Motorwaterrijder in VS Nog steeds gevechten voor de Libanese kust ISRAEL WIL MET ARABISCHE LANDEN RUIL VAN GEVANGEN Strenge bewaking van Golda Meir Reeks van incidenten in Ulster Amerikaanse vliegtuigen bombarderen staalfabrieken van Noord-Vietnam Frans parlementslid uit Polynesië tegen proef met kernbom CSS In Wenen Socialistische Internationale begonnen China laat bejaarde Brit vrij Vliegtuigkaper waarschijnlijk verongelukt Senator Clayborne Peil: „Regenmakers sinds 1966 actief' e - Veiligheidsraad komt vandaag Vakbondsleider weer bijeen Munitie gevonden Kort voor bestand van IRA in Spanje opgepakt in Italië Reeks stakingen in Hamburgs huis CRM handhaaft internaten 3 Gevechten ter zee W aarschuwing Thema's Neergehaald W B-52 toestellen Meer aanvallen i MAANDAG 26 JUNI 1972 LIBANON ■ET^DzioebeiS 9 i 'o' van L l Volgens Palestijnse guerrillastrijders l (Van onze redactrice in Wenen) Zaterdag verklaarde de Libanese pre- de en Officieren van de Amerikaanse lucht- i l Volgens het blad „Providence Journal” uit de Amerikaanse staat Rhode Island (UPI) Een Frans parle- het Franse gebied Tahiti bevolking zuidelijke Ook de assistent-artsen in drie gewesten gijn voor 48 uur in staking gegaan. Voorts is een groot deel van het vlie gende personeel van de luchtvaartmaat schappij Alitalia van plan voor 25 uur het werk neer te leggen. Tenslotte dreigt aan het eind van deze maand een staking bij de Italiaanse spoorwegen. Volgens Palestijnse guerrillastrijders in Libanon hebben Palestijnen en Libanese In Syrië bevinden zich vliegers in krijgsgevan- Egypte acht vliegers en MADRID (UPI). De politie in Madrid hee*t een van de bekendste vakbondslei ders in Spanje gearresteerd. WENEN In de Oostenrijkse hoofdstad Wenen is vanmorgen de socialistische in ternationale geopend. De conferentie zal vier dagen duren. Alleen al voor de vei ligheid van de Israëlische premier Golda Meir zijn maximale politiemaatregelen ge troffen. zoals Wenen ae nog nooit heeft beleefd. centrale onderwerp van gesprek. Daar naast zullen worden behandeld de rol van de vrouwen in de politiek, de milieuhygi ene, de industriële expansie en ten slotte de Derde Wereld. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Jeruzalem zei gisteren, dat Israel via het internationale Rode Kruis en andere kanalen Egypte en Syrië vraagt de dertien door hen gevan gen gehouden Israëliërs te ruilen voor de honderdnegen Arabische militairen in Is raëlische handen. Neergestort. Bij Ponce aan de zuidkust van Puerto Rico is een viermotorig vliegtuig van de „Puerto Rico Internati onal Airlines” neergestort. Vijf mensen werden gedood en vijftien gewond. ROME (DPA) In Italië zijn gisteren de ongeveer 1,7 miljoen landarbeiders voor twee dagen in staking gegaan om de werkgevers te dwingen de vastgelopen onderhandelingen over een nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst te hervatten. ÉSaidai ;IS'don) Uistel. Het Turkse Hof van Appel heeft de uitspraak in de zaak van Timothy Davey, de 14 jarige Engelse schooljon gen. die in maart op beschuldiging van handel in verdovende middelen in Is- tanboel werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes jaar en drie maanden, uitgesteld. De politie meldt dat de bewoners enige dagen voor de inval waren verdwenen. De materialen om bommen te maken waren dezelfde als die welke werden gebruikt bij de aanval van 19 mei op de uitgeverij van Axel Springer. Daarbij raakten 17 mensen gewond. De politie vond ook valse nummerborden en werktuigen voor het namaken van documenten. Aangenomen wordt dat de bewoners van het huis haastig zijn gevlucht en alleen wapens en geld hebben meegenomen. HAMBUR G(AP) De politie in Ham burg heeft bij een inval in een woning munitie en