Nadruk LIJ NAAR LOEF ROOMS-KATHOLIEKEN OP WEG VAN ALCOHOL OF DRUGS KUNNEN REDDEN” „ALLEEN GOD ZAL VERSLAAFDEN AAN Beweging in gesloten blok KERN WORDT ACTIEF (1) DE PASSIEVE op geestelijke kant Junkie-dominee David Wilkerson zegt: 14 ZATERDAG 1 JULI 1972 Erbij (Van onze redactie in Amsterdam) Groepstherapie (Van onze politicologische medewerker) Wie probeert de rol van de Nederlandse rooms-katholieken in het poli tiek gebeuren te omschrijven, ontkomt niet aan een merkwaardige dub bele constatering: ze vormen een grote groep die, politiek, zeer lang in de schaduw is gebleven van andere groepen. Tegelijkertijd was en is ze de kern van de Nederlandse politiek, in zoverre dat niets van belang in Nederland tot stand is kunnen komen zonder steun van de katholieken. Gevolg is geweest, dat de politiek in Nederland er „naar is gaan staan”. De vraag is anderhalve eeuw lang niet zozeer geweest: welk beleid is noodzakelijk, maar veeleer: welk beleid komt tot stand, omdat de katho lieken daaraan wensen mee te werken. De katholieken vormen sedert de opkomst van het parlementaire stelsel de passieve kern van het Neder landse politieke systeem. Vijf stappen AMSTERDAM „Een ver slaafde aan alcohol of drugs kan door géén dokter, géén psychiater en géén actie of kick-centrum ge holpen worden”. David Wilkerson, de junkie-dominee van New York, prijst het naar zijn idee enige pro bate middel aan: „Geloof en ver trouw op God”. Met veel élan en met een voor velen haast beang stigende overredingskracht ver kondigt David Wilkerson sedert 1958 de „hernieuwende kracht van God”, die juist verslaafden aan verdovende middelen en anderen die in grote moeilijkheden ver keren, kan leiden naar een „ge lukkig en nieuw leven”. David Wilkerson, veertig jaar, is in Nederland geweest om hier het evangelisatieproces van „Teen Challenge” zoals hij zijn be weging noemt te stimuleren. Ruim vijfduizend mensen bezoch ten de meeting die Wilkerson in de Haagse Houtrusthallen hield. De meeting was een onderdeel van een preventief programma waar mee Teen Challenge verslaving poogt te voorkomen. De vlammen de geloofsgetuigenis van de voor ganger „Jezus Christus kan je het enige ware doel om voor te leven geven” bracht honderden jonge mensen naar voren waarmee zij aangaven „voor Christus te willen kiezen”. Op verzoek van Wilkerson wierpen verslaafden aan drugs en tabak hun verdoven de middelen en rookwaar op het podium. Tijdens de druk bezochte meeting in het Amsterdamse Con certgebouw ging het wat rustiger DAVID WILKERSON DRS. J. VAN DEN BERG Prof. Romme (wordt vervolgd) Hij betoogt dat medische ontwen ning van een verslavend middel - of dat nu heroine of alcohol is - vaak weinig effectief is: 85 tot 95 pet der patiënten keert na de ontwenning uiteindelijk toch weer terug naar het vertrouwde middel, tenminste als zij na ontslag uit het centrum niet ver der begeleid worden. „Het probleem „Als die problemen kunnen worden opgelost, kunnen de ex-patiënten mis schien weer maatschappelijk functione ren. Als ze in de prostitutie terecht zijn gekomen of in een jeugdbende of ver slaafd zijn geraakt, dan zullen ze als oorzaak opgeven „ik raakte mijn baantje steeds kwijt„ of „ik had altijd ruzie De liberalen onder Thorbecke had den die katholieke steun ook nodig om voldoende pressie te kunnen uitoefenen ter wille van een grondwetswijziging. Thorbecke heeft zijn belangrijke ge meente- en provinciewet dank zij de steun der katholieken door de Kamers heen kunnen krijgen. thuis” of „ik had nooit vrienden”. Het is dan geen oplossing om ze een baan te bezorgen of de ruzies uit de wereld te helpen of ze met andere jongelui in contact te brengen. Dan moet er ge zocht worden naar een antwoord op de vraag „waarom moest dat jóu nou juist steeds gebeuren, wat in jouw persoon lijkheid veroorzaakt die problemen?” heid in de maatschappij. Velen blijven na hun genezing in zo’n centrum en helpen de verslaafden die na hen ko men. eeuw) had geleerd, dat de betrekkelijke discriminatie het best te verdragen was door zich niet al te opzichtig te mani- In de onderstaande serie van drie artikelen zal een poging worden onder nomen de ontwikkelingsgang onder de katholieken te analyseren en, zo moge lijk, daarin enige helderheid te bren gen. Zo mogelijk, want