Kamerleden kwistig met fotokopieën Onderwijsministers in memorie: HOGER COLLEGEGELD LEIDT TOT BETERE LASTENVERDELING Beroving in Vondelpark berecht Jakir beschuldigd van anti-Russische activiteiten EEG-topconferentie staat op losse schroeven s RESTEN VAN „STIRLING" 1 n 0 1 STAPELS PAPIER VERDWIJNEN IN PRULLENMAND Kamer wenst nieuwbouw in IJsselstein Verkeerschaos Machine verdicht afval HET WEER FRANSE PRESIDENT DREIGT MET AFGELASTING door botsing tram-vrachtauto Twee voetgangers omgekomen Vlaggen halfstok voor nieuwe weg 2 NTS DONDERDAG 22 JUNI 1972 Rehabilitatie 't. i Br - - op in 13, maximum 18 graden WEERRAPPORTKN (Van onze redacteur in Brussel) z hedenmorgen millibar 1010 1.13 8.58 zw zw 13.41 21.33 0.4 0.4 0.1 4 0.1 1 0.3 0.1 0.4 0 0 0 5 0 0 0 0 0 12 0 2 0 0.5 0 3 0 11 0 0 6 0 0 0 0 0 0 0 12 0 0 Jakir en zijn moeder brachten zeventien jaar in een werkkamp door na de execu tie van generaal Jakir in 1937. De Jakirs zijn joden. Premier Nikita Kroesjtsjou rehabiliteerde Jakir. zijn overleden vader en zijn moeder. Het is de wens van een groot deel van de Kamer om volgend jaar meer geld ter beschikking te hebben voor de medewer- In hun betoog benadrukken de minis ters dat de collegegeldverhoging onderdeel Kamervoorzitter Van Thiel was het met mej. Kappeijne van de Coppello (V.V.D.) eens dat de Kamerfracties en de Kamer leden in het algemeen veel te veel stuk ken laten fotokopiëren. „Elke fotokopie kost tenminste een dubbeltje en als we zien wat voor stapels in de prullenmand verdwijnen, dan moet er bij iedereen wel grote zorgvuldigheid komen. Er zal nage dacht moeten worden, voordat besloten wordt stukken in grote aantallen te laten vermenigvuldigen”, aldus mr. Van Thiel. Deze vuilverdichtingsmachine, reeds in gebruik bij de gemeente Bergen op Zoom, is van Amerikaans fabrikaat en in licentie gebouwd in België. Voor de verdere uitbouw van de econo mische en monetaire unie noch voor de versterking van de instellingen is de con ferentie noodzakelijk. De economische en monetaire unie komt er toch wel de positie van instellingen als de Europese commissie en het Europees parlement kan wel verbeterd, maar niet wezenlijk wor den versterkt, omdat daarvoor verdrags wijzigingen nodig zijn. Groot-Brittannië, Ierland, Denemarken en Noorwegen voe len er echter niets vooi om in Parijs al de wijziging van een verdrag te aanvaar den voordat de werking ervan aan den lijve is ondervonden. Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Tel Aviv Tunis zw zw nw nw rmo zzw n wzw wzw o ono zzw z nw n n zzw n z w zw zw w zw 14 13 12 12 13 13 13 13 13 13 7 22 18 14 9 13 11 11 11 13 11 15 12 9 13 15 17 11 18 10 12 18 18 11 13 11 12 17 20 19 uur. uur. uur. uur. De ministers zijn in de verdediging van hun voorstel niet tegemoet gekomen aan suggesties tot vermindering van het colle gegeld voor e nkele speciale groenen. Zo willen zij geen verminderingsregeling In voeren voor gezinnen met drie of meer studerende kinderen. Zij merken op dat in het studietoelagenstelsel al rekening is gehouden met de speciale omstandigheden van grote gezinnen. Ook een vermindering voor vrouwelijke studenten wordt afge wezen. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Vrienden van Jakir zeiden dat de Russi sche geheime politie (KGB) hem heeft gearresteerd in zijn flat in Moskou en hem naar een onbekende bestemming hebben gebracht. Andere agenten door zochten het huis en hielden de vrouw van Jakir binnen. Volgens hen wordt Jakir beschuldigd van het „systematisch doorge ven aan westerse propagandabureaus van informatie die tegen de Sovjet-Unie werd gebruikt.” In het politierapport was spra ke van bureaus als radio Vrij Europa en radio Liberty, door de Amerikaanse rege ring gefinancierde stations die uitzenden naar Oost-Europa en de Sovjet-Unie met behulp van een anti-communistische Rus sische groep, NTS geheten. Er zijn verscheidene artikelen in de Russische wet die „anti-Russische activi teit” behandelen maar dissidente kringen verklaarden niet precies te weten welk artikel in het geval Jakir zal worden gebruikt. De vrachtwagen met kratten vol flessen geladen sloeg om en viel op een 68-jarige fietser die ernstig werd gewond. De glasscherven die over tientallen me ters wegsprongen veroorzaakten nog zes licht gewonden onder voorbijgangers. Zij werden in een ziekenhuis verbonden. Ook de chauffeur van de vrachtwagen, een man uit H i 11 e g o m, werd lichtgewond. Het kruispunt is van verkeerslichten voorzien. De politie kon echter nog niet zeggen wie door het rode licht is gereden: de vrachtwagenchauffeur of de trambe stuurder. Vladimir Boekovski tot twaalf jaar cel, werkkamp en verbanning naar Siberië werd veroordeeld ook wegens anti-Russi sche activiteit. DEN HAAG Er moeten structurele maatregelen genomen worden om te kunnen komen van een systeem van hoger onderwijs voor enkelen naar een systeem van hoger onderwijs voor velen. Eén van de structurele maatregelen is de herziening van het stelsel van studiefinanciering waar van de verhoging van de college- en inschrijfgelden deel uitmaakt. Dit heeft Kamervoorzitter Van Thiel gisteren gezegd tijdens een debatje in de Tweede Kamer over de raming van de eigen uitgaven in 1973. Van veel zijden was aangedrongen op het scheppen van financiële faciliteiten voor de persoonlijke* assistenten. „We kunnen de stroom van stukken niet zelf meer verwerken”, had drs. Franssen (P.v.d.A.) geklaagd. AMSTERDAM. Onmiddellijke gevan genneming met zeven maanden gevange nisstraf waarvan drie maanden voorwaar delijk heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. A. Haber- mehl, gisteren ter zitting geëist tegen de niet verschenen 23-jarige leider van een groepje jeugdige mannen, die met vereen de krachten in het Vondelpark mannen van hun geld beroofden. tampcmturai btanan- «n buitenland Barometerstand (757 mm). BERGEN OP ZOOM. —Er is nu een verdichtingsmachine waarmee alle soorten vast afval kunnen worden verkleind tot een volumevermindenng van 70 percent. In dezelfde ruimte kan men dan driemaal zo veel af val kwijt. In de motie wordt van de regering financiële steun verlangd voor woningver betering. Vandaag zou worden gestemd. Staatssecretaris Buck zei dat in dit geval moet worden vastgehouden aan de beslis sing van 1966, omdat de uitwerking van die beslissing al zo lang loopt. Overigens is het kabinet-Biesheuvel in het algemeen voor vernieuwing, waar die maar moge lijk is. In IJsselstein is het saneringspro ces bijna voltooid. Daarom kan niet als nog financiële steun voor verbetering worden gegeven. kers van de fracties. Het presidium had voorgesteld hiervoor 2.223.000 te ramen, maar de fracties van P.v.d.A, K.V.P., A.R.P., C.H.U., DS’70 en D’66 stellen voor hiervan f 2.330.000 te maken, dus 110.000 meer. Over dit voorstel zou vandaag wor den gestemd. Het predisium van de Kamer gaat bin nenkort praten met minister Geertsema van Binnenlandse Zaken (die de ontwerp begroting voor de Kamer moet opstellen) over de verhoging van de vergoeding van de reiskosten van de Kamerleden. DEN HAAG. In het Tweede Kamer debat over de sloopaffaire-IJsselstein is gisteren duidelijk geworden dat een meer derheid de voorkeur geeft aan nieuwbouw in de Julianawijk boven het vernieuwen van de huizen, die er nog staan. Inmiddels zijn de meeste woningen ter plaatse ge sloopt. De motie, die de interpellanten Nypels (D’66) en Schaefer (P.v.d.A.) mede namens de P.P.R. indienden, kreeg geen steun van de K.V.P., A.R.P., C.H.