Burenruzie om schutting deed gemoederen hoog oplaaien in Zandvoort naar Onderdak voor of hond Gevaar voor Jacob Schmidt verlangt het „Vissershuis gezocht kat granaten in de duinen Beverwijkse Harmonieka kan leden gebruiken rJ ra VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND ^rHOEVEN KAMPERMAN jraan- W J Havenberichten BONTSPECIALISTEN échte graan-genever .X H 111 8 DONDERDAG 22 JUNI 1972 (Van een onzer verslaggeefsters) Heemskerk V elsen-N oord Wijk Beverwijk BRAND JE P HAARLEM Een goede buur is beter dan een verre vriend. Het klinkt goed maar ’t gaat niet altijd op. Zeker niet voor de twee Zand- voortse heren die van de schutting die buurman van buurman scheidde een soort Berlijnse muur hadden ge maakt. Volgens nummer één werd zijn terrein af gebakend door een li- gusterhaag voor de schutting, zodat hij met het hele ding niks van doen had. Volgens nummer twee stond de schutting wel degelijk op de grens van beide terreinen, maar was de verhuurster van het andere huis eige nares. Om de laatste man ging het nou, gisteren in de zitting van de Haarlemse politierechter. NET VRIJ OOG Velsen-IJmuiden aan Zee DEZE KEER HEBBEN wij in de „Kruimels” eens plaats inge ruimd voor een hoogbejaarde, doch zeer vitale oud-IJmuidenaar. Een man die niet meer in zijn geboorte plaats woont, doch dagelijks met het verlangen daar zo spoedig mo gelijk terug te komen naar bed gaat, en daarmee ook elke ochtend weer opstaat. Het betreft de heer J. Schmidt, een rondborstige kerel van zevenentachtig jaar. Een man met een intense belangstelling voor scheepvaart, welke hij nu uit in het bouwen van scheepjes in flessen. ffino t zuiver natuur- produkt belast S ADVERTENTIE ADVERTENTIE VRIJDAG 28 JUNI DONDERDAG 22 JUNI VRIJDAG 23 JUNI t 8.050, VD 1 VD9 1.180. VD9 DONDERDAG 22 JUNI Beverwijkse Sportraad. Sporthal, Van Loenenlaan. 20-22 u. spreekurr. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Easy, Populierenlaah 41. Geopend voor hulpverlening dagelijks van 16 tot 22 en zaterdags van 10 tot 18 uur. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u. Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 20 tot 1 uur. VRIJDAG 23 JUNI De Mei, Geelvinckstraat 19.30-22.30 u. tienerinstuif voor 13 jaar en ouder (na 21 u. voor 16 jaar en ouder). Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg; geopend 14.30-17.30 en 19-21.30 uur. JACOB SCHMIDT heeft een woelig leven achter zich. Over de gehele aard- OOK IN DE Prins Hendrikstichting schijnt hij een buitenbeentje te zijn. Als we bij de portier naar hem vragen zegt deze: „Schmidt, de scheepjesbou- wer? Die zal wel in zijn werkplaats zijn, die loopt net een Japanese wacht: vierentwintig uur op”. dt a 1. De vóór ieder UT1E orden T2 te m G. onen- oofd- ROE- be- goe- chap- rk en wor- „MIJN LEVEN LANG ben ik met schepen in de weer geweest”, zegt hij, „Ik heb gevaren op slepers en op zuigers en als het nodig was, schrok ik er niet voor terug om met z’n tweeën even een krukas te verwisselen”. Niet door iedereen werd de vrijbui ter Schmidt echter even helder begre pen, getuige zijn bewering dat hij al tijd overal _,op z’n sodemieter” kreeg. Dat begon al vroeg. Zo vertelt Schmidt: „Als kind heb ik in IJmuiden de hele vissershaven zien maken. Voor dat ik naar school ging, liep ik daar altijd