explosieven gevonden. Ook werden vervalste papieren aangetroffen, waaruit bleek dat het huis mogelijk is gebruikt door leden van de Baader-Mein- hoffgroep. Haar dagprogramma wordt streng ge heimgehouden en haar toespraak gisteren voor de vrouwen-internationale, die het afgelopen weekeinde de ouverture op de socialistische internationale zelf vormde, was voor alle deelnemers een grote ver rassing. Mevrouw Meir oefende daarbij scherpe kritiek op de socialistische traditie, om naar buiten tot elke prijs een ideologisch eenheidsfront overeind te houden, ook al bestaan er onder de diverse partijen on derling grote controversen. Geen socialist hoeft zich voor zulke controversen te schamen in een wereld, die menselijk en pluralistisch wil zijn, riep de Israëlische minister-president, met een duidelijke waarschuwing aan de socialistische inter nationale, waarop de meningen over het Europa-van-morgen zonder twijfel hard op elkaar zullen botsen. George Bush zei, dat hij een ontwerpreso lutie zal indienen. Ook de afgevaardigden van Frankrijk, Engeland, België en Italië zijn aan een tekst bezig. In hun ont werpresolutie wordt de wens kenbaar ge maakt dat Israel de gevangenen, die het zo Zij stelt Raad in het aanbevelingen heeft de Amerikaanse democratische se nator Clayborne Pell van Rhode Island vorige week in een vraaggesprek ver klaard te geloven dat de Amerikanen boven Zuidoost-Azië wolken hebben „bewerkt”. De Europese politiek en de integratie vormen namelijk op de conferentie het HONGKONG (UPI) De Chinese auto riteiten hebben vandaag een Britse zaken man, de 87-jarige David Edmunds, naar Hongkong laten vertrekken. Edmunds was de laatste Brit die nog sinds de culturele revolutie in China werd gevangen gehou den. SAIGON (AP en Reuter) Amerikaanse bommenwerpers hebben dit weekeinde voor de eerste keer sinds de luchtaanvallen van 1965 tot 1968 aanvallen uitgevoerd op staalfabrieken bij Thai Ngoejen, het grootste in dustriële complex van Noord-Vietnam. Het was een van de meest groot scheepse luchtacties sedert de hervatting van de bombardementen op 6 april van dit jaar. De staalfabriek, 64 kilometer ten noorden van Hanoi, werd bestookt met bommen die na de lancering door laserstralen naar het doel worden geleid. Er zou grote schade zijn aangericht. Volgens de woordvoerder is het verzoek niet nieuw, docht Israel hoopt, dat er nu wel op zal worden ingegaan. Het verzoek komt vier dagen nadat de Israëliërs bij een inval in Libanon vijf hoge Syrische militairen gevangennamen. Israël houdt eenenzestig Egyptische, vier Libanese en vierenveertig Syrische mili tairen gevangen, drie Israëlische genschap en in twee burgers. In Zuid-Vietnam gaan de zeer zware bombardementen met B-52 bommenwer pers op Noordvietnamese troepenconcen traties ten noorden en westen van Hoeé onverminderd door. In het weekeinde na men meer dan zeventig bommenwerpers eraan deel. De bestookte troepen lagen tot op twintig kilometer afstand van de voor malige keizerstad. De B-52 toestellen heb ben in drie dagen meer dan 220 aanvals- vluchten in het noorden van Zuid-Viet- nam uitgevoerd en daarbij 5.500 ton ex plosieven afgeworpen. Israel worden de herhaalde aanvallen Israëlische leger op het grondge- Hij trad onlangs uit de meerderheidscoalitie in de Franse Tweede Kamer omdat hij tegen het houden van kernproeven op Moeroe- roa en Fantataufa gekant is. Op deze atollen wacht men inmiddels op het sein uit Parijs dat met de serie proeven kan worden begonnen. Een week geleden is een waarschuwing gericht aan schepen en vliegtuigen, uit de buurt van het proefterrein te blijven. Volgens des macht verklaarden dat uit luchtverken- ningsfoto’s die na de aanval waren geno men, is gebleken dat de hoogovens