Tegenslag bij bankroof KAMER AKKOORD ME I HOGER COLLEGEGELD Moskou wil bemiddelen in Vietnamese oorlog Walvissen gedoemd om uit te sterven Senaat behandelt kwestie volgende week Oppositie in IRA wil Ulster in federatie met Ierse republiek Kamer tegen GYPSY MOTH IN VOLLE ZEE studentenstop Natuur zelf is grootste vervuiler Vaticaan erkent Oder/Neisse grens ',a UIT PENTAGON-DOCUMENTEN BLIJKT: CONFERENTIE TE COMMERCIEEL Amerikaan in Taxibedrijf in Utrecht schaft Raad van Europa spreekt over Turkije nachttarief af Vondelpark opgelicht Dreigbrief voor burgemeester Antwerpen Geen openbare hoorzitting over abortusontwerp DONDERDAG 29 JUNI 1972 Hogere beloning Mensenrechten in geding Mens brengt weinig koolmonoxyde in lucht tnAA/WWWWVWWWWWWWWWWWWWWWV ■AA overwinning AAAA/IAAAAAAAAAAAAAAA/\AAAAAAAAAAAAA?\AAAAAAAAj van de (Van onze redacteur in Londen) van een elektriciteitsvermogen van Noord-Vietnam uitgeschakeld.” Dit is gisteren verklaard door de Amerikaanse luchtmacht. De bekendmaking is gedaan door de leiders van de vereniging na afloop van een bijeenkomst van twee uur met Wili am Whitelaw, de Britse staatssecretaris voor Noord-Ierland. DEN HAAG. Op initiatief van het Tweede-Kamerlid Dankert IP.v.dA.) heeft de Raad van Europa in feite besloten, zich te gaan bezighouden met de schendingen van de rechten van de mens in Turkije. Bij de Tweede Kamer ligt reeds gerui me tijd een initiatiefwetsontwerp van de P.v.d.A.-Kamerleden Lamberts en Roet hof, dat een vergaande vrijheid voor abortus voorstelt. Het streven van de bijzondere commissie is om de beide wets ontwerpen gelijktijdig in openbare be handeling te nemen. De Gypsy Moth V, het schip van de bejaarde Engelsman Sir Francis Chi chester, werd gisteren op de Atlan tische Oceaan gefotografeerd door een vliegtuig van de RAF. Sir Francis en men moet nog maar afwachten in hoeverre het nieuwe controleplan enig effect zal hebben. Sinds mei is het aantal nachtelijke ritten bij Ratax met 10 percent toege nomen. Dankzij deze extra klanten wordt het verlies aan inkomsten per kilometer volgens de directie meer dan goedgemaakt. „De taxi’s die ’s nachts toch al reden worden nu beter benut en dat betekent een beter rendement,” aldus de heer Ravestijn. Het onderzoek heeft aangetoond dat de men slechts onbetekenende mate bij draagt tot het gehalte aan kool- monoxyde in de atmosfeer. De ge leerden waarschuwen echter dat dit niets afdoet aan het potentiële ge vaar in steden waar menselijke bronnen wel 98 percent van het gas veroorzaken Walvissen bestaan er al zo’n 30 miljoen jaar, hoewel de meeste nog bekende soor ten niet ouder zijn dan vijf miljoen jaar. Het zijn de grootste beesten, die de aarde ooit hebben bevolkt, aldus de vereniging ..Friends of the Earth”. Dat blijkt uit deze foto, gemaakt door de geheime camera van een kleine bank in Clayton, een voorstad van St. Louis. Een vrouwelijke bankrover liet in haar zenuwen wat geld vallen. Kennelijk was het overvallen van banken voor haar geen alledaagse bezigheid. Nerveus raapte ze de dollarbiljetten van de grond. De foto werd vrijgegeven door de FBI. President Nixon heeft gisteren generaal Frederick Weynand benoemd tot opperbe velhebber van de Amerikaanse strijd krachten in Zuid-Vietnam. Weynand volgt generaal Creighton Abrams op, die chef- staf in Washington is geworden. Een dossier over martelingen, dat de heer Dankert in nauwe samenwerking met Amnesty International heeft samen gesteld, is uitgereikt aan de leden van de politieke commissie van de assemblee, die dezer dagen in Den Haag vergadert. De behandeling van dit rapport zal echter in geen geval plaats vinden voordat de rege ring van Turkije één der zeventien landen die zijn aangesloten bij de Raad van Europa een „tegenrapport” uit het Turks heeft laten vertalen. Alle aandacht is nu gericht op de Eerste Kamer, die de collegegeldverhoging