Liefde moet het winnen van Paul Williams’ bloedneus Het luxueuze, Hollandse SOOSAGENDA Beach Boys leventje van Bioscoopbond klaagt over censuur SOFT PILLOW VOOR DEBBIE wo: de PEN BEATLEDAG Discussiefilm over peuterspeelplaats iek n <Broodwinner^Sê~z 500gram malse hele Waar vindt U eksklusieve interieurs? T r LIEDJESSCHRIJVER EVEN IN NEDERLAND BLOOT NOG STEEDS GEKNIPT Oscar Benton ft» in NEGEN MUZEN I DONDERDAG 22 JUNI 1972 t. De Beach Boys wonen in Neder land. Zo’n twee weken geleden zijn ze stuk voor stuk zonder al te veel misbaar Nederland binnengeslo pen om zich - voor zover aanwe zig - met vrouw en kinderen te vestigen in het wat betere villa- werk dat ons land rijk is. Raamsingel 42, Haarlem. Tel. 31 51 12. TIJDELIJK 1 EXTRA VOORDELIG o Dat is de Inventum broodrooster. Maakt van oud brood knapperige toast. Roostert twee sneetjes (Van onze correspondent) HILVERSUM Paul Williams is donderdagavond in een TROS-pro- gramma op het televisiescherm met zijn „Just an old fashioned lovesong”. Een benepen stemmetje, een wat na sale klank, maar een geluid dat boeit. Paul Williams is een fenomeen. Hij schrijft songs voor Tiny Tim, Andy Williams, José Feliciano, Mama Cass. Tom Jones, Engelbert Humperdinck, kortom alle groten der aarde. Ook groepen als de Carpenters en Three Dog Night werden groot dankzij het materiaal dat Williams hun verschaf te. Als u vanaf de Scnouwüurg naar het Houtplein gaat en U blijft langs het water rijden, dan stopt U bij nummer 42. Daar vindt U karaktervolle meubelen. fèS N'.-. n PAUL WILLIAMS ADVERTENTIE (Van onze correspondent) vrijdag: Eemstraat 6. lWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVWVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVV^^ ADVERTENTIE (Van onze redactie in Amsterdam) ADVERTENTIE ■i I 1. 5: 2. KUIKEN POTEN „Ik hou van vrouwen boven de zeven en onder de zestig. Ze moeten alleen erg eerlijk zijn. Ze moeten kunnen lachen en even sentimenteel zijn als ik. We zoeken allemaal naar perfectie liefde. Ik geloof niet dat ik die zal vinden, maar ik beleef veel plezier aan het zoeken ernaar”. heeft afgeleverd. De film wordt vertoond op de manifestatie „Kind- en Leefmilieu”, op de tuinbouwtentoonstelling Horiade in Amsterdam. De film zal door instanties, die op het gebied van kinderdagverblijven actief zijn, het land worden ingebracht. Het is geen diepgravende film geworden die Vrijman in elkaar heeft gezet. Hij filmde in een crèche in de Amsterdamse Kinkerbuurt, wat veel leuke, lieve plaat- Zaterdag 24 juni wordt een grote Beatledag gehouden in discotheek „In”, De Weyman, Hoofdstraat 248, Sant poort. Ell^ Beatlefan kan van 14 tot 2 uur terecht en krijgt dan van vaste DJ Ruud Jansen een gevarieerd en smake lijk Beatle-menue voorgeschoteld. De toegang is gratis. n 13 x 13 o >e )0 Een verrassende traktatie i. 1 >0 0 >0 '0 10 !5 i5 1 Hoewel dat wél de bedoeling was, zijn niet alle Beach Boys op het ogen blik in Nederland. Dennis Wilson is vorige week met zijn vrouw naar Los Angeles teruggevlogen voor „zaken” en kleine Alan Jardine geeft er de voor keur aan in Engeland te zomeren. Beiden zullen wel aanwezig zijn bij de plaatopnamen. Zo’n vier maanden lang heeft road- manager Bill Desemone van de B.B.’s AMSTERDAM. „De mensen aan het praten brengen over de wenselijkheid, of de niet-wenselijkheid die ik weliswaar niet veronderstel van crèches, of peu terspeelzalen of hoe je die dingen ook wilt noemen”. Dat is de bedoeling van de cineast Jan Vrijman met de 40 minuten durende film „Speelruimte” die hij zojuist lyrisch. Daarbij komt en dat is mis schien wat ouderwets dat iedereen op z’n best en z’n edelst is als hij bezig is lief te hebben. Dat is dus het fijnst om over te schrijven. Liefde, maar ook milieube sef”. „Ik ben geïnteresseerd in de toekomst en nogal egoïstisch vooral in die van mezelf. Ik zou nog graag een paar bergen overhouden om naar t e kijken, maar we hebben de akelige gewoonte ze allemaal te slechten. Al die dingen pro beer ik emotioneel te benaderen. Ik geloof dat het erg gezond is emotioneel te zijn. Als we ons zelf wat meer tonen, zal dat ongetwijfeld schelen in de hartaanvallen. Misschien keren we dan terug tot het begin; toen we nog niet op elkaar scho ten”. „Ik schrijf niet over sociale moeilijkhe den. Politiek begrijp ik niet.