Israëls luchtaanval Provisionals nu ook akkoord met bestand Hasbaya na KANS OP VREDE NEEMT TOE IN NOORD-IERLAND Olie bij Corsica bestreden met giftig middel Parijs: Meer betogers naar Frans kernproefatol Moeroeroa Libanon kleineert gevolgen aanval Ex-SS’er Lobe verliest proces tegen krant T fl tók „We zullen ze niet tegenhouden” heet uw baby? IJ voetspray Keizerlijke hondjes in Parijs fel appersacademie voor Duitse valsemunters Smalle basis voor Sex-winkel in Jeruzalem Simon Wiesenthal: moet sluiten nieuwe regering in Italië „Moordenaars blijven moordenaars” BefgenaanZee L VRIJDAG 23 JUNI 1972 IRA-enclaves Besprekingen Geheim Elk ogenblik Misleid Moe Massamoordenaar t Achtergelaten trouwring werd bende noodlottig Fikse straffen PARIJS (Reuter) De drie mannen die met hun jacht op weg zijn naar het gebied in de Stille Oceaan waar Frankrijk zijn proeven met kernexplo sies houdt, doen dit op eigen risico. Franse marine-autoriteiten verklaarden gisteren dat zij geen opdracht hebben gegeven het jacht „Greenpeace-3” met de Canadees David Mctaggart, de Australiër Grant Davidson en de Brit Nigel Ingram op zijn weg naar de atol Moeroeroa, in Frans Polynesië tegen te houden. DAMES- EN HERENKAPPEN, SCHOONHEIDSVERZ. EN zeeleeuwen in het Zee aquarium 1 '4 j F ADVERTENTIE van ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Beiroet) van i (Van onze redacteur in Rome) l ADVERTENTIE ADVERTENTIE l i Politiedemonstratie. In West-Berlijn heb ben drieduizend politieagenten een de monstratie gehouden tegen de „voortdu rende toeneming van geweld”. optimistische stemming enigszins en zei niet graag te voorspellen wat er precies gaat gebeuren. Buitenlandse sympathisanten van Lobe hebben Wiesenthal namelijk een tiental „We hebben uitgebreide waarschuwin gen voor de scheepvaart en de luchtvaart verspreid het testgebied te vermijden en we hebben de strengste voorzorgsmaatre gelen genomen. Iedereen die opzettelijk onze waarschuwingen negeert en zich in de gevarenzone begeeft doet dit op eigen risico”, aldus een Franse functionaris. brieven geschreven waarin hij met de dood werd bedreigd als hij zou optreden als kroongetuige in dit proces. Lobe zelf zei in een commentaar direct na het vonnis dat hij overwoog in hoger ligheidsraad en het uitspreken van mede leven met de gewonden en de familiele den van de doden wordt opnieuw onder streept met visites van ministers. Het gemeentebestuur van Jeruzalem heeft de sex-winkel in die stad geslo ten omdat het bedrijf geen vergunning had. en een grote kollektie zeedieren uit alle wereldzeeën. 7.000 soorten schelpen. Open werkdagen 10.00 tot 18.00 uur zon- en feestdagen 12.00 tot 18.00 uur. Tel.: (02208)2928 b.g.g. 4770. UNICURA N.V. Amsterdam den. Peru en Ecuador hebben gedreigd de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk te verbreken. De ambassadeur van Au stralië in Parijs is diverse malen op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken geweest om de redenen voor de protesten van zijn regering toe te lichten. Hij heeft daarbij op de mogelijke aanwezigheid van Australische onderdanen in het proefge bied gewezen en verzocht voor hun veilig heid te zorgen. „In Zweden kan dat jammer genoeg niet. Zijn oorlogsmisdaden zijn volgens de Zweedse wetgeving verjaard en hij kan niet worden uitgeleverd omdat hij de Zweedse nationaliteit bezit. Maar in ieder geval is nu onomstotelijk vastgesteld dat Lobe een oorlogsmisdadiger en massa moordenaar is. Tenslotte is hij wel dege lijk schuldig bevonden”, aldus Wiesenthal die gedurende zijn verblijf in Stockholm een lijfwacht had gekregen. MARSEILLE. (AP) Franse autoritei ten hebben gisteren meegedeeld dat door Italiaanse schepen een „buitengewoon gif tig en gevaarlijk produkt” werd gebruikt bij het bestrijden van olie die is ge stroomd uit het Finse tankschip Saija, dat voor Corsica op de kust is gelopen. LONDEN/BELFAST (DPA/Reuter) De kans op vrede in Noord-Ier- land is gisteren aanzienlijk toegenomen. De Provisionals, de militante vleugel van het Ierse Republikeinse Leger, kondigen vanuit Dublin een wapenstilstand aan voor Ulster, die maandagnacht om 24 uur ingaat. De Provisionals stelden als voorwaarde