volgende week dinsdag zal behandelen. Het is bepaald niet uitgesloten, dat de senatoren tegen het plan van de bewinds man zullen stemmen Eerder dit jaar heeft de Eerste Kamer namelijk al een motie aangenomen tegen de werkwijze van de minister, die nu al een verhoogd collegegeld wil, maar pas in 1974 denkt te komen met een totale vernieuwing van het stelsel van studiefinanciering. UTRECHT. Het Utrechtse taxibe drijf Ratax het grootste taxibedrijf in deze stad heeft sinds enige tijd het nachttarief, dat een toeslag inhield van circa 50 percent, afgeschaft. Sinds 1 mei betalen Ratax-klanten 24 uur per dag eenzelfde bedrag per kilome ter, een primeur in de Nederlandse taxiwereld, volgens Ratax-directeur P. Ravestijn. is op het ogenblik alleen met zijn schip op weg naar Engeland. Het is nog niet zeker of dit een manoeuvre is in de solo-zeilwedstrijd naar Amerika of dat de zeiler naar zijn vaderland wil terugkeren. DUBLIN (Reuter en AFP) De voor lopige vleugel van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft gisteren een „blauwdruk” uitgegeven voor een nieuw Ierland, waarin de Britse provincie Noord-Ierland is opgenomen als een van vier gewestelijke besturen onder een fe deraal orgaan. „Een waterkrachtcentrale ten noord westen van Hanoi is deze maand uitge schakeld door zestien elektronisch geleide bommen Hierdoor is driekwart van het De groep geleerden in Argonne heeft vastgesteld dat door natuurlijke oor- zaken jaarlijks 3,5 miljard ton kool- monoxyde ontstaat, terwijl de mense- lijke activiteit per jaar ongeveer 270 miljoen ton oplevert. De mesete koolmonoxyde wordt uit de dampkring verwijderd voordat het zich tot grotere hoeveelheden kan samentrekken en levende wezens vergiftigen. In de hogere luchtlagen wordt het omgezet in koolzuurgas en bij de bodem wordt het door padde stoelen en zwammen geabsorbeerd. De maatregel zou van kracht moeten zijn voor de studierichtingen geneeskunde, tandheelkunde, diergeneeskunde en sociale geografie. De Academische Raad had ook voor biologie, farmacie en Engelse taal en letterkunde de invoering van een numerus fixus voorgesteld, maar minister De Brauw vond, dat de beschikbare gegevens over deze drie studierichtingen onvoldoen de zijn om een dergelijke beperking voor te stellen. De bezwaren tegen het voorstel kwa men van de heer Voortman van D’66, die de termijn van vijf jaar te lang vindt. Dat is ook de mening van de heer Ver weert (DS’70), die overigens geen princi piële bezwaren tegen het voorstel had. K.V.P., A.R.P. en C.H.U. noemden als eindigingsdatum van de maatregel 31 au gustus 1974. Dr. Van Dijk (V.V.D.) herinerde eraan dat in 1966, toen het parlement een nu merus clausus afwees, de P.v.d.A. vóór en de V.V.D tegen was. Nu is het andersom. DEN HAAG Zonder één krimp te geven heeft minister De Brauw (Wetenschapsbeleid) zijn plan het collegegeld tot 1000 gulden te verhogen er bij de Tweede Kamer doorgedrukt. Ook de regeringspartijen hebben hem niet zo ver gekregen, dat hij voor enkele speciale groepen studenten een uitzondering wilde maken. Op de slaapboot „Exodus,” die onlangs door de politie werd versleept van de Amsterdamse binnenstad naar het Nieuwe Meer in het verre zuidwesten van de stad, werden zes buitenlanders aangehouden wegens diefstal van zuivelprodukten. Nadat de bewindsman in de nacht van dinsdag op woensdag had geweigerd ook maar enige concessie te doen, kwam hij daarop gistermiddag zeer voorzichtig te rug toen A.R., C.H.U. en K.V.P. bleven aan dringen op tegemoetkomingen voor student-assistenten, studentleden van de universiteits- en faculteitsraden en co- assistenten (geneeskunde-studenten die een praktijkstage lopen). De „Vrienden van de Aarde” stellen in hun document niet ten onrechte, dat in gevallen als deze de verantwoordelijkheid niet aan een commissie kan worden over gelaten, maar dat