FEYENOORDS MANAGER BROX praten over achter-het-net vissen Olympique aast nog op v. Hanegem Ook Lew Hoad direct uit de strijd BOB HEWITT EERSTE WIMBLEDON-GEWIPTE Imhoff verspeelde goede positie in derde race Olympische basketballer van 2.23 m Chichester blijft zoek Fischer maakt zich het licht zorgen over Preiskeit overleden „Ik raak geprikkeld als ze wéér Sigmans derde Ruiter Winkler gerehabiliteerd Pentermann in buurt van record Gaprindasjvili houdt wereldtitel Monika Pflug uit ziekenhuis W aterpoloselektie DINSDAG 27 JUNI 1972 Van Hanegem Misbruikt Guus achter zich Brox met de Europa-cup. een VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV van VVWYVWVWVVVVVVVVVVVWVV MÜNCHEN. De 18-jarige Westduitse 9. Byrne en Duchemin (Fr) 49 pnt. BOB HEWITT I wwifwwwwwww««in»wim»wwwwwinniwwinn«wwwwinnn»wwwwwinnnrww»n»www«nn«vwv»«Mwwwwwww»nnAn«wnn»innn»ww 4 Feyenoord is niet uit het nieuws ge weest. Preiskeit bezweek aan de verwondingen, die hij een dag tevoren bij een verkeers ongeval in de buurt van Rosenheim op liep. Hij maakte van 1938tot 1956 deel uit van de Duitse nationale ploeg. Voorts reed hij in vijftig zesdaagsen, waarvan hij er vier won. hem hem Ten slotte: U vindt het geen slechte transferperiode geweest tot nog toe? Brox: „Nee. We hebben Peter Ressel, Theo de Jong, Jörgen Kristensen. Spreekt dat niet genoeg voor zichzelf?” Bij het aanzeilen van een merkteken had Imhoff ongelukkigerwijs de verkeer de zeilen gekozen want door een wind- schifting moest de Hagenaar vele extrra meters meer zeilen. Acht concurrenten rondden voor hem de boei. Imhoff eindig de als zestiende. pisch kampioene op de 1000 meter, is uit het ziekenhuis ontslagen. De Westduitse werd hierin opgenomen nadat zij op 18 juli betrokken was geweest bij een auto- kleuropnamen voor de televisie. Daar is extra licht voor nodig en Fischer is hier absoluut tegen. Fischer is in goede vorm, aldus Cra mer, en er wordt verwacht dat hij de wedstrijd tegen Spasski gaat winnen. Met geeft hem 8 kansen tegen de Rus 5. Wanneer Fischer naar Reykjavik zou gaan was nog niet bekend en waar hij thans verbleef evenmin. Fischer is geen man die houdt van publiciteit. Naar men zegt vertrekt hij vandaag naar Ijsland in hetzelfde toestel waar- in een balletgroep reist die op uitnodi ging van het nationale theater daar twee voorstellingen gaat geven. Tot de dansers behoren de Britse Margot Fonteyn en Karl Musil van de Weense staatsopera. bereiken. Hoe grillig de wind was, weer spiegelt zich ten volle in de resultaten. De normaal in de achterhoede varende Joe goslaaf Grego won met een flinke voor sprong de derde race. Ook andere mindere góden kwamen plotseling sterk naar vo ren. Het Nederlandse team Imhoff-Korver zeilde een goede tweede wedstrijd waarin zij de beide snelle Oostduitsers Hüttner en Rutz op de finishlijn dicht waren genaderd. Imhoff werd als derde afgebla zen en steeg flink in het klassement. De middagrace deed Imhoff weer even snel naar beneden tuimelen. Alvorens naar Reykjavik te vertrek ken zei Cramer dat Fischer alleen maar wil spelen bij het licht van tl- buizen. Dat was voor hem bijzonder belangrijk. Dit soort licht zou echter niet geschikt zijn voor het maken van MEDEMBLIK. Het was gisteren een lastige zeildag op het Ijsselmeer. Zelfs zo moeilijk dat de voortreffelijk zeilende Oostduitse combinatie Hiittner-Gadde, na weer een knappe overwinning, in de strijd om de Nederlandse Flying Dutchmantitel later met moeite en met uiterste concen tratie nog juist een vijfde plaats kon (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. „Wanneer men tegen mij zegt: Feyenoord heeft vaak achter het net gevist in deze transferperiode, dan raak ik geprikkeld. Dat zogenaamde achter-het net-vissen wordt volgens m(j te gemakkelijk gebruikt. In sommige gevallen kun je onderhandelen met voetballers wat je wilt; wanneer de club een bepaalde man niet wil afstaan, krijg je hem niet. Punt uit”. Nog een week. Dan is Guus Brox niet meer één van Neêrlands meest geplaagde voetbalmanagers. Dan wordt de 54-jarige niet om het half uur door binnen- en buitenlandse kranten opgebeld; dan hangt hij niet om de zoveel uur aan de telefoon voor *n gesprek met voetbalmakelaars of managers van profclubs; dan draaft htf niet meer van de ene conferentietafel naar de volgende om het eens te worden over een bepaald bedrag dat zijn club moet innen of afstaan voor een contract met een prof voetballer; dan vallen de spelers van Feyenoord met een minder grote frequentie binnen bij de „biechtvader van de stadionclub” om even een informatie in te winnen. Over krap een week is de transferperiode gesloten. Brox: „Opeens waren er berichten dat de keeper van Schalke met ons onderhan delde. Dat was pertinent onwaar. Kenne lijk had hij de naam Feyenoord gebruikt, eventueel kun je zeggen misbruikt. Het hoe en waarom, daar komen wij niet achter. Het is wel frustrerend voor een speler van Feyenoord, die zo’n bericht leest en denkt: hè, wat is dat nou, op mijn plaats? Zo ook met Henk Comelis van de FC Groningen. Opeens waren er berichten: Cornelis komt naar Feyenoord. Wij hebben geen enkel contact met hem gehad. En ook Gerard Kerkum, ex-Feyen- oorder, ontkent ooit met die jongen ge sproken te hebben. Dat zijn toch dolle zaken. Het irriteert me. Ik denk dan: dit moet boze opzet zijn, maar ik wou dat ik kon vaststellen van wie.” Hellemans (Ned)., 16. Imhoff (Ned).. Al gemeen klassement: 1. Hüttner 10 pnt., 2. Bethwaith 24.4 pnt., 3. Hageli 31.4 pnt., 4. Rutz 33 pnt., 5. Payot 34 pnt., 6. Bonas 40 pnt, 7. Imhoff 42.7 pnt., 8. Hugnes 45 pnt., I ongeluk en min of meer ernstig gewond - was geraak Uitslagen: Tweede wedstrijd: 1. Hüttner (Odl). 2. Rutz (Odl), 3. Imhoff (Ned.), 4. Hageli (Fr), 5. Bonas (Griek)., 6. Kyriaki- dis (Griek)., 7. Bethwaith (Aus)., 8. Payot (Fr)., 9. Kolni (Zw)., 10. Bath (Zw). Derde wedstrijd: 1. Grego (Joeg.)., 2. Hugnes (Can)., 3. Bethwaith., 4. Crescitz (Fr)., 5. Hüttner, 6. Hageli, 7. Bonas, 8. Michaeli (1st)., 9. Byrne (Can)., 10. Kurys (Wdl)., 12. schaatsenrijdster Monika Pflug, Olym- De mededelingenstroom over Van Ha negem. Voor het legioen duidelijk weinig positief. Brox: „Er was een stemming dat hij per se weg wilde bij Feyenoord. Dat had deze uitlatingen tot gevolg. Het zou een financiële achtergrond kunnen hebben.” De botsingen met trainer Happel afge lopen seizoen lijken een reëler aanleiding. Brox: „Drie jaar is Willem van Hane gem bij ons. Alleen het laatste jaar heeft het gebotst, als je dat zo wil noemen. Het zijn niet alleen de karakters van Van Hanegem en Happel, het zijn ook de resultaten. Ze willen allebei het aller hoogste. Als dat uitblijft worden ze alle bei zeer gevoelig.” Ajax? Brox: „We hebben even contact gehad met Ajax. Maar dat heeft geen gevolg. Geen resultaat. Olympique Marseille denkt al bijna drie weken over de voor waarden. Wij hebben niets meer gehoord. Houden? Als voetballer zou ik hem wel voor Feyenoord willen behouden. Maar dan vraag je: is er voldoende harmonie? Is men bereid de gezamenlijke belangen te dienen?” BEERZEL Frans Sigmans werd tijdens een