Verwoeste olie-depots bij Hanoi Israel geïnteresseerd Arabisch overleg Marsa Madroech van Generaal Abrams ONENIGHEID OVER stafchef TOEKOMST EUROPA Laird wenst goedkeuring Nieuwe belastingvoorstellen militaire begroting In één dag in 3000 ton bommen op V ietnam Amerikaanse F-lll moet aan grond blijven Franse pers beluistert in woorden koningin Juliana en Pompidou Onjuiste brief aan minister in Kamerleden willen ambulancevervoer Weer treinbotsing in tunnel Interpellatie over sloop van huizen in IJsselstein voorlichting over roken Politieagenten in Ulster wensen Dodelijk schot in woonwagenkamp risicopremie *en „Coördinatie van is onvoldoende” E- tij. 3 WOENSDAG 21 JUNI 1972 Drie miljard meer dan in afgelopen jaar Minister Stuyt: I Hevigste luchtaanvallen in Vietnamese oorlog Verwijt van bestuur Mij. Geneeskunst: 4'-i W" - l -1 MM* t r j L t 1 J 1 5 1 I I r l L l 1 Intussen betekenen de nieuwe voorstel len wel dat Nederland ook In fiscaal opzicht koploper blijft in de EEG. Belasting- vlucht, zolang de wetgevingen in de lid staten nog niet aan elkaar zijn aangepast, blijft daarom een mogelijkheid waarmee rekening moet worden gehouden. Het ver sterkte controle-apparaat van staatssecre taris Scholten zal daar alle aandacht aan moeten besteden om te voorkomen dat het nieuwe tariefsysteem daar zijn doel voorbijschiet. Dat geldt ook voor de opga ve van hogere en topinkomens waarbij het „wegschrijven” naar representatiepos- ten nog altijd een druk bedreven sport is. i i i i i i i i i l t t i i i i i i i VERONA. (Reuter en AFP). Gisteren zijn opnieuw twee treinen in een tunnel met elkaar frontaal in botsing gekomen. hield, zei de vorstin onder meer: „Ik hoop dat de Parijzenaars en de Nederlanders elkaar steeds beter Ieren kennen en dat zij zullen ontdekken dat we tenslotte alle Europeanen zijn.” Het was de derde toe spraak die de koningin hield tijdens het staatsbezoek. Opnieuw roerde de koningin de Europese problematiek aan. Overigens is deze ontwikkeling ver plaatsing van het front buiten Israël een direct gevolg van Israëls politiek het land dat de Palestijnen onderdak verleent verantwoordelijk te stellen voor hun da den. Dat realiseert men zich in Jeruzalem goed en het is misschien de verklaring waarom Israël na het bloedbad van Lod afgezien heeft van represailles tegen Liba non Heikal. De hoofdredacteur van het semi-officië- le Egyptische blad „Al Achram”, Hasanin Heikal, heeft intussen ontkend dat hij in ballingschap naar Béiroet zou gaan, zoals eerder deze week in de Libanese pers werd Laird zei dit toen hij voor de senaats commissie voor de strijdkrachten de in Moskou getekende overeenkomsten verde digde. Volgens de minister hebben de DEN HAAG. De Tweede Kamerleden Nypels (D’66) en Schaefer (PvdA) hebben gistermiddag toestemming gekregen om vanmiddag of vanavond staatssecretaris Buck van Volkshuisvesting te interpelle ren over het slopen van woningen in de Julianawijk te IJsselstein. i r l SAIGON i Amerikaanse PARIJS Niet de glamour rond het staatsbezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan Frankrijk haalde gisteren de Parijse kranten. Het bezoek is voor Frankrijk een politieke zaak geworden. De kranten behan delen uitvoerig de redevoeringen, die koningin Juliana en president Pom pidou maandagavond tijdens het galadiner in het „Grand Trianon” in Versailles hebben gehouden en iedereen constateert opnieuw ernstige politieke tegenstellingen tussen beide landen op het punt van de toekomst van Europa. EDE. Bij een twist in een woonwa genkamp in De Klomp is de 47-jarige P. Smit uit Putten door een pistoolschot dodelijk getroffen. Een 64-jarige koopman uit De Klomp heeft tegenover de politie bekend de dader te zijn. De ruzie zou zijn ontstaan over geruchten dat de Puttenaai betrokken zoi zijn bij een Inbraak in de woning van de koopman, waarbij voor drie ton was gestolen. DEN HAAG. —Minister Stuyt (Volks gezondheid) onderschrijft de opvatting dat het ambulancevervoer nog onvoldoende gecoördineerd is. In antwoord op vragen van