van zijn vlucht genoten, toen het de groten in het peloton begon te vervelen en het tempo even werd verhoogd was het snel gedaan met de vluchtelingen. Altijd aanwezig. Altijd attent. En vriendelijker: een puik mechaniek, Om de toekomstvisie en de realisatie van dit plan wordt ook al naarstig ge werkt. Naast deze plannen heeft Stafford Smith nog een gigantisch laatste plan in wording: een Europese totalisator. In het kort houdt dit in: bijvoorbeeld een Neder lander wedt op een koers in Spanje. Hiervoor is Stafford Smith in onderhan- deling met verschillende computermaat- schappijen om een zo effectief mogelijk concept te ontwerpen. Het hoofdcentrum zal in Luxemburg komen, vanwaar ook de coach wordt bepaald. „Binnen enkele ja ren zal het zo zijn dat je de straat maar in hoeft te lopen om een ticket te kopen op een koers waar ook in Europa. De grootste moeilijkheden hiervoor zijn nog te overwinnen in Nederland, maar op het NDR (Stichting Nederlandse Draf- en Rensport) heeft men mij de verzekering gegeven, dat het wedden buiten de baan ook in Nederland binnan afzienbare tijd mogelijk zal zijn”. Maar op het ogenblik is Stafford Smith van al zijn omzwervin gen door Europa nog het meest in Neder land, in Deurne. Hier staat het begin van alles. Het begin dat binnen twee jaar zal zijn uitgegroeid tot een internationaal be grip. met alle respect voor je duim. I En mooier. In uw eigen kleur of de jongste modetint. Hapert nooit, tot alle gas ontstoken is... om dan als vrienden uit elkaar te gaan. In Engeland op zijn basisbedrijf, The Chevely Park Stud, dat dateert uit 985 na Christus, heeft hij nog een paar kanonnen achter de hand die Nederland en Europa rijp moeten maken voor zijn ideaal: een gigantisch paardensportcentrum in Deur ne. Op papie- is de zaak uitgewerkt. In 1972 (dus dit jaar) het pzetten van de Deurne renstal. Naam maken in Europa door interessante koers' n te winnen (Stafford Smith: „Ik heb er de kwaliteit voor”). Kortom naam naam maken voor fase twee, gepland in 1973, de fokke rij. Stafford Smith: „Wanneer in in Eu ropa, ook in Nederland, de aandacht op Deurne heb gevestigd kan fase twee niet mislukken. De paardeneigenaars zullen dan namelijk naar mij toe komen met hun merries om ze door mijn hengsten te laten dekken. En hiermee heb ik de belangstelling bij die mensen, die ik nodig heb om fase drie „een heel paardensport centrum, gepland in 1974, van de grond te krijgen””. Dit centrum staat Stafford Smith ook al heel gedetailleerd voor ogen. Er zou een renbaan, een draversbaan, hotels, alles wat maar enigszins in recreatievorm bij de paardensport is in te passen, verrijzen. Totale kosten van dit project: honderd miljoen gulden. Dick Stafford Smith ver trekt of verbloost niet bij het noemen van dit bedrag. Mijn ervaring, of beter ik ben ervan overtuigd, is dat ik met die mensen die ik op het oog heb, dit geld los zal krijgen als fase één en twee succesvol zijn verlopen. En in dit succes heeft hij een rotsvast vertrouwen. Zeer kernachtig verklaart hij: „Ik haat falen. Persoonlij ke sentimenten ken ik niet. Als ik iets opzet, moet het een succes worden. Daar doe ik alles voor en dat eis ik ook van de mensen die voor mij werken”. Het waar om van Deurne is wel verklaard door Stafford Smith. Op een bloknootvelletje maakt hij bliksemsnel een schetsje van Noord-Europa en taxeert het aantal men sen dat binnen zijn „kringetje” (Neder land het Roergebied, België en Noord- Frankrijk) oont op 25 miljoen. Allemaal mensen die