KUNSTENAARSFEDERATIE TEGEN PROFIJTGED ACHTE MEELHORST Greenfield Cook Anna Sokolovs blijven wie ze zijn Strauss klinkt hemels Von Karajan met JOE COCKER IS TERUG Berlijns orkest OOK IN NEDERLAND Soosagenda Top de pop pop dertien KAMPERMAN spelers project Cultuurnota „Met verbeelding” ^^43 13 BONTSPECIALISTEN DONDERDAG 29 JUNI 1972 Joe Cocker Greenfield Cook (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM De Federatie van Kunstenaarsverenigingen heeft donderdagmiddag op het Federatie- secretariaat te Amsterdam de minis ter van CRM, de heer P. J. Engels, een uit twee delen bestaande kunst- nota aangeboden, die de titel draagt „Met verbeelding”. „Rink is thuis gebleven. Hij zit nu achter de piano wat ideetjes uit te werken”. Peter zal de spreek buis van het Haagse duo Green field and Cook zijn. Nog geen jaar geleden zaten we aan hetzelfde tafeltje in een Hilversums etablis sement. Toen verdienden ze nog gedeeltelijk de kost in het horeca- vak. Nu zijn ze volledig opge nomen in het Nederlandse show- gebeuren; hebben drie hits op hun naam staan en leverden een fraaie lp af. itho tafelventilatoren De radikale manier om op warme dagen het hoofd koel te houden. Beeldhouwer Hildo Krop in Amsterdam herdacht „Je hebt hier weinig geschikte gele- ADVERTENTIE Jeugdcafé, Eemstraat 6, vrijdag: soos. VWVWWWVWWVWVWVWVVVVVWWVVVVWVVWWVVVVVVVWVVVVVVVVVWAnAAnAM^ r* Peter: „Het is erg snel gegaan. Maar ik geloof dat het nu pas goed gaat beginnen. We mogen erg tevreden zijn. Soos de Piek, Spaarndam, vrijdag en zaterdag: Midsommerfestival. PENcentrale, Kanaalstraat 257, IJ- muiden, vrijdagavond: Lucifer; zater dagavond: „Moan”, met hun ouderock- act „Long Tall Ernie”. Voom-Voom, Spaamwouderstraat 61, vrijdag, zaterdag en zondag: drive-in- show. De Huif, Gen. de laa Reij straat 4, dinsdag: De Bond; donderdag: Love- Inn. Arnoldushoeve, Hoofddorp, donder dag: film; zaterdag: disco. HJC, Sanderzaal, Elisabeth Gasthuis, vrijdag: slotavond met het Ruud Brink Kwartet. Toy-Toy, Stoofsteeg 1, iedere avond: bar-dancing-disco. Donkey-Shot, A. Verherentstraat 1, Heemskerk, vrijdag en zondag: disco. Een ander wacht soms jarenlang op succes. Deze week vertrekken we naar de Canta Giro in Italië. Dat is een trein met artiesten die drie weken door het land trekt. Er zit een wagon vol persmensen bij. We treden er op als enige buitenlandse gasten. Dat betekent natuurlijk ontzettend veel publiciteit. Wc verdienen er niets mee. Het hotel en alle andere kosten moeten we zelf betalen, maar binnen veertien dagen ben je wel in heel Italië bekend. Daar na gaan we door naar Japan voor filmopnamen met Gina Lollobrigida”. Peter en Rink hebben het overigens niet zo begrepen op optredens. Ze heb ben er in Nederland exact 48 achter de rug en dat is niet zo veel. De kunstnota moet worden beschouwd Met „Marjorine” maakte Cocker in het voorjaar van 1968 de wereld voor het eerst duidelijk, dat een schreeuwer niet altijd een schreeuwer hoeft te zijn. Zes maanden later kwam de grote doorbraak met „With al little help from my friends”, door velen gezien als de enige versie van een Beatle-lied, waarin de Beatles zelf werden over troffen. Joe Cocker trok naar Amerika, want daar waren de festivals waarop zijn muziek het meest tot z’n recht kwam. Eerst begin 1969 de tournee „Cocker Power” samen de Greaseband en in oktober 1969 nog een keer, ofschoon de hele wereld na „Delta Lady” om Coc ker schreeuwde. In ’70 echter brak zijn derde Amerikaanse tournee, de fameu ze „Mad Dogs and Englishmen”, hem tijdelijk de nek. Er is ongelooflijk veel waarheid en onzin over dit spektakel (waarvan ook een film werd gemaakt) geschreven, maar 2% jaar later is Cocker er aan toe om zelf ook een tipje van de sluier op te lichten: „Die tournee heeft me gebroken. Ik was uitgeput, verward en het merkwaardige was, dat ik maar 682 dollar had verdiend. Het lijkt na tuurlijk