Sarongs op Pasar Malam Zoon Theo Olof in Spaanse gevangenis DORP WAS VERGISSING Dankert gaat met Whitelaw praten Pa rkeerboetes illegaal” innen McGovern Zeden zwicht voor economie: Betrekkingen met Athene hersteld Panne aan Concorde Valschermteam wil naar proefgebied Weer inval in speelhol Beroering in Israel door verklaring Allon: 0 d „AANVAL OP LIBANEES verholpen „Ik ben er al” ,5 1 VOORSTEL FRANSE REGERING: Studentenrellen in Argentinië President Allende HET WEER Protest tegen Franse kernproeven Verstekeling wilde per KLM naar New York Zak met geld van vüegtuigkaper naar Sovjet-Unie i ei 2 1 Ere- tentoonstelling DINSDAG 27 JUNI 1972 (Van onze redacteur in Jeruzalem) Guerrilla s U itstel 99 Evacueren Boycot 4 4 dagen de Liliade uit Akersloot x Amsterdam ■Aoriade -X- uit Akersloot lelies-lelies-lelies Terug naar Syrië (Van onze redacteur in Parijs) (Van onze redacteur in Stockholm) te WEERRAPPORTBN ADVERTENTIE dat millibar 1014 hedenmorgen WOENSDAG 28 JUNI WOENSDAG 28 JUNI uur. 1 1 TUCUMAN (Reuter). Met benzine bommen en stenen gewapende studenten hebben de wacht betrokken bij barricaden in de noord-westelijke Argentijnse, stad Tucuman. Troepen zijn de stad binnenge trokken om de orde te bewaren tijdens een algemene staking die vandaag wordt gehouden. De Arabische guerrillabeweging „El Fa tah” heeft ermee Ingestemd haar activiteit tegen Israel vanuit Libanon op te schor ten. Dit is gisteren van Arabische diplo matieke zijde in Beiroet vernomen. Zij reageerde hiermee op een verzoek dat de Libanese regering tot de guerrillabewe ging had gericht in verband met Israëli sche aanvallen sinds woensdag waarbij ongeveer honderd burgers en vijftig com- mandostrijders werden gedood of gewond. Tevoren was deze jeugdige avonturier, die in de KLM-machine op Schiphol werd aangetroffen zonder vliegbiljet, zonder in- stapkaart, zonder bagage en zonder geld, op Schiphol aan de tand gevoeld. Hij kon alleen maar een paspoort tonen, waaruit enkele bladzijden waren weggescheurd die hij verf ommeld in zijn zak had. Aanvan kelijk werd gedacht dat hij een kaper was. Hij zei slechts dat hij verder had willen vliegen naar New York. Waarom hij zich dan verstopte in een KLM-chartertoestel naar Majorca is niet duidelijk geworden. SCHIPHOL. Een 20-jarige Syrische verstekeling, die zondag als verstekeling per KLM uit Beiroet naar Schiphol vloog en zich daar wist te verstoppen in een KLM-Jumbo met bestemming Majorca, is gisteren op last van het ministerie van Justitie als ongewenste vreemdeling zon der middelen van bestaan ons land uitge zet. Onder bewaking is hij per lijntoestel teruggestuurd naar Beiroet. Hoog water Laag water nw no n o en en 16 15 16 14 15 15 16 13 15 15 0.2 0 0 0 0.6 3 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 o o o o o 0.2 0 o o o o o o o o In Israel vraagt men zich af waarom deze fout niet bekend is gemaakt door minister van Defensie Dajan. De kwestie wo dt in verband gebracht met de rivali teit die bestaat tussen Allon en Dajan. die beiden de ambitie hebben ooit eens pre mier te worden. De klanten zijn na verhoor op vrije voeten gesteld. De eigenaar, een 26-jarige caravanhandelaar, is vastgehouden. SYDNEY (Reuter). Een valscherm team van drie man dat protesteert tegen de voorgenomen Franse kernproeven boven de Stille Oceaan, begeeft zich vandaag per vliegtuig naar het proefgebied als het geld bijeen kan brengen om het toestel van de grond te krijgen. In de Amstelhal RAI opening a.s. vrijdag 30 juni 12.30 uur t/m maandag 3 juli 9.30 tot 22.30 uur Allard Olof werd zondag tezamen met de Fransen de 23-jarige Yves Marie Bon- houre uit Parijs en de 20-jarige Jean Marie Vigue uit Clermont-Ferrand in Ma drid gearresteerd toen zij voor vrede be toogden met borden ten gunste van ge wetensbezwaarden tegen militaire dienst- plich en met een portret van