Gandhi en Bhoetto Wij willen vrede GULF-ENQUETE WEKT WOEDE Onderwijsbrief brengt onrust Kamerlid wil hogere PTT- tarieven opschorten Meijnderts aanhanger van Conflict binnen leiding landmacht (2) I mnmmnn Vragen over milieu „geheime politie waardig” „zwemvest”-theorie Twintig doden bij explosie ii d II Goudse sloot TOPOVERLEG BEGONNEN Fontein door lek Kamerlid wil Kleding Duitse Rode Kruis in I ondernemingpartij in pasleiding ■E 4 2 DONDERDAG 29 JUNI 1972 1 (■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■Bil 99 99 Geheim Toeval werkelijke ontwikkelingen op internationaal-politiek terrein. W aarschuwingstijd Volten Paraatheid Leegloop r De kern van het conflict in de legerleiding, waarvan de oplossing door besluiteloosheid van minister De Koster nog niet in zicht is, schuilt in de bereidheid bij het maken van legerplannen een plaats in te ruimen voor niet-militaire overwegingen. Zoals wij gisteren schreven, bijt de Generale Staf zich vast in een strikt militair-operationele benadering, terwijl de legerkorpscommandant, generaal Meijnderts, zich mede laat leiden door de politieke betekenis van de strijdkrachten en rekening wil houden met de SIMLA (AFP/DPA) De leiders van India en Pakistan hebben gisteren te kennen gegeven dat zij vrede willen en een nieuw hoofdstuk willen be ginnen in de relaties tussen hun twee landen. Premier Indira Gandhi en president Zoelfikar Bhoetto deden dit bij hun eerste gesprek in de Indiase bergplaats Simla op 260 km ten noorden van New Delhi. In beginsel zal het topoverleg vier dagen duren. Politieke waarnemers sluiten de mogelijkheid van een verlenging echter niet uit. 1 'i i l iiiHimiiiiiiiHHiHmi (Van onze Haagse redactie) i *'°t 12 de 7 In een serie van vier artikelen geeft onze militaire medewerker een beeld van de verschillen van inzicht die bij de legerleiding bestaan over het beleid voor de nabije toekomst. Gisteren pu bliceerden wij het eerste artikel in deze serie. Vandaag brengen wij het tweede artikel; de komende dagen vol gen drie en vier. 1 I i 1 i 1 f t t Een onderdeel daarvan was het stellen van vragen over de actiegroepen in het Waterweggebied. Vooral dit heeft het Centraal Actiecomité Rijnmond (CAR), de meest militante groepe ring, zeer boos gemaakt. Het houden van de enquête lekte uit toen een der interviewers bij een medewerk ster van het CAR binnenstapte. „De manier van vraagstelling is een ge heime politie waardig”, concludeerde men dinsdag, toen nog gissend naar de identiteit van de opdrachtgever. Gulf zegt in zijn verklaring dat zijn bemoeienis met de enquête angstval lig geheim is gehouden om „de ob jectiviteit van het onderzoek niet te Hoog water Laag water 17 19 19 19 20 16 17 20 17 19 17 30 21 27 21 18 20 20 31 25 22 20 26 18 18 30 31 29 24 23 26 20 27 27 30 26 19 21 16 27 politieke aarzelingen; Meijnderts doet dat dan ook niet. Volgens de directeur van de stichting berusten verder de vragen over niet- Hij krijgt alleen maar onze uitge werkte tabellen, zoals dat gebruike lijk is. Dat is gewoon een fatsoens norm in het marktonderzoek”. diensttijd. In het systeem-Meijnderts een maximale benutting van het RIM- component, die trouwens door de commis- sie-Van Rijckevorsel werd aanbevolen neemt het rendement van de dienstplicht sterk toe. Zelfs bij de V.V.D. raken de belangen van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf te vaak tussen wal en schip, meent de heer De Jong. „Indien de onder nemers voortgaan met politiek geen positie te kiezen, zullen zij vermalen worden tussen de molenstenen, gevormd uit de