Heemskerks raad behandelde belangrijke lijvige agenda en Containers middelbaar onderwijs Spaans examen VEEL WAARDERING BIJ Beverwijks Kennemer Theater AFSCHEID M. RUMPING m Vloot voerde duizend kantjes WILT U gezouten haring meer aan TAPIJT KOPEN Orgelconcert in Grote Kerk bij flats ter sprake ELZER’S BORST Bom aan boord Beheerder sportpark NIEUWE ALARMERING BRANDWEER Begin van brand doortastend geblust INTERTEST DESSO HATEMA PARADE IN DE VISHAL BERGOSS Minder vis bracht meer geld op in IJmuiden Enorme stijging aanvoer garnalen in meimaand H a venbe richten - J 7 IJMUIDER COURANT VRIJDAG 30 JUNI 1972 O.A. VAKKUNDIG GELEGD Mosselen IJMUIDEN Meevaller HERENMODEHUIS IJMUIDEN KENNEMERLAAN 108 PLANETENWEG 38-42 TELEFOON 15991 BIJ ONS KUNT U TERECHT VOOR ALLE SOORTEN VRAAG DAN EERST VRIJBLIJVEND INLICHTINGEN OVERHEMDEN WONINGINRICHTING Produktschapsprijs IJ sselmeervisserij In duingebied Ir/ leerlingen uit geheel Nederland. Op het podium de Spaanse examen commissie uit Madrid. In de zaal de (Van een onzer verslaggevers) zij de (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) J In de maand juli zal geen raadsverga dering plaats hebben in verband met de vakanties. De eerstvolgende bijeenkomst van de raad is bepaald op 31 augustus. Prijzen, per kilogram, in guldens: per 1 kg: tarbot 10, 11-9, 19; zalm 10,52-7, 10; grote tong 8,75-8,00; grm. tong 8,01-7,78; kim. tong 9,09-7,42; tong I 8,32-7,64; tong II 8,21-7,20. IJMUIDEN. In het eerste halfjaar van 1972 werd in IJmuiden rond de 37 miljoen kilogram vis aangevoerd, die ruim 42 miljoen gulden heeft opgebracht. Ten opzichte van 1971 is de gemiddelde visprijs fors gestegen. Vorig jaar was de aanvoer in de eerste zes maanden 38.499.415 kilogram, die 38.297.531,44 op bracht. IJMUIDEN Vannacht meldde het vissersvaartuig TX 94 dat het een bom uit zee had opgevist. Omstreeks half twee gingen enkele leden van de Mijnoprui mingsdienst aan boord. Zij zagen kans het oorlogstuig binnen vijf minuten onschade lijk te maken. De heffingstarieven voor zeevis, zoetwa tervis, oesters en pufgarnalen worden ver laagd, met ingang van 1 juli. Uit de cijfers over 1971 is gebleken dat dit jaar inplaats van een geraamd nadelig saldo van bijna anderhalve ton een voordelig saldo van een kwartmiljoen heeft opgele verd, dankzij de goede besommingen. Bo vendien mag worden verwacht, dat in 1972 een belangrijk bedrag door het mi nisterie van Landbouw en visserij zal worden vergoed voor de werkzaamheden (Van een onzer verslaggefsters) BEVERWIJK. Ongeveer honderd- twintig Spaanse leerlingen uit geheel Ne derland zwoegden donderdag in het Ken nemer Theater aan hun schriftelijke exa menopgaven ter verwerving van de diplo ma's middelbaar onderwijs, zoals die in Spanje erkend worden Gezien de grote aantallen gezinnen van Spaanse werknemers in Nederland is de mogelijkheid geschapen deze examens in Nederland af te leggen. IJMUIDEN. De aanvoer in IJmuiden bestond donderdag uit: 120 kisten en 3 premiekisten schelvis; 225 kisten en 4 premiekisten wijting; 785 kisten kabel jauw; 319 kisten koolvis; 57 kisten en 2 premiekisten makreel; 743 kisten schol; 155 kisten Schar; 36 kisten tarbot; 35 kisten diversen; 105 stijve kabeljauwen; 6.700 kg tong. welke worden verricht ter uitvoering van de EEG-regelingen en andere overheids