Mao Tse Toeng, aldus het Spaanse persbureau EFE. De subscommissie voor Noord-Ierland, bestaande uit leden van de politieke en juridische commissies van de Assemblee van de Raad van Europa, is vandaag in Den Haag bijeen, in het kader van de serie commissievergaderingen die begin deze week worden gehouden. Pechiney. Op 4 juli zal de Raad van State de talrijke bezwaarshcriften behandelen die zijn ingediend tegen het verlenen van een Hinderwetvergunning aan Pe chiney N.V. die in Zeeland een chemi sche fabriek wil stichten. zzw n w zw no ono O n nw n 17 32 22 24 18 27 28 27 27 21 26 21 27 20 27 31 32 32 23 26 22 27 27 29 26 20 28 22 22 28 4 22 19 14 14 14 14 15 18 11 11 15 19 12 13 12 16 19 9 19 11 12 18 18 15 13 11 17 17 15 17 ROTTERDAM. De Rotterdamse poli tie heeft gistermiddag een inval gedaan in een illegaal speelhol in Rotterdam. Er werden zeventien mannen gearresteerd en een hoeveelheid geld in beslag genomen. Het gokpand was al enige tijd verdacht. Intussen is het nog niet helemaal zeker dat het nieuwe plan van de regering ook zal kunnen worden uitgevoerd. De bankdirecteuren zijn terstond op hun achterste benen gaan staan, om dat de regering zich nu wil opmaken zelf het grondwettelijke bankgeheim te ontduiken. Het lijkt niet onmoge lijk dat het parlement zich bij de tweede lezing zal bedenken, waar mee de Parijse automobilisten in hun dagelijkse en uitputtende wed strijd tegen de verkeerspolitie hun e dan weer op 1-1 zullebecht. n score dan weer op 1-1 zullen hebben gebracht. Zweedse produkten, die vrij effectief was. Onder druk van de Zweedse exportraad en de industrie, en tevens om de belangen te behartigen van de tienduizenden toeris ten die jaarlijks toch naar Griekenland reizen, heeft de Zweedse regering nu be sloten de heer Bergman officieel als am bassadeur in Athene te accrediteren. Daarmee is de erkenning van het Griekse bewind door Zweden een feit geworden. De bijeenkomst van de Veiligheidsraad inzake het Midden-Oosten, die gistermid dag zou worden gehouden, is uitgesteld naar laat in de avond. Reden was dat MADRID (EFE-ANP). De 22-jarige Allard Maarten Olof, zoon van de Neder landse violist Theo Olof. zit sedert zondag in een Spaanse gevangenis in afwachting van een proces wegens illegaal demon streren waarvoor hij tot een boete van ongeveer 5.000 gulden of een maand ge vangenisstraf veroordeeld kan worden. Amsterdam De Bilt Dealen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki 4.32 uur 0.22 uur vijftien leden meer tijd nodig hadden om het in onderling overleg eens te worden ove- de tekst van een ontwerp-resolutie, die gaat over de jongste incidenten tussen Israel en Libanon. Het debat is al twee keer eerder ver daagd, omdat men het niet eens kón worden over een gemeenschappelijke uit spraak. STOCKHOLM. Zweden zal binnen kort de diplomatieke betrekkingen met Griekenland, die sedert de staatsgreep in 1967 verbroken waren, herstellen. Ver wacht wordt dat binnen enkele dagen de huidige Zweedse zaakgelastigde in Athene, Dag Bergman, broer van de bekende re gisseur Ingmar Bergman, tot ambassaduer zal worden benoemd. „Eugenia”. Naar ae mening van minister Stuyt (Volksgezondehid) is de enige kans voor mogelijke instandhouding van de astmakliniek „Eugenia” in Davos gelegen in het uitstellen voor enige tijd van het besluit van het bestuur tot sluiting Hij heeft deze zienswijze mee gedeeld aan de vaste commissie voor volksgezondheid uit de Tweede Kamer. Naar de mening van minister Stuyt ligt de verantwoordelijkheid voor de slui ting van de inrichting primair bij het bestuur van „Eugenia”. Maximum- en minimum temperaturen takman- en buitenland TEL AVTV In Israel is beroering ontstaan over uitspraken van vice- premier Yagal Allon, die verklaarde dat het bombardement vorige week op het dorp Hasbaya in Zuid-Libanon, waarbij slachtoffers