pressiegroepen van werknemerszijde. Die kiezen namelijk wel,” schrijft hij. De reactie van het KVO: „Wij begrij pen dat de heer De Jong met ons een politieke partij wil oprichten, maar dat is onmogelijk. Wij willen graag samenwer ken met alle groeperingen die iets willen doen voor het midden- en kleinbedrijf, maar daarvoor binden we ons niet, aan welke partij dan ook. Dat hebben we De Jong trouwens al eerder gezegd toen hij met een dergelijk voorstel kwam.” i 1 5 1 1 I I 1 1 1 1 nno .vindst. vindst. n t 2 I 1 1 1 1 I o o o o o o o o o 0.4 0 o o o o o 4 0 o o 0.1 o 8 0 1 o o o o o 4 0 0 1 0 3 36 0 3 0 nw nno nno nno zw no ver. nnw n waarbij de twee landen beloven af te zien van geweld als middel tot het regelen van geschillen. VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: Onvast zomerweer en ongeveer normale tem peraturen. Aantal uren zon: 3 tot 12; minimum tempe ratuur van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 percent; kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. Normale temperaturen tot 4 juli: minimum 14, maximum 19 graden. WEERRAPPOBTKN (Van onze Haagse redactie) De heer Van der Meer: „Onder geen voorwaarde zal het voor onze op drachtgever mogelijk zijn om indivi duele ondervraagden te achterhalen. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Jac de Jong wil komen tot een „grotere politieke partij, waaraan de onafhankelij ke ondernemers, niet gebonden aan een ideologie of confessie, hun steun zouden kunnen geven.” Een dergeljke partij voor ondernemers is volgens hem nodig om een eind te maken aan hun „onmacht” nu de werknemers zo’n sterke stempel drukken op de meeste politieke partijen. Dat schrijft de ex-middenstander in een brief aan de voorzitter van het Koninklijk Verbond van Ondernemers (KVO). Meijnderts wil al zijn brigades, tien in getal, volledig uitrusten (hetgeen tegen betrekkelijk lage kosten kan), maar niet de hele bemanning daarvan behoeft aan wezig te zijn. De essentiële structuren voor bevelvoering, verbindingen en derge lijke m oeten in vredestijd functioneren. De verdere paraatheidsgraad kan laag zijn. In tijden van spanning kunnen dienst plichtigen die al eerder hun opleiding hebben gehad, dan naar behoefte worden opgeroepen. Dit is het zwemvest, opblaas baar indien het nodig is, tetwijl men het in rustiger tijden weer kan laten leeg lopen. Het is belangwekkend, dat McNamara in zijn boek „The essence of security” de Europese NAVO-partners hetzelfde mid del aan de hand doet om het algemene euvel van te sterk stijgende personeels- en exploitatiekosten te bestrijden: een na druk op snel inzetbare, voor een groot deel mobilisabele verbanden met een ver minderde parate personele sterkte. Dat dit middel door de landmacht werd afgewezen laat zich mede verklaren uit de omstandigheid dat veel militairen twijfelen aan de bereidheid van de ver antwoordelijke politici om in tijden van oplopende spanning de nodige maatrege len te nemen. Dat is onjuist, zeker nu deze beslissingen in internationaal overleg binnen de NAVO worden voorbereid. Het ligt in ieder geval niet op de weg van de militairen om hun plannen te baseren op Het Tweede-Kamerlid vraagt staatsse cretaris Schelfhout van Onderwijs dan ook wat er terecht is gekomen van de belofte uit de Troonrede welke luidt: „De regering zal voor het kleuteronderwijs de leerlingenschaal verder verlagen en voor het basisonderwijs de aanstelling van bo ventallige onderwijzers enigszins verrui men”. In de tweede plaats richt de groep- Meijnderts de aandacht op de duur van de werkelijke