ENGELS BERAADT ZICH OVER VERDEELSLEUTEL Ravage bij Doodstraf vrijwel Blauwkapel van de baan Tegenslag voor McGovern Proces over gif moorden schokt Britten Politieke ruzie tijdens persdebat Eén op drie telefooncellen gesloten Socialistische Internationale veroordeelt Amerika Japan wil geen eigen kernwapens Psychiaters lieten gevaarlijke geesteszieke vrij Turk die uit betrokken venster sprong bij moord i gj Treinen in botsing NS-avondretours Kinderen betogen tegen gevaarlijk kruispunt Bejaarde opereerde zich ziekenhuis in Onduidelijke uitspraak van Amerikaans hooggerechtshof nu ook op vrijdag en zondag VRIJDAG 30 JUNI 1972 Wegens vernielingen Afgewezen van Minder kiesmanstemmen (Van onze correspondent) In de keuken Wegens vernietiging Vietnam r (Vervolg van pagina 1) (Van onze parlements redactie) een 7 Minister Engels had moeite om duide lijk te maken wat hij met deze motie uit de kring van de regeringsfracties moest doen. „Opnieuw naar het kabinet en dan opnieuw een standpunt bepalen”, zei de minister aarzelend. Erger werd het toen de linkse oppositie een complete ruzie veroorzaakte met de V.V.D. en DS’70. De heer Verwoert (DS’70) had namens deze twee fracties een motie ingediend, waarin de gehele subsidiëring van de dagbladen werd afgekeurd. Sinds de in gifmoordenaarskringen be kende dr. William Palmer, die in de tijd van koningin Victoria dertien mensen met gif naar de andere wereld hielp, heeft De resolutie werd met algemene stem men aangenomen. Verklaard werd dat de enige manier om tot een vreedzame rege ling van het conflict in Indo-China te komen, wordt gevormd door „het onmid dellijk staken van de bombardementen en de massale vernietiging van Vietnam en het beëindigen van alle andere militaire acties”. In de resolutie wordt voorgesteld in Zuid-Vietnam een coalitie te vormen „die de vredelievende elementen in het land opneemt en binnenkort vrije verkiezingen laat houden.” Engeland een dergelijk fenomeen als dat van Young nooit meer beleefd. Zelfs werd een jongen als Graham in de keuken aangesteld, en hij had er nooit een geheim van gemaakt dat één van zij droomexperimenten was om arsenicum in de waterleiding te doen en om te kijken wat er zou gebeuren. Zo kreeg een zeerob, die 21 jaar geleden voor het laatst verkouden was geweest, de raarste verschijnselen en niemand ver dacht gifmenger Young. In die tijd kreeg Young het baantje bij de fotografische groothandel in Londen. En daar begon hij pas goed zijn lusten bot te vieren. Twee employés stierven na een onbeschrijflijk lijden. Anderen zweefden op de rand van het graf. De geesteszieke jongeman liep pas tegen de lamp toen een paar slachtof fers zelf begonnen na te denken over hun ziekteverschi j nselen. WASHINGTON. (Reuter) Het Ame rikaanse hooggerechtshof heeft gisteren de doodstraf voor de meeste zware misdrij ven met een geringe meerderheid van één stem vijf tegen vier verboden, maar zelfs de opperrechters hebben zich niet duidelijk uitgesproken over de vraag hoe verreikend hun besluit is. DEN HAAG Bij het persdebat in de Tweede Kamer wees minister Engels er bij zijn ontrading van de motie-Van der Sanden op, dat de kans bestaat, dat de organisatie van de dagbladdirecties. de NDP. weleens uit een kan vallen bij het afwijken van de door de regering voorgestelde ver deelsleutel. De NDP heeft laten weten, dat zij de 50-50 verdeling „de minst toelaatbare discriminatie” vond. De minister zei grote waarde te hechten aan goed functioneren van de Nederlandse Dagblad Pers. Als er na uiteenvallen geen eenheid meer is, kan dat wel eens nare gevolgen hebben voor de abonnementsprijzen, waardoor een concurrentiestrijd kan