Radioactief af val via IJmuiden afgevoerd voor dumping in zee 6 4.50 n p. I 1 1 f kl HEÜGAFLOR Strenge controle bij schip voor eventuele straling of besmetting bij personeel IN DE IJMOND HEUGAFELT IJmuiden Heemskerk Beverwijk „Operatie TOPAZ” verliep volgens plan I W Brandweer moest Twee inbraken Tennistoernooi Luxor Theater Kennemer Theater Gym Felisenum beëindigd in percelen Zeewijkplein in lift gevangen jongen bevrijden SVN-belangen worden ernstig bedreigd Cinema Marquette City Theater 5 4 VELSEN ||H€1I|I TOPVLOER is gewoon goed! TOPVLOER is gewoon goed! i I aV burgerlijke stano DONDERDAG 2 2 JUNI 1972 IJMUIDER COURANT (Van een onzer verslaggevers) WH I 1 L „Topaz” vanuit Zeebrugge (België) aangekomen, nadat het schip daar ongeveer elfhonderd ton aan containers had opgenomen. In IJmuiden werden in totaal nog eens elfhonderd ton overgeslagen. Woensdagavond heeft het schip de haven verlaten en is op weg gegaan naar de Atlantische Oceaan, waar op 17° Westerlengte en 46° Noorderbreedte de lading in zee zal worden gedumpt. Op deze plaats, honderden kilometers van de Franse kust verwijderd, is de zee drie- tot vijfduizend meter diep. Na deze operatie zal het schip naar Engeland varen teneinde opnieuw een grote lading vaten met radioactief afval op te nemen. ;V®| IJMUIDEN. De afgelopen drie dagen zijn in een van de binnen havens van IJmuiden duizenden vaten met radioactief afval in het schip „TOPAZ” geladen. Het betrof hier allereerst afval van lage en middelhoge activiteit, afkomstig uit geheel Nederland en verpakt in zware stalen containers door speciale verwerkingsinstallaties in Petten en Dodewaard. Bovendien werd in IJmuiden een lading Zwitserse vaten overgeslagen, die met een speciale trein is gearriveerd. Reeds zondagmorgen was de HET EPOS VAN een zestal oor- logssaboteurs, dat twee monster kanonnen, die de zeestraat bij Nava- rone beheersen, zal moeten vernieti gen, omdat anders tweeduizend En gelse soldaten ten dode zijn opge schreven, vormt de inzet van de schitterende en indrukwekkende kleurenfilm „De kanonnen van Nava- rone”. Een film waarvoor Carl For man het scenario leverde naar de roman van Alister MacLean, en waarin regisseur I. Lee Thompson een weergaloos staaltje regiekunst ten beste geeft. WW i TBFM! W I W H HpS TT< hl» ana 1 1 ADVERTENTIE per tegel I I L de czf ilms aan per tegel Géén 9.75 doch slechts Alles 1e keus. Koningstraat 116 in diverse kleuren Géén 7,35 doch slechts Alles 1e keus. Koningstraat 116 NIEUW. Beverwijk t (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) NIEUW. Beverwijk De vaten worden in de „Topaz” geladen. Zondagmiddag wordt hier „De man met het zwarte masker” gedraaid. Het moment waarop de verraadster Anna terecht moet worden gesteld. Een scène uit „De kanonnen van N avarone” (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM IJMUIDEN. De Scheepvaart Vereniging Noord ziet in de voorgenomen investeringsheffing een ern stige bedreiging voor de zo noodzakelijke verdere ontwikkeling van de Amsterdam se havens, het werkgebied van de honderd- vijftig bij deze vereniging aangesloten on dernemingen in haven- en aanverwante bedrijven. Heemskerkers kunnen deze week ge nieten van een der briljantste misdaad films „The French connection”, gebaseerd op authentieke gegevens. Het betreft hier een film waarin de geladen spanning van begin tot eind gewaarborgd blijft, terwijl een extra dimensie wordt toegevoegd door de conflictsituatie die er bij de politie mannen onderling bestaat en die als een rode draad ooor het verhaal loopt. Steeds blijft de dreiging bestaan dat het ook hier tot een uitbarsting zal komen, hetgeen resulteert in een dramatische ontlading van de spanning aan het slot van de film. l’J i-ï i' -- ii