LUCHTIG ZOMERVERTIER Verdeeldheid over Wezenloos orkestbestel nieuw amusement IN „KAIN EN ABEL” I Warme wollen mannenmode kille zomerdagen voor KAMPERMAN De Stoeterij Breuker en Lodewijk de Boer niet komische opera Belangwekkende oudheidkundige vondst in Egypte Half miljoen voor 19 Mondriaans BONTSPECIALISTEN DERDE ZOMERCONGERT donderdag 29 juni 1972 - 20.15 uur dirigent: LIBOT PESEK solist: WILLEM BRONS - piano L DINSDAG 27 JUNI 1972 1 BALLETS BLASKA van ..-S&b de Uilenbooran NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST Concertgebouw Haarlem De prachtige nieuwe collectie bontmantels van Kamperman is NU geheel compleet. Bont in vele modellen van strak modern tot tijdloos luxueus. Komt u daarom NU eens kijken en passen en ervaar onze speciale zomerprijzen. Uw nieuwe mantel of bolero bewaren wij desgewenst gratis tot de winter in onze bontkluis. SANTPOORT Zeer aantrekkelijke prijzen I ROME EN PARIJS hebben in al hun optimisme voordat zij ons binnenkort weer met hun naj aars en wintercollecties gaan confron teren nog even laten zien wat zij voor dit zomerseizoen allemaal aan vlotte en modieuze kledij voor zijn majesteit de man hebben ge creëerd. Een seizoen dat, gezien zijn start en het daaraan vooraf gaande weinig aantrekkelijke voorjaar, zonder enig protest mijnerzijds tot ver in oktober mag uitlopen. Overigens schijnen de ontwerpers daar al enigszins reke ning mee te hebben gehouden, want voor killere dagen zullen ’s mans zomerse combinaties het nog voortreffelijk doen. Laten wij maar op zo’n zonnig extraatje ho pen, het verschaft de mensheid nog enige troost. AMSTERDAM De luchtige toon die het Aktueel Muziektheater III gisteravond aansloeg in het spel „Kain en Abel” in thea ter De Brakke Grond paste wonderwel bij het war me weer dat nog in slierten in de hoofdstad hing. Het Zuid-Frankrjjk van de schilder Matisse F I' -'3 h’.B 2 CEES STRAUS ADVERTENTIE ADVERTENTIE CONRAD VAN DE WEETERING De doeken worden beschouwd als kern punten van de unieke Mondriaan-collectie van het gemeentemuseum. De gezamenlijke waarde van de schilderijen is onlangs ge taxeerd op ruim 1,2 miljoen. Uitstekend was, dat de twee piano’s en het slagwerk (voor het stuk van Bartók) op het toneel bespeeld werden evenals het slagwerk en de tam-tam voor de belde werken na de pauze: „Electro Bach” en „Ballet voor tam-tam en slagwerk”. Die muziek klonk uitstekend, maar ondanks de boeiende kreten in het programma vond ik het ballet zelf slechts wezenloos amusement. Het publiek in Amsterdam was er echter dol op en klapte langdurig. Lid Stichting Bontwaarborg, uw waarborg voor onze vakmanschap. Wagenweg 11 - Haarlem Tel. 31 20 86 100 meter van Houtplein, parkeren voor de deur! Henk Votel speelde als Donald Duck een komische inleider bij „Kain en Abel’’. CAIRO (AFP). Een Egyptische oud heidkundige expeditie heeft in de streek van Fayoum op 150 kilometer van Cairo 85 faraograven van 3.000 jaar oud gevon den DEN HAAG. De gemeenteraad van Den Haag heeft maandag een half miljoen gulden beschikbaar gesteld waarmee een collectie van negentien schilderden van Mondriaan in het bezit van het Haags ge meentemuseum kan bleven. Het bedrag is bestemd voor de erfgenamen van de man die de werken tijdens zijn leven aan het museum heeft geschonken. In een van de tomben ontdekten de oudheidkundigen stoffelijke overschotten waarvan de wervelkolom was vervangen doo- een stam van een palmboom, om een bepaalde rigiditeit te verkrijgen. De be weegbare delen van de kaak waren ver vangen door linnen verbanden om sluiting van de mond mogelijk te maken. Uit een en ander leiden de oudheidkun digen af dat de Egyptenaren op lijken experimenteerden, hetzij uit medisch oog punt hetzij om hun conserveringstechniek te vervolmaken. UTRECHT. De Raad voor de Kunst wordt gevraagd samen met de Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars een evaluatie op te maken, van wat er over het orkestenbestel in ons land aan rapporten en commentaren allemaal is neergelegd. Bij de evaluatie kunnen ook de componisten als sector van het Neder landse muziekleven worden betrokken. Destijds zijn de componisten uit onvrede over de samenstelling van de commissie orkestenbestel