gerecreëerd moeten worden En wat is een betere vorm van recreatie dan paardensport?” LONDEN. Voor de eerste maal in de geschiedenis van Wimbledon is een Ne derlandse als eerste geplaatst. De eer is voor de Rotterdamse Betty Stöve die met Billie-Jean King officieel als favoriete geldt voor de titel in het dames dubbel spel. Het Nederlands-Amerikaanse duo veroverde enkele weken gelden de dub- belspeltitel by de open kampioenschappen van Frankrijk, die in Parijs werden ge houden. Een grote verrassing was het feit dat Clark Grabner (VS), één van ’s werelds beste specialisten op grasbanen, niet ge plaatst is voor het herenenkelspel. De Amerikaan, die vier jaar geleden door drong tot de halve eindstrijd en twee maal in de kwartfinales speelde, heeft van alle deelnemers de indrukwekkendste lijst resultaten in grasbaan-toernooi. Ook Tom Gorman (VS), die vorig jaar in de kwartfinales Rod Laver (Aus) uitschakel de, kon geen genade vinden in de ogen van het plaatsingscomité. inwoners van dit gebied zitten op maxi maal tweeëneen half uur rijden van Deur ne. Met deze E-3 is alles begonnen voor Stafford Smith. Als plannenmaker (een man die zuiver in de toekomst werkt) van beroep met als nevenbron van inkomen het gigantische paardenspel zag hij hier ongekende mogelijkheden. Zijn sprong naar het vaste land zou in Deurne starten om hierna langs de E-3 naar het Zuiden af te zakken. Zijn volgende stops zijn inmiddels ook al vastgesteld. In de buurt van Parijs heeft hij zijn tweede, in de Pyreneeën zijn derde, en in Portugal zijn vierde paardenstal gepland. Deze lannen zijn al in een zover gevorderd stadium, dat binnen twee maanden de opening van de stal in de buurt van Parijs (Stafford Smith: „Naar het voorbeeld van Deurne”) zal worden geopend en waarschijnlijk nog voor het einde van dit jaar de beide andere centra. HELSINKI. Juha Vaatainen, de Eu ropese kampioen op de vijf en tien kilo meter, heeft dinsdag in Helsinki tijdens een persconferentie verklaard dat een nieuwe blessure aan zijn knie zijn voor bereidingen voor de Olympische Spelen van München ernstig heeft verstoord. Onder aanvoering van Pfenninger, Spahn, Dancelli, Pingeon, Harrison, Wehr- 11, Schiavon en Lanzafame rukte deze groep snel naderbij en na 88 km. had zich een kopgroep van tien man gevormd, die met 3.30 minuten voorsprong op een tweede groep van 27 renners, de koers regeerde. Het bleek de beslissende klap te zijn geweest. De groep bereikte ongebro ken de eerste straten van Lugano, maar toen werden Spahn, Wehrli, Caverzasi en progressieve manier van handelen. Zo ontwikkelde hy een manier om venerische ziekten bij merries tegen te gaan. Een vinding die in de tijd, vijf jaar geleden, uiterst revolutionair was, maar nu alge meen wordt gehanteerd. „Daarom ook weet ik dat het nu zal lukken. Oké, in het begin zullen ze zeggen wat doet die idioot van een Stafford Smith in Deurne. Maar nadat ik deze naam heb geïntroduceerd door middel van de letters DRS zullen dezelfde mensen snel genoeg zeggen: Hij lapt het weer”. HILVERSUM. Theo Koomen zal niet als verslaggever voor radio en TV naar de Tour de France gaan. Hij heeft deze beslissing genomen na advies van zijn arts. Koomen is al geruime tijd wegens overspanning afwezig. Misschien dat hij wel tijdens de Tour vanuit de studio in Hilversum commentaar zal leveren. De plaats van Theo Koomen in het Tour team wordt nu ingenomen door Henk Terlingen. komende vier jaar op zich te nemen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17