de PvdA-kamerleden Dolman en Van Thijn zegt de minister de indruk te heb ben dat de ambulanceauto’s thans voor wat de uitvoering, inrichting en uitrusting betreft in het algemeen aan de te stellen eisen voldoen en voldoende in aantal zijn. LONDEN (AFP). De Noordierse poli tiebond zal binnenkort voor zijn vierdui zend leden om een „risicopremie” vragen. De premie zou acht gulden vijftig moe ten bedragen en moeten worden uitge keerd met terugwerkende kracht tot het uitbreken van de ongeregeldheden in 1969. De politiemannen vinden dat zij een gemakkelijk doelwit van de extremisten in Ulster zijn. Sinds het begin van dit jaar zijn acht agenten doodgeschoten. De interpellanten zijn van mening, op grond van rapporten die zij in hun bezit hebben, dat de sloop niet noodzakelijk is. Zij willen dat de bewindsman op korte termijn gelden beschikbaar stelt om de woningen op te knappen. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse luchtmacht heeft gisteren alle oe- fenvluchten van toestellen van de tacti sche versie van de omstreden F-lll ge- vechtsbommenwerper opgeschort na een ongeluk op zondag waarbij twee vliegers omkwamen. Het besluit treft 215 toestel len van het tactische luchtcommando. Minister Schmelzer zei gisteren na af loop van het bezoek dat de koningin aan het Nederlandse instituut heeft gebracht, dat maandagavond inderdaad opnieuw de verschillen van inzicht tussen Nederland en Frankrijk omtrent de toekomst van Europa aan het licht zijn getreden. Rond het middaguur werden de konin gin en de prins in het stadhuis van Parijs ontvangen door mevrouw Nicole de Hau- teclocque, de pas gekozen vrouwelijke burgemeester van Parijs. In een toespraak die de koningin tijdens deze o ntvangst Ditmaal gebeurde het in een tunnel bij Verona in Spanje, waar een goederentrein en een personentrein met elkaar in bot sing kwamen. Bij het ongeluk kwam een vrouw om het leven en raakten 17 men sen gewond. Van het treinongeluk in het weekeinde bij Vierzy in Frankrijk was het dodental gisteren tot 79 gestegen. Talrijke lijken heeft men echter noch niet kunnen ber gen. Nog niet alle ambulance-auto’s beschik ken evenwel reeds nu over een mobilo foon, aldus de minister. Eventuele tekort komingen van het huidige ambulancever voer liggen met name in de kwaliteit van het begeleidende personeel, alsmede in de coördinatie van het vervoer, aldus de minister. Hij verwacht dat deze tekortko mingen na inwerkintreding van de wet op het ambulancevervoer geleidelijk aan zul len worden opgeheven. In schriftelijke vragen wijzen zij er op, dat in januari 1971 reeds een adviesaan vraag in voorbereiding was, doch dat de Gezondheidsraad nog geen commissie daarvoor heeft ingesteld. „Is dit een teken van voortvarend beleid op een terrein, dat nog meer slachtoffers eist dan de ver keersongevallen?” zo vragen de Kamerle den. „President Pompidou heeft algemene indicaties gegeven over hoe hij de toe komst van Europa ziet en de koningin heeft dat in haar rede ook gedaan. De verschillen in opvatting zijn opnieuw dui delijk gebleken maar dat behoeft niet ongunstig te zijn. Uiteindelijk zitten Frankrijk en Nederland in dezelfde boot. We zullen een oplossing moeten vinden voor het probleem-Europa,” aldus minis ter Schmelzer. De bewindsman was het niet eens met de conclusie van sommige Franse kranten dat president Pompidou opnieuw heeft duidelijk gemaakt geen Europese topconferentie te willen dit na jaar. „We zijn het met Frankrijk wel eens dat de top alleen gehouden kan worden als daarvoor tijdens de voorbesprekingen voldoende reden is verkregen.” Minister Schmelzer zal dinsdagmiddag om half drie zijn eerste gesprek tijdens dit staatsbezoek hebben met zijn Franse collega Schumann. De tweede dag van het staatsbezoek aan Frankrijk begon gistermorgen kort voor tien uur met het leggen van een krans op het graf van de onbekende soldaat bij de Are de Triomphe. Het werd een korte, zeer ceremoniele plechtigheid, die van veraf door duizenden Parijzenaars werd gadegeslagen. Die duizenden