allemaal erg mooi: 50 mensen die als een muzikaal circus door Ame rika trekken, maar uiteraard waren er Denk u eens in: 25° Celsius. Bij zo’n temperatuur raken men sen snel geprikkeld. Zou een ver koelende Itho tafel- of statief- ventilator dan niet ideaal zijn? Nou dan! 8 Verschillende model len -vanaf fl. 45,-.Verkrijgbaar bij elektrowinkel en warenhuis. genheden om op te treden. We zingen alleen met begeleiding van twee akoes tische gitaren. Als er dan een man of 30 aan de tap in een of andere dancing staan te praten, dan kun je het wel vergeten. We hebben met opzet de zomermaanden juni tot en met sep tember alle optredens geweigerd om rustig muziek te kunnen schrijven. Daardoor verdienen we natuurlijk niet zoveel. We zijn nog steeds aan het investeren. Eind augustus zijn we mis schien quitte. Het zou leuk zijn als we het volgende seizoen wat gaan verdie nen, want ik loop ook liever met 100 gulden in m’n zak dan met een tient je”. Peter schreef de tekst voor het num mer „Where”, waarmee ze thans hoog op de hitparade tronen. Hij schreef het naar aanleiding van zijn vaders dood, twee jaar geleden. „Ik heb het van dichtbij meegemaakt”, vertelt Peter. „Het maakte een ontzettende indruk op me. Het heeft heel lang geduurd eer ik erover kon schrijven, want het is erg moeilijk om de situatie goed weer te geven. Ik heb het geschreven als een herinnering. Het was niet mijn bedoe ling om het ooit op de plaat te zetten”. Is het niet wat wrang geld te verdie nen met een persoonlijke tragiek? Pe ter: „De meeste mensen begrijpen de tekst niet eens. Ik loop er ook niet mee te koop. Het is een privé-zaak, die je toch niet goed voor jezelf kunt hou den”. Rink en Peter kennen elkaar nu zo’n acht jaar. Ze maken samen hun mu ziek en corrigeren eikaars teksten. Pe ter: „We hebben nog nooit ruzie gehad, afgezien van de kleine dingetjes. Ons privé-leven houden we meer en meer gescheiden om spanningen te vermij den. Daarom gaan we nooit meer sa men uit. We hebben niet veel contact met de artiestenwereld. In die kringen bewegen we ons niet zoveel. Er zijn veel mensen die altijd overal gezien willen worden, omdat ze dan „in” zijn. Dat hoeft niet voor ons. Wij besteden onze vrije tijd liever aan het schrijven van muziek”. Het snelle succes heeft de jongens nauwelijks veranderd. „Waarom zou den we nu anders zijn?”, vraagt Peter zich af. „We zijn wel nuchterder en zakelijker. In het begin weet je van niets. Als alle beloftes werkelijkheid waren geworden, dan zouden we al een landhuis hebben gehad, voordat we ooit een contract hadden getekend..” Achtentwintig jaar oud is hij nu en na 2% jaar totale absentie van de popwereld terug op het toneel. Met nog steeds diezelfde rauwe, emotionele, opwindend krachtige stem die hem van 1968 tot en met 1970 de grootste Britse attractie na de Beatles en de Rolling Stones deed zijn. We hebben het over Joe Cocker. Zaterdagavond 1 juli staat hij met een nieuwe band in de Oude RAI in Amsterdam. eigen groepje in Mexico, had vooral wat de kunst betreft IA en ging daarom in ook een heleboel vervelende toestan den. Vijftig mensen leefden voortdu rend op eikaars nek. Je krijgt het gevoel dat je niets meer te vertellen hebt. Iedereen in hetzelfde hotel, dan vliegen op een gegeven moment de tv- toestellen door de ramen en krijg ik de rekening. Bovendien kregen we tegen het einde van de tournee ook nog grote moeilijkheden met het management, dus toen het voorbij was, zag ik geen enkele reden om verder te gaan”. Cocker trok zich terug in zijn huis in het Engelse Sheffield en doorkruiste Engeland met een Ford Transit, een slaapzak, een stel drums en een radio. Maar toen zijn oude vriend Chrjs Stainton hem in maart van dit jaar opbelde met de mededeling dat hij een nieuwe groep had, kwam hij precies op tijd. „Chris vroeg me: doe je mee? en ik sloeg stijl achterover. De musici die hij had gekozen