Initiatief van Rini Wagtmans sein voor langdurige klopjacht op Cauberg ZOETEMELK EN TABAK ZORGDEN VOOR ENERVERENDE HAPPENING Titelstrijd achter de groene tafel beslist Jan Spetgens verloor titel aan Ben Koken door onreglementaire spurt Mannen van het weekend Jos Hertnens Ruud Stokvis Angel Nieto MAANDAG 26 JUNI 1972 LO I Problemen Ritzege Reserves Groots - ril 1 K V ïïj THEO KLEIN De uitslag: 1. Tino Tabak (Egmond (Van onze snortredactie) Trieste afgang dus voor de Rokado’s, die in Harry Jansen (elfde) hun beste man hadden. Gerben Ratstens stapte, evenals Jan Jansen, die tot het ogen blik waarop Zoetemelk zijn groepje Goudsmit-Hoff na een seizoen in dienst Helemaal gratis zal de titel echter niet ztfn. In de behangersformatie be stond al de afspraak dat de kampioen Om alle risico’s voor een herhaling uit te sluiten, greep de Brabantse te gelzetter naar ongeoorloofde middelen. Met nog 200 meter te gaan sneed hij zijn laatste belager over de hele breed te van de weg, waardoor Koken bijna op een motor botste. Van een sprint was geen sprake meer. Spetgens ging onbedriegd als eerste over de streep, maar daarmee was het spel nog niet helemaal gespeeld. Voor de 21-jarige Ben Koken bete kende dat voor de tweede maal in zijn wielcarrière een plaats in het spotlight. De eerste keer dat hij zich in Neder land op de voorgrond werkte was twee jaar geleden in de Ronde van Neder land. De Grevenbichter zegevierde toen in de laatste rit, een eenmalige presta tie, waar hij lang op moest teren. Geen lachje kon eraf op het erepodium bij de amateurs. Ben Koken (links), de nieuwe kampioen, staat wat beteuterd naast zijn gedeklasseerde voorganger Jan Spetgens. De uitslag luidt: 1 en kampioen van Nederland: Ben Koken (Grevenbicht) 165 km in 4.01.53, 2 Jan Spetgens (Someren) z.t., 3 Frits Slüter (Kerkra- de) op 41 sec, 4 Hennie Kuiper (Dene- kamp) z.t., 4 Jan Raas (Heinkenszand) z.t., 6 Jacob Langen (Kerkrede) op 53 sec, 7 Aad van der Hoek (Dirksland) op 1.05, 8 Cor Boersma (Treebeek) op 1.10, 9 Jo van Pol (Montfort) op 1.22.10. Cees van Dongen (Oudgastel) zt. 11 Harry van der Groezen (Made) zt, 12 Piet van Katwijk (Mill) z.t., 13 Frits Schür (Hogezand) z.t., 14 Gerry Knete- mann (Amsterdam) zt, 15 Henk Prin sen (Hank) zt. Met nog vier ronden (van 7,5 kilo meter) voor de boeg kristalliseerde zich uit de grote groep een vijftal koplopers: Koken, Sluper en Spetgens af. Toen Slüter kort daarna afviel, konden Spetgens en Koken zich in de laatste beklimming opmaken voor de sprint. land, en dat alleen omdat Theo van de Leeuw voor de eer bedankte. Jan Kui per, ploegleider van de Nederlandse equipe in deze door Hennie Kuiper gewonnen Milk Race, vertelt: „Het was de eerste keer dat Koken door de KNWU werd uitgezonden. Niettemin won hij toch direct het bergklasse- ment. Koken klom erg gemakkelijk, maar voor de rest is hij nog erg onervaren. Hennie Kuiper moest steeds zeggen wat hij moest doen, wanneer hij moest springen. Ben Koken zou meer voor uitzending naar buitenlandse ron den in aanmerking moeten komen. Want in Nederland komt hij in „plat te” koersen niet tot zijn recht”. Ondanks het feit dat Jan de Vries moest afhaken bewees Angel Nieto op het circuit van Assen toch wel een uitzonderlijk coureur te zijn. De Madrileen zegevierde