Snorkel RADAR VOOR BLINDEN is niet zonder risico Hongaren zijn meer uit op comfort dan op politiek In Parijs de 21ste Weerzien met eeuw Boedapest CORK en het bedrijfsleven groeit de wijk van 17 ZATERDAG 1 JULI 1972 Erbij (Van onze redactrice in Wenen) Liberalisering (Van een medewerker) Opstandige jeugd I broertjes In de rest van de wereld verschilt. Het Hongaarse personeel heeft zijn vroegere hoffelijkheid en toe wijding afgelegd. Het serveren van een kopje koffie duurt een half uur, het tot stand brengen van een telefoonverbinding met het Wes ten anderhalf uur. Welvaart ge paard met communisme geeft bot singen. In Joegoslavië zie je het zelfde. (Van onze medische medewerker) Diepzeeduiken lijkt meestal op televisiefilms een eenvoudi ge en aantrekkelijke bezigheid. De kijkers zien duikers die zich even moeiteloos als vissen onder water bewegen en zelfs op grote diepten rondzwemmen, scheepswrakken- doorzoeken, en passant een haai van zich afhouden en de indruk wekken dat aan deze sport geen problemen verbonden zijn. WENEN De uitnodiging kwam onverwacht. Een telefoon tje aan het ontbijt om over te ko men voor een feest bij goede oude vrienden. De volgende avond rij den we over de brede Rakóczibou- levard Boedapest binnen. De stad baadt in licht. Uit de café’s en bars dreunt de beatmuziek. Op straat rijden nog veel auto’s, ondanks het late uur. De Elisabethbrug over de Donau is geïllumineerd met dui zenden lichtjes. We logeren in het luxueuze Duna-Intercontinental aan de oe ver in Pest; een produkt van Hon- gaars-Amerikaanse samenwerking dat met zijn airconditioning en zijn 20-dollarkamer in niets van zijn PARIJS Het centrale idee is een geweldig plak beton die in de lengte-as van Concorde en Champs Elysées voorbij Neuilly aan de overkant van de Seine wordt neergelegd. Daaronder: alle verbindingen: bussen, trein, auto snelweg, metro en parkeergarages. Daarboven 20 kantoortorens van 40 verdiepingen die met funderin gen door de betonnen laag heen boren en dan op het beton in car- révorm gebouwde flats, niet meer dan drie verdiepingen hoog, met in het midden een vriendelijke tuin. Twintigduizend mensen zullen er komen wonen, 100.000 mensen zullen er kunnen werken. Wie er dagelijks voor zijn werk naar toe moet, kan het met de metro in drie en een halve minuut van Place de l’Etoile bereiken voor 1,50 franc, dan wel gebruik maken van een verbinding die per uur 50.000 mensen in beide richtingen kan vervoeren. MM [BBr o* Js (Van een medewerker) c Ook de economische problemen ver schillen niet wezenlijk van die in het zuidelijke buurland. De liberalisering, in 1968 met veel elan begonnen, baart de Hongaren grote zorgen. Er is een ontstellend tekort op de buitenlandse handelsbalans. Zowel uit de communis tische als uit de kapitalistische landen wordt veel meer ingevoerd dan wordt geëxporteerd. Nog droeviger is het ge steld met de investeringen. In 1971 is er 15 percent meer geïnvesteerd dan men had voorgeschreven, maar 80 per- cent van het totale investeringsvolume ligt bevroren in onvoltooide projecten. Onze taxichauffeur rijdt in een Zhi guli, de nieuwe comfortabele Fiat van Russisch makelij, waarvan Hongarije er in 1971 12.000 stuks kreeg geleverd. Dat was in ruil voor 165.000 onderde len, die Hongarije zelf voor deze Russi sche wagen heeft gefabriceerd. De Veszprem Bakonyfabriek, die de onderdelen maakt, ging vorig jaar fail liet en moest door de Hongaarse rege ring met een krediet van 1500 miljoen forint weer op de been worden gehol pen. „Nieuwe onderdelen voor de Zhi guli als een oliefilter kosten bij ons meer dan die voor een westers auto merk”, aldus