internationale motorcross 500 c in de belgische plaats Beerzel derde. De Belg Roger de Coster, die de eerste manche won en in de tweede manche ondanks een valpartij achter de Fin Mikkola binnenkwam, zegevierde in het eindklassement. Sigmans finishte in beide series met zijn Maico als derde. Woluink klasseerde zich in de tweede manche als vierde. NEW YORK Er kunnen weer moeilijkheden opdoemen inzake het wereld-schaakkampioenschap in Reyk javik tussen Bobby Fischer en Boris Spasski, aldus de oud-voorzitter van de Amerikaanse schaakbond Fred Cramer. Cramer, een vriend van Fischer en een deskundige op het gebied van ver lichting, zei dat er onenigheid was tussen de schaker en een televisieregis seur die de uitzending leidt van de tweekamp dje op 2 juli zou moeten beginnen. MÜNCHEN. Zondagavond is in een ziekenhuis te Rosenheim op 51-jarige leeftijd overleden de Westduitser Hans Preiskeit, die zesmaal wielerkampioen van zijn land was en di. voorjaar benoemd werd tot directeur van de Olympische Wielerbaan in München. en hij weet de ogen van alle collega’s, A1 op zich gericht. „Dat levert”, geeft hij grif toe, „conflictstof en vooral emoties”. Brox draait al zo’n 40 jaar in allerlei functies mee bij Feyenoord. Sinds 1964 is hij manager, „een keiharde baan en soms onredelijk door de wijze van benaderen door al die buitenstaanders.” Brox: „We hebben Peter Ressel vroeg gekocht. Men richt zich vooral op Feyen oord. Omdat hier zaken kunnen gebeu ren, die niet door andere clubs kunnen worden ondernomen. Dan kan er wat geld gaan rollen. En wanneer dat naar zo’n club gaat, krijg je een beetje het „sneeuwbaleffect”. Voor Winkler is de weg naar de Olym pische Spelen in München nu weer vrij gemaakt. Hij zal echter bij het CHIO te Aken, dat van 1 tot 9 juli zal worden gehouden, zijn kwaliteiten moeten bewij zen. In Duitse ruiterkringen vraagt men zich echter bezorgd af, indien Winkler zich alsnog in de Olympische equipe rijdt, of de „rebellen” die deze zaak tegen aanhangig hebben gemaakt, met zullen willen starten op de Spelen. UTRECHT. Twaalf spelers zijn uit genodigd voor de Nederlandse waterpolo- plotg, die van 5 tot 9 juli zal deelnemen aan een zeven-landentoernooi in Landshut (W-Did.). De geselecteerde spelers zijn: Kroon, Hermsen en Stroboer (HZC-De Robben, Hilversum), Parrel, Veer en Van der Schelde (ZIAN, Den Haag), Wouda, Schmidt en Buunk (De Meeuwen, Am sterdam), Hoogveld en Bras (Neptunus, Amersfoort) en Drenth (Zwemlust, Utrecht). De Nederlandse ploeg zal onder leiding staan van de heren Vriend en Muller. Ondertussen heeft Hüttner met 1-1-5 na drie races al een riante voorsprong genomen op de Australiër Bethwaite en de Fransman Hageli. De Oostduitse coach Jürgen Vogel was wel verheugd over het succes, maar liet zich gematigd optimis tisch uit over de kansen voor Hüttner op de Nederlandse FD-titel. Vogel: „De grote strijd moet nog komen en dat wordt bij het Europees kampioenschap”. Even dreigde er na afloop nog een massale diskwalifikatie toen de Israëliër Yair Mi chell met een waslijst namen kwam om te protesteren. Die deelnemers hadden zonder zwemvest gezeild. De Israëliër had ecther het programma niet goed gelezen en dat betekende een hele verademing. De zeilers mogen naar eigen keus wel of niet een zwemvast dragen, maar behoren het wel aan boord te hebben. Met het warme weer hadden velen er de voorkeur aan gegeven het dikke zwemvest niet aan te trekken. drie sets, 3-6, 7-9, 5-7. Een andere gewoonte, namelijk dat de kampioen van het vorig jaar als eerste het gras mag