diensttijd. Met een open oog voor de klachten over leegloop wordt het mogelijk geacht die dienstplichtigen eerder huiswaarts te zenden, onder voor waarde dat zij in hun klein verlof-periode thuis dus nog enige tijd beschikbaar blijven voor de parate eenheid. ROTTERDAM. Een lek in de aard gasleiding op de bodem van de Nieuwe Maas bij Vlaardingen heeft in de afgelo pen nacht consternatie veroorzaakt. Uit het water spoot omstreeks middernacht een vijftien meter hoge fontein omhoog. Spoedig werd ontdekt dat de waterzuil het gevolg was van een lek in de aardgas leiding. Het gemeentelijke energiebedrijf stelde de leiding buiten werking, waarna het lek kon worden gedicht. De scheepvaart heeft tijdelijk stilgelegen. Maximum- an mlnlmnm- temperaturen binnen- an buitenland licht bew. half bew. licht bew. licht bew. half bew. mist zw. bew. licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt half bew. windst. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. half bew. zw. bew. Wat Duitsers aan kleding aan hun Rode Kruis geven, kan in de buurt van Gouda in de sloot terecht komen. Al geruime tijd worden sloten in de polders onder Gouda gedempt met goederen die het Duitse Rode Kruis niet kan gebruiken, maar telkens blijken daar kledingstukken tussen te zitten die allesbehalve het predikaat waardeloos verdienen. Het Neder landse Rode Kruis distantieert zich met klem van deze gang van zaken. In de loop van gisteren zei ons overi gens adjunctdirecteur B. van der Meer van de NV voorheen Neder landse Stichting voor Statistiek (dat in november 1970 en november 1971 twee identieke enquêtes in het Rijn mondgebied uitvoerde) al, dat vrees voor het uitleveren van individuele interviewformulieren „ongegrond is”. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Maltga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Las Palmas Tel Aviv Het Pakistaanse staatshoofd was in de zien dat er een verdrag wordt gesloten ochtend aan het hoofd van een delegatie van 87 leden in Sjandigarh aangekomen, waar de Indiase minister van Buitenlandse Zaken, Swaran Singh, hem welkom heette, Vandaar reisde hij met een helikopter door naar Simla, de zomerresidentie van de Britse onderkoning toen India en Pa kistan tezamen nog Brits-Indië vormden. Mevrouw Gandhi ontving de Pakistaanse afvaardiging op de trappen van het ge bouw waar de topconferentie wordt ge houden. De belangrijke concrete vernieuwing, die in de nota-Meijnderts naar voren komt, heeft zonder twijfel betrekking op de legervorming. Zijn grondgedachte, die bekend is geworden als de „Zwemvest- theorie, is dat de paraatheidsgraad van het legerkorps afhankelijk mag zijn van inter nationale (ont)spanning. Het gevaar dat reacties van mensen over deze bedrijven als negatieve punten in de uitwerking van de enquête zullen worden gebruikt, is volgens de heer Van de Meer niet aanwezig: „Wij zitten al 25 jaar in dit werk en we weten zo langzamer hand, dat je zelfs gloeilampen van AKZO kan krijgen, als je er maar lang genoeg naar vraagt. Het is ge woon niet onze bedoeling om te bewijzen hoe dom of hoe slecht de mensen zijn”. Voorts streeft India er naar de be standslijn in Kasjmier, zoals die sinds de strijd van een half jaar geleden verloopt, te maken tot een internationaal erkende grens. Voorts willen beide partijen komen tot hervatting van de betrekkingen op diplomatiek en handelsgebied, een open stelling van de grens en hervatting van het onderlinge post-, telefoon- en tele- graafverkeer. Het kleuteronderwijs zou voor 2,1 mil joen gulden beknot worden en