de taxichauffeur. De prijzen worden niet bepaald naar de produktiekosten maar volgens de deviezenprijzen van de Fiatfabrieken in de Sowjet-Unie. In politiek gelooft hier geen mens meer, alleen nog in een comfortabeler leven. De jeugd legt zich hierbij niet neer. Zij bestempelt de groeiende wel vaart, waarmee partijleider Kadar zijn volk behoedzaam met het communisme probeert te verzoenen, als „materialis me” en „westerse imitatie”. Wat zich voor onze gastheer nog als een dorado In een researchlaboratorium in München is men op het ogenblik bezig met het ontwikkelen van een apparaat, dat in de toekomst wel licht als ’radar’ voor blinden kan dienen. Zodra zich een obstakel op hun weg bevindt, krijgen ze een signaal van het apparaat, dat in de hand gehouden moet worden, in de vorm van een tastprikkel. Met het apparaat moet het mogelijk zijn om zich net als een vleermuis door middel van ultrasone trillingen te oriënteren. deze nieuwe creatie in beton. Het Quartier de la Defense, zo genoemd naar een standbeeld dat er in 1875 is neergezet ter ere van de verdedigers van Parijs in de Frans-Duitse oorlog van 1870, was een wat morsige arbei derswijk, over het verdwijnen waarvan niemand heeft gerouwd. Zo wordt tus sen Neuilly en Nantèrre voor een be drag van 3,5 miljard gulden een poging gedaan een nieuw werk- en woonkli maat te scheppen voor een groep Pa rijzenaars en tevens om een deel van de congestie weg te nemen, waaraan een stad als Parijs steeds sterker gaat lijden. Het is ontegenzeggelijk een manier om dat probleem aan te pakken, al zal het voor de kantooremployé’s die ach ter de ramen van hun prachtige van airconditioning voorziene torengebou wen naar buiten kijken, nog wel heel wat jaren duren voor ze hun middag- wandelingetjes op de Champs Elysees of de Boulevard St. Michel zijn verge ten. Want hoe knap de constructeurs onder leiding van opper-architect C. H. Boistiers ook zijn, aan hoeveel prakti sche en onpraktische zaken ze ook hebben gedacht, hoezeer ze ook hebben geprobeerd de menselijke maat niet verloren te laten gaan tussen hun ko lossen van beton, er blijft toch iets klinisch hangen rondom zo’n wijk waar alles van te voren is bedacht en uitgekiend. Vrijwel niets is aan het toeval overgelaten, of aan het beroem de Franse talent voor improvisatie. Maar de mens van de 21ste eeuw zal daaraan wel wennen en voor hem wordt La Defense gebouwd. Een vleermuis heeft model ge staan voor de nieuwe afstandmeter. Om zich tijdens hun vlucht te kun nen oriënteren, stoten vleermuizen onhoorbare ultrasone ’kreten’ uit, die door obstakels als echo worden Voor wie met de auto komen wil, zullen er 32.000 parkeerplaatsen zijn. Toch is het niet de bedoeling dat La Defense een slaapstad wordt, want vlakbij de uitgang van de metro en eveneens vlakbij de ingang van de reusachtige tentoonstellingshal die daar ligt, is een enorm ondergronds winkel centrum gebouwd. Uiteindelijk zullen er winkels en winkeltjes komen op vier etages met rstaurants, nachtclubs, dis cotheken eneen hotel met 300 kamers. Het is allemaal in 1958 begonnen toen de regering het openbare lichaam voor de inrichting van La Defense stichtte, de Epad. Het terrein ziet er nu nog uit als één grote bouwput maar desondanks zijn al een aantal kenmerken van deze „Stad van het jaar 2000” zoals de Parijzenaars hem noemen, te onder scheiden. De kantoorwolkenkrabbers bijvoor beeld hebben alle een duidelijk eigen karakter. Dat kan liggen in de ge bruikte steensoort, in de kleur of in de gevelverdeling. Bovendien staan ze niet allemaal, zoals gebruikelijk steriel even ver van elkaar maar zijn ze in kleine groepjes