btereden van de hoofdbaan, kon niet worden voortgezet. John New combe, winnaar in 1971, behoort namelijk tot de Lamar Hunt-groep en ontbrak dus. In zijn plaats was de eer van de ope ningswedstrijd gegund aan de verliezen de finalist van vorig jaar Stan Smith, die deze keer aan de top van de plaatsings- ranglijst was gezet. Smith maakte zijn favoriet-zijn waar, in 52 minuten schoof de dienstplichtige korporaal uit Sea Pines (South-Carolina) Hans Joachim Plötz uit West-Duitsland op zij, 6-1, 6-1, 6-3. De aanvoerder van het grote contignent Amerikanen (niet minder dan 21 van de 128 deelnemers uit het heren enkelspel komen uit de Verenigde Staten) zorgde voor de kortste partij van de dag. De afwezigheid van de spelers, die op dit moment tot de absolute top worden gerekend, had enige invloed op de publie ke belangstelling gedurende deze e erste zomerse dag in Engeland. De tribunes rond de hoofdbaan zaten tjokvol met 15.000 bezoekers, maar langs de andere banen was de publieke belangstelling wat geringer, waardoor de eerste speeldag iets meer dan 21.000 toeschouwers trok. De interesse richtte zich weer sterk op de onverwoestbare Pancho Gonzales, die al kampioen van de Verenigde Staten was voor zijn tegenstander, de 21 jarige Spanjaard Miguel Munoz werd geboren. Gonzales, 44 jaar, overtrof zijn jonge tegenstander in alle opzichten. Muniz be gon nerveus en daarvan maakte de bij zonder accuraat spelende Amerikaan een AMSTERDAM. Hennie Pentermann van Het IJ heeft gisteravond in Amster dam bij selectiewedstrijden voor de natio nale kampioenschappen de 200 meter wis selslag gewonnen in 2.31,1. Tweede werd Gerda Lassooy met slechts een halve seconde achterstand. Het Nederlands re cord staat met 2.29,5 op naam van Hennie Pentermann. Op de 200 meter vrije slag noteerde Enith Brighita een tijd van 2.12,7. Schoutsen kwam bij de heren tot 2.03,4. Grabovski werd niet losgelaten door Europees bedrijf, de sportclub Feyenoord, zijn club. En die andere Duitsers? Brox: „Met Koppel hadden we voorovereenkomst. Een tijdje erna belde hij op en zei: ik heb de indruk dat ik bij Feyenoord niet gewenst zou zijn. Wat doe je dan? Je staat machteloos. Er is een uitlating van één van de voetballers van Feyenoord in de krant gekomen. Koppel verneemt het uit de zoveelste hand. Op grond daarvan zegt hij opeens nee.” Blijft de negatieve indruk die Feyen oord maakt door bepaalde gegevens niet te willen geven. Brox: „Soms is het onmogelijk, vaak heel erg moeilijk om alles prijs te geven. Het zou onze belangen kunnen schaden. Of die van de speler. Soms worden we er door gedupeerd dat iets te vroeg in de krant of voor radio en tv komt. Met een Duitser bijvoorbeeld ik noem liever geen naam. We zaten in de onderhande- lingen. Opeens een boel publiciteit. Ande re clubs kwamen op de markt. Midden onder de onderhandelingen gingen de ei sen van die speler opeens met sprongen omhoog. Onaanvaardbaar.” Behalve Koppel waren er ook: Held, Müller, Grabovski, Keiler. Brox: „Spelers die tot de selectie van het Duitse nationale elftal behoren. Dat is al een drempel om naar het buitenland te gaan. En dan de hele grote salarissen in Duitsland. Er wordt goed betaald. Dus blijven ze.” MARSEILLE. De voorzitter van Olympique Marseille, Marcel Leclerc, heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat Van Hanegem waarschijnlijk de laat ste aankoop van Marseille zal zijn, als de clubs tot overeenstemming kunnen komen over de prijs. Olympique Marseille zal op 24 juli in Marseille een vriendschappelij ke wedstrijd spelen, óf tegen de nationale ploeg van Argentinië óf tegen Feyenoord. RIGA.