Kruisinga wil KLM-vluchten Inning van beter gaan beveiligen collegegeld uitgesteld DUM-DUM KOGELS ALS oorlog op komst WAPEN TEGEN KAPERS Rookbom voor Rogers In weekend harde acties op komst Kamer akkoord met numerus fixus Meningsverschillen over het plan-Ter Apel Conflict binnen leiding landmacht (3) Schrijffout verraadt oplichter 0 „Russisch-Chinese tl Bouwwerken stil Kroniekschrijver Jack Anderson: Protestanten in Ulster dreigen: Twist Ambonnezen leidt tot fel gevecht NOS oneens met Consumentenbond 125 mille extra HET WEER Voor opvang van Surinamers 2 t "S VRIJDAG 30 JUNI 1972 In Leiden Zwitsers In Amsterdam Opleiding omroep Stakingen (Van onze militaire medewerker) Goedkoper Verzakelijken DEN HAAG De minister heeft toegegeven dat binnen de leiding van de Koninklijke Landmacht meningsverschillen bestaan over het plan-Ter Apel. Deze spitsen zich toe op drie deelgebieden. Allereerst het oefenter rein. De gedachte van de legerkorpscommandant, generaal Meijnderts, is dat een beleid dat zich richt op inrichting van grote regionale oefenter reinen (Ter Apel: ongeveer 6.000 ha) onvoldoende rekening houdt met de evolutie op het gebied van militaire middelen, met name op die van ge pantserde transport- en gevechtsvoertuigen. Langs de wegen Financiering van BAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA&AAflAAAAAP&flAAAAAAAAMiAAAAAA (Van onze redactie in Amsterdam) WEERRAPPORTEN millibar hedenmorgen 1013 9.46 Reeds een paar maanden geleden is een begin gemaakt met geregelde besprekin gen op het departement van Verkeer en Waterstaat over alle mogelijke maatrege len ter beveiliging van de burgerlucht vaart. 6.26 2.12 n nno zo w w no zw ono w zw no n w n n z o 29 24 26 21 24 21 26 30 31 25 24 21 24 28 14 16 16 11 17 18 18 13 13 16 21 18 18 uur. uur. uur. uur. 1 0 0.4 1 0 0 0 0 38.3 0 0 0 0 Aan die besprekingen neemt ook mr. A. J. Fonteijn deel, de secretaris-generaal Het uitgangspunt van Meijnderts voor deze eenheden is: oefenen langs de wegen met regelmatige ontplooiingen zowel op als buiten bestaande oefenterreinen. Deze „Dat betrof beveiliging van het veld, nazien of alle hekken en sloten rondom Schiphol hoog en breed genoeg zijn, dat betrof de wijze van controle van passa giers en bagage, kortom we lopen alles systematisch na. Niet omdat we ooit de illusie hebben, dat we Schiphol waterdicht kunnen maken voor kapers of terroristen, maar om althans te pogen het zo goed mogelijk te doen” aldus dr. Kruisinga. van het ministerie van Justitie, alsmede vertegenwoordigers van Binnenlandse Za ken. Sommige NAVO-eenheden met een oorlogsbestemming in Duitsland zijn in tijd van vrede zelfs gelegerd in Amerika Bij die besprekingen is ook de bewaking aan boord aan de orde gekomen. Daarover heeft dr. Kruisinga het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvlie gers bij zich laten komen, want aan boord zal de gezagvoerder altijd de leiding blij ven houden, ook over eventueel meevlie gende veiligheidsofficieren. Nadien hebben de vliegers met de directie van de KLM overleg gepleegd. Dit hebben minister Engels van CRM en minister Lardinois van Surinaamse Za ken donderdag bekendgemaakt na overleg met de vaste Tweedekamercommissie van CRM en van Surinaams-Antilliaanse za ken en Engeland. In elk geval rechtvaardigt dit argument geen uitgave van enkele honderden miljoenen guldens. De protestanten hebben zich verenigd in de UDA verdedigingsorganisatie voor Ulster en tonen zich steeds ontstemder over de afspraken die de Britse staatsse cretaris voor Noord-Ierland, William Whi telaw, heeft gemaakt met de IRA. Een onbekende UDA-vertegenwoordiger noem de Whitelaw gisteren „een vervloekte leu genaar.” „Hij heeft van het begin af aan beloQfd de republikeinse gesloten wijken te zullen afbreken,” zo zei de man, „Maar ze bestaan nog steeds.” Het probleem van Ter Apel is, dat de generale staf met dit plan een aantal vraagstukken waar de koninklijke land macht voor staat (sanering legering, oe- fengelegenlieid, reactiesnelheid, enz.) in één klap wil oplossen. Generaal Meijn derts meent dat enkele van deze proble men zoals bijvoorbeeld de reactiesnel heid in werkelijkheid