i Zoals men in deze krant van woensdag heeft kunnen lezen wordt in het jaar overzicht bezorgdheid (ook) voor de werk gelegenheid in de haven uitgesproken. Hoe deze zich in 1972 zal ontwikkelen is uiteraard niet te voorspellen, al is de vereniging hierover bepaald niet optimis tisch. Reeds heeft een groot aantal werk krachten elders emplooi gekregen, waar van rond honderd-bij Hoogovens IJmui den en een dertigtal in Krommenie; naar gehoopt wordt „tiidelijk”. maar de betrok kenen zijn geheel vrij te beslissen daar niet of wel te blijven werken. De „operatie Topaz” wordt langzamer hand een jaarlijkse traditie. Reeds in 1967, 1969 en ook het vorig jaar hadden soort gelijke operaties in E.N.E.A.-verband plaats. E.N.E.A. is de afkorting van Euro pean Neclear Energy Agency, een instan tie welke voor alle Westeuropese landen deze dumpingen organiseert. De SVN zal, zoals gezegd, blijven ijve ren voor de realisering van het voorha venproject in IJmuiden. Contacten (officieus) met functionaris sen van de gemeente Velsen noemde de SVN-secretaris ..nuttig” en tot dusver hebben die plaats gehad in een prettige sfeer; hij ziet de standpunten van Amster dam en Velsen als twee evenwijdig lopen de lijnen, die, naar hij hoopt, elkaar in de toekomst zullen kruisen. IJMUIDEN. In twee percelen het Zeewijkplein is in de afgelopen nacht ingebroken. Uit de eerste is niets meege nomen, er wordt althans niets vermist; uit het tweede perceel is een tv-toestel ver dwenen en voorts zijn twee pakjes siga retten spoorloos. Tijdens de werkzaamheden in IJmuiden Is toezicht gehouden door verschillende overheidsdiensten, zoals de inspectie van het Ministerie voor Volksgezondheid, de haveninspectie, de rijkspolitie te water, de gemeentepolitie van Velsen en de arbeids inspectie. Tevens waren twee controleurs aanwezig van het Reactor Centrum Ne derland. Van hen kreeg een ieder die bij hiervan even onderbroken voor de verto ning van „Goliath en de barbaren”, een eveneens niet van geweld ontblote rol prent, waarbij het strijdtoneel naar de zesde eeuw na Christus is verplaatst. De echte voetballiefhebber kan voor de rest van de week in Luxor gaan genieten van „Wereld voetbaleup Mexico ’70”. De officiële F.I.F.A.-fi'm in kleur, waar de beste voetballers ter wereld een ballet je zullen trappen. Denkt u maar eens aan sterren als Bobby Charlton, Pele, Uwe Seeler, Gerd Müller, Frans Beckenbauer, Riviera en Moore. De film is speciaal aanbevolen door de Nederlandse Sportfe deratie. Voor dit heldenverhaal zijn dan ook een aantal briljante veteranen aangetrok ken in de personen van Gregory Peek, David Niven, Anthony Quinn en andere markante acteertalenten. waarop de vrije liefde ongestoord kan worden bedreven. In de nachtvoorstellingen van vrijdag en zaterdag draait er „Een zeer gecompli ceerd meisje” (A very complicated girl) onder regie van Damiano Damiani, naar de roman van Alberto Moravio. In deze film kan Catherine Spaak zich wederom eens heerlijk uitleven, waarbij zij een jonge lector aan de universiteit van Rome geheel in haar liefdesnet weet te verstrik ken. Tenslotte laat zij hem ontgoocheld achter, omdat hij slechts van nut was om de vrouw die zij haatte te vermoorden. Op zondagmiddag kunt u weer eens genieten van „De apenplaneet”, waarin de rollen van mens en dier zijn omgedraaid (alleen de eerste middagvoorstelling). De andere zondagmiddagvoorstellingen zijn gevuld met Leon Klimovski’s geweld dadige griezelardij „De nacht van de vam pier”, waarin de koude rillingen ditmaal moeten komen van een ontmoeting tussen een vampier en een weerwolf. Alle moge lijke horroringrediënten zijn ingezet om een maximum aan gezelligheid te garan deren. Geboren: G. Schager—van der Plas, z. Snelliusstr. 