Moskouse geestdrift Castro Briefport wordt 35 cent, voor telefoongesprek 15 cent VELE PTT-TARIEVEN OP 1 SEPTEMBER OMHOOG Schotse zakenman rug geschoten m topconferentie Regeling op komst voor chemisch Journalisten vragen medezeggenschap in New Delhi Enig optimisme over top Toch nog kans op Europese afval WH achtergrond bestand vooraf Kabouterraadslid Indonesië lokte Theun de Vries: Politie suggereert verband Pen en Baadergroep Petitie aan Tweede Kamer onthulde geheime notulen „Ambassade van rel uit” Geweld ging aan DUITSE POLITIE-AGENT BIJ NIEUWE SCHIETPARTIJ GEWOND ONGUNSTIGER DINSDAG 27 JUNI 1972 Raadsman Ambonnezen: NEW DELHI (Reuter en ANP) Premier Indira Gandhi en president Zoelfikar Ali Bhoetto gaan morgen in de Indiase stad Simla proberen eindelijk een duurzame vrede tussen India en Pakistan tot stand te brengen die de twee landen de afgelopen 25 jaar niet hebben kunnen bereiken. 4» 7 ^4'"* M 1 o 1 h' 4 tik t (Van onze redacteur in Bonn) pro- deel Westduitse politieagent die Uitspraak in al deze zaken op 6 juli. Een tAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/WVVVtAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/^^ de tegen AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/UVU^AAJV4A/M%AJIAAAA/UMIAAAAAA/V^AAJM^AAAAAAAAA/UMW»JV^AAAAAAAAA/UW^AAAAA/WWW1AAAAAAAA/UI De werkgroep persconcentratie bestaat uit journalisten, universitaire medewer- Met de voorgenomen verhogingen hoopt de PTT het eindresultaat over 1972 toch nog te brengen op 358 miljoen gulden. Aantasting van de financiële eindresul- Er bestaat in New Delhi een voor zichtig optimisme over het topoverleg dat in beginsel vier dagen zal duren. Als reden voor dit optimisme wordt aangevoerd dat het evenwicht dat aan vankelijk tussen de twee landen be stond nu duidelijk in het voordeel van India is verbroken .De overwinning strijd behaalde voordelen, is Kasjmier het enige belangrijke punt. De rest komt voor de regering in New-Delhi op de tweede plaats. DEN HAAG. Minister Stuyt van Volksgezondheid is van plan om voor de verwijdering van chemische afvalstoffen zo spoedig mogelijk een regeling te tref fen. van dat land in de oorlog met Pakistan resulteerde vorig jaar december in de vorming van een onafhankelijke staat Bangladesj het voormalige Oost-Pa- kistan —het verlies van belangrijke stukken van West-Pakistan aan India en de krijgsgevangenschap van circa 73.000 Pakistaanse militairen. Waar het in Simla in eerste aanleg om gaat is duidelijk: de terugkeer van ie Pakistaanse krijgsgevangenen, de uit wisseling van veroverd gebied, herope ning van de grenzen, hervatting van de diplomatieke betrekkingen en vooral de kwestie-Kasjmier. Dit laatste probleem is vrijwel direct vanaf de deling het grootste twistpunt tussen de twee landen geweest. Of er werkelijk een duurzame vrede zal ko men hangt af van de oplossing die men over deze kwestie zal weten te vinden. Voor India, met al zijn in de recente De rechte van stortingen, 1 cheques en postwissels gaan per 1 november eveneens omhoog. De tarieven voor de zogenoemde partij- enpost (waaronder dagbladen en periodie ken vallen) past de PTT jaarlijks in januari aan aan de kostenontwikkeling in het voorafgaande jaar. Aan het bestuur van de Nederlandse Dagbladpers is inmid dels een voorstel gedaan tot een meerja- renbeleid, t eneinde in de tarieven voor taan de kostenontwikkeling systematisch te volgen en bovendien de „historisch gegroeide achterstand” geleidelijk in te halen. Vooruitlopend op het overleg hier over is voor 1973 besloten tot een stijging van de dagbladtarieven (thans van 0-50 gram 4 cent) van gemiddeld ongeveer 20 percent. Aan de Nederlandse Organisatie van Tijdschriftuitgevers is over de tarie ven voor periodieken een soortgelijk voor stel voorgelegd. De tariefsverhogingen waartoe besloten is zullen op jaarbasis een inkomsten ver hoging van 7,3 percent betekenen, waarbij de verlaging van de