Europees record Bunschoten Wachten op het juiste moment, dat is ook de kracht van Merckx JOOP ZOETEMELK MOET ZIJN REPUTATIE IN TOUR DE FRANCE WEER BEVESTIGEN Te veel stoelen in schaakhal Betty Stöve naar tweede ronde Wimbledon-gras verdwenen Laver gewipt HENSGENS NAAR PRACHTIGE TIJD Wereldrecord voor Kilborn Gonzales en Graebner van J Spasski-Fischer Merckx bleef Jackie Stewart volgt Bonnier op Imhoff zevende München-gangers Bayern München Duits kampioen Ketting snelste bij Teleac-TV ongedeerd bij val 17 Theo Klein I DONDERDAG 29 JUNI 1972 99 Mentor Verdedigen Bewondering A .neilBm aï lepille^eg :w' jeoveisws 1 Oost-Duitsland-Nederland EEF DOLMAN JOOP ZOETEMELK (Door Tim Krabbé) meer Chris Evert, nerveus op het centrecourt. SM- het niet j MÜNCHEN. Bayern München is REYKJAVIK. Bobby Fischer is nog niet aangekomen in Reykjavik, waar zon dag zijn match om het wereldkampioen schap schaken tegen Boris Spasski moet beginnen. Woensdag arriveerde wèl de Westduitse grootmeester Lothar Schmid, die tijdens deze match op zal treden als scheidsrechter. zorgd, kreeg nu gezelschap van speerwer- per Piet Olofsen (66.70) en vijf kilometer- loper Pieter Vos, die met 14.14.0 eveneens derde werd. (150) en Nederland (83). De ontmoeting met Griekenland ging voor Nederland met 131-80 punten verloren, Groot-Brittannië versloeg Nederland met 147-65. Op het tartan van het Karaiskakis-stadion verbe terde Wim Braaksma het Nederlands re cord op de 400 meter horden tot 51.2 seconden. „Als ze me nu niet mee willen nemen naar München dan laten ze het maar. Ik heb nu zes 800 meter-wedstrijden gehad en ik dacht dat de curve, die er in zit alles zegt”, was het commentaar van een verheugde Sjef Hensgens. De Limburger zegevierde in 1.46.8 op de 800 m, de zesde wereld seizoentijd Hensgens, die dit seizoen tweemaal van de Engelsman Andy Carter, die in Helsin ki tijdens de Europese kampioenschappen de bronzen medaille veroverde had verlo ren, bleek uit de twee nederlagen lering te hebben getrokken. Nadat Hensgens door een tactisch foefje van de tweede Brit Peter Browne na 500 meter was achter geraakt, ging de Limburger in de aanval. Bij het opkomen van het laatste vooropgezette idee om als tweede in Pa rijs aan te komen. Maar het is ook niet redelijk van het publiek om van mij te eisen dat ik na twee tweede plaatsen nu de Ronde moet winnen om niet teleur te stellen. (Van onze sportredactie) ANGERS Joop Zoetemelk is zelf geen gokker. Integendeel zelfs, hij houdt zich verre van ondernemingen waarvan de afloop niet bij voorbaat met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid te voorspellen is. Kortom: Jopie prefereert de zeker heid. Daarom is het eigenlijk niets voor hem om een seizoen te rijden, waarin flink wordt gegokt, en wel op de Tour de France. Joop Zoetemelk moet in de drie weken dat het wie- lercircuit draait, meer presteren dan de andere renners, Merckx natuurlijk buiten beschouwing gelaten, in een heel seizoen met een handvol kansen Toen Schmid de grote sporthal Laugar- daiur, waar de match zal plaatsvinden, wilde inspecteren bleek hij binnen te treden in wat op een gigantisch huis in verbouwing leek. Tientallen arbeiders met cirkelzagen, verfpotten, lampen ha mers, en nergens heenvoerende draden (van de zes voorziene telexverbindingen is er nog niet een aangelegd), renden rond. Schmid bevond het meeste, zoals het lich: uitstekend in orde, maar hij voorzag een ernstig probleem: de stoelen. In de ha. stonden zo’n duizend losse stoelen opgesteld en Schmid was bang dat dat zoveel geschuifel lawaai en afleiding zou kunnen veroorzaken dat het een onover komelijke hinderpaal voor de spelers zou worden. De IJslandse grootmeester Olafs- son die als ervaren schaker Schmid op zijn inspectietocht vergezelde, beloofde sa- me.r met voorzitter Thorarinsson een op lossing te zoeken. WARSCHAU. De vroegere wereldre- cordhoudster