24. IJmuiden; A. M. Otter Hensen, d. Verbrande Vlak 57. IJmuiden; C M. de Lange—Czech, d. de Zandkuil 47, IJmuiden; J. HouthuijzenSchol, d. Lan ge Nieuwste. 45, IJmuiden; W. Morian- ner—Zandstra. d. van Valkenburgstr. 8, Velsen-Nrd.; T. W. A. Arends—De Goede, d. Lange Vlak 12. IJmuiden; M. C. Tijl Belfroid, z. Kruisberglaan 97, IJmuiden; J. H. L. IJ. Kosterde Groot, z. Dennekop- laan 139, IJmuiden. Verhaal en film zijn dus gebaseerd op een stoer en mannelijk gegeven, vol van avontuur, waarin alle mogelijke aspecten die oorlogsfilms graag kenmerken op zeer menselijke wijze verweven zijn. De kame raadschap en het heidendom, waartoe de omstandigheden leiden, en de conflicten die ontstaan door karakterverschillen, bouwen tezamen mee aan een in beeld gebracht oorlogsverhaal dat ook de kriti sche beoordeelaar tot het laatst toe zal weten te boeien. Liefhebbers van erotische frivoliteiten kunnen van donderdag tot en met zater dag terecht in het Kennemer Theater, waar dan Pasquale Feste-Campaniles „vil la Porno” te zien is. De onstuimige hande lingen in deze produktie spelen zich af in een geheime villa, waar veelvuldig vrij moedige feesten werden georganiseerd. Bij de verschillende ladingen wordt zorgvuldig de straling opgemeten. Door tal van Engelse observaties met televisiecamera’s staat vast dat de vaten de val van drie tot vijf kilometer naar de bodem van de zee zullen overleven en niet uit elkaar kunnen barsten door de schok. Bovendien kan het beton de op deze grote diepte voorkomende hoge druk doorstaan. Men verwacht ook dat het cement gedurende tientallen jaren niet door het zeewater zal worden aangetast. Komt er eventueel na decennia afval vrij dan zal dit nauwelijks meer radioactief genoemd kunnen worden. Volgens de halfwaardentijdtabellen wordt de straling steeds minder. Van het negatief standpunt, inzake het voorhavenplan, ingenomen door Hoogo vens IJmuiden, zei de SVN-secretaris niet to zijn geschrokken, al is hij het met de argumenten niet eens. Naast vrees voor afzuiging van de arbeidsmarkt zouden an dere overwegingen met betrekking tot de verhouding met Velsens gemeentebestuur een rol spelen. In de plannen die bedrijfsinvesteringen in de Randstad willen belasten met speci ale heffingen ziet de SVN mede een rem voor het nemen van maatregelen ter be strijding van milieuverontreiniging. Het gaat niet aan bedrijven straf op te leggen voor hun ernstig streven bij te dragen in die strijd. Een uitgave van de Scheepvaart Vereni ging Noord een handzaam geïllustreerd boekje, verzorgd door Marten Toonder en getiteld „Heer Bommel en de ruitenj as senvracht” zal op ruime schaal worden verspreid. Het boekje is bestemd voor jonge mensen die van school komen en aan hun toekomt denken: „wellicht is een job in de wereld van het transport iets voor hen”, aldus het voorwoord. De SVN tracht hiermee belangstelling te wekken voor haar opleidingen, leerlingstelsels voor buitenwerk, op technisch-administra- tief gebied, allround-opleiding etcetera In kleur en knappe Cinema-Scope draait deze niet meer zo nieuwe, maar nog steeds briljante rolprent van donder dag tot en met woensdag in het City Theater. In de zondagmatinee draait de „wes tern” „Charro” en de grootste attractie daarin is dat Elvis Presley er in speelt. Hij geeft er gestalte aan een wraakzuchti ge revolverheid en wil er weer eens het bewijs leveren dat hij naast een aanwijs baar zangtalent ook over voldoende ac- teercapaciteiten beschikt. De liefhebbers van zijn vocale prestaties moeten in deze film met weinig genoegen nemen, want Elvis zingt alleen de titels in i.jtó Sis, Overleden: J. van der Groef, 78 jr. weduwe van A. van Ree, Kon. Wilhel- minakade 51, IJmuiden; J. W. de Bonte. 51 jr. echtgenoot van M. T. Maes. Floresstr. Ill, H'lem; P. H. van Duijn. 68 jr. weduwnaar van: A. C. M. Rutte, Bie- zenweg 70 Santpoort; M. Rip, 73 jr. echt genoot van: S.' C. Schiltman, Casembroot- straat 42, IJmuiden. E. Hoogerwerf 79 jr. echtgenote van: C. Kelder, Tuindersstr. 85, IJmuiden. VELSEN. Op de nieuwe gemeentelij ke tennisbanen aan de Heerenduinweg in IJmuiden-oost is het jaarlijks tennistoer nooi van het Gymnasium Felisenum ge houden. Er is prettig gespeeld, al is dan de kleedgelegenheid nog gebrekkig. De leer lingen van de eerste klassen hebben goede prestaties geleverd. Bij het enkelspel in de meisjesafdeling ging de titel naar Tineke van Manen, leerlinge van de eerste klasse en dit was een verrassing. Tweede werd voor Marion Venema en Leo Schenk; de won Ans de Vries. Bij het jongensenkelspel won Leo Schenk en werd Erik Holtz tweede; Eric de Weerdt won de verliezersronde. De titel voor het gemengd dubbel was voor Marion Venema en LEO Schenk; de tweede plaats voor Tineke van Manen en Hans Jaap Moes, beiden eerste klassers. De verliezersronde was voor Janine Bur ger en Michel Hermans. De western „Companeros” van Sergio Corbucci en met in de hoofdrol niemand minder dan Franco Nero, draait van don derdag tot en met zaterdag in het Luxor Theater. Een film waarin weer een aantal schietgrage kerels van twijfelachtige re putatie met schijnbaar nobele bedoelingen van leer trekken. Ditmaal gaat het om de „bevrijding” van een professor die de mannen slechts moei dienen om achter de cijfercombinatie te komen van een safé, waarvan de inhoud een aow-tje ruimschoots zou overtreffen. Zondagmiddag worden de voorstellingen IJMUIDEN Een veertienjarige jongen zat woensdagavond omstreeks acht uur gevangen in de onklaar geraakte lift van het sterflatgebouw aan de Planetenweg. De lift liet het tussen de zesde en achtste etage afweten. De Velser Brandweer kwam er aan te pas en bevrijdde gevangene. de operatie betrokken was, een zogenaam de pendosismeter uitgereikt. Dit instru mentje telt alle straling op waaraan men wordt blootgesteld. Door een eenvoudig administratief systeem kan men later pre cies nagaan wie teveel straling heeft ge kregen. Zoals gezegd betrof het hier slechts ladingen met geringe radioactiviteit zodat deskundigen de vrees voor stralingsgevaar ongegrond achten. De twee veiligheidsambtenaren contro leerden eveneens of er zich bij het perso neel en de voertuigen besmettingen heb ben voorgedaan, eveneens onwaarschijn lijk omdat het afval hermetisch verpakt is in beton. Voor de chauffeurs die met open vrachtwagens de ongeveer vijftien honderd vaten vanuit Petten centrale opslagplaats) naar IJmuiden vervoerden, waren speciale routes uitgezet. Zij waren bovendien in het bezit gesteld van in structiekaarten voor het geval zich com plicaties zouden voordoen. De Zwitserse lading is, zoals gezegd, aangevoerd met een aparte trein van twintig open wagons. Voor dit vervoer heeft men moeten voldoen aan alle inter nationaal gestelde eisen. In Nederland is op dit punt het één en ander vastgelegd in het reglement „Vervoer Spoorwegen Gevaarlijke Stoffen”. Hierin staat bepaald dat dit radioactief afval valt onder klasse IV B, waarbij de verpakking, de connos- sementen, het interne waarschuwingssys teem bij de spoorwegen, het rangeren enzovoorts aan bepaalde eisen moet vol doen. Bij het laden in IJmuiden waren even eens twee begeleiders van de E.N.E.A. aanwezig die reeds in Zeebrugge toezicht hebben gehouden en van IJmuiden mee varen naar de dumpingplaats op de At lantische Oceaan. Daar zullen zij er op toezien dat de vaten op de aangewezen positie in zee worden gestort, hetgeen ongeveer vijf dagen in beslag neemt. w s k fes.. i V

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5