waren precies de goeie dus ik nam het eerste het beste vlieg tuig naar Amerika en deed mee”. Zaterdagavond kan Nederland zelf constateren hoe de oude Joe Cocker met een nieuwe band bevalt. Veel kan er niet misgaan. twee stijlperioden die reeds ver achter ons liggen, maar die van grote betekenis zijn geweest voor de muzikale ontwikke ling van de beide componisten. Strauss was 35 jaar toen hij zijn „Hel- denleben” voltooide. Hij schiep in nog geen vijf maanden tijd zijn omvangrijkste orkestwerk (voor een orkest van 105 mu sici) en leverde het bewijs van een enor me arbeidskracht en een volkomen mees terschap op het gebied der instrumentatie. Zijn conceptie was niet nieuw zeventig jaar eerder was Berlioz hem voorgegaan met zijn Symphonie Phantastique en het lijdt geen twijfel dat Strauss zichzelf heeft af geschilderd als de held van zijn symfonie. Toch was het geen uiting van grootheidswaan, want een van de sterkste eigenschappen van Strauss was zijn zelf ironie. De titel „Ein Heldenleben” werd hem ingegeven door zelfkennis en zelf spot. Strawinsky was 46 jaar toen hij in 1928 zijn balletmuziek „Apollon Musagète” schreef. Zijn „vuurvreters”-periode was reeds lang voorbij de première van „l’Oiseau de feu” vond plaats in 1910 en „Le sacre du printemps” werd in 1913 voor het eerst opgevoerd. Toen hij de opdracht voor „Apollon Musagète” (A- pollo, leider der muzen) aanvaardde was Strawinsky de overtuiging toegedaan, dat er voor hem maar één weg openstond en dat was de terugkeer naar de klassieken. Belangrijk voor hem was de duidelijk heid van zijn werk „alle uitbundigheid, die de verbeelding van de componist in beweging zet en die levenssappen opwekt moet onverbiddelijk onderdrukt worden voordat zij ons bedwelmt en onderworpen worden aan de wet: Apollo vraagt het”, schreef Strawinsky als kanttekening bij zijn compositie. Hij herstelde het strijkor- lijke plaats van kunstenaars op de oplei dingsinstituten en universiteiten. Grafi sche en industriële vormgevers zouden een rol kunnen spelen bij het ontwerpen van nieuwe leermiddelen; ook filmers, fotografen en creatieve televisiemakers zouden kunnen meewerken aan de ont wikkeling van nieuwe visuele leermidde len. Kunstenaars moeten, zo vervolgt de no ta meer betrokken raken bij radio en televisie. Door middel van research, zoals gebeurt bij de Franse staatsomroep ORTF, en experimenten zou men het medium verder moeten uitbouwen om te komen tot nieuwe artistieke vormen en commu nicatietechnieken. De nota pleit voorts voor een onmiddel lijke verbetering van de positie van de scheppende kunstenaar. Hoewel deze ver betering niet ten koste mag gaan van de uitvoerende kunstenaars, is de Federatie van mening dat juist scheppende kunste naars in een zekere economische rust moeten kunnen werken. Het is onmogelijk subsidiepolitiek ten opzichte van kunstbe drijven (orkesten enz.) en scheppende kunstenaars los van elkaar te zien. Maar subsidies aan toneelgezelschappen en or kesten zouden wèl voorwaarden moeten kennen voor het verlenen van pdrachten aan toneelschrijvers, choreografen en componisten. Speciale aandacht vraagt de nota voor de positie van dansers, jazzmusici, mime spelers, operazangers en vertalers. Met name in de muziekpraktijk ontstaat een steeds grotere kloof tussen opleiding en de eentonige mogelijkheden in de praktijk. Bij het weer leefbaar maken van oude woonwijken moeten beeldende kunste naars worden ingeschakeld. De toepassing van de percentageregelingen moet worden uitgebreid, waardoor een einde komt aan de opsluiting van een grote groep beel dende kunstenaars in de contraprestatie- regeling. Tenslotte dringt de nota aan op verla ging van de winkelprijs van litteratuur via een subsidiëring op de directe kosten van het maken van een boek. Het buiten lands cultureel beleid dient te berusten bij het ministerie van CRM. De mysterieuze charme van bont wordt nog geaccentueerd door de prachtige afwerking van de Kamperman collectie. U moet echt onze geheel nieuwe modellen komen zien en passen, en let daarbij eens op onze speciale zomerprijzen. Uw nieuwe mantel of bolero bewaren wij desgewenst gratis tot de winter in onze bontkluis. 