VEEL HUISARTSEN VINDEN KLACHTEN GEVOLGEN ONGEGROND OVER NADELIGE Slechts veertig inwoners tappen water zonder fluor EETIT Velsen heeft al van 28 august us 1965 af gefluorideerd water in het leidingnet Bromfietser gaf geen voorrang Weifeling oorzaak aanrijding w Lichte verbetering bij kinder gebitten Stoffeerder liep brandwonden op 5 WO I WOENSDAG 21 JUNI 1972 TOEZEGGING otter uwt de tpttaftt/ GRATIS „DWAZE ZAAK" TANDARTSEN Exclusieve couture ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiimïï O?: t Bij „Geen objectieve klachten”. „Ik zet daar een vraagteken achter”. en HAARLEM (Van een onzer verslaggevers) IIIII1IIIIIII1IIIIIIIII1IIII1IIIIIIIIIIII1IIII1IIII ongeveer ADVERTENTIE Modehuis „Als er een dubbeltje uit de mensen hun portemonnaie weg is, wijten ze dit al aan het fluor”. „Een van mijn patiënten heeft mij hierover wel eens een brief ge schreven, maar het is niet aan te tonen”. GED. OUDE GRACHT 19 - TELEFOON 31 13 30 Het is bijzonder moeilijk uit te maken wat voor waarde men aan al deze gevallen, zo men wil geruchten, kan of moet hechten. Voor dit artikel is daarom een aantal huisartsen uit de gemeente gevraagd wat zij van deze klachten vinden en of zij zelf wel eens met deze nadelige gevolgen te maken hebben gehad. Ook werd gevraagd of men wel eens patiënten ge adviseerd heeft buiten de gemeente Velsen te gaan wonen, zodat onge fluorideerd water betrokken kan worden. „Er zijn altijd patiënten geweest met blaasjes in hun monden. Of dit door fluor veroorzaakt wordt, kunnen wij niet nagaan. Ook is het aantal klachten sinds de invoering niet toegenomen”. Alle gevraagde tandartsen spraken zich uit voor het handhaven van fluor in het Velsense drinkwater. IJmuiden Plein 1940-1945 nr. 48 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Er zijn in de gemeente mensen die van mening zijn dat het fluor in het Velsense water nadelige gevolgen heeft. Zij komen met ver schillende pijnklachten bij hun huisartsen, schrijven brieven met grieven aan het gemeentebestuur en komen zelfs bij het Waterbedrijf om te pro testeren. Hoeveel inwoners dit zijn, is niet na te gaan, maar het betreft hier zeker geen grote aantallen. Een Heemsteeds actiecomité meldt boven dien dat het drinken van water met fluor „onomstotelijk” nadelige gevol gen heeft voor inwoners van Hilversum, Wageningen, Velsen en Santpoort. Het comité spreekt over zweertjes en blaasjes in de mond, prikkelhoest, maag- en darmklachten en nog veel meer nare dingen. Toen wij bij een woordvoerder van de actiegroep informeerden wat dit „onomstotelijk” precies inhield, vertelde hij dat er in de gemeente Velsen slechts één geval was voorgekomen waarvan men kennis genomen had. Een vrouw zou op aanraden van haar huisarts buiten de gemeente zijn gaan wonen vanwege het water. Sinds zij ongefluorideerd water dronk, had zij zich verlost ge zien van allerlei kwaaltjes. Naam en adres van deze vrouw konden echter niet verstrekt worden. In totaal hebben dertien verschillende artsen telefonisch op ons verzoek hun mening gegeven. Allen verklaarden onmiddellijk nog nooit enig ver band gevonden te hebben tussen het drinken van gefluorideerd water en de genoemde nadelige gevolgen. Hierbij werden onder meer de volgende reacties genoteerd. BEVERWIJK. Bij woninginrichting D. slecht ontstond een begin van brand in de aan de Begijnenstraat gelegen werk plaats, waar een stoffeerder opdracht had gekregen de oude verf van een deur te branden. Onkunde was er de oorzaak van, dat de slang van de afbrander losgescho ten was van de gascylinder, waardoor een steekvlam ontstond. De man werd door het vuur getroffen en moest met een tweede graads verbranding aan de linker arm een verschroeide haardos en brand wonden aan de kin in het Rode Kruiszie kenhuis behandeld worden. Aan de deur ontstond een begin van brand, welke door omwonenden werd geblust. „Wel klagen velen over de abominabel slechte smaak van het drink water. Ik denk dat dit de oorzaak zou kunnen zijn van veel buik- darmklachten”. Overigens heeft het gemeentebestuur van Velsen in de raadsvergadering van 7 januari 1971 toegezegd een onderzoek in te stellen naar de resultaten van het gebruik van ongefluorideerd drinkwater. Deze toe zegging werd gedaan in een langdurige debat over het Velsense drinkwater, waarin de heer B. J. van Os (VVD) een motie indiende om het fluorideringsbesluit van 14 mei 1963 in te trekken. Deze motie werd verworpen. Het college van B. en W. beloofde een onderzoek in te stellen, waarbij kinderen uit Velsen en uit een andere gemeente zouden worden betrok ken om tot een vergelijking te komen. Tot op heden heeft dit onderhoek nooit Overigens ligt het volgens Gedeputeerde Staten van NoordïHolland in de bedoeling dat mensen die om medische redenen geen gefluorideerd water voor consumptie mogen gebruiken en op geen enkele wijze zelf voor ongefluorideerd water kunnen zorgen, dit gratis thuis bezorgd krijgen. Dit probleem zal binnenkort in het colle ge van B. en W. van Velsen worden behandeld. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Een 71-jarige be stuurder van een bromfiets uit Velsen- Noord verleende dinsdagochtend geen voorrang aan een naderende personenau to. welke bestuurd werd door een 20- jarige student uit Castricum. Een aanrij ding kon niet wprden voorkomen en de bromfietser moest naar het Rode Kruis ziekenhuis in Beverwijk worden vervoerd met vermoedelijk een hersenschudding en schaafwonden aan hoofd en handen. de veiligheidsmaatregelen getroffen voor het personeel. Afgezien van hel feit dat de aangevoerde fluor „veilig" opgeborgen ligt in een magazijn, moet het personeel bij het storten in de installatie gebruik maken van een luchtkap welke op een soort bescher mende poncho is gemonteerd. Via een luchtslang wordt frisse lucht aange voerd. Bovendien kan dit storten al leen maar gebeuren in aanwezigheid van een tweede personeelslid, die al tijd kan ingrijpen. wat een dergelijk onderzoek gaat kosten.” Wanneer het Twenterapport is uitgeko men, zal dit volgens wethouder Witte nauwketirig worden bestudeerd. Dan kan altijd door het gemeentebestuur worden besloten gelden beschikbaar te stellen voor een onderzoek in Velsen. Tenslotte hebben wij geïnformeerd naar het aantal inwoners van de gemeente dat bij de pompstations in IJmuiden (Tromp straat) en in Santpoort (Wynoldy Daniëls- laan) ongefluorideerd water haalt. Vol gens een opgave van het Velsense water bedrijf komen regelmatig veertig inwo ners met jerrycans, emmers e n flessen naar de tappunten om „schoon” water te halen. plaats gehad. Volgens wethouder Th. Wit te van Sociale Zaken vanwege twee rede nen. Allereerst zou professor B. Houwink van de Utrechtse Rijksuniversiteit, afde ling preventieve tandheelkunde, een ver gelijkend onderzoek in de IJmond mo menteel niet zinvol vinden en ten tweede zou deze „deskundige bij uitstek” een groots opgezet onderzoek in Twente hou den op dit gebied. Hij had aangeraden eerst de resultaten van dit onderzoek af te wachten. Hierover zei wethouder Witte: „Deze argumenten leken ons redelijk ge noeg om te wachten, vooral als u weet IJMUIDEN. Op het kruispunt Frans Naereboutstraat-Piet Heinstraat-Casem- brootstraat vond dinsdagmiddag een aan rijding plaats 'tussen een 69-jarige voet- gangster en een 35-jarige bromfietser. De voetgangster wil de in zuidelijke richting de Frans Naereboutstraat oversteken ter wijl de bromfietser vanuit de Frans Nae reboutstraat de Casembrootstraat wilde inrijden. Beiden weifelden met als gevolg de aanrijding. De voetgangster werd met hoofdwonden en een gebroken linker arm in het Zeeweg Ziekenhuis opgenomen. Samenvattend kunnen wij stellen dat er S in Velsen klachten zijn over nadelige S gevolgen van fluor. Niet veel, maar ze zijn er. Over het algemeen vinden de X huisartsen deze klachten ongegrond en ■S kunnen zij geen duidelijke verband met fluor ontdekken. En zo als deze klachten S zijn ook deze indrukken wetenschappelijk <S niet te verantwoorden. Ook de tandartsen S volstaan met indrukken en denken dat er S bij de kindergebitten een lichte verbete- ring valt te constateren. Een onderzoek op deze twee gebieden lijkt gewenst, al is het alleen maar om eenstuk onzekerheid weg te nemen. Tenslote de reactie van een woordvoer der van het Algemeen Ziekenfonds Ken- nemerland: rDat fluor is allemaal een dwaze zaak. Tandheelkundig merk je er Overigens heeft het gemeentebe stuur van Velsen bij het bedrijf dat de fluor levert, geprotesteerd tegen de wijze van verpakking. Deze stof wordt namelijk in papieren zakken verpakt en