uitgaven. liggende plaatsen voor Enkhuizen danwel voor Volendam. HEEMSKERK. Tijdens de donderdag avond gehouden openbare raadsvergade ring onder voorzitterschap van burge meester H. Nieien is de gemeenteraad zon der op- of aanmerkingen akkoord gegaan met het standpunt van B. en W. terzake het beroepschrift van een aantal inwoners met betrekking tot de toepassing van de verordening geldelijke steun voor door stroming en krotopruiming. B. en W. voerden aan, dat de verhuizingen hebben plaats gehad voor de inwerkingtreding van de desbetreffende verordening, zodat de betrokkenen niet voor een bijdrage in aanmerking komen. Besommingen: GO 12 13.180, GO 4 f. 12.740, GO 24 9.990, GO 26 9.690, HD 94 f. 5.430, HD 125 f. 1.750, KW 39 9.090, KW 215 24.820, KL 50 f. 690, T H4 ƒ8.570, VL 112 10.400, UK 48 ƒ8.260, UK 63 6.750, UK 70 1.890. UK73f. 5.490, YE 25 f 775, IJM 6 ƒ350, IJM 23 1.360, VD 1 920, VD 9 1.280, VD 15 1.110, VD 19 f. 2.130, VD 44 ƒ.1.175. VD 46 1.210, VD 75 570, VD 89 1.230, UK 23 UK 107 f. 11.770, U K142 4- UK 236 6.520, UK 196 UK 234 11.230. mering waarvoor van de raad een krediet groot 4500 wordt gevraagd. De alarme ring namelijk zal plaats hebben volgens de regionale opzet, via de centrale Meld kamer van Haarlem, onder handhaving van het bestaande alarmnummer 32121. Hiervoor is de aanleg nodig van twee speciale telefoonleidingen, te weten één van Heemskerk naar de Haarlemse Meld kamer, en één van de meldkamer naar de sirene- en in een later stadium naar de installatie voor het zogenoemde „stil- alarm”. De raad keurde het krediet goed. Voorts werd zes mille genoteerd voor de voorbereiding van een gedeelte van de Tolweg; alsmede 24.500 voor dertig con tainers. Op het verzoek van het K.V.P.- raadslid B. J. Hellebrand om ook containers te plaatsen bij de flats aan de Maerelaan dulde wethouder Petersen mede, dat er een nieuwe regeling voor het ophalen van huisvuil op komst is. De flat bewoners dienen zich daaraan te houden. Hij achtte het wenselijk, dat de politie daar toezicht op gaat uitoefenen. Tot leden van het algemeen bestuur van het rechtspersoonlijkheid bezittend li chaam gemeenschappelijke regeling afval- Aldus heeft drs. D. J. van Dijk op de donderdag door hem geleide vergadering van het bestuur van het Produktschap voor vis- en visprodukten in Rijswijk bekend gemaakt. De export van vis uit Nederland laat een stevige toename zien. De aanvoer van verse makreel was in mei van dit jaar 1.777.000 kg. tegen 745.000 kg. in mei vorig jaar. Voor schelvis waren de cijfers respec tievelijk 261.000 kg .en 446.000 kg. een wel sterke terugval dus. Er kwam een kleine tweehonderddui zend kilo kabeljauw meer en ongeveer vierhonderdduizend kilo minder koolvis. Voor schol waren de cijfers respectieve lijk 2.270.000 kg. en 2.360.000 kilogram. Tong werd minder aangevoerd, name lijk 1.836.000 kg. tegen 2.165.000 kilo. De aanvoer van consumptiegarnalen be droeg in mei van dit jaar 218 ton, voor een waarde van 1.191.236; in mei 1971 was de aanvoer 92 ton, voor een waarde van ƒ431.905. de minimumverkoopprijs; dit omdat een tweeledige positie innemen. Op dit punt wijzen de handelaren kweker-handelaren erop, dat zij zich ter dege bewust moeten zijn van het gevaar van dergelijke handelspraktijken waar door de gehele afzet van mosselen kan worden ontwricht. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Arrow, Londen; Gazelle, Boston; Autobahn Londen; Fossum Hulgrave, Velzen; Blen heim, Kristiansand; Boekanier, Duinker ken, Basel, Skieen; Fendyke, Flixborough; Ka wijk, Cristobal; Tor België, Gothen burg; Ch Matthiesen, Flixborough; Reu- strmgen, Ipswich, IJmuiden, Seaman, Hull; Wolanda, Londen; Baltique, Kristi ansand; Uranus, Tobarao, IJmuiden, Nin- feo, Monrovia; Victoriasand, Hamburg; Heimkehr Foer; Sixtus, Portsmouth; An- dora, New Haven; Finlandia, Londen; Smit Lloyd elf, Cont. Plat, IJmuiden; Isola, Immingham. Een perfectionering in technische zin zo noemde burgemeester H. Nieien de voorgestelde wijziging van de brandalar- VELSEN. Het doortastend optreden van een voorbijganger is er donderdag avond de oorzaak van geweest, dat een begin van brand in de winkel van de heer Wisker aan de Lange Nieuwstraat in de kiem kon worden gesmoord. De man zag, dat in de winkel een omgevallen staande losse ventilator een zogenaamde wan kortsluiting en brand had veroorzaakt. Hij sloeg de glazen voordeur in, stapte naar binnen en doofde het vuur alvorens de brandweer werd gewaarschuwd. De schade bleef beperkt tot de ventila tor en de deur van een koelkast, alsmede een stukje vloerbedekking, hetgeen een schadepost van ongeveer 1500 betekent. Daarnaas* echter zal de gehele winkel morten worden schoongemaakt als gevolg van de zich overal verspreidende roet deeltjes. De brandweer, welke direct na de alar mering verscheen controleerde of rond vliegende vonken niet elders schade had den aangericht en verwijderde de verbran de voorwerpen. BEVERWIJK De Zwitserse organist Albert Bolliger bespeelt op donderdag 6 juli het beroemde Müllerorgel in de Gro te Kerk. Hij speelt werken van Louis Couperin, Clerambault, Georg Böhm, Bruhns, Buxtehude en J. S. Bach. Albrt Bolliger heeft zijn opleiding ge had van Alfred Baum en Hans Vollenwie der. Hij studeerde contrapunt bij André Marchal in Parijs. Hij heeft internationale faam gekregen door zijn concerten in verschillende Europese landen. Het concert begint om acht uur. Indien aan het verzoek wordt tegemoet gekomen om aan Volendammer vissers ontheffing te geven om hun vis in Me- demblik aan land te brengen en die via een andere afslag aan het Ijsselmeer te verkopen, dan dient dit wel als een prin- cipieële zaak te worden bezien. Het kan dan namelijk voorkomen dat IJsselmeer- vissers die ergens in het Ijsselmeer vissen en hun vis aanvoeren in welke haven dan ook waar geen afslag is gevestigd, die vissers dan ook in staat zouden moeten worden gesteld om hun vis te verkopen over de afslag gevestigd in een plaats anders dan die waar eigenlijk de aanvoer plaatsvond. Op een vorige vergadering was reeds aan de orde geweest een ontwerp-veror- dening welke een nieuwe regeling beoogt voor de toekenning van de zogenoemde Produktschapsprijs voor de best verzorgde vis aan boord van vissersvaartuigen. Be sloten werd, toen alvorens over deze ver ordening een beslissing te nemen, het advies te vragen aan de Adviescommissie. Dit advies is inmiddels uitgebracht en werd ter vergadering, vergezeld van een nota, waarin nog enkele opmerkingen op de door de Adviescommissie voorgestelde wijzigingen, aan de orde gesteld. Wie echter gedacht heeft, dat na alle moeite en tijd welke