Regering wil norm Veel kritiek op „voorjaarsnota” van regering voor stichten van KAMER VREEST TOENAME scholen verhogen VAN BEGROTINGSTEKORT Vonhoff wil Antwoord op advies volgen niet gestelde van v ragen Kampeerraad Minister wil integratie van Zuidmolukkers Man verdacht schoonmoeder Klacht tegen Zweeds blad ORKAAN OORZAAK VAN RAVAGE voor de rechter Huis net zo gevaarlijk als verkeer 0 d te vergiftigen „Tweede Eichmann” PATH IA il 0 0 o o o o o o o o 4 o Klacht van Oltmans Foutief inhalen: twee doden HET WEER AANTAL ONGELUKKEN IN WONING NEEMT TOE tegen Telegraaf wordt onderzocht door justitie 2 WOENSDAG 21 JUNI 1972 (Van onze parlementsredactie) T oelichting „Onaanvaardbaar” „Rooskleurig” Buurt spuit haag dood voor verkeer Complot A ADVERTENTIE (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) (Van onze redacteur in Stockholm) WEERRAPPORTBN o nw n 1010 millibar In elf jaar is het aantal dodelijk gewonde 1 1 EDAM Als gevolg van een foutieve Inhaalmanoeuvre zijn dinsdagavond op de rijksweg bij Edam twee mensen om het leven gekomen en één ernstig gewond. DEN HAAG Zowel de fracties van de regeringspartijen als de op positie in de Tweede Kamer zijn bang dat het begrotingstekort voor 1972 onder invloed van de inflatie heel wat hoger zal uitkomen dan de regering verwacht. Veel woordvoerders in het parlement hadden te hoog uitgevallen begrotingstekorten van voorgaande jaren nog in het hoofd, toen ze gisteren spraken over de „voorjaarsnota”, die de cijfers van het eerste kwartaal van dit jaar op een rijtje zet. De oppositie trok onder aanvoering van het duo De Goede (D ’66) en De Ruiter (PvdA) fel van leer tegen minister Nelissen van Financiën. 0.14 8.06 zzw w zzw zw zw z zzw n n z zw zw 14 30 24 17 ao 18 19 23 23 20 17 24 26 17 17 30 25 27 18 22 17 19 26 30 18 23 21 22 18 18 17 18 18 16 17 18 17 19 25 23 28 9 21 17 9 11 11 11 10 15 9 9 13 14 12 9 14 16 20 9 16 10 10 18 19 8 10 10 12 17 13 18 17 eerste van dit seizoen, welke maan dag in de Amerikaanse staat Florida de dood van vijf mensen veroorzaak- ook op gericht een vorm van gevaarbe- sef te ontwikkelen. zou de Dit heeft minister Engels van CRM gezegd tijdens een mondeling overleg met de vaste Tweede Kamercommissie voor CRM over het categoraal opbouwwerk voor Zuidmolukkers. Uit het gisteren gepubliceerde verslag van het overleg blijkt dat de minister meent dat het Nederlandse cultuurpatroon een verrijking kan zijn voor de eigen identiteit, zoals vooral de jongere Zuidmo lukkers zouden ontdekken. Voor hen ont staan dan spanningen, omdat zij zich door hun andere ervaringen anders opstellen dan de oudere generatie, terwijl ander zijds de Nederlandse samenleving tegeno ver h£n niet altijd positief ingesteld is, zo vindt de minister. Van een streven naar assimilatie is niets gebleken, aldus de bewindsman. De belangrijkste oorzaken van deze ver ontrustende situatie moet men niet zoe ken bij het lawaai van machines in de school maar bij bepaalde vormen van vrijetijds-besteding. Het afsteken van vuurwerk heeft vermoedelijk een groot aandeel bij het ontstaan van gehoorbe- schadigingen bij deze jongens. schadigingen door lawaai bij Its-leerlin- gen van 2 percent bij toelating tot de school toeneemt tot 8 percent bij het verlaten ervan. 