— De laatste partij om het we reldkampioenschap schaken voor dames tussen de titelhoudster Nona Gaprindasj vili en haar uitdager Alia Koesjnir, is in remise geëindigd. Het eindresultaat is daardoor geworden 8% tegen 7% in het voordeel van Gaprindasjvili, die de we reldtitel behoedt. Van de 16 gespeelde mat ches won de titelhoudster er vijf, Koesjnir vier. gretig gebruik. Na 6-2 in de eerste set, ging de tweede hem wat moeilijker af, 7- 5. Pancho Gonzales brak het herstel van Munoz echter onmiddellijk en gunde zijn tegenstander in de derde set slechts een game, 6-1. Met dezelfde score opende Stan Smith tegen Hajo Plötz, die in de eerste en tweede set slechts een spel, op eigen opslag, kon veroveren. In de derde set bleef Plötz iets beter bij en hij slaagde er zelfs in zijn eerste verloren servicegame weer te niet te doen, door de opslag van Smith te doorbreken en de stand in even wicht te brengen, 2-2. Plötz verwoestte zijn mogelijkheden onmiddellijk daarna door in zijn volgende servicebeurt drie keer dubbelfout te slaan. Bob Hewitt wekte niet de indruk de meest ervaren speler van de twee te zijn in zijn duel met Jim Connors. De snel geëmotineerde Zuidafrikaan maakte fou ten waarvoor hij zich aan het begin van zijn loopbaan zou hebben geschaamd. Connors daarentegen voelde zich van de eerste slag af duidelijk thuis op het gras van Wimbledon, dat een beetje minder snel was dan hij zich had voorgesteld. „Ik kreeg soms de tijd om mijn slagen rustig in te zetten en dat had ik niet verwacht”. De op Wimbledon debuterende Ameri kaan gaf het publiek waar voor zijn geld in de botsing van twee totaal verschillen de stijlen. Hewits tennis wordt gedragen door zekerheid in de grondslagen, Connors speelt alles-riskerend uitsluitend op de aanval en gebruikte zijn twee-handig ge slagen backhand als een geducht wapen. Hewitt schrok duidelijk van de overmoed van deze debutant op Wimbledon, die speelde alsof hij al veel vaker op het centre-court had gestaan. In de eerste games maakte hij een serie fouten, die de aanvalsdrift van Connors stimuleerde. De linkshandige Connors nam een voorsprong van 3-0 en kreeg onmiddellijk de volge pakte tribunes achter zich. Dat bleef zo tot de laatste slag. „Wat een geweldig publiek hier”, vertelde Connors na afloop. „Ongelooflijk wat een steun je van de tribunes krijgt. Ik heb zo veel en zulke luide aanmoedigingen gehad dat het mij gewoon moeite kostte om de stem van mijn moeder er tussendoor te horen”. Naast de grote verrassing van Connors was er nog een kleinere op de eerste dag. Lew Hoad, een van de groten uit de gulden tijd van Pancho Gonzales, winnaar van Wimbledon in 1956 en 1957, verloor van Jürgen Fassbender, de nummer vijf van West-Duitsland. Hoad, 38 jaar, eige naar van een tennisschool in Spanje liet van tijd tot tijd nog enkele slagen zien uit het repertoire dat ooit volmaakt werd genoemd. In wezen vocht de Australiër een verloren strijd. Niemand begreep dat na de eerste set, die hij had gewonnen, beter dan hij zelf, 6-4, 5-7, 5-7, 4-6. In de reeks van min of meer opmerke lijke uitslagen past ook de nederlaag van de sterke Amerikaan Jim Osborne tegen de 17-jarige Engelsman Chris Mottram, zoon van de vroegere topspeler Tony Mot tram. Mottram had de winst snel binnen bereik, maar na 6-4 en 6-2 schrok hij van zijn eigen succes. Hij moest vervolgens twee sets afstaan, 3-6 en 2-6 voor hij met winst van 7-5 in de vijfde reeks door drong tot de tweede ronde. Bennie Redel is tot