vielen onder de burgerbevolking, berustte op een vergissing. De pers en rechtse oppo sitie verwijten Allon dat hij door deze bekentenis de zaak van Israel in de Veiligheidsraad schade heeft gedaan. PERU (UPI). Bij Peru in de Ameri kaanse staat Indiana heeft een boer giste ren een zak met geld gevonden, afkomstig van de man die zaterdag hier in de buurt per parachute uit een gekaapt vliegtuig sprong. De premier van Nieuw Zeeland, John Marshall, heeft in Wellington laten dóór schemeren dat hij deze week opnieuw zal proberen om de bonden ertoe te bewegen hun boycot van Franse schepen en vlieg tuigen die Nieuw-Zeeiand aandoen, op te geven. Marshall verklaarde na kabinetsberaad tegenover journalisten dat er „noch een praktisch noch een doeltreffend middel Vooruitzichten voor donderdag: Plaatselijk re gen of onweer en minder warm. Aantal uren zon: 2 tot 10; minimum tempe ratuur: omstreeks normaal; maximum tempe ratuur: omstreeks normaal; kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 80 percent; kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. Normale temperaturen tot 29 juni: minimum 13, maximum 19 graden. De kaper had 502.000 dollar losgeld gekregen toen hij vrijdag de piloot van een boeing 727 dwong in St. Louis te landen. Hoeveel geld er in de zak zit, is nog niet bekend. Men neemt aan dat de kaper bij zijn sprong uit het vliegtuig om Op een persconferentie in Washington verklaarde de 49-jarige senator uit Zuid- Dakota gisteren dat hij kan rekenen op 1.510 gedelegeerde stemmen. De noodzake lijke meerderheid op de medio juli houden conventie is 1.509. Sedertdien bestaat er tussen Zweden en Griekenland een boycot: In Zweden voert het Griekenland-comité een boycotactie tegen toerisme naar Griekenland; Grie kenland antwoordde met een boycot van Rechtszaak dood hippie. Omdat één der getuigen onvindbaar is en de verdedi ging zijn optreden in de rechtzaal nood zakelijk vindt is de zaak voor de Am sterdamse rechtbank tegen een 26-jari- ge Parijse barkeeper, die op 22 maart uan dit jaar op de Dam zijn landgenoot Jacques Donaldson met messteken om het leven bracht aangehouden tot 16 oktober. Dan zal men niet alleen trach ten de getuige intussen opgespoord te nebben maar zal er ook een psychia trisch rappor» over de verdachte zijn uitgebracht. In het voorjaar van 1970 toen bij ver gissing een staalfabriek werd gebombar deerd. maakte Dajan deze fout wél be kend en waarschuwde de Egyptenaren zelfs dat er nog onontplofte bommen op het terrein lagen. Behalve kritiek heeft Allon ook veel lof gekregen, omdat men meent dat de geloofwaardigheid van Is raels politiek toeneemt als fouten worden erkend. SANTIAGO (Reuter). President Sal vador Allende van Chili zal in november een reis van 19 dagen maken naar de Sovjet-Unie en andere Oosteuropese lan den. no ver. OZO O ver. no ver. ozo w z 25 25 25 26 27 21 24 25 23 26 Van de rond 100 miljoen franken die in 1970 aan „vlinders”, zoals de boe- tebormen in de Parijse volksmond genoemd worden, onder de ruitewis- sers werden geschoven, heeft de fis cus er maar voor een bedrag van 62 miljoen daadwerkelijk onder zijn netje weten te vangen. Van die som moest dan nog eens een derde deel aan salarissen voor de speciale ver- keersbrigades en andere onkosten worden uitgegeven. zw bew. regenbui half bew. licht bew. zw. bew. geh. bew Acht bew. onbewolkt onbewolkt zw. bew Het Tweede Kamerlid wordt op zijn bezoek bij Whitelaw o.m. vergezeld door de voorzitter van de politieke commissie, de Westduitse christen-democraat. Erik Blumenfeld. In de Haagsce Houtrusthallen is giste ren de jaarlijkse Pasar Malam ge opend. Op deze Oosterse markt zijn ook Indonesische gebatikte sarongs te koop. Drie fraaie voorbeelden hiervan werden gisteren getoond door v.l.n.r. Wilma, Francisco en Hanna. Vierduizend studenten hebben in de buurt