- Ik kan alleen over mijn eigen ervaring spreken. Ik hou meer van meisjes dan van jongens, sinds ik ontdekte dat er verschil tussen was. Mijn leven is gemaakt door relaties, voor al door relaties met dames. Mijn songs zijn daardoor nogal sentimenteel. Ook al bezing ik de schaduwzijde van de liefde, dan nóg bekijk ik hef positief. In feite schrijf ik voor mezelf. Daarna probeer ik ermee te communiceren, want dat is mijn enige en beste gereedschap”. „De laatste anderhalf jaar zijn erg bizar geweest. Ik had nooit gedacht dat ik liedjesschrijver zou worden. Acteur moest het zijn. Maar ik mocht alleen maar slagersjongen spelen. In die rotzooi en verveling pakte ik een gitaar en begon liedjes te maken. Nooit gedacht dat ie mand er aandacht aan wilde besteden. Iemand stuurde me naar een uitgever. Sindsdien voel ik me beter. Geluk is geen eeuwigdurend bezit. Geluk is een emotie. Eén veer uit de vleugel, waarmee een vogel kan vliegen. Woede en teleurstelling horen daar ook bij”. De Boys uit de Verenigde Staten, die al hun fans enige maanden geleden verrasten toen ze twee Zuidafrikaanse negers uit de voormalige groep „The Flame” binnenhaalden, willen tot 15 augustus in Nederland blijven. Ten eerste om een beetje vakantie te hou den en uit te rusten van de vermoeien de tournee’s dit voorjaar, maar daar naast ook om een nieuwe LP op te nemen, die in september zal moeten verschijnen. Dit zal gebeuren in een studio even buiten Amsterdam, die wordt gevuld met eigen apparatuur die de B.B.’s speciaal uit Amerika hebben laten overkomen. Debbie, de Haarlemse zangeres die met zoveel mensen „hands gejoind” heeft dat haar Ariola-single tot vijfde en zesde plaatsen op de hitparades steeg, is druk bezig zich voor te berei den op zaaloptredens. Daartoe heeft zij zich verzekerd van de muzikale steun van de groep „Soft Pillow” uit Haar lem en omstreken. erg veel moeite moeten doen om ge schikte huizen voor de anderen te vinden. In die tijd had hij zelf geen onderkomen, maar kreeg gastvrijheid bij de Haarlemse groep John the Reve- lator. Zijn moeite werd echter beloond: de B.B.’s waren dik tevreden. Carl Wilson woont aan een rustig laantje in Hilversum, evenals „nieuwe ling” Blondie Chaplin, die als twintig jarige vrijgezel een gehele villa voor zichzelf heeft. Brian Wilson houdt zich schuil in Laren: Mike Love kruipt ergens in het naburige Bloemendaal rond, maar verreweg het beste is de jongste Beach Boy, de negentiehjarige Flame-drummer Rickey Fataar eraf gekomen. Hij woont in een paradijs van een huis aan de Loosdrechtse plas sen, met boot voor de deur evenals een gehuurde Mercedes waarmee ook de andere Beach Boys rondtoeren. HILVERSUM. De herziening van de 46-jarige Bioscoopwet is kennelijk na de vergeefse pogingen i n het verleden nog steeds een ongemeen lastig vraagstuk. Dit concludeert de Nederlandse Bioscoop bond in z(jn jaarverslag op grond van het ongebruikelijke lange stilzwijgen van de regering, die na ruim een jaar nog steeds geen memorie van antwoord op de voor lopige verslagen van de Tweede Kamer heeft ingediend. Tijdens zijn bezoek aan Nederland slaapt hij het meest van de tijd. Voor de repetities en de opnamen wordt hij wak ker geschud door een van zijn lijfwach ten. Williams is een vadsig, maar bijzon der aardig mannetje, dat er diepzinnige filosofietjes op nahoudt. „Moe? Ja dat ben ik. Ik heb al vijf nachten niet geslapen. In een vliegtuig lukt me dat niet en