stonden ach- Een beeld van de verwoestingen van brandstofopslagplaatsen in Noord- Vietnam, nadat Amerikaanse bom menwerpers met laserstralen geleide projectielen een aanval hadden uit gevoerd. Van de olie-opslagplaats in de omgeving van de Noordvietnamese hoofdstad werden tien tanks vernie tigd en drie beschadigd. De aanval werd uitgevoerd op 18 mei. Gisteren heeft het Amerikaanse leger deze luchtfoto vrijgegeven. DEN HAAG. De PvdA-Kamerleden Dolman en Van den Doel hebben minister Stuyt (Volksgezondheid) gevraagd een snelle totstandkoming te bevorderen van een praktisch advies over „de best moge lijke voorlichting over de schadelijke werking van tabaksprodukten en met na me van sigaretten”. niet iedereen is bereid de opvoeding in de peuter- en kleutertijd over te laten aan vreemden. Op dit punt zijn de nieuwe belastingvoorstellen onverteerbaar, ook al was de bedoeling dan juist voor deze groep de „bevoordeling” weg te nemen dat zij tot nog toe het laagste gehuwdentarief kreeg berekend. Het is aan het parlement om te vermijden dat hier opnieuw een onbillijkheid wordt begaan. Het nieuwe tarief is een voortvloeisel uit het regeerakkoord, waarin de rege ringspartijen hebben vastgelegd iets te doen aan de inkomenspositie van de fi nancieel zwaksten en de middengroepen, van de ongetrouwden én de onvolledige gezinnen. De nieuwe voorstellen komen aan die beloften maar gedeeltelijk tege moet. Want daar waar de belastbare inko mens de 25 mille te boven gaan, wordt niemand er beter van. Het „schijven”- tarief krijgt dan een duidelijk nivelleren de werking, vooral bij de hoge inkomens groepen. De conclusie moet daarom zijn dat er van een verlichting voor de mid dengroepen in het algemeen amper sprake is. Alleen de allerlaagste inkomens uit deze categorie merken daar iets van. Ho gere middengroepen en topinkomens beta len dus de rest van de verschuivingsope- ratie in een oplopend tarief dat op maxi maal 70 percent is gehandhaafd boven een belastbaar inkomen van 125 mille. Ondanks de onvolkomenheden van het nieuwe systeem kan er in ieder geval van worden gezegd dat het een begin is van een rechtvaardiger inkomensverdeling, die het matigingsgesprek voor 1973 zeker zal beïnvloeden. Uit de eerste reacties van de werkgeversorganisaties is al te proeven dat zij het tarief voor de hogere en topinkomens vertalen in „gedwongen” matiging. De vakorganisaties van deze groepen en ook die van de vrije beroeps beoefenaars zullen er zeker rekening mee houden als de vakbeweging straks mati- gingsgaranties van die kant vraagt om althans een begin van 'een gecontroleerd inkomensbeleid van de grond te krijgen. De aanvallen werden in dertig aanvals- acties uitgevoerd. Op vijandelijke doelen in de vier militaire kwartieren waarin Zuid-Vietnam is verdeeld, werden drie duizend ton bommen geworpen. Zuidvietnamese troepen hebben route- 14 tussen Pleikoe en Kontoem heropend, nadat door een beleg van bijna twee maanden de weg niet meer gebruikt kon worden. Het Amerikaanse opperbevel maakte het verlies van een Phantomstraaljager boven Noord-Vietnam en twee helikopters boven Zuid-Vietnam bekend. Ze werden door de tegenstander neergeschoten. Twee bemanningsleden werden gedood en één gewond. In de provincie Kwang Tri lanceerden de Noordvietnamezen voor het ochtend gloren met stheun van tanks een tegenof fensief, maar de Zuidvietnamese defensie zou stand hebben gehouden. Zes tanks zouden zijn vernietigd. ter dranghekken rond het Generaal de Gaulleplein en op de voor deze plechtig heid geheel afgesloten Champs Elyssée. Via de onnatuurlijk lege Champs Elys sée, - het afzetten van deze belangrijke boulevard van Parijs leverde dinsdag ge ruime tijd enorme verkeersopstoppingen op - reed de koningin in een open auto naar het Nederlands Instituut. Overstromingen. Bij overstromingen als gevolg van hevige regenval zijn in de Dominicaanse Republiek zeker dertig mensen om het leven gekomen. Overleg. In Warschau is officieel ’t Joego- slavisch-Poolse overleg begonnen. De de legaties