Kamervragen over afvoer radioactief afval via haven van IJmuiden DAMIATE MAAKT BEGIN MET VERTREK UIT BINNENSTAD Een portofoon zonder vergunning is als een auto zonder rijbewijs 1250 12.50 i| |!i”“ Eerste paal voor rotatiehal in Veerpolder vanmiddag gegoten VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Taken tijdelijk anders verdeeld ziekte? REMOVINE •-ei': iïiiiwï 6 DONDERDAG 29 JUNI 1972 (Van een onzer verslaggevers) Velsen-IJmuiden (Van een onzer verslaggeefsters) Beverwijk Hee nis kerk AFPERSING SIGARETTEN V elsen-N oord BANK Raad van Bestuur Hdogovens (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Met het gieten van de eerste paal door wethouder W. van slechts een week vanvrijdag t/mvrijdag slechts een week vanvrijdag t/mvrijdag 5 WANHOOP HAARLEM Iedere Nederlander wordt geacht de wet te kennen. Deze aloude wijsheid hield de Haarlemse politierechter mr. Swanenburg gis teren een 19-jarige jongeman uit Haarlem voor. Deze liet namelijk blijken hem helemaal niet op zijn duimpje te kennen. Op 29 juni vorig jaar liep hij op straat met een porto foon, en dat mag niet als je geen ver gunning hebt. Het was bovendien voor een goed doel: de andere helft van de walkie-talkie was in een zusterhuis en via deze ingenieuze weg probeerde verdachte erachter te komen wie de gluurder was die de zusters lastig zou vallen. DEN HAAG Naar aanleiding van het in onze bladen gepubliceerde artikel vorige week over de afvoer van radioactief afval via de haven van IJmuiden met het schip „Topaz” zijn in de Eerste Kamer vragen gesteld aan de ministers van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en van Economi sche Zaken door de PSP’er Van Wijk. Geluidsoverlast - z HELING de Veer- y r MI verhuizing. In de eerste plaats heeft de r MÈkaUissi fusie met De Typhoon en de integratie Ingang Ruil IVijk aan Zee Is deze beschrijving juist? 1 ADVERTENTIE BLACK SABBATH Paranoid ADVERTENTIE ADVERTENTIE BLACK SABBATH Paranoid De .Andere mensen werden erop aangeke ken. terwijl u het gedaan had”, zei mr. Swanenburg tegen een 37-jarige verdachte „u moet uzelf helpen.” Wegens vernieling van de ruit werd de man conform de eis tot 150 boete veroordeeld. Welke is de halfwaardetijd van elk dier stoffen? Zo ja, wordt dan met zulk een on nauwkeurigheid gehandeld dat men niet weet hoe diep de oceaan ter plaatse is: verschillen als tussen drie en vijf kilome ter komen vermoedelijk niet in de vorm van steile hellingen voor? Zo ja, welke zijn de radioactieve stof fen die aldus ter zeebodem worden be steld? Sinds hoe lang wordt dit soort afval op de oceaanbodem gestort, en hoe groot zijn de hoeveelheden die op de zeebodem zijn aangeland? Wordt nagegaan of de verpakking van dit afval stand houdt en zijn gevallen bekend, dat dit niet het geval is? VRIJDAG 30 JUNI Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. 20 u. discotheek. Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20 u. discotheek. Verenigde openbare bibliotheek, Kerk- weg 45: volwassenen: 14-17.30 en 19-21 u.: Ruijsdaelstraat 7: jeugd 15.30-17.30 u. o -ii Een beeld van de nieuwe rotatiehal, zoals die volgend jaar in de Veer polder zal verrijzen. De voorgevel van de huidige drukke rij aan het Groot Heiligland. (Foto boven) (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. In de Raad van Bestuur van Hoogovens zijn enkele taken tijdelijk op andere wijze verdeeld in verband met ernstige ziekte van de heer W. Bakker, lid van de Raad van Bestuur. Het voorzitter schap van de Ondernemingsraad komt te berusten bij de heer E. van Veelen als voorzitter van het Staalbestuur. In de praktijk zullen de meeste vergaderingen geleid worden door de plaatsvervangend voorzitter de heer Th. M. van hrp. Alle andere taken zoals het vice-voor- zitterschap van het Staalbestuur; voorzit terschap directoraat technische zaken; lei ding technisch concern stafafdelingen en voorzitterschap coördinatie commissie mi- lieu-hygiëne worden tijdelijk waargeno men door ir. O.H.A. van Royen, thans lid van de directie, doch per 1 januari 1972 lid van de Raad van Bestuur van Hoog ovens. ,We zijn niet allemaal even sterk”, zei de man voor het hekje zachtjes tegen de politierechter. Zijn leven werd geken merkt door zijn