door de natte troep en daardoor kwam ik meestal te laat op school. Dan had ik weer een pak op m’n donder te pakken. Ik heb wat slaag gehad van die schoolmeester, maar ik lachte altijd maar wat, ik voelde dat toch niet, dus maakte ik me er niet erg druk om”. „Die straf is voor mij een stimulans om het verder te laten” zei een 26-jarige lasser uit Beverwijk tegen de politierech ter, nadat men hem 75 en twee maanden voorwaardelijk had opgelegd wegens brandstichting in een auto die op een krik voor zijn huis stond. De reden daartoe wist hij zelf niet. Grondslag voor zijn ontsporen, ook bij andere dingen, was de drank. „Een verklaring, geen excuus” merkte de officier op. Maar nu leek de man weer op het rechte spoor terug te komen, drinken was er niet meer bij. Mr. Van der Valk Bouman vond het zeer ernstig wat hij gedaan had gezien ook het gevaar voor de huizen in de onmiddellijke omgeving, maar wilde de man door een voorwaardelijke straf en lage geldboete (vanwege zijn niet al te rooskleurige fi nanciën) een kans geven. De politierechter sloot zich hierbij aan. ALS WE WILLEN vertrekken brengt hij het gesprek weer op IJmuiden, de plaats waar hij tachtig jaar domicilie had en waar hij nog regelmatig komt sn dan graag eens langs de havens zwalkt. „Meestal neem ik de bus", zegt hij, „Maar dan moet ik twee keer overstappen, dat duurt allemaal eeu wen. Als het een beetje goed weer is ga ik liever op de fiets, dan steek ik binnendoor, dat gaat veel vlugger”. SCHMIDT HEEFT zijn leven altijd naar eigen goeddunken willen inrich ten en zoiets botst wel eens. Hij wilde zelf kiezen en had zijn vrijheid lief. „Het lukte niet altijd even best om vrij te blijven”, zegt hij er zelf van, „Ik heb heel wat tijd in de provoost door gebracht. Als ik in dienst even te lastig was, stopten die rotzakken me onmid dellijk in het hok”. DE FLESSENBOOTJES van Schmidt hebben enige weken geleden op de Rotterdamse Lijnbaan te pronk ge staan, waar een speciale tentoonstelling aan zijn maritieme hobby was gewijd. Hij heeft er fraaie prijzen voor gekre gen en laat met trots de foto’s zien. Verheugend voor de Kapel is, dat een aantal sympathisanten het plan heeft opgevat wederom een drumband aan de Harmonie te verbinden. Het moet een korps worden van tenminste 12 man. Op dit moment al wordt er geoefend in het Harmoniegebouwtje aan de Groenelaan. Elke woensdag avond. Degenen die de gelederen van de drumband willen komen versterken kunnen dat zonder meer, alleen moe ten zij voldoen aan de minimum leef tijd welke op 15 jaar is gesteld. Inlich tingen kan men op de woensdagavon den daar krijgen steeds vanaf zeven uur. Het jeugdorkest, waarvan de leden nog geen twintig jaar zijn, repeteert maandagavond van 7 tot 8 uur. Gedu rende dat uur wordt met de jeugd doorgesproken hoe prettig het is in MAAR HIJ ZIT op zijn kamer, bezig met de kiel van de motortrawler IJM 99 „Egmont”, die straks door de nauwe halsopening van een eerlijke jeneverfles zal schuiven. Over zijn scheepsbouwer!) zegt hij: „Ik maak ze zoals ze er in werkelijkheid uitzien, precies op schaal. Daarvoor gebruik ik de boekjes van Arie van der Veer. Mijn scheepjes staan in heel Nederland want ik doe het al van jongs af aan. Hoeveel ik er van mijn leven al ge maakt heb, weet ik echt niet meer”. m’n vaderland te mogen verdedigen. Ik zeg: M’n vaderland? Ik heb helemaal geen vaderland, ik ben internationaal werkman”. En Schmidt moest terug naar Holland. Erg zijn best heeft hij nie.t gedaan in het leger en met in het oog lopende trots vertelt hij dat de kapitein meerdere malen tot hem riep: „Schmidt, je bent de slechtste soldaat van de hele compagien’!’ In de „Heerenduinen” bestaat nog steeds de mogelijkheid dat er na wat woest windgewaai oorlogstuig uit de laatste wereldoorlog gevonden kan worden. Het afgelopen weekeinde trof een argeloos natuurgenieter er weer een granaat aan, die gedeeltelijk zicht baar, half verscholen onder het gras lag. Hij waarschuwde de boswachter en liet zijn echtgenote de wacht bij het projectiel betrekken. Dit berichtje is niet bedoeld als bangmakerij. Wij zou den er slechts op willen wijzen vooral niet zelf te gaan experimenteren met een dergelijke vondst, doch terstond de politie er van in kennis te stellen. De Velsense politie zei ons dat er niets kan gebeuren, zolang een derge lijk projectiel maar niet wordt aange raakt. Dus handen thuis bij zulk ge vaarlijk „speelgoed.” IJMUIDEN. In IJmuiden werden woensdag door twintig vaartuigen aange voerd: 1500 kg tong, 50 kisten kabeljauw, 95 kisten koolvis, 125 kisten schelvis, 73 kisten wijting, 118 kisten schol, 110 kisten schar, 10 kisten varia; totaal 620 kisten vis. Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 20 tot 1 uur. Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20 u. discotheek. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Ruijsdaelstraat 7: jeugd 15.30-17.30 u. Mevrouw Dronrijp uit Heemskerk vraagt logeeradressen voor honden en katten, die tijdens vakantie van de eigenaars, elders onder gebracht wen sen te worden. De voorraad logeera dressen van mevrouw Dronrijp lid van de dierenbescherming afdeling Heemskerk, is uitgeput. „Ik zie liever een hond of kat in een huis van iemand, die het dier liefdevol voor een week of een paar weken wil opnemen, dan dat de eigenaars de dieren in bos los laten of aan een boom vastmaken en het beest aan het lot overlaten," zegt mevrouw Dronrijp. Wie een hond of kat in huis wil nemen kan zich melden bij de volgen de adressen: mevr. Dronrijp, Soarstraat 9, Heemskerk (Oosterwijk) tel. 33453 (02510), mevrouw Arts, Bourgondië- straat 25, Heemkerk, tel. 31049 (02510), mevrouw Van der Linden, Luxemburg- laan 441, Heemskerk, tel. 34703 (02510), mevrouw Bos, Jan Ligthartstraat 150. Heemskerk, tel. 30994 (02510). Deze 69-jarige Zandvoortenaar, was be paald niet op z’n mondje gevallen. „Die schutting stond er al vijftien jaar, op het terrein van mijn buurvrouw, waar me- neers garage staat. En omdat dat ding bouwvallig werd heb ik 'm afgebroken en een nieuwe gemaakt, van paaltjes met platen triplex ertegen en toen heb ik ’m goed in de carbolineum gezet.” Dat was natuurlijk een mooie daad, en het kostte hem ook centjes. Een groot deel van de rommel ruimde hij op. maar er bleef nog flink wat liggen, blijkbaar voor buurmans garage, die zich daar danig aan ergerde. Toen was het hek van de dam. Het werd een beetje op en neer gegooi met de houttroep, de politie kwam maar vond dat de heren het zelf maar uit moesten knob belen. Op een gegeven ogenblik werd het verdachte te gortig en gooide hij met