veel is nog volstrekt onduidelijk. Met name prog noses moeten van deze analyse niet Deze luchtfoto van het Christian Science Centre in Boston toont dat dit inter nationale hoofdkwartier zijn voltooiing nadert. Het gebouw met de koepel is de uitbreiding van de Moederkerk (midden). Links is een blok-lang gebouw van The Christian Science Monitor, het internationale dagblad. Boven het midden het 28 verdiepingen hoge administratiegebouw. Links tegen het uit- geversgenootschap aan een vijf verdiepingen hoge Kerk-colonnade. Rechts beneden bij de Moederkerk het gebouw van de Zondagsschool. verwacht worden, eenvoudig omdat niemand die kan geven. Al een paar jaar lang verbazen zich vooral de niet-katholieken in Neder land over de enorme en zeer snelle beweging die gekomen is in wat ze altijd gezien hebben als een buitenge woon gesloten blok binnen hun samen leving. Tot voor kort konden velen hunner nog denken, dat die katholie ken dat vooral zelf moesten uitzoeken; ze constateerden met enige blijdschap dat veel katholieken wat toegankelij ker werden. De politieke partij vormde het over koepelende contactorgaan en het „de partement van buitenlandse zaken”. Daarin moest niet primair een politieke visie worden ontwikkeld; daar moesten de vele humeuren en belangen worden ingebracht. Hoeveel moeite het gekost heeft om daar, via een partij, structuur in te brengen, bewijst de ontzettend trage wordingsgeschiedenis van de R.K. Staatspartij. Speciale aandacht zij hier gevestigd op de verhelderende studie van de Nijmeegse hoogleraar in de sociologie, J. M. G. Thurlings, onder de titel ’De wankele zuil’, die vorig jaar verscheen als eerste deel in de ’Publikaties van het Katholiek Documentatiecentrum’ te Nijmegen. Van zijn analyse heb'ik hier en daar uitvoerig gebruik gemaakt. In dit boek zijn ook verwijzingen te vin den naar andere literatuur, die ik bin nen bestek niet kan noemen. Dr. ir. J. Ph. Poley, in zijn vrije tijd medewerker van het Nederlandse TC-team - met vier vestigingen en plannen voor een koffiebar in Am sterdam waar drugverslaafden opge vangen kunnen worden - schreef een boekje over drugs, voor de be weging. De opzet werd gemodelleerd volgens het voorbeeld der Anti-Revolutionai- ren, hoewel Schaepman wel anders gewild had. In feite had de politieke leider het drukker met de centrifugale neigingen in eigen kring dan met het ontwikkelen van politieke beleidsvisies. De brede-basiskabinetten van na de De folder vervolgt: „Als je heel op recht een nieuw leven wilt hebben en bereid bent Gods weg te gaan, kun je helemaal vrij worden van verdovende middelen. De behandeling bestaat uit vijf stappen: geef toe dat je hulp nodig hebt, houd op te zoeken naar een gemakkelijke uitweg, geef jezelf over aan God, begin een plan te maken voor je nieuwe leven en schud alle vrees van je af. God zal dan je verlan gen naar verdovende middelen wegne men en je kracht geven om de ge woonte te overwinnen”. Teen Challenge echter - met ruim dertig vestigingen buiten Amerika - gaat ervan uit dat de verslaafde niets van zichzelf kan verwachten. „Slechts in het geloof in Jezus Christus zal hij het uiteindelijk blijvende antwoord op zijn moeilijkheden vinden, slechts in Jezus is voor hem een werkelijk nieuw leven weggelegd”, zo luidt de bood schap van TC. Hun status van tweederangs burgers ontzegde hun de toegang tot alle open bare ambten en onder de liberale grondwet nog altijd de mogelijkheid belangrijke functies in de bureaucratie in te nemen. De roomse elite trok zich terug in de kerk, in de regio, of in de vrije beroepen. Groot geworden Bren- ninkmeyers werden belangrijke com- „Honderden genezen verslaafden die pas in laatste wanhoop naar deze boodschap grepen en zich „op genade” overgaven, bewijzen de realiteit h ier- van. Zij vonden via TC geloof en een nieuw levensdoel. Van de velen die na het anderhalf jaar durende programma weer in de maatschappij terugkeerden was het percentage dat niet weer naar de drugs greep bijna 75 pet”. Predikantenzoon David Wilkerson was tot 1958 voorganger van een Pink stergemeente in Pensylvania. In dat jaar trok hij naar New York om te evangeliseren onder jonge misdadigers, verslaafden aan alcohol en drugs en prostituees. In veertien jaar is Wilker sons eenmansmissie