op de 80 meter horden, de Australische 32-jarige Pamela Kilborn, heeft bij haar eerste start in Europa (Warschau) het wereldrecord op de 100 Van bijzonder gehalte was het versprin- meter horden met 12,5 seconden geëven- gen heren. Drie man benaderden tot en kele centimeters de achtmetergrensde Tsjech Broz won met 7.98 meter, de Pool Stepien werd met 7.94 meter tweede en zijn landgenoot Cybylski eiste de derde plaats op met 7.92 meter De Cubaan Ramirez zegevierde op de 200 meter in 20,6 sec. MARKNESSE. De amateurwieler- ploeg Ketting heeft gisteren in de Noord- oostpolder de tijdrit om het merkenkam- pioenschap gewonnen. Valerie Ziegenfuss, elfde op de Ameri kaanse ranglijst tegenover Chris Evert derde, won de openingsset met 6-1. Had zij haar gedurfd aanvalsspel kunnen voortzetten, dan zou zij haar als vierde geplaatste landgenote hebben gewipt. Maar ze ging mee in de lange rallies vanaf de achterlijn en daarin was Chris net iets secuurder: 6-3, 6-3. Trudy Walhof bereikte de tweede ronde van het dames enkelspel. Zij versloeg de Tsjechische Eletna Palmeova-West met 6- 3, 6-1. De Nederlandse kampioene Marijke Schaar daarentegen werd in de eerste De bewondering voor Merckx houdt volgens de Franse Nederlander niet in dat hij zich in zijn derde Tour zomaar bij het leiderschap van De Zwarte neer zal leg gen. „Ik begin natuurlijk niet met het voor elkaar boksen. Tenminste, dat is de opzet van de heren Claeys en Schotte, directeur en ploegleider van Flandria, het Belgische merk waar de Nederlander nu alweer voor het der de seizoen op de loonlijst staat. „Zoetemelk heeft met zijn dubbele tweede plaats in de afgelopen twee Touren laten zien dat hij ook bij de broodrijders tot de sterksten behoort, laat hem er dit jaar maar eens op gokken in de Franse ronde het aller hoogste te bereiken”, zo redeneerden de Flandria-kopstukken. Dus, koest houden in het voorseizoen en elke wedstrijd rijden als preparatie op de Tour. Een duidelijk devies, dat Joop Zoetemelk, zoals een goed werk nemer betaamt, nauwkeurig opvolg de, al had hij zelf soms wel een betere oplossing voorhanden gehad. ATHENE. De reis naar Athene heeft de herenatletiekploeg na een zeer teleur stellende eerste dag toch nog enkele suc cessen gebracht. Jef Hensgens liep een imponerende 800-meterrace en zorgde daarmee voor de enige overwinning in de drielandenwedstrijd tegen Groot-Britannië en Griekenland, die voor Nederland kans loos verloren ging. De Engelse heren zege vierden met 188 punten, vóór Griekenland Anke Rijnders legde haar het vuur bijzonder na aan de schenen en finishte als tweede in 9.16.8, slechts 0.1 seconde boven het oude europese record van Hansje Bunschoten. Tijdens dezelfde wed strijden stelde Ton van Klooster het Ne derlands record op de 1500 meter scher per. Hij won in 16 min. 38,4 sec. Het oude record stond op zijn naam met 16.42,8. op de laatste dag van de Bundesliga-competi- tie Duits kampioen geworden door een schitterende 5-1 zege op naaste rivaal Schalke ’04. Zoetemelk is het daar natuurlijk mee eens. Hij legt uit: „Een uitslag alleen hoeft nog niets te zeggen. Ik heb wel degelijk geprobeerd de leiderstrui om te krijgen. Maar als ik in de gaten krijg dat de ploeg van Guimard (GAN-Mercier, red.) de koers zo sterk controleert dat ik met de beste wil ter wereld niet weg kan komen, dan blijf ik niet blindelings aanvallen om zo mijn krachtjj te verspelen. In de laatste rit heb ik nog geprobeerd om weg te komen, maar er was geen beginnen aan. Joaquim Andrade (een Portugese renner van Flandria, red.) had toen nog uitzicht op een etappe-overwinning. Daar om hebben wij alleen nog mijn plaats verdedigd en zijn we voor de ritzege gaan rijden.” DÜSSELDORF. De wereldkampioen Jackie Stewart is tot voorzitter gekozen van de bond van autocoureurs. Hij is de opvolger van de onlangs om het leven gekomen Zweedse coureur