geen problemen zijn en dat de andere een afzonderlijke aanpak verdienen; een aanpak die in de praktijk goedkoper en effectiever zal blij ken te zijn. LEIDEN. De Leidse universiteit heeft besloten de inning van college- en vai» inschrijfgelden van oudejaarsstudenten uit te stellen tot het moment waarop het Ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen de hoogte van de bedragen heeft meegedeeld Aan eerstejaarsstudenten zal bericht in zake hun plaatsing worden gezonden na dat van het centraal bureau aanmelding en plaatsing eerstejaarsstudenten de na men en adressen van de betrokkenen zijn ontvangen die met ingang van het acade miejaar 1972-73 in Leiden willen gaan studeren. Ook hen wordt uitstel van beta ling verleend. Het Ierse Republikeinse Leger heeft op de dreigementen van de protestanten ge reageerd met verspreiding van vlugschrif ten in de r.k. wijk Ardoyne in Belfast. Daarin wordt steun uitgesproken voor het bestand en gewaarschuwd tegen uitlok king van gewelddadigheden door de pro testanten. no w 12 12 11 11 12 13 12 10 13 11 9 23 16 15 8 13 15 12 17 16 15 12 16 7 11 13 15 „De Zwitsers zijn ons al voor’ ’vertelde de staatssecretaris verder. Swiss Air heeft bewakers aan boord met dum-dum-ko- gels. We onderzoeken deze mogelijkheid heel serieus. We weten niet precies wan neer we er toe zullen overgaan, maar ik kan niet tegenspreken dat er vergaande plannen worden beraamd.” Is ook hier zoals wij eerder schreven sprake van gebrek aan vertrouwen in de besluitvaardigheid van de politici? Door de afstand naar het oorlogsgebied nu al te verkleinen, tracht men aan. het vermeende kwaad van een aarzelend beleid te ont snappen. Hij bekende de cheque ruim een week geleden tijdens overwerk samen met een vriend, een 30-jarige pij plasser, te hebben ingevuld. Deze vriend had de cheque ook verzilverd. Hij is gisteren aangehouden en heeft bekend. Bij de kantoorbediende thuis werd de nog overgebleven f 5000 achter de gasmeter aangetroffen. Dum-Dum-kogels spatten bij de minste weerstand, dus ook in een menselijk li chaam, uiteen. Daarbij veroorzaken ze echter zulke ernstige verwondingen, dat ize in het Verdrag van Génève niet zijn geaccepteerd. Nog niet zo heel lang geleden waren de vliegers duidelijk tegen het aan boord nemen van bewapende agenten. „We wa ren aanvankelijk bang voor wild-west tonelen” zei gisteren een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Ver keersvliegers: „Maar we hebben ons standpunt wel moeten wijzigen. Schiphol zelf is redelijk beveiligd, maar op vele andere vliegvelden, waar wij landingen uitvoeren, bestaat nauwelijks enige con trole. Zonder bewaking door blijven vlie gen, is niet langer verantwoord.” In elk geval vindt hij mede gezien de financiële toestand van het land de hoge kosten verbonden aan dit plan met het oog op het te verwachten effect nauwe lijks verantwoord. De minister heeft in de richting van de legerkopscommandant gezegd dat niet ie dereen „van zijn plaats alles kan over zien”. Maar dat geldt ook voor de plan- ningorganen in Den Haag die zich vaak geïsoleerd en los van de werkelijkheid vast bijten in bepaalde projecten. En als de omstandigheden dan wijzigen verhinde ren prestige-overwegingen vaak dat men op zijn schreden terugkeert. Dat is niet alleen jammer, maar, zoals blijkt bij TER Apel, ook kostbaar. Maximum- en minimum temperaturen hintten- en buitenland Zonder hoofdelijke stemming aanvaard de de Kamer een wijzigingsvoorstel om de werkingsduur van de nu aanvaarde wet te beperken tot 31 augustus 1974. Namens de fractie van de PvdA werd medegedeeld, dat deze fractie „uit louter opportunisti sche overwegingen zich achter dit amen dement zou opstellen. De Kamer verwierp een motie-Voort- man (PvdA), waarin voor die studenten die voor het studiejaar 19721973 worden uitgeloot, wel toelating voor de studiie in het cursusjaar 19731974 wordt gevraagd, mits zij zich voor de overeenkomstige studierichting zouden aanmelden. De wijzigingsvoorstellen, ingediend door het hetzelfde Kamerlid, werden alle ver worpen. Volgens hem is deze situatie aanlei ding geworden voor spoedbesprekingen in Washington. Anderson maakt