bij elkaar geplaatst, zodat de tussenliggende pleintjes iets van men selijke beslotenheid kunnen krijgen en tevens in de middagpauzes kunnen worden tot ontmoetingsplaatsen. Zes van die torens zijn nu in gebruik, drie in aanbouw, de rondweg is voltooid, de telefooncentrale (uiteindelijk 50.000 aansluitingen) werkt. En er ligt 15 kilometer aanvoertunnel voor gas, wa ter en elektriciteit. Een vraag die iedereen stelt in een tijd waarin meer dan ooit begrip wordt gevraagd voor de waarde van het be staande is, wat er moest wijken voor teruggekaatst. Ze kunnen zo de kleinste voorwerpen onderscheiden. Het apparaat dat in ontwikkeling is, zendt in één richting korte, scherpe gebundelde ultrasone impulsen uit en ontvangt de door obstakels te- ruggekaatste echo’s. Einddoel van deze ontwikkelingen is een naderingsmelder, die eenvou dig en klein moet zijn en die toege past kan worden, waar afstanden moeten worden gecontroleerd of de ze op onbereikbare plaatsen moeten worden gemeten. Bij produktiepro- cessen met een geautomatiseerd transportverloop, waarbij losse on derdelen of voertuigen op een be paalde onderlinge afstand moeten worden voortbewogen, zou het ap paraat ook gebruikt kunnen wor den. Een speciale uitvoering moet als ’radar’ voor blinden kunnen fungeren. De Hongaarse partij gelooft niet meer in een nivellering van de lonen. Voor een efficiënte produktie is een grotere speling in de salarissen nodig. Verantwoordelijkheid en capaciteiten dienen te worden beloond, wil de libe ralisering niet mislukken. Tussen het minimumpensioen (800 forint) en de topsalarissen (10.000 forint) ligt in de volksrepubliek Hongarije een brede scala van klasseverschillen. Het neogothische parlement aan de oever van de Donau. Hier werd in 1968 besloten de economie te liberaliseren. De werkelijkheid is anders. Diepzee- duikers zijn mannen die een zware training hebben doorstaan en die bo vendien moeten beschikken over on feilbare technische apparatuur, die on der andere de druk op het lichaam moet compenseren welke bij het dalen naar steeds grotere diepten sterk toe neemt, per tien meter ongeveer met één atmosfeer. Van deze snelle druktoeneming merkt de duiker in de regel slechts weinig daar het lichaam in dit opzicht oeschouwd kan worden als te bestaan uit onsamendrukbare „vloeistof” Maar in ons lichaam bevinden zich enkele holten die met lucht zijn gevuld en daardoor ontstaan soms heel onprettige en gevaarlijke situaties, want die lucht is onderworpen aan de gaswetten in de natuurkunde. Volgens één hiervan, de Wet van Boyle, kan de druk in een ruimte die met gas is gevuld slechts verhoogd worden door verkleining van het volu me óf door toevoeging van meer gas. En als de druk in onze longen en luchtwegen, en in de met lucht gevul de bijholten in onze schedel en het middenoor niet door een van deze beide manieren kan worden gelijkge maakt aan de druk van de omgeving, ontstaat het zogenoemde „barotrauma”. Dat treedt vooral op in de eerste tien meter onder het wateroppervlak, waar de druk relatief verdubbeld en het volume gehalveerd zou moeten worden. Dat barotrauma komt het meest voor in het middenoor, waar de lucht is afgesloten door de beenderen die deze kleine ruimte omgeven en door het trommelvlies. Dit is elastisch en scheidt de trommelholte van de uit wendige gehoorgang, maar staat slechts heel weinig volumeverandering toe. Al cp 1 a 2 meter diepte kan daardoor neftige oorpijn optreden. De drukregulatie in het middenoor wordt door de verbindingsbuis, de „buis van Eustachius”, tot stand ge bracht. Zij verbindt deze kleine ruimte met de neuskeelholte, zodat er bij het .•likken lucht wordt aangevoerd om het drukverschil op te heffen. Maar dit mechanisme werkt tot enkele meters diepte. Op een diepte van vier meter ont staan al zwelling van het slijmvlies, uittreding van weefselvocht en bloe dingen in middenoor. Op grotere diepte scheurt het trommelvlies. Dit gaat ui teraard met hevige pijn gepaard, ter wijl ook water in het middenoor kan binnendringen, waardoor ernstige evenwichtsstoornissen optreden,die juist bij het duiken fataal kunnen zijn. Op geringe diepte is in de longen voldoende lucht onder verhoogde druk voorhanden im in de bijholten en in het middenoor drukcompensatie tot stand te brengen. Het gebruik van oordopjes of wattenproppen in de gehoorgang moet beslist worden afgeraden, omdat daardoor ook bloedingen en perforatie van het trommelvlies kunnen ontstaan. En nu de snorkels en de duikbrillen. Hoewel zij niet direct met het baro trauma samenhangen, moeten snorkels als gevaarlijke stukjes speelgoed be schouwd worden! De dode ruimte er van is zó groot dat er een sterke ophoping van koolzuur in optreedt, waardoor hardnekkige hoofdpijn ont staat. Daarom mag men zo’n 35 cm lange snorkel en een duikbril die ogen en neus bedekt, alleen gebruiken om van de oppervlakte af de onderwaterwereld ongestoord te kunnen observeren. Maar het is zeer gevaarlijk om de snorkel te verlengen en dieper te gaan. Dan ont staat tóch een soort barotrauma, waar bij longoedeem en bloeduitstortingen «■ondom ogen en neus kunnen optreden. Wie tóch met een goede uitrusting cp één ademteug dieper wil duiken, moet tevoren de juiste techniek ervan leren kermen én medisch onderzocht zijn. Duiken en snorkelen, ook met de eenvoudigste hulpmiddelen, kunnen dus gevaarlijk zijn, besloot de redactie van het Tijdschrift voor Geneeskunde, waaraan deze gegevens werden ont leend. aan de westelijke horizon af tekent, as socieert zoon Lajos alleen met het rassenprobleem en Vietnam. Voor deze 20-jarige student - met zijn jeans, lange haren en onafscheidelijke cola flesje het prototype van de internatio nale toekomstapostel- is de enige in breng van het westen de beat. Beat is „in” in Boedapest. Er zijn zo’n 300 beatgroepen en zelfs de bevrijdingsdag op 4 april werd overal met het mono tone ritme opgeluisterd. Maar in de met lampions versierde tuin diep in de heuvels van Boeda hoorden we die nacht geen beat, maar een rasecht zigeunerorkest. Er wordt Czardasz gedanst, de Tokajer vloeit en er staat een buffet met fogos uit het Balatonmeer en kostelijke salami. Sinds ze volwassen werden, is het deze Hongaren nog nooit zo goed gegaan. Ze leven bij de dag. De gesprekken cirke len om auto’s en buitenlandse vakan ties. Lajos en zijn vriendjes willen echter met de compromissen van hun ouders, wier geestkracht in 1956 voor goed is gebroken, niets te maken heb ben. Ze geloven in revolutionaire asce se, niet in carrière. Het klein-burgerlij- ke welvaartsgedoe van communistisch Oost-Europa is in hun ogen net zo overleefd als het gouden kalf in het Westen. De eerste generatie, die onder het marxisme is opgevoed, zoekt naar een authentieke solidariteit: de Vietcong, Che Guevara, de permanente revolutie. Ze zijn veel rationeler en veel conse quenter dan hun collega’s in het Wes ten. Over Pest, aan de andere kant van de Donau, gaat de zon op en onze gastvrouw serveert goulash in kleine koperen potjes. Als ik niet juist met Lajos had gepraat, dan zou ik nu denken dat Chroestsjovs visie van het goulash-communisme werkelijkheid was geworden. «MNOIR 0MH iSAfóFVIcSi» IFHfr KMTSlf PRIKjE tRDo, rtotr .re «ZAWBoNt) mbCHTI I

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17