0.2 o o 1 o o o o o o 0.1 o o o o o 3 0 0.6 0 1 0 o o 8 0 0 o 2 0 0 o verkeersslachtoffers gestegen van 1962 tot 3199 (63 pet.) en het aantal slachtof fers van huisongevallen van 1318 tot 3132 (138 pet.). sy re w b( or li. Pi la h» tt di h h rr D fi n v s: e n v f< s 11 d 1 t Z X T V 1 s 1 5 1 Voor zover mr. Abspoel bekend zou het de eerste maal betekenen, dat de in april 1971 van kracht geworden wet op de „privacy” zal worden toegepast. De aan klacht betreft het fotograferen van enkele Russische diplomaten op een feest in het huis van Oltmans. Daags er na werden de foto’s in De Telegraaf gepubliceerd. Drs. Den Uyl echter toog fel ten aanval tegen de regering. Hij bleef bij zijn kri tiek het „onjuist en onverantwoord” te vinden dat Witteveen twee dagen voor de vorige verkiezingen (april 1971) met zijn rooskleurige nota kwam. „Zijn er aanwij- zigingen dat de situatie verbeterd is? Ik geloof het niet.” Den Uyl haalde onder herhaalde interrupties van de woordvoer ders van de regeringsfracties het hele financiële regeringsbeleid daarbij. Hij dreigde met een motie over bestrij ding van de werkloosheid waarover de regering in de voorjaarsnota vaag was geweest. De voorstellen komen nog deze weken bij de Kamerleden maar zullen naar alle waarschijnlijkheid niet meer voor de zomervakantie worden behandeld. Vroeg men van de kant van de rege ringsfracties, K.V.P., A.R.P., C.H.U., V.V.D. en DS’70 herhaalde malen om verduidelij kingen bij bepaalde begrotingsoverschrij- dingen en compensaties daarvoor, bij met name Verkeer en Waterstaat, de oppositie verzuchtte enkele malen overduidelijk: „Laat dit de laatste voorjaarsnota van het kabinet-Biesheuvel zijn” (De Ruiter) en: „Hoe eerder het einde van dit kabinet komt hoe beter” (De Goede). STOCKHOLM. —De 77-jarige uit Let land afkomstige ex-SS-overste Karlis Lo be voert een uniek proces tegen een Zweeds dagblad. Lobe wordt ervan be schuldigd tijdens de Tweede Wereldoorlog te hebben deelgenomen aan massamoor den op joden maar hjj bleef dit tijdens de eerste zittingsdag ontkennen. LEIDEN. Ongevallen In woningen en in verkeer veroorzaken vrijwel evenveel doden. In de afgelopen jaren is het aantal ongevallen met dodelijke afloop in woningen echter sterker gestegen dan het aantal doden in verkeer of in bedrijf. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1971 van het Nederlands Instituut voor Preventieve Geenskunde (NIPG) van TNO in Leiden. De Goede kwam na enig cijferen te recht op een toename van het begrotings tekort met zo’n half miljard. Ook de woordvoerder van de drie confessionele fracties, drs. Van der Mei (C.H.U.), vroeg „of men niet voor verrassingen zal komen te staan”. Nieuwe Israëlische ambassadeur. Het Is raëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de benoeming bekendge maakt van Hanan Bar-On tot ambassa deur in Den Haag. De heer Bar-On was hoofd van het bureau van de directeur- generaal bij het ministerie van Buiten landse Zaken in Jeruzalem. DEN HAAG. Bij de Tweeue Kamer is een wetsontwerp ingediend om de stichtingsnormen voor scholen voor voort gezet onderwijs te verhogen. Voor het gymnasium bijvoorbeeld wordt de norm voor totale bezetting van de school ver hoogd van 190 tot 355, voor het lager landbouwonderwijs gaat zij van 80 naar 125. Duitse bankroof. De politie van de West- ■duitse stad Trier heeft de hulp ingeroe pen van haar Amsterdamse collega’s bij de opsporing van de buit van een begin mei in Trier gepleegde bankroof, waar bij de daders er met ongeveer 40.000 Duitse marken vandoor gingen. Scholieren gearresteerd. De kinderpolitie in Den Haag heeft twee scholieren van respectievelijk 14 en 15 jaar aangehou den, die elf inbraken en insluipingen hebben gepleegd. De totale buit bedroeg hierbij 9.000. Hun grootste slag sloe gen zij bij een kantoor