uitgegroeid tot een internationale organisatie Teen Chal lenge. Essentieel in het werk van Teen Challenge (TC) is de strijd tegen het druggebruik. In de centra van TC worden ont- wenningsprogramma’s toegepast, waar bij men de „coldturkey”-kuur hanteert. De cold turkey-kuur houdt directe ontwenning in, een harde maar vaak effectieve methode. Daarnaast heeft TC boerderijen, als rehabilitatieoord voor hen die de ontwenningskuur ach ter de rug hebben en die weer klaarge maakt moeten worden voor de maat schappij. De junkie-dominee legt het accent op de geestelijke kant van de zaak. „Alleen als de mensen Jezus Christus willen aanvaarden kunnen zij een wer kelijk nieuw en gelukkig leven krij gen”, zegt hij. Wilkerson is de schrijver van een a antal bestsellers over zijn werk in New York, waarvan „Het kruis in de asfalt-jungle” in een oplage van 9 miljoen exemplaren in 28 talen, wel het bekendste is. Dat betekent, dat als er met die katholieken iets aan de hand is, dat ver-strekkende gevolgen moet hebben voor andere groeperingen in de poli tiek. Zowel verandering van richting in een gesloten katholicisme, als active ring daarvan (met welk resultaat dan ook) is niet alleen van belang voor die katholie kezenlf. Hun optreden van Nederlands grootste minderheid (vol gens de laatste volkstelling meer dan 39 percent) is bepalend voor Neder lands politieke toekomst. merciële figuren of ze werden jezu ïet Langzaam-aan echter dringt het tot hen door, dat wat er onder de katho lieken gebeurt maatschappelijke, en vooral ook: politieke consequenties gaat krijgen, die verder strekken dan de rooms-katholieke groep zelf. Boven dien ontstaat het gevoel, dat niet al die consequenties even prettig of positief zullen zijn. festeren en leidende groepen, als het moest, tegen elkaar uit te spelen. Daarbij kwam, dat de katholieken hun intellectuele elite aan de Reformatie grotendeels waren kwijtgeraakt en le den onder gebrek aan kader. De V.V.D. moest erin ten behoeve van de katholieke rechtervleugel; de P.v.d.A. ter wille van de linker-; de C.H. of de A.R. ter wille van de confessionelen-in-het-kwadraat. Toen de socialisten de brede basis in ’58 onmogelijk maakten, werd de leiding van de K.V.P. al een stuk moeilijker, vooral onder Schmelzer, die geen baas wilde zijn zoals Romme en Nolens dat waren geweest. Een paar geschriften die ik voor deze serie benut heb, wil ik hier rele veren. Ten eerste om redenen van ethiek: tenslotte hebben anderen al veel waardevol onderzoek gedaan; ten tweede om belangstellenden de weg te wijzen naar verdere oriëntatie. Van belang zijn drie al wat oudere boeken: L. J. Rogier, Katholieke Herleving, uitgegeven in Den Haag in 1956; L. W. G. Scholten e.a., „De Confes sionelen, uitgegeven in Utrecht in 1968; J. P. Kruyt, ’Verzuiling’, Zaandijk 1959. In al die gevallen echter lieten de ka tholieken de „voortrekkers”-functie aan anderen over, of dat nu liberalen, orthodoxe protestanten of socialisten waren. Noch in de 19e eeuw, noch in de eerste helft van de 20e eeuw, kan men een regering van duidelijk rooms katholieke signatuur aanwijzen. Zelfs toen na de oorlog de K.V.P. een groter en actiever aandeel in de vorming van het regeringsbeleid ging nemen, liet zij het aan Drees sr. over dat beleid zijn gezicht te geven. Vanwaar dat schaduw-zoeken? Ten eerste gebeurde dat onder dwang. De tijd der Hollandse Missie (17e en 18e Die schaduwpositie werd op den duur echter ook een eigen keuze: ze was immers succesvol gebleken. Bo vendien echter was de functie van de politieke beweging een totaal andere als bijvoorbeeld bij de orthodox-pro- testanten. Bij de A.R. vormde de partij de motor der verzuiling en van de bewustwording in het algemeen. Bij de katholieken verliep de emancipatie tra ger en vooral buiten de politiek: in de kerk zelf en de opbouw daarvan, in het onderwijs en in de cultuur. Verschillende particuliere opvang centra in Amerika volgen bovenstaan de methode en laten de verslaafden elkaar in groepstherapie opvoeden tot zelfkennis, geestelijke volwassenheid en tot dragen van verantwoordelijk- De katholieke partij kreeg van dat alles de volle laag. Dat, op een mo ment dat er van echte ontzuiling en van een crisis in het katholicime nog vrij weinig sprake was. Binnen een kerkelijk