GEMEENTERAAD VELSEN Subsidie maakt voor Velser Gemeenschap aanstelling opbouwwerker mogelijk Premie moet krotopruiming en doorstroming bevorderen Honderden schoolkinderen trokken strijdlustig door Velsen-Noord Leerlingen en ouders van St. Jozefschool op pad voor nieuwbouw Geld voor goede ideeën WILMS FLOET KOFFERS en REISTASSEN I1 5 Een woud van EXAMENS spandoeken en protestborden CATfcA I if lilFill Ig, itfMI FAMILIE-DRUKWERK A VRIJDAG 30 JUNI 1972 IJMUIDER COURANT Voor moderne COIFFURES F (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Hoewel voor de donderdagavond gehouden vergadering van de Velsense gemeenteraad niet minder dan acht leden wegens vakan tie verstek moesten laten gaan waaronder de wethouders C. Ockeloen en M. Roessingh hebben de fracties toch voldoende sprekers kunnen leveren om enige voorstellen van het college vrij uitvoerig door te lichten. Dit gold vooral de subsidiëring van de stichting „De Velser Gemeenschap”, welk bedrag (voor dit jaar 14.500 en volgende jaren telkens 50.000) dient om per 1 september de aanstelling van een opbouwwerker mogelijk te maken. Mede uit erkentelijkheid voor de nuttige activiteiten van deze stichting heeft de raad tenslotte zijn goedkeuring aan het voorstel niet willen onthouden, met uitzondering echter van de heer Kruisman (CPN), die vreesde dat met deze subsidie een uitgave van vele tonnen zou worden ingeluid. dameskapsalon NOOY Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden O. - tel. 15020 ELEKTROTECHNISCH BUREAU BRANDENBURG GELUK VAN RIXEL zo’n drukker! Protestlied Verwarm uw woning elektrisch met accumulerende nachtstroom- kachels. TEGEN DOORSTROMING ONAANVAARDBAAR -- BS 16 -zj l-i£? PM die ADVERTENTIE grote Oosterduinweg 29 IJMUIDEN - TELEFOON 1 47 68 Uit handen van jhr. ir. B. de Jonge ontvangt de heer J. C. Kuin zijn be loning van f 1.600; in het midden de heer F. Vos. Een woud van spandoeken en borden werd door de protesterende school gaande jeugd uit Velsen-Noord in de lange stoet meegedragen. Oosterduinweg 20. telefoon 13405. GEBOORTE VERLOVING HUWELIJK De ouders reden achter de kinderen aan en ook daarbij lieten de pro testen aan duidelijkheid niet te wen sen over. Ook ir. Van Rijn (prot.-chr.) wilde na mens zijn fractie van Instemming getui gen met de reeds besloten beleidsombui ging bij de stichting, omdat hier volgens spreker vroeger dikwijls een zware amb telijke invloed kon worden geconstateerd. Met de voorgenomen „herijking” zal het nu waarschijnlijk mogelijk zijn de eigen verantwoordelijkheid van de burgers be duidend meer te benaderen. VELSEN-NOORD Een stoet van meer dan driehonderd schoolkinderen in strijdlustige stemming, gevolgd door een onafzienbare rij auto’s met ouders, trok donderdagavond welge moed voorzien van een enorm aantal protestborden, door de straten van Velsen-Noord. Ouders en kinderen van de St. Jozefschool aan de Cor- verslaan gaven op dit woud van bor den en doeken in vaak scherpe be- woordigen blijk van hun misnoegen over de situatie rond de bouw van een nieuw schoolgebouw'. aanwezigheid van gas- of olievoorraden in het duingebied van Bloemendaal en Zand- voort. Het antwoord van wethouder De Boer hierop was kort en krachtig. Een en ander wordt namelijk door het college onaanvaardbaar geacht, welk standpunt reeds indirect duidelijk aan de betrokken instanties is doorgegeven. Uiterraard toon de de heer Reichenfeld zich met dit antwoord meer dan tevreden, zodat door hem van het recht op nadere inlichtingen werd afgezien. Voorts meende de heer Hoek enige onduidelijkheid te moeien constateren in het beleid van het college, omdat onlangs een subsidie van 13.000 voor Kennemer Geslaagd voor doctoraal examen econo mische wetenschappen: H. Schoonheim, Haarlem; kandidaatsexamen psychologie: G. Klijn, Haarlem, kandidaatsexamen so ciale geografie B. F. D. I. C. Linders, Haarlem. zijn onze scholen naar de kelder” er „Gemeente schiet toch op, anders krijgen wij de palen op ons kop”. Ook soortgelijke teksten prijkten op de op de bouwplaats aangebrachte borden. Daarop stond onder andere te lezen: „Hoe lang nog moeten arbeiderskinderen in het palcnpark naar school,” „Zijn voor de overheid de Velsen-Noordse kinderen, net als hun ouders ook de minderen?” De politieman, aan het hoofd van de stoet in zijn surveillance-auto, loodste de lange vreedzame stoet op laconieke wijze door Velsen-Noord. Veel opstoppingen waren er niet, ondanks het grote aantal be'angstellenden van de kant van de bur gerij, dat de schoolkinderen en hun aan hang op de been wisten te brengen. Sassen- in de De eerste sprekster, mevrouw Van Heel-Montijn (V.V.D.) moest erkennen dat de functie van de Velser Gemeenschap haar niet altijd even duidelijk is geweest. Wel had zij beseft dat men hier tijdig de noodzaak van een herstructurering heeft ingezien. En omdat haar fractie ook be greep dat het gemeentelijke bureau niet langer voor dergelijke activiteiten kan worden ingeschakeld, kon men zich hier wel met de aanstelling van deze nieuwe functionaris verenigen. Alleen zou de V.V.D. het bijzonder op prijs stellen wan neer het college eens een beleidsnota over deze materie aan de raad kon voorleggen. Voorts stelde de heer De Boer dat met de goedkeuring van de raad een belang rijke zaak van de grond kan komen, waarbij het mogelijk moet zijn eventuele conflictsituaties tot een goed einde te brengen. Overigens was het de wethouder in dit stadium nog niet mogelijk eventue le besparingen concreet aan te geven, ofschoon hij er wel op wees dat deze kunnen voortkomen iut een vermindering van werkzaamheden voor het bureau Cul turele Zaken. Tenslotte stelde wethouder De Boer gaarne een nota over deze materie in het vooruitzicht, zodat de raad, met uitzonde ring van de heer Kruisman, besloot de Velser Gemeenschap de gevraagde subsi die niet te onthouden. In zijn antwoord meende wethouder De Boer de taak van de opbouwwerker niet beter te kunnen omschrijven dan met vast te stellen dat hij moet trachten in Velsen iets aan het geluk van de burgers toe te voegen. Onder meer door een contact met de functionele raden, het slaan van een brug tussen de overheid en actiegroepen en het formeren van samen werkingsverbanden. Vele standaardmodellen in mon sterboek thuis te bekijken. Ook naar eigen ontwerp Deze overigens zeer ordelijke onder- wijsprotestmars werd voorafgegaan door de Beverwijkse drumband „De Zwervers” die er muzikaal het marstempo inhield. Nadat de optocht enige tijd had rondge trokken, belandde zij uiteindelijk op de plek waar in de toekomst een nieuwe school zal moeten verrijzen, gelegen tus sen de Watervlietschool en het buurtcen trum „De Meerpaal”, waar de eerste hei palen reeds aanwezig zijn. Ouders, onderwijspersoneel en kinderen van de St. Jozefschool voeren reeds gerui me tijd actie voor een snelle beslissing inzake een nieuw schoolgebouw. Het hoofd van deze gecombineerde jongens- IJMUIDEN. De ideeënbus van Hoog ovens heeft een constante stroom van goede inzendingen. Dit bleek donderdag maar weer eens, toen twee medewerkers van dit bedrijf het resultaat van hun inzending beloond zagen. Uit handen van jhr. ir. B. de Jonge, bedrijfsdirecteur IJmuiden, ontving de heer F. Vos uit Velsen-Noord een bedrag van 2.600 en de zilveren ID-onderschei- ding. De heer Vos, opzichter in warm bandwalserij 1, had voorgesteld om bij de afwerking van deze walserij het buigen van flappen van de rollen bij de inzet van de strokenschaar volautomatisch te ver richten. De inzender ontwierp zelf de benodigde hydraulische apparatuur en nam tevens de uitvoering van het