en het opslaggebied zijn vernield. De cokes-ovens, een elektriciteitscentra le, een walsfabriek en een assemblage fabriek bleven gespaard. Dat zou er op wijzen dat de luchtmacht van de VS van plan is om nog meer aanvallen op het complex uit te voeren. Door de vernietiging van de ovens zou de gehele Noordvietnamese capaciteit om staal te produceren zijn vernield. Boven dien werden de andere secties van het complex lamgelegd. poer ’(Tyrus) Holbo Hermil o slr. PAPEETE, mentslid uit heeft verklaard op 5 juli naar de Verenig de Naties in New York te zullen gaan om de regering van zijn land daar te beschul digen van het houden van kernproeven in de Stille Oceaan. Eenheden van de Laotiaanse guerrilla strijders, de Pathet Lao hebben van 14 tot 20 juni vier Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten boven de door de commu nisten bezette provincie Khedone. Boven Noord-Vietnam zijn twee Amerikaanse vliegtuigen neergehaald tijdens bombarde menten op de provincie Vinh Phy, zo heeft het Noordvietnamese persbureau meegedeeld. Hierdoor zou het totale aan tal boven Noord-Vietnam neergeschoten Amerikaanse vliegtuigen op 3.681 zijn ge komen. De afgelopen dagen zijn al zware lucht aanvallen uitgevoerd op de verbindings wegen van de staalfabriek en op een militaire opslagplaats in de buurt. De staalfabriek in Thai Whoejen was sinds de bombardementsacties van 1965-’68 niet meer gebombardeerd. In de periode 1965-’68 werd de fabriek viermaal door Amerikaanse bommenwerpers aangeval len, maar het complex is sindsdien her- bouwd. Twintig F-4 Pahntoms van drie verschillende eskaders in Thailand voer den zaterdag kort voor het vallen van de avond de aanval op de fabriek uit. Definitief is het opheffingsgevaar echter nog niet geweken voor de betrokken inter naten, want het beslissende overleg met de minister van financiën moet nog plaats vinden. Op de grond zouden Zuidvietnamese eenheden de achtervolging hebben ingezet van Noordvietnamezen die zaterdag had den geprobeerd Hoeé aan te vallen. De tegenstanders zouden „met zware verlie zen op de vlucht zijn gejaagd”. Volgens nog onvolledige gegevens kostte de aanval de Noordvietnamezen zeker 57 man en 22 tanks. De Zuidvietnamezen zouden „vier man hebben verloren”. Volgens uit politieke kringen afkomsti ge mededelingen gaat het om Marcelin Carnacho, een Madrileense fabrieksarbei der Hij wordt een van de meest vooraan staande leiders van de verboden vakbewe ging in Spanje, de zogenaamde arbeiders- comité’s, genoemd. Behalve Camacho is ook een priester gearresteerd. De vakbondsleider is al eens tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld toen hij schuldig werd bevonden aan medewerking aa i verboden organisaties en illegale pro paganda. Hij kwam in maart van dit jaar vrij. militairen gisteravond een vuurgevecht geleverd met vier Iraëlische kanonneer boten, die bij de plaats Tyre de Libanese kust tot ongeveer twee kilometer nader den. Voor het artillerie- en machinege- weervuur van de kust trokken de Israë liërs, die met zware machinegeweren te rugschoten, zich uit de territoriale wate ren terug, aldus de Palestijnse lezing. De Israëlische vaartuigen werden ont dekt toen zij lichtkogels afschoten en hun schijnwerpers richtten op het Palenstijnse vluchtelingenkamp bij Rasjidieh. Aan de zijde van de Palestijnen en de Libanezen werden geen verliezen geleden. Het was het derde gevecht voor de Libanese kust in twee dagen. Zaterdag ochtend verklaarden de Palestijnen, dat zij een Israëlische kanonneerboot bij een treffen ter hoogte van Tyre buiten ge vecht hadden gesteld. In de avond van diezelfde dag volgde voor de Israëlische plaats Naharija een gevecht tussen enige schepen van de Palestijnen en Israëlische