1. Hello-A Mouth MacNeal; 2. Let’s dance The Cats; 3. Meisjes met rode haren Arne Jansen; 4. Matrimony Gilbert O’Sullivan; 5. Give up your guns The Buoys; 6. A whiter shade of pale Procol Harum: 7. Loco For ti Chris Montez; 8. Conquistador Procol Harum; 9. Little Willy The Sweet; 10. Margrietje Louis Neefs; 11. Jumbo Dizzy Man’s Band; 12. Take me Bak’ Ome Slade; 13. Un canto a galicia Julio Iglesias. Ltd Stichting Bontwaarborg, uw waarborg voor onze vakmanschap. Wagenweg 11 - Haarlem Tel. 31 20 86 100 meter van Houtplein, parkeren voor de deur! (Van een medewerker) UTRECHT Anna Sokolov, wier groep morgen in het Holland Festival optreedt, behoort tot de zeer bijzondere theater mensen. Zij houdt niet van grenzen. De wereld stopt niet op een plaats waar iemand ooit eens beslist heeft dat er een ander land zou beginnen. Zij begon als danseres bij Martha Graham in de Verenigde Sta ten, startte al gauw een revolutionaire ideeën 1934 naar de Sovjet-Unie, waar ze vijf maanden bleef, vertrok na de oorlog naar Israel en voelde zich daar zo thuis, dat zij het als haar tweede vaderland be schouwt. AMSTERDAM De twee werken, die het Berlijns Philharmonisch Orkest gisteravond in het Concertgebouw heeft gespeeld, vormden een flagrante te genstelling. De bal letmuziek „Apollon Musagète” van Strawinsky en „Ein Heldenleben” van Richard Strauss vertegenwoordigen Riverside, Spaarne 91, wonesdag: soos; vrijdag en zaterdag: disco. als tegenhanger van de binnenkort te verwachten kunstnota van het ministerie van CRM. Het eerste deel van de Federa- tie-nota beschrijft in grote lijnen de poli tieke betekenis van de samenhang tussen maatschappij, kunst en cultuur. Het twee de deel geeft een verduidelijking naar ,5 deelproblematiek; zonder dat daarbij ge streefd is naar een uitputtende opsom ming van beroepsbelangen. Er wordt slechts een keuze gedaan uit de meest illustratieve onderwerpen en suggesties en wensen, die daarop betrekking hebben. Centraal in het cultuurbeleid moet vol gens de nota de garantie van keuzevrij heid staan: het kunnen kiezen vsn wat aansluit op de eigen behoefte. Dat ’■aagt om opheffing van sociale ongelijkheid en het verwerpen van getalscriteria en finan ciële criteria. „Immers”, aldus de nota, „als individuele vrijheid voorop staat is het getal niet maatgevend en is geld geen maat voor inhoudelijke waarde”. De Fe deratie verwerpt dan ook de profijtge- dachte, die door de regering-Biesheuvel is geïntroduceerd. De profijtgedachte is daarom uit den boze, omdat ze het reali seren van een principieel recht „afplat tot koopwaar”. In de nota wordt stil gestaan bij het totale gebrek aan een samenhangend cul tuurbeleid en een culturele infrastructuur op het ogenblik. Bij een juiste subsidiepo litiek zal de bestemming van de financiële middelen gedecentraliseerd moeten wor den. Men zal, al naar gelang de behoefte, moeten komen tot een veelvormig en gemengd subsidiesysteem, waarbij openin- gen zullen moeten worden gelaten voor snelle injecties. Zo’n politiek zou de soci ale discriminatie van grote groepen kun stenaars kunnen opheffen. Bij dë totstandkoming van zo’n veran derd cultuurbeleid speelt onderwijsver nieuwing vanzelfsprekend een grote rol. Niet alleen zal nog meer nadruk op de toepassing van film en fotografie, van een goed voorziene schoolbibliotheek, van meer gerichte aandacht voor dans, rollen spel, gesprekstechniek en muzikale vor ming, beginnend bij het kleuteronderwijs, moeten worden gelegd, maar zal vooral moeten worden gestreefd naar een duide- er door een rit- hem uit, dat naar AMSTERDAM. Van zaterdag 1 