in de Haagse Bankastraat, waar de buit 5200 ople verde. Bij hun arrestatie was er nog f 1000 over. Zij bekenden het geld voor namelijk besteed te hebben aan taxirit- jes. Het blijkt nu dat geantwoord is op het concept van het Voorlopig Verslag. De griffier van de Kamercommissie had dit concept tegen de regels in spoedshalve naar het ministerie gezonden. De Memorie van Antwoord ging aldus in op officieel nooit gestelde vragen. te. In West-Cuba kwamen door de zelfde orkaan zeven mensen om. De foto werd gemaakt op een camping Bankroof. De vermoedelijke dader van de 14 oktober gepleegde roofoverval op het postkantoor van Susteren, wordt vol gens de rijkspolitie in West-Berlijn ge vangen gehouden. Het is een 23-jarige Sittardenaar, die in Susteren een post- kantoorhoudei met een geweer bedreig de en f 13.500 afhandig maakte. In Ber lijn is hij voor een soortgelijk geval gearresteerd. Zon Maan op 17.24 uur. 20.40 uur. Ook op meer onvermoede wijzen worden veiligheid en welzijn van Nederlanders bedreigd, aldus het jaarverslag. Het is onderzoekers van het NIPG/TNO geble ken, dat bij lts-leerlingen het aantal gehoorafwijkingen twee keer zo groot is als bij hun leeftijdgenoten die andere scholen bezoeken. Het opmerkelijke feit doet zich voor, dat het aantal gehoorbe- DEN HAAG. „Het beleid ten aanzien van de in Nederland wonende Zuidmoluk kers is sterk gericht op intergratie in de Nederlandse samenleving zonder aantas ting van eigen identiteit. Van Nederlandse zijde moet ook het recht op het hebben van een eigen ideaal erkend worden, ech ter zonder dat instemming verwacht mag worden.” ST. OEDENRODE. Buurtbewoners hebben op de provinciale weg tussen St. Oedenrode en Son in Noord-Brabant meer dan 600 meter elzen-, berken- en doorn haag met chemische middelen dood gespo ten, opdat het verkeer dat deze weg moet oprijden een beter uitzicht krijgt. De haag vormde een afscheiding tusse de provin ciale weg en een ventweg. Vorige week is ter plaatse een zeven tienjarige jongen bij een verkeersongeluk o het leven gekomen. De politie legt verband tussen beide gebeurtenissen. Het NIPG/TNO is een intensief onderzoek begonnen naar de oorzaken van onge vallen in huis. Volgens het jaarverslag beseffen nog weinigen dat moderne huishoudapparaten een ernstige bedrei ging kunnen zijn van gezondheid en leven. Het TNO onderzoek is er daarom De scholen dienen een grotere minimale omvang te hebben dan het geval was. Sinds in 1963 de getalsnormen werden vastgesteld, is het besef gegroeid, dat de leerling uit een niet te gering assortiment van vakkenpakketten moet kunnen kiezen om met zijn pakket zo dicht mogelijk aan AMSTERDAM. De officier van justi tie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. J. J. Abspoel, is een gerechtelijk vooronder zoek begonnen tegen het dagblad De Tele graaf naar aaneiding van een aankalcht van de Asterdamse publicist Willem Oltmans, bij wie De Telegraaf begin dit jaar thuis „onder valse voorwendsels fo to’s heeft genomen, en die later ook heeft gepubliceerd”. uur. 1.09 uur. 11 11 12 9 11 12 12 11 12 11 DEN HAAG. Tweede-Kamervoorzit- ter Van Thiel wilde gisteren het noodwet je, dat de Spoorwegen de gelegenheid geeft tot 1 juli volgend jaar onder garan tie van het rijk 565 miljoen te lenen, o.a. ter aflossing van kortlopende schul den, als hamerstuk op de agenda zetten. Hij moest dat voorstel op verzoek van het Kamerlid Schakel echter ijlings intrekken. Als voorzitter van de Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat liet de heer