boten en helikopters. BELFAST (UPI, Reuter, AFP en ANP) De militante (provisionele) vleugel van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft de rooms-katholieken gewaarschuwd, dat het begin van het voor vandaag aangekon- digde bestand aanslagen van protestanten met zich zou kunnen brengen. Daarom is waakzaamheid geboden, zo staat in pam fletten die gisteren in rooms-katholieke wijken van de Noordierse hoofdstad Bel fast werden uitgedeeld. In kringen van de IRA was vernomen, dat de provisionals vastbesloten waren hun campagne van geweld dooi te zetten tot het ogenblik waarop het staken van het vuren zou ingaan. Daarna zou worden opgetreden tegen ieder die het bestand schendt. De leiding van de IRA zegt m staat te zijn het bestand door haar volge lingen te laten eerbiedigen, iets waaraan in protestantse kringen sterk wordt ge twijfeld. Inmiddels duurden ook gisteren de schietpartijen in Ulster voort. Zondagoch tend werden daarbij twee burgers gedood. Zaterdag kwamen drie militairen om toen een landmijn ontplofte. Voorts werd een 17-jarige jongen doodgeschoten door ie mand in een passerende auto. Daarmee is het aantal doden door geweld sedert de Britse militairen in augustus 1969 in de provincie tussenbeide kwamen, gestegen tot 389. In de nacht van zaterdag op zondag is aan de rand van de rooms-katholieke wijk Anderson in Belfast langdurig geschoten. Het vuren werd door Britse militairen be antwoord, waarbij drie schutters zouden zijn gewond. Ook gistermiddag deden zich incidenten voor. De Britse bestuurder voor Noord-Ierland Whitelaw, heeft overigens het aanbod voor een bestand aanvaard. Maar vele protes tanten beschuldigen hem er van, bereid te zijn met moordenaars aan één tafel te zitten. Een> van de voorwaarden van de provisionals is namelijk mee te mogen doen aan elk vredesoverleg met de Britse regering. Protestantse' leiders vrezen dat de Britse regering en de IRA een overeen komst inzake een verenigd Ierland zullen sluiten. op Libanees geibed heeft gemaakt, spoedig mogelija zal vrijlaten, verder optreden van de vooruitzicht als Israel de van de Raad niet opvolgt. De gewelddaden tegen betreurd, maar van het T bied en de bevolking van Libanon worden veroordeeld. mier Saeb Salam nog dat zijn regering niet zal optreden tegen de in Libanon gevestigde Palestijnse guerrillagroeperin- gen, „Het zal niet tot een confrontatie tussen de Palestijnen komen, laat daar geen twijfel over bestaan en laat Israel daar goed nota van nemen”, zo zei hij zaterdag in een landelijk uitgezonden radiotoespraak. De premier deed echter ook een oproep „om Israel geen voorwendsel te geven op grond waarvan het opnieuw tot agressie zou kunnen overgaan”. Zaterdag heeft de Veiligheidsraad bijna vijf uur lang over het conflict tussen Israel en Libanon gesproken. De vergade ring is tot vandaag verdaagd voor meer overleg over een resolutie. De Amerikaan KOKOMO (Reuter en Afp). De man die vrijdagavond een boeing 727 van „Ae- rican Airlines” kaapte en later met ruim anderhalf miljoen gulden losgeld per pa rachute uit het vliegtuig sprong is ver moedelijk dood. Toen het passagiersvlieguig veilig in Chicago was geland bleek een gedeelte van het geld en kleding van de man aan de s.taart van het vliegtuig te zitten. Men neemt aan dat de kaper, die kennelijk geen ervaren valschermspringer was om dat men hem eerst nog de werking van zijn parachute had moeten uitleggen, te gen de staart van de Boeing te pletter is geslagen. Onder leiding van de federale politie wordt het gebied waar de man uit het vliegtuig sprong uitgekamd. DEN HAAG. De grote vrees binnen de 21 internaten voor bijzonder jeugd werk, dat minister Engels (CRM) van plan zou zjjn deze instellingen op te heffen, is