INVASIE VAN HIPPIES IN HET VONDELPARK LANGZAAM OP GANG Politie verveelt zich in magisch centrum publiciteit gaat ieder project „Aan deze kapot” V m - J ■fl Stiletto Tuig Vla Riemens Flower-power BW gw# -ftSfc- Hgte .S';-. a 3 ■IBB 1 x ROLF STALLINGA. Voorlichter Hoornstra heeft wel de indruk dat de regelmatige surveillance effect heeft. Hij vindt het een voor deel, dat het detachement al meteen in het voorjaar aan het Kattelaantje is neergestreken. „Alleen kleine dingen. Het bestelen van de melkboer in de buurt. Flessen melk en vla. Dan heb je natuurlijk nog veel ouders, die ons om de opspo ring van hun minderjarige kinderen vragen. Je kijkt eerst hier, maar ook in de slaapboten en het Centraal Stati on. De bekende plaatsen”. Zijn er al veel strafbare feiten ge constateerd? I Gaat de politie opnieuw zoals vorig jaar in spijkerpakken acteren om min der op te vallen? Projectleider recreatie in het Von delpark, Pieter Riemens, hangt in Stu dio 7 (een pop-bunker onder de brug) aan de bar. Achter zijn rug is een medeweker bezig sinaasappelen en ba nanen te verkopen, maar de markt is nog erg flauw. Hebben de hippies waardering voor wat er in Amsterdam allemaal kan? Een paar dagen later lopen we op nieuw over het gazon van deze tussen herenhuizen (vaak als hotel vermomd) beknelde, openbare slaaptuin om de Een meisje zit tegen een boom en laat zich door de eerste zonnestralen betoveren. Ze zegt studente en e en beetje dronken te zijn. Zelf heeft ze niet in het park geslapen, omdat een vriendin haar verteld had dat iedereen daar zomaar met een stiletto wordt neergestoken. En die vriendin kon het weten. Maar nu vindt ze het allemaal toch wel erg mooi. Tegen zeven uur begint de long van het grote stadsleven weer te functione ren. De „vrije” tram dendert de slapers wakker. Mensen spoeden zich over de laantjes van het vondelpark naar hun werk met achterop hun fiets een broodtrommeltje. Ze groeten vriende lijk. Bron van ergernis voor omwonen den, die in hun strijd tegen de „over last van duizenden jonge toeristen, op sensatie en handel beluste bezoekers, met criminologisch of sociaal werk be laste personen, voor ontsmetting, sur veillance en toiletwagens gebruikte au tomobielen” tot twee maal toe vergeefs bij de rechter aanklopten. De grootste matras ter wereld ook, die tweespalt zaaide in de kringen van het stadsbe stuur maar tot dusver evenwel allo aanvallen gepareerd zag. hier, wat dat betreft, niet e rger dan elders”. Hij gelooft dat deze speelplaats voor modern toerisme al aardig begint in te burgeren. „Het is tenminste niet meer zo, dat heel Amsterdam op een mooie avond uitloopt om hippies te kijken. Die lol lijkt er een beetje af”. van het comité „Redt ’n park” wordt gesuggereerd). Mede door het betrekkelijk geringe aantal slapers is er nog weinig crimi neels gebeurd. Is er een verband te leg gen tussen dit feit en het verscherpte toezicht van de politie doordat er dag en nacht door groepjes van twee agen ten wordt gepatrouilleerd? We stellen deze vraag aan hoofdinspecteur Nien- huis, de baas van het Vondelpark- detachement. Hij verwijst ons naar Voorlichting, want zo zegt hij, „als ik alle publiciteitsmedia te woord zou moeten staan (zó heb je de New York Times en de Westdeutsche Rundfunk voor je neus), hou ik geen tijd over om in het park te komen”. Van studio 7 naar informatie-afde- ling is niet meer dan een stap. Wat de meesten willen weten is: waar kun je internationaal telefoneren en waar kun je slapen. Het antwoord op de laatste vraag: „from the bridge tot het pavil joen”. Er is een bord met briefjes van en voor de slapers. In de trant van „Hallo Renate, wir waren da um dich zu suchen. Lasz von dir horen damit sich deine Eltern keine Sorgen ma- chen” en „Philippe est arrivé. Je suis dans le pare”. jongeren, want het jeugdtoerisme is eigenlijk nog uitgebleven. Daar is nog geen beeld van te krijgen. Het kwam door het slechte weer, maar dat ziet er nu gelukkig wat beter uit. Wordt het een echte Hollandse kwak- kelzomer, dan zie ik het niet zitten”. Het méfsje met het naar dê^e tijd beschilderde Madonnagezicht en de mandoline zet met grote letters haar naam op papier en daar onder: I love two tickets from Amsterdam to Mont eal. Met deze boodschap vlindert ze naar het publiciteitsbord onder de brug. Langs twee in ganzepas lopende agen ten en een bejaarde hengelaar, die verrast opkjjkt en daardoor niet ziet dat hij op een minder alternatieve manier beet heeft. De stenen Vondel staart naar de hemel en de voorbijgan ger, die zijn klaagzang over de benarde veste hoopt op te vangen, komt bedro gen uit. zonopkomst te begroeten. Het is vier uur en het hippievolkje is nog in diepe rust. Bundeltjes goed, die met een achteloze handbeweging op het