Joachim Bon nier. Deze verongelukte bij de 24-uursrace van Le Mans. Bovendien weet Zoetemelk zijn mentor Jan Janssen in zijn cnmiddellijke omge ving. Janssen zal zich zoals bekend steeds in de buurt van de ploeg ophouden. Zoete melk is blij met deze oplossing. Hij vult aan: „Jan zal zich op die manier waar schijnlijk nuttiger kunnen maken dan op de fiets. Als renner had ik in de bergen toch ook niets meer aan hem gehad. En nu kan ik de hele wedstrijd gebruik maken van zijn ervaring.” Het baantje van Jan Janssen was in het wielerwereld- je eigenlijk niet zo in trek. Briek Schotte is een ploegleider van de oude stempel, die zich vast niet waagt aan een moderne opzet. Dat leidde vorig jaar al tot het vertrek van Noël Foré. LONDEN. De ouderdom maakte plaats voor de jeugd op de derde dag van Wimbledon. Pancho Gonzales, de 44-jarige nestor van het gezelschap werd weggeran seld door het serveer-geweld van Dolin Dibley: 6-3, 6-3, 8-5. Gonzales’ pupil Jim Connors, die in de eerste ronde de ge plaatste Hewitt uitschakelde, zette zijn overwinningenreeks voort: 6-3, 7-5, 8-6 tegen Nikki Kalogeropoulos. Het publiek droeg de affectie voor Gonzales over op Chris Evert, het jongste idool van het Amerikaanse tennis. Het 17-jarige meisje uit Florida had een reputatie van onaan tastbaarheid opgebouwd, waar het om haar mentaliteit gaat. Maar voor het eerst in de volle openbaarheid (voor de 9000 toeschouwers op baan één), grepen de ze nuwen haar bij de keel. Nastase en Orantes tegenover elkaar staan. De 23-jarige linkshandige Span jaard wekte met een driesetszege op de hardslaande Australiër Dick Crealy hoge verwachtingen. Op zijn reis naar de halve finales ontmoet Orantes de als zesde ge plaatste Fransman Pierre Barthes, die in drie sets afrekende met Orantes’ dubbel- spelpartner Juan Gisbert. MEDEMBLIK. Bij de FD-zeilkampi- oenschappen werd Imhoff gisteren vierde, klom drie plaatsen in het klassement en eindigde als zevende. De volle winst van de laatste race kwam in handen van de Australiër Bethwaite. Achter Hüttner klasseerde Bethwaite zich als tweede, ge volgd door de Fransman Payot. Zoetemelk: „Het is een beetje beangsti gend om alles op één wedstrijd te zetten. Ik had zelf liever eerst een ander grote ronde gereden. Misschien Romandië, Cata- lonië of de Ronde van Spanje. Als je de Ronde van Spanje wint, dan ga je toch minder gespannen naar de Tour, omdat je tenslotte al wat achter je naam hebt staan. Voor mij moet het nu helemaal in de Tour gebeuren. En daarin kan het tenslotte ook wel eens door onvoorziene omstandigheden tegenvallen.” Met de mogelijkheden die hem in het raam van zijn programma werden gebo den, heeft de Nederlandse Tourtroef des ondanks toch getracht zich een zo stevig mogelijk moreel ruggesteuntje te verschaf fen. Hij zette zich in voor een overwinning de laatst genoemde ritenwedstrijd lukte in de Dauphiné Liberé en de MidiLibre.In he hem bijna. Met een achterstand van 8 men met een tweede plaats achter de Fransman Guimard, een uitslag die ty pisch voedsel zou kunnen geven aan de suggestie dat Zoetemelk nog altijd predikaat „wieltj esplakker” verdient. Er reed in dezelfde wedstrijd echter nog een tweede man, die het hele voorsei zoen als een voorbereiding op de Tour heeft gezien, die zelfs geen enkele klassie ker uitreed: Luis Ocana. De Spanjaard brak echter in de Dauphiné Liberé los, reed het klassement in de laatste etappe aan flarden en ging uiteindelijk met de eindzege strijken. In de Midi Libre was zijn vechtlust nog allerminst bekoeld. Ocana lanceerde aanval na aanval, zaaide paniek in het peleton, maar strandde uiteindelijk op de zevende plaats. Zoete melk: „Ocana heeft een heel ander karak ter. Die blijft doorgaan in de hoop dat het een keer wel zal lukken. Zo wil ik niet koersen. Wat dat betreft lijk ik veel meer op Merckx. Ook die verspilt geen krach ten. Hij wachtte tot het ene juiste moment waarop hij zijn slag kan slaan. Dan bundelt hij alles samen en is onhoudbaar. Ook Merckx blijft niet aanhouden als hij ziet dat het niet gaat.” De rlandria- kopman heeft dinsdag voor het eerst sinds weken weer samen met de wereldkampi oen in een criterium gereden. Merckx werd eerste, Zoetemelk drie. Het was weliswaar een korte rit, maar voor Zoete melk altijd nog lang genoeg om te kun nen constateren dat de grote Belgische vedette nog niets van zijn macht verloren heeft. Zoetemelk: „Hij reed weer gewel dig. Trouwens, wat hij in de Giro gedaan heeft, is toch ook fantastisch. Als hij de Tour de France net zo rijdt als de Giro dan ben ik al blij wanneer ik weer de hele wedstrijd zijn wiel kan houden. Want de mensen mogen dan wat scham per over mijn tweede plaats spreken, zi. vergeten dat er niet zo gek veel coureurs zijn die ook zelfs maar in de buurt van Merckx kunnen blijven.” Zoetemelk: „Schotte bekijkt de koers nog net zo als 20 jaar geleden. Hij praat nog altijd over vroeger toen ze met twee banden om de nek en een om het zadel op pad werden gestuurd. Dat iemand afstapt vindt hij nog altijd onbegrijpelijk. Volgens hem deden ze dat vroeger nooit. Janssen heeft de ervaring van een moder ne coureur. Hij weet wat er nu te koop is. Bovendien wordt hij wel door Schotte geaccepteerd. Bij de besprekingen voor de wedstrijd vraagt hij de mening van Jan en dan geeft hij zelfs toe. Flandria heeft al met al een homogene ploeg gekregen. Als wij in de Tour de eerste week goed doorkomen, dan kunnen we een belangrij ke rol spelen.” AMSTERDAM. De televisie-acade- mie Teleac heeft de strijd om de wereld titel tussen Spasski en Fischer aangegrepen om tegelijkertijd een vervolgcursus scha ken op het scherm te brengen. Bij wijze van experiment zullen de 24 partijen die de grootmeesters spelen, worden gebruikt als instructiemateriaal. De lessen worden, in samenwerking met prof. dr. Max Euwe en de heer W. Muhring, gegeven aan het eind van de speelavonden in Reykjavik. De strijd be gint zondagavond. De eerste les wordt die dag uitgezonden van 22.20 tot 22.50 op Nederland II. De uitzendtijden voor de drie volgende lessen zijn dinsdag 4 juli van 22.35 tot 23.05 (Ned. 1), donderdag 6 juli van 22.25 tot 22.55 (Ned. 2) en zondag 9 juli van 22.50 tot 23.20 (Ned. 2). De eerste avond zal prof. Euwe telefo nisch zijn impressies uit Ijsland geven. Voor het commentaar op de overige par tijen wordt gehoopt op de medewerking van de Deense grootmeester Larsen. ST LOUIS. Terwijl het jaarlijkse toernooi op Wimbledon in volle gang is, welken de dit keer niet in Londen toege laten professionals hun eigen strijd af in St. Louis. Oud-Wimbledonkampioen Rod Laver (Austr.) leed daar in de eerste ronde herenenkelspel een verrassende ne der aag tegen zijn landgenoot Tony Ro che, die weer geheel in vorm schijnt te zijp. 4-6, 6-4. 5-7 Voorts versloeg John Ne a combe, vorig iaar eerste op Wimble don Ray Ruffels, eveneens uit Australië, met 6-2, 7-6 en won Charles Pasarell (VS) met 6-3, 6-4 van de Nieuwzeelander Brian Fairlie. Schalke, dat voor de wedstrijd een ach terstand had van slechts één punt, stond bij rust al met 2-0 achter. Doelpuntema- kers waren: 1-0 Johnny Hansen, 2-0 Paul Brsitner, 2-1 Fischer, 3-1 Hoffman, 4-1. Höness, 5-1 Beckenbauer. UTRECHT Tijdens selectiewedstrij den voor de Nederlandse kampioenschap pen zwemmen heeft Hansje Bunschoten gisteravond in het 50-meterbad van Den Hommel het Europees record op de 800 meter verbeterd. Zij eindigde in een tijd van 9 min. 15,4 sec. Het Europees record stond sinds 18 maart op haar naam met 9.16,7. Zij maakte toen deze tijd tijdens de jeugdwedstrijd in Dresden. DEN HAAG. Het NOC heeft op voordracht van de KNAU voor deelne ming aan de Olympische Spelen aangewe zen: Wilma van Gooi (200 m.), Els van Noorduyn (kogelstoten) en Jos Hermens (5000 m.). Het NOC besloot verder twee boksers naar München af te vaardigen: James Vrr (weltergewicht) en Anthony Richard son (zwaarweltergewicht). ronde uitgeschakeld. Zij verloor met 7-5, 7-9, 6-3 van de Indonesische Lita Liem. Gisteren werd weer één van de dikge- drukte namen uit het programma ge schrapt. Andres Gimeno hield in het van de vorige dag nog open staande duel uit de eerste ronde tegen Onny Parun slechts tien minuten stand. 