worden geleid door president Hto en door partijleider Edward Gie- '•ok. (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM. De presidenten van Egypte, Syrië en Libië zijn gisteren bij eengekomen in de Egyptisch-Libische grensplaats Marsa Madroech. Hoofdpunten van de agenda zijn interne zaken als onderwijs en voorlichting. Wat Israël ech ter het meest interesseert is de vraag, in hoeverre de drie zullen besluiten de Pa lestijnse verzetsorganisaties in het alge meen en El Fatah in het bijzonder steun te verlenen in hun pogingen de acties tegen Israël te hernieuwen. De activiteiten van El Fatah in Zuid- Libanon zijn sinds de grote Israëlische zuiveringsacties van eind februari vrijwel tot een nulpunt gedaald. Het is vooral Libië’s president Gadaffi die er erg op aandringt El Fatah actieve steun te verle nen. Vorige week wekte Gadaffi grote beroering door te verklaren dat Libië aan alle ondergrondse organisaties in de we reld steun verleent. Hij noemde daarbij als voorbeeld het Ierse Republikeinse Le ger. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten dat Gadaffi zal pleiten voor steun aan El Fatah ten behoeve van het ondermijnen van Israëlische belangen overal in de we reld. (Reuter, AFP en UPI). i B-52 bommenwerpers heb ben in het afgelopen etmaal het grootste aantal bombardementen van de hele oor log in Vietnam uitgevoerd. Dit heeft het Amerikaanse opperbevel in Saigon bekend gemaakt. Nederland krijgt een nieuw belasting systeem. Dat was hard nodig, want de rechtvaardigheid van het oude liet veel te wensen over. Tot nog toe was het fiscale beeld voor de gewone burger nogal wazig, omdat de tariefopbouw geen consequente lijn liet zien. Of het zou die van de steile progressie geweest moeten zijn die jaren lang de produktiviteit in het bedrijfsleven heeft gedrukt doordat extra inspanningen zwaar werden afgestraft. Vooral ge- ttrouwde vrouwen die aan het werk wil den gaan voelden zich onrechtvaardig be handeld. Omdat hun inkomens bij die van hun mannen werden geteld, hielden ze maar weinig van hun verdiensten over. Daar kwam nog bijdat de irritatie over de fiscale bevoogding van de vrouw als uiter mate kwetsend werd ervaren. Het kabinet wil daar nu mee afrekenen in het nieuwe systeem, dat één tarief kent voor iedereen en waarbij voor alle inkomenscategorieën met vaste aftrekposten zal worden ge werkt. Die aftrek fungeert per groep in feite als belastingvrije voet, waarbij de staatssecretaris draagkrachtverschillen heeft laten doorwerken. Men kan zich afvragen welke maatsta ven het kabinet voor het vaststellen van de nu gepresenteerde draagkrachtverschil len heeft gehanteerd. In het voorstel ont breekt daarvoor iedere aanwijzing. Het zelfde geldt voor het „schijven”-tarief, waarvan de begrenzingen een indruk van willekeur wekken. Het zal voor een deel wel te maken hebben met het uitgangs punt bij de invoering van het nieuwe systeem: het mag de schatkist geen cent kosten. Dat kan er voor het toch al zo zwaar belaste 1973 niet meer af. De hele operatie, waarmee zo’n 400 miljoen is gemoeid, voltrekt zich door middel van verschuivingen. En dan valt er nauwelijks te ontkomen aan nieuwe onrechtvaardig heden. Voor zover zij tot de lagere inkomen strekkers gerekend moeten worden gaan alleenstaande bejaarden en gescheiden vrouwen met kinderen er flink op achte ruit als zij niet buitenshuis kunnen wer ken. In vergelijking met hun werkende lotgenoten is het verschil zo groot, dat het erop lijkt dat de staatssecretaris deze ongetrouwde alleenstaanden als het ware het huis uit wil jagen. Zeker nu de „uithuizigen” nog eens met een extra aftrek van f 2000 worden beloond. Nog afgezien van de vraag of zij fysiek nog tot werken buitenshuis in staat zijn (dat geldt dan vooral voor de bejaarden) is het niet erg sociaal deze toch al misdeelde groep een flink stuk van de rekening te laten betalen. Een alleenstaande vrouw met kleine kinderen kan niet uren achtereen de deur uit om te gaan werken. En lang