de regeringen zelf acties moeten ondernemen. Maar zolang de re geringen eigenbelang laten voorgaan bo ven doordachte plannen over een politiek op het terrein van de bronnen van onze samenleving, dan is de kans op succes nihil. De veertien landen in de commissie ons land is géén lid kregen nu een plan voorgelegd om het voortbestaan te redden van de z.g. vinvissen (balaenopteri- dae). De kans is echter groot, dat com merciële belangen voorgaan en dat ook eventuele afspraken als het erop aankomt tussen de kade en de walvisvaarders zul len vallen. in de aardse dampkring meer dan tien maal zoveel zo hebben ge leerden van het nationale laboratori um Argonne dinsdag meegedeeld. De lang gekoesterde overtuiging dat auto’s en de industrie 85 tot 90 percent van dit giftige gas in de atmosfeer brengen is door een we tenschappelijk onderzoek dat zich over de gehele wereld heeft uitge strekt omvergeworpen, aldus dr. Charles Stevens van dit regeringsla- boratorium. President Nixon heeft gisteren bekend gemaakt dat in de komende twee maan den nog eens 10.000 man Amerikaanse troepen zullen worden teruggetrokken uit Vietnam. Het totale bestand van de Ame rikaanse grondtroepen in Vietnam komt daarmee tegen 1 september op 39.000 man. In Saigon hééft gisteren de voorzitter van de senaat. Van Hoeyen, de geldigheid betwist van de stemming over het voor stel meer volmacKïêri te geven aan presi dent Thieu. Volgens hem waren de voor stellen onder ontoelaatbare omstandighe den aangenomen door de senaat. Het ont werp werd aanvaard terwijl tal van sena toren niet op de zitting aanwezig konden zijn. AMSTERDAM Een 21-jarige Am sterdammer is in het Amsterdamse Von delpark da nu snel met hippe vogels begint vol te lopen gearresteerd wegens oplichting. Hij wist een 25-jarige Ameri kaan ertoe te bewegen een biljet van tweeduizen geulden enige jaren gele den door wat alternatieve groepen in omloop gebracht voor kleinere coupu res om te wisselen. Bij huiszoeking werd bij de Amsterdammer nog een partij ma rihuana gevonden. NEW YORK/SAIGON (Reuter, DPA en AFP) De New York Times heeft giste ren opnieuw stukken gepubliceerd uit de zogenoemde Pentagon-papers. Daaruit blijkt dat de Sovjet-Unie in toenemende mate een diplomatiek kanaal is geworden tussen Washington en Hanoi, nadat het Kremlin eerst de rol van bemiddelaar had afgewezen. Ook ditmaal zijn de uittreksels uit de Pentagon-papers van de hand van de Amerikaanse journalist Jack Anderson. Uit de publikaties in de Times van gisteren blijkt dat Johnson in 1965 een bombardementspauze van vijf dagen niet openbaar wilde maken. De Russen zouden hebben laten blijken een bemiddelende rol te willen spelen tijdens een bezoek van Kosigin aan Londen in 1967. Het Noordvietnamees Persagentschap heeft gisteren gemeld dat Amerikaanse vliegtuigen dinsdag ernstige schade heb ben toegebracht aan het grootste zieken huis van Noord-Vietnam, waarbij tal mensen gedood of gewond werden. Het ontwerp kreeg tenslotte een meer derheid van stemmen door de steun van K.VP. (zonder de leden Zelissen en Ver dijk, die tegenstemden), C.H.U. A.R.P., V.V.D., DS’70, G.P.V. en de „middenstan ders” Te Pas en De Jong. Toen Kamervoorzitter Van Thiel de uit slag bekendmaakte, riepen studenten op de tribunes „boycot, boycot”, om duidelijk te maken hoe zij de 1000-guldenmaatregel zullen ontvangen. onderzoeken of „een verstandig systeem” uitgedokterd kan worden dat in de toe komst betaling in twee termijnen moge- liik zal maken. Een nog bescheidener toezegging deed de bewindsman ten aanzien van de werk studenten: op basis van individuele bena dering gaan „schrijnende gevallen” binnen deze groep met extra studietoelagen ge- ho’.i en worden. Een kleine persoonlijke overwinning boekte de communist Bakker, die de mi nister had voorgerekend dat hij geen 60 miljoen extra aan het verhoogde college geld