Vlag op hoogste punt van gascompressorstation AMNESTIE VOOR DE APA-BEZETTERS Drastische maatregelen tegen hinder van honden J. Metselaar kampioen schoolschaaktoernooi I ■Wil* In de polder aan Aagtendijk: |P Aangelijnd en geen poep Bevertjesfeest op acht plaatsen Loterij in Harmonie Na spannende eindstrijd op trottoirs 5ÖSÉ JP Documentaire van Kees Brusse over N.-Holland In Heemskerk Vier maanden voor botsing onder invloed EXAMENS H a venbe richten f «Kb - WiB L 1 M 4 ^*1 1 IJMUIDER COURANT DONDERDAG 22 JUNI 1972 Statencommissie is voor subsidie Geluidshinder Pannebier Werking Beveiliging ■F' i te y O t i w Ba 1 (Van onze kunstredactie) (Van een onzer verslaggeefsters) Steinbukk (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam ge gaan.) de compressor roteren en stuwen het gas met een hoge snelheid naar de uitgang van de compressor. Hierin wordt de hoge snelheid omgezet in druk (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In de Julianaschool vond woensdag de finale plaats om het persoonlijk kampioenschap schoolschaken. Er waren negentien jeugdige deelnemers, die onder leiding van de heer J. Muijen, voorzitter van de schoolschaakcommissie. de strijd aanbonden. Naast dit station, dat in 1973 in bedrijf zal worden gesteld, wordt er op het ogen blik een dergelijk station gebouwd bij Zevenaar, terwijl er reeds compressorsta tions bestaan in Ommen, Ravenstein, Wie- ringermeer en Oldeboorn. De werkgroep heeft de tegenactie in opdracht van de plenaire vergadering in drie fasen gepland; waarvan de eerste twee al grotendeels zijn uitgevoerd. Geprobeerd wordt via landelijke organi saties zoals vakbonden, politieke partijen, politieke jongerengroeperingen en studen- tengrondraden en langs de parlementaire weg druk uit te oefenen op de Minister van Justitie om hem ertoe te bewegen de vervolging tegen de Beverwijkse bezetters in te trekken. Om het geduid dat de compressorsta tions voortbrengen te bestrijden, zijn in overleg met gemeentelijke adviesbureaus en de Nederlandse Organisatie voor Toe- gep-.st Natuurwetenschappelijk Onderzoek ten behoeve van Nijverheid, Handel en Verkeer. T.N.O., uitgebreide maatregelen genomen. De gasturbine is een zeer ru moerige machine; het geluid dat zij voort brengt, wordt met inlaatdempers van zes meter lengte bestreden. Voorts heeft iede re pasturbine een geluiddempende omkas- ting gekregen en het gebouw waarin de tur’ ines staan opgesteld, is dubbelwandig. Op smeeroliekoelers en luchtfilters wor den eveneens geluiddempers aangebracht. BEVERWIJK. Van de loterij ten bate van de Beverwijkse Harmonie Kapel met een auto als hoofdprijs is inmiddels een derde deel van de loten verkocht. Het Harmonie-lid Hommes zag kans alleen twee honderd loten te verko pen. Zaterdag zullen er van negen uur af loten worden aangeboden in Breestraat, Zeestraat en Begijnenstraat. Verder zijn deze nog verkrijgbaar bij de volgende verkoopadressen: kapsalon Minnebo, Eu- ropaplein, E. Roemer, Koningsweg 189 in Velsen-Noord, W. Vos, Rijksstraatweg 170c in Heemskerk en bij café „De Zon” in Wijk aan Zee. Volgens de nieuwe bepalingen is een eigenaar, houder of verzorger van een hond verplicht er zorg voor te dragen, dat deze zich niet bevindt in plantsoenen en op andere aan de gemeente toebehorende gronden (uitgezonderd wegen) of op grond De gemeenteraad heeft de wijzigingen en aanvullingen op de algemene politiever ordening al in april 1970 bekrachtigd, maar er was tot nu toe nog geen uitvoe ring gegeven aan het besluit. Maar onder meer door de voortschrij dende bebouwing wordt steeds meer hin der ondervonden van de loslopende hon den. Niet alleen wordt de veiligheid van het verkeer door die loslopende honden in gevaar gebracht door het plotseling de weg oversteken van de dieren, maar ook Woensdagmiddag om vier uur werd ter gelegenheid van het bereiken van het hoogste punt door de vertegenwoordigers van de Gasunie het „pannebier” verstrekt aan de werknemers op dit project. De he?»’ H. J. Bruynjé van Van Hattum en Blankevoort N. V. nam de verzegelde enveloppe in or tvangst uit handen van ir. A. Klijn, chef afdeling nieuwbouw van de Gasunie N. V. Dat gebeurde precies op de 58ste werkdag, volkomen in overeenstem ming met de „planning”, dus exact op tijd, hetgeen de heer Bruynjé met voldoening mocht vaststellen en dat geldt uiteraard ook voor de belangrijkste onderaannemers tot nu toe, de firma’s Deurwaarder uit Beverwijk en De Boorder uit Heiloo. De Gasunie werkt bij voorkeur met aanne mers uit de omgeving en ook probeert men zoveel mogelijk machines uit Neder land te betrekken. Met de bouw van het station, gestart in maart, hoopt men aan het einde van dit jaar gereed te komen. Hoewel de documentaire geen toeris tisch karakter zal dragen, aldus de film makers, zal de film wel door de provincie gebruikt kunnen worden als voorlich tingsmateriaal. De filmmakers zullen mo gelijk ook het recht krijgen de film in eigen beheer uit te geven, waarbij gedacht wordt aan uitzending op de TV en verto ningen in het buitenland. HAARLEM. De Haarlemse rechtbank heeft vandaag een 35-jarige tuinman uit Leiden conform de eis veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De man was op 20 februari met zijn auto zonder te stoppen een voorrangsweg in de Haarlemmermeer opgereden en kwam daa-bij in botsing met een andere wagen. De tuinman verkeerde onder invloed. Ook conform de eis werd een 26-jarige student uit Haarlem tot twee weken en een jaar ontzegging veroordeeld wegens rijden on der invloed. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK Aan de Aagtendijk, midden in de polder, ver voorbij de vuil nisbelt, is het hoogste punt bereikt van het in aanbouw zijnde compressorstation van de N. V. Nederlandse Gasunie, dat zo’n vijfentwintig miljoen gulden gaat kosten. Het dient om het gas op de weg van het Gronings gasveld naar de Rand stad weer op druk te brengen. Tenslotte beschouwen de betrokkenen de hervatting van de vervolging als een ernstige daad van repressie tegen de on- derwijsoppositie, waarin velen van de ver volgden actief participeren. van tierden, zonder toestemming van de rechthebbende van die grond. Tevens is in een brief ernstig geprotes teerd bij de Officier van Justitie in Haar lem, die voornemens is in september of oktober de berechting te hervatten Bo vendien zijn hem de nieuwe adressen van de geverbaliseerde niet-vervolgden toege zonden om te voorkomen, dat hij oude, niet meel reële adressen zal gebruiken Tenslotte zal worden begonnen met het voorbereiden van De capaciteit van het Beverwijkse sta tion zal worden geproduceerd door twee machines van samen 30.000 PK, elk be staande uit een Rolls Royce straalmotor en een Cooper Bessemer gasturbine en compressor. De civiele bouw wordt uitge voerd door Van Hattum en Blankevoort V. te Beverwijk; het werktuigbouwkundig deel door Wescon N. V., Utrecht. Het Beverwijkse station krijgt in vergelijking met de andere Nederlandse compressor stations het kleinste vermogen, als laatste schakel naar de Randstad. Het hiervoor bestemde terrein heeft een omtrek van een kilometer. In samenwerking met on der meer TNO kan de geluidshinder vol gens de Gasunie tot een minimum worden beperkt. Op het terrein zullen slechts drie of vier mensen werken, voornamelijk voor onder houd en controle, want het compressor station wordt geheel vanuit Groningen automatisch bediend. Omdat het station, landschappelijk ge zien, een vreemd element is in het polder land. wordt er een groenstrook van veer tig meter omheen geplant, zodat station en bijgebouwen op den duur aan het oog worden onttrokken. In een compressorstation kan gas met lage druk worden samengeperst, waardoor het gas in druk wordt verhoogd. Vervolgens is het naar de mening van de betrokkenen ongehoord, dat de justitie alsnog overgaat tot vervolging van hen, die indertijd en nu nog actief werkzaam zijn in het Nederlandse onderwijs. Als gevolg van de vervolging zal die activiteit en die werkzaamheid in het onderwijs ernstig kunnen worden belemmerd. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Stav Viking, Emden; Loulea, Hamburg; Areas, Hamburg; Pallas, Gibraltar: Mar tha Friesecke, Poole, IJmuiden; Arcturus, Rotterdam. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Stubbenluk, Freetown; Pamela c, Londen, IJmuiden; Canis, Bergen; Neptunes, Ant werpen; Bengkalis, Sluiskil; Zaanstroom, Fle.xstone; Cometa, Bremerhaven; Cartor, Hamina. Een voorstel tot verlening van subsidie aan het filmteam van Kees Brusse heeft gisteren steun ontvangen van de staten commissie voor culturele zaken, die Pro vinciale Staten dienovereenkomstig zal adviseren. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK Op vrijdag 23 juni om half twaalf zullen vier studenten zich voor het Amsterdamse gerechtshof moeten verantwoorden voor hun deelname aan de bezetting van de Beverwijkse Pedagogische Akademie in 1970. De behandeling van deze zaken in hoger beroep is een inleiding op de behandeling van de zaken van 93 andere deelnemers aan de akademie- bezetting voor de politierechter in Haarlem, die in september of oktober verwacht mag worden. Over de hervatting van de rechtsvervolging heeft een grote groep van de akademiebezetters zich kortgeleden in Beverwijk beraden. Een werkgroep van tien mensen uit hun midden, onder wie ook twee juridische adviseurs, heeft op dit moment de voorbereiding van de HAARLEM. Wanneer Provinciale Staten in september daarvoor een subsidie verstrekken, zal een filmteam onder lei ding van Kees Brusse een documentaire maken over Noord-Holland. Basis voor het scenario, dat wordt sa mengesteld door de auteur Joop Waasdorp en de journalist Peter Gerritse, zullen oude verhalen over de provincie zijn. Overwogen wordt dit scenario de vorm van een vierluik te geven, zodat kan worden ingegaan op het leven in de vier seizoenen. Een compressoreenheid bestaat uit een gasgenerator, een vermogensturbine en een compressor Door een inlaat met filter wo>’dt lucht aangezogen. De door de filter gezuiverde lucht (door ’’vuile” lucht zou de kwetsbare gasgenerator snel onklaar raken) wordt samengeperst en naar de gasgenerator gevoerd. Aan de samenge perste lucht wordt aardgas toegevoegd en gas luchtmengsel wordt tot ontbranding geb’acht. Het ontbrande gasmengsel heeft een hoge druk en expandeert tegen de schrepen van de vermogensturbine, waar door deze een draaiende beweging krijgt. De vermogensturbine is rechtstreeks met de compressor gekoppeld en brengt die dus, op haar beurt, in beweging. Het te comprimeren gas wordt door een aanzuig- leiding naar de compressor gevoerd. Een compressor is te vergelijken met een enorme ventilator. De schoepen van Opmerkelijk was, dat de partijen door de jeugd in sneltreinvaart werden afge werkt. Na de derde ronde was er volop spanning: drie spelers aan top, te weten J. Metselaar, H. Niesten en K. den Heijer wordt regelmatig geconstateerd, dat voor al kinderen die een zekere angst voor honden hebben, op niet te voorziene wize reageren, door bzijvoorbeeld plotseling de rijweg op te rennen om een hond te ontwijken. Voorts wordt steeds meer last onder vonden van door honden bevuilde trot toirs en voortuinen. procesvoering in handen in opdracht van de plenaire vergadering. Haarlem, wanneer blijkt dat de eerderge noemde activiteiten geen resultaat opleve ren. De bezetters zijn van mening, dat zij ook na zulk een lange looptyd tussen de bezetting en de vervolging hun huid en vooral de huid van de onderwijsoppo- sitie in de rechtzaal zo duur mogelijk moeten verkopen. Zij zullen niet schromen door middel van het oproepen van