Langs sluizen en havens Grote terugslag aan het strand pas volgend jaar te verwachten De ene vakantieganger na de ander gaat teleurgesteld naar huis voor dit seizoen al HAVENBERICHTEN naar binnen Inbreker via luchtrooster „De hamer is gevallen” |ff EXAMEN I i „Benvolio” oud en nieuw 7 DERDE ZOMERGONGERT donderdag 29 juni 1972 - 20.15 uur M. ------ ÏJMUIDER COURANT VRIJDAG 23 JUNI 1972 BOB „Rot jaar” (Van een onzer verslaggevers) Uithuilen Uitstel vragen IJ MUI DEN Eenzaam en op het oog geheel verlaten staan de zomer huisjes uit te huilen aan het strand van IJmuiden. Een gedeelte ervan wordt nog bevolkt door een wat tries te gemeenschap vakantiegangers die het zich destijds bij het maken van de vakantieplannen heel wat rooskleuri ger hadden voorgesteld. Het weer heeft ze lelijk te pakken genomen, want dit seizoen is het nog bijna geen dag echt strandweer geweest. De zonneschijn, die na de regen hoort te komen, blijft steeds maar heel even om dan de hemel vrij te maken voor grimmige wolkenvelden. De stoomtrawler Benvolio H.22, die we hier op de foto zien, is een van de 30 trawlers van Hellyer Bros Ltd in Huil, welke rederij zo groot is geworden omdat de schepen van The Northern Fishing, Kingston Steam Fishing, Lord Line, West Dock Steam Fishing en de Loch Fishing Company er bij zijn opgenomen. ÉS®® - i. NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST Concertgebouw Haarlem dirigent: LIBOT PESEK solist: WILLEM BRONS - piano M -IS Hi* i öft: tt MsStfcL Malacia, (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE Sombere geluiden komen er vooral uit de mond van de heer Koster, die zijn De eigenaar van het anders in deze periode dichtbevolkte strandpaviljoen „De Zuidpier”, de heer Z. van Swijveren, die in een normaal zonnige zomertijd vier personeelsleden in vaste dienst heeft rondlopen, stuurde ze nu maar met va kantie. Het groepje part-time krachten De anders druk bezette terrassen zijn geheel leeg nu regen en wind de toe risten elke dag weer verdrijven. Bij het paviljoen „Noordzee'’ is het weinig anders. Eigenaar F. A. Schellingen „Het hele terras ligt voortdurend vol zand, het geeft een hoop werk en er komt geen enkele klant. Het enige vertier dat we gehad hebben kwam door het 'strandvoet- bal, maar dat is ook gedeeltelijk verre gend. Onze vaste kelner is met vakantie, dat is nog nooit gebeurd in deze tijd. De huisjes zijn gedeeltelijk ingestoven en bij sommige stap je zo van het duin het dak op”. IJMUIDEN In de nacht van woens dag op donderdag is er ongewenst bezoek geweest in de Witte Tapijthal in de Lange Nieuwstraat. Uit twee portefeuilles in een bureaulade wordt een bedrag van vijfen zestig gulden vermist. Men is binnengekomen door het verwij deren van een metalen rooster boven een luchtgat bij een kelderraam, waarna het een eenvoudige zaak was het kelderraam als verdere toegang te gebruiken. Volgens de politie komt het vaker voor dat inbre kers op een soorgelijke wijze binnenko men, terwijl de entree dikwijls nog ver eenvoudigd wordt, d .ordat zo’n raam on der het rooster dar. openstaat. Kamperen is ook geen aangename be zigheid in dit anti-toeristenweer. De heer G. Broerse van camping „Duindoorn” zegt: „Normaal staat de zaak hier propvol en heb ik naast de vaste kampbewoners nog éénentwintig families er bij, nu staat er daar maar één van en hoe lang die het volhoudt durf ik niet te zeggen. Veel van de vaste mensen zijn trouwens ook al naar huis, de Duitsers die besproken had den zijn ook maar weggegaan. Dit week end zouden er nog een paar komen, nou ik zal het wel zien. Het is ronduit ver drietig, laten we het maar eerlijk zeggen: het wordt een rot jaar”. WV-directeur A. Toonen heeft bij deze weersomstandigheden ruimschoots slaap gelegenheid. De logeerbezetting in IJmui den is al met vijftig percent teruggelopen. De winkels