in dit verband gewag van een bijeenkomst van degenen die voor de strategie van de Verenigde Staten verantwoordelijk zijn om drie uur in de ochtend. Tenslotte het meningsverschil over de concentratie van eenheden in legerplaat sen (voorzien zijn twee legerplaatsen voor in totaal ongeveer 5000 militairen). De laatste jaren is intern in het legerkorps weerstand gegroeid tegen grote legerplaat sen. Binnen dergelijke inrichtingen verza kelijken de verhoudingen. Het individu dreigt in de massa onder te gaan. Een strakke en algemeen geldende reglemen tering laat weinig ruimte voor persoonlijk initiatief. Daarmee worden legerplaatsen en de praktijk heeft dat geleerd vaak broedplaatsen van ontevredenheid. Bekend is dat de voldoening in het werk het hoogst is onder militairen bij bataljons die een eigen kazerne hebben. De vraag is of de militaire plannenmakers deze overwegingen wel voldoende hebben laten gelden. Een andere vraag die zich in dit ver band opdringt is, welk effect zal een dergelijke militaire concentratie in Oost- Groningen hebben op bevolking en mili tairen? Duizenden militairen zullen weke lijks vanuit alle richtingen naar Gronin- De journalist wiens artikelen in eni ge honderden bladen in de Verenigde Staten verschijnen, schrijft verder dat president Nixon bij zijn recente bezoe ken aan Peking en Moskou geprobeerd heeft een matigende invloed op de twee partijen uit te oefenen. Hij zou met name hebben gezegd dat een Chinees-Russiche oorlog „tegen de belangen van de Verenigde Staten zou indruisen”. Dit zou een diplomatieke BELFAST (Reuter). Militante protes tanten in Noord-Ierland hebben harde acties aangekondigd. Gisteren lieten zij de Britse regering weten in heel Noord- Ierland versperringen te willen oprich ten. Bedoeling is komend weekeinde te beginnen met de acties. De protestanten willen op deze wijze gedaan krijgen dat de Britse regering toezegt dat Noord- Ierland voor altijd deel uitmaakt van het Verenigd Koninkrijk. Een terrein als Ter Apel past niet meer in de opleidingsconceptie voor gemechani seerde verbanden. Dit houdt natuurlijk niet in dat Meijnderts alle vaste oefenter reinen afwijst. Die blijven nodig, vooral om op laag niveau de techniek van het omgaan met nieuwe middelen te leren. Maar in deze behoefte kan met de thans beschikbare oefengelegenheid wel worden voorzien, zij het dat hier en daar wat verbeteringen en uitbreiding nodig zijn. Blijft het vraagstuk van de ruimte voor het oefenen van grote gemechani seerde verbanden als bataljon en brigade. Bij deze eenheden gaat het vooral om het verkrijgen van vaardigheid in bevelvoe ring en logistieke ondersteuning. En daar is veel en veel meer ruimte voor nodig dan Ter Apel kan bieden. werkwijze is meerdere malen met succes beproefd .onder andere in Duitsland. Een tweede geschilpunt betreft het ar gument dat met de legering van twee brigades rond het oefenterrein Ter Apel, de reactiesnelheid van delen van het le gerkorps aanzienlijk groter wordt. Im mers, de afstand tot het oorlogsgebied rond Hamburg wordt voor sommige een heden met enkele honderden kilometers teruggebracht. De groep-Meijnderts vindt dit argument weinig overtuigend, omdat NAVO-plannen, waarin ook de inzet van het Nederlandse legerkorps is voorzien, uitgaan van een ruime waarschuwingstijd. Met andere woorden, binnen de NAVO is men er van verzekerd dat de signalen over mogelijke agressieve bedoelingen van een tegenstander op een zodanig tijdstip worden ontvangen dat voldoende tijd overblijft voor de verplaatsing van eenhe den naar het oorlogsgebied waar die zich ook bevinden. gen reizen en zich daar weinig thuis voelen. Voor de bevolking ligt er het probleem om de „druk” van de militaire sfeer te integreren in haar dagelijks be staan. Dat zal niet eenvoudig zijn. 19 19 18 19 19 17 19 15 18 15 16 31 22 19 20 20 15 24 29 23 19 21 25 19 VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Zonnige perioden, plaatselijk een bui en gema tigde temperaturen. Aantal uren zon 0 tot 8: minimum tempera turen: omstreeks normaal; maximum tempera turen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent; kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. Normale