ongegrond. Aldus het hoofd van de afde- dluing bijzonder jeugdwerk van het minis terie. Woensdag hebben de minister en staatssecretaris Vonhoff besloten volgend jaar een even hoog bedrag voor deze inter naten uit te trekken als op de begroting- 1972 beschikbaar was: 21 miljoen gulden. Tjezzine, TEL AVIV/NEW YORK/BEIROET (UPI, Reuter en AFP) Israel wenst de uitwisseling van de dertien Israëliërs, die zich in Arabische ge vangenschap bevinden tegen de honderdennegen Arabische militairen, die in Israel gevangen worden gehouden. Op verscheidene plaatsen in Israel heeft men in de nacht van zaterdag op zondag salvo’s uit automatische wapens op Libanees gebied gehoord. Aangenomen wordt, dat er scher mutselingen plaats vonden tussen het Libanese leger en Palestijnse com mando’s. De Veiligheidsraad komt vandaag opnieuw bijeen om zich te be raden over de jongste gebeurtenissen in het Midden-Oosten. - Spoorweg i 3 i Olie leiding 0 km 50 De senator zou er „nauwelijks aan twij felen” dat vermoedelijk al sinds 1966 op deze wijze regenbuien zijn veroorzaakt „om wolken van te bombarderen doelen boven Noord-Vietnam te verdrijven”. Hierdoor zouden duizenden mensen om het leven zijn gekkomen. kundigen gaat Frankrijk een aantal „slag hoedjes” van geringe kracht beproeven die gebruikt gaan worden in de waterstof bommen die met raketten uit kernonder- zeeërs worden afgevuurd. De Franse regering ontvangt dagelijks een aantal protestnota’s en boodschappen uit alle delen van de wereld. Het jongste protest is afkomstig van de Philippijnen. Ook is een protesttelegram ontvangen van de Internationale Federatie van Vrije Vakverenigingen. VN-afgevaardigde George Bush de Verenigde Staten. f Bsjwre O Boolbeki Zf? Chef-staf luitenant-generaal David Ela- zar van het Israëlische leger heeft Liba non zaterdag zonder omwegen gewaar schuwd, dat Israel zal voortgaan met aanvallen op bases en troepenconcentra ties van de guerrillabeweging in Zuid- Libanon als de Israëlische veiligheid door de guerrillastrijders wordt bedreigd. De Palestijnse verzetsstrijders hebben van de Libanese regering inmiddels op dracht gekregen op korte termijn het land te verlaten, zo heeft het gezaghebbende Egyptische blad Al Achram vandaag be richt. President Sadat van Egypte zou alles in het werk stellen om er voor te zorgen dat de Palestijnen echter in Liba non kunnen blijven. Ten gevolge van de orkaan Agnes, die in het oosten van de Verenigde Staten aan honderdentweeëntwintig mensen het leven kostte, zijn uitge strekte gebieden onder water komen te staan. De schade wordt op ruim 5 miljard geschat. Ongeveer 350.000 mensen werden uit hun woningen verdreven. Deze foto komt uit Phila delphia, waar een motorrijder juist nog kans zag met zijn voertuig aan de ergste wateroverlast te ontkomen. De Oostenrijker Pittermann, die sinds 1964 voorzitter van de internationale is, zal opnieuw in deze functie worden her kozen. Oorspronkelijk had de voorzitter van de Engelse Labourpartij, Harold Wil son, een gooi naar deze functie willen doen. Dat mislukte evenwel door de oppositie van een groot aantal partijen, die hem zijn opportunistische houding ten aanzien van het toetreden van Groot-Brittannië tot de EEG niet hebben vergeven. Francis Sanford, die Tahiti in de Natio nale Vergadering in Parijs vertegenwoor digt, zei een motie te zullen indienen die vorige week door de uit vijf leden be staande permanente commissie van de plaatselijke volksvertegenwoordiging is aangenomen. Daarin worden de voorgeno men proeven, afgewezen omdat de daar door veroorzaakte straling „de (van Polynesië) en het hele halfrond vergiftigt.” Sanford is zelf Polynesiër. Libanese autoriteiten

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3