zal overhouden, maar slechts 50 mil joen. Na enig gehakketak over en weer moest de minister toegeven dat zijn te genstander gelijk had. De oppositie hield ook gisteren niet op de regeringspartijen tot verzet uit te dagen. Drs. Wilbers (D’66) bestempelde de concessies van de bewindsman aan K.V.P., A R en C.H.U. als „fooien, achteloos in handen gestopt van een stel wachtende bedelmonniken”. Op een persconferentie in Dublin, na het maandag afgekondigde bestand van de IRA, heeft de militante afdeling van de IRA gepleit voor vereniging van het over wegend protestantse Noord-Ierland met de overwegend rooms-katholieke Ierse re publiek in de vorm van een federatie. In de blauwdruk heet het verder, dat het doel van de republikeinse beweging is de vestiging van een nieuwe maatschappij in Ierland. Om dit tot stand te brengen zou het nodig zijn „het bestaande stelsel van ondemocratisch delingsbestuur af te schaffen en te vervangen door een geheel nieuw, op de eenheid en soevereiniteit van het Ierse volk, gegrondvest stelsel”. De Vereniging voor de Verdediging van Ulster heeft gisteravond bekendgemaakt dat in het komende weekeinde permanen te versperringen zullen worden opgericht in de protestantse wijken van Belfast en Londonderry en in geheel Noord-Ierland indien de versperringen van de katholieke wijken Bogside en Creggan Estate in Lon donderry niet gesloopt worden. BRUSSEL. De burgemeester Antwerpen, Lode Craeybeckx, heeft nog al onsamenhangende dreigbrief ont vangen waarin van hem een losgeld van 25 miljoen Belgische franken, ongeveer 1,75 miljoen gulden, geëist wordt. Komt dat geld er niet, aldus de brief, dan zal in een groot Antwerps bedrijf binnenkort een bom geplaatst worden. De brief is ondertekend met „Turnhoutse Tijlvereni- ging”. Er staat niet in waar en aan wie het geld betaald moet worden. De Antwerpse burgemeester neemt de brief niet helemaal serieus, maar voor alle zekerheid heeft hij de Antwerpse industrieën toch op de hoogte gesteld en hun gevraagd het toezicht op de toegang tot deze bedrijven te verscherpen. Na ontvangst van de brief is ook de politie controle in de stad en vooral in het havengebied, opgevoerd. DEN HAAG. De bijzondere Tweede- Kamercommissie, die belast is met de voorbereiding van de openbare behande ling van het eind vorige week ingediende wetsontwerp afbreking zwangerschap heeft gisteren besloten het schriftelijk voorlopig verslag in de loop van septem ber uit te brengen. Er wordt geen openba re hoorzitting gehouden, maar wel zal de commissie schriftelijke reacties op prijs stellen. De student-assistenten zullen voor hun hulp bij het onderwijs een hogere belo ning gaan ontvangen tot maximaal 500 gulden per jaar. De studenten in de uni versiteitsraden mogen tot maximaal 750 gulden per jaar onkosten gaan declareren. t I 11 t i i I w Voor de studentleden van de faculteits raden wilde minister De Brauw niets toezeggen, omdat deze groep nog geen duidelijke vorm heeft aangenomen. De sta ge van de co-assistenten moet volgens de bewindsman principieel als een vorm van onderwijl gezien worden, zodat zij daar voor geen recht op beloning kunnen doen gelden. De minister was na herhaald aandrin gen door confessionelen en V.V.D. ook nog wel te vinden voor „een zekere souplesse” in de wijze van betaling van de 1000 gulden. Hij beloofde te zullen nagaan of het administratief haalbaar is, dat degenen die inmiddels al 200 gulden overgemaakt hebben (het oude collegegeld) niet al in oktober zoals de bedoeling was maar geruime tijd later de resterende 800 gul den betalen. Verder zei hij toe te laten DEN HAAG. De oppositie in Tweede Kamer had gisteravond vele be zwaren tegen het voorstel van de minis ters De Brauw van Wetenschapsbeleid en Lardinois van Landbouw, hun machtiging te verlenen om waar nodig voor bepaalde studierichtingen bij het wetenschappelijk