Kies kostenbewust een hypotheek KOOPGOLF EIGEN HUIZEN VERWACHT BEURS DEZE WEEK 5 3 Duitsland weert 3 3 3 Voordeliger dan steeds hogere huur I stoutenbEEk a. BEHEERDER b. JONGEMAN speculatie af Wall Street PITTIGE 23 22 KOSTEN TYPEN MEDEWERKSTER JONGSTE MEDEWERKSTER NUTSSPAARBANK WEST NEDERLAND Hoofdkantoor Jansstraat 19, Haarlem Tel. 023-319270 NUTSSPAARBANK WEST NEDERLAND RISICO VUISTREGELS NO RISK CONDITIES HUURKOOP ZATERDAG 1 JULI 1972 ADVERTENTIE Pond zakte 5 ADVERTENTIE Heeft U interesse? Tevens komt er een plaats vakant voor een Zij zal de kans krijgen om alle „kneepjes" van het vak te leren. Belt U dan even 02510-25141 en maak een afspraak. In verband met uitbreiding van ons computer-bewer- kingscentrum, hebben wij plaats gekregen voor een tot f 10 000,- I IT ERSOONLIJKE ENINGEN WestHolland Bank Den Haag Kant. Heemstede Laan vah Insulinde 1 Telefoon 023-284027 ^7/77//////////////Z///7////Z/////////////////////^ Scheepsbouw Onze gedachten gaan uit naar ’n meisje van 16-20 jaar, die goed met de schrijfmachine overweg kan. I 13 tvvvvvvvvwwvvvvvvvvvvwwvvvvvvvvvvvvvvvvvvv VVVVVVVVVWbrWVVVWVVVVVWVVVVVVVWVVVVVVVVVV Wij vragen leeftijd 25-35 jaar 5 1 cursussen die in 3 1 1 r 118.20- 118.50 53.20- 53.30gl 129.90-130.00 De omzet in Wall Street was 12.860.00 aandelen. Dow Jones- cijfers: Industrie 929.03 (+2.78). Sporen 233.30 (+0.69), Nutsbe drijven 106.63 (+0.29). de eerste en grootste spaarinstelling in haar werk gebied tussen Wervershoof en Sassenheim voor modern geldverkeer, alle bank-, effecten- en as- surantiezaken en vakantiereizen. Breestraat 84 - umoncentrum j Beverwijk - Telefoon (02510) 2 5141 Santa Fé Ind Can Pacific Illinois Cent. Penna Centr South Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brands Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr. Dup de Nem East. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Am. Motors DEN HAAG. Voor 1 januari van het komende jaar verwachten woningbureaus en makelaars een koopgolf in huizen. D reden: de BTW gaat omhoog, grondprijzen stijgen onrustbarend en sterk oplopende loonkosten werken door in de verkoop prijzen. Bovendien speelt op de achter grond mee de huurverhoging van 20 pet die bouwminister Udink tussen 1973 en 1975 van kracht wil laten worden. Voegt men daaraan toe dat door de huuraanpas- singsvoorstellen van de minister er nog wel eens zo’n 8 pet kan bij komen, dan is de conclusie dat de huishuren bijna een derde hoger zullen worden. De vraag is bovendien of het bij die 20 pet zal blijven. Er is dus eens temeer reden voor een huurder om zich af te vragen waarom hij eigenlijk niet zou kopen. In dat geval heeft hij tenminste iets voor zijn geld. Als huurder ziet hij er nooit wat van terug. Het pond zakte tot ruim 5 percent beneden zijn oude waarde maar de dol lar wist zich aardig te handhaven. Niette min had Wall Street een slechte week. Di rect na het bericht over het Engelse besluit het pond sterling te laten zweven koos Wall Street de weg terug en dat is Gisteren 392 52% 21% 37% 110% 45% 56% 49% 74% 45% 32% 35% 9% 14 16% 29% 50% 37 63% 33% Van de betreffende persoon wordt verwacht dat hij de verantwoording draagt voor de gehele gang van zaken op zijn kantoor, belangstelling heeft voor omgang met publiek, leiding kan geven aar jonge assistenten, opleiding heeft genoten op Mulo-niveau of hoger. Bankervaring strekt tot aan beveling 29% 15% 31% 4 44% 29% 30% 43% 19% 41% 47 18 27% 30% 60% 24% 36% 164 132% 65% 74% 28 8% dure aangelegenheid zouden zijn. Dat is waar, als er geen goede winstdelingsrege- ling aan verbonden is. Er zijn levens verzekeraars die in hun statuten hebben staan dat de winst voor een behoorlijk deel ten goede moet komen aan de deel nemers. En dan kunnen de lasten beslist meevallen, ook al omdat het rentegedeelte voor de lening helemaal aftrekbaar is. Bij deze vorm van geldverstrekking lost men de hele lening pas een het eind van het contract af met het geld dat dan uit de levensverzekering (ter hoogte van hetzelf de bedrag) beschikbaar komt. Bij tussen- tijs overlijden is het huis vrij voor de achterblijvende gezinsleden. De