Vriendelijk GEVANGEN GENOMEN Castro Dreigende kabinetscrisis Israel niet afgewend Luchtstunt Geheime folteringen in Argentinië El SYRISCHE OFFICIEREN welkom voor Kissinger vijf uur bij Tsjoe En Lai Hanoi reageert met reserve Bij actie van Israel in Libanon 48 doden Prins Bernhard in verbaasd over kritiek op de Concorde achtergrond Troepen naar Miami Stemming wetsontwerp uitgesteld W est-Duitsland Wereldhandels centrum in Amsterdam Weer aardbeving in Ancona beperkt gebruik van DDT Bonn „gaat misdaad krachtig bestrijden” „Geen idee wat „Pakistan bezig zich opnieuw te bewapenen” ik moet doen” f 1 i 3 DONDERDAG 22 JUNI 1972 Kritiek Tijdens partijconventies Kansen gestegen India meldt Londen: Ruilobject Veiligheidsraad I (Van onze redacteur in Jeruzalem) le ?n AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA7U van (Van een onzer verslaggevers) n 'F BOLIVIA UI IY L 1 CARPRESS t Innmi p 1 1 1- B- l- :e L- TEL AVIC/BEIROET (AFP, UPI en Reuter) Israëlische troepen hebben gisteren aanvallen uitgevoerd in het zuiden van Libanon. Een Is raëlische pantserbrigade nam bij toe val vijf Syrische officieren gevangen, die een bezoek brachten aan het Li banese grensgebied. Bij aanvallen op Palestijnse guer rillabases kwamen 48 mensen om het leven. De gevangenneming van de Syrische militairen ging gepaard met een schietpartij, waarbij volgens de Libanezen vier mensen zouden zijn omgekomen. Volgens een Libanese militaire woord voerder drong een gemotoriseerde Israeli- Sinds 1969 zijn acht personen, die naar men aanneemt betrokken waren bij linkse activiteiten, verdwenen. Wat er met hen is gebeurd, weet niemand. Wel is bekend geworden, dat een van de acht onder een valse naam is begra ven. e o n e d k Volgens minister van Binnenlandse Za ken Genscher is het „program voor de binnenlandse veiligheid” opgesteld al lang voordat „de golf van terreur en bomaans lagen een hoogtepunt bereikte”. Genscher verwees naar de activiteit van de anar chistische Baader-Meinhof-groep waarvan de twee leiders Andreas Baader en Ulrike Meinhof deze maandwerdengearresteerd. Meinhof deze maand werden gearresteerd. BUENOS AIRES (AP) In de Argentijnse dag- en weekbladen ver schijnen steeds meer berichten over mishandeling en marteling van arrestanten door de politie. In vele gevallen schijnt de „elektrische naald” te worden gebruikt, een instrument, dat lijkt op de elektrische koeienpor. „Toenemend bewijsmateriaal en getuigenverklaringen tonen aan dat er in Argentinië een infrastructuur van marteling bestaat’’ schrijft het dagblad „EL Cronista Comercial”. President Alejandro Lanusse houdt staande, dat hij martelingen verafschuwt en dat hij „vast besloten is alles in het werk te stellen opdat er geen marteling plaats vindt van wie dan ook”. ring voorlopig gered, al lijkt de kans klein dat de zaak nog te lijmen is. Over de aard van de verklaring van de wethouder, die door het D’66-raadslid A. Martini was afgedwongen, bewaart men verder het stilzwijgen „omdat de grote belangen, die thans voor de hoofdstad op het spel staan anders misschien zouden worden geschaad.” Verwacht wordt, dat er binnen enkele maanden meer defini tiefs over de plannen bekend wordt. Zeker is, dat men in het overleg tussen gemeente en bedrijfsleven een stap verder is gekomen. „Veel van onze leden voelen zich dom en dwaas als zij moeten rondpa raderen alleen voor het gerief van de toeristen”. Een lid van de koninklijke garde heeft in een radio-vraaggesprek gezegd: „Als er werkelijk iets ernstigs gebeurde zou ik geen idee hebben wat ik zou moeten doen.” STOCKHOLM. (AP) Zweedse on derofficieren willen niet langer meer wachtlopen ter bescherming van hun koning en zijn paleis. De vakbonden van de onderofficieren vinden dat dit het werk zou moeten zijn voor „parti culiere wachtlieden”. al e, t 1 r e 7 t L e 1 1 r 9 s t ie 7 se le ;n wvvvwvvvwvvvwwvvvvvvwvvwvvwvvvvvwvvwwwvwvvvvvvwwvwvvv\m/vvwvwvvwvvwvw\m/vvvvvv^ Waarnemers geloven dat de resultaten van het gesprek tussen Tsjoe en Kissinger door hen aan een grondige analyse wor den onderworpen. Men neemt aan dat Vietnam bovenaan de lijst van gespreksonderwerpen staat, maar diplomaten in Peking spraken de in Washington circulerende geruchten tegen dat Kissinger naar Hanoi zou reizen. LONDEN. (AP) India heeft Groot- Brittannië meegedeeld dat Pakistan op groïe schaal is begonnen zich te herbewa penen. Daarbij zou gedeeltelijk gebruik worden gemaakt van Britse wapens die binnenkomen via bevriende Islamitische landen zoals Iran. Eensgezind. De twee politieke partijen die elkaar bekampen in de ongebruikelijke verkiezingen die morgen in Gibraltar worden gehouden zijn het in elk geval over één zaak roerend met elkaar eens: geen overdracht van de Britse soeverei niteit aan Spanja Veel Tsjechoslowaken waren gisteren naar het vliegveld bij Praag gekomen om premier Fidel Castro van Cuba, die een bezoek aan hun land brengt, te begroeten. Het werd een hartelijke ontvangst voor de revolutionaire lei der van het Caribische eiland. FZjF (VENEZUELl Tölombia Op het Chinese bezoek van Kissinger Is doo>- Hanoi gereserveerd gereageerd. Een woordvoerder van de Noordvietnamese delegatie op het vredesoverleg in Parijs zei dat dit bezoek bedoeld is om Noord- Vietnam van zijn bondgenoten te schei den. De VS moeten, zo zei hij rechtstreeki met Hanoi omderhandelen. Dit wordt door waarnemers in Parijs als onverbloemde kritiek op Moskou en Peking gezien. Niettemin hoopt men in Washington dat Kissinger sterke aanwijzingen uit Peking meebrengt dat China bereid is een rol te vervullen in het streven de oorlog in Vietnam te beëindigen. Je moet maar durven. Tijdens een luchtvaartshow in de Verenigde Sta ten laat de stuntman John Kazian zich vastgebonden op de vleugels van een klein vliegtuigje staande mee voeren. BONN. (UPI) De regering in Bonn gaa'. de toegenomen misdaad krachtig be strijden. Gisteren zijn plannen aangekon- digd voor het versterken van de Westduit- se politiemacht en het uitbreiden van de bevoegdheden inclusief het afluisteren van telefoons en het verrichten van huis zoekingen 's avonds en 's nachts. In Israel bestaat geen «cheiding tussen kerk en staat als gevolg van de invloed van de religieuze partijen op het staatsbe stel. Hausner had zijn initiatief-wetsvoorstel namens zijn onafhAnkelijk-liberale partij, deel uitmakend van de regeringscoalitie, ingediend ondanks het dreigement van premier Meir dat dit een regeringscrisis tot gevolg zou hebben. Toen de links-socialisten, die samen met de arbeiderspartij één fractie vormen, verklaarden vóór het wetsontwerp te zul len stemmen, dreigde premier Meir zoals gemeld, haar ontslag te nemen. De reden hiervoor is, dat ofschoon mevrouw Meir niet orthodox is zij tegen gemengde hu welijken is en een loslaten van de traditi onele joodse wetgeving als een gevaar ziet voor de eenheid van het joodse volk. Daarbij komt dan nog dat mevrouw Meir het herhaaldelijk verzet van Mapan tegen de regeringspolitiek op binnen- en buiten- ANCONA. (Reuter en AFP) Een he vig’ aardschok heeft gisteravond opnieuw de Italiaanse havenstad Ancona getroffen. Ancona was al eerder door aardbevingen opgeschrikt. Veel inwoners van de stad verkiezen de nacht in het open veld door te I'rengen. AMSTERDAM. De kansen van Am sterdam in de race met Rotterdam en Den Haag om de vestiging van het wereldhan delscentrum lijken sterk te zijn vergroot. Wethouder J. Bootsma heeft over deze kwestie gisteren in een besloten vergade ring van de raadscommissie Economische Zaken vertrouwelijke mededelingen ge daan, die volgens zegslieden „verrassend concreet” waren. Volgens een Israëlische woordvoerder is een van de vijf Syrische officieren bij de actie gewond geraakt. Hij maakte geen melding van doden. Bij de Israëlische actie vielen straalja gers guerrillabases aan ten noorden van de berg Hermon. Vooral het dorp Hasbaya werd zwaar bestookt. In het dorp waren Palestijnse guerrillastrijders gehuisvest. Dertig Palestijnen en achttien burgers zouden bij deze aanval om het leven zijn gekomen. De bewoners van het dorp had den kort geleden betoogd tegen de aanwe zigheid van guerrillastrijders in hun dorp. Op het moment van de aanval bevonden alle Palestijnen zich op één plaats, omdat zij van plan waren te vertrekken. In Israëlische kringen sluit men de mogelijkheid niet uit dat Israel de gevan gen genomen Syriërs zal gebruiken als ruilobject voor drie Israëlische piloten die al meer dan twee jaar in Damascus gevangen worden gehouden. Al enige tijd hebben de Israëliërs geaasd op het gevan gen nemen van Syriërs die hoog genoeg zijn om uit te wisselen tegn deze piloten. De regering van Syrië gaf gisteravond een verklaring uit waarin zij „de aan dacht van de wereld vestigt op de ernst van de situatie na de ontvoering door Israel van een Libanese en vijf Syrische officieren”. De Syrische regering vraagt om „onmiddellijk optreden om hun vrijla ting en terugkeer te verkrijgen”. BONN. (DPA) Ter bescherming het milieu heeft het Westduitse parlement gisteren het gebruik van het insecticide DDT drastisch beperkt. Tijdelijk is gebruik van DDT alleen nog toegestaan in preparaten die bij de be strijding van ongedierte nog niet door een ander middel kunnen worden vervangen. In het afgelopen jaar zouden meer dan vijftig mensen in het Zuidameri- kaanse land zijn gemarteld. De mees ten van hen werden beschuldigd van contacten met guerrilla-organisaties. Deze organisaties hebben verklaard verantwoordelijk te zijn geweest voor een aantal ontvoeringen en moorden. politie van Buenos Aires overgebracht naar de gevangenis van La Plata. De autoriteiten van deze gevangenis heb ben verklaard dat hij daar in een ,betreurenswaardige staat” aankwam. Autopsie toonde aan, dat het lichaam van Monti talrijke verwondingen had. Lacchovski, 32 jaar, een arbeider in de auto-industrie werd op 30 april gearresteerd. Hij kwam op 2 mei thuis en voelde zich niet goed, aldus heeft zijn vrouw later verklaard. Lavchovs- ki had haar verteld, dat hij was ver hoord over zijn beweerde aandeel in het overbrengen van wapenen naar een guerrillagroep. Toen hij zich onschuldig verklaarde, was hij gemarteld. Na zijn thuiskomst moest Lavfchovski in een ziekenhuis worden opgenomen, waar hij aan interne bloedingen overleed. Sinds de aardschokken van een week geleden, waarbij drie personen aan een har+verlamming bezweken, tientallen wer den gewond en honderden huizen schade opliepen, durven de burgers van Ancona nauwelijks meer in de stad te blijven. Toen gisteravond dan ook weer de grond begon te trillen terwijl een onheil- spe’iend gerommel uit de aardkost opsteeg sloten winkeliers in grote haast hun deu ren. Veel bewoners verlieten onmiddellijk hun woningen en werkplaatsen. Doodgeschoten. In Londonderry heeft een sluipschutter een Britse soldaat door een schot in de borst gedood. De soldaat stond op wacht voor een politiebureau. Het is de 171ste militair dit jaar in Noord-Ierland die werd gedood. Bezoek. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken William Rogers zal van 7 tot 9 juli Joego-Slavië bezoeken op uitnodiging van zijn Joegoslavische collega Mirko Tepevac. TOULOUSE (AP). In het kader van het staatsbezoek dat koningin Juliana en prins Bernhard deze week brengen aan Frankrijk, bracht prins Bernhard gisteren een bezoek aan de Franse vliegtuigindus trie Aerospatiale. Op een perconferentie sprak de prins er zijn verbazing over uit dat de Concorde, het door Engeland en Frankrijk ontwikkelde straalvliegtuig, zo veel kritiek heeft opgeroepen vanwege de hinder voor het milieu. De prins zei dat het luchtruim in de hele wereld dagelijks wordt geteisterd door militaire vliegtuigen, die met vaak gevaarlijke klappen de geluidsbarrière doorbreken en evenveel milieuverontreini ging veroorzaken als de Concorde, zonder dat iemand daartegen zijn stem verheft. Generaal Calmel van Aerospatiale ver telde dat de KLM nog geen optie heeft genomen op de door deze industrie ont wikkelde „luchtbus”, maar voor de toe komst wel geïnteresseerd is in het vlieg tuig.” Fokker levert de verstelbare vleu gels voor deze „luchtbus”. In de loop van de middag vloog prins Bernhard naar Straatsburg, waarheen ko ningin Juliana ’s morgens uit Parijs was vertrokken. De koningin werd in de Elzas met groot enthousiasme ontvangen. Dui zenden stonden langs de weg om haar toe te juichen. Koningin en prins vertrekken vandaag uit Straatsburg. door Palestijnen in Libanon. De Israëliërs zeiden dat de actie van gisteren was gericht tegen guerrilla-activiteiten in het betrokken gebied. De federale politie en het leger ont kennen, dat er wordt gemarteld. Niet temin houdt de stroom van beschuldi gingen aan. De r.k. bisschoppen van Argentinië hebben in mei een verklaring uitgege ven waarin zij martelingen ongeoor loofd achten, ook als het personen betreft, die worden verdacht van ter reurdaden of politieke misdrijven. Op de vergadering van de bisschop pen verklaarde Norma Morello, een 30- jarige lerares, die lid is en werkt in de door de kerk gesteunde beweging voor hulp aan arme boeren, dat zij op 1 december was gearresteerd, een maand lang gemarteld, en tot begin mei in Dr. Alfredo Moles, een psychiater, die een studie maakte van de martelin gen in Argentinië, publiceerde een arti kel, waarvan hij stelt, dat een geheime groep, de haviken, voor een groot deel van de martelingen verantwoordelijk is. „De haviken zijn”, aldus Moles, sche brigade gisteren door op Libanees grondgebied en opende daarbij het vuur op een delegatie officieren, die een bezoek bracht aan deze streek. Behalve de Syri sche militairen werd ook een Libanese officier gevangen genomen en over de grens gevoerd. De gevangen genomen Sy riërs zijn een generaal, twee luitenant- kolonels en twee kolonels. Libanon heeft een klacht ingediend bij de Veiligheidsraad over de Israëlische aanval. Dit heeft de Libanese minister van Buitenlandse Zaken, Khalil Aboetra- mad, bekendgemaakt. De Israëlische inval was de eerste sinds februari toen men Zuld-Lïbanon indrong en daar vier dagen bleef. Israëlische vliegtuigen vielen ook kampementen aan van de Fedajjien in het oosten van Liba non. Libanon vreesde een Israëlische aanval sinds de schietpartij op de luchthaven Lod bij Tel Aviv door een Japans zelfmoord- commando. De Japanners zijn opgeleid De militairen, die volgens de plaatselij ke overheid niet kunnen worden gemist voo1’ het handhaven van orde en rust, zullen waarschijnlijk op 50 kilometer van Miami worden gelegerd. Tijdens de democratische conventie die In 1968 in Chicago is gehouden, braken massale onlusten uit. De Democraten hebben een eis tot scha devergoeding tot een bedrag van een mil joen dollar ingediend tegen de Republi keinse commissie voor de herverkiezing van president Nixon. Zij beschuldigen die commissie van een poging afluisterappa ratuur te laten plaatsen in het hoofdbu reau van de Democratische Partij. Eind vorige week zijn in dat hoofdbu reau vijf mannen aangehouden op be schuldiging van inbraak en een poging telefoon- en andere gesprekken af te luisteren. De noodtoestand, die de militaire re gering in 1969 heeft afgekondigd. maakt arrestaties zonder dagvaarding mogelijk alsmede gevangenhouding voor onbepaalde tijd zonder dat er een „voor het grootste deel vooraanstaande formele aanklacht wordt ingediend. hechtenis was gehouden. Op last van het ministerie van Bin nenlandse Zaken werd zij in mei vrij gelaten nadat rooms-katholieke organi saties en bewegingen voor de burger rechten tegen haar gevangenhouding hadden geprotesteerd. Zij vertelde da gen achtereen geblinddoekt te zijn ver hoord. Men wilde haar laten bekennen, dat zij een verhouding had met een priester en deelgenomen had aan acties van guerrillatroepen. Het verhaal van Norma Morello komt overeen met wat anderen hebben medegedeeld over de wijze waarop zij zijn behandeld na hun arrestatie. Twee slachtoffers van martelingen zijn later overleden. Het waren Eduar do Pablo Monti en Juan Lavchovski. Monti, 43, een textielarbeider, vader van vier kinderen, was een aanhanger van oud-president Juan D. Peron. Hij werd op 11 maart gearresteerd op be schuldiging van diefstal. Negen dagen na zijn arrestatie werd Monti door de De Britse regering heeft gezegd hiervan niets te weten. Contractueel wordt altijd gezegd dat Britse wapens niet mogen worden doorverkocht aan derden. I-an is een van de grootste afnemers van Britse wapens. Dit land koopt in gro'.e aantallen onder meer de nieuwste en beste tank „de Chieftain”. India is van mening dat Iran Pakistan heeft beloofd een deel van de aankopen ter beschikking te zullen stellen van Pa kistan. Iran is evenals Pakistan lid van het militaire bondgenootschap Cento waartoe ook Groot-Brittannië, Turkije en de VS behoren. Overigens is slechts vijftien percent van de bevolking orthodox. Bij het uitroepen van de staat Israel in 1948 werd besloten de status quo van dat moment op het gebied van staat en religie te handhaven, een clausule die sindsdien bij ieder rege ringsakkoord tot op de dag van vandaag is vernieuwd. In deze toestand is de wetgeving aan gaande het huwelijk geregeld op basis van het oude joodse recht en zijn uitsluitend rabbijnse rechtbanken gerechtigd huwelij ken te sluiten en te ontbinden. Daardoor is een gemengd huwelijk, tussen mensen van verschillende godsdiensten niet moge lijk en kunnen ook bepaalde categorieën joden, die niet door het Rabbinaat erkend worden, niet trouwen. politiefunctionarissen maar er zijn ook militairen bij”. Het doel van de haviken is een genadeloze strijd tegen de guerrilla- organisaties en andere groepen die het niet eens zijn met het bestaande be wind. JERUZALEM. De dreigende kabi netscrisis is uitgesteld, maar niet afge wend. De Knesset, het Israëlische parle ment, heeft gistermiddag in een chaoti sche en tumultueuze vergadering besloten de stemming over een initiatief-wetsvoor stel van de vroegere openbare aanklager bij het Eichamnn-proces, Gideon Hausner, voor invoering van het burgerlijk huwe lijk uit te stellen. lands terrein beu is De partijleiding van de Mapan is daar om voor de zitting van de Knesset in spoedvergadering bijeen geweest en be sloot met grote meerderheid het wetsont- werp-Hausner te steunen, ondanks de dreigementen van premier Meir. Er werd alleen een achterdeur opengehouden voor een compromis door de Knesset te vragen de stemming uit te stellen. Dit voorstel werd aangenomen en daarmee is de rege- WASHINGTON. (Reuter) Het Ame rikaanse ministerie van Defensie treft voo-bereidingen om troepen naar Miami te zenden voor het geval er onlusten uitbreken op de Democratische en de Republikeinse partijconventie. De conven ties zullen daar in juli en augustus wor den gehouden. ..v PEKING. (Reuter) De speciale advi seur van president Nixon, Henry Kissin ger. heeft gisteren een onderhoud van men dan vijf uur met de Chinese pre mier Tsjoe En Lai gehad. Kort nadat Kissinger uit het grote voiKsgebouw in Peking was vertrokken reden de auto’s van hoge Chinese functio narissen af en aan.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3