temperaturen tot 4 juli; minimum 14, maximum 19 graden. ogenblik, dat er goede hoop bestaat op beëindiging van de gewelddaden”. Volgens Whitelaw is het door de IRA afgekondig- de bestand doeltreffend gebleken. AMSTERDAM. Een twist tussen twee groepen Ambonnezen heeft donder dagavond op de Nieuwendijk In Amster dams centrum geleid tot een fel gevecht rondom twee politiemannen. Een van de agenten werd daarbij ernstig gewond. Met een scheurtje in zijn schedel is hij in een ziekenhuis opgenomen. De twee politiemannen deden te voet hun surveillance, toen zij werden aange sproken door een man die zei door twee anderen te zijn afgerost. De politiemannen vroegen de twee aangewezenen om een verklaring, die zij evenwel allerminst be reid bleken te geven. Een van hen gaf een van de agenten een schop tegen zijn schenen, wat een aanzienlijke zwelling opleverde. Het leidde tot een handgemeen met de andere agent, waarna van alle kanten Ambonnezen toestroomden. Het werd een fel gevecht, waarbij de ene agent verscheidene keren tegen zijn hoofd werd getrapt. Pas toen er voor de politiemannen assistentie kwam, werd het gevecht beslecht. Vier Ambonnese jonge lui werden aangehouden. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp van minis ter De Brauw (Wetenschapsbeleid) tot een eventuele beperking van de inschrijving van studenten aan hogescholen en univer- siteiten aangenomem. Tegen aanvaarding van dit wetsotwerp spraken zich uit de fracties van de PvdA, D ’66, PPR PSP en CPN. DEN HAAG. Voor de opvang en begeleiding van Surinamers in de Neder landse samenleving, vooral in Amsterdam wordt 125 duizend gulden extra beschik baar gesteld. De gemeente Amsterdam zal zo «nel mogelijk advies moeten uitbrengen ove>- de wijze van besteding. HILVERSUM. In een brief aan het bestuur van de Nederlandse Consumen tenbond zegt de NOS dat deze bond een verkeerde berekening heeft gemaakt van de verhoging van de omroepbijdragen voor de komende jaren. De consumen tenbond had becijferd, dat zelfs indien de inkomsten uit de STER-reclame wegvie len. er toch nog lechts een bescheiden verhoging nodig zou zijn om de omroep te financieren. Ook William Hull, voorzitter van de Loyalistische Arbeidersvereniging, een in vloedrijke protestantse organisatie, heeft gisteren verklaard ontevreden te zijn met de belofte van Whitelaw „actief bezig te zullen zijn met het vraagstuk van de afgesloten wijken in Londonderry.” Hull dreigde met verlammende stakingen. Voorts waarschuwde hij dat het geweld in Noord-Ierland hand over hand zou toene men als er niet spoedig wordt opgetreden tegen de r.k. wijken. W’hitelaw verklaarde gisteren in het Britse parlement dat opnieuw bloevergie- ten zou kunnen ontstaan als ie protestan ten inderdaad overgaan tot het oprichten van versperringen. „Het gevaar van een overhaaste actie als deze is, dat zij tot hernieuwing zal leiden van het conflict tussen de twee partijen en dat dan op een geh. bew. geh. bew. geh. bew. regen motregen geh. bew. geh. bew. regen zw. bew. regen zw. bew. onbewolkt geh. bew. windst. geh. bew. zw. bew. zw. bew. regen zw. bew. licht bew. regen wzw onbewolkt zw. bew. half bew. onbewolkt geh. bew. onbewolkt windst. onbewolkt windst onbewolkt regen licht bew. wzw half bew regen half bew. licht bew. onbewolkt windst. zw. bew, wzw half bew. windst. onbewolkt wnw zw. bew. onbewolkt SCHIPHOL „Als er veiligheidsofficieren aan boord van KLM-vlieg- tuigen zullen worden geplaatst, dan zullen die hoogstwaarschijnlijk pis tolen of revolvers dragen met dum-dum-kogels”. Dit antwoordde dr. R. J. H. Kruisinga, staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, gisteren op een desbetreffende vraag bij zijn terugkeer uit Oslo op Schiphol. Dum- dum-kogels zijn voor de oorlogsvoering door de Conventie van Genève weliswaar niet geaccepteerd, doch het schieten met gewone kogels in een vliegtuig is uiterst riskant, omdat deze de vliegtuigwand kunnen door dringen en daarbij mogelijk vitale hydraulische leidingen raken. Het gebeurde tijdens een demonstratie tegen de Amerikaanse Vietnam-politiek. De politie arresteerde drie