van de universiteit straten bezet en uit bomen en auto’s gemaakte barricaden opgeworpen. De moeilijkheden in Tucuman begonnen vorige week woensdag, toen studenten de straat opgingen ter ondersteuning van een staking door gemeentewerklieden die ho ger loon willen. Zondagavond begonnen de rellen op nieuw, na een mis voor een twintigjarige student die zaterdag in een ziekenhuis overleed aan verwondingen die hij de dag tevoren in een botsing met de politie had opgelopen. Volgens de kranten werd hij in het gezicht geraakt door een traangas granaat die door de politie van dichtbij was afgevuurd. ter voorkoming van de proeven” is. „Der gelijke acties” zei hij „komen voort uit een gevoel van frustratie over het misluk ken van andere vormen van protest” De regering van Libanon zou nu pogin gen doen om ook andere guerrillaorgani- saties over te halen hun activiteit op te schorten. Zaterdag zei premier Salam van Liba non voor de radio dat men bezig is een formule te zoeken voor de betrekkingen tussen Libanon en de Palestijnse guerril lastrijders en dat alles in het werk wordt gesteld om te voorkomen dat Israel een excuus vindt om Libanon aan te vallen. Saeb Salam voert overleg met de guerril laleiders en wordt hierbij geholpen door hoge functionarissen van Saoedi-Arabië en Koeweit. Inmiddels hebben de Franse geestelijk heid en een veertigtal eminente pro fessoren en chirurgen aan de voor avond van de grotie nationale vakan- tie-uittocht de aandacht van de toe risten, de overheid en de auto-indus- trie op een ander aspect van het automobilisme gevestigd. Van alle Franse preekstoelen is afgelopen zondag uit naam van de aartsbis schop van Parijs een boodschap voorgelezen, waarin de automobilis ten wordt voorgehouden dat ze een „objectieve fout jegens God” begaan als ze onder invloed achter het stuur plaatsnemen. PARIJS. Wanneer de Franse rege ring ook bij de tweede lezing in het parlement haar zin krijgt, zullen de zojuist tot 20 frank verhoogde boets voor illegaal parkeren, na de over treding zonder verdere vorm van proces automatisch van de postgiro's of bankrekeningen van de zondaars warden afgeschreven. Tot deze radi cale, zo niet illegale maatregel zegt de regering tc moeten komen omdat gebleken is dat ongeveer de helft van de dagelijkse overtreders van parkeerverboden hun boetes gewoon niet betalen. Officieel moeten die weigeraars dan gerechtelijk vervolgd worden, maar de politietribunaals kunnen het werk al lang niet meer aan. Dankert. die Whitelaw op 4 juli in Londen zal ontmoeten, zal met name spreken over het gebruik van geweld waaraan thans een einde schijnt te komen constitutionele en economische proble men, en het voorstel verkiezingen op basis van evenredige vertegenwoordiging te houden. Het post- en telegraafpersoneel in Nieuw-Zeeiand adt alle telex- en kabel- verbindingen met Frankrijk boycot, gaat steun zoeken bij andere landen. Het zal dit doen op een congres van internatio naal communicatiepersoneel dat deze week plaats heeft in Parijs. De Westeuropese leden van de Veilig heidsraad hebben een ontwerp opgesteld, waarmee de Sovjet-Unie, China en ver scheidene Arabische Staten het oneens zijn. Deze landen wensen een veroordeling van Israel en vrijlating van de vijf Syri sche officieren, die gevangen werden ge nomen in Zuid-Libanon. WASHINGTON (DPA). De Democra tische kandidaat voor de Amerikaanse presidentsnominatie, senator George McGovern, heeft naar eigen zeggen de laatste hindernis naar zijn kandidatuur op de komende nationale Democratische con ventie, al met succes genomen. DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid P. Dankert (P.v.d.A.) zal. als rapporteur van de subcommissie van de Raad van Europa voor Noord-Ierland. begin volgen de maand een gesprek hebben met de Britse „minister-president” voor Noord- Ierland. William