aan het strand zien er verlaten uit, zoals de hele omgeving daar trouwens. Zij moeten het vooral hebben van de bewoners van de strandhuisjes en van de kampeerders, maar die zijn er gewoon niet. Ook de dagjesmensen blijven thuis. eerste seizoen aan zee meemaakt in pavil joen „Zeezicht”. Hij had zich zijn debuut wel wat zonniger voorgesteld en zegt: „Deze week moet ik zo’n zesduizend gul den pacht betalen en ik heb het gewoon niet. Ik zal uitstel moeten vragen en anders sluiten. Iets anders zit er niet op. Ik zit nog vol met voorraden van een maand geleden, het is een vreselijk troos teloze geschiedenis. Al krijgen we nu zes weken zon, dan heb ik het nog niet ingehaald, dan kom ik nog maar aan de helft van de omzet die ik nodig heb om mijn zaak te laten draaien. Ik heb hier een patattent bij, die is nog helemaal niet open geweest”. hoeft helemaal niet te komen. De zaak is leeg op een diepenthousiaste sportvisser na. die even komt uithuilen omdat het met het vissen op de zuidpier ook al minnetjes gesteld is. De heer Van Swijve ren: „Met dat stormweer wordt er zelfs niet gevist. De mensen gaan gewoon naar huis. Het strand biedt een mateloos trieste aanblik en het enige werk dat we moeten doen is het opruimen van de bergen zand die steeds weer op de terrassen waaien. Het seizoen is hoopvol gestart, in maart was het best nog aardig weer, maar met de pinksterdagen hebben we bijvoorbeeld maar enkele stoelen verhuurd en daarna helemaal niets meer. Dit jaar hoor ik mijn zilveren jubileum aan het strand te vieren, nou zo kan ik het geen feest noemen. In die vijfentwintig jaar heb ik het nog nooit zo slecht meegemaakt, zo’n lange periode van aanhoudend slecht weer”. „Natuurlijk heb ik nog een deel inkom sten door de verhuur van huisjes, maar Het strand van IJmuiden ziet er troosteloos verlaten uit. De zomer huisjes zijn nog maar gedeeltelijk be volkt. De vissende toerist op de voor grond heeft met zijn kleding reke ning gehouden met regen en storm. Zomer 1972. Enkele verdwaalde toeristen in regen kleding zijn de enige klanten in de strandwinkels, waar je normaal zou moeten dringen om aan de beurt te komen. Benvolio GY. 183; maar in september van dat jaar werd dit schip gevorderd door de Programma: Dvorak - Serenade voor strijkorkest in E gr. t-: Rachmaninoff - Pianoconcert no 2; Beethoven - Symfonie no- 7 Entrée 3,50 (a.i.) c.j.p. geldig. Kinderen tot 12 jaar 1, Kaartverkoop en plaatsbespreken bij het Concertgebouw. Lange Begijnestraat 13, van 10-3 uur, telefonisch 320994 van 12-3 uur. Hellyer Bros is een oude maatschappij waarvan al een aantal jaren trawlers op zee zijn. De Benvolio van na de oorlog behoort alweer tot de oudste trawlers van de Britse vloot. Het schip is in augustus 1949 opgeleverd door Smith’s Dock Co Ltd in Middelsborough en meet 722 bruto reg. ton; de lengte tussen de loodlijnen be draagt 54,86 m, de breedte 9,51 m en de holte 5,46 m. De voortstuwingsinstallatie bestaat uit een oliegestookte Schotse ketel met een 3 cil. triple expansie machine, fabrikaat Smith’s Dock, vermogen 1250 pk. De vorige stoomtrawler van die naam, gemerkt H. 347 werd in december van het jaar 1930 opgeleverd door Cochrane Sons in Selby aan de Huil Northern Co Ltd, die onder directie staat van Hellyer Bros. Dit was een schip van 352 bruto reg. ton bij een lengte van 42,75 m, breedte 7,46 m. en een holte van 4,04 m. De stoommachine, afkomstig uit de fabriek van Charles D. Holmes, had een capaciteit van 625 pk. Dit schip ging in 1939 over naar de Shire Trawlers Ltd in Londen en werd de het komt nu steeds meer voor dat de mensen die voor juli en augustus bespro ken hebben eieren voor hun geld kiezen en afbellen. Ze komen gewoon niet al hebben ze een gedeelte betaald. Dat brengt voor het volgend jaar vervelende consequenties met zich mee, want dan zie je ze helemaal