dat het Britse leger zou reageren met een „passende verklaring”. Enkele uren later al zei de Britse staatssecre taris Whitelaw, dat het Britse leger „vanzelfsprekend wederkerig zal handelen” als het IRA zijn gewelddadigheden staakt. Aan het besluit waren belangrijke Whitelaw en twee Hime en Paddy Devlin van de Noordierse oppositie voorafgegaan. De dag daarop reeds deed Whitelaw de concessie dat de IRA gevangenen in Belfast een speciale benandeling zullen genieten, in feite een begrensde erkenning dat zij politieke ge vangenen zijn. De IRA-gevangenen beëin digden toen hun wekenlange hongersta king. De Britse regering en de oppositie heb ben de nieuwe ontwikkeling in Ulster eensgezind begroet. De woordvoerder van de Labourpartij zegde Whitelaw uitdruk kelijk onbeperkte steun toe van de oppo sitie. De staatssecretaris zelf temperde de BEIROET. De officiële houding Libanon na de represaille-actie door Is rael volgt het gewone patroon. De rege ring heeft te zamen met de defensieraad in spoedzitting de gevolgen van de aanval besproken. Er is geprotesteerd bij de Vei- (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM „Moordenaars blijven moordenaars”, was het commentaar van Wiesenthal, de bekende nazi-jager, toen gisteren de 77-jarige ex-SS’er Carlis Lobe in Stockholm veroordeeld werd tot betaling van de kosten (26.000 gulden) van het proces dat hij tegen een Zweedse krant had aangespannen. het is zeker dat hij voor zijn activiteiten tijdens de Tweede Wereldoorlog in Duits- nalfl veroordeeld zou worden". beroep te gaan. Ik ben onschuldig en van die uitroeiing van joden hoorde ik pas na de oorlog, zo zei hij. Op de vraag hoe dit mogelijk was, terwijl foto’s van hem in SS-uniform staande bij de graven het tegendeel hebben bewezen, zei Lobe: „Ik ben een oude man en moe. Spreekt u maar met mijn advocaat.” Wiesenthal vertelde in Zweden nog tien dergelijke ex-nazi’s te zoeken. „Ik geloof dat ze hier zitten, maar ik heb niet genoeg bewijzen, maar vroeg of laat krijg ik ze toch wel te pakken.” Elk ogenblik kan door een daad van gefrustreerde Palestijnen een nieuwe ke ten van actie en represailles op gang worden gebracht met een even geringe kans op een oplossing van het conflict in welke zin dan ook. JERUZALEM. (AP) De eerste en enige sexboetiekin Jeruzalem is door het gemeentebestuur van de stad geslo ten. Eergisteren werd de enige sex- winkel in Tel Aviv door een bomont ploffing vernield. De aanslag is ver moedelijk uitgevoerd door lieden die het bedrijf niet netjes vonden. ROME. Nu de sociaal-democraten hebben toegestemd in een centrumcoali- tie-regering zitting te nemen is de weg vry voor een nieuwe kabinet in Italië, met 34ste sinds de oorlog. „Het erge is dat sommigen zo misleid zijn dat ze Lobe als een held beschouwen. Hij is gewoon een moordenaar die heus niet voor niets zijn onderscheidingen heeft gekregen. Jammer voor hem leeft er nog een aantal ooggetuigen dat hem aan het werk heeft gezien”, zei Wiesenthal. „Ik ben meteen naar Stockholm gereisd toen ik hoorde dat deze figuur, nu zijn misda den zijn verjaard en hij niet meer uitgele verd kan worden, zich ineens herinnert een eer te hebben die nu geweld is aangedaan. In Hamburg loopt overigens ook nog een proces tegen hem.” De Fransen hebben hun schepen nu een ander middel gezonden, waarmee men de olie onschakdelijk wil maken die op zee een „veld” vormt van 12 vierkante kilo meter en al kilometers van de kust van Corsica heeft vervuild. Enkele kilometers verderop drijft een tweede vlek van twee vierkante kilometer. De olie uit de tanks van de Saija wordt nu overgepompt in een kleine tanker van 1000 ton, die de lading dan weer over brengen naar een groot schip dat niet dichterbij kan komen. Het ministerie van Defensie sprak de berichten tegen waarin was gezegd dat een Frans oorlogsschip de „Greenpeace-3” had geënterd en dat Franse matrozen aan boord waren gegaan. Frankrijk heeft verder geweigerd ook maar enige verantwoordelijkheid te aan vaarden voor het lot van vier Australiërs, die van plan zijn in de buurt van Moe roeroa per parachute in zee te springen en zich met reddingsvlotten en proviand „In deze fase moeten we erg