Ü. S.G.P. en V.V.D. Aangenomen wordt dat ook DS’70 de motie niet zal steunen. Raffinaderij op Bonaire. Bonaire maakt een goede kans op de vestiging van een raffinaderij. De Antilliaanse minister van Financiën, F. J. Tromp, verklaarde dit in Willemstad na terugkeer uit New York waar hij onderhandelingen heeft gevoerd met een niet nader genoemde oliemaatschappij Fietsendieven. Een 63-jarige inwoner van Leeuwarden en zijn 18-jarige zoon heb ben bij de politie bekend dat zij vanaf december in vele plaatsen in Groningen en Friesland ogeveer vijftig fietsen hebben gestolen. Zii verkochten de fiet sen in Leeuwarden. „Als de studie voor meisjesstudenten goedkoper zou worden gemaakt dan voor mannelijke studenten, zou dat de traditio nele opvatting bevestigen dat voor een vrouw die gestudeerd heeft, slechts een plaats is weggelegd in keuken en huiska mer” zo schrijven de ministers. De ministers zijn van plan te komen tot verdere herzieningen van het studietoela- Dit schrijven de ministers De Brauw (Wetenschapsbeleid en Wetenschappelijk Onderwijs) en Lardinois (Landbouw) in de memorie van antwoord naar aanleiding van het wetsontwerp tot verhoging van het collegegeld tot 1.000. Deze verhoging leidt tot een beter zichtbaar worden van de offers en tot een betere verdeling van de lasten op basis van het profijtbeginsel. Daardoor wordt bereikt dat ook het indi vidu zich beter zal vergewissen van zijn keuze. BRUSSEL De EEG-topconferen tie die half oktober in Parijs zal wor den gehouden, komt steeds meer op losse schroeven te staan. Weliswaar gaan de voorbereidingen door, maar dan in een sfeer van toenemende moedeloosheid, die verschillen van inzicht aanscherpt waar juist eensge zindheid zou moeten groeien. MOSKOU (UPI en AP) De gis teren gearresteerde Jjotr Jakir wordt beschuldigd van het doorgeven van „anti-Russische informatie” aan ra dio Vrij Europa. De 49-jarige leider van Moskous ondergrondse beweging voor burgerrechten zal moeten te rechtstaan wegens „anti-Russische activiteiten”. Een datum voor het proces is niet bekend gemaakt. De politie hield Boekovski negen maan den lang in afzondering voordat het pro ces plaatsvond. Jakir groeide op in een stalinistisch werkkamp. Hij is de zoon van een Russische generaal die tijdens de zuiveringen onder Josef Stalin werd geëxecuteerd. DEN HAAG. Het presidium van de Tweede Kamer gaat met een werkgroep uit d e Kamer een onderzoek instellen naar de mogelijkheden om de 150 Kamer leden meer individuele assistenten te ge ven. voor het sorteren van de post, het maken van afspraken, het bijhouden van de agenda en de documentatie. Het is niet de bedoeling om te komen tot een eigen assistent voor elk lid, maar bezien moet worden hoe het beste het werk, dat door anderen gedaan kan worden, ook aan anderen kan worden opgedragen. In de nieuwe polder Zuidelijk Flevo land zijn de resten gevonden van een Stirling-bommenwerper. Het toestel is, zoals wij reeds berichtten, in 1943 na een bombardementsvlucht op Duisburg verongelukt in het Ijssel meer, nadat de bommenwerper tij dens de vlucht naar huis tegen een Lancaster was gebotst. Op de foto: de resten van de machine. Opmerke lijk is dat na al die jaren de staart- wielen nog geheel op spanning zijn. verkiezingen in de herfst. Het komt Pom pidou uiteraard beter uit een topconferen tie af te wijzen. Als beschermer van de Franse natie heeft zij hem in een suspect gezelschap van hardnekkige Europese fe deralisten zoals Nederland, politiek niets te bieden dan om wellicht zijn EEG-partners te moeten berichten dat de conferentie wegens zijn binnenlandse politieke proble men niet kan doorgaan. Tegen die moge lijkheid heeft hij zich in ieder geval gedekt. Inmiddels verschaft de kvzestie van het politieke secretariaat hem de mogelijkheid enige winst uit het vuur te slepen, nog voor de conferentie begint. Pompidou wil zo’n politiek secretariaat dat de weg moet openen naar een gecoördineerde, om niet te zeggen gezamelijke, buitenlandse poli tiek in Parijs vestigen. Alle andere EEG- leden en toekomstige leden hebben daar inmiddels „nee” op gezegd: zij willen het secretariaat in Brussel. Maar ook in de Bondsrepubliek groeit de kans op verkiezingen in het najaar met de dag. Waarnemers houden het voor mogelijk dat bondskanselier Brandt en zijn kabinet xuist in oktober demissio nair zullen zijn. Naar mer meent zal Pompidou (die binnenkort met Brandt zal sprrken) hem daarvoor wel een eindweegs tegemoet willen komen, maai dan tegen betaling van een politieke prijs. Tot nu toe leent zich daartoe vooi alles de Duitse instem ming met de vestiging van het politiek secretariaat in de Franse hoofdstad. Wan neer dan maar nauwkeurig wordt vastge legd dat dit bijvoorbeeld in eerste aanleg uitmaakt van een totaal pakket maatrege len dat een grotere differentiatie in het hoger onderwijs beoogt te bereiken. On derwijsdeskundigen uit het buitenland slaan de ontwikkelingen in Nederland daarom nauwlettend gade. Alleen de leider, een 23-jarige leerling- drukker uit Amsterdam was door de rechter-commissaris op vrije voeten ge steld. Zijn jeugdige helpers, een vijftal jongens van 13 tot 17 jaar uit Suriname, zijn om pedagogische redenen vastgehou den in jongenstehuizen. Met de eveneens uit Suriname afkom stige hoofdverdachte R. hadden zij op 7 april ’s nachts een 23-jarige Amsterdamse reisbrueauemployé tegen de grond gesla gen en van 95 gulden beroofd. Dit slacht offer was met een vriend uit Groningen op weg naar diens hotel bij het Vondel park. Zij zetten het op een lopen toen ze door de zes Surinamers werden overval len. De Groninger ontkwam. De Amster dammer werd gegrepen en var. zijn geld ontdaan doch kwam er verder letterlijk met kleerscheuren af. Uitspraak 30 juni. Jakir en zijn kleine groep lieten pro testbrieven circuleren tegen het beknotten van de vrijheden in de Sovjet-Unie, gaven informatiebulletins „Samizdat” uit over ondergrondse activiteit en hielden regel matig contact met in Moskou gestatio neerde westerse xournalisten. Pxotr Jahier is voorheen nog niet voor berechting ge arresteerd maar werd door de politie opgepakt op de dag dat Kroesjtsjov werd begraven 13 september 1971 zodat hij geen protestgebaar op de begraafplaats kon maken. Men vraagt zich in Moskou af wat het lot zal gaan worden van andere mensen die het ook niet eens zijn met de officiële communistische opvattingen en tot nu toe de dans zijn ontsprongen, zoals de natuur kundigen Andrei Sacharov, Valery Tsja- lidze en Andrei Tverdochlebov die in november 1970 de commissie voor burger rechten hebben opgericht en verder de Nobelprijswinnaar en schrijver Alexander Solsjenitsin die „niet-officieel” de raad zou hebben gekregen uit de Sovjet-Unie te vertrekken. Door trein overreden. Op een met auto matische halve overwegbomen beveilig de spoorwegovergang in Zoetermeer is de 17-jarige bromfietser Ylko Bol uit Zoetermeer door een reizigerstrein aan gereden. De jongen is later in een ziekenhuis overleden. De Franse president Pompidou heeft gedreigd de conferentie af te gelasten wanneer die slechts sluimerende geschil len moet verbloemen en voor de toekomst weinig wezenlijks heeft bij te dragen. In zijn politieke taal wil dit zeggen: de EEG- partners van nu en de vier leden van straks moeten meer openstaan voor de Franse opvattingen. •g» yu.