Gigantische „operatie-gas op Noordzeekanaal bij V.-bocht Keiler Tehuizen voor jeugdbescherming willen door samenwerking uit isolement treden - J Zeekadettenkorps IJmond op zomerkamp en kustreis r 1 u IN DE VISHAL Spaanse dames in Heemskerk Canada, Engeland hadden huis vol en Scandinavië gestolen waar worden bezocht GEBUNDELDE KRACHTEN IN HAARLEM, IJMOND EN BOLLENSTREEK Havenberichten EXAMENS Muur van vijf drijvende bokken blokkeerde scheepvaart I x a BIER PASSIEVE ROL NODEN BEHOEFTE BOTTELr VERS IJMUIDER COURANT DINSDAG 2 7 JUNI 1972 99 Kort IJmondnieuws (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM De tehuizen voor jeugdbescherming in Haarlem, het IJmondgebied en de Bollenstreek hebben hun krachten gebundeld om tot een andere opzet van hun, in een isolement verkerend werk te komen. In een intentieverklaring zeggen de besturen en directies dat zij zich ge zamenlijk verantwoordelijk stellen voor de op vang van jongeren in het door hun bestreken gebied. Met be houd van ieders zelfstandigheid en identiteit zullen zij middelen en voor zieningen bundelen en intensief samenwerken. Opzet en realisatie van hulpverlening aan jongeren kan volgens de intentieverklaring alleen optimaal functioneren als er overleg gebracht. MO f X V Z1 r ALLEEN BIJ UW SLIJTER - i F ij Affi CM’ I (Van onze stadsredactie) (Van een medewerker) I VELSEN. Tweede P. C. Nijverheids school Schalkweide (Haarlem) MHNO-di- ploma afd. OVB, geslaagd: Loes Does- burg-Lanooy, Santpoort: Lenny Kruizinga, IJmuiden. Wat houdt deze intentieverklaring nu concreet in? Een vraag aan de heer Z. Hartog, directeur van de Regionale Orga nisatie Jeugdbelangen Amsterdam, de or ganisatie die de besturen en directies van de tehuizen rond de tafel heeft gebracht. Man en paard noemen kan en wil de heer Hartog nog niet. Inhoud aan de intentie tot bundeling en samenwerking moeten de tehuizen zelf geven en het welslagen zal niet alleen van hen afhangen. Plaatsende en signalerende organisaties zijn daar ten nauwste bij betrokken. Plaatsende organi saties zijn bijvoorbeeld de kinderrechter en de voogdijraad. Signalerende organisa ties de schoolarts. Release, het Medisch Opvoedkundig Bureau, de maatschappelijk werker. In overleg met Rijkswaterstaat werd de maandag gekozen voor de uitvoering Van het karwei: er is op deze dag gewoonlijk minder verkeer over genoemde waterweg dan in de andere dagen van de week. Uiteraard was de scheepvaart in het alge meen en waren de betrokken rederijen in het bijzonder tijdig op de hoogte gesteld van de voorgenomen stremming. Buiten gaats van IJmuiden was het aantal wach tende schepen om binnen te komen en via de sluizen door te reizen in de richting Amsterdam dan ook niet groot, terwijl de uitgaande schepen rustig in Amsterdam het sein voor de vrije doorvaart af wacht ten. Slechts één gepavoiseerde plezierboot lag rond het middaguur aan de Amster- zijde van de drijvenbokkenmuur. Voor de passagiers was dit overigens een prachtge- iegenheid om een heel zeldzaam plaatje te schieten, welke kans van ’t jaar dan ook dankbaar werd genomen. Het betreft hier een belangrijke uitbrei ding van het aardgasnet van de Neder landse Gasunie, grossier voor gasbedrij ven, grote industrieën en elektrische cen trales. De leiding vanuit Groningen, die door Friesland, de kop van Noord-Hol- land, Medemblik, naar