zowel in de 50- als in de 125 cc klasse. Zoetemelk: „Ik dacht wat hij kan, kan ik ook. Ik bleef rondenlang achter hem rjjden. Hjj reed goed, maar ik wist dat zijn krachten zouden min deren. Mijn kans kwam al was het misschien wat laat. Zo’n gelegenheid doet zich maai* oonc in onn nrö/istriid het aandeel van zijn teamgenoten in ieder geval zal honoreren met ƒ3000 (voor de hele ploeg). Pellenaars vulde dat bedrag gisteren nog aan tot dui zend gulden per man. Dat het eindsal- do van deze dag uiteindelijk in het voordeel van Tabak uit zal slaan, lijdt geen twijfel. De wedstrijd ging verder achter de groene tafel, waar direct na het duel het protest van Koken ter sprake kwam. Er werd uitgebreid gedebateerd. De betrokken renners en de wedstrijd- commissarissen die het incident van nabij hadden gevolgd, mochten hun woordje doen, waarna de jury het enige rechtvaardig oordeel velde: Ben Koken kampioen. Zoals te verwachten was, kon Spetgens zich daar allerminst mee verenigen. „Kan ik er wat aan doen, dat die motor in de weg reed”, repliceerde hij weinig overtuigend. La ter op de avond gaf hij zijn overtre ding ronduit toe, waarmee het hoger beroep dat hij aantekende, wel in een vreemd daglicht werd geplaatst. Dat die motor op dat beslissende moment van zijn overtreding al in de wed- stijd was, was zonder meer fout. „Maar”, voegde jurylid Wim Jeremiasse er aan toe, „was die motor er niet geweest, dan zou Spetgens Koken toch tegen de dranghekken gereden hebben”. Dat Spetgens op het moment van zijn overtreding al ee voorbij zoefde,zelf tot de kanshebbers hoorde, kort voor het einde af. VALKENBURG. Tweeën twintig beklimmingen van de Cau berg waren zaterdagmiddag nog niet voldoende om de amateurwie- lerkampioen uit de 140 deelnemers te selecteren. Na 165 slopende ki lometers waren er nog twee gega digden voor de titel, die hun met gezellen tijdens de race met de regelmaat van de klok af hadden zien haken: titelverdediger Jan Spetgens en de Limburger Ben Koken. Nog geen week eerder was dit tweetal ook al betrokken ge weest bij een finale. Dat gebeurde in een criterium in Stavelot, waar zij met een derde Belgische cou reur vooruit zaten. De Belg won de eindsprint, maar wat voor Koken belangrijker was, Spetgens moest genoegen nemen met de derde plaats, omdat hij hem in de spurt voorbij stak. Die ontknoping lag Spetgens nog vers in het geheugen toen hij zaterdag voor de laatste maal de top van de Cauberg na derde. Ruud Stokvis lijkt weer helemaal op tijd terug voor de Olympische Spelen in München. De man die na Mexico uitblonk m matige presta- ties behaalde tijdens roeiwedstrijden op de Bosbaan met Roel Luynen- de Langzamerhand werden de reserve» in de groep van 33 ook aangesproken. Een van de eersten die het laatste achterwiel los moest laten was Fedor den Hertog. Op een traject van enkele kilometers liep hij snel een achterstand van 50 seconden op, die later uitgeroei de tot enkele minuten. Den Hertog had zijn excuus later aan de finishlijn klaar: „Ik kreeg last van mijn maag. Het duurde kort, maar het kwam juist op het beslissende moment”. Ondanks deze klachten werd liet in Valkenburg duidelijk, dat er nog heel wat moet gebeuren, wil Den Hertog ziet weer als de absolute topper doen gelden. Minder spectaculair, omdat hij bekend staat als een slecht klimmer, was het afha ken van Cees Priem. Hij klaagde over kramp. 