Vooral in de nazomer bedreigt het zeewater de beschermende asfaltlaag op de pieren BETONNEN BLOKKEN BIEDEN UITKOMST Geldelijke steun doorstroming en krotontruiming in Velsen België bouwt viskotter voor reder in Holland I Wielrijdster ernstig gewond KlopKlop goedgeefs ziekte? REMOVINE 5 ONDERHOUD VERGT JAARLIJKS MILJOENEN Anderhalve mille Klaas van Duyn in Katwijk gaat er mee boomkorren Scheepvaart op Noordzeekanaal gestremd per geval voor verbetering Autorit eindigde onfortuinlijk tegen lichtmast IN DE VISHAL MAANDAG 26 JUNI 1972 IJMUIDER COURANT Doel Kort IJmondnieuws tijdelijk per. pakje 8 3 Verbeteringsplannen (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Op de Zuidpier laat een kraan van geweldige afmetingen grommend haar grijper zakken. Brokken natuursteen, in gewicht variërend van één tot zes ton, worden moeiteloos opgetild. Dan zwaait de hefcon- structie naar rechts over het water en laat de loodzware stukken steen voorzichtig in een afgemeerde onderlosser zakken. Als het schip vol is, vaart het weg in de richting van de kop van de zuidpier, waar de stenen gelost worden en naar een diepte van ongeveer tien meter zakken. Onder tussen voeren zware vrachtwagens nieuwe steenklompen aan. Op de noordpier is het wat de bedrijvigheid betreft al niet anders. Telkens storten wagens hun kokendhete inhoud van steenasfalt over de taluds heen. De zwarte substantie glijdt langzaam naar beneden, hecht zich vast of zakt verder en komt sissend in zee terecht. Bijdragen Krotten Ww?' W SB n IJmuiden werden ADVERTENTIE 19 400; VD aan ADVERTENTIE januari 1970 in 1 Om de onderhoudskosten die verbonden zijn aan het steeds maar weer aanbrengen van nieuw steenasfalt op de duur terug te gebruikt dat, men zich kan afvragen of er bij de constructie van de pieren wellicht fouten zijn gemaakt, die deze onderhouds werkzaamheden noodzakelijk maken. Deze vraag hebben wij voorgelegd aan Ir. W. H. Barentsen van Rijkswaterstaat. Sterke drank. Dit weekeinde is uit een autobox achter de Zuiderkruisstraat in IJmuiden een viertal dozen met sterke drank verdwenen. Men heeft vermoedelijk gebruik gemaakt van een valse sleutel. IJMUIDEN. Een zestigjarige Amster damse op de fiets is zaterdagmiddag op het kruispunt Spaarnestraat-Heerenduin- weg ernstig gewond geraakt. VELSEN. Het College van burge meester en wethouders stelt de gemeente raad voor de verhuis- en inrichtingsver- goeding aan huurders wegens verbetering aan bestaande woningen vast te stellen op vijftienhonderd gulden. IJMUIDEN. Zaterdagavond gaf M) caloriearm leuk recept op elk zakje Toen zij de kruising overstak, gaf zij voorrang aan een personenauto. Zij had echter niet in de gaten dat zich achter dit voertuig een trailer bevond. De vrouw werd door het rechter achterspatbord van deze aanhanger gegrepen en tegen de grond gesmakt. Met een schedelbasisfrac- tuur is het slachtoffer in het Zeeweg Zie kenhuis opgenomen. De maatregel geldt onder meer voor woningen van gemeenten die worden ver beterd, ongeacht of voor de verbetering al dan niet bijzondere financiële steun door het rijk wordt verleend. Deze regeling is van belang voor verbe teringsplannen van de in de omgeving van de Tuindersstraat staande oude woning- wetcomplexen Velseroord I, II en III, waaromtrent u nog een nader voorstel zal bereiken. Zoals reeds aan de commissie van bijstand voor de volkshuisvesting werd medegedeeld, wordt momenteel met 8 woningen van deze complexen een proef genomen. Om de bestaande plannen te kunnen verwezenlijken, is het van belang dat de medewerking wordt verkregen van de huurders. Deze medewerking zou onder meer in gevaar kunnen komen door de kosten die voor de huurders uit de ingrij pende verbeteringen kunnen voortvloeien. Indien de woning in verband met de uit te voeren werkzaamheden tijdelijk moet worden ontruimd, zullen meubilering en vaker nog stoffering veelal geheel of ten dele moeten worden vernieuwd. Om nu aan de bezwaren, die huurders ongetwij feld zullen maken, enigszins tegemoet te komen, behoort de gemeente een financië le tegemoetkoming te verstrekken tot een aanvaardbaar bedrag. Dit bedrag ware, gezien ook het belang dat de gemeente bij het verbeteren van het woningbestand heeft, te stellen op het maximum, ofwel