project ter hand. De heer De Jonge complimenteerde de heer Vos met zijn vinding, die de produk- tiecapaciteit verhoogt, de veiligheid bevor dert en de arbeidsomstandigheden verbe tert. De heer J. C. Kuin uit Oudorp zou voortaan twee ID-speldjes kunnen dragen, want hij werd nogmaals beloond met een bedrag hoger dan 500, namelijk 1.600. De heer De Jonge overhandigde hem dit bedrag voor zijn voorstel om ponskaarten en gloeiprogramma’s bestemd voor koud- bandwalserij 1 en 2 geheel of gedeeltelijk te dupliceren. De heer Kuin, die ploeglei der produktieplanning koudband-afwer- king is, stelde het bedrijf hiermee een meer efficiënte werkwijze voor. en meisjesschool, de heer J. A. H. Smit zegt daarover: „Het is hier in dit oude schoolgebouw vreselijk moeilijk werken. Vlak achter de school ligt de reusachtige stapel houten palen van de papierfabriek en het steeds maar weer storten van nieuwe palen maakt een ontzaglijke her rie en daar komt dan aan de voorzijde nog het lawaai bij van het zware vracht verkeer. De ouders en de kinderen hebben het overgrote deel van de spandoeken en de borden thuis gemaakt. Hier op school hebben we er ook wat gemaakt, want we dachten stel je voor dat ze met niets aankomen. U ziet wel dat onze vrees ongegrond was”. Op een speciaal motorwagentje, dat achter de protesterende kinderen aanreed stonden een aantal reusachtige borden, die later op de avond ^an de heipalen op het bouwterrein werden vastgespijkerd. Op die plaats zongen de kinderen ook uit volle borst het zorgvudig samengestelde protestlied, waarvan de tekst luidde: ,Wat zullen we doen met die ouwe Jozef in de vroege morgen? Steek hem in de fik en branden in de vroege morgen. Blaas hem lekker op en laat hem sprin gen in de vroege morgen. Ram hem in elkaar met een hijskraan in de vroege morgen Dit zullen we doen met die ouwe Jozef man wat zullen we lachen”. Het ging allemaal op de wijs van „What shall we dot with the drunken sailor” en zo te horen ziet het er voor de ouwe Jozef niet rooskleurig uit. Dat grieven vooral ook tegen de papier fabriek gericht zijn leerden de volgende teksten, die op borden en spandoeken werden meegevoerd: „Door houtgekletter leren wij geen spetter”, „Door Van Gelder Geen schoorsteen of afvoer nodig, kunnen dus overal staan. U profiteert van goedkope nacht- stroom. Door eenvoudige en oerdegelijke konstruktie zeer lange levensduur. Elektriciteit zal er altijd zijn. Vraagt vrijblijvend inlichtingen en dokumentatie voor al uw elektra werk NIJMEGEN. M. P. Keijser, heim, gepromoveerd tot doctor rechtsgeleerdheid. DELFT. Geslaagd voor het kandi» daatsexamen werktuigkundig ingenieur, P. L. Peeperkorn, Noordwijk aan Zee en A. Strang, Aerdenhout; kandidaatsexamen elektrotechnisch ingenieur; B. T. Straats burg, Haarlem, Y. C. M. van der Werf, Heemstede; doctoraal examen, elektrotech nisch ingenieur P. L. van Leeuwen, Heemstede, E. K. A. de Ruter, Haarlem. AMSTERDAM. (V.U.( Doctoraal exa men rechten: J. L. P. Bakker, Aalsmeer, P. Kalbfleish, Haarlem en mevr. D. F. J. Sol-Thoolen, Heemskerk. Semi-artsexa- men: H. W. Becker, Haarlem. En wat de kritiek van de heer Hoek op de voor Kennemer Staten geweigerd sub sidie betreft, wilde de wethouder er toch wel even op wijzen dat er in feite een belangrijk verschil bestaat tussen op bouw- en buurthuiswerk. Het eerste gaat immers altijd aan het tweede vooraf. Daarnaast begreep de heer Van Rijn heel goed dat het toekennen van de gevraagde subsidie betekent dat hier elk jaar een bedrag van een halve ton aan moet worden toegevoegd, hetgeen zijn fractie echter niet verhinderde de Velser Gemeenschap deze kans gaarne te gunnen. Alleen wenste spreker nog nader over de juiste taakomschrijving van de nieuwe functionaris te worden ingelicht, terwijl hij eveneens informeerde naar