Beverwijk loopt, moet verder doorgetrokken ter verster king van het transport van aardgas voor de behoeften is de Randstad en Amster dam. HAARLEM. eD politie in Haarlem heeft twee Spaanse schoonmaaksters uit Heemskerk aangehouden, beide omstreeks de dertig jaar, die zich schuldig hadden gemaakt aan winkeldiefstal ter waarde van ƒ374. Toen de politie huiszoeking bij hen deed vond zij een grote hoeveelheid gestolen kleding, levensmiddelen en ge bruiksvoorwerpen waarvan de waarde nog Een bijna driehonderd meter lange dam van drijvende bokken verbood bij de Velserbocht de verdere vaart door het Noordzeekanaal. tehuizen op poten zetten van een project, als bijvoorbeeld een opvangcentrum. de 23 Het heeft een jaar geduurd voordat een intentieverklaring tot samenwerking op papier stond. De goede wil is nu ver woord. Resultaten moeten nog komen. De heer Hartog: de jeugdbescherming was in het defensief en gaat nu in het offensief. tussen de tehuizen onderling als met de signalerende organisaties. Ondetekend is de intentieverklaring door de instellingen voor jeugdbescher ming die Haarlem, het IJmondgebied en de Bollenstreek rijk zijn. Dat zijn er veertien in getal: in Bloemendaal Maria Immaculata, het Marijkehuis en Rachel Steijn, in Driehuis ’t Vinkennest en Het Witte Huis, in Haarlem het Coen Cuser- huis, Huize Maria en Huize Margaretha, in Halfweg St Anna, in Lisse Huis ter Beek, in Santpoort De Brug en St. Rap- haël, in Vogelenzang Casa Carmeli en in Zandvoort Groot Kijkduin. Samen hebben zij 750 bedden, ’t Vinkennest is het groot ste met 112 bedden en De Brug het kleinste met vijftien bedden. Het betreft tehuizen voor jeugdbescherming in de al lerruimste zin: er is een tehuis onder voor debiele jongens, voor werkende en stude rende meisjes, voor kleine kinderen. Aan de zuidzijde van het Noordzeeka naal bij de Velserbocht lag voor de aan vang van operatie alles in gereedheid voor een zo snel mogelijke aansluiting op de zinker, onderdoor de verkeersweg, over het achterland, waar de polder zover als het oog reikt bezaaid ligt met formidabele buizen die een omvang van meer dan een meter hebben. Het zal nog wel enige tijd vergen alvorens de 42-duimers met elkaar zijn verbonden tot één kilometerslange ijzeren slang. IJMUIDEN. Het Zeekadetkorps IJmond, dat thans uit ruim 60 leden be staat. heeft de komende weken heel wat op het programma staan. Nadat vijf zeeka detten op 20 juni een vaartocht hadden ge maakt vanuit Den Helder met Hr. Ms. Zee land worden nu voorbereidingen getroffen voor het Zomerkamp. Volgens de heer Hartog is de jeugdbe scherming, een term die de lading beter dekt dan kinderbescherming, in een pas sieve rol gedwongen. Er is de laatste tijd veel kritiek op de jeugdbescherming. Te recht en ten onrechte. De kritiek richtte zich op het isolement waarin de jeugdbe scherming werkte. Dat isolement willen de veertien tehuizen nu doorbreken. Initiatieven tot het vormen van opvang mogelijkheden in Haarlem, het IJmond gebied en de Bollenstreek zullen worden ontwikkeld als duidelijk is dat daaraan behoefte bestaat, aldus de intentieverkla ring. Voor het peilen van deze behoefte hebben de tehuizen de signalerende orga nisaties nodig waarmee in overleg het noodzakelijke voorzieningenpakket kan worden opgebouwd. Nieuwe voorzienin gen, bestemmingsveranderirigen of sluiting van tehuizen zullen dan ook alleen moge lijk zijn na gezamenlijk overleg, zowel nog was het kind de dupe van het „nee” Jonge vos. Een bewoonster van de Duinweg in Santpoort-Zuid is haar elf weken jonge vosje kwijt. Het beestje is weggelopen. Het heeft een metalen hals band om en een koperkleurige ketting. Helpt U zoeken? Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Chrisstian Matthiessen, Flixborough; Jan, Southsilth; Grieg, Rouan; Ali Teek- man, Ipswich; Castor, Helsinki; Chrostine, Selby; Fendyke, Flixborough; Hein von Bargen, Flixborough; Oltul, Lulea. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam ge gaan.) (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Vijf zware drijvende bokken, in linie opgesteld over de volle breedte van het Noordzeekanaal bij kilo- Eerste vereiste voor de nu gewenste openheid is een inventarisatie van wat er nodig is. Daartoe moeten er gesprekken geopend worden met de signalerende in stanties. Dan kan bijvoorbeeld blijken dat er behoefte bestaat aan meer gezinsver vangende tehuizen en minder of geen behoefte meer aan een van de bestaande tehuizen. Het is dan de taak van de veertien tehuizen in de bestaande noden te voorzien en overbodige instellingen af te stoten of te hervormen. Dit wat het overleg naar en met buiten betreft. Intern zal de samenwerking moeten uitmonden in, bijvoorbeeld een oplossing voor de personeelsbegeleiding. Op het mo ment bestaat er een ernstig tekort aan personeel voor tehuizen voor jeugdbe scherming. De samenwerking zal ook moeten leiden tot een andere benaderingswijze van het op te nemen kind. In het verleden en nu van kindertehuis A, het werd dan naar kindertehuis B gestuurd dat het ook niet wilde opnemen en moest vaak een lij densweg langs diverse tehuizen bewande len en belandde bovendien vaak tenslotte in een tehuis dat ook niet het juiste voor hem was. Vraag nummer een voor de directie van een kindertehuis moet in het vervolg luiden: wat heeft dit kind, dan moeten wij zorgen dat het kind direct naar een tehuis gaat waar het wel op zijn plaats is, of als die voorzieningen hele maal ontbreken, dan moeten wij er. in gezamenlijk overleg, voor zorgen dat ze er komen. Voordien vond dit jaarlijks plaats in Hil versum, maar dit jaar gaan de Zeekadet- ten naar Vlissingen en wel op 5 juli per marinebus. Zij verblijven in Vlissingen tot 14 juli. r- De 25 IJmuidenaren die hieraan zullen deelnemen staan onder leiding van- de zee- kadetofficier A. J van Schaik. De water- sportevenementen worden gehouden op het Veerse Meer. Op 13 juli worden de ouders in het kamp uitgenodigd. Het is traditie geworden dat zeekadetten een kustreis mee mogen maken met een koopvaardijschip. Evenals vorig jaar zal dit nu plaats vinden met het m.s. Banda van de Koninklijke Ned. Lloyd en wel van 4-19 juli en o.a. Kopenhagen, Oslo, Ham burg en Antwerpen worden aangedaan. Van IJmuiden zullen meegaan: Rens Hof, Kees Boudesteyn en Ko van Leeuwen be nevens 1 zeekadet van het korps Den Haag en 1 van Schiedam. De jongens staan onder leiding van de heer A. van der Veer, com mandant van het IJmuidense korps. Nog maar net terug van de kustreis, zul len op 21 juli 25 man vertrekken tiaar Kendal in Engeland voor een verblijf van 10 dagen. Van 1969 af onderhoudt het IJ muidense korps contact met het korps in Kendal. De