rente voor particulie re rekeninghouders en de Post- Cheque- en Girodienst als een tariefsverhoging is beschouwd, aldus de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat. De Cubaanse premier Fidel Castro is gisteren met veel geestdrift verwel komd in Moskou. De foto toont de Cubaanse leider tijdens een rondrit door de Russische hoofdstad met naast hem de Russische partijleider Leonid Breznjev. Castro bezoekt de Sovjet unie voor het eerst sinds 1964 toen Chroestsjev nog aan de macht was. Verwacht wordt dat de Cubaanse pre mier veertien dagen in de Sovjet-Unie zal blijven. Plan is de betrekkingen, die de laatste jaren nogal koel waren, te verbeteren. kers (massacommunicatie) uit Amsterdam en Njjmegen, studenten aan de School voor Journalistiek en het Tweede-Kamer- lid Roethof (P.v.d.A.). Begin 1972 publi ceerde de werkgroep het rapport-perscon- centratie. India heeft de laatste maanden te kennen gegeven, dat het er niet afkerig van is van de 23 jaar geleden vastge stelde bestandslijn in Kasjmier een in ternationale grens te maken. Een der gelijke regeling zou betekenen dat bei de partijen hun aanspraken op het gehele, hoofdzakelijk islamitische Kasj mier laten vallen. Toen deze staat in 1947 bij India kwam, ontstond een oorlog waarin Pakistan een derde deel van het omstreden gebied bezette. Een kwart eeuw lang hebben India en Pakistan vrijwel voortdurend vijan dig tegenover elkaar gestaan waardoor zij politiek, sociaal en psychologisch steeds meer van elkaar zijn vervreemd ondanks hun gemeenschappelijke af komst. Waarschijnlijk kan elk pro bleem tussen de twee landen worden teruggebracht tot de bloedige deling van het voormalige Brits-Indië in een hoofdzakeljjk hindoes India en een is lamitisch Pakistan, toen de Britten zich in 1947 terugtrokken. Ondanks de tariefsverhogingen van vo rig jaar en het begin van dit jaar is de feitelijke financiële positie van de PTT door hoger gebleken loon- en prijsstijgin gen veel ongunstiger geworden dan men aanvankelijk dacht, aldus de staatssecre taris. Het gevolg daarvan is dat het eind resultaat over 1972 bij onveranderd be leid naar het zich thans laat aanzien 305 miljoen gulden zal bedragen in plaats van de begrote 502 miljoen. In de lijn van deze ontwikkeling zou in 1973 het eindre sultaat dalen tot 218 miljoen gulden, al dus de staatssecretaris. DEN HAAG Vele tarieven van de PTT zullen grotendeels met ingang van 1 september opnieuw worden verhoogd. Dit blijkt uit een brief van de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat aan de voorzitter van de Twee de Kamer. Per 1 september wordt het tarief van brieven tot 20 gram 35 cent (thans 30 cent), voor briefkaarten 30 cent (thans 25 cent) en voor drukwerken tot 20 gram 25 cent (thans 20 cent). Ook de tarieven voor pak jes, postpakketten en voor internationaal postverkeer zullen stijgen. Intussen wordt wel in woning gereed gemaakt Moedjiboer. voor het geval hij aan het topoverleg gaat deelnemen. BONN. Met krampachtige ijver beert de Westduitse politie aan te tonen, dat de zondag door haar doodgeschoten 34-jarige Schotse zakenman Ian McLeod tot de gevaarlijkste aanhangers van de Baader-Meinhof-groep moet worden gere kend. McLeod, een bij het Schotse consu laat in Stuttgart te goeder naam en faam bekend staande handelsvertegenwoordiger, is het zesde dodelijke slachtoffer van de razzia’s op de Westduitse anarchisten, die ook na de arrestatie van de leidende figuren als Ulrike Meinhof, Andreas Baader en Gudrun Ensslin, onverminderd voortgaan. taten betekent volgens de staatssecretaris ook dat er een dienovereenkomstig tekort ontstaat in de financiering van investerin gen. Voor 1972 raamt men dit tekort op 180 miljoen gulden en voor 1973 op 325 miljoen. Ter dekking van dit tekort denkt men behalve aan de tariefsverhogingen ook aan het reduceren van het investerings- peil. Door de financiële omstandigheden, waarin de schatkist verkeert