op 1.500. De bijdrage van het rijk be- (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het scheepvaartverkeer op het Noordzeekanaal was vanmorgen en vanmiddag gestremd in verband met leg gen van een gasleidingzinker nabij kilo- meterpaal 6, voorbij de zo genoemde bocht van Velsen. De stremming zou tot zeven uur vanavond duren. De scheep- vaartrederijen waren tijdig op de hoogte gesteld van de stremming. Zijn antwoord: „In het algemeen moet U er rekening mee houden dat construc ties aan zee, zoals de pieren, voortdurend onder invloed van de elementen staan. De dammen lopen ver in zee. Altijd hebben de golven, de wind en de regen er vat op. Daarom is elk jaar dat onderhoud noodzakelijk. Dat was ook bij de oude pieren zo. We moeten toch altijd rekenen op een jaarlijkse ondehoudspost ter grootte van een paar percent van de onderhouds kosten die ongeveer tweehonderd miljoen gulden zijn geweest. voeren is vorig jaar een begin gemaakt met het plaatsen van 30-tons betonnen blokken tegen de koppen van de pieren aan de zeezijden. Deze blokken breken de golven, waardoor minder schade ontstaat aan het teer. Ook dit jaar zal men ook weer aan de zeekant betonnen blokken aanbrengen, waarvoor men ongeveer dui zend tot vijftienhonderd exemplaren no dig denkt te hebben. Bovendien zal in zee op tien meter diepte voor de eerste blok ken nog een drempel van natuursteen worden aangelegd. Dit geschiedt met be hulp van een onderlosser, die dagelijks vele ladingen in zee laat zakken. Niette min blijft het noodzakelijk dit jaar ook nog zevenduizend ton gietasfalt te ver werken, welke hoeveelheid op de duur belangrijk zal afnemen. De raad heeft reeds in februari 1970 de zo genoemde verordening geldelijke steun doorstroming en krotopruiming vastge steld, welke overigens met ingang van 1 januari van dat jaar in werking is getre den. Op grond van de verordening wordt aan huurders die hun woning verlaten een financiële tegemoetkoming verleend van 500 indien: 1. de huurprijs van de in deze gemeente te betrekken woning ten minste 50 per cent hoger is dan die van de woning die wordt verlaten; 2. woonruimte wordt betrokken in één van de door ons college aangewezen ver zorgingstehuizen voor bejaarden of andere woongelegenheden 3. zij een kleinere woning in deze ge meente betrekken (ten minste twee ka mers minder); 4. zij een in de gesubsidieerde sector tot stand gekomen nieuwe woning betrekken waarvan de maandelijkse exploitatielasten ten minste 50 percent hoger zijn dan de maandhuur van de verlaten woning. 5. de ontruimde woning wederom wordt verhuurd. Het Belgisch Visserijblad wept te mel den, dat dit s chip het resultaat is van georganiseerde onderhandelingen met re ders uit Nederland en van een grondige studie van hun eisen op gebied van visse- rijtechnieken en van de uitrusting van hun vaartuigen. Het volledige ontwerp is van de werf zelf, echter aangepast aan de visserijme- thoden die de opdrachtgever ermee wil toepassén. Aanvankelijk had men er wel moeite mee, maar na veel studie en on derhandelingen verliep de bouw vlot, tot volledige voldoening van reder en Neder landse scheepvaartinspectie. De „Rose Marie” is bestemd voor de boomkorvisserij. De voornaamste afmetingen zijn: lengte - Op de zuidpier laadt een enorme kraan de natuurstenen over in een onderlosser. Nadat Holland tientallen schepen voor de Belgische zeevissersvloot heeft gebouwd is dezer dagen de eer ste in België gebouwde kotter te water gelaten: de Rose-Marie. Bij de pieren zijn we niet geconfron teerd met tegenvallers, al voldoet het steenasfalt niet helemaal. Dat blijkt voor al aan het eind van de zomer, begin herfst. Doordat het zeewater in die tijd nog tamelijk warm is, de dammen zijn het zelf eigenlijk ook nog, wordt het steenasfalt minder taai en kunnen de golven gemakkelijke gaten in de teerlaag slaan. Dit is niet het geval in de winter, want dan is het asfalt zo hard als steen. Dit is de eigenlijke tegenvaller in het geheel, hetgeen niet bteekent dat we in september en oktober eikens handenwrin gend rondlopen van „Houden we het wel”, aldus ir W. H. Barentsen. De vraag rijst of het doel van de doorstroming, namelijk het vrijmaken van goedkope huurwoningen, uitsluitend door het toekennen