gesloten katho licisme kon nog een beroep worden gedaan op gemeenschappelijkheid van geloof; binnen een betrekkelijke lijde lijkheid van de kiezers kon ook de K.V.P. zich nog handhaven. Toen beide tekenen van afbrokkeling gingen ver tonen, daagde de crisis voor het blok der katholieken. oorlog zijn evenzovele tekenen van een zekere kentering. Vooral Romme’s lei ding heeft bewerkstelligd, dat de ka tholieken een wat centraler positie kregen in de politiek en hun kernposi- tie tot een actievere konden maken. Daarmee kwam de K. V. P. aan de loef van de politiek terecht met alle geva ren van dien. Nu moest zij het beleid wat meer gaan maken zonder ter plek ke wegens gebrek aan eenheid uit elkaar te vallen. De brede basis, dat wil zeggen: samenwerking met min stens drie van de vier mogelijke bond genoten. was daarom een eenvoudige hoodzaak. Politiek bewustzijn, hoeveel geringer ook dan in andere groepen, had zich van een vrij groot deel der katholieken meester gemaakt; de brede basis had P.v.d.A. en V.V.D. als keuze gelegiti meerd; een proces van geruisloze af val dat sinds de Reformatie nooit had stilgestaan, kwam in een stroomver snelling in de vijftiger jaren; katholie ke politici reageerden even schichtig als anderen op nieuwe ontwikkelingen, groeiende twijfel aan het systeem en groeiende onlust over de politiek als zodanig. ken zich van hen verwijderden na de verschijning van de pauselijke ency cliek „Quanta Cura”, waarin het libe ralisme werd veroordeeld. Iets der gelijks kan men zeggen van de samenwerking binnen de coalitie van confessionelen, die na 1870 ont stond en een steeds sterker greep kreeg op de Nederlandse politiek. Daarin was de Anti-Revolutionaire groep ongetwij feld de leidende het is de tijd van Abraham Kuyper en De Savornin Loh man maar ze kon dat zijn dank zij de steun van haar eertijds grootste tegenstanders, de katholieken. De coalitie was zelfs op haar sterkst toen het uiterst heterogene allegaartje, dat de katholieke politici toen vorm den, aaneengesmeed werd door de har de leiding van dr. Nolens. Maar weer kwam de politiek in een impasse te recht, toen de katholieken hun onver deelde steun aan de regerende groep gingen onthouden. Colijn heeft zijn politieke ondergang aan de katholieke jongeren te wijten gehad, die wel kon den wat de socialisten niet gelukt was: het roer van de sociaal-economische politiek wenden. Vandaar dat het diezelfde politici, van het slag-Romme, waren die de Nederlandse politiek weer wisten te activeren, door de samenwerking te beginnen met de sociaal-democraten (in ’39), na de oorlog met de Partij van de Arbeid in het kabinet-Beel. Dat hij zich van die noodzakelijke hulp bewust was, is wel gebleken door zijn steun aan het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie in 1853. Die zelfde liberalen werden vleugellam, toen in de zestiger jaren de katholie- De geschiedenis toont zowel de kern- positie tier katholieken aan als hun deels gedwongen, deels vrijwillig verblijf aan de lijzijde van de politie ke wind. De liberalen konden in de 19e eeuw rekenen op de steun van de katholieke politici toen ze ijverden voor de totstandkoming van een grondwet, waarin de macht van de koning plaats moest maken voor die van de ministerraad en waarin de Staten-Generaal het laatste woord zou den hebben. zit namelijk niet in het verslaving veroorzakende middel”, merkt dr. Poley op, „maar in de daar achter schuilgaande persoonlijkheidsmoei- lijkheden.” Teen Challenge heeft een piepklein boekwerkje uitgegeven onder de titel „Drug-Verslaving, hoe kom ik ervan af?”, dat de beginselen bevat van het TC-programma. „Teen Challenge is niet alleen geïnteresseerd in het gene zen van verslaving aan druggewoonten. Wij geloven namelijk dat de verslaafde niet volledig kan genezen, totdat hij de kracht in zich heeft om alle verkeerde gewoonten te overwinnen. Gewoonten die hem ervan weerhouden dat soort persoon te worden welke hij volgens God behoort te zijn. En alleen God kan dit soort genezing geven”. „De enige uiting van spijt die ik ooit heb gehoord van een van onze ex- verslaafden”, zegt evangelist David Wilkerson, „is de verzuchting „wat jammer dat ik deze weg niet eerder heb gevonden”. >z HlI

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 14