het lager onderwijs voor 1,8 miljoen. Dat betekent volgens het Tweede-Kamerlid mevr. Smit-Kroes (V.V.D.), dat een aantal scho len in oude stadswijken en op het platte land en scholen met zwak-begaafde leer lingen minder in de gelegenheid gesteld zullen worden extra leerkrachten aan te trekken, waardoor afgeweken kan worden van de bij de wet voorgeschreven grootte der klassen. een RIM-periode van 18 maanden met indeling bij een RIM-eenheid; herhalingsoefeningen in klein verlof en RIM-periode. Dit voorstel is erg aantrekkelijk. Het rendement van opgeleide dienstplichtigen stijgt (9 plus 9 plus 18 maanden of 3 jaar in totaal), terwijl het plan tegemoet komt aan een onafwendbare maatschappelijke ontwikkeling: verkorting van de dienst tijd, die nu in Nederland langer is dan in omringende landen. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Oele (P.v.d.A) meent dat staatssecretaris Kruisinga van Verkeer en Waterstaat de recente beslissing over de vele tariefsver hogingen bij PTT moet opschorten. Hij vindt dat deze door een overheidsbedrijf voorgenomen prijsstijging een sterke voorbeeldwerking heeft. De graad van paraatheid in de eenhe den neemt daarmee af. Zeker indien de opleidingen „on the job”, dus binnen het legerkorps plaatsvinden, opent zich de kans op een aanzienlijke diensttijdverkor- ting onder gelijktijdige verlenging van de thuis doorgebrachte klein verlof-periode. Reactie van het Centraal Actiecomité Rijnmond ten slotte: „Wij blijven er bij dat het niet de Gulf alleen is, die deze enquête heeft laten houden. Volgens ons heeft hier de Stichting Europoort-Botlekbelangen, waarin alle bedrijven zijn verenigd, ook een vinger in de pap”. schaden. Ook het personeel van Gulf Nederland is er buiten gehou den. Zo kon het gebeuren dat een voorlichter van Gulf gistermiddag nog „nee” verkocht op de vraag van een lid van het CAR of Gulf iets te maken had met de enquête. De heer Van der Meer: „Wat is er toch verkeerd aan om te vragen hoe be kend verschillende actiegroepn zijn. Ik mag bijvoorbeeld wél vragen naar de meest bekende figuur van Nederland, waarom dan niet naar de meest bekende milieu-mensen in Rijnmond? Als een van hen daar bang voor is, dan zeg ik: Hij wou toch zeker zelf zo graag in die publiciteit”. (Van onz« correspondent) ROTTERDAM. Gulf blijkt de opdrachtgever te zijn geweest voor de ge heimzinnige milieu-enquéte die dezer dagen in het Waterweggebied is gehouden. Het bedrijf maakte dit gisteravond - na een dag topoverleg - bekend. De gege vens van de enquête wil men gebruiken ter ondersteuning van het bedrijfsbeleid. De bedoeling was in eerste instantie informatie te verkrijgen over de beoordeling door het publiek van de overlast door het bedryf en bovendien om te ontdekken hoe zich de mening van het publiek over milieu in het algemeen vormt. Vandaag tijdens het mondelinge vragen uurtje van de Kamer, zou het Kamerlid de opschorting vragen aan de bewinds man Ook wil hij weten of de staatssecretaris naaer kan aangeven welke kostenfactoren (onafhankelijk van de niet-onverwachte loonstijgingen) een zodanige ontwikkeling hebben vertoond, dat na de eind vorig jaar ingevoerde tariefsverhoging opnieuw tot verhoging moet worden overgegaan. Werkgelegenheidsnota. Donderdag wordt in de Tweede Kamer gesproken over de jongste werkgelegemheidsnota. In sep tember kan waarschijnlijk pas worden begonnen met het gebruiken van de 606 miljoen die minister Boersma heeft uit getrokken voor de bestrijding van de werkloosheid. een klein verlof-periode van 9 maan den met blijvende