van een premie wordt gestimuleerd. Bij het uitvoeren van de huidige verordening zijn B. en W. een dergelijke houding bij degenen die gingen verhuizen niet of nauweljks tegengeko men. Over het algemeen staat de behoefte aan een bepaalde woning bij een verhui zing voorop. Te denken valt hierbij aan het nodig hebben van een grotere woning bij gezinsuitbreiding of op oudere leeftijd het op prijs stellen van een kleinere woning die minder bewerkelijk is, danwel van een kamer in een bejaardentehuis. Dat de doorstroming door deze gang van zaken, die nauw verband houdt met de persoonlijke omstandigheden, niettemin wordt bevorderd, is onmiskenbaar. Het scheppen van een gunstig klimaat voor de doorstroming, alsmede het tot uitdrukking brengen dat de rijks- en gemeentelijke overheid positief staan tegenover de vo- renvermelde verhuizingen, achten B. en W. redenen de huidige regeling zonder meer te handhaven.Dit houdt in, dat ge nerlei uitbreiding aan de ter zake gele- dende financiële 'faciliteiten wordt gege ven. Vooral aan de koppen van de pieren richt het zeewater veel schade aan. Het steenasfalt wil men hier be schermen door betonnen blokken. De belanghebbende, die een krot of een daarmede gelijkgestelde woongelegenheid ontruimt ontvangt als tegemoetkoming in de kosten die voortvloeien uit het verla ten van de woning en het in gebruik nemen van een andere woning een bedrag van 750. In bepaalde gevallen worden de toege kende bedragen ad 500 en 750 ver hoogd met 500 voor belanghebbenden die op het ogenblik van het betrekken van de nieuwe woning wegens huur voor die woning 18 percent of meer van het belastbare inkomen over het voorgaande jaar zullen moeten voldoen. In het algemeen vergoedt het rijk van alle hierboven genoemde bedragen 80 per cent op grond van de beschikking geldelij ke steun doorstroming en krotontruiming, welke eveneens op 1 werking is getreden. draagt dan 1.200, zodat per woning 300 ten laste van de gemeente blijft. Nu de huidige verordening geldelijke steun doorstroming en krotontruiming ruim twee jaar heeft gewerkt, hebben B. en W. de daarin genoemde bedragen ad 500 voor doorstroming en ad 750 voor krotontruiming nader bezien. ijmwubin, zaterdagavond gaf een IJmuidenaar aan een van zijn kennissen, een zeventienjarige jongeman, toestem ming een ritje in zijn auto te maken. De jongen was niet in het bezit van een rijbewijs. Zijn onkunde op het gebied van autorijden bleek op het kruispunt Reinier Claeszenstraat-Oosterduinplein toen hij gas gaf in plaats van te remmen. Het resultaat was een formidabele dreun te gen een lichtmast en behoorlijke schade aan de auto. De eigenaar die naast de jongen zat, nam onmiddellijk het stuur over en reed huiswaarts. In de Burgemeester Rambon- netlaan werd de man door olieverlies gedwongen te stoppen en zijn auto achter te laten. De politie zag kans het tweetal te achterhalen en heeft een paar proces- sen-verbaal uitgereikt. Ten einde laatstgenoemde regeling mede dienstbaar te maken aan de verbetering van de oude woningvoorraad, heeft de minister besloten het werkingsgebied van de regeling te verruimen. Met ingang van 1 januari 1972 is het namelijk mogelijk geworden dat aan ge meenten een bijdrage uit 's rijks kas wordt verleend in di° gevallen waarin de gemeente een bedrage toekent aan de huurder van een woning welke ingrijpend wordt verbeterd. Als gevolg van deze verbeteringen zal de huur aanmerkelijk stijgen, terwijl de woning meestal geheel of voor een belangrijk deel opnieuw moet worden ingericht. De rijksbijdrage voor deze categorie be draagt 80 percent van het bedrag dat uit de kas van de gemeente is verstrekt, doch ten hoogste 80 percent van f 1.500 of wel 1.200. De bijdrage wordt toegekend on der de volgende voorwaarden: de kosten van verbetering moeten ten minste een bedrag van 10.000 bedra gen; de huurprijs van de woning moet ten minste 25 per maand meer bedragen dan voor het tijdstip van de verbetering. Anders ligt dit bij het toekennen van een premie voor krotontruiming. Een groot deel van de betrokkenen die voor deze premie in aanmerking komen, wordt in verband met de saneringsplannen van de gemeente gedwongen te verhuizen. Ten einde in staat te zijn de sanering op zo kort mogelijke termijn