voorzichtig zijn en rustig bekijken hoe het gaat. Ik geloof dat het de eerste aanzet is naar een beëindiging van het geweld. Ik bid dat het zo is”, zei hij. Whitelaw weigerde nu reeds een uit spraak te doen over de vraag wat er met de omstreden IRA-enclaves in Londonder ry gaat gebeuren. Hij zei dat er nog „veel grote moeilijkheden” moeten worden overwonnen. De katholieke enclaves zijn een steen des aanstoots voor militante protestanten die de laatste wekeinden in Be’fast al eigen „verboden gebieden” in- ricntten en het ultimatum stelden dat ze permanent zouden worden gehandhaafd als de regering niets tegen de IRA-encla ves zou doen. van de Provisionals besprekingen tussen afgevaardigden, John Dodental. Het aantal doden bij de botsing van twee personentreinen in een tunnel ten noorden van Parijs zal vermoede lijk tussen de 110 en 115 bedragen. Er zijn al 106 slachtoffers gevonden. Men denkt dat er circa tien lijken zijn overgebleven in de massa verwrongen metaal in de tunnel. De Provisionals gaven daarop te kennen dat zij de verklaring van Whitelaw accep teerden als waarborg. In een communiqué zeggen zij de woorden van „de Britse staatssecretaris te beschouwen als een aanvaarding van de bilaterale opschorting der offensieve operaties in Noord-Ier- iand”. „Persoonlijk, aldus de Oostenrijker, vind ik hem een „tweede Eichmann” en Met deze verklaring was de weg vrij voor een definitief bestand. De officiële vleugel van het IRA stopte begin juni al zijn gewelddadige activiteiten. Puin en kapotgeschoten auto’s. Dat is het beeld in het Zuidlibanese stadje Hasbaya na de aanval van de Isra ëlische luchtmacht van eergisteren. Het Libanese ministerie van Voor lichting heeft gisteren verklaard dat de berichten die in de loop van de dag de ronde deden over een Isra ëlische beschieting van twee Libanese grensdorpen niet juist zijn gebleken. „Er hebben geen nieuwe Israëlische beschietingen plaatsgevonden”aldus de woordvoerder van het ministerie. Blijft de vraag echter of het lang stand zal houden, want de basis voor dit kabinet is zeer smal. De christen-democraten zul len een regering vormen samen met de liberalen en de sociaal-democraten. De republikeinen steunen hen zonder aan die regering deel te willen nemen. Zo wordt een regering gevormd door drie partijen die samen meer dan vijf percent van het electoraat bij de laatste verkiezingen hebben verloren. De regering zal duidelijk de middenweg gaan bewandelen, zo niet rechts van het midden. Het was daarom dat het bestuur van de Christen-Democratische Partij, de grootste in Italië, verdeeld is over deze oplossing en de linkse groepering binnen de partij waaronder de groep van de huidige minister van Buitenlandse Zaken, Aldo Moro, haar rondweg afkeurde. KOBLENZ. (DPA) In de grootste valsemunterszaak die zich na de oorlog in West-Duitsland heeft voorgedaan heeft een rechtbank in Koblenz fikse gevange nisstraffen uitgedeeld. Vier beklaagden werden schuldig ver klaard aan het maken van valse biljetten van 100 mark tot een totaalbedrag van 2,2 miljoen mark. De hoofdbeklaagde, een 31-jarige zetter, kreeg zeven jaar, twee fotografen elk vier jaar en een drukker vijf jaar gevangenis- straf.\ Drie mannen die het valse geld hadden verspreid werden tot respectievelijk veer tien, achttien en 21 maanden gevangenis straf veroordeeld. Tot dusver is bijna twee miljoen mark vals geld achterhaald. Toen de valsemun- tersbende werd ontdekt had men materi aal voor het drukken van meer dan acht miljoen mark in huis. De politie kwam de bende op het spoor toen één van de leden eind 1970 in Straatsburg een prostituée twintig gloed nieuwe bankbiljetten van honderd mark gaf die alle hetzelfde serienummer droe gen. De man had bij de prostituée zjjn trouwring laten liggen. Toen hij het voor werp de volgende dag kwam halen wachtte de politie hem op. Lobe die voor zijn werkzaamheden het uitroeien van joden tijdens de Tweede Wereldoorlog in Letland, Estland en Litauen het Ijzeren Kruis kreeg, had namelijk een eis tot schadevergoeding in gediend. Hij voelde zich in eer en goede naam aangetast door een Zweeds dagblad, dat een ingezonden stuk had gepubliceerd waarin hij met naam