overeenstemming gekomen met zijn huidige vereniging MW. Redel zal een nieuw contract voor één jaar t ekenen. Omdat de Limburgse eredivisieclub aanvankelijk niet aan de financiële eisen van Redel had willen voldoen, had hij zich op eigen verzoek op de transferlijst laten zetten. Dat deden ook de MW’ers Bonfrère en Brokamp; laatstgenoemde heeft inmiddels een voor lopig contract getekend. Veendam heeft een contract van een jaar afgesloten met Johan Derksen van Cambuur. De eerste divisieclub Heeren- veen heeft de 20-jarige amateur Kees Post van Leeuwarden voor een jaar ge contracteerd. Henk Prinsen heeft de ver bintenis met Heerenveen met een jaar verlengd. DENVER. Hoewel de Olympische Spelen in München pas over twee maan den beginnen is er nu reeds een Olym pisch record gebroken. De Amerikaanse basketbalploeg, die tot nu toe in alle zeven Olympische toernooien het goud heeft gewonnen, heeft met de opneming in de ploeg van de 2.23 meter lange Ron Burleson de langste deelnemer. Het record stond tot nu toe op naam van de Rus Janis Kroemintsj met 2.17, gevestigd in- Rome 1960. De gemiddelde lengte van de Amerikaanse ploeg is 2.05 meter. HANNOVER. Na een vergadering van meer dan zes uur heeft een commis sie, samengesteld uit het Duitse Olympi sche comité, de verwijten die tegen de Duitse ruiter Winkler waren ingebracht verworpen en Winkler gerehabiliteerd. De commissie heeft vastgesteld dat de finan ciële tegemoetkomingen die Winkler in de laatste drie jaar van de Sporthilfe heeft ontvangen, juist zijn. De naam van Feyenoord wordt ook gebruikt om de eigen prijs op te drijven. Het staat iedereen vrij om even terloops te zeggen „Feyenoord heeft belangstelling voor me.” LONDEN. Gisteren zijn opnieuw verkenningsvluchten uitgevoerd boven de Atlantische Oceaan ten einde een teken van leven op te vangen van de 70-jarige Britse zeiler Sir Francis Chichester, die als deelnemer aan de transatlantische ra ce reeds een week niets van zich heeft laten horen. Tot op heden heeft men zijn boot, de „Gipsy Moth” niet kunnen ont dekken. Guus Brox praat vrijuit over Grabovski, en hij weet de ogen van alle collega s, Koppel, Müller, Van Hanegem, Cornelis voetballers, trainers, journalisten kritisch en al die anderen. Brox, de geplaagde. „Wat kan ik eraan doen dat het elftal niet helemaal voor 100 percent draaide?” En later in het gesprek: „Hoe vaak niet heb je iets moeten gladstrijken om de harmonie weer in het elftal terug te kunnen krijgen.” Brox staat aan de top van een groot En zijn collega’s? Oefenen die geen druk op hem uit? Brox: „Hij woont in Hendrik Ido Am bacht. Net als Wim Jansen, Dick Schnei der. Ze zullen wel een beroep op hem hebben gedaan, maar uiteindelijk zal Wil lem van Hanegem de grote man moeten zijn. Ik zie die vriendschappelijke verhou dingen wel. Dan denk ik: pas je aan. In je leven moeten gevoelens niet altijd de overhand hebben. Verstandelijk moet het ook te regelen zijn.” LONDEN. Wimbledon is zijn 86e Hewitt, als zevende geplaatst verloor in toernooi begonnen zonder de grote sterren (de profs van de Lamar Hunt-groep doen immers niet mee) maar niet zonder ver rassing. Volgens de traditie, Engelser kan het niet, werd al op de eerste dag een ge plaatste speler uitgeschakeld. Het slacht offer was Bob Hewitt. De Zuidafrikaan was met de ervaring van dertien Wimble- dontoernooien niet opgewassen tegen de sprankelend spelende negentien-jarige Amerikaan Jim Conners, die als een van de beste jonge spelers wordt beschouwd.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11