ontstaan. ISTANEOEL (UPI). Politiekringen in Istanboel hebben gisteren meegedeeld dat een jongeman die woensdag uit een ven- ste- van het hoofdbureau van politie in Ankara sprong en doodviel, betrokken is geweest bij de ontvoering van en moord op de Israëlische consul-generaal Efraim Elrum. WENEN. (UPI) Het 12de congres van de Socialistische Internationale in Wenen is gisteren geëindigd met het aannemen van een resolutie waarin de „massale vernietiging van Vietnam” door de Vere nigde Staten wordt veroordeeld. UTRECHT. Een goederentrein van Venlo naar Amsterdam is vanmorgen om 5 uur bij Blauwkapel bij Utrecht in botsing gekomen met een zwaar geladen ertstrein, die op weg was van Amsterdam naar Arnhem. Van de goederentrein ont spoorden de locomotief en vier wagons, van de ertstrein drie wagons. Beide spo ren werden versperd. Volgens de NS is één van de treinen vermoedelijk door een rood sein gereden. Congresleden zeiden dat deze scherpe aanval op Amerika door de Zweedse dele gatie was voorgesteld. De resolutie was een compromis. De noordelijke landen wilden een nog scherpere tekst, de West- europese landen wilden zich gematigder uiten. Een kwartier lang stremden de jeugdige betogers het verkeer volledig. Vooraf had een legertje politiemensen het verkeer tot stoppen gebracht. Daarna ging een aantal kinderen luid schreeuwend rondjes lopen op het kruispunt. Enkele kinderen gingen op de weg zitten. Ongeveer 150 kinderen moeten het kruispunt vier maal per dag passeren om hun school te bereiken. On derwijsinstellingen werkten mee aan de demonstratie. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland werd een petitie gestuurd. Als de voorzieningen niet voor het nieuwe schooljaar worden aangebracht, overweegt men een schoolstaking. De Turk, Vedat Gevrek, die als chisi bekend staat, was naar het politie bureau gebracht om te worden verhoord. Hij rukte zich los en sprong uit een raam op de zesde verdieping. Gevrek werd door de Libanese politie gearresteerd terwijl hij guerrilla taktiek studeerde in een kamp van El Fatah. Hij wero aan Turkije uitgeleverd. In Istanboel sprong twee weken geleden de 21-jarige Zuhal Askoy uit het raom van de vierde verdieping van het hoofd bureau van politie terwijl ze werd onder vraagd over haar kamergenote Banu Er- guder. De politie had laatstgenoemd meis je aangetroffen in hei bezit van een grote dooi waarin het lijk van een vermoorde jongeman zat. steun van de meerderheid van de Kamer. Tegen stemden de fracties van de V.V..D, DS’70, S.G.P., G.P.V., Boeren, C.P.N., N.M..P en een klein deel van de K.V.P., een groot deel van de C.HU. en een groot deel van de A.R.P. Young had het gevoel dat de wereld hem met de nek aankeek; daarom zocht hij een machtsmiddel in het gif en hij moordde als een soort intellectueel spel, op bijna wetenschappelijke basis. Hij ge bruikte zeldzame giften en hield in zijn dagboek bij hoe de slachtoffers erop rea geerden. Zeshonderd kinderen hebben gisteren in Nieuwe Niedorp massaal gedemonstreerd tegen het ontbreken van verkeerslichten op een belangrijk kruispunt in de nieuwe rijksweg Alkmaar-Middenmeer (de E-10). ROME. (DPA) Een 88-jarige man in Napels heeft geprobeerd zich met een schaar aan een navelbreuk te opereren. Hij sneed zich daarbij in de buikwand en verwondde ook de ingewanden. De man is in levensgevaarlijke toestand in een zie kenhuis opgenomen. LONDEN Het geval van de 24-jarige gif moordenaar Graham Young, die gisteren in Londen tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, zal nog een flinke staart krijgen. Want hoewel de meeste Londense boule vardbladen uitvoerige berichten hadden gegeven over het proces