uit de Raad voor de Kunst weggelopen. De tweemansfractie van de kabouters in de Haagse gemeenteraad stemde tegen het voteren van het bedrag. De fractie van D ’66 diende een amendement op het raads voorstel van B. en W. in, maar trok dit in toen er geen meerderheid voor bleek te vinden. In het amendement werd voorge steld de helft van het benodigde bedrag, dus een kwart miljoen, bijeen te brengen uit een actie onder de burgerij. Als dit be drag er na een jaar niet zou zijn zou het gemeentemuseum moeten bijspringen door kunstwerken uit zijn bezit te verkopen, aldus het ingetrokken amendement. VOORTS IS DE man die principieel weigert de schoudertas om te slingeren, ook niet vergeten. Op zijn uitverkoren jasje zijn rondom handige royale zak ken opgestikt, zodat hij, alle voor hem onmisbare zaken op zijn zomerse wan del-, fiets of autotochten, toch gemak kelijk en onder handbereik kan mee zeulen. En wie zou onze vrienden dat eenvoudige genoegen misgunnen? BE TER MAAT het verwezenlijken van de verruimde maatschappelijk-culturele doelstelling van het orkestwezen de meest constructieve bijdrage vindt. Met wellicht de nota van de componisten wordt dit idee als de meestbelovende stellingname voor de ver nieuwing en verdere ontwikkeling van het Nederlandse muziekleven genoemd. De afdeling muziek van de Raad voor de Kunst had de raad een pre-advies gestuurd. Daarin heette de structuur van het muziekcentrum een constructief alter natief voor die orkesten, die bewust van uit hun eigen situatie kiezen voor een geïntegreerde conceptie. De afdeling vond een experiment van groot belang. De overheid zou het belang en het risico moeten honoreren met een afzonderlijke garantiesubsidie voor verscheidene jaren. Een planmatiger beleidsopzet heeft al leen kans van slagen, aldus de afdeling muziek, als de orkesten een taakstellende begroting indienen met een begrotingsplan voor drie jaren en met een omschrijving van de artistiek-sociale doelstelling, de wijze waarop men deze denkt te ver werkelijken, en het geheel van activitei ten en het publiek dat men denkt te bereiken. HILVERSUM. Reisoogst, het weke lijkse toeristische magazine van de KRO- radio tijdens de zomermaanden, is zon dagmiddag 2 juli gewijd aan „Het Zuid- Frankrijk van Henri Matisse”. Deze afle vering van „Reisoogst” vertelt over de „Chapelle du Rosaure” te Vence, die de Franse schilder Henri Matisse, die in 1956 in Nice overleed, als zijn meesterwek beschouwde. Het programma schenkt ver der geen aandacht aan de hotels langs Frankrijks Zuidkust, maar wijst op het bergland daarachter, waar prachtige dor pen liggen, die alleszins het bezoeken waard zijn, zoals Cagnes, waar veel be kende schilders, waaronder Modigliani en Renoir gewerkt hebben en Simone de Beauvoir „Les Manddarins” begonnen is in gezelschap van Jean-Jacques Sartre; Biot, waar het Fernand-Léger-museum gevestigd is; Saint Paul, waar kunstenaars als Chagall, en Giacometti exposeren en het centrum van de parfum-industrie: Grasse. Presentatie: Frits Bloemink en Jean Gallot. Samenstelling en produktie: Tom Bouw». Programma: Dvorak - Serenade voor strijkorkest in E gr. t-; Rachmaninoff - Pianoconcert no 2; Beethoven - Symfonie no- 7 Entrée 3,50 (a.i.) c.j.p. geldig. Kinderen tot 12 jaar 1, Kaartverkoop en plaatsbespreken bij het Concertgebouw. Lange Begijnestraat 13. van 10-3 uur, telefonisch 320994 van 12-3 uur. In het Aktueel Muziektheater III gaan onder „aanvoering en regie” van Willem Breuker en Lodewijk de Boer een groep musici en anderswillenden op vrolijke wijze tekeer tegen het instituut der culturele subsidieverschaffing. De avond wordt aan- eengepraat door een clownesk figuur in de vorm van Donald Duck, waarin Henk Votel rondloopt. Het resultaat vindt zijn neerslag in een komische opera (ook genoemd een ROMEINSE ONTWERPERS hullen onze heer en meester in zuiver wollen zaken met de fraaiste dessineringen en in zo mogelijk nog mooiere kleuren. Prachtige kostuums in Prince of Wales ruiten te combineren met laken of leren overjassen gevoerd met dezelfde ruit als van het kostuum. Ontwerper Testa’s ideeën werden gerealiseerd in een grijs blazerpak van wollen tweed met ruitvormige rode strepen. Palazzi’s