was besteed aan het ontwerp nu alles wel van een leien dakje zou gaan, is bedrogen uitgekomen. De heer T. van Slooten uitte zijn ver ontwaardiging over het opheffen van de bestaande commissie voor de Produkt schapsprijs. Bij stemming bleken elf bestuursleden tegen en acht bestuursleden voor het ontwerp te zijn, zodat nu alles bij het oude blijft. De minimumverkoopprijs voor mosselen wordt verhoogd. In het algemeen heeft de minimumverkoopprijs niet zo’n grote be tekenis op de werkelijke prijzen die bij de inschrijving worden gemaakt. In perioden waarin meer mosselen worden aangevoerd dan er afzetmogelijkheid is heeft de mini mumverkoopprijs echter wel invloed, daar geknoei beneden deze prijs praktisch wordt voorkomen omdat dan de overtolli ge mosselen tegen de minimumprijs wor den opevangen ten laste van het zo ge noemde Mosselfonds en daardoor onder- betaling wordt vermeden. Een ernstige verstoring van de markt wordt daarmee voorkomen. Daar het overgrote deel van de mosse len bestemd is voor export, heeft een prijsverhoging slechts een zeer geringe invloed voor de binnenlandse consumptie. Voor het seizoen 1972-1973 wordt de minimumverkoopprijs veertien gulden per mosselton, of een gulden meer. De vertegenwoordigers van de handel realiseren zich wel dat kwekers die tevens handelaren zijn in tijden van overvloedige aanvoer mosselen op de afzetmarkten brengen zonder rekening te houden met „Komt er een spoorlijn, komt er een lei- dingstrook, komt er een weg door het randgebied Duinweg en omgeving?” waren de vragen die bij de raad rezen, toen voor dit gebied een zogenoemd „voorbe- reidingsbesluit” moest worden genomen. Wethouder H. J. M. R o o z e n deelde mee, dat het in eerste instantie gaat om een leidingstrook in verband met een aan te leggen waterleiding, ongeveer 40 meter breed. B. en W. staan op het standpunt, dat deze strook zo weinig mogelijk de tuinders mag benadelen en ook evenmin veel van de duinstrook mag opeisen. De al-dan-niet noodzaak van een spoor lijn is geen zaak van de raad. Doch de wateleiding moet in 1973 gelegd worden, daarom nu dit voorbereidingsbesluit. De heer M. de Groot (P.v.d.A.) stelde vast, dat het al dan niet aanleggen van een spoorlijn een zaak is van Hoogovens en de spoorwegen. Doch het is ook een zaak van de burgerij, welke met een milieupro bleem zit. Wethouder Roozen repliceerde, dat de flessenhals bij Scheybeeck in Beverwijk, het verder onmogelijk maakt nog meer spoortraceé’s en leidingtraceé’s aan te leggen. Met name daar is een sterk mi lieuprobleem. Gezamenlijk heeft men in deze streek de taak een zogeheten tracé- strook aan te wijzen, welke de minste overlast geeft.. Met deze uiteenzetting ging de raad akkoord, en werd het voor bereidingsbesluit genomen. Voor de plaatsing van abri’s bij bushal tes noteerde de raad daarna 14.000. De IJsselmeervissers hebben er een pro bleem bij. Dit nieuwe probleem is donder dag aan het bestuur voorgelegd, maar ter vergadering is men er niet uit kunnen komen en de kwestie is dus uitgesteld tot de volgende bijeenkomst. Men wil in geen geval wie dan ook benadelen en men moet er dus nog diep over nadenken. Het gaat om het volgende. In de laatste maanden wordt de visserij op het IJsselmeer door verschillende vis sers dicht in de buurt van Medemblik uitgeoefend. Twee