tegen deze intelligente geesteszieke, met alle details over de slachtoffers, zorgden de rechters voor de laatste verrassing. UTRECHT. Met ingang van vrijdag juli zullen NS-avondretours ook op vrij dag- en zondagavond verkrijgbaar en gel dig zijn. Vanaf die datum kunnen reizi gers dus iedere dag van de week van deze reismogelijkheid gebruik maken. De prijs van het avondretour is die van een enkele reis plus een kwartje Avondretours zijn geldig in treinen die om 18 uur of later vertrekken. Ze zijn vanaf 17.45 uur aan de loketten verkrijgbaar. Wie de verantwoording draagt voor de ze beslissing is indirect verantwoordelijk voor de dood van een 56-jarige en een 60- tariere employé in een fotogroothandel, waar Young na zijn vrijlating w-’-vte. Hij zag immers kans beiden te vergiftigen. Pogingen tot het vermoorden met gif van een aantal andere employés in het bedrijf faalden. De Internationale heeft geen communis tische leden. Het conges is bijgewoond door regeringsleiders uit Israel, West- Duitsland en Malta en andere Westerse landen. Na negen jaar in het gesticht werd Graham Young in februari van het vorig jaar op vrije voeten gesteld. De doktoren achtten hem genezen. Het blijkt nu dat deze beslissing werd genomen tegen de opinie van het verplegend personeel, en ook tegen de wil van de familie Graham in. De toen 23-jarige jongeman kreeg op dracht zich onder behandeling van de psychiater te blijven stellen en bepaalde nazorgcursussen te volgen. Eén van de opzienbarende omstandigheden in deze si tuatie was dat de experts in het nazorgin- stituut niet op de hoogte waren gesteld van Youngs verleden. Ze begrepen er dan ook niets van toen er zich kórt na Youngs komst eigenaardige ziektegevallen onder het personeel en bezoekers van het insti tuut begonnen voor te doen. De botsing gebeurde op de splitsing van de lijn HilversumUtrecht en Hilver sum—MaliebaanLunetten. De machinist van de goederentrein uit Venlo kreeg een hoofdwond, zijn collega op de andere locomotief liep een lichte shock op. De trein uit Venlo ramde de ertstrein in de flank. Hoewel het ongeluk met vrij geringe snelheid gebeurde, is de schade aanzienlijk. Van de zeven wagons is er één gekanteld. De andere staan naast de rails. Vrijwel alle andere moties, meer dan tien, werden door minister Engels in de loop van de avond en de nacht afgewezen. De minister weerlegde ook de kritiek van zowel oppositie als enkele regeringspartij en, dat er geen lange termijnvisie zou zijn voor wat betreft een geïntegreerd massa- mediabeleid. Hij zei aan het adres van de V.V.D. en DS’70 en een deel van de C..H.U, dat de voorgestelde subsidiëring voor de komende twee jaar geen onrecht vaardige maatregel is en de concurrentie vervalsing corrigeert. De stemmingen over de moties verlie pen als volgt: de motie-Van der Sanden over de 60-40 verdeelsleutel kreeg de van Graham een vreemde ziekte, waarvan ze ternauwernood gered kon worden. Ook de vader werd doodziek, nadat hij met zijn zoon Graham samen een maaltijd had genuttigd. DEN HAAG Eenderde van alle openbare telefooncellen in ons land is buiten werking gesteld wegens herstelwerkzaamheden. Bijna in alle gevallen is de sluiting het gevolg van baldadigheid. Het herstel van de schade kost de PTT vele miljoenen guldens. Dat verklaarde staatssecre taris Kruisinga van Verkeer en Wa terstaat in antwoord op vragen van de heer Gele (PvdA) over de recente prijsverhogingen van de PTT. „Dat is een politieke motie van wan trouwen”, riep drs. Van Thijn, waarne mend fractieleider van de P.v.d.A. Houdt dat een ministers of zelfs wel’ een kabinetscrisis in?” „Het gaat alleen om een zakelijk meningsverschil”, riep V.V.D.-leider Wiegel, die daarvoor minis ter Engels al onomwonden had horen zeggen, dat deze de motie naast zich zou neerleggen, omdat hij het er totaal oneens mee was. De leiders van de regeringsfrac ties mengden zich in deze felle woorden strijd, waarbij de oppositie een „destruc tieve houding” werd verweten. Toen Graham de psychiatrische kliniek betrad had hij maar één grote wroeging, namelijk dat de doktoren in staat waren geweest zijn zelfmoorddosis thallium te ontdekken en weg te nemen, die hij altijd bij zich droeg en die hij „mijn kleine vriend” noemde. In het gesticht was Graham onhandel baar. Hij weigerde aan de cursussen deel te nemen en hij bleef tot het einde toe ongezeggelijk tegen de psychiaters. Toch kwam hij weer in het bezit van zijn geliefde gif, en daar begint het ongeloof lijke verhaal, dat nu de gemoederen be zighoudt. Graham beschikt in het instituut over een eigen tuintje, giftige planten te kweken. Tijdens de opsluiting beschikte hij over hade, Bella Donna en an^'.» gmen en hij mocht boeken uit ue bibliotheek lenen over zijn, hem volledig beheersende on derwerp. Want eerst nadat de jury zijn oordeel over Young gegeven had mochten de rechters onthullen dat Young op zijn veertiende al tot een vijftienjarig verblijf in een psychiatrische inrichting was ver oordeeld, omdat hij pogingen had gedaan zijn vader, zuster en schoolvriend te ver giftigen. En de grootste opwinding veroor zaakt nu het feit dat Young na negen jaar in deze instelling te zijn geweest, als genezen ontslagen werd. De Investeringen die de PTT nu nog doet zijn noodzakelijk om de tele foonaansluitingen te kunnen realise ren en het telegraafwezen te kunnen mechaniseren, meende de heer Krui singa. Hij zei het te betreueren dat een overheidsbedrijf de tarieven met 20 tot 25 percent moet verhogen in een tijd waarin de regering juist bij het bedrijfsleven op grote matiging moet aandringen. Hij beloofde erop toe te zien dat de schattingen in de nieuwe begroting niet opnieuw te optimistisch te zullen uitvallen; een garantie daarvoor wilde hij echter niet geven. Op school was Graham altijd de eerste van zijn klas in scheikunde geweest, en het enthousiasme van zijn leraar begon pas te bekoelen toen deze in de lessenaar van zijn veelbelovende leerling zware gif ten aantrof en boeken met verhalen over gifmoordenaars. Toen begonnen ook de eerste achter gronden te dagen. Grahams beste school vriend had in het voorjaar van 1962 alarmerende buikkrampen gekregen na het eten van een sandwich, die Graham hem had aangeboden. In september van hetzelfde jaar kreeg de 21-jarige zuster De motie van V.V.D. en DS’70, waarin het subsidieplan voor de pers wordt afge wezen, kreeg de steun van G.P.V., S.G.P., Boeren, De Jong en de heren De Boo en Tolman van de C.H..U Deze motie werd verworpen. Er werd ook nog een motie- Van der Sanden aangenomen door de Tweede Kamer, waarin wordt aangedron gen op een stichtingsvorm voor het be drijfsfonds voor de pers. Tegen die motie stemden de Boeren, G.P.V., S.G.P., N.M.P., De Jong, C.P.N., de heer Pors van DS’70 en een groot deel van de C..H.U-fractie. De Kamer nam ook al tegen de wens van de minister in een motie van het A.R..P-lid Scholten aan, waarin de regering wordt gevraagd af te zien van de vijf percent opslag op de STER-reclame- tarieven om het bedrijfsfonds voor de pers te voeden. Vóór deze motie waren de P.v.d.A. P..SP., P.P..R, D’66, DS’70, G..PV., S.G.P., A.R.P. zonder Roolvink en C.H.U. zonder Kikkert. WASHINGTON. (Reuter) Senator George McGovern, die volgens velen al bij de eerste stemming op de Democrati sche partijconventie op de kandidatuur voor het presidentschap zou kunnen reke nen, heeft gisteren een ernstige tegenslag moeten incasseren. De commissie voor de geloofsbrieven van de Democratische Partij besloot na melijk in Washington het aantal kiesman stemmen dat hij bij de voorverkiezingen in Californië had gekregen, te verminde ren van 271 tot 120. Als degene die bij de „primaries” op 6 juni met 45 percent van de stemmen als winnaar uit de bus was gekomen, had hij alle 271 kiesmanstemmen van de staat op zich verenigd. Senator Humphrey die 38 percent van de stemmen had gekregen, en andere tegenstanders van McGovern pro testeerden hiertegen. Volgens hen was de bepaling dat degene die de meeste stem men krijgt op alle kiesmanstemmen kan rekenen in strijd met nieuwe partij bepa lingen die gericht zijn op evenredige ver tegenwoordiging. De commissie voor de geloofsbrieven gaf hun gelijk. Senator McGovern uit Zuid-Dakota had maandag jl. ten onrechte verklaard dat hij al over de 1509 kiesmanstemmen be schikte om bij de eerste stemming in Miami Beach te worden aangewezen als de kandidaat van de Democraten. Later moest hij echter toegeven dat hij nog enige stemmen tekort kwam. McGovern noemde de beslissing van de commissie „een cynische, gemene politieke diefstal” en „een steek in de rug”. Hij kondigde aan dat hij de uitspraak zou aanvechten. Senator Humphrey die van de omstre den 151 stemmen er 106 in de wacht sleepte, sprak van „goed nieuws”, waar door zijn kansen duidelijk werden verbe terd'. De minister ging in op speculaties in het buitenland over deze zaak. Kernwa pen» kunnen, aldus Esaki, Japan niet veel bieden. ,Ons land is te klein, te dicht bevolkt en industrieel te veel ontwikkeld om een aanval met kernwapens te overle ven” Daarom heeft Japan bij een derge lijke aanval te weinig overlevingskansen. De verklaring van Esaki is de duidelijkste die een Japanse minister tot dusver hier omtrent heeft gegeven De negen leden van het hooggerechts hof kwamen tot in totaal achttien schrif telijke opinies, om de verschillende filoso fische gronden uiteen te zetten aan de hand waarvan ze concludeerden dat te rechtstelling overtreding van een grond wettelijk verbod op wrede en ongewone bestraffing is. De opperrechter-voorzitter, Warren Burger, drukte onzekerheid uit ten aan zien van de vraag hoever het hoogge rechtshof gisteren precies met zijn besluit is gegaan. „De feitelijke draagwijdte van de ge rechtelijke uitspraak, waarvan ik aanneem dat ze in deze samenvallende opinies is belichaamd, is niet geheel duidelijk”, ver klaarde hij. Hij zei ook dat hij moeilijk te begrijpen vond hoe het opperste gerechtshof de doodstraf nu kon afwijzen, terwijl ze deze straf sinds de stichting van de natie heeft kunnen accepteren. In de dodencellen in de Verenigde Sta len zitten op het ogenblik ongeveer zes honderd ter dood veroordeelen. TOKIO (Reuter) Het bezit van eigen onafhankelijk kernwapenarsenaal vormt voor Japan geen afschrikkend mid del van voldoende betekenis. Dit heeft de Japanse minister van Defensie, Masoemi Esaki, gisteren op een lunch van de bui tenlandse pers in Tokio verklaard. Het opruimingswerk zal waarschijnlijk de gehele dag in beslag nemen. Tussen Utrecht en Hilversum laat NS bussen rijden. De heer Oele vroeg de minister of de PTT niet meer dan nodig alle tech nische ontwikkelingen probeert te volgen, zodat de investeringen te hoog oplopen en prijsverhogingen noodzakelijk zijn. De staatssecretaris ontkende deze veronderstelling. De investeringen zouden juist t ot een minimum zijn teruggebracht. De prijsverhogingen hebben, volgens hem, andere oorzaken. waar hij kans zag BB» jÉlMi

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3