toen ik uit Los Angeles in Londen aankwam was Jimmy Webb, een collega muziekschrijver en vriend van mij daar ook. Veel tijd had ik niet om met hem op stap te gaan, want ik ben nu bezig voor de BBC met een uitzending over mezelf. Ik kon makkelijk even overwippen om in deze show te zingen. In het laatste half jaar heb ik in de States zo’n zeven eigen shows op de televisie gehad. Er kijken dan ongeveer 40 miljoen mensen naar Dat is wel angst aanjagend. Maar het went”. Paul Williams zit met zijn dikke lijf onder een slappe vilthoed voor zich uit te mompelen. Een idool voor miljoenen Amerikanen, een trendsetter van de popu laire muziek. „Op de achterkant van mijn laatste lp staat dat ik de muziek opdraag aan hen die luisteren en aan hen, die wachten met praten. Als mijn liedjes geaccepteerd zijn, komt dat omdat men er naar heeft willen luisteren”. „Ik ben geen Gershwin. Ik kan alleen schrijven wat ik voel en dat is soms Gaan de Beach Boys nog wat doen hier? Er zijn geruchten dat er een free concert zal komen. De B.B.’s zelf, die naar Nederland zijn gekomen omdat de sfeer hen hier bevalt, zouden graag in een of ander park "'en spelen. Archeologie. Bij het bouwen van een brug over de rivier de Tigris is bij Takrit in Irak een unieke koperen lamp uit de 9de eeuw gevonden. Op de lamp is in riëf het leven van Christus uitgebeeld van de tijd van zijn geboorte tot en met de kruisiging. Youth for Christ, Turfsteeg, 2a, vrij dag: de groep „Credo”; zaterdagmid dag: groots roei- en picknickfestijn (vooraf opgeven) en avond: groep „Salt of the Earth” uit Beverwijk, woensdag: afsluiting seizoen door Credo”. Deining, Ripperdastraat 13a, zater dag: Continental Uptight Band. Koinonia, Bavokelder, Westergracht, vrijdag: soosavond met platen en dan sen. PEN-centrale, Kanaalstraat 257, IJ- muiden, vrijdag: groep „Serendipity”; zaterdag: Oscar Benton Blues Band. IN, De Weyman, Santpoort, vrijdag: disco; zaterdag 12 uur durende Beatle- happening van ’s-middags twee tot ’s nachts twee uur; zondag: disco. Donkey-Shot, A. Verherentstraat 1, Heemskerk, zaterdag: The Relaxed Drive-In-show; vrijdag en zondag: dis co. Toy-Toy, Stoofsteeg 1, iedere avond: bar-dancing-disco. Voom-Voom, Spaarnwouderstraat 61 vrijdag, zaterdag en zondag: drive-in- show. Jeugdcafé, soosavond. Arnoldushoeve, Hoofddorp, donder dag: film; zaterdag: disco. Buurthuis Koudenhorn, Koudenhorn 34. zondagmiddag: disco. Paul Williams staat op de hoes van zijn plaatje „Just an old fashioned lovesong” afgebeeld met een prachtige auto. Het is zijn speelgoed, zegt hij. Een Bugatti uit 1953. Hij houdt van oude dingen. Zijn huis staat vol met antiek. „Oude auto’s horen bij mijn image als machtige troon- bestijger, een image dat vrijheid uit straalt. Begrijp me goed, ik ben naar Hollywood gegaan, toen iedereen vond dat ik een degelijk vak moest kiezen. In Hollywood werkte ik als loopjongen en was er ontzettend ongelukkig. Daar ben ik bovenuit gekomen”. Water. Het Stedelijk Museum in Schie dam houdt van 24 juni tot 14 augustus een expositie over het water. Het mu seum tracht met schilderijen uit diverse perioden een contrast in de sfeer te scheppen tussen de klassieke wijze van het weergeven van de zee en de manier waarop dat thans gebeurt. ine oeacn aoys mei van tintcs naar rechts: Carl Wilson, Al Jardine, Ricky Fataar, Dennis Wilson, Blondie Chaplin en Mike Love. Broekszprijs. VARA-voorzitter André Kloos heeft woensdagmiddag in de VA- RA-studio te Hilversum de eerste I. B. Broekszprijs (genoemd naar de vorige VA RA-voorzitter) uitgereikt aan Ria Janse, hoofd van de educatieve dienst van het museum Boymans-Van Beuningen te Rot terdam. De prijs, groot vijfduizend gulden, is haar toegekend voor de wijze, waarop zij de kunst voor een groter publiek bereik baar en toegankelijk heeft gemaakt. „Men kan natuurlijk stellen dat dit risico aan onze