een stuk hout. Zonder opzet om buurman te raken, maar daar dacht deze anders over. Hij zei dat hij heel duidelijk was geslagen door verdachte (een getuige beaamde dit) en dat deze nog iets had geroepen van „ik sla je je hersens in.” De officier van justitie, mr. Van der Valk Bouman vond het treurig dat de mensen zo naast elkaar leven. Rekening houdend met de omstandigheden van deze EN ALS LAATSTE afscheidsgroet roept hij nog: „Zet er meteen in dat ik ió naar het Vissershuis in IJmuiden verlang, de wethouder die daar over raat heeft me daar een plaatsje be loofd....” De natuurlijke charme van bont wordt door Kamperman subliem verwerkt tot een prachtige nieuwe collectie mantels in kort, driekwart en lang, bolero’s en hoeden. Wij nodigen i u graag uit tot een bezoek, let daarbij eens op onze speciale zomerprijzen Uw nieuwe mantel of bolero bewaren wij desgewenst gratis tot de winter in onze bontkluis. Net twee dagen was-ie vrij, en met wat centen gekregen van zijn hoogbejaarde grootouders die hem onderdak verschaften moest-ie dat vieren. Met drank natuurlijk en van het één kwam het ander: op de veertiende mei sloeg hij een ruit in Vel- sen in, en stal weer geld, scheermesjes en scheerapparaten uit een winkel, ’s Avonds probeerde hij hetzelfde bij een warenhuis maar werd hij gesnapt. „Op die manier zit u uw hele leven in de cel” zei de politierechter tegen de 20- jarige IJmuidense constructieschilder, die zich hieraan schuldig had gemaakt. En de officier: „Het begint er nou toch zo lang zamerhand wel bedenkelijk uit te zien. Ik kan me voorstellen dat je je vrijlating viert en wat drinkt, maar dan hoeft het De Kelder, Hilbersplein. 14 u. bejaar- dengymnastiek. Huize Terpsichoré, Zeestraat 14. 19.45 u. vergadering Historisch Genootschap Mid- den-Kennemerland. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Easy, Populierenlaan 41. Geopend voor hulpverlening dagelijks van 16 tot 22 en zaterdags van 10 tot 18 uur. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70 en Arendsweg 61: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Amstel- straat 44: volwassenen 15-17.30 en 19-21 u.; Stiumphiusstraat 46: jeugd 15.30-17.30 u.; Parmentierstraat 2: jeugd 15.30-17 en 18.30-20.30 u. Ook zo’n „uitzichtloos” geval leek een 20-jarige bijrijder uit Beverwijk. Met een zwaar belast verleden stal hij op 5 mei een auto in de IJmond, liet ’m een week elders staan, en reed er toen mee. Om ’m terug te brengen naar zijn eigen zeggen, en of dat waar was, betwijfelde zelfs zijn raadsman. Hoe dan ook: de eigenaar her kende zijn wagen eerder dan dat verdach te ook maar aan terugbrengen kon den ken. De raadsman mr. Viskil had de indruk dat de knaap toch op het goede pad was en vond „uitzichtloos” wat te sterk. Hij meende dat een ongeval zijn cliënt weer van dat pad had afgehaald. Verdachte was namelijk door een gesprongen fles danig aan zijn oog verwond en zoals de officier zei: een dergelijk ongeluk bij zo’n zwakke broeder gaat des te dieper, hij verhaalt het op de hele maatschappij. Het gevolg was in ieder geval dat hij bijna rücksichtslos zich weer op het inbreker- spad begaf. Mr. Van der Valk Bouman onderkende dit, evenals de verminderde toerekenbaarheid van de verdachte, maar meenden dat het toch niet te toeleren was. Hij vroeg