en toenaam als massamoordenaar werd omschreven. Het vonnis, gebaseerd op een overweldi gende hoeveelheid bewijsmateriaal, be wijst gewoon dat hij inderdaad een mas samoordenaar is, aldus Wiesenthal. rilla’s regelt op te zeggen, vindt dit in officiële kringen nauwelijks weerklank. Met de dreigende kritiek en boycot van de Arabische broeders in het geval van harde maatregelen tegen de Palestijnen, blijft Libanon ondanks de druk van de eigen bevolking vasthouden aan de ge wone „laissez-faire”-politiek met een hoop op betere tijden. Een instelling die onder meer wordt ingegeven door de angst dat met maatre gelen tegen de commando’s de Palestijnse vluchtelingen moet worden toegestaan voorgoed in Libanon te blijven, wat bin nenslands wellicht de grootste crisis kan veroorzaken, omdat dan het evenwicht tussen de christenen en moslims volledig is verstoord. Deze angst voor de verbre king van het evenwicht is ook de verkla ring voor de officiële lakse houding afge zien dan van de schade die wordt toege bracht aan de toeristenindustrie. Pedosan verfrist en verkoelt vermoeide en branderige voeten snel en bestrijdt doeltreffend transpiratiegeur. ROTTERDAM (010)138129 Inmiddels rust op het tijdstip van het begin van de proefnemingen een strikte gheimhouding. De defensiecommissie van de Franse Nationale Vergadering heeft een verkla ring uitgegeven waarin „de schijnheilig heid van deAustralische en andere tegen de kernproeven protesterende regeringen” wordt gehekeld. Haile Selassie, keizer van het Afri kaanse land Ethiopië (geheel rechts} brengt een bezoek aan Frankrijk. Links wandelt, tijdens het passeren van de erewacht, een lakei met de twee keizerlijke hondjes. Ze hebben allebei een halsband bezet met dia manten om. De eigenaar, de 32-jarige Sahlomo Sandwerk, zei dat dit alleen maar een voorwendsel is en dat de werkelijke reden demonstraties waren van streng religieuze joden. „Tot twee dagen geleden zou ik me erbij hebben neergelegd”, aldus Sand werk, „maar nu de boetiek in Tel Aviv met een bom werd vernield ga ik er voor vechten. Ik kan dit soort geweld plegingen niet uitstaan. Het is een principiële zaak.” Spaar met Ardita voor baddoeken met ingeweven de naam van uw baby (broertje of zusje mag ook). Let op het pak met de kuikentjes. Ardita wegwerpluiers De betere luier flpfr) //7 bij uw kruidenier, LLCVVVW unicura nv, amsterdam postbus 1384 Officieel ook worden de cijfers van doden en gewonden uiterst laag gehouden. Het getal vijftig moet enkele malen wor den vermenigvuldigd om het werkelijke aantal slachtoffers te weten. Anders dan andere Arabische landen voert Libanon derhalve geen propaganda campagne met het verspilde bloed of afgescheurde ledematen van mensen. Maar dit betekent nog geen betere mo raal. Het benadrukken van een groot verlies aan mensen geeft de bewoners van het zuiden alleen maar reden tot kritiek op de regering in het „verre” en „veilige” Beiroet, die volgens de mensen niets doet om hen te verdedigen; niet tegen guerril la’s en niet tegen de Israëliërs. Hoewel er in een deel van de pers stemmen opgaan om de Palestijnse com mando’s in het zuiden te verjagen en de Caïro-overeenkomst van november 1969 die verhouding tussen legers en guer- voor een maand in het proefgebied willen ophouden. „Men kan internationale afspraken ne geren, maar men moet dan wel zelf de verantwoordelijkheid dragen. We zullen hun niets in de weg leggen”, aldus een Franse functionaris. De 33-jarige Australiër Gordon Mutch, die de anti-bomcampagne leidt, verklaar de op een protestbijeenkomst in Sydney dat waarschijnlijk nog meer mensen en schepen naar Moeroreroa zullen gaan. Hij sprak van zes parachutisten en twee jach ten. Mutch wordt financieel gesteund door een Australisch dagblad en een zakenman. Twee vliegtuigen zijn gratis ter beschik king gesteld. Intussen -zijn 17.500 handtekeningen van mensen die tegen de proefnemingen pro testeren aan de premier van Australië, William McMahon en de Franse consul in Sydney. Jacques Landry, overhandigd. Behalve uit Australië komen protesten uit Japan en enkele Zuidamerikaanse lan- RECHTSGELDIGE EXAMENS

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3