15. Wim Kelleners 16. Henk Benjamin» Met zijn overwinning op het Valken- burgse „bergcircuit” bevestigde Koken de woorden van Jan Kuiper. De Lim burger verdiende met zijn titel in ieder geval vast een plaatsje in de voorlopige Olympische ploeg van Joop Middelink en de voorlopige ploeg voor de Ronde 5.49, 2. Jan van Katwijk (Turnhout) op 6.31, 13. Mathieu Pustjens (Rooste ren) op 6.53, 14. Kees Koeken (Avht- maal) op 7.00, (Born) op 7.13, (Hollandscheveld) op 7.59, 17. Jos van der Vleuten (Helmond) z. t., 18. Ben Janbroers (Zaandam) op 8.05, 19. Harry van Leeuwen (Den Haag) op 8.28, 20. Matthijs de Koning (Scherpenzeel) op 8.41. Wagtmans was het die de hele meute al honderd meter na de start (de wedstrijd was 187,5 km lang) tot aan- zetten noopte. De coureurs in het pele ton (of wat daar tenslotte nog van over was) hebben hem niet meer te ruggezien. Alleen Tabak en Zoetemelk draaiden beter, maar een derde plaats in deze slopende koers was toch meer dan hij aan het begin van de wedstrijd had durven hopen. Kees Pellenaars, tot tranen geroerd na aankomst van Ta bak: „Ik ben blij met het kampioen schap van Tabak, maar ik ben min stens even gelukkig met de terugkomst van Wagtmans zo kort voor de Tour.” De Willebrorder kon de woorden van zijn ploegleider alleen maar onderstre pen. Nadat hij in de Ronde van Zwit serland uit de strijd was genomen, trainde hij dagenlang op de Cauberg. Dat hij in de beslissende fase macht tekort kwam om de trui te pakken, kon zijn goede stemming niet beder ven. Wagtmans: „Toen wij met zijn drieën vooruit zaten en ik voelde dat het niet zo goed meer ging, heb ik Tabak geadviseerd om alleen door te gaan.” Tino Tabak mocht na afloop gemak kelijk praten, tijdens de koers leek het er toch lange tijd op dat Zoetemelk hem serieus zou gaan bedreigen. „Dat had ik niet meer voor mogelijk gehou den”, zei een teleurgestelde Wim Sche pers nadat hij twee ronden voor de finish zijn rugnummer had ingeleverd, „toen Zoetemelk sprong, dacht ik dat hij in een verloren positie reed.” Voor de gedoodverfde favoriet was er geen eer meer te behalen. Hij verliet het parcours voortijdig. Schepers: „Zoete melk en ik hebben te veel op elkaar zitten letten. In eerste instantie hebben we elkaar in het pak gestoken. De beslissende sprong van Zoetemelk kon ik niet meer voorkomen. Terwijl ik boven op de berg even blokkeerde om naar adem te happen, schoot hij langs me. Rokado heeft het vandaag niet best gedaan. Ik denk toch dat wij ons in de Tour de Suisse een beetje te veel hebben moeten forceren in dienst van Louis Pfenninger.” Tino Tabak verspeelde in de laatste ronde nog enkele seconden op Zoete melk, maar had niettemin nog 1 mi nuut en 6 seconden over toen hij de finish passeerde. Het eerste kampioen schap voor de tweedejaars prof (die Flandria vorig jaar wisselde voor VMVUUWWUVWUWUWUVUUWVUWUWUVUWUVVV, Gesterkt door het succes van de nationale kampioenschappen op de weg („We hebben een belangrijk bedrag kunnen reserveren") heeft het duo Ton Vissers-Gerard Sterk de KNWU aangeboden op korte termijn op de Cauberg het wereldkampioenschap wielren nen te willen organiseren. Vissers en Sterk zullen daartoe het draaiboek