is het, zo voert de staatssecretaris verder aan, niet mogelijk om de aanvullende financie ringsbehoefte van 180 miljoen voor 1972 en 325 miljoen voor 1973 ten laste van de rijksbegroting te dekken. De lening van de schatkist wil men dan ook beperken tot 55 miljoen in 1972, terwijl de PTT in 1973 geen beroep op de schatkist zal kunnen doen. Voor Bhoetto is het belangrijkste punt de vraag hoe hij de Pakistaanse krijgsgevangenen kan terugkrijgen, die voor het merendeel afkomstig zijn uit de vlakte van Pendsjaab, één van de gebieden waarop hij het meeste steunt. Direct na de oorlog werd er sterke drang op hem uitgeoefend om de krijgsgevangenen terug te krijgen. Zelf heeft de president onlangs een uitspraak van het volk losgekregen, dat Pakistan niet zijn eer en waardigheid De politie doorzeefde de BMW met kogels. Twee inzittenden van de personen wagen konden worden gearresteerd. Een derde wist, gewond, te ontsnappen. De rentevergoeding op particuliere re keningen van de postcheque- en giro dienst wordt per 1 juli van dit jaar verlaagd van 2,5 tot 1,5 percent. Wat de telefonie betreft gaan de ge sprekstarieven in de zogenoemde basiszone (het vroegere lokale gebied) met ingang van 1 november van 10 cent naar 15 cent. Vooruitlopend op deze verhoging zal een toeslag van 10 percent worden geheven over alle gesprekken gedurende de perio de van 1 september tot 1 november van dit jaar. Het „tijdtarief” en het vrüetjjds- tarief blijven ongewijzigd. In de petitie wordt gewezen op „de gevaren van een subsidieverlening, uitslui tend op basis van rentabiliteit”. Onderte kenaars menen dat „een effectief subsi diebeleid pas betekenis krijgt als men de ideële kant van de krant tenminste even zwaar laat wegen als de commerciële. Door de journalisten zijn de volgende drie stellingen ondertekend: Voorwaarde voor overheidssteun dient te zijn dat de redacties akkoord gaan met de plannen op basis waarvan subsidie verstrekt moet worden. Reorganisatieplannen die op korte of lange termijn een samenwerkingsverband beogen tussen krantenondernemingen, die nen onderworpen te worden aan de goed keuring van de desbetreffende redacties. De overheid dient maatregelen te ne men die ertoe leiden dat de redacties over de middelen kunnen beschikken om bo venstaande rechten inhoud te geven. Hiertoe behoort minimaal het recht op inzage in die cijfermatige gegevens die noodzakelijk zijn voor een verantwoorde oordeelsvorming over de economische po sitie van de onderneming. Met deze petitie wordt het minderheids standpunt van de Nederlandse Vereniging van Journalisten en van de grafische bonden gesteund, zoals dat in het rapport van de commissie-Rooy is opgenomen, tegenover het meerderheidsstandpunt van de krantendirecties in deze commissie. In antwoord op vragen van de K.V.P.- kamerleden mej. Cornelissen en de heren De Bekker, Assmann en Cornelissen zegt de bewindsman dat het illegaal lozen van chemische afvalstoffen geen specifiek re gionaal probleem is, maar zich in geheel ons land voordoet. Het gesignaleerde aan tal gevallen wordt, door een grotere oplet tendheid groter, hetgeen overigens niet behoeft te betekenen dat het totaal aantal illegale lozingen toeneemt. Negen van hen, afkomstig uit Breda, Tiel en Tilburg, hadden de vorige week reeds terechtgestaan. De officier van jus titie, mr. K. Thijssen, eiste toen straffen van vier maanden gevangenis, waarvan één maand voorwaardelijk, drie maanden waarvan één voorwaardelijk en twee maanden, waarvan één voorwaardelijk. Tegen e en Zuidmolukker uit Tiel, die ook bij de Wassenaarse zaak betrokken is geweest en daarvoor één jaar gevangenis straf kreeg, eiste de officier bij verstek twee maanden. zal afstaan in ruil voor de gevangenen. Sindsdien is deze druk verminderd. De kwestie van de Pakistaanse krijgs gevangenen is nog ingewikkelder ge worden, doordat India er aan vast houdt dat de Pakistanen zich aaneen gezamenlijk