jongelui. De uittocht van de bouwvakkers staat voor de deur. De komende weken zullen de bouwplaatsen er verlaten bij liggen. Op de foto: Tijdens de schaft bekijkt deze bouwvakker op een kaart nog eens de route die hij tijdens zijn vakantie zal gaan. De vliegers zullen dus veiligheidsofficie ren accepteren. Deze zullen echter allen een opleiding achter de rug moeten heb ben om ook ongewapend te vechten. Er zullen aan boord zeer strenge regels van kracht zijn, ook voor de bewakers. Zolang het vliegtuig aan de grond staat zijn de risico’s te dragen, maar zodra het in de lucht is, „kan er geen klein oorlogje worden geriskeerd” aldus de vliegers. waarschuwing zijn dat de Verenigde Staten eventueel tussenbeide zouden komen. Naar het oordeel van Anderson zijn de leiders in het Kremlin „bezeten” door angst voor het „gele gevaar”. De Chinese leiders zouden op hun beurt niet minder bezorgd zijn voor de Rus sen. De Chinezen zouden in het gebied van Lop Nor nabij de grens van de provincie Sinkiang nieuwe raketten met vaste brandstof hebben opgesteld die atooihladingen over 4000 kilometer kunnen vervoeren. De Russen zouden aan hun kant van de grens meer dan een miljoen mensen lebben samengetrokken, met name in Mongolië. Vorige week zouden de Chi nezen zich hier bitter over hebben beklaagd bij Henry Kissinger, de voor naamste raadsman van president Nixon in veiligheidszaken die toen een bezoek aan Peking bracht. Aan weerskanten van de grens ne men de troepenconcentraties „in een verschrikkelijk tempo” toe, aldus An derson. Volgens hem zijn de Ameri kaanse leiders hierover erg bezorgd. o no ono n no n no nno n n z nw PERTH. (Reuter) In de Australische stad Perth is gisteren een rookbom ge gooid naar de Amerikaanse minister van- Buitenlandse Zaken William Rogers, toen deze in gezelschap van zijn vrouw een hotel verliet. Niemand werd gewond. cS 0 0 0 2 0.2 0 0 5 0 6 0 0 0.6 0 0 0 15 12 0 2 0 0 15 0 1 0 0 AMSTERDAM. —Een 27-jarige kan toorbediende uit de hoofdstad is door de Amsterdamse recherche aangehouden in verband met inning van een valse cheque van zijn werkgever. De cheque was ver zilverd voor 15.204 gulden en gedateerd op 21 „junie” De schrijfwijze van de maand juni werd de man fataal: Bij een schrijf proef onder de tien werknemers van het bedrjf bleek hij de enige te zijn die de bewuste fout maakte. In haar brief stelt de NOS dat deze besparingen, die de bond op 50 miljoen gulden had berekend, gewenst zouden zijn, maar buiten de invloedsfeer van de omroep liggen, alleen de efficiency, die bij voortduring onderwerp van kritische bestudering dient te zijn, kan wellicht beïnvloed worden. „Het is ons opgevallen, dat u bij uw berekeningen uitgaat van de omroepbij drage voor het jaar 1973, terwijl wij op last van de minister moeten uitgaan van een omroepbijdrage voor de jaren 1973 tot en met 1976”, zo schrijft de NOS aan de Consumentenbond. „Wij komen, uitgaande van een toekomstige loonkostenstijging van 10 percent, voor die periode op een omroepbijdrage van 130 en uitgaande van een eventuele stijging van 12,5 percent op een omroepbijrage van f 140,-. Wij betreu ren het, dat met name door toepassing van het vier jaren-systeem er voor de Nederlandse kijker en luisteraar een zo moeilijk verteerbare verhoging noodzake lijk is. Wij hopen dat de minister alsnog zal besluiten tot een jaarlijkse aanpassing over te gaan. Het regeringsbeleid ten aan zien van de PTT moge hem daarvoor een voorbeeld zijn”, aldus de NOS. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Lissabon Kopenhagen Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tunis Barometerstand (760 mm). en 18.50 en 14.31 WASHINGTON. (AFP) —De Sov- jet-Unie en China bereiden zich voor op oorlog. Er is geen andere verklaring mogelijk voor de troepenconcentraties aan weerskanten van de gemeenschap pelijke grens van 8.000 kilometer. Dit is de mening van de bekende Ameri kaanse kroniekschrijver Jack Anderson in de „Washington Post”. ZATERDAG 1 JULI Hoog water 6.26 uur Laag water 2.12 uur ZATERDAG 1 JULI Zon op 4.24 uur onder 21.03 Maan, op 23.06 uur onder fi ■B

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2