Whitelaw. Op het eiland Pitcairn befaamd van de „Muiterij op de Bounty” heeft de president Tom Christian afstammeling van de muiters meegedeeld dat hij evacuering van het vijfhonderd mijl van Moeroeroa gelegen eiland overweegt. De 92 eilandbewoners zijn weliswaar niet bang voor de sinds 1966 plaats hebbende Franse kernproeven, maar men heeft wel gepakte koffers gereedstaan voor het ge val dat het stralingspeil gevaarlijk wordt. In Parijs neemt intussen de speculatie toe dat het Franse kemproefprogramma een tegenslag als gevolg van een techni sche fout ondervindt, of dat Parijs de plannen herziet naar aanleiding van toe nemende internationale druk. Het ministerie van Defensie weigert elk commentaar, hoewel het een volle week geleden is dat Frankrijk waarschuwde dat het klaarstond om de proef te nemen. De Amerikaan Roy Webb, vertegen woordiger van de Canadese Greenpeace Foundation in Australië, verklaarde giste ren dat een aantal vakbonden vergaderin gen belegt om te besluiten of ze geld voor het huren van een tienpersoonvliegtuig beschikbaar zullen stellen. Het toestel staat al klaar in Melbourne. „We hebben veel aanbiedingen van vrij willigers, maar bijzonder weinig van geld gehad” verklaarde Webb. De drie parachutisten die boven Moe roeroa uit het toestel zullen springen zijn Gordon Mutch, de organisator, Lindsay Matthews en Michael Cairns. Vijf jaar geleden verbrak Zweden de betrekkingen met Griekenland na de staatsgreep van kolonel Papadopoulos. Zweden steunde Nederland en Noorwegen in een aanklacht tegen het Atheense be wind inzake de behandeling van politieke gevangenen, waardoor Griekenland ge dwongen werd uit de Raad van Europa te stappen. 1630 uur. 12.38 uur. Geen mankracht. De interdepartementale stuurgroep revalidatiebeleid ziet geen kans om elk half jaar te vergaderen met gesprekspartners van het particu lier initiatief, te weten de Nederlandse vereniging voor revalidatie (voor licha melijk gehandicapten) en het Nationaal Orgaan Zwakzinnigenzorg (voor geeste lijk gehandicapten). De oorzaak is be perkte mankracht, aldus heeft minister Stuyt van Volksgezondheid geantwoord oo vragen van het Tweede-Kamerlid mej. Van Leeuwen (A.R.P.). Zon op 4.22 uur onder 21.04 Maan op 22.15 uur onder 5 51 uur. van 's-werelds beste kwekers verrukkelijke geur en ongekende pracht Treln/toegangskaart NS-stations Dit is gisteren door het Chileense mi nisterie van Buitenlandse Zaken meege deeld. Behalve de Sovjet-Unie zal hij Roemenië, Bulgarije, Tsjecho-Slowakije en de DDR bezoeken. Innsbrück Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tunis Barometerstand (761 mm> Voedselhulp. Minister Lardinois van Landbouw meent dat aan het verstrek ken van voedselhulp in de vorm van suiker geen hoge prioriteit kan worden toegekend. Het opzetten van een suiker- hulpprogramma is niet opportuun, aldus wordt gezegd in het antwoord op vra gen van het Tweede-Kamerlid Vrede- Hng (P.v.d.A.). NIEUW DELHI (AFP). Het euvel aan het stuurmechinisme van het Britse prototype van de Concorde 002 dat had verhinderd dat het toestel maandag naar Nieuw Delhi kon vliegen, is in Bombay verholpen. Vandaag heeft de Concorde vanuit Bombay een demonstratievlucht gemaakt. Morgen keert het toestel uit Bombay via Dharal in Saoedi-Arabië en Toulouse in Frankrijk bakermat van het Franse prototype naar Engeland terug. o 0.1 o o o o 2 0 0.4 0 geh. bew. windst. onbewolkt onbewolkt half bew. geh. bew mist wzw half bew. zw. bew half bew. Kopenhagen onbewolkt onbewolkt windst. zw. bew. windst. geh. bew. windst. geh. bew. z licht bew. ono onbewolkt windst. onbewolkt licht bew. onbewolkt windst. zw. bew. o onbewolkt windst. geh. bew. o mist windst. onbewolkt windst. licht bew. nnw zw. bew. nw zw. bew. wnw geh. bew. onbewolkt geh. bew licht bew i

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2