van Heer 1967 bestuderen en in augustus de strijd om de regenboogtrulen in Marseille en Gap gaan bijwonen. De wereldkampioenschappen voor 1973 zijn intussen al toegezegd aan Spanje. Kandidaat voor 1974 is Montreal, dat wellicht alleen de amateurs zal nemen. „Mocht dat zo zijn, dan zullen wij ons kandidaat stellen voor de profs, op weg en baan (Olympisch Stadion)” aldus Vissers. Eventueel zal Nederland ge gadigde zijn voor de organisatie van profs en amateurs in 1975 want „in principe zijn we bereid alles te nemen”. W1AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA». Goudsmit Hoff na één seizoen in dienst van Joop Zoetemelk te hebben ge fietst), sinds hij in ’65 de amateurtitel van Nieuw-Zeeland (waar hij 26 jaar geleden werd geboren) veroverde. Een kampioenschap ook waar hij van tevo ren letterlijk geen cent extra voor over had. Tabak: „Ik had zaterdagavond de diensten van mijn ploeggenoten kunnen kopen. Dat had me veel geld gekost en zelfs dan zou ik nog niet zeker van het kampioenschap geweest zijn. Maar ik ben pas voor het tweede jaar beroeps renner, zoveel geld kan ik daar niet insteken. Daarom heb ik geweigerd.” aan Zee) de 187,5 kilometer in 4.34.11, 2. Joop Zoetemelk (Germigny l’éveque) op 1.06 min., 3. Rini Wagtmans (St. Willebrord) p 2.29 min., 4. Jan Krekels (Sittard) op 4.09, 5. Ger Harings (Scheulde) z. 6. Harm Ottenbros (Hoogerheide)op 5.02, 7. Wim Prinsen (Hank) z. t., 8. Gerard Vianen (Kocken- gen) z. t., 9. Eef Dolman (’s Graven deel) z. t., 10. Leo Duyndam (Poeldijk) z.t., 11. Harry Jansen (Westzaan) op (Van onze sportredactie) VALKENBURG. Voor enkele uren kon iedereen de teleurstellende resultaten van de Nederlandse beroepsrenners in het voorseizoen ver geten. Voor één keer herleefde de stervend gewaande nationale beroeps wielersport. tienduizenden toeschouwers langs het Cauberg-circuit waanden zich getuige van een spektakel a la Tour de France. En toch waren het nog geen 40 coureurs, waarvan er 20 bij voorbaat al geen enkele rol konden spelen, die ’s morgens met 25 rondjes op de Cauberg voor de wielen van start waren gegaan. Zij boden de wielersupporters echter een wielerhappening, waarvan copieën slechts in de oudste ar chieven terug te vinden zijn. Opmerkelijke prestaties waren er legio. Daar was in de eerste plaats natuurlijk de allesvernietigende solo van Tino Tabak, niet helemaal tevreden teruggekeerd uit de Ronde van Zwitserland, maar onhoudbaar op de Cauberg; daar was de minstens evengrote krachttoer van Joop Zoetemelk, die vanuit geslagen positie een tegenaanval ondernam en uiteindelijk alleen Tabak voor zich moest dulden en daar was tenslotte de onverwachte terugkeer van Rini Wagt mans, de vedette van Goudsmit-Hoff, die tot nu toe zelfs geen knechten rol kon vervullen. voor. En dan moet je direct toeslaan, keihard.” Het offensief dat de Franse Nederlander er in de 21e omloop uit perste was ongelofelijk sterk. Met eerst Krekels en later Harings aan het wiel pakte hij in een ronde één minuut 20 terug, stak een groep met Van Leeu wen, Ottenbros, Jan Janssen, Harrie Hansen, Prinsen, Dolman, Vianen, Duyndam en Krekels als een sneltrein voorbij, passeerde de door Tabak losge reden Wagtmans en De Koning en nestelde zich op één minuut en 45 seconden achter de Noordhollander. Alle