Engelsen brachten verleden jaar een bezoek aan IJmuiden, waar zij verbleven aan boord van het korpsschip Pieter Florisz. Het is voor de tweede maal dat de IJ muidenaren een bezoek aan de zeekadetten van Kendal brengen. Met de leiding zijn belast de zeekadetofficieren A. van der Veer, J. de Wilde, G. J. A. Tuinzaad, P. Lanser en M. C. Koppenhol. Op 14 juli vertrekt 1 zeekadet van het korps IJmond naar Canada met 4 zeekadet ten van andere korpsen, onder leiding van 1 officier. De gelukkige van IJmuiden is Henk Zweeren, die daar met de anderen zal verblijven tot 31 juli. Op 17 juli heeft aan boord van de Pieter Florisz de heer T. C. van Drimmelen af scheid genomen als voorzitter. Hij is opge volgd door de heer A. K. de Vries. Na 1 juli zullen de wekelijkse korpsmid dagen aan boord van de Pieter Florisz wor den onderbroken tot zaterdag 19 augustus. Maandag aangekomen in IJmuiden: Amuthad, Hamburg; Lifana, Preston; Durward Rotterdam; Boltenhagen Noord zee; Maguda, Greenwich; Bernard Sche pers, Mantyluoto; Citadel, Lowestoft; Bla- tence, Rotterdam; Helena Clausen, Klia- peda; Albion, Rotterdam; Eissneberg, Al- holmen; Hamis, Flixborough; Frampton- dyke, Flixborough; Elat, Antwerpen; Syl via 6, Rotterdam, Steersman, Leith; Mi trofan Sedin, Le Havre; Evgeniy Onufriev, Leningrad; Mailand, Lissabon. Maandag vertrokken van IJmuiden: Boltenhagen, Noordzee; Saint Herblain, Basse Indre; Bever, Noordzee; Telnes, Seixal: Balticborg, Delfzijl; Gazelle, Bos ton; Thea K, Aarhus; Heino Brohan, Flix borough: Magula, Karlstad; Ekenis, Flix borough; Else G. Selby; Ursa Minor, Hull; Brinio. Londen; Helena Delmas, Duinker ken; Bernd B. Helsinki; Pengall. Cleve land; Irish Trader, Hull; Apollo 1, Great Yarmouth; Florida. Colchester; Markborg, Delfzijl; Fletching, Londen; Helga S, Go- thenborg; Memel, Dagenham; Imela Fis her, Leningrad; Security, Dublin; Kernoa, Basse Indre; Durward, Pemis. Dinsdag aangekomen in IJmuiden Cristna Koncke, Rotterdam; Iduna, Vlissingen; Meteoor. Bremerhaven; Ger mania, Eibeltaft; Baltic Klif, Lissabon; Westondyke, Flixborough; Mercur, Rotter dam; Ciudad de Medellin, Antwerpen; Parthenon, Rotterdam: Mithras, Rotter dam. Door samenwerking tussen de te huizen voor jeugdbescherming in onze omgeving wil men bereiken dat een kind direct in een tehuis komt waar het op zijn plaats is. Controle. Bij een controle in gemeente Velsen is gisteren tegen vrachtwagenchauffeurs proces-verbaal op gemaakt wegens overtredingen van de Rijtijdenwet. De heer Hartog spreekt in dit verband over flexibiliteit van voorzieningen. Blijkt dat bepaalde voorzieningen niet meer no dig zijn, dan moeten ze eenvoudigweg en niet blijven bestaan ter meerdere eer en glorie van directie en bestuur van een of ander tehuis. Het streven is in de laatste ontwikkelingen op het gebied van de jeugdbescherming gericht op het creë ren van kleine eenheden. Geen grote te huizen meer. De mogelijkheid moet volgens de heer Hartog bestaan een huis voor tien kinderen te huren. De samenwerking kan ook uitrhonden in het g ezamenlijk <?f met een aantal meterpaal 6, ter hoogte van de zo ge noemde Velserbocht, hebben maandag het scheepvaartverkeer tussen IJmuiden en Amsterdam gedurende een half etmaal onmogelijk gemaakt. De bokken-vloot van Goedkoop-Amsterdam verleende haar me dewerking aan een gigantieche operatie