het is voorgekomen dat de zakken door het transport scheurden. De Inspecteur voor de Volksgezond heid is hiervan mede in kennis ge steld. Een andere veiligheid is de regelmatige controle van de kwaliteit van het drinkwater wat betreft de dosis fluor. Naast de wekelijkse PWN-keuringen houdt ook het Water bedrijf zelf verschillende soorten controles. Na onze vragen aan de dertien huisart sen (er zijn in het gefluorideerde gebied van Velsen twintig huisartsen, van wie er zeven niet te bereiken waren) is er contact opgenomen met zes tandartsen uit de gemeente. Gevraagd werd of er sinds het invoeren van fluor in het drinkwater een verbetering valt te constateren bij de kindergebitten. Over het algemeen dacht men een klei ne verandering in positieve zin op te kunnen merken. Daarbij werd nadrukke lijk aangetekend dat het bestrijden van tandbederf niet alleen een kwestie is van wel of niet fluor in het drinkwater, maar ook van het snoepen door kinderen. Een van de tandartsen merkte hierbij op: „Het verschilt van gezin tot gezin, van buurt tot buurt. Het hangt er helemaal vanaf of de ouders een beetje op het snoepen letten. Maar een lichte verbetering valt er wel waar te nemen.” Een andere opmer king: „Je kunt nu wel fluor in het drinkwater stoppen, maar a Is ik in de asbakken van mijn wachtkamer nog pa- Onder hen bevindt zich mevrouw F. G. Lagendijk uit Santpoort die vier keer per week naar de Wynoldy Daniëlslaan gaat om daar water te tappen. Haar argumen ten: „Ik vertrouw dit water in Velsen niet. Je hoort er zoveel vreemde dingen over, ook van mijn kennissen die nare ervaringen met fluor hebben. Een van onze vrienden heeft een dochtertje dat onmiddellijk uitslag krijgt als het fluor- water drinkt. Het is over wanneer het kind dit niet gebruikt. Ik weet niet of al die geruchten waar zijn, maar ik neem het zekere voor het onzekere. Bovendien zijn de gebitten van onze twee kinderen goed genoeg. Nee, ik vind h et niet zo lastig telkens dit water te gaan halen.” Een andere voorstander van ongeflu orideerd water is oud-burgemeester mr. M. M. Kwint. Zijn vrouw verklaarde tele fonisch: „Sinds wij een maand of drie dit water gebruiken, voel ik mij lichamelijk een stuk beter. Ik had bepaalde pijn klachten die nu minder worden. Wij blij ven fluor vergif vinden. Het kan wel helpen tegen tandbederf bij kinderen tot een jaar of veertien, maar na deze leeftijd heeft het volgens ons een averechtse uit werking. Bovendien is de vrijheid va de mensen oc het wel of niet te nemen hele maal weg. Laten ze het in het brood of in suiker stoppen. Mevrouw Kwint gebruikt het ongefluorideerd water ook voor de koffie en thee. Zij wast en kookt er verder de groenten in. Om de andere dag wordt een grote jerrycan gehaald. „Vooral voor bejaarde mensen is het enorm veel werk en ik vind dat deze categorie het gratis thuis bezorgd moet krijgen.” Geen der ondervraagde huisartsen heeft zijn patiënten geadviseerd buiten de ge meente te gaan wonen, waar dan ongeflu orideerd water uit de kraan kan worden getapt .Verder vroegen wij of men uit de eigen praktijk het idee heeft dat de toe stand van de kindergebitten beter is ge worden en of het tandbederf bij de jeugd tot veertien jaar een halt wordt toegeroe pen door het fluorgebruik. Vijf artsen zeiden een dergelijke verbe tering geconstateerd te hebben. Een van de ondervraagden gebruikte zelfs het woord „Absoluut’. Een ander vertelde dat desondanks „Afgrijselijke toestanden” voorkwamen. De overige huisartsen zeiden dat op dit punt een vergelijkend onder zoek ontbrak en dat m en niet zonder meer tot een dergelijke uitspraak wilde overgaan. Daarbij werd onder meer opge merkt: „Iemand die meent dit uit zijn praktijk te kunen concluderen, zuigt uit zijn duim.” Tenslotte werd gevraagd of men voor of tegen het handhaven van fluor in het drinkwater is. Negen huisartsen gaven een positief antwoord. Een van de artsen zei een absoluut tegenstander te zijn. Een ander sprak zich uit voor het verstrekken van fluor in tabletvorm. Weer een ander merkte op dat hij de voor- en nadelen onvoldoende kende om een standpunt uit te spreken. De laatste zei dht het hem niets kon schelen. De redigeerder van de Velsense School- tandverzorgingsdienst, de heer H. A. van Riel, merkte het volgende op: „Er is in Velsen nooit een onderzoek gehouden naar het effect van fluor. Persoonlijk heb ik de indruk dat het wel degelijk helpt, hoewel men voorzichtig moet wezen met conclusies. Want we zijn ook al een tijd bezig met acties voor het beter en veel- vudliger poetsen van de tanden en na tuurlijk voor een kleiner gebruik van snoep door kinderen. Ongetwijfeld zal daar een verband t ussen bestaan. Toen wij de heer Van Riel vroegen of er cijfers bekend warenvan het aantal door de dienst verrichte behandelingen per jaar en of dit aantal groter of kleiner geworden is sinds het gebruik van fluor, merkte hij op dat hieraan geen „wetenschappelijke conclusies verbonden mogen worden.” Overigens zal hij proberen voor een uitge- breider gesprek met een van onze verslag gevers cijfermateriaal uit de archieven te diepen. piertjes van toffies vind, schiet je er toch niets mee op.” En tenslotte nog het vol gende: „De melkgebitjes worden tegen woordig iets beter, maar voor een redelijk verantwoorde uitspraak is een vergelij kend onderzoek noodzakelijk.” Dit is een van de twee fluoride- ringsinstallaties die het Waterbedrijf in gebruik heeft. Het bovenste ge deelte bestaat uit een trechter waarin een zak met fluor wordt gehangen, die na het bevestigen wordt doorgeprikt. In de grote bak aan de onderzijde met een totaal inhoüd van 110 liter ver warmd en onthard water worden tel kens minimale hoeveelheden fluor gestort door middel van een inge nieus transportsysteem. Een speciale motor zorgt dat het water in deze bak constant in beweging blijft, zodat een homogene oplossing ontstaat. Aan de hand van het watergebruik wordt deze oplossing heel geleidelijk toegevoegd aan het water dat naar de zogenoemde „reinwaterkelder” stroomt. Deze toevoeging verschitl van seconde tot seconde en loopt op wanneer het watergebruik in de ge meente toeneemt. Een en ander wordt mogelijk gemaakt door een ingewikkeld electronisch verkliksys- teem. Van de „reinwater-kelder” (in houd twee miljoen liter water) stroomt het water door de leidingen naar de gebruikers. Al met al zorgt deze installatie ervoor dat 0.97 gram de pompstations aan de SJ Trompstraat in IJmuiden en aan S S de Wynoldy Daniëlslaan in Sant- S poort kan men alle werkdagen van tien tot twaalf uur ’s mor- S S gens gratis ongefluorideerd water S aftappen. Ongeveer veertig in- S woners van de gemeente maken S S hiervan gebruik. niiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiïi Opmerkelijk tijdens deze eenvoudige opiniepeiling was de reactie van een Sant- poortse huisarts die zijn mening niet wil de geven. Minutenlang liet hij zijn vrouw informeren naar het doel en de aard van de vragen, waarna zijn echtgenoge kon mededelen dat hij geen tijd had de vragen te beantwoorden. (dus nog geen één gram) per duizend liter water wordt toegevoegd. In to taal gebruikt het Velsense waterbe drijf 3000 tot 5000 kilogram fluor per jaar, naar gelang de wateropname. Het fluorideren kost de gemeente Velsen ongeveer f 17000 voor dit jaar. Dat fluor in geconcentreerde staat gevaarlijk voor de gezondheid is, wordt aangetoond door het groot aantal veiligheidsmaatregelen dat het Waterbedrijf heeft genomen. Aller eerst is de installatie zo ontworpen dat onder alle omstandigheden nooit meer dan 0,97 gram per duizend liter (1,1 milligram per liter) opgelost kan worden. Bij storingen wordt deze hoeveelheid altijd kleiner, nooit gro ter. Doordat het gefluorideerde water eerst gebufferd wordt in de „reinwa ter-kelder” wordt de homogeniteit van het mengsel gewaarborgd, het geen ook wordt aangetoond door de resultaten van de wekelijkse PWN controles (uitgevoerd op last van het Keuringsinstituut voor waterleiding- artikelen). Daarnaast heeft men ook uitgebrei- geen donder van; er valt geen verbetering te ontdekken. Er komen eerder meer behandelingen voor dan minder.” Na al deze reacties kan wederom ge steld worden dat het een bijzonder moei lijke zaak is uit te maken welke waarde men aan al deze uitlatingen moet hechten. Al deze opmerkingen zijn eigenlijk in drukken die men nauwelijks voor een wetenschappelijk verantwoorde visie over het nuttig effect van fluor in drinkwater of over eventuele nadelige gevolgen kan gebruiken. L NV

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5