drie maanden. Mr. Viskil baseerde zijn pleiooi op deze „terugval” van zijn cliënt en sprak de hoop uit dat hij hier overheen zou komen. Hij bepleitte een gedeeltelijk voorwaarde lijke straf. Dat laatste zag mr. Swanen- burg niet zitten, wel wilde hij enige clementie laten spreken. Hij veroordeelde de jongen tot twee maanden. groepsverband te musiceren en geza menlijk iets te presteren. De BHK begrijpt overigens niet, dat zo weinig jeugdigen die de muziekschool na ver loop van tijd verlaten hebben, de mu ziek blijven beoefenen. De meesten ra ken al het geleerde zachtjesaan weer kwijt, terwijl zij juist in een jeugdor kest zo goed op hun plaats kunnen zijn. Men wil nu de ouders van ex- leerlingen samen met de aspirant-mu- zikanten in de gelegenheid stellen maandagavond van 7 tot 8 uur een jeugdrepetitie mee te maken. Een ieder is welkom. Overigens ook bij de groep Harmonie, welke nu 45 leden telt, doch waar nog veel instrumenten onbespeeld in het magazijn liggen. Maandagavond van 8 tot 10 uur kan men hier inlich tingen verkrijgen en repetities bij wo nen. Nieuwe leden worden graag geno teerd, vooral klarinettisten. Lid Stichting Bontwaarborg, uw waarborg voor onze vakmanschap Wagenweg 11 Haarlem Tel. 31 20 86 100 meter van Houtplein, parkeren voor de deur! u.; filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen- noord. 14.30-17.30 u. en 19-21.30 u.; filiaal Willemsbeekweg, IJmuiden-oost, 15.30- 17.30 u.; filiaal Zeewijkplein 27-29, IJmui den, 14.30-17.30 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort-noord, 14.30-17.30 u. en 19-21.30 uur. Openluchtbad Heerenduinen, Heeren- duinweg, IJmuiden-oost, vanaf tien uur tot een half uur voor zonsondergang. Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, ge mengd zwemmen 6.30-8 u„ 12.15-13.15 u„ 16.45-18 u., 19.30-21 uur. IJmuider Harmonie, 18.30 u. repetitie jeugdorkest in Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, IJmuiden-oost; 19.30 u. repetitie Tamboer- en trompetterkorps in mms-gebouw Tolsduinerlaan. Tenslotte zijn er dan uiteraard de majorettes, die dinsdagavond oefenen in het Harmoniegebouwtje. Deze vro lijke, kleurige groep, die steeds overal voorop loopt, kan nog groter. Meisjes boven 16 jaar, die belangstelling heb ben in het optreden van majorettes en willen meedoen, kunnen geheel vrij blijvend dinsdagavond even binnenlo pen. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA*AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAZA.WUUWAAAAAAAAA**AAA, KW 32 f 8.050, VL110 472, TH 10 ƒ5.500, UK 70 730, DONDERDAG 22 JUNI Openbare blibliotheek Velsen, filiaal Zeewijkplein (27-29) IJmuiden, 19-21.30 u.; Parochiezaal onder Petruskerk, Venus- «traat, IJmuiden, 19-21 u.; filiaal Willem de Zwijgerlaan, Santpoort, 19-21.15 uur. Soli, in gebouw Gymnasium Paulinum, Wolff en Dekenlaan, Driehuis, 20-22 uur repetitie Tamboer- en trompetterkorps; 20-21.30 u. Majorettenpeloton. Manly Sport, boksles en wedstrijdtrai- ning 19.30-21.30 uur in gymzaal Moerberg- Comitéschool, Kerkstraat, oud-IJmuiden. VRIJDAG 23 JUNI Openbare Bibliotheek Velsen, Plein 1945, IJmuiden, 14.30-17.30 u. en 19-21.30 WiOUUELE GRAAN GENEVER IS VOICE»» CK KOT UT GESELECTEERDE GRANEN CESTCOOW ■re' DOOR ONS ALS HOOGSTE KWALITCT K- UW'XERO. W DHASwfcrlj «n WhmkM! Joh.» VwtoevM