nieuwste opvattingen kwamen tot uitdrukking in een kos tuum van zuiver wollen twill(keper) in blauw-witte ruit waaronder een hoog gesloten gebreid vest in blauw-witte visgraat werd gedragen. Hiertoe is met instemming van de Werkgroep Muziekpraktijk van het ge nootschap van Nederlandse componisten maandag besloten op de vergadering van de commissie orkestenbestel, onder leiding van drs. J. J. Voogd. De commissie had het rapport van de werkgroep besproken en vervolgens met een delegatie van de werkgroep van gedachten gewisseld. Daarbij was gebleken dat iedereen de verdienste van de symfonie-orkesten in ons land erkende: ze hebben een duidelijk stempel gezet op de Nederlandse muziek cultuur. Hierin tekent zich thans een ontwikkeling af die door vernieuwingen wordt gekenmerkt. De meningen over de wijze waarop nieuwe doelstellingen moe ten worden verwezenlijkt, bleven uiteen lopen. De ene groep van de commissie orkes tenbestel wilde dit bereiken door de sym fonie-orkesten uit te breiden. Een andere vond de doelstelling alleen uitvoerbaar in een geheel nieuwe structuur, waarin ook de adviezen van de Raad voor de Kunst kunnen worden verwezenlijkt. In het gro tere organisatieverband: een muziekcen trum. De componisten wilden de starheid van de huidige structuur van de muziek praktijk doorbreken door een flexibele structuur te ontwerpen, waarbinnen voor activiteiten van allerlei aard ruimte is en waardoor nieuwe ontwikkelingen kunnen worden opgevangen. De Raad voor de Kunst heeft inmiddels minister Engels van CRM geschreven dat hij het idee van het muziekcentrum voor spel van zang, muziek en dans in negen delen) waarin de subsidieverstrekker nie mand minder dan God is, oftewel het mini sterie van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk. Het is God (bassist Maarten van Regte- ren Altena) die bij het verstrekken van gelden uit de subsidiepot keuze maakt voor de serieuze muziek, terwijl hij de „on-” serieuze muziek en de amateurmuziekbe- oefening respectievelijk met afwijzing en hoongelach bejegent. Gedrieën strijden zij om de hoogste eer, terwijl ze ondertussen duidelijk laten zien dat deze drie soorten muziek elkaar onderling al evenmin goed liggen. Tussen de serieuze Kain en de on serieuze Abel komt het tot de bekende broedermoord, door respectievelijk Willem van Maanen op trombone en Willem Breu ker op saxofoon op fraaie muzikale en hef tige wijze neergezet. Want daar komt het op aan in „Kain en Abel”, de gewelddadige sfeer die keer op keer de kop opsteekt wordt vertaald in een chaos van tonen, niet het minst af gedwongen door het verwarrende spel van Han Bennink die ook hier weer aanwezig is met zijn slagwerkwinkel. Bennink haalt als bekend uit de verschrikkelijkste toe stand nog geluid; gisteravond was de mooi ste act wel het uitstrooien van grauwe erwten op bekkens en trommel. De slagwerker was ter ondersteuning van zijn oerwoudgeluiden gehuld in een Tar- zanpakje, terwijl hij niet naliet de aardigste rochels uit het hem omringende traliewerk te timmeren. Bennink verzorgde deze ge luiden als een geraffineerd solist, waarbij hij ondersteuning kreeg van het Neder lands Blazers Ensemble. De rollen waren op deze avond dus omgedraaid: hout en koper speelden een ondersteunende partij en het was Bennink die tot de held van de voorstelling uitgroeide. De Instant Composers Pool vulde verder de eigenlijke acteurs in, waarbij niet on vermeld moet blijven de muzikale opmer kingen van Herman de Wit als Henoch op tenorsaxofoon, Peter Bennink als het Zwarte Schaap te weten de amateuristische kunstbeoefening op alt en de plotseling uit het publiek oprijzende declamator Bur ton Greene, ook wel de Nieuwe Mens ge- genoemd, met zijn speciale piano-behan- deling. Aktueel Muziektheater III heeft tijdens dit Holland Festival een vlotte avond ver strooiing verzorgd. Een avond die bij tijd en wijle de pretentieloze lulligheid van een Fred Haché show haalde, met veel zelfspot en weinig zwaarwichtigheid. Er kan nu misschien van de jongens van de ICP en het NBE gezegd worden dat zij cultuur met een kleine c willen schrijven, dat moet dan maar zo zijn. Ze zijn in ieder geval wel in staat muzikaal op komische wijze te boeien