- r.. genstelsel. Zij willen niet volstaan met een verbouwing waarin dan ook plaats moet worden ingeruimd voor een nog ontbrekende vleugel: een keuzemogelijk heid voor studenten die, zonder een finan cieel beroep te hoeven doen op anderen, hun studiekosten willen dekken. Hiervoor wordt aan een studielening gedacht. Een studieloon en een academicusbelasting worden radikaal van de hand gewezen. Het zou Moskou’s eerste dissidentepro- ces zijn sinds januari toen Jakirs vriend Bij alle bedenkingen die men tegen Pompidou’s loopgraventactiek behoort te hebben, is dat een aanvaardbaar politiek streven. De conferentie zou er, zo dacht men aanvankelijk, niet door in gevaar komen. Zo zei bijvoorbeeld de Belgische minister Harmel: „Niemand kan zich voorstellen dat iemand de politieke ver antwoordelijkheid voor het laten afketsen van deze topconferentie zou willen dra gen”. In Frankrijk zelf echter is de positie van de regering-Chaban Delmas inmiddels nauwelijks rooskleurig meer te noemen. Van diverse kanten wordt druk gespecu leerd op de mogelijkheid van nieuwe AMSTERDAM. In de Van Baerle- straat in Amsterdam zijn de Indonesiër A. Gaidia en het 21-jarige Japanse meisje Y. Okuma om het leven gekomen, toen ze bij het oversteken werden aangereden door een auto. Eén van de slachtoffers werd na het ongeluk ook nog door een van de anders richting komende auto overreden. HILVERSUM. In het Hilversumse Van Riebeeckkwartier hingen gisteren de vlaggen halfstok toen minister Drees van Verkeer en Waterstaat het nieuwe gedeel te van rijksweg 27 tussen Utrecht en Hilversum opende. Al het verkeer dat van Utrecht Hilversum binnenkomt, moet door deze wijk die daar helemaal niet berekent is, zo zeggen de bewoners. Het nieuwe dertien kilometer lange weggedeelte vervangt de oude tweebaans- weg van Hilversum naar Utrecht, die al voor de oorlog aan vervanging toe was, onder meer omdat hij door enkele woon kernen liep. De Van Riebeeckwijk zal pas ontlast worden in 1976, als een tweede aan- en afvoerroute en het gedeelte van rijksweg 27 Breda-Utrecht-Hilversum-Zuidelijk- Flevoland) tussen Hilversum e n Baarn gereed zijn. De nieuwe weg heeft een capaciteit van 40.000 voertuigen per dag, de oude ver werkte er dagelijks 15.000, die nu hun weg moeten zoeken door de woonwijk. De ministers wijzen een differentiatie van het collegegeld naar studierichting af. zij menen dat hierdoor een te abrupte breuk met het verleden zou ontstaan. Tevens onderstrepen de ministers dat er geen dwingende redenen bestaan om het universitaire onderwijs vrijwel gratis aan de studenten ter beschikking te stellen. „Zou het wetenschappelijk onderwijs open staan voor een ieder, dan zou een zeer hoge prioriteit binnen de categorieën van aktiviteiten die de menseliike capaciteiten ontplooien, mogelijk gerechtvaardigd zijn. Het wetenschappelijk onderwijs is echter niet zo open. Het is slechts toegankelijk voor diegenen, die de juiste combinatie van bekwaamheden bezitten. Namelijk, voor mensen die juist door - het hebben van die bekwaamheden reeds een aan zienlijke voorsprong hebben op anderen, met name op hun leeftijdsgenoten zonder de geschikte intelligentie. geh. bew. wzw regen regen regen wzw regen zw geh. bew. wzw regen wzw zw zw zw zzw n VRIJDAG 23 JUNI Hoog water 1.13 uur en Laag water 8.58 uur en VRIJDAG 23 JUNI Zon op 4.20 