bediijfsuitoefening inhe rent is, doch het is wel een twijfelachtige eer om in dit opzicht een uitzonderingspo- site te mogen innemen” aldus de Bio scoopbond. Het keuringsbeleid is inderdaad op het ogenblik op de valreep zou men kun nen zeggen grilliger dan ooit. Het is zeker waar dat de censuur de laatste jaren soepeler is gaan optreden. Maar de praktijk van het beleid blijkt toch wel in strijd te zijn met de bewering van de zijde der centrale commissie, dat zij zeer tolerant is geworden tegenover sex en bloot, doch met name ingrijpt in films die het geweld verheerlijken of al te aan schouwelijk uitbeelden. Een blik op de keuringslijsten leert wel anders. Tussen 1 januari 1966 en 1 januari 1972 werden 58 films in eerste instantie afge keurd, maar bij herkeuring, al dan niet met coupures, toegelaten. In zeker 40 gevallen was sex en bloot, al dan niet in combinatie met sadistische scènes, aanlei ding tot de aanvankelijke afkeuring. Tot de categorie films die bij herkeuring ge nade in de ogen van de censor vonden, behoorden Godards Le Weekend, het Joe goslavische meesterwerk Mysteries van het organisme, Easy Rider en Blue Movie. Nog langer is de lijst van films die in dezelfde periode van zes jaren pas in gewijzigde samenstelling toelaatbaar wer den geoordeeld: 72. Daaraan waren dan de nodige herkeuringen voorafgegaan, va riërend van twee tot zes. De gewijzigde samenstelling hield in dat de aanbieders zelf een aantal meters voor de censuur onverteerbare film hadden verwijderd (soms wel met een totale vertoningstijd van meer dan 10 minuten) en ook dan werden nog wel coupures gelast. Het record aantal herkeuringen staat op naam van Schulmadchen Report, terwijl in Robin Hootj und seine Lüstemen Mad- chen het meest werd geknipt. Tot de hevigste verminke films behQorde voorts Vilgot Sjoemans Ik ben nieuwsgierig-geel. Van deze groep werd ook het merendeel op grond van sex-puur of sado-sex afge keurd. In totaal werden de pas in gewij zigde samenstelling toegelaten films met maar liefst 6406 meter verkort, dat is bijna vier uur projectie. Dat de gesignaleerde soepelheid van de censuur maar zeer betrekkelijk is, bewijst het grote aantal films dat verboden bleef: in de periode 1966 tot en met 1971 niet minder dan 75, waarvan alleen al het vorig jaar 24. Afgaande op de titels en op wat van deze verboden vruchten bekend is, betreft het ook hier in hoofdzaak sex- films: naar schatting tweederde sex en éénderde geweld. Het gaat zeker niet alleen om zachte en in een enkel geval harde porno: ook de gedeeltelijk in ons land gemaakte film Vrijheid voor de liefde van dr. Phyllis en dr. Eberhard Kronhausen heeft zelfs na vijf herkeuringen geen genade in de ogen van de keuring kunnen vinden. Zolang de volwassenen nog niet de vrijheid wordt gegund om zelf uit te maken wat zij wel en niet willen zien, kan kennelijk van „Vroeger .was ik een heel bittere jongen. Ik ben opgegroeid in de blackboard-jungle. Mijn vader stierf toen ik 13 was. Ik was verschrikkelijk voor mijn omgeving, want ik dacht dat de wereld mij uitspuw de. Overal was ik de kleinste. Pesterijtjes hadden vaak bloedneuzen tot gevolg. Meestal de mijne. Totdat ik besefte dat iedereen er meer bij gebaat was als ik een beetje liefde ging verspreiden. Ik kreeg een doel in het leven. Dat was toen nog een mistig punt in de verte. Nu ik het bereikt heb, blijkt het een groot bos te zijn. Ik weet niet waar ik nog naar toe kan, maar ik probeer de goede richting te bewaren. Ik heb weer zo’n punt nodig om naar toe te leven”. De combinatie Debbie-Soft Pillow moet in september op volle toeren door het land gaan jagen. „Ik ga mijn single zingen natuurlijk” zegt Debbie enthou siast, „en verder stukken van m’n LP, nieuwe composities en wat werk van Carole King. We hebben al één proef- □ptreden achter de rug - in Leeuwar den - en het ging boven verwachting