indeling bij de parate eenheid; bestaande bedrijven (onder andere „Albatros Superfosfaat Kralingse- veer”) op toeval. „Die lijsten van namen hebben we gewoon overgeno men uit de vorige enquêtes, en het kan inderdaad wel zijn dat daar wat foutjes in geslopen waren of dat een bedrijf inmiddels is opgeheven”. Een pikante noot bij dit onderdeel van het plan-Meijnderts tot slot. In de Kamer heeft de minister ieder verband tussen het plan en de overplaatsing van overste Vol ten ontkend. Welnu, het staat wel vast dat Meijnderts’ ideeën over legervorming zijn beïnvloed door Volten en diens colle ga Von Meyenfeldt. Beiden hebben al in het voorjaar van 1970 op een bijeenkomst van de stichting Vok en Verdediging een „reddingsgordel’’-gedachte ten doop ge houden, die nu als „zwemvest”-theorie weer naar voren komt. Zij hebben ditzelf de herhaald in januari 1972 tijdens een lezing voor de vereniging krijgsweten schappen. In tegenstelling met Meijnderts is de Haagse militaire top op deze ideeën nooit serieus ingegaan. Het valt te hopen, dat minister De Koster thans tenminste opdracht heeft gegeven voor een ernstige bestudering van deze voorstellen voor een nieuwe legervorming. :*C licht bew. nnw ono ver. n n n nno ono ono n zzw nw Een belangrijk punt is bij hem in dit verband ook, dat hij geheel in over eenstemming met de werkelijkheid uit gaat van een heel ruimere waarschuwings tijd dan veelal geschiedt. Zelfs in geval van een weinig waarschijnlijke ver rassingsaanval door het Warschaupact zou over de signalen daarvan zeven tot tien dagen tevoren worden beschikt. Terloops zij opgemerkt, dat deze overweging ook van invloed is op de afwijzing van het plan-Ter Apel, waarop wij in een volgend artikel zullen ingaan. Het zwemvest kan dus tijdig worden opgeblazen. Op welke wijze wil de leger korpscommandant het op dit moment la ten leeglopen? Daartoe stelt hij twee maatregelen voor. In de eerste plaats een maximale benutting van het thans van toepassing zijndé systeem, waardoor het aantal parate eenheden wat kan teruglo pen. Een RIM-eenheid bestaat uit dienst plichtigen afkomstig uit een qua organsi- satie en uitrusting gelijke parate moeder- eenheid. Indeling vindt plaats na de klein verlof-periode. Belangrijke voordelen van het RIM-systeem zijn, dat het teamver band uit de parate tijd intact blijft, even als de bekendheid met de wapensystemen. Achter iedere parate eenheid behoort in de visie-Meijnderts een RIM-eenh<=M te staan. Op het ogenblik is dat geval en zijn er veel meer p- RIM-eenheden. De verhouding wil de leger mandant ten gunste van de R’ den wijzigen. De huidige situatie ook, dat voor een groot deel van opgeleide dienstplichtigen na hun parate tijd geen RIM-functie beschikbaar is, zo dat het rendement van hun opleiding beperkt blijft tot het jaar van de parate Voor hen die een wat diepere belang stelling hebben geven wij graag het voor gaande als volgt schematisch weer: een werkelijke diensttijd van naanden (tegenover 1618 thans); een opleiding van 3 maanden en een werkelijke parate tijd van 9 maanden; Tot de instanties, die zich ook boos maakten over de manier van vraag stelling, behoort het NW in Am sterdam. Een commentaar in het verbondsblad wordt overwogen. Voorlichter Harry Amerika: „Inder daad leeft bij ons de mening, dat de Stichting voor Statistiek over de schreef is gegaan”. Blijdorp wordt uitgebreid. De Rotterdam se dierentuin Blijdorp, die 17 hectare groot is, wordt uitgebreid met een stuk grond van 6 hectare. Met de Nederland se Spoorwegen is overeenstemming be reikt over het