uur onder 21.04 Maan op 18.33 uur onder 1.31 Territoriale wateren. De grootste politieke partij van Aruba, de Partido Patriotico Aruba (PPA), heeft in een telegram aan de regering van de Nederlandse Antillen gevraagd de territoriale wate ren uit te breiden tot twaalf mijl. Voorts wil de PPA dat de Antilliaanse regering ten spoedigste bij de Staten (het parlement van de Antillen) een ontwerplandsverordening indient over de territoriale zee en het continentale plat. Vooruitzichten voor zaterdag: Veranderlijk met vooral later meer zon, maar temperaturen beneden normaal AMSTERDAM. Zeven gewonden en een drie uur durende verkeerschaos bij het Centraal Station in Amsterdam, wa ren het gevolg van een botsing tussen een vrachtwagen en een tramstel van lijn 25 op de kruising Prins Hendrikkade-Dam- rak in de hoofdstad. De vrachtwagen werd om half vijf woensdagmiddag in de flank aangereden door een tram, die in de richting van het Centraal Station reed. Over de controle op collegekaarten merken de ministers op: „Als er door een universiteit of hogeschool gesteld wordt, dat er geen effectieve controle kan wor den uitgeoefend dan slaat dat terug op de stellers en werkt dat mee aan het kweken van tekorten bij een universiteit of hoge school die niet door het rijk worden gecompenseerd Of de rechtvaardigheid gediend is met het afzien van een effec tieve controle sommige studenten zul len zich dan gemakkelijker dan andere aan hun verplichtingen kunnen onttrek ken mag worden betwijfeld. regen regen zw. bew. zw. bew. onbewolkt geh. bew. nnw zw, bew zw. bew. zw. bew. half bew half bew. regen onbewolkt windst. Kopenhagen geh. bew. z licht bew. windst. geh. bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt zw. bew. zw bew zw. bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. onbewolkt onbewolkt zw. bew. half bew. half bew licht bew voor vijf jaar zal gelden, dat er een onlosmakelijke verbinding is tussen de instellingen te Brussel en het in eerste aanleg nog zo onaanzienlijke secretariaat- je in Parijs, dan zou er zelfs voor de Nederlandse minister van Buitenlandse zaken nog wel een betoog te bedenken zijn waarmee hij in de Tweede Kamer kan ver chijnen zonder dat zijn anti- Parijse vastberadenheid al te hinderlijk voor de voeten wordt geworpen. De Parijse topconferentie is niet be doeld en ook nimmer bedoeld geweest om de tegenstelling tussen het Franse concept van een confederatief Europa der naties en bijvoorbeeld het Nederlandse verlangen naar een veel hechtere Europese federatie op te lossen. Mede dankzij een Nederland se nota over de versterking van de EEG- instellingen en de toon van de redevoerin gen die in Parijs tijdens het bezoek van koningin Juliana werden afgestoken, heeft het daarvan enigszins de schijn gekregen. 16 17 17 16 18 15 17 16 16 19 17 32 24 20 22 18 22 26 24 26 16 27 16 17 28 30 23 25 22 15 20 25 25 18 24 25 24 20 27 32 Verdronken. De 25-jarige Erna J. Rade- maker uit Arnhem is gisteren bij het vissen op de Waddenzee even buiten de haven van Den Helder over boord ge slagen en verdronken Zij was met nog acht mensen aan boord van het vissers vaartuig ..Rival” dat op ongeveer hon derd meter uit de haven voor anker lag. Het is niet, bekend hoe ze te water is geraakt. De andere opvarenden heb ben nog reddingsmiddelen toegegooid. Aantal uren zon: 3 tot 12; minimum tempera tuur: 1 tot 4 graden onder normaal; maximum temperatuur: 0 tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent; kans op een geheel droog et maal: 70 percent. Normale temperaturen tot 24 juni: minimum V

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2