en dat is iets dat steeds minder valt te be leven. Sylvie Guy en Peter Heubi blijken mooie dansdieren te zijn, maar volgens een oude Franse traditie vindt choreograaf Blaska het regelmatig nodig zijn bewegingspa troon te onderbreken om zijn dansers op eens enkele pirouetten te laten draaien en dit nu kunnen zij helaas niet zo goed. We zagen veel wijdbeense sprongetjes, veel stilstaande of bibberende gespreide vin gers aan gestrekte of gebogen armen en veel fotogenieke standjes. In een romantisch paardespul, anno 1780 met een riant terras, een wandel terrein van bijna 6000 m2 en een eigen parkeerterrein, vindt u het juiste sfeertje voor diners, recepties, koude buffetten en feesten van uiteenlopen de aard. AMSTERDAM Het schijnt, dat het Holland Festival zich de kritiek als zijnde te elitair ernstig heeft aangetrokken. Het antwoord erop is even eenvoudig als effectief en heet „Ballets Felix Blas ka”. Iedereen, die van de balletten uit de „Folies Bergè- De geleerden vonden ook drie mummies van een echtpaar en zijn kind waarvan de gezichten met gouden mas kers, waarop inscripties staan die het eeuwig leven prijzen, waren afgedekt. In een houten sarcofaag vond men het uitzonderlijk goed bewaarde lijk van een jonge vrouw en een kruik met geheel intact gebleven graankorrels. Uit Sonia Rykiels eerste collectie van gebreide mannenkleding is deze zuiver wollen trui met ge kruiste seinvlaggen, waarover een blauw-wit gestreept vest in een stoere breisteek. res” of uit het „Casino de Paris” houdt, zal ervan genieten. De groep heeft aar dige dansers, het programma zit vol grap pige bewegingscombinaties, die het in de vroegere Hirsch-operette ook al zo aardig deden en de begeleidende muziek van tam-tam of piano en slagwerk (Bartók) is weldadig energiek evenals het dansen, al is er in de muziek heel wat meer vari atie te ontdekken dan in het ballet. jonge man zich op zijn supersnelle brommer lekker behaaglijk zal voelen. Wat nog belangrijker is, hij zal spoedig ontdekken dat er een extra oogje aan hem wordt gewaagd omdat ie er zo voortreffelijk uitziet. Hetgeen ook het geval is als hij zich steekt in die kostelijke korte en lange jassen van Donegal tweed of geruite trenchcoats en jacks. NAAST DE OMVANGRIJKE gebrei de collecties ontbreken vanzelfspre kend ook de kostuums en de jassen niet op het zomerappèl. De overjassen bedekken over het algemeen royaal de knieën. Daarenboven zijn er vele ande re mogelijkheden, zoals blousons en van zeer korte, gladde tot in de taille reikende jasjes tot de klassieke col- bertlengte. De materialen kunnen eveneens met ere worden genoemd. Ook hier treffen we de fraaie wollen Prince of Wales ruiten <}an. benevens flannel, tweed en jersey. vvvvvvvvvwwvwwwwvv^ Haar modejournaal PARIJS LAAT ONZE mannen, voor al waar het de truien betreft, er zeer zeewaardig bij lopen. Behalve de kleu ren blauw, wit en hier en daar een vleugje rood, wordt Adams’ stoere „zeemans”-borst extra geaccentueerd met het vlaggenalfabet. Doch heeft mijnheer meer belangstelling voor het edele ballonvaren, dan bestaat de mo gelijkheid zich een trui aan te schaffen waar zo’n zwevend gevaarte is inge breid. Mocht ik u enige tijd geleden al deelgenote maken van het feit, dat ook allerlei soorten beesten het aanzien van de truien verlevendigden, dan kan ik u volledigheidshalve onthullen dat ook Parijs op dit gebied geen verstek heeft laten gaan. Voorts zijn ruitjes en andere motieven van angorawol in gladde wolsoorten, zoals shetland en lam, dit seizoen eveneens erg in. OVERIGENS HEBBEN de Romeinen bijzonder leuke combinaties weten te bereiken met leer en wollen stof. Zo was er onder andere in de collectie van Palazzi een sportief pak van blauw leer met wollen flannel, waarin de 1 De Nederlander Van Gils ont wierp voor Parijs bovenstaande wikkeljas van wollen visgraat- tweed (links), evenals het sport jasje met de opgestikte zakken (rechts) vervaardigd van hetzelf de materiaal. Twee creaties van de Romeinse ontwerper Palazzi. Links een blauw-wit geruit kostuum met ge- EiciaWwur- -n_ ‘..?l breid visgraat vest. Rechts een sportieve combinatie van leer met wollen flannel.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9