Schakel namelijk weten dat de regering een Memorie van Antwoord had uitge bracht over een voorlopig verslag, dat de Kamercommissie nooit heeft geschreven. Een 34-jarige inwoner van Drachten kwam op de linkerrijbaan in botsing met een tegemoetkomende auto. De 23-jarige bestuurder daarvan G. J. J. Mes uit Mïd- denmeer en zijn passagiere, de 20-jarige xnej. A. Tiesinga uit Slootdorp, kwamen om het leven. De inwoner van Drachten werd ernstig gewond. Maaswater. Wegens de slechte kwaliteit van het Maaswater heeft het bestuur van de Roermondse Zwemclub besloten de „prestatie-zwemtocht 1972”, die ko mende zondag zou plaatsvinden, af te gelasten. De vervuiling van het Maas water is in het afgelopen jaar volgens het bestuur van de Roermondse zwem club dermate toegenomen, dat bij een massale zwemtocht gevreesd zou moe ten worden voor allerlei ziektever schijnselen bij de deelnemers. Bangladesj. De stichting Oecumenische Hulp in Utrecht heeft bekendgemaakt, dat BERRS (de internationale interker kelijke hulporganisatie voor Bangladesj) de regering van Bangladesj begin juli tien schepen variërend van 250 tot 1000 ton, zal overdragen. Inmiddels zijn voor f 4 miljoen eenvoudige huizen gebouwd en enkele scholen hersteld, terwijl ook ziekenhuizen en klinieken worden opge knapt. Een ooggetuigebericht maakt voorts melding van moordpartijen door de Let landse SS in het ghetto van Riga, de hoofdstad van Letland, in 1941. In een gesprek met deze man die door Wiesen thal de tweede Eichmann werd genoemd, ontkende hij verantwoordelijk te zijn voo” de dood van duizenden joden. Volgens Lobe is het een gemeen com plot van Russen in samenwerking met de „joodse wereldmacht”. Het „we hebben het niet geweten” van die uitroeiingen her haalde hij enkele malen. De eis tot uitle vering door de Sovjet-Unie zijn evenals Wiesenthals bewijsmateriaal, gebaseerd op vervalste documenten, zo verzekerde hij. Het proces wordt vandaag voortgezet. Bekend is dat het advies van de Kam peerraad heeft geleid tot het opzeggen van het vertrouwen van de Stichting in de Nederlandse Kampeerraad. Zij noemt het advies discriminerend en onrealistisch. Vooruitzichten voor vrijdag: Perioden met regen en aanhoudend koel. Aantal uren zon: 0 tot 8; minimum tempera tuur: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; maximum temperatuur: 1 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 70 percent; kans op een ge heel droog etmaal: 40 percent. Normale temperaturen tot 24 juni: minimum 13 graden, maximum 18 graden. Vorige week vrijdag verschenen zowel het Voorlopig Verslag als de Memorie van Antwoord. Op zichzelf is dat al opvallend. Het wekte eveneens bevreemding dat de ministers Drees en Nelissen op geen enke le vraag van de Kamercommissie waren ingegaan. Lobe heeft een aanklacht met eis tot schadevergoeding 10.000) ingediend te gen het Zweedse blad dat een ingezonden stuk afdrukte waarin hij als massamoor denaar werd beschreven. Hoofdgetuige van de verdedigers van het dagblad is Simon Eiesenthal, de be kende nazi-jager, die op 4 maart 1969 uitlevering en berechting van Lobe eiste. Zijn verzoek werd toen afgewezen aange zien Lobe’s misdaden verjaard zouden zijn en omdat Lobe, die niet de Zweedse nationaliteit heeft, daarom niet uitgele verd kan worden. Wiesenthal heeft belastend bewijsmate riaal ter beschikking gesteld van de Zweedse justitie waaronder de beschrij ving van een massamoord op communis ten en joden in juli 1944 nabij Ventspils in Letland. Hieraan werd deelgenomen door de Letlandse Waffen