commando van strijd krachten van India en Bangladesj heb ben overgegeven en dat bijgevolg de nieuwe staat moet deelnemen aan het overleg over hun vrijlating. Volgens mevrouw Gandhi moet deze kwestie deel uitmaken van een algehele rege ling. De premier van Bangladesj, sjeik Moedjiboer Rachman, weigert op zijn beurt met president Bhoetto te praten, zolang Pakistan niet zijn republiek heeft erkend. De toenadering tussen Pakistan en Bangladesj wordt nog ex tra bemoeilijkt door het besluit van de autoriteiten in Dacca ongeveer 1.500 Pakistaanse militairen terecht te laten staan wegens „misdaden mensheid”. DEN HAAG. De gemeenteraad van Den Haag heeft er gisteren in een motie zijn diepe teleurstelling over uitge sproken dat het kabouterraadslid Christy Baas aan derden notulen heeft gegeven van een besloten vergadering van een raadscommissie. Volgens het VVD-raadslid drs. P. Resse- naar, die de motie indiende .heeft Christy Baas haar geheimhoudingsplicht als raadslid geschonden. Zij had de stukken van de commissie voor onderwijs gegeven aan de advocaat van ouders, die voor hun kinderen een kort geding hadden aangespannen tegen de gemeente Den Haag over de Haagse Atjehschool De raad veroordeelde haar handelswijze in een motie, waar vijf raadsleden tegen stemden: de Weemans Kabouterfraotie en drie leden van de P.v.d.A. Christy Baas zei de notulen welbewust te hebben doorgegeven, omdat in deze zaak (de gemeente beëindigde een experi ment aan de Atjehschool) de beleidsvor ming en de beleidsbeslissing volledig bui ten de raadscommissie en de gemeente raad om tot stand waren gekomen. „De commissie kon achteraf ja knikken en had geen mogelijkheid voor een eigen inbreng in deze zaak” aldus Christy Baas. In de motie wordt gevraagd B. en W. in de verordening voor de raadscommissie de verplichting tot geheimhouding duidelijk te regelen en te bepalen dat schending van de geheimhoudingsplicht kan leiden tot ontslag uit de commissies. Tot nu toe zijn bij al deze acties eerder twee politieagenten en drie anarchisten om het leven gekomen, niet meegerekend al de keren dat het nog net goed afliep, zoals toen enkele maanden geleden de Autobahn-politia ’n Nederlands toeristen echtpaar onder schot nam, omdat een wachtmeester een schittering van de zon voor de loop van een pistool had aange zien. Ian McLeod is voor de politie haar pijnlijkste affaire. Hij werd, ofschoon zelf ongewapend, door twee kogels uit het machinegeweer van een agent in de rug getroffen. Deze treurige gang van zaken is tot nu toe noch door de politie van Stuttgart, waar het drama zich in een flatgebouw voltrok, voldoende verklaard, noch door de procureur-generaal van het hoog gerechtshof in Karlsruhe, bij wie alle sporen van de vervolging van de Baader-Meinhof-anarchisten te zamen ko men. Juist de procureur-generaal is er wel als laatste mee gediend, dat het onbeha gen over de Baader-Meinhof-methoden nu op de middelen van de politie overslaat. Gebleken is immers hoe het hele succes van de opsporing van praktisch de volle dige kerngroep uitsluitend is te danken aan uit de bevolking bij de politie binnen gekomen aanwijzingen en dit weer vooral dank zij het dagelijks optreden van de met de leiding belaste commissaris van politie, die zich in enkele weken tijds tot een zeer populaire figuur op het West duitse beeldscherm ontwikkelde. (Van onze redactie in Luxemburg) LUXEMBURG. Op zijn vroegst zal op 19 juli worden beslist of de EEG-topconfe- rentie in Parijs doorgaat. Dan komen de ministers van buitenlandse zaken van de tien landen die na 1 januari de Europese Gemeenschap vormen, opnieuw bijeen om na te gaan of over de agendapunten voldoende overeenstemming valt te berei ken in weerwil van de inmiddels bij sommige landen sterk geslonken animo. In Luxemburg is wel duidelijk gewor den dat daarop alleen kans bestaat, als enkele netelige kwesties van de agenda worden afgevoerd of zo worden