mogelijke besparingen, welke van deze aanstellinge het gevolg zouden kunnen zijn. Zoals gewoonlijk was voor de heer Kruisman (CPN) een korte spreekbeurt voldoende om zijn mening over het voor- Het voorstel met betrekking tot de doorstroming en krotopruiming, waar wij de lezers reeds uitvoerig over hebben ingelicht, werd wel met algemene stem men door de raad geaccepteerd. Hierbij werd nog door drs. Kraetzer (K.V.P.) ge adviseerd de richtlijnen van de minister bij de bestaande verordening in te bou wen omdat de gemeente anders in vele gevallen de subsidies voor honderd per cent voor haar rekening zal moeten ne men. De heer Van Horick (D ’66-P.P.R.) noemde het bedrag van vijfhonderd gul den „een wassen neus”, omdat hiermee het doel volkomen voorbij wordt gescho ten, mede doordat geen verschil wordt gemaakt tussen het minimum inkomen en een topsalaris. Ook vroeg de heer Van Horick enige aandacht voor de Velsenaren die door gebrek aan woonruimte in de eigen gemeente noodgedwongen duurdere huizen in Alkmaar en omgeving moeten betrekken. Als woordvoerder van de P.v.d.A. fun geerde ditmaal de heer Drukker, die van oordeel was dat het moeilijk is van een dergelijke regeling objectieve resultaten aan te wijzen. Zijn fractie ging echter met het voorstel mee, vooral wegens de positieve mogelijkheden bij de krotoprui ming. De voorzitter, burgemeester Bosman, nam de verdediging van het voorstel voor zijn rekening, waarbij hij als mening van het college te kennen gaf dat de premie van vijfhonderd gulden in ieder geval bevorderlijk kan zijn voor het wegnemen van de laatste aarzeling. Ook achtte hij het niet waarschijnlijk dat de hogere inkomens hiervoor in aanmerking zullen komen, nog afgezien van de vraag of de premie in deze kringen wordt geambieerd. Het probleem van de overloop dient aldus in zijn totaliteit te worden bezien, een argumentatie waar de raad zich mee kon verenigen. Hoofdelijke stemming bleek althans miet meer vereist. Als laatste punt werden door de voor zitter de vragen van de heer Reichenfeld (P.v.d.A.) aan de orde gesteld, diie had geïnformeerd naar het onderzoek op de Staten in Velsen-Noord was geweigerd, terwijl nu met „dezelfde vaart en vrede” wel een opbouwwerker wordt geambieerd. Een en ander was voor spreker dan ook aanleiding het college eveneens om een beleidsnota te verzoeken, zodat de raad zich straks over de te volgen richting zal kunnen uitspreken. Ook de heer Van Eijk (P.v.d.A.) gaf te kennen ervan doordrongen te zijn dat het verlenen van de gevraagde subsi die verder geregeld grote financiële kos ten met zich zal meebrengen. Zijn fractie had echter voldoende waardering voor het nuttige werk van de Velser Gemeenschap om zich positief tegenover het voorstel op te stellen. Tenslotte verklaarde ook drs. Kraetzer (K.V.P.) zich met de subsidie accoord, al achtte hij voor de toekomst de nodige voorzichtigheid niet geheel ongewenst. Te vens sprak hij de wens uit dat op deze wijze met de Gemeenschapsraad Heems kerk en de B.S.C.R. de contacten kunnen worden versterkt. stel onder woorden te brengen. Deze luid de afwijzend, omdat de taak hem zo veelomvattend leek dat een dergelijke functionaris later door een staf van een directeur met medewerkers moet worden gevolgd. De kosten hiervan begrootte de heer Kruisman op minstens drie ton. zo dat hij zich tegen het voorstel verklaarde. Vooral omdat men over een eventuele rijkssubsidie nog in het ongewisse ver keert. De heer Hoek (P.S.P.), die mede het woord voerde namens D ’66 en PPR, was daarentegen wel van het nut van een dergelijke opbouwwerker overtuigd. Al leen achtte hij het gevaar voor een bron van competentie-problemen lang niet denkbeeldig. laat hem BH 'IS”S- f- «uffi ijjf f .j 1

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5