SS waarvan toen Lobe de leiding had. Voor zijn werk zaamheden werd hij beloond met het Ijzeren Kruis. De Goede noemde de voorjaarsnota, waarin een toename van het begrotingste kort ten opzichte van de miljoenennota voor 1972 wordt verwacht van 174 mil joen gulden tot circa 2,5 miljard „een camouflagenota”. Waarna drs. De Ruiter de voorjaarsnota „vaag, onduidelijk, ver sluierend en geflatteerd” noemde. In de toelichting op het wetsontwerp schrijven minister Van Veen en staatsse cretaris Schelfhout van Onderwijs en mi nister Lardinois van Landbouw, dat een voorontwerp van wet voor verhoging van de getalsnormen werd voorgelegd aan landelijke organisaties van schoolbesturen en aan de vereniging van Nederlandse gemeenten. Deze waren niet enthousiast: ze waren niet zozeer tegen verhoging als wel tegen de mate van verhoging. Dit was aanleiding voor minister Van Veen om nader te overleggen met de commissie planprocedure, waarin ook ge meenten en schoolbesturen zitten. De commissie aanvaardde vervolgens de con clusies voor nieuwe normen, die dr. Jos J. Poeisz op verzoek van de commissie op stelde. De bewindslieden konden zich hier mee verenigen. Voor de normen is men uitgegaan van de opvatting dat een school op het plan wordt geplaatst als vaststaat, dat de leer lingen de keuzemogelijkheden wordt ge boden, die de wet open laat. BREDA. De politie in Breda heeft een 25-jarige man uit Breda gearresteerd op verdenking van poging tot vergiftiging van zijn schoonmoeder. De man heeft inmiddels bekend. De Bredanaar werd tot zijn daad aangezet wegens het mislukken van zijn huwelijk. Vorig jaar trouwde hij met de dochter van het slachtoffer. Het jonge paar trok bij de vrouw in, hetgeen van het begin af moeilijkheden veroorzaakte tussen schoonmoeder en schoonzoon. Volgens de man zou zijn schoonmoeder zich met alle zaken van het echtpaar hebben bemoeid. Kort na de geboorte van hun eerste baby besloot het echtpaar begin deze maand uit elkaar te gaan. Een week daarna kreeg de schoon moeder last van vergiftigingsverschijnse len. Zij werd opgenomen in het zieken huis, waar bleek dat zij met rattengif was vergiftigd. De vrouw is nog niet buiten levensgevaar. De man heeft bekend zijn schoonmoeder thee met rattengif te heb ben gegeven. Ook in februari van dit jaar moest de vrouw wegens vergiftigingsver schijnselen verpleegd worden. DEN HAAG. Het ziet er naar uit dat staatssecretaris Vonhoff van CRM het omstreden advies van de Nederlandse Kampeerraad, om het kamperen bij de boer tot maximaal 72 uur te beperken, zal volgen. Volgens welingelichte bron heeft hij dit meegedeeld tijdens een besloten vergadering van de vaste CRM-commissie in de Tweede Kamer. zich niet zo tevreden met de niet volledi ge compensatie voor begrotingsoverschrij- dingen in 1972. Eén van de belangrijkste argumenten van het kabinet daarvoor is overigens dat het voor een deel om „niet- relevante” uitgaven gaat die in de komen de jaren weer in het gareel kunnen ko men. Verscheidene Kamerleden waren daar niet gerust op. Er ontspon zich gisteravond bij de be handeling van de voorjaarsnota en enkele rapporten van de commissie-rijksuitgaven over vorige begrotingstekorten (het „gat” van oud-minister van Financiën Witte veen) nog een felle discussie tussen drs. Den Uyl (P.v.d.A.) en woordvoerders van regeringsfracties. Drs. Van Amelsvoort (K.V.P.) en de heer Joekes (V.V.D.) namen het op voor de vorige regering door erop te wijzen dat de regering „erg weinig speelruimte” heeft om begrotingstekorten te voorzien. Drs. Van