coureurs die in aanmerking kwa men voor een plaats in de wegploeg (de geselecteerden voor de baanploeg, waaronder Klaas Balk en Roy Schui ten, mochten niet meer mee doen) gaven acte de présence. Zij waren nog allemaal vertegenwoordigd in een groep van 33 man, die halfkoers (na 82,5 kra.) aan kop reed. Aan kop was op dat moment eigenlijk de juiste uit drukking niet meer, want de enkeling die zich nog achter deze concentratie bevond, was te verwaarlozen. Halver wege de wedstrijd waren er al zo’n honderd coureurs afgestapt. Zoetemelk: „Ik heb in het eerste deel van de wedstrijd weinig kunnen doen, omdat Wim Schepers constant op mijn wiel reed. Demarreerde ik, dan haalde hij me terug. Daarbij kwam dan nog de overmacht van Goudsmit- Hoff, wat voor mij de koers onmoge lijk maakte.” De titelverdediger zag op den duur het nutteloze van zijn pogin gen in, vroeg Eef Dolman en Jan Janssen (Matthijs de Koning, zijn der de ploegmaat zat al vooruit) te ont snappen en ging op zijn beurt aan het wiel van Wim Schepers hangen. stuk op Koken voor lag en hem wel licht toch verslagen zou hebben, speel de volgens de jury geen enkele rol. Jeremiasse: „Persoonlijk geloof ik ook dat Spetgens wel gewonnen zou heb ben, maar dat doet niet ter zake. Het ging om de overtreding van Spetgens, die duidelijk van zijn lijn afweek. Daarom is hij gestraft”. Jos Hermens verbeterde tijdens de drielanden-atletiek ontmoeting Bel giëDuitsland en Nederland het nationale record op de tien kilomet- ter met maar liefst negentien se conden. Hij liet de formidabele tijd van 28.45.8 afdrukken. Matthijs de Koning, Rini Wagtmans en Tino Tabak (v.l.n.r.) tijdens hun ontsnapping, die tenslotte uit zou lopen in een solo van Tabak. Daarmee begon de grootse finale, want terwjjl Tabak met nog dertig kilometer voor de boeg aanstalten maakte om zich van zijn medevluch ters, Matthijs de Koning, die na een verloren seizoen ook een zeer goed kampioenschap reed, en ploegmaat Ri ni Wagtmans te ontdoen, begon Joop Zoetemelk, op 3 minuut 5 van de leider, aan zijn laatste wanhoopspo ging. van de Toekomst. Koken: „Als ik zo blijf rijden denk ik er wel over om prof te worden, maar dan zeker niet voor de Olympische Spelen”. Coach Joop Middelink had zich zaterdag geen duidelijker selectie kunnen wensen. Tabak zwoegde intussen met zijn eigen problemen. Hij reed nog niet zo soepel als hij zou willen, maar zelfs in die toestand was hij nog in staat tot een werkelijk groots optreden. Tabak: „ik moest nog te veel naar mijn zin op m’n kracht rijden. Daarom had ik die eerste rondjes alleen op kop, angst voor wat er achter me gebeurde. Ik schrok ook toen ik hoorde dat Zoete melk alleen jaagde, maar de tijd bij het ingaan van de laatste ronde (Zoe temelk zat toen op ruim een minuut, red.) stelde me gerust. Om dat op zo’n korte afstand goed te maken, daar is een Merckx voor nodig.’ Gerd Müller, de man die tijdens de Europese kampioenschappen al voor het nodige vuurwerk zorgde, bracht zijn doelpuntentotaal in de Bundesliga dit weekeinde op het absolute record veertig. Eerder deze maand tekende zich echter het eerste herstel af. Koken mocht mee naar de Ronde van Enge- 1.- burg twee overwinningen in twee zonder-stuurman.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11