VCnwUnd Hilwttim C&' SOLDAATJE SPELEN was iets waarmee deze globetrotter weinig op had. Toch heeft hij er in de oorlog van ’14-’18 aan moeten geloven. Hij ver bleef in die tijd in Zuid-Amerika op een sleepboot en werd op een voor hem kwade dag bij de consul ontbo den. Schmidt: „Die zei: Schmidt, je moet terug naar Holland, je moet in militaire dienst. Ik zeg: Nou, daar voel ik verdomd weinig voor, dat is alle maal armoe troef. Toen zei die consul: Schaam je, ik wou dat ik de eer had SCHEVENINGEN. De aanvoer in Scheveningen bestond woensdag uit: 1200 kg ton, 100 kleine kisten schelvis, 80 kisten en 100 kleine kisten wijting, 600 kisten kabeljauw, 40 kisten makreel, 100 kisten schol, 100 kisten varia. VRIJDAG 23 JUNI Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a. Geopend van 19-21 u. opgelaaide koude oorlog (waar er twee kijven hebben er twee schuld”) en zich afvragende of het nou allemaal niet wat vriendelijker opgelost had kunnen wor den, vroeg hij 50. De politierechter von niste conform. Reactie van de zojuist veroordeelde, niet erg vergevingsgezind maar wel consequent ontkennend: „Ik heb spijt als haren op m’n hoofd dat ik ’m voor die f 50 niet echt geslagen heb.” De Beverwijkse Harmoniekapel (BHK), welke in september het 60-jarig bestaansfeest viert, ontplooit op alle fronten activiteiten teneinde er in sep tember zo voordelign mogelijk bij te lopen. Niet, dat de onderscheidene af delingen dat nu reeds niet doen, doch zo stelt men bij de BHK het kan nog beter. Een gezonde zelfkritiek, welke de BHK alleen maar ten goede kan komen. toch niet weer op stelen uit te draaien.” Hij noemde de jongen „een uitzichtloos geval” en overwoog een psychiatrisch rap port, ware het niet dat dat zo lang zou gaan duren. Zijn eis uiteindelijk: vier maanden. De raadsman, mr. Van Thijn, dacht ook aan een dergelijk rapport voor zijn cliënt, „een moeilijk geval” zoals hij zelf zei, maar zag dezelfde bezwaren als mr. Van der Valk Bouman. Hij vroeg e en korte straf, met een voorwaardelijk deel van wege ook verdachtes baan. Maar de poli tierechter meende dat dat niks zou uitha len en vonniste conform. bol heeft hij gezworven, bij voorbaat daar, waar scheepvaartactiviteiten te bespeuren waren. In eerlijke taal, die nimmer om uitleg vraagt, haalt hij enige losse herinneringeringen op, wel ke tijdens ons gesprek in de Prins Hendrikstichting in Egmond aan Zee, waar hij een kamer van bescheiden afmeting bewoont, het eerst komen opborrelen. Prijzen, per kilogram, in guldens: gr. tong 8.51-7.99, gr.m. tong 8,53-8.08, kl.m. TON 8.51-7.99, gr.m. tong 8.53-8.08, kl.m. tong 8.74-7.71, tong 1 9.36-8.23, tong 2 8.42-7.60, tarbot 9.26-9.09. Per 50 kilogram: tarbot 966-190, griet 188-160, kabeljauw 1 78-74, kabeljauw 2 96-90, kabeljauw 3 76, kabeljauw 4 75-7, KABELJAUW 5 93-50, koolvis 1 42-40, koolvis 2 30-26, koolvis 3 39-30, koolvis 4 35, schelvis 3 53-30, schol 2 91, schol 3 125-100, schol 4 75-50, schar 46-25, wijting 65-44, rode poon 102, inktvis 65-30, haai 61-55. Besommingen: ƒ8.284, KL 50 1.490, ZL 6 690, UK 148 3.800, YE 25 ƒ290, IJm23 1.490, ZL 6 730. VD 1 1.180, 650, VD 15 1.670, VD 19 1.870, VD 24 ƒ3.950, VD25 800, VD 44 ƒ7000, VD 89 ƒ2.100. VD 115 ƒ2200. i TOnmnaww ..3!

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9