niet meer komen. Zo’n risico willen ze geen twee keer achter elkaar lopen. Je kunt gerust zeggen dat de hamer voor dit seizoen gevallen is. In de komende periode zullen er heel wat gaten gedicht moeten worden, willen we nog een dekkende exploitatie hebben, dit seizoen, maar ik geloof dat de grote terugslag pas volgend jaar te verwachten is”. Royal Navy en het kwam als Mineswee per Benvolio FY. 710 in de vaart. Als zodanig is de trawler op 23 februari 1940 in Britse marinedienst verloren gegaan. Het was niet de enige trawler van Helleyer Bros die in dienst van de Royal Navy ten onder ging. De rederij beschikte in 1930 over 30 trawlers waarvan er 22 gebouwd waren in de jaren dertig, zodat de vloot betrekkelijk nieuw was. Van dit aantal zijn er 9 in Britse marinedienst verloren gegaan, waaronder een zuster schip van de in 1930 gebouwde Benvolio, de Kurd van hetzelfde bouwjaar en 351 ton groot. Dit schip kwam in 1939 in marinedienst als Minesweeper Kurd FY. 639 en heeft gedurende de gehele oorlog dienst kunnen doen. Op 10 juli 1945 is de Kurd verongelukt. Een ander zusterschip was de Norse die als FY. 1628 van augus tus 1939 tot november 1944 Voor de Britse marine gevaren heeft en in 1945 niet bij het Britse visserijbedrijf is teruggekeerd. Het schip werd verkocht naar Far Oer en kwam onder de naam Krossteinur als stoomtrawler in de vaart voor Jacob Ha- raldsen in Fuglefjord, Enkele andere trawlers die behouden uit de oorlog zijn gekomen werden éven- eens verkocht en er is er nog één naar IJmuiden gekomen. Dit schip had van 1924 af gevaren onder de naam Lord Inchcape en werd, na uit militaire dienst te zijn teruggekomen, aangekocht door de Visserij Mij. Petten in IJmuiden en Kwam 26 maart 1947 aldaar aan. Velen zal het bekend zijn, dat dit de Petten IJM. 49 is geworden, die op 24 mei 1947 voor de eerste reis onder die haam naar zee ging. Van de laatste visserijreis kwam het vaartuig binnen op 8 november 1954 en het werd toen opgelegd om op 24 februari 1955 voor goed uit IJmuiden te verdwijnen wegens verkoop voor de sloop. ARIE VAN DER VEER. De mensen die bij een zonbevolkt strand hun broodwinning hebben zien machteloos toe hoe de ene na de andere vakantieganger teleurgesteld de spullen btfeen pakt cm huiswaarts te keren, al zijn er ook dappere doorzetters die het wachten op een sprankje zonneschijn vol houden zolang hun vakantiedagen nog niet zijn opgesoupeerd. Aan de Prof. Mr. S. Vissering Scholen gemeenschap te Velsen zijn geslaagd voor het diploma HAVO: Wim Aberson, IJmui den, Ronald Hopman, Heemskerk, Wouter Janssen, Umpiden, Ton Meerdink, Bever wijk, Wim Smelik, Haarlem, Peter de Wit, Beverwijk. Pieter Groenheijde, Heems kerk. Ruud Hakemulder, Velsen-N. Hans Kraan, Santpoort, Joop Morel, Heemskerk. Bert van der Plas, IJmuiden. Arie Roos, IJmuiden. Harry Servaas, IJmuiden. Ro bert Smorenberg, Beverwijk. Bert Ver- dick, IJmuiden. Hans Hoflan, Beverwijk. Hans Hopman, IJmuiden. Joop Kilian, Haarlem. Karel Marks, Heiloo. Kees Me ters, Santpoort. Albert van ’t Slot, Vel- sen-N. Charles Zorgdrager, IJmuiden. Mi chel van Ewijk, IJmuiden. Jacques Geluk, IJmuiden. Piet Heinink, Beverwijk. Hans Kok, Velsen-N. Walter Vos, Velsen-N. Reina Dogger, Velzen-Z. Carol Harmsen, Santpoort, Willy Kuypers, IJmuiden. Het- te van der Leeuw, Santpoort. Noor van Schaik, IJmuiden. John Hietbrink, Heems kerk. Juup Dales, Amstelveen. Ben Sinni- ge, Heemskerk, Eva Aberkrom, Beverwijk, Ria Bosman, Velsen-N. Anneke Branden burg, IJmuiden. Willem Dijkstra, Velzen- Z. Ans van Gorkum, Velsen-N. Erica de Groot, Bloemendaal. Willeke Haasnoot, IJmuiden. Loes Helder, IJmuiden. Anke Hop, Beverwijk. Hans Hijkoop, Heems kerk. Frank Kloek, Heemstede, Yde Lins- sen, IJmuiden. Ron Masereeuw, IJmuiden, Jieke Otto, Santpoort. José Ouwerkerk, IJmuiden. Frank van Paassen, Santpoort. Renee