goed”. Na haar plotselinge hitsucces heeft Debbie al tv-optredens gehad in België (2 x) en Duitsland. Frankrijk zit eraan te komen. Wanneer komt een nieuwe single? „Zo gauw deze uit de hitpara des verdwenen is”, zegt Debbie. jes van kinderen opleverde. Hij filmde ook een „wijkraad” die over het al dan niet oprichten van een peuterspeelzaal discussieerde. „Dat is een stukje pseudo- documentaire. Ik heb die wijkraad zelf geformeerd met felle voor en felle tegen standers met wat gradaties daar tussenin”. Vrijman komt in zijn film niet tot een conclusie, al laten de beelden weinig twij fel over zijn voorkeur. Hij legt het onder werp, vrij oppervlakkig zelfs ter discussie en geeft met het gesprek in de wijkraad en met opmerkingen van moeders die hun kinderen naar de crèche brengen, handvat ten voor het op gang brengen van ge- spreksbi j eenkomsten. Mogen ouders hun kinderen in die eer ste drie, vier jaren van hun leventje dat ze nog helemaal van hen zelf kunnen zijn, al in een crèche onderbrengen. Of moeten ze juist dan al „onder de anderen” wor den gebracht? Vrijman: „Crèches zijn geen noodzake lijk kwaad meer. Ze kunnen juist ten voordele van ouders en kinderen zijn. Die eerste jaren van een mensenleven zijn een kritische leeftijd voor de vorming van karakter en intelligentie van het kind. De Huif, Gen. de la Reijstraat 4, dinsdag: De Bond; donderdag: Love Inn. Riverside, Spaarne 91, woensdag:1 soos; vrijdag en zaterdag: disco. HJC, Sanderzaal, Elizabeth Gasthuis, vrijdag: de Amerikaanse tenor-saxofo- nist J. R. Monterose met het Hans Dulfer trio: dinsdag: Jimmy Heath met Cees Slinger, Jacques Schols en John Engels. Clubhuis Naast d’Appelaer, Dam straat: vr. 20.30 uur groep Box 18 Deze verslagen, naar aanleiding van de ontwerpwet jeugdfilmkeuring en het initia tiefvoorstel van de Kamerleden Visser en Voogd, laten blijken dat de Tweede Ka mer het eens is over een afschaffing van de filmkeuring voor volwassenen, maar dat de gehele problematiek schuilt in de strafrechtelijke en gemeenterechtelijke gevolgen. „Voor hen, die met de praktijk van de huidige Bioscoopwet hebben te maken, is deze impasse hoogst onbevredigend” aldus de Bioscoopbond. „De handhaving van een censuur bij uitzondering voor de film is voor de bedrijfsgenoten een moeilijk te verteren zaak en des te moeilijker nu er een communis oppinio bestaat omtrent de afschaffing van deze censuur ten aanzien van volwassenen.” „Het beleid van de centrale commissie voor de filmkeuring wie zijn toch de moedigen die in deze tijd voor een ander durven uitmaken wat onder goede zeden moet worden verstaan? vertoont een golfbeweging van soepel naar streng en omgekeerd. De inkoop van films is een uiterst riskante aangelegenheid, omdat 05 de keuringsuitslag onder de gegeven om standigheden in menig geval geen peil is te trekken en bij afkeuring belangrijke financiële verliezen worden geleden.” De IJmuidense PEN-centrale blijft haar bezoekers verrassen met poppro- gramma’s van niveau. Vorige week „Earth and Fire”, nu de Oscar Benton Blues Band, altijd goed voor een jui chend bluesfeestje. Zaterdagavond zijn ze er: meester Oscar Benton himself, pianist Barrelhouse Bailey, drummer Jay Walker, basgitarist Gus la Porte en gitarist John la Porte. Vrijdagavond treedt de groep „Se rendipity” op, een vrij nieuwe en onbe kende formatie met een zeer eigen geluid, opgebouwd uit jazz- en bluesin- vloeden. zijn. Waarmee de censuur zich en passent een oordeel aanmatigt over werk en stre ven van de Kronhausens en hen als pornografen te kijk zet. ten die in die tijd ontstaan, blijven een kind in zijn verdere groei achtervolgen”. Vrijmans film helpt het onderwerp voor discussie klaar te leggen. Na het zien van die film begint het „werk” voor de toe schouwer eigenlijk pas. H Mr”) j •>f r 4 7

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15