te verwezenlijken, is het van belang dat de ontruiming van de te saneren woningen niet stagneert. Bij het optrekken van de premie van 750 tot het maximum bedrag waarbij 80 per cent bij het rijk kan worden gedeclareerd, in casu tot 1.500 zullen verscheidene bewoners eerder bereid zijn te verhuizen. B. en W. hebben het vertrouwen dat op trekking van de krotontruimingspremie een gunstige invloed zal kunnen uitoefe nen op het resultaat van de onderhande lingen met betrekking tot de nog aan te kopen panden in het saneringsgebied, om dat de eigenaar-bewoners ook op grond van de voorgestelde regeling voor een OOSTENDE/IJMUIDEN. Op de Oost- endse scheepswerven Seghers is onlangs de kotter „Rose-Marie” KW 34 te water gelaten. Het is de eerste keer in de historie dat een Belgische werf voor een Nederlandse visserijrederij een kotter bouwt. De opdrachtgever is Klaas van Duyn in Katwijk aan Zee. premie in aanmerking komen. Bij optrek king tot de genoemde bedragen zal de gemeente per geval een bedrag van 300 voor haar rekening moeten nemen. Indien tot optrekking van de krotont ruimingspremie wordt besloten, kan de hiervoor genoemde zogenaamde 18 per- centregeling ten aanzien van de krotont ruiming vervallen. Ten aanzien van de ingangsdatum van de nieuwe verordening stelt het college de raad voor deze te bepalen op 1 januari 1972, evenals zulks is geschied voor de gewijzigde rijksregeling ter zake. Met betrekking tot de financiële conse quenties van deze maatregel delen B. en W. de raad mee, dat in de begroting voor het dienstjaar 1972 voldoende ruimte aan wezig is om de extra last te dragen. Resumerend stellen B. en W. de raad voor: 1 de regeling zoals die geldt voor de doorstroming te handhaven; 2 ten aanzien van de krotontruiming de hierboven geschetste wijziging in te voe ren. 3 de verhuis- en inrichtingsvergoeding aan huurders wegens verbetering aan be staande woning vast te stellen op 1.500 per geval. De commissie voor de volkshuisvesting en die voor de financiën stemmen hier mee in. IJMUIDEN. In vrijdag aangevoerd: 115 kisten tarbot en griet, 573 kisten kabeljauw; 10 kisten schelvis; 29 kisten en 74 premiekisten wijting; 1135 kisten schol; 107 kisten schar; 31 kisten makreel; 36 kisten diversen en 26.369 kilogram tong. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 9,25-8,60, grote tong 8,10-7,59; grm. tong 8,20-7,50, kim. tong 8,27-7,67; tong I 8,41- 7,67, tong II 8,30-7,60. Per 50 kg: tarbot 325-190; griet 195-149; kabeljauw I 91; kabeljauw 2 150-105; kabeljauw 3 106-75; kabeljauw 4 95-65; kabeljauw 5 76-53; schelvis I 110, schelvis 2 135; schelvis 3 167-107; schol I 80-70; schol 2 86-73; schol 3 80-67; schol 4 55-31; schar 51-13; wijting 80-60; makreel 60-33; rode poon 70-53; steenbolk 70-42; poontjes 25-22. Besommingen: WW 214 15.300; HE 7 5.390; GO 26 3.070; HL 125 5.800; UK I 13.900; UK 48 ƒ3.200; UK 73 12.300; UM II 19.800; IJM 44 16.200; VD 19 400; VD 46 8.400; WR 49 10.100. Voorts waren er nog 16 Texelse kotters de vrijdagmarkt die besommingen maakten welke varieerde van 6.200 tot 21.000. x' over alles 33 meter; breedte op spanten 7,5 meter; holte in zijde 4,1 meter; diep gang midden boven kiel 3,15 meter. De kotter heeft één dek, een verlengde bak en een lichtmetalen brug. De steven is een geslagen plaatsteven, versterkt met oplopende kiel. De brandstoftanks kunnen tweeduizend liter olie en 65.000 liter gasolie bevatten. Er kan twintigduizend liter vers zoetwater worden meegenomen, merendeels voor de produktie van schilferijs aan boord. De voortstuwing geschiedt door een Stork Werkspoor Diesel met een vermo gen van 1015 paardekrachten. De vierbla- dige bronzen schroef draait in een straal- buis. De vislier wordt elektrisch aangedreven en wordt pneumatisch bediend van af de brug. Als de weersgesteldheid het maar even tjes toelaat, is men op de noord- en zuidpier hard bezig aan het onderhoud van deze kilometerslange dammen. Per manent zijn tientallen mensen direct of indirect met deze werkzaamheden bezig. Daarnaast worden er voor dit onderhoud (vorig jaar bij Rijkswaterstaat een begro tingspost van maar liefst 3Vs miljoen gulden) zulke grote hoveelheden materiaal I -"W-’kk ii-i

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5