driehoekig stuk grond tussen drie spoorlijnen vlak achter het huidige terrein. De directie van Blijdorp hoopt dat dit jaar nog met de uitbrei ding begonnen kan worden. Haagse begroting. De gewone dienst van de begroting van de gemeente Den Haag voor het jaar 1971 vertoont geen tekort van 16,5 miljoen zoals destijds was geraamd, maar van ƒ24 miljoen. Dat het nadelig saldo 7,5 miljoen hoger uitkomt dan was geraamd, is gebleken bij een periodieke „doorlich ting” van de gemeentebegroting, die B. en W. van Den Haag hebben laten verrichten. 8 6 7 6 10 12 6 8 10 11 4 22 18 17 10 12 15 13 17 16 16 13 16 8 12 13 17 17 14 17 17 7 19 19 17 15 15 16 14 22 BOMBAY (DPA). Een explosie aan boord van de onder Liberiaanse vlag va rende Griekse tanker „Tarson” in de ha ven van Bombay heeft gisteren vermoede- lijk 20 mensen het leven gekost. Zestien nersonen zijn met verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. De tanker lag al twee dagen in dok voor reparatie. Men neemt aan dat de oorzaak van de explosie gezocht moet worden in gassen die zich in de tanks hebben gevormd. De eerste vergadering duurde vijftig minuten. Mevrouw Gandhi noemde de bijeenkomst belangrijk en z ijsprak de wens uit, dat de conferentie zal leiden tot een „nieuw begin in onze betrekkingen”. Bhoetto die dank betuigde voor de ont vangst, zei vrede te wensen. Volgens hem waren de problemen echter „zeer moei lijk”. „Wij willen het verleden vergeten. Als u wilt ijveren voor goede betrekkin gen, kunnen wij u verzekeren dat u de steun zult hebben van mijn regering en het Pakistaanse volk”, aldus de Pakistaan se leider. Vóór zijn vertrek uit Lahore had hij beloofd alle belangrijke vraagstukken, waaronder de erkenning van Bangladesj, aan de Nationale vergadering van zijn land te zullen voorleggen, die op 14 au gustus bijeenkomt. Hij zegde toe niets tegen de wensen van het Pakistaanse volk te zullen doen. Een eventuele statenbond met India sloot hij uit. De conferentie in Simla is het eerste topgesprek tussen de leiders van India en Pakistan sinds de ontmoeting in het Russi sche Tasjkent in januari 1966 tussen de Pakistaanse president Ajoeb Chan en de Indiase premier Lal Bahadoer Sj astri waar het einde van de oorlog om Kasjmier in 1965 werd bezegeld. Nu gaat het Pakistan vooral om de vrijlating van de ruim 90.000 Pakistaanse militairen en burgers uit Indiase gevan genschap. India, dat bij de oorlog in december van het vorig jaar in alle op zichten de winnende partij was, zou graag 18.12 uur. 13 52 uur. DEN HAAG. De regering wil ko mend jaar 3,8 miljoen gulden besparen op de post boventallige leerkrachten voor het kleuter- en basisonderwijs. Dit blijkt uit een geheim schrijven van staatssecretaris Schelfhout aan de vaste Kamercommissie voor Onderwijs. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen motregen ti- licht bew. geh. bew. windst. licht bew. windst. regen ono licht bew. windst. half bew. windst. onbewolkt windst. geh. bew. wnw half bew. nnw zw. bew windst. half be’ half bes. onbewolk onbewolkt zw. bew. wnw regen nnw geh. bew. wnw zw. bew. n half bew. wzw VRIJDAG 30 JUNI 5.47 uur en 1.33 uur «n Hallo Tilburg. Om Tilburg op te bellen moet men van vandaag af het nieuwe netnummer 013 draaien. Alle telefoon abonnees hebben voorts een nieuw nummer van es cijfers gekregen. Nummers die met een 2 of een 3 begonnen hebben er een 4 vóór gekre gen; die met 7 of 8 begonnen een 6. Nummers die met een 1 begonnen, hebben, in plaats van die 1, nu 55 als begincijfers.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2