gras, banken, boomstronken en langs de waterkant lijken te zijn gedepo neerd en daarnaast laarzen, die stram in de houding staan. Het hoofd van een gebeeldhouwde naakte vrouw is versierd met een rode roos. De speciaal op beminnelijk optreden geïnstrueerde gezaghandhavers verve len zich een beetje. Ze zijn van de hoofdstedelijke bureau’s geplukt en daar’is veel meer werk aan de winkel. Mario de kapper, die eens de lokken van de hoofdstedelijke society schikte, geeft aan het begin van deze week wat problemen als hij „high” is en half Am sterdam van zijn muziek wil laten meegenieten, maar verder is het rustig. Is het moeilijk wennen? „Ach, het is een beetje stappen. Je doet je werk. Alleen liggen de normen anders. Als een vent in het Leidse Bosje ligt te pitten, pak je hem in zijn kraag maar hier mag het. Dat is het verschil”. Hij bekent de controle op papieren wel eens als voorwendsel te gebruiken om een praatje met de stonies aan te knopen. Op dat moment nadert een meisje (met een bloem in haar hand). Agent: „Heb je die voor mij geplukt? That flower for me?” Zijn gezicht straalt bij deze geslaagde grap. Ook nog nadat de aangesprokene een honende blik op hem heeft afgevuurd. Flower en power maar, zo lijkt het, te mager voor flower-power. Op het hek rond het standbeeld van Vondel hangen slaapzakken te drogen. Een Pakistaanse jongen lijkt met zijn fluit de regenwolken te bezweren. Maar de grote uittocht is dan al be gonnen en als het water met bakken tegelijk uit de hemel valt, is het Von delpark ineens erg leeg. Riemens: „Het loopt hier lekker. Overdag 150 man en ’s avonds 200. Het zijn voor tachtig percent Amsterdamse De voortzetting dit jaar van het tamelijk kostbare Vondelpark- experiment getuigde meer van gastvrijheid dan van goed koop manschap, want ondanks het wegslepen van de ook al bekriti seerde slaapboten uit de grachten, bleven er van de tweeduizend bedden in de sleep-ins vele onbe zet. Maar ook de verwachte in vasie van stonies, hippies en an dere langharige vrijbuiters moet nog goed op gang komen. De „grote trek” is duidelijk minder dan vorig jaar, hoewel het aantal slapers binnen een paar zonnige dagen van 200 tot circa 600 is ge stegen en de wekelijkse vluchten van speciale jongeren-Jumbo’s uit New York ongetwijfeld nieuwe impulsen zullen geven. Als grote spelbederver is aanvankelijk het bar slechte weer in juni aange wezen, maar er zijn er ook die het wijten aan de omstandigheid dat het met alle zorg omringde Vondelpark niet meer zo „free” is. Daarmee wordt gedoeld op het aan wezige politiemacht je (zeventig man schappen, ongeveer net zoveel als een stad als Alkmaar heeft), de twaalf toiletwagens en de GGD-post met na me voor „geflipte” druggebruikers waarvan er vorig jaar een paar zijn overleden. (Maar dat waren er geen tweehonderd zoals door aanhangers Hoornstra: „Natuurlijk heb je re chercheurs, die achter handelaren in verdovende middelen aanzitten. Maar dat gebeurt ook in Paradiso en het is „De Amsterdamse tolerantie hoe je dat begrip ook uitlegt stellen ze erg op prijs. Ze vinden het fijn dat een stuk Subcultuur hier zomaar mogelijk is. Kijk, als er in Milaan wat langhari- gen op een straathoek staat te kletsen, komt de politie er gelijk op af”. Pieter Riemens is er nog niet zeker van, dat het park voor het rugzaktoe- risme zijn laatste jaar is ingegaan, zoals door burgemeester Samkalden en enkele wethouders zou zijn bepleit. „Als zich dit jaar”, meent hij, „geen ernstige problemen voordoen, komt het accent heel anders te liggen. Dan zul len ze het ook in de gemeenteraad misschien anders gaan zien. Je moet niet vergeten, dat er een enorme publi citeit is geweest en daaraan gaat elk project kapot. Je krijgt, dat ze met busladingen vol uit Brabant komen, alleen om hier hippies te kijken. Dat is niet zo leuk”. Over de informatiebalie onder de Vondelparkbrug leunen twee agenten. „Het is voor ons goed weer”, meent de één. „Er is nog niets aan de hand. Drugs? Met is vrij zinloos om je daar druk over te maken. Er wordt hier veel gerookt je ruikt het maar waar niet? De diefachtigheid van die hippies valt erg mee”. De „enige man boven de dertig met een aardig gezicht” (aldus een klant in Studio 7) vertelt, dat hem uit gesprek ken is gebleken, dat de Amsterdamse situatie in vergelijking met die in Frankrijk, Amerika en bij onze ooster buren wel erg uitzonderlijk is. Amsterdam. Magisch centrum. De provostad van weleer, die als tastbaar bewijs van de aangehangen vrijheid en tolerantie de stromen Internationale jeugdtoeristen en andere non-confor- misten hun rugzak laat uitrollen in het Vondelpark. Mooi-weer-paradijs van hippe vogels „from the east to the west”. te*. r— - I L fife - .A-’

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13