invaliditeit, de drank (hij heeft nu een Refusalkuur). opname in inrichtingen. Plotseling wist hij geen raad meer, en op zoek naar onderdak sloeg hij in november een ruit van een huis aan het Spaarne in, en gooide hij alles door elkaar, ,niet om te stelen” Volgens het rapport had hij tegen de reclassering gezegd: „Niemand kan mij echt helpen.” „Dat kan ook niet”, zei de politierechter. Gedreven door zijn slechte financiële toestand, mede veroorzaakt door invalidi teit. kwam een 29-jarige Haarlemmer er vorig jaar september-oktober toe om ver schillende mensen kleine bedragen af te zetten. Hier was het een tientje, daar een biljet van vijfentwintig. Steeds vertelde hij een verhaal over autopech, dat-ie benzine nodig had en snel ergens naar toe moest. Op de achtergrond van het gebeur de speelde bovendien de drank een belang rijke rol. ,,U zat financieel moeilijk, en toci zette u uw geld om in drank”, zei de politierechter lichtelijk verwijtend. Ver dachte merkte op nu zeker niet onder invloed van een borrel dit gedaan te hebben. De officer hield rekening met de omstandigheden en vroeg f 50 plus twee weKen voorwaardelijk als stok achter de deur Het vonnis was conform. Hoe lang is de maximale of vermoede lijke levensduur van de verpakking, zulks in verband met de schok van het neerko men. de druk, de inwerking van het zeewater, mogelijk inwerking door leven de wezens? uitbreiding van de bedrijfsruimte noodza kelijk gemaakt. Ten tweede verslechtert de situatie in de binnenstad. Per dag worden onder meer zo'n 25 rollen papier verwerkt en de aanvoer van deze materia len in de Heiliglanden wordt steeds moei lijken Er zal in de toekomst in de binnenstad DONDERDAG 29 JUNI Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat Geopend van 20 tot 1 uur. 11 DONDERDAG 29 JUNI Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Easy, Populierenlaan 41. Geopend voor hulpverlening dagelijks van 16 tot 22 en zaterdags van 10 tot 18 u. VRIJDAG 30 JUNI Openbare bibliotheek, filiaal Wijker- straatweg: geopend 14.30-17.30 en 19-21.30 u. 1 ...r VRIJDAG 30 JUNI Verenigde openbare bibliotheek, Zwaanstraat 4a. Geopend 19-21 uur. VRIJDAG 30 JUNI De Kelder, Hilbertsplein. 14 u. bejaar- dengymnastiek. Sociëteit Alpha. Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Easy, Populierenlaan 41. Geopend voor hulpverlening dagelijks van 16 tot 22 en zaterdags vanlO tot 18 uur. Sportfondsenbad. Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek, Hendrik- Burgerstraat 70 en Arendsweg 61: volwas senen 14-17.30 en 19-21 u.: Amstelstraat 44: volwassenen 15-17.30 en 19-21 u.; Stumphiusstraat 46: Parmentierstraat 2: 18.30-20.30 u. De officier had het gevoel dat verdach te best had kunnen weten dat er iets aan de knikker was bii dit nachtelijke bezoek. Hij eiste ƒ200 voor heling. Volgens mr. Boers was er alleen spiake van schuldhe- ling omdat er min of meer tegen verdach- tes zin in was gehandeld, en hij niet kon weten dat het om gestolen waar ging Alleen grote onvoorzichtigheid (schuldheling) zou hem ten laste kunnen worden gelegd. Daar ws mr. Swanenburg het wel mee eens. Maar voor hem was het bepaald geen reden de eis te verlagen. Integendeelhij maakte er f 500 van. Welke maatregelen zijn of worden overwogen om de daardoor ontstane of mogelijk te verwachten gevolgen op te vangen, zulks in verband met horizontale en verticale zeestoringen in de onderste waterlagen van de oceaan? Nadat de ministers gevraagd wordt of zij van dit artikel kennis hebben genomen luiden de vragen: Hebben de Ministers meer in het bij zonder aandacht geschonken aan de vet gedrukte slotzin luidende: „Door tal van Engelse observaties met televisiecamera’s staat vast dat de vaten de val van drie tot vijf kilometer naar de bodem van de zee zullen overleven en niet uit elkaar kunnen bersten door de schok. Bovendien kan het beton de op deze grote diepte voorkomende hoge druk doorstaan. Men verwacht ook dat het cement gedurende tientallen jaren niet door het zeewater zal worden aangepast. Komt er eventueel na decennia afval vrij dan zal dit nauwelijks meer radioactief genoemd kunnen worden. Volgens de halfwaardetijdtabellen wordt de straling steeds minder”. uit Haarlem. De man zag in november op de