aangepast dat de grote meningsverschillen uitblijven. Verwacht mg worden dat het grote twist punt tussen Frankrijk en zijn negen hui dige en toekomstige partners over de plaats van vestiging van het nieuwe EEG- secretariaat, zoetjesaan terzijde wordt ge schoven, omdat naar de mening van bij voorbeeld minister Schmelzer „Frankrijk daar beslist zijn zin niet zal krijgen.” AMSTERDAM. Voorzitter Theun de Vries van het pencentrum Nederland heeft gisteren meegedeeld dat de Neder landse schrijvers die door de recherche zijn ondervraagd over een eventuele rela tie met de Baader-Meinhof groep Otto Dijk en Hans van de Wasenburg zijp. Bij de arrestatie van Ulrike Meinhof in Han nover zouden lijsten zijn gevonden waar op hun namen zouden voorkomen. Bij haar onderzoek, aldus Theun de Vries, kwam de recherche met bij de namen behorende adressen te voorschijn, die van ongeveer één jaar geleden dateren. Otto Dijk en Hans van de Wasenburg verzekeren nooit iets met de Baader- Meinhof groep uitstaande te hebben ge had. Zij weten evenmin wie indertijd hun namen en adressen aan Ulrike Meinhof verschaft zou kunnen hebben, zo heeft de heer De Vries meegedeeld. Het bestuur van het pencentrum Neder land betreurt dat door dit politie-onder- zoek bij twee van zijn bestuursleden de suggestie wordt gewekt dat er enig ver band zou bestaan tussen de Pen en de Rote Armee Fraktion-Baader-Meinhof groep. Theun de Vries deelde verder mee dat de voorzitter van de Vereniging van Let terkundigen, Daniël de Lange, heeft ken nisgenomen van deze feiten Met het Pen- bestuur is hij van oordeel dat het gesug gereerde verband tussen Pen en Raader- Meinhof groep niet bestaat. Hij maakt zich wel bezorgd over de atmosfeer waar- Een golf van gewelddaden had giste ren plaats in Noord-Ierland, vlak voor dat het door de IRA-Provisionals af- gekondigde bestand vannacht om 12 uur van kracht werd. De foto toont een brand die volgde op een ontplof fing in Belfast. Bij schietpartijen kwa men gisteren in Noord-Ierland een politie-agent en een Brits militair om het leven. Voorts had er een serie bankovervallen plaats. AMSTERDAM. Achthonderd journa listen hebben een petitie aan de Tweede Kamer ondertekend, waarin zij vragen redacties medezeggenschap te geven over het voortbestaan van hun kranten. De handtekeningenactie is een initiatief van een werkgroep persconcentratie, met het oog op het persdebat in de Tweede Ka mer. Donderdag biedt de werkgroep de peti tie een half uur vóór het begin van het debat aan de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Van Thiel, aan. BREDA „De aanval op twee pro- Indonesische gezinnen in de Bredase Am- bonnezenwijk op 4 maart door een groep van vijftig aanhangers van de Republiek der Zuid-Molukken is door de Indonesi sche ambassade uitgelokt. Daarvan zijn de Zuidmolukkers vast overtuigd. Ik kan het niet bewijzen, maar er zijn aanwijzingen.” Dat stelde gisteren de Haagse advocaat mr. II. Droessen in zijn pleidooi voor de Bredase rechtbank, waar zeventien Zuid- molukkers terechtstonden, verdacht van openlijke geweldpleging. Simla een voor sjeik Voor vier van de acht verdachten die gisteren terechtstonden vroeg mr. Thijssen vrijspraak wegens gebrek aan bewijs Te gen drie andere verdachten werd drie maanden gevangenisstraf geëist, waarvan één maand voorwaardelijk. Een minderja rige verdachte hoorde veertien dagen voorwaardelijk tegen zich eisen. Alle verdachten ontkenden op vier maart stenen te hebben gegooid naar de woningen van de pro-Indonesische fami- lise. De raadsman achtte het bewijs niet geleverd. uitmaakte van een patrouille die naar leden van de Baader-Meinhof-bende zocht, is gisteren ernstig gewond geraakt, toen er vanuit een personenwagen op de autobahn van Frankfurt naar Wiesbaden op hem werd geschoten. «tl in dergelijke verdachtmakingen worden geopperd, aldus Theun de Vries. x--

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3