Pieper, Santpoort. Anita Rijkeboer, Velsen-N. Saskia Schaap. Driehuis. Igor Verton, Haarlem, Ton Waanders, Sant poort. Anneke Willemsen, IJmuiden, Yvonne Anderson, IJmuiden. Gerrie Bie- brouck, Haarlem. Joop Breed, Haarlem. Philips Burggraaf, IJmuiden, Jaap Dene- kamp, Haarlem. Max van Geem, Spaarn- dam. Dick Grimmen, Haarlem. Han Groot, Santpoort. Kees Loef, Santpoort. Martin Lolkema, Weesp. Jolanda Lonis. Sant poort. Ans van der Molen, Driehuis. Tine ke Postma, IJmuiden. Margreet RenS, Vel sen-N. Ans Roozeboom, Beverwijk, Mar greet Singer, Velsen-N. Connie Staal, IJ muiden. Carl Stegmann, Velsen-N. Mar lies Verhey, IJmuiden. Wilma Verstrepen, Beverwijk. Thea van der Aar, IJmuiden. Peter Barklema, Overveen. Ingeborg Beij- er, Santpoort. Han Brouwer. Velsen-N. Thom Christiaanse, Haarlem. Irene Gra vemaker, Santpoort. Agatha Gravane, IJ muiden. Annemarie van der Haak, Sant poort. Fred Jelsma, Haarlem. Ineke Ko per, IJmuiden. Ellen van Maurik, IJmui den. Rinus Nijssen, Heemskerk. Frans de Rijk, IJmuiden. Wilma Spaander, Sant poort. Loek van Straaten, Haarlem. Hans van Tuinen, St. Pancras. Joop Vlaanderen, IJmuiden. Jacob Volkers. IJmuiden. 'Ciska Wesseldijk, IJmuiden. Wim van der Zwam, IJmuiden. Kee? van der Meulen, Beverwijk. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Bengkalis, Sluiskil; Zaanstroom, Felix stowe; Cometa, Bremerhaven; Castor, Ha- mina; Aaltje, Londen; Norse Carrier, Baie Comeau; Stiren, Antwerpen; Bel Hudson, New Orleans; London Fusselier, Antwer pen; Hein von Bargen, Flixborough; Jomsborg, Grangemcuth; Fendyke, Flix borough: Evangelos, Ryeka; Ording, Bre men; Alme, Vlaardingen; Gazelle, Boston; Nabstein, Antwerpen; Thara, Monrovia; Londen; Skeppsbron.Gothenborg; Kirtondyke, Flixborough; Martina, Wis bech- Portelet, Southampton; Salat.Port Jerome; Brinda. Poole; Brinio. Leith; Le on Sif, Caen; Tor Belgia. Gothenborg; Framptondyke, Antwerpen; Helena Del- mas. Le Havre; Lady Brigid. Cont. Plat. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Arctures. Rotterdam: Dorado, Narvik: Tonen Maru. Gravenzon; Eemsmond, Harlingen; Prometheus, Baie Comeau; As perity. Gunness; Ekenis. Flixborough; Jo hannes, Bartry Bay; Marus. Hull; Centrici- ty, Whitby; Tower Julia, Londen; Ability,- Londen; Canis, Rotterdam; Memel, Da genham; Cometa, Antwerpen; Majorca, Cork; Angarskles, Spitsbergen; Pertinence, Londen: Steinbukk; Antwerpen; Friars Graig, Dublin; Notos, Hull; Bennor, Wis bech; Boreas, Rotterdam; Servaaskerk, Bremerhaven; Vlilliam S Smit, Rotter dam; Zaanstroom, Felixtowe; Christiaan Mathiessen, Flixborough; Stubbenhuk, Rotterdam; Leon Sif, Drammen. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Baltique, Oslo; Durward, Pernis; Harnis, Flixborough; Rijnstroom, Shoreham; An gelika Lehmann en Sleepboten Zalus en Argus, Archangel; Aiflstelstroom, Hull; Maro. Hamburg; Pengall, Antwerpen; IJ muiden; Else,Kuhl. Hamburg; Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Bremerford, Rotterdam; Pamela-C, Londen; Hein van Bargen, Flixborough; Ording, Rasteros; Martina, Wisbech; Jomsborg, Harlingen; Christine, Chicago; Parthenon, Hamburg; Lady-Brigid, Cont. Plat, IJmuiden. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam ge gaan). Als we de pier oplopen zit daar een eenzame hengelaar, die de moed nog niet geheel en al heeft opgegeven. Hij komt uit een klein dorpje in de omgeving van Keulen. Zegt dat hij gekomen is om te zonnen en om te vissen en dat geen van beide wil lukken: de zon heeft het al lang laten afweten en de vis doet dapper mee. Zijn verblijf in IJmuiden kost hem een vakantie die prachtig had kunnen zijn. Voor de strandexploitanten moet er elke dag opnieuw heel veel geld bij. De oude stoomtrawler „Benvolio" H 22. er werden zeven kandidaten afgewezen. .sU

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7