IJsselmeervissers die Medemblik als thuishaven hebben verzocht om goed te keuren dat zij hun vis te Medemblik aanvoeren, vandaar vervoeren naar de afslag te Enkhuizen en hun vis over die afslag verkopen. Aan dit verzoek is vol daan, omdat in Medemblik geen afslag is gevestigd en moeilijk verwacht kan wor den dat de vissers van Medemblik eerst naar een andere afslag gaan om daar hun vis te verkopen en dan hun thuishaven opzoeken. Enkele Volendammer vissers, die ook in de nabijheid van Medemblik vissen, vroe gen ook om dezelfde ontheffing en dit werd tot nader order voor hen mogelijk gemaakt. Het bleek echter dat die vissers niet verkochten over de afslag van Enk huizen, de vis welke zij in Medemblik aan land aanvoerden, maar deze verkochten over de afslag te Volendam. De ontheffing welke aan enkele Volen dammer vissers werd gegeven is ingetrok ken, mede omdat het bleek dat praktisch iedere visser van Volendam voor deze ontheffing in aanmerking wilde komen en dit betekent dus een principieel andere stellingname. Het blijkt dat de Algemene Inspectie dienst, die steeds heeft aangedrongen op het nemen van zodanige maatregelen dat beperking van de controle kan worden bereikt, een en ander in verband met de beperkte mankracht waarover de Algeme ne Inspectiedienst zou kunnen beschikken, nochtans geen bezwaar heeft dat onthef fingen worden verleend aan Volendam mer vissers, waarbij het uit controle- oogpunt dan onverschillig is dat die ont heffing is voor dichter bij Medemblik Voorheen moesten de leerlingen er voor naar Spanje. Nu is er een examencommis sie vanuit Madrid naar Beverwijk gereisd met de schriftelijke opgaven. Deze com missie houdt ook het toezicht op de exa mens, waarvan de organisatie is voorbe reid door de Peregrinusstichting. De cur sussen worde ngegeven in Utrecht, Eind hoven, Amsterdam, Rotterdam, Enschede, Nijmegen en in de IJmond-Zaanstreek; dus op die plaatsen waar grote concentra ties van Spaanse werknemers zijn. IJMUIDEN-RIJSWIJK. Vanaf het begin van de teelt 1972 tot en met 23 juni bedroeg de aanvoer van gezouten haring 26.555 kantjes; dit zijn 1073 kantjes meer dan in de overeenkomstige periode van vorig jaar. De aanvoer van verse haring in mei 1972 is ten opzichte van die in mei 1971 teruggelopen tot minder dan de helft, namelijk van 160.000 kilogram tot 78.000 kilo, waarbij IJmuiden drieduizend kg. minder ontving, terwijl Scheveningen een teruggang van 85.000 kg. toont. verwerking IJmond benoemde de raad B. J. Hollebrand (k.v.p.) en ir. J. P. Kroon (P.P.R.) en als plaatsvervangende leden C. C. Verhoog (Prot. Chr) en M. J. de Groot (P.v.d.A.) Burgemeester H.Nie- len noemde „deskundigheid” een bijzonder belangrijk aspect bij de benoeming van bestuursleden, waarbij naar zijn voertui- ging de politiek dient te wijken.Waarde- ring had hij voor de keuze van de raad. In deze omgeving worden de lessen gedu rende drie avonden per week gegeven. Er moet nog veel worden overgelaten aan de zelfwerkzaamheid van de leerlingen. De deelnemers aan de examens zijn hoofdzakelijk jongens en meisjes in de middelbareschoolleeftijd, maar er nemen ook enkele ouderen deel, die naast hun werk tijd hebben gevonden om te stude ren. Naast de cijfers van het schriftelijk examen gelden de cijfers die tijdens de lessen gedurende het gehele jaar zijn behaald. Er wordt elk jaar een overgangs examen gehouden, met na vier jaren het eindexamen. Het examen wordt dit jaar voor het eerst voor alle kandidaten in Nederland gehouden in Beverwijk. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Joan C, Whitby, IJmuiden; Durward, Per- nis, IJmuiden; Jan Hamn, Holding, IJmui den’ Smit Lloyd 2, Cont. Plat, IJmuiden; Eemsmond, Harlingen; Harkus, Turku; Prins der Nederlanden, Willemstad; Eis- senberg, Klaipeda; Arctic Sea, Bantry Bay; Dane Sea, Bayonne; Maguda, Snape; Am- stelstroom, Hull; Saint Marc, Duinkerken; Blenheim, Kristiansand; Usaramo, Bre men; Autobahn, Londen; Saldus, Tallin; Ladon, St. Croix; Henriette Retzlaff, Bel fast’ Kalliope Pateras, Antwerpen; Essl Kristine, Tubarao IJmuiden; William 5 Smidt en Ocean hauler, New Orleans; Zaanstroom, Felixstowe; Nithrau, R’dam; Anytas, R’dam; Spraty, Avonmouth; Fen dyke, Flixborough; Jobs Oldendorff, Pi ombino, IJmuiden; Aaltje, Londen; Pos- tozerzk, Archangel. Vrjjdag aangekomen in IJmuiden: Dur ward, R’dam, IJmuiden; Hammonia, Ant werpen; Annemarie, Londen; Rosemary Everard, Cork; Sirius, Fiborgtangen; Jomsborg, Grangemouth; Hein von Bar gen, Flixborough; Memel, Dagenham; Oc tovia. Antwerpen; Mangen, Kristinehamn; Prinses Margriet, Kristiansand. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Paul Schroeder, Beebados; Tower Helen, Lon den Ch Mathiesen, Flixborough; Tor Bel- gia, Immingham; Reustringen, Londen, IJ muiden. Als geen nadere aanduiding volgt is het schip van of naar Amsterdam gegaan.) (Van een correspondent) BEVERWIJK. In de kantine van de hockeyclub Scheybeeck heeft sportmin- nend Beverwijk afscheid genomen van de heer M. Rumping, die ruim vijftien jaren in dienst van de gemeente Beverwijk de scepter zwaaide over de Beverwijkse sportvelden en vooral over het park Adri- chem. Deze instuif werd de familie Rumping aangeboden door de Beverwijkse Sport raad. Velen kwamen hem de hand druk ken en dank brengen voor wat „Rinus in deze vijftien jaren voornamelijk voor de veldsportbeoefenaren heeft gedaan. De voorzitter van de Sportraad, de heer Th. Rijnders, bracht nog eens in grote lijnen naar voren voor welke problemen de heer Rumping steeds kwam te staan. Met zijn gemoedelijkheid wist hij het evenwel ve len naar de zin te maken. De heer W. H. Geurts sprak namens de afdeling sportzaken van de gemeente Be verwijk, vaststellend dat er teeds een goede verstandhouding was geweest, het geen ook bleek uit het feit dat er zo vele personeelsleden aanwezig waren. De heer Geurts deed een beroep op de heer Rum ping om nog een jaartje aan te bijven, zij het dan in los verband. De heer P. Tegel sprak namens de Kennemers en de heer W. Vessies verte genwoordigde de DEM. Voor de leraren die met hun leerlingen op de sportvelden oefenen sprak de heer J. G. ten Napel. De stapel cadeaus als stoffelijke blijken van waardering groeide snel. Per 50 kg: schelvis 3 52-26; wijting 1 kabeljauw 2 130-110; kabeljauw 3 88-70; kabeljauw 4 58-50; kabeljauw 5 51-30; schol 1 85-70; schol 2 74-66; schol 3 75-68: schol 4 40-35; koolvis 1 30; koolvis 2 31-28; koolvis 3 37-33; koolvis 4 31; tarbot 344-175 griet 176-125; makreel 71-19,50; rode poon 102-41; inktvis 90-38; haai 70-65; poontjes 27,50. I NU.-.;.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7