bank waar hij werkte een envelop liggen, met 180.000 Belgische frank erin. Hij kon de verleiding niet weesstaan en nam het geld, dat eigenlijk naar de post moest, mee. In eerste instantie keek men dan ook de man die de zending had klaargemaakt, en degene die de zaak naar de post bracht, hierop aan. Financiële problemen waren de oorzaak van deze misgreep van verdachte. Hij zou steeds actief en hard werkend zijn ge weest op zijn werk, en naar buiten toe had hij bij vrienden wel eens de de schijn gewekt zelf bankdirecteur te zijn. Van het gestolen bedrag was een deel al terugbe taald, de man stond nog voor 6000 in het krijt. De officier vond het een kwalij ke zaak zoiets te doen als je bij een bank werkt. Hoewel de reclassering geheel voorwaardelijke straf bepleitte, vroeg hij zes weken, waarvan de helft voorwaarde lijk. Verdachte merkte op dat dit tot gevolg zou hebben dat hij zijn huidige baar kwijt zou raken, dat zijn vrouw, die nu ook werkt, haar baan zou moeten opgeven tijdens zijn straf, en dat dat de afbetaling niet makkelijker zou maken. Maar mr. Swanenburg was het met de officier eens dat de zaak niet met een voorwaardelijke straf kon worden afge daan en vonniste conform. komen van de douane. Hij vroeg 1000 en de politierechter sloo+ zich hierbij aan. Commentaar van verdachte: „Achteraf gezien ben ik fout geweest Maar het lag allemaal open en bloot in z’n wagen, ook textiel bood-ie me aan. Wie denkt er dan aan diefstal. En wat die prijzen betreft: een prijs op het pakje zegt niks, ’t Kan 100 kosten volgens het etiket maar 50 in de handel waard zijn...” Eén van de twee heren die de vorige verdachte de handel hadden aangeboden, kwam ook in maart met een flinke stapel pakjes sigaretten bij een 43-jarige Haar lemse caféhouder. Een partij die afkom stig zou zijn van de douane, „in beslag genomen spul”. Voor f 200 nam de café houder de zaak over maar omdat het naar hij zei „geen courante handel” was, alle maal onbekende en goedkope merken, vernocht hij alles door voor hetzelfde bed”ag. „Met f 9 verlies, omdat de jongen die mij de zaak verkocht z’n vertering ervan aftrok.” .Geen lief zonde) heler” zei mr De Goederen filosofisch. Hij vond deze he ling die hij ook ne' als in het vorige geva1 als schuldheling kwalificeerde, bij zonder ernstig Mogelijk waren het dan minder gangbare sigarettemerken, zo stel de hij, maar de zaak was wel geprijsd, en niet zo laag dat het de somma van 200 waard zou zijn Zo eenvoudig zou het volgens hem zeker niet in de handel „Ik wist niet dat het verboden is zo’n ding te hebben”, zei de jongeman, „er wordt druk mee geadverteerd.” Repliek van mr. Swanenburg: „Je kunt wel een auto kopen, maar zonder rijbewijs kun je nie gaan rijden. Zonder zendvergunning mag je ook niet met deze apparatuur werken." De officier van justitie, mr. De Goederen, kon zich verdachtes onwetend heid wel voorstellen, maar de zaak was er daarom niet minder strafbaar om. Hij vroeg 50 wat verdachte toch nog wel veel vond en de politierechter vonniste conform. DONDERDAG 29 JUNI Openbare bibliotheek Velsen, filiaal Zeewijkplein 27-29, Hmüiden, 19-21.30 u.; Parochiezaal onder Petruskerk, Venus- straat, 19-21 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort-Noord, 19-21.30 u. Stadhuis) Velsen, Plein 1945, Hmuiden, 19.30 u. openbare vergadering gemeente raad Velsen. Soli, in gebouw Gymnasium Paulinum, Wolff en Dekenlaan, Driehuis, 20-22 u. repetitie Tamboer- en trompetterkorps; 20-21.30 u. Majorettenpeleton. Manly Sport, boksles en wedstrijd-trai- ning 19.30-21.30 u. in gymzaal van Moer- berg-Comitéschool, Kerkstraat, oud-IJ- muiden. „Wat u gedaan heeft is bijzonder on voorzichtig en ernstig. U maakt het stelen op die manier wel aantrekkelijk”, zei mr. Swanenburg, nogal geagiteerd tegen een 57-.iarige Haarlemmer die zich aan heling schuldig had gemaakt In maart van dit jaar stonden er twee knapen bij hem voor de deur, met een doos vol spullen „die ze thuis niet konden hebben Hij wou ze liever ook niet thuis, en buiten zijn mede weten zouden de knapen de zaak toen in zijn wagen gezet hebben. Tegelijk leenden ze 100, en de volgende dag vroegen ze hem nogmaals 100. dan zou de doos met inhoud helemaal van hem zijn. Verdachte beweerde beslist niet geweten te hebben tot op dat moment wat de inhoud was. Die bestond uit gestolen overhemden, panties en sokken. 