die was voorbereid en werd uitgevoerd door de NV Algera uit Woivega: het leggen van een aardgasleidingzinker in de kanaalbodem, die ter plaatse onge veer 280 meter breed is, zulks in opdracht van de Nederlandse Gasunie. Gestolen. Dit weekeinde zijn van een vrachtwagen geparkeerd op de hoek ScheldestraatMaasstraat, in IJmuiden, twee accu’s gestolen. Verder werden weer eens wieldoppen ontvreemd, ditmaal van een in de Dolfijnstraat geparkeerde Volkswagen. IJMUIDEN. De aanvoer in IJmuiden bestond maandag uit, 343 kisten en 698 premiekisten schelvis, 231 kisten en 256 premiekisten wijting, 1374 kisten kabel jauw, 1848 kisten koolvis, 49 kisten en 232 premiekisten makreel, 2197 kisten schol, 84 kisten schar, 148 kisten tarbot, 126 kisten diversen, 325 stijve kabeljauwen, 26.250 kilogram tong. Prijzen, per kilogram, in guldens: per 1 kg: heilbot 5,43, tarbot 8,848,20, grote tong 7,817,25, grm. tong 7,777,03, kim. tong 6,986,00, tong I 8,176,14, tong II 8.085,67; per stuk: haai 20082, kreeft 17.96. Per 125 KG leng 15032, grote heek 395—320. rPe 50 KG: schelvis I 4443, schelvis II 47, schelvis III 60—36, schar 256, kabel jauw I 8463. kabeljauw II 14061, ka beljauw III 9058, kabeljauw IV 6343, kabeljauw V 5341, wijting I 5653, wijting II 57—50, schol I 76—63, schol II 72—62, schol III 64—55, schol IV 47—38. tarbot 347144, griet 11881, blanke koolvis 78, koolvis I 4036, koolvis II 38—27, koolvis II 56—27, koolvis IV 2»— 20, krab 3313, makreel 4640, haai 68 57, rode poon 7560, tongschar 14539, kl. leng 60. BESOMMINGEN: KW 11 ƒ26.200, 34 20.300, 51 12.800, 55 16.500, 66 19.600, 80 5.300, 80 5.300, 81 68.100, 87 9.600, 113 15.500, 117 8.870, 130 5.100, 132 12.400, 145 18.100, 194 13.000, 210 6.500. 149 18.500, 150 12.900, 152 11.600, 197 15.000 205 14.800, 218 19.300, 221 9.700, 226 6.020, 106 4.590. 110 6.300, 127 6.100, 185 10.700, 189 11.900, 211 5.800, 213 10.040; WR 25 10.700, 32 15.100, 50 10.600; SCH 117 18.800; VL 7 4.180, 34 17.500: IJM 18 19.700, 154 11.700. Den Helder Gezien de weersomstan digheden in de week 1824 juni was het niet te verwonderen dat de kleine kotters weinig wisten aan te brengen. Kennelijk waren de weersomstandigheden ook van invloed op de vangsten van de grotere kotters; deze waren lager dan de week daarvoor. Met name de tongvangsten kon den, op enkele uitzonderingen na, niet de totalen opbrengen van de voorgaande week. Slechts drie grote kotters kwamen met meer dan 2000 kilo aan de markt, en hoewel de prijs op een behoorlijk niveau lag, variërend van 7,55 tot 7,75 per aangevoerde kilogram gemiddeld, viel de totaalbesomming op zaterdag met 327.000 een beetje tegen. Mede omdat maar 6 kotters meer dan 20.000 wisten te besommen, waarbij de hoogste besom- mer met een aanvoer van 5074 kg vis, waarvan 2302 kg tong, voor een totaalbe somming van ruim 25.300 nog een dui delijke uitschieter was, De hoop is in grote kotters ook betere vangsten zullen visserij kringen dan ook duidelijk geves- kunnen aanvoeren. tigd op een aanmerkelijke weersverbete- Van 19 tot en met 24 juni werden in ring, waardoor misschien de visserij dicht- Den Helder door 69 kotters aangevoerd bij de wal weer eens wat betere resulta- 198.520 kilogram vis ter waarde van ten zal gaan opleveren en waardoor de 546.019,10. S II

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5