onderwijs een studentenstop voor het eer ste jaar af te kondigen. Het zou voor het komend studiejaar al mogelijk moeten zijn deze numerus fixus toe te passen. De enige concessie waartoe de minister gisteren bereid bleek, was een hogere be'oning voor het werk van student-assis tenten en studenten die lid zijn van univesiteitsraden. Die toegift gaat echter niet meer dan ruim 1 miljoen gulden kosten. De confessionele regeringspartien hadden voor deze studenten reductie op de 1000 gulden gevraagd, maar de be windsman wilde deze „steen” niet uit het „solide bolwerk” van zijn wetsontwerp weghalen. LONDEN. Over enkele jaren zullen er geen walvissen meer snuivend uit de hoge golven van de oceanen rijzen als de mensen, die op hen jagen niet verstandi ger worden. Dat ze hoogst waarschijnlijk niet verstandiger worden, blijkt uit het verloop van de Internationale Walviscon ferentie in Londen, waar vertegenwoordi gers van walvisvangende landen deze week bijeen zijn Met veel geheimzinnigheid omgeven, onderhandelen de walvisexperts in een moderne torenflat langs de Thames met op de stoep vertegenwoordigers van de organisatie „Friends of the Earth” die plakkaten omhoog houden waar de dele gaties niet naar willen kijken, maar waarop te lezen staat, dat het ras der cetacea naar de bliksem gaat. Jonge mensen verkopen ook een docu ment, dat door experts is opgesteld en waarin het lot van de walvis beschreven staat. Zo is de grootste walvis die de wereld kent, de blauwe vinvis (die 35 meter lang kan worden en ruim 150.000 k o kan wegen) -J zó ijverig uitgeroeid, dat eenza me mannetjes en vrouwtjes van de blau we walvissoort elkaar in de eindeloze oceaan niet meer kunnen vinden om te paren en het geslacht voort te zetten Een paar weken geleden werd op de milieuconferentie van de Verenigde Naties in Stockholm het voorstel gedaan dat de walvisvarende landen de komende tien jaar met hun harpoenen van de walvissen zouden afblijven. Maar dit was duidelijk te veel gevraagd. De Sovjet-Unie als een van de grootste walvisvarende naties was in Stockholm niet vertegenwoordigd. Hier in Londen hebben de Russen duidelijk laten merken dat ze voor het tienjarenplan van jachtopschorting niets voelen. Hun hele apparatuur en hun schepen zouden dan op de s chroothoop kunnen worden ge gooid. Een andere walvisbelanghebbende is Ja pan. Ook de Japanners hebben in Londen hun afgrijzen voor het tienjarenplan evenmin onder stoelen of banken gesto ken. Wel werd een overeenkomst gete kend waarbij z.g. politieagenten van de betrokken landen bij elkaar op de sche pen zullen worden gestationeerd om te controleren, dat men niet méér walvissen naar de a ndere wereld helpt dan was afgesproken. Dat was echter al het geval CHICAGO (Reuter). De natuur zelf en niet de mens veroorzaakt de VATICAANSTAD. (AFP/UPI) —Het Vaticaan heeft door volledige residentiële bisschoppen te benoemen de na de oorlog ontstane Oder-Neisse-grens erkend. Voorheen hadden de drie bisdommen in dit westelijke gebied van Polen „apostoli sche bewindvoerders”. Het Vaticaan heeft deze geestelijken gisteren de status van residentiële bisschoppen gegeven, waarmee de erkenning va de Poolse soevereiniteit over dit vroegere Duitse gebied een feit is. In het jaarboek van het Vaticaan stonden de bisdommen steeds onder hun Duitse namen vermeld. Polen annexeerde het na de Tweede Wereldoorlog op historische gronden. De soevereiniteit van Warschau over westelijk Polen is reeds bij de verdragen tussen Bonn en Moskou en Bonn en Warschau erkend. De 'ratificering door het Westduitse parlement van het laatste ver drag heeft de weg naar erkenning door het Vaticaan opengesteld. Het Vaticaan benoemt nooit residentiële bisschoppen in gebieden waar de soevereiniteit niet door internationale verdragen is geregeld. «'Ai .'AA.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3