TVVWVWVVWVVVVVVVVWVVWWWVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVV* <VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV' WASHINGTON (AFP). De Ameri kaan se minister van Defensie, Melvin Laird, heeft verklaard, dat de Salt-ak- koorden (beperking van de strategische bewapening) de veiligheid van de Vere nigde staten in gevaar zouden brengen als het Congres niet de militaire begroting van president Nixon zou goedkeuren. WASHINGTON (REUTER). Presi dent Nixon heeft generaal Creighton Ab rams, de opperbevelhebber in Zuid-Viet nam, tot stafchef van de landstrijdkrach ten benoemd. H tfvervangt generaal Willi am Westmoreland, die met pensioen gaat. De opvolger van Adams zal later be kend worden gemaakt. Admiraal Thomas Moorer is voor een tweede termijn van twee jaar benoemd tot voorzitter van de commissie van stafchefs. De 57-jarige Abrams is een tankdeskun- dige. In de tweede wereldoorlog heeft hij gediend bij een tankeenheid in Europa. In 1968 werd hij opperbevelhebber in Viet nam. Hij volgde toen Westmoreland op. De tweede dag van het staatsbezoek werd afgesloten met het contra-diner dat de koningin en de prins gaven in de eetzaal van het ministerie van Buiten landse Zaken aan de Quay d’Orsay. Federaal gesprek. De leiders van de fede ratie van Arabische republieken, presi dent Anwar Sadat van Egypte, presi dent Hafez Assad van Syrië en de Libische leider kolonel Kaddafi, zijn vandaag in de kustplaats Mersa Matroe, 250 km. ten westen van Alexandrië bijeengekomen. De luchtmacht deelde mee, dat de vluchten werden opgeschorst hangende een onderzoek na het neerstorten van een toestel in de Golf van Mexico. Al verscheidene malen zijn F-lll toe stellen aan de grond gehouden. De laatste keer gebeurde dit op 30 april vorig jaar voor een periode van vijf weken. l’remiei Gandhi. De premier van India mevrouw Indira Gandhi is na haar officiële bezoek aan Tsiecho-Slowakije in Boedapest aangekomen. gemeld. Dit bericht is, naar moet worden aangenomen, geïnspireerd door de Russen, die de Egyptische journalist iiever van daag dan morgen zien vertreken. Hij behoort namelijk tot de groep rechtse politici in Egypte die ontevreden is over Egypte’s afhankelijkheid van de Sovjet-Unie. Aangezien Heikal tot de ver trouwelingen van president Sadat behoort, moet het bericht over zijn mogelijke ver dwijnen ook als een verkapte Russische uiting van ontevredenheid over het regi me van president Sadat worden be schouwd. Russen in de afgelopen weken een serie proeven genomen met raketten met meer voudige kernkoppen. Laird vroeg de senaat de nodige kredie ten te voteren voor de bouw van de super-onderzeeboot„Trident”, de B-l-bom- menwerper die de „verouderde” B-52 moet vervangen en andere nieuwe geper fectioneerde wapens. Aangenomen wordt, dat de nieuwe Amerikaanse begroting met bijna drie miljard dollar de huidige 84 miljard dollar) zal over -hrijden. UTRECHT. Zeventien districts-afge- vaardigden van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst hebben minister Stuyt een brief geschreven omdat volgens hen het hoofdbestuur de minister onjuist heeft voorgelicht over het standpunt van de algemene vergadering met betrekking tot het abortusvraagstuk. In de brief die het bestuur de minister heeft geschreven over het voorontwerp Abortuswet deelde het onder meer mee, dat de algemene vergadering van de maatschappij zich in april na een uitvoe rige discussie duidelijk achter het beleid en de abortus-richtlijnen van het bestuur had gesteld. In hun brief aan minister Stuyt ontkennen de afgevaardigden dit. Zij verklaren dat (12 van de 16) sprekers zich zeer duidelijk tegen het door het hoofdbestuur gevoerde beleid hebben uit gesproken. De richtlijnen van het KNMG-bestuur hebben vorig jaar bij een deel van de leden veel verzet opgeroepen. Een handte keningenactie leverde ruim 2000 namen op onder een protest. Later ontstond de „Artsenactie eerbiediging menselijk leven”, waar huisartsen en specialisten, met name gynaecologen, achterstaan. dj 6. c

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3