19-21 jeugd 15.30-17.30 u.; jeugd 15.30-17 en VRIJDAG 3( JUNI Ruïne van Brederode, Santpoort, 20.30 u. jazz-concert Willem Breukers. Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945, IJmuiden, 14.30-17.30 u. en 19-21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen-Noord, 14.30-17.30 u. en 19-21.30 u.; filaal Wil- lemsbeekweg, IJmuiden-Oost, 15.30-17.30 u.; filiaal Zeewijkplein 27-29, IJmuiden, 14.30-17.30 u.; filiaal Wüstelaan 79, Sant poort-Noord, 14.30-17.30 u. en 19-21.30 uur. Openluchtbad Heerenduinen, Heeren- duinweg, IJmuiden-Oost, van tien uur ’s morgens tot een half uur voor zonsonder gang. IJmuider Harmonie, 18.30 u. repetitie jeugdorkest in Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, IJmuiden-Oost; 19.30 u. repetitie Tamboer- en trompetterkorps in mms-gebouw Tolsduinerlaan. nauwelijks plaats zijn voor de wat zwaar- dere industrie. Een grote rol speelt hierbij een problem als de geluidsoverlast. Of schoon de verhuizing naar de Veerpolder door de weinig mogelijkheden min of meer een gedwongen keus was, is de heer Van der Mije niet ontevreden over het vertrek naar een plaats buiten de stad. „Je ziet steeds meer krantenbedrijven naar buiten trekken,” zo stelt hij. De nieuwe hal is een ontwerp van het Utrechtse architectenbureau Reitsma, Van Rossum en Brouwer, pe uitvoering is in handen van de Bataafse Aannemers Maatschappij in Den Haag. De begrote kosten bedragen ongeveer ƒ3,5 niiljoen; een groot gedeelte hiervan wordt in be slag genomen door technische voorzienin gen. In het complex komt op de begane grond de rotatiehal. Eveneens gelijkvloers is de papieropslag gedacht en op de ver dieping daarboven zal de expeditie wor den gevestigd. De gieterij komt op gelijk niveau met de werkvloer van de rotatiehal De papierinvoer vindt plaats aan de ooste lijke zijde van het nieuwe gebouw. Er komen twee wegen naar de ingang: één vanaf de Oude Weg en een noodweg vanuit de richting van de groente- en fruitveiling. Het gebouw met de eventuele uitbreidingen zal komen te liggen in de driehoek, die wordt gevormd door de Oude Weg en de om te leggen Jan van Krimpen weg. De gedeeltelijke verhuizing betekent dat Damiate voor de derde maal in 20 jaar een nieuwe vestigingsplaats zal krijgen. Tot 1956 had het bedrijf ongeveer 50 jaar aan het Zuider Buiten Spaarne gezeten. Voor uitbreiding van de bedrijfsruimte was in de vijftiger jaren echter meer terrein nodig. De gemeente Haarlem wei gerde de verkoop omdat men verkeers technische en stedebouwkundige plannen had met betrekking tot de omgeving van het Rozenprieel. Damiate besloot toen maar te verhuizen en het kon de hand leggen op de voorma lige Doopsgezinde School aan het Groot Heiligland. Deze plaats had het voordeel dat de nieuwe drukkerij veel dichter bij het kantoor zou komen te liggen en dat een model bedrijf kon worden gesticht met (toen nog) voldoende ruimte om een nieuwe rotatiepers onder te brengen en voor een flinke opslagplaats voor papier. In november 1953 vielen de eerste mo kerslagen, die een einde maakten aan het bestaan van de school en werd met de bouw van de drukkerij begonnen. In 1955 kwamen gemeente en Damiate tot een akkoord over de ruil: de gemeente kreeg het pand aan het Zuider Buiten Spaarne en Damiate in ruil daarvoor de panden 12 en 17 aan het Klein Heiligland. De nieuwe drukkerij kon in januari 1956 officieel in gebruik worden genomen. grote houtstraat HAARLEM 9Q alle elpees elpee v/d week grote houtstraat HAARLEM 4^90 alle elpees I elpee v/d week ae eerste paai uuui weuiuuuci w van Liemt is vanmiddag in de Veerpolder een begin gemaakt, met de bouw van een nieuwe rotatiehal met gieterij en expeditieruimte voor de Grafische Bedrijven Damiate n.v., de uitgeef ster van onze bladen. Het gebouw wordt 70 meter lang, 20 meter breed en 10,7 meter hoog. De bouwtijd zal ongeveer een jaar zijn. Het ligt in de bedoeling dat over enkele jaren ook zetterij en kantoor naar polder verhuizen. Directeur mr. II. C. van der Mije noemt twee redenen voor de gedeeltelijke Q ■3 II HE - :.V?.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 6