veel getuigen en het houden van een uitgebreid laatste woord opnieuw aan te tonen dat de ach- tergrondomstandigheden, welke indertijd leidden tot de akademiebezetting, in het huidige onderwijs niet wezenlijk zijn ver anderd, maar integendeel zelfs zijn ver scherpt. Deze werkgroep verwoordt het scherpe protest van de betrokkenen tegen het opnieuw instellen van rechtsvervolging en wel om drie redenen. Op de eerste plaats heeft de bezetting nu bijna 2Va jaar geleden plaatsgehad en naar de mening van de betrokkenen heeft het Openbaar Ministerie na een voor Nederlandse rechtsbegrippen ongehoord lange ver loopt! jd tussen „delict” en vervolging het recht op vervolging verspeeld. Tevens moet naar hun oordeel gewezen worden op de rechtsongelijkheid voor de groep, die nu nog berecht wordt ten opzichte van de groep, d ie reeds 2l/« jaar geleden werd vervolgd. Burgemeester en wethouders kunnen on der nader vast te stellen voorwaarden toe staan. dat in aan te wijzen gedeelten van de gemeente, honden, mits onder voldoen de toezicht, vrij mogen rondlopen. De gedachten gaan daarbij uit naar braaklig gende gronden, gedeelten van wegen waar praktisch geen verkeer is en speelvelden, evenwel met die restrictie, dat de eigenaar er zorg voor draagt, dat de hond deze speelvelden niet bevuilt en dat de andere personen niet worden gehinderd. Burgemeester en wethouders kunnen eigenaren van gevaarlijke honden gelasten de dieren doeltreffend te muilkorven, wanneer deze zich op een voor het publiek toegankelijke plaats begeeft en het college kan ook bepalen, dat de betreffende hond van de weg of andere voor het publiek toegankelijke plaatsen verwijderd wordt gehouden. Loslopende honden kunnen door politie of daartoe aangewezen funktionarissen worden opgevangen. Voor zover mogelijk geven B. en W. daarvan kennis aan eige naar, houder of verzorger, die verplicht is binnen drie dagen na de kennisgeving de hond op te halen of te doen ophalen.In- dien eigenaar, houder of verzorger niet bekend is, blijft de hond drie dagen ter beschikking van de rechthebbende. De kosten die gemaakt worden voor het ver zorgen en onderbrengen van de hond komen voor rekening van eigenaar, hou der of verzorger. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Amstelstroom, Hull; Constance, Noordzee; Un world, Antwerpen- Michaela, Ham burg- Tower Julie, Battersea; Smit Lloyd 11, Cont Plat, IJmuiden; Partsenon, Rio Hena; Eiderhöft, Pareinen; Willmary, Gr Ya mouth; Bever, Noordzee. IJmuiden; Ch Mathiesen, Hartlepool; Novel, Green wich, IJmuiden; Johannes. Hull; Centrici- ty, Gunnes; Venus, Kristiansand; St. Her- blam, Lorient, IJmuiden; Bennon, Nor wich; Memel, Dagenham: Otto Porr, R’dam; Eemsmond. Oostende; Servaas- kerk. R’dam: Sperity, Londen: Gunnes; Ekenis, Flixborough. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Iso’a, Selby; Durward, Pernis, IJmuiden; Reustringen, Whitby, IJmuiden; Bothnia, Trol’hatten, IJmuiden: Tor Anglia, Gotne- burg- Nassauborg, Delfzijl; Nevales, Talin; Nicole, Dordrecht, Velsen; Gotenburg, Bordeaux: Kap Arcona, Bremen; Hore 5, Turku; Amstelstroom, Hull; Ostara, R’dam: Aardenburgh. R’dam; Constance, Atlantic; Hilvarenbeek, Jacobstad; Lune Fis-ier. Leith; Ned Lloud Nile, Duinker ken Ciudad de Manizelos; Le Havre; Berwald. Antwerpen; Cumulus, R’dam; Kernia R’dam; Deo Duce, Lissabon, IJ- muden: Astrid Schulte, Barbados; Ga- pern, Kotka; Tower Conwuest, Londen; Slnttsbren, Antwerpen; Venus, Kristian sand: Rosemary Everard, Cork. met drie punten, terwijl zes spelers met twee punten volgden. J. Metselaar zette zijn zegetocht voort en eindigde in de slotronde met vijf punten als winnaar. Er bleven nog drie spelers over met vier punten, zodat het Sonnenborn-Berger-sys- teem de beslissing moest brengen. De uitslag werd: J. Metselaar (Ap. Mattheus- school) 5 punten; 2. K. den Heijer en 3. T. v.d. Bosch 4 punten. T. Reddingius kwam slechts een halve punt te kort om in de prijzen te vallen. Wegens verhindering van burgemeester J. G. S. Bruinsma reikte de heer W H. Geurts, hoofd van de dienst lichamelijke opvoeding en sport, de prijzen uit. Hij bracht dank aan de leden van de school schaakcommissie en de hoofden van scho len en de leerkrachten die dit toernooi mogelijk hebben gemaakt. De winnaars kregen een fraaie beker. BEVERWIJK. De vakantiefeesten van 24 juli tot en met 4 augustus zullen dit jaar op acht plaatsen in de gemeente worden gehouden. Deze plaatsen zijn: Alexanderplantscen, Lichtboei, Grens post, De Slof. terrein ambachtsschool, Bet-veiling, Wijk aan Duinerweg en Wijk aan Zee. Op elke plaats zal een kerngroep van zes of zeven leiders en leidsters aanwezig zijn, die worden geassisteerd door hulp krachten. Op elke plaats gaat men van oen ander thema uit en daarvoor heeft men geko zen: jongensstad, stripverhalen, filmstad, fabeltjeskrant, toekomststad, middeleeuw se stad, zigeunerstad en wonderstad. Er staan uitstapjes op het programma na Aviodome op Schipho’ Linnaeushof, Flevohof terwijl er verder en boerderij endag in de plannen is opgenomen, alsme de een kermisdag en een sportdag, een De compressorstations zijn voorzien van specifieke beveiligingen. Elke machine en elk hulpwerktuig is ’’gewapend” tegen mogelijke onregelmatigheden, met name tegen brand en gaslekkages. In geval er brand zou ontstaan, schakelt de beveili ging in, die niet alleen de brand blust, macr tevens de machine stopzet en de directe omgeving gasvrij maakt. Gelijktij dig wordt een alarmsignaal doorgegeven naar de centrale commandopost in Gro ningen. Tegen gaslekkages is de beveili ging als volgt. Als in de lucht een gascon centratie optreedt van 10% van de ’’on derste” explosiegrens van aardgas, wordt een alarm gegeven. Mocht het percentage stijgen tot 25, dat wordt de omgeving van de betrokken machine eveneens gasvrij gemaakt. Wanneer er in één gebouw ge lijktijdig meer branden zouden ontstaan of op meer plaatsen gaslekkages zijn, worden de machines stopgezet en het gebouw wordt geheel gasvrij gemaakt. De heer W. H. Geurts overhandigde de beker aan de winnaar van de eer ste prijs in het schoolschaaktoernooi J. Metselaar. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK Per zaterdag 24 juni wordt in Heemskerk een herziene verordening van kracht, die bepaalt, dat het voortaan aan een eigenaar, houder of verzorger van een hond verboden zal zijn deze hond onaangelijnd op de openbare weg te hebben of te laten lopen. Een nieuwe bepaling, waarvan velen met vreugde, anderen met schrik zullen kennis nemen, is ook dat met ingang van zaterdag aanstaande de eigenaar, houder of verzorger van een hond verplicht is er voor te zorgen, dat deze zich niet van uiwerpselen ontdoet op het gedeelte van de weg, dat in het bijzonder of mede is bestemd voor het voetgangersverkeer. De pioltie zal streng op de naleving van de nieuwe bepalingen gaan letten. De hinder als gevolg van voortdurend janken of blaffen van honden was reeds in de oude verordening geregeld. - Het in aanbouw zijnde compressor station zal straks dienen om het aard gas, op weg van het Gronings gas veld naar de Randstdd, weer op druk te brengen. AMSTERDAM. (Gem.-Un.). Geslaagd voor het kandidaatsexamen Duits mevr. R Langeveld-Haag; kandidaatsexamen economie R. C. Kamoen; kandidaatsexa men pharmacie N. Elshout, Haarlem; m.o.-A natuur- en scheikunde R. B. M. Mathot; doctoraal examen tandheelkunde M. L. Bazuin, allen te Haarlem: J. I. Burgemeester, Hoofddorp, mej. M. T. van Drooge, Zand voort; J. F. Hollebrand, Heemskerk; mej. N. A. Reyngoud. IJmui- den; W. J. Siegels, Santpoort. Tandarts examen: J. J. Mulder, Heemstede; G. J. Molenaar, Beverwijk; P. J. H. Schoone, IJmuiden. V de procesvoering in

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7