3-3 in de vijfde set wees het scorebord bij het begin van de hervatting. Tien minuten later won Parun hervatting. Tien minuten later won Parun met 6-4. Na de uitschakeling van Gimeno is de als vijfde geplaatste Jan Kodes de meest in aanmerking komende kandidaat voor het treffen in de halve finales tegen de Amerikaanse favoriet Stan Smith. Kodes won gemakkelijk van diens landgenoot George Seewagen. Het centrecourt van Wimbledon was enkele uren lang ingeruimd voor Ilie Nastase en Clark Graebner. Bij hun vori ge confrontatie in de deftige Royal Albert hall, was Nastase geschokt weggelopen, toen Graebner een boze vuist over het net stak, omdat hij de intimidatie-taktiek van de Roemeen beu was. Om de één of andere reden ging het vuur echter niet in het kruitvat. Wat de toeschouwers zagen, waren twee spelers, die met de armen over eikaars schouders afmarcheerden, ndat Nastase met comfortabele cijfers (6- 3, 4-6, 6-1 6-2) had gezegevierd. Normaliter zullen in de halve finales Het is duidelijk dat de beslissing in de Tour tijdens de elf aaneengesloten berg ritten zal vallen. Zoetemelk verwacht dat het klassement zelfs al na de eerste drie dagen in de Pyreneeën „gemaakt zal zijn. Hoewel hij dat een kolfje naar de hand van Ocana vindt, noemt hij het lange zware bergtraject in deze ronde voor zichzelf niet ongunstig. Veel zal daarbij natuurlijk afhangen van de steun die de toppers van hun ploegmaten kun nen verwachten. Zoetemelk verwacht in de bergen veel van zijn Portugese maten Andrade en Mendes. Zoetemelk: „Die jongens gaan erg goed naar boven. En het is toch wel een veiliger gevoel als je voorin rijdt en je weet dat er bij pech altijd een ploegge noot in de buurt is om direct te helpen.” De stemming in het team Flandria is sinds het vertrek van Erik Leman en Roger de Vlaeminck aanmerkelijk verbe terd. Zoetemelk: „Er zijn nu geen renners die op hun eigen houtje kunnen gaan rijden. Alles wordt ingezet voor de kopman.” rechte stuk sloeg Hensgens toe. Zijn tijd van 1.46.8 lag 0.4 seconden boven het nationale record, dat hij vorig jaar op Papendal liep. De Limburger bleef 0.3 seconden verwijderd van de NOC-limiet. Het lijstje van de zes wedstrijden, die de Nederlandse recordhouder tot nu toe liep is: 1.50,9 - 1.48,5 - 1.48,2 - 1.48,0 - 1.47,8 en 1.46.8. Behalve Hensgens deed ook Wim Braaksma het uitstekend. De Amsterdam mer bracht zijn record op de 400 meter horden met 0.2 terug tot 51.2 seconden. Braaksma had ongetwijfeld zijn nationale record verspeeld aan Jan Struik wanneer de Rotterdammer vlak voor de laatste horde niet had omgekeken om te zien of zijn tweede plaats veilig was. Hij zag de horde niet en liep er dwars doorheen, waardoor hij ten val kwam en kansloos laatste werd. Imponerend was de zege van de Griek Tziortzis die met 49.5 seconden de beste Europese seizoen-tijd noteerde. Hans van Enkhuizen, die op de eerste dag met een derde plaats op 110 meter horden voor de beste prestatie had ge- (Van onze sportredactie) WAVER. Eddy Merckx is woensdag als tweede geëindigd in een criterium in Waver. Winnaar werd zijn ploeggenoot Vic van Schil. Het goede rijden van Merckx in deze koers was een hele ge ruststelling voor de wielersupporters in Be’gië, die hun vedette dinsdagavond in „De nacht van Peer” onderuit hadden zien gaan. Merckx werd na deze valpartij onderzocht, waarbij geen kneuzingen of breuken werden geconstateerd.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17