juli tot en met 30 juli wordt in de expositie zalen van Mak van Waay in Amsterdam een herdenkingstentoonstelling gehouden, gewijd aan de Amsterdamse stadsbeeld houwer Hildo Krop (1884-1970). Het tentoonstellingscomite herdenkt hiermee niet alleen Krop als de beeldhou wer, maar ook als de mens, die gedachten heeft uitgedragen, die verder reiken dan zijn individueel kunstenaarschap. Langer dan een halve eeuw heeft Hildo Krop ernaar gestreefd de beeldende kunst nader tot de gemeenschap te brengen en zo het kunstenaarschap weer een zinvolle taak toe te kennen in de samenleveng. Vooral op dit aspect wordt met de tentoonstelling nadruk gelegd. kest in ere en vermeed elke buitensporig heid. Het resultaat is dood-saaie muziek, die niet klassiek aandoet, maar alleen maar ouderwets klinkt. Hoewel hij de roman tiek heeft willen mijden, komt César Franck hier en daar om de hoek kijken, maar dan een heel vervelende Franck. Het ballet heb ik node gemist, indien erbij gedanst wordt, wordt de aandacht ten minste van de muziek afgeleid. Zelfs de grote Herbert von Karajan kon er niet meer van maken dan een zoet-klinkend muziekje, dat wat rommelig achter elkaar gespeeld werd. Natuurlijk konden wi; ten volle geniten van de prachtige strij kersklank van het Berlijns Philharmo nisch Orkest, maar veel enthousiasme viel er niet te bespeuren. Dat werd na de pauze heel anders al dadelijk bij de inzet van „Ein Heldenle ben” werden wij verrast door de innerlij ke kracht van het heidenmotief. Het merk waardige is dat Karajan er ogenschijn lijk niet veel aan doet. Hij beperkt zijn gebaren tot het allernoodzakelijkste en is geheel verzonken in zijn onderwerp. Hij musiceert met zijn orkest mee en werkt niet met mokerslagen en sabelhouwen. Hij is wat wij in de muziekwereld noe men „een notenvreter”: op zijn best ver spreidt hij een diepgaande gepassioneerd heid en een intense geladenheid en in zijn minder goede momenten gaat er een soort verveeldheid van hem uit en een door routine gepolijste perfectie. Zijn directie is zo sober dat men niet begrijpen kan dat het orkest geïnspireerd raakt, maar er gaat misch fluïdum van h~ "it, iedereen uitstraalt. Op grond van ver schillende motieven zou men kunnen be weren dat „Ein Heldenleben” een protse rig spektakelstuk is, maar het Berlijnse Oskest maakte er hemelse muziek van onder leiding van aartsengel Von Karajan. J. H. MOOLENIJZER Zij reist erg veel en studeerde haar werken overal ter wereld in. Maar ook in die werken kent ze geen grenzen. En houdt haar belangstelling niet op bij de dans alleen. Ze gebruikt daarin zowel toneelelementen als muziek, zowel dans als poëzie. Ze zoekt niet naar totaal theater, maar haar mensen moeten wel alles kunnen. Van huis uit is Anna Sokolov vooral geïnteresseerd in minderheidsgroepen. In veel van haar oudere werken zit dan ook wel een sociale aanklacht verwerkt. In haar latere stukken is ze echter abstracter geworden, al zijn al haar thema’s toch uit het leven gegrepen en is alles wat ze doet terug te brengen tot het zoeken van de waarheid. Het Anna Sokolov’s Players Project is de eerste groep die onder haar supervisie naar Europa komt en is ook duidelijk een voorlopig eindresultaat van een leven lang werken. Wat we te zien zullen krijgen is „Spel zonder woorden” naar Beckett; een geesti ge lezing met demonstratie over het on derwerp „De ontwikkeling van de ragti me, zoals die gehouden zou kunnen zijn door de jazzcomponist Jelly Roll Morton” en „Margritte, Margritte”, dat is gebaseerd op de schilderijen van de Belgische surre alist van die naam De acht leden van het „Anna Sokolov’s Players Project” uit New York zijn te zien: vrijdag 30 juni in Amsterdam, 1 juli in Arnhem, 3 juli in Den Haag, 4 juli in Groningen en 5 juli in Rotterdam. Koudenhorn, Koudenhorn 34, zon dagmiddag: disco-dansen. 3

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13