Amelsvoort: „De toespelingen van de oppositie als zou men opzettelijk een al te rooskleurige voorstelling van zaken heb ben gegeven, zijn door de commissie vol komen gelogenstraft.” zzw zw zzw zzw zzw Maximum- an minimum temperaturen binnen- an buitenland hedenmorgen DONDERDAG 22 JUNI Hoog water 0.14 uur en 12.48 Laag water 8.08 uur en DONDERDAG 22 JUNI op 4.19 uur onder 21.04 uur onder Een boomtak steekt door de voorruit van een auto. Deze foto toont één van de gevolgen van de orkaan Agnes, de te sluiten bij aanleg en belangstelling, zo menen de indieners. De verruiming van de mogelijkheden tot differentiatie in het onderwijs noopt volgens hen tot verhoging van getalsnor men voor stichting van scholen. Voor de stichting is een planprocedure ingesteld met als doel het krijgen en houden van een e ’enwichtig geheel van voorzieningen. Zo’n scholenplan wordt jaarlijks voor tel kens drie jaar vastgesteld. Komt een school reeds voor op een vastgesteld plan, dan kan hij niet uit een later plan vervallen. Met de nieuwe, ver hoogde normen wordt voor het eerst re kening gehouden bij de vaststelling van het plan van scholen voor de jaren 1974 tot en met 1976. nw ono wzw zw. bew. imw z w o Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis Barometerstand (757 mm). Zowel regeringsfracties als oppositie hielden minister Nelissen voor dat hij wellicht iets te optimistisch was over de „tijdelijkheid van bepaalde begrotingso- verschrijdingen bij verschillende ministe ries. Men vroeg vooral meer duidelijkheid over de verliezen bij KLM en Nederland se Spoorwegen in de komende jaren. De oppositie viel de regering scherp aan op de compensaties die de bewindslieden denken te vinden voor overschrijdingen. Drs. De Ruiter zei dat de compensaties „in een politiek onaanvaardbare richting” gingen (Volkshuisvesting, Onderwijs en CRM). In dit verband wees De Ruiter erop dat minister Engels van CRM zelfs ongevraagd bleek te bezuinigen met een ware „padvindersmentaliteit”. Engels is voor De Ruiter dan ook de „Joris Goed- bloed van het kabinet-Biesheuvel”. „De voorjaarsnota houdt een aantal kwalijke beleidsombuigingen in”, concludeerde De Ruiter. De regeringsfracties lieten weten wel te begrijpen dat het kabinet „in worsteling met grote problemen verkeert”. DS’70- leider Berger hierover: „Men zit met een erfenis van het kabinet-De Jong. De wor steling kan na een jaar nog geen oplos sing bieden. Dat kan nog wel wat jaren duren ook.” Met name de V.V.D. en DS’70 toonden Patria Maisk - zuiver plantaardige, energie gevende mais-biscuit. TIJDELIJK VAN 1.05 H VOOR 94.,VOORDEEL CT. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. wzw zw. bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. zw. bew half bew. windst. licht bew. zw. bew. licht bew. windst. zw. bew. zw. bew. windst. regen zzw licht bew. nnw half bew. windst. geh. bew. zw. bew. licht bew. windst. licht bew. zw. bew. licht bew. Zw. buw. licht bew. onbewolkt licht bew. licht bew. windst. zw. bew. zw. bew. windst. half bew. nnw licht bew. windst. regenbui zw. bew. nnw zw. bew. w zw. bew. windst. De uitlatingen van de Stichting Vrije Recreatie, als zou dit advies bij de tot standkoming van een Kampeerwet nu de finitief van de baan zijn, berusten niet op waarheid. Dat de staatssecretaris het kamperen bij de boer zou willen beperken tot nader aan te wijzen plaatsen en dan uitsluitend in het kampeerseizoen, eveneens op een misverstand van stichting berusten.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2