gewone hypotheek, waarbij steeds een vast bedrag wordt afgelost, houdt een aflopend lastenpatroon is. Vrijwel alle geldgevers hebben die wel in hun pakket zitten. Het uitstaande bedrag wordt steeds kleiner, de rente daarover dus ook en de periodieke lasten (rente plus aflossing) nemen derhalve eveneens af. Deze hypo theek is te combineren met een dalende risico-verzekering. Voorbeeld: de hypo theek is ƒ50.000 met een looptijd van 30 jaar. Ieder jaar wordt ongeveer 1700 afgelost, na drie jaar dus ongeveer 5 mille. Overlijdt dan de kredietnemer die voor hetzelfde bedrag als zijn hypotheek een dalende risico-verzekering had geslo ten, dan keert die verzekering op dat moment ongeveer 45 mille uit. Het huis is dus vrij. De raiffeisen- en boerenleen banken kennen een van dag tot dag varia bel rentepercentage. In de praktijk komt’t erop neer dat het eens per jaar wordt gewijzigd. Per 1 juli wordt het voor hypotheken zonder top 8%. In die percen tages zit hier en daar wel wat muziek. Er zijn de laatste tijd aanbiedingen van ÖO’/o hypotheken tegen 7%%. In die gevallen doet men er goed aan een aantal vergelij kende offertes te laten maken, waarin alle condities tegen elkaar kunnen worden afgewogen. U ziet dan zelf wel wat in uw geval het gunstigst is. Kan iedereen nu maar ongelimiteerd hy potheek krijgen? Nee, de geldgever moet een paar vuistregels hanteren om er zeker van te zijn dat de klant aan zijn verplich tingen blijft voldoen. Zo geeft het Bouw fonds hypotheek tot maximaal 2,5 maal het bedrag van het bruto-inkomen. De lastennorm is in het algemeen 20 pet van die verdiensten. Slotkoersen Eer gisteren Gisteren 29% 16% 31% 4 44 29 30% 44 I 19 41% 46% 18% 27% 20% 30’4 59% 24% 36% 164% 131 65% 75 27’/. 8% Slotkoersen Eer gisteren 391% 32% 31% 51% 22% 33% 21% 37 ^111% 45% 55% 50 74% 44% 32% 34% 9 13% 16% 29% 51 37% 64% 34 als het huis nog niet is opgeleverd, make laarscourtage 1,68 pet (inclusief btw) van de koopsom als de bewuste makelaar tenminste een opdracht van de koper heeft gekregen, en registratierecht dat 5 pet van de koopsom bedraagt en in de regel alleen op tafel moet komen voor bestaande huizen. Aangenomen dat hij per maand 300 kwijt is aan zijn huisbaas, kost huren hem in 25 jaar liefst 90 mille. En dat is er nog geen rekening gehouden met tus sentijdse huurverhogingen, die er beslist zullen komen. Als je die maandlasten eens omzet in een hypotheek, ben je na al die jaren een stuk beter af. Want: geld lenen in een tijd van inflatie is nu eenmaal voordelig. Je lost af met guldens die, uitgedrukt in koopkracht, steeds min der waard worden. En het rentegedeelte van een hypothecaire lening is fiscaal aftrekbaar. Dat zijn voordelen die aan de huurder voorbij gaan. Naarmate de prij zen, de arbeidslonen en de belastingen «tijgen, worden ook de huren hoger. som van aflossing en rente is de hele looptijd van de lening hetzelfde en bij voortijdig overlijden van de geldnemer is het huis voor de nabestaanden vrij. De lasten komen ruw becijferd neer op zo’n ƒ7,75 tot ƒ8 per geleende duizend gulden. De geldgevers hebben er mooie tabellen voor waarin precies is af te lezen hoe het belastingvoordeel en de geldontwaarding op de duur uitwerken. Na 25 of 30 jaar betekent het bedrag dat u maandelijks betaalt nog maar een fractie van de koopkracht, die datzelfde geld in het be gin had. Wie nemen er zoal hypotheek? Dat zijn behalve pensioenfondsen, handels- en spaarbanken en het Bouwfonds Neder landse Gemeenten, de hypotheekbanken, de levensverzekeraars en de boerenleen- en raiffeisenbanken. Particulieren, bouw- en spaarkassen en begrafenisondernemingen geven ook wel kredieten, maar hun markt aandeel is vrij gering. Een van de nieuw ste typen hypotheek is de annuïteiten lening met ingebouwde risicoverzekering. Die zit in het pakket van de AMRO-bank, het Bouwfonds, bepaalde spaarbanken en De Westland-Utrecht hypotheekbank. De IBM Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc. Vacum Stand. Br. Stand. Old N. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp. Us. Steel Westingh. Woolworth Ford K.L.M. (Van een medewerker) AMSTERDAM. Voor de beurswereld was het een moeilijke week. Evenals vo rig jaar in juni moesten ook nu valutaire stormen verwerkt worden. Hier en daar ging dat niet zonder averij, hoewel de uiteindeljjke afloop nog meeviel. Het Britse pond is gaan zweven en trok in valuta's mee, maar na een internationaal akkoord daarover kwamen de geld- en va- lutamerkten al spoedig weer tot rust. de gehele week zo gebleven. Men had kennelijk nog de verse herinneringen aan de valutamisère van vorig jaar, die ook in juni begon maar voor Amerika in augus tus een climax bereikte toen de dollar ging zweven. Het herstel in het vertrouwen van de' Amerikaanse munt is duidelijk genoeg nog niet zodanig hersteld, dat men op de New Yorkse effectenbeurs de jongste va lutacrisis met een gerust hart onder de ogen durft zien. Daarbij komt dat pas nu de eerste tekenen zichtbaar worden die op een positief effect duiden van de vorig jaar december aangenomen nieuwe dol larkoers. Tot dusver ging de Amerikaans handelsbalans maandelijks nog steeds on der zware tekorten gebukt. Het laatste bericht hierover echter wees op een ster ke verbetering en de verwachtingen op gestadige verdere verbeteringen ontvingen sterke steun. Desondanks blijft men in Wall-Streetkringen nog steeds uiterst te rughoudend en beducht voor de internati onale speculatie. Voor de Amsterdamse beurs betekende de monetaire crisis enkele dagen van terughoudendheid maar toch ook weer een spoedig herstel. De koersdalingen duurden maar kort en vele verliezen kon den tegen het eind van de week weer in nieuwe winsten worden omgezet. Wel viel het opnieuw op dat de dagelijkse omzet ten sterk zijn verminderd, hetgeen op de vakantietijd zou kunnen wijzen. Ook wa« het niet duidelijk of het buitenland op grote schaal intervenieerde. Het enige be langrijke aandeel dat opvallend sterk te rugliep was Unilever. Dit concern dat zoals bekend half Nederlands, half Engels georiënteerd is, leed onder verkoopdruk en moest deze week rond 10 afstaan. Koninklijke Petroleum handhaafde zich veel beter en kon ondanks eveneens een gemengd Nederland-Engels karakter het verlies op enkele guldens beperkt houden. Zeer grillig reageerde Heineken die de valutacrisis eerst met een verlies van ƒ20 beantwoordde daarna dit verlies halveerde maar uiteindelijk toch weer dicht op dit verlies terugviel. Hoogovens verloor 5 Akzo echter kon 2 aantrekken. Een verrassende ontwikkeling onderging de KNSM die onverwacht 16 omhoog schoot en op dit hogere niveau bleef hangen. De overige scheepvaartwaarden waren verdeeld met afbrokkelend voor Scheepvaart Unie tot dicht'tegen 100, maar was oplopend voor de Holland- Amerika Lijn. Banken waren aanvanke lijk hoger maar moesten later in de week nogal wat terrein prijsgeven. •- Sollicitaties richten aan of telefonisch kontakt op nemen met Afd. Personeelszaken van de In de No Risk-hypotheek waarmee de Westland-Utrecht de laatste tijd zo naar stig adverteert, zit nog een extraatje. Ook de man die onverhoopt blijvend arbeids ongeschikt wordt, krijgt zijn hypotheek schuld kwijtgescholden. Het Bouwfonds kent buiten de vaste rente ook de variabe le, waarbij de maandbedragen om de vijf jaar worden herzien. Wie zijn huis ver koopt en meteen een ander wil kan het meerdere gedeelte van de daarvoor beno digde hypotheek tegen de oude rentecon- dities krijgen, als er maar niet meer dan l.SVoverschil zit tussen de dagrente en het oude percentage. Een ander interessant pluspunt van de Bouwfondshypotheek is dat geldnemers maar de helft van hun werkelijke hypotheeklasten hoeven te be talen zolang het koophuis in aanbouw en nog niet opgeleverd is.En wat doen de levensverzekeringsmaatschappijen? Van de kant van de consumentenorganisaties is wel eens opgemerkt dat hypotheken met een gemengde levensverzekering een Wat moet er zoal op tafel komen als u een huis koopt? In de eerste plaats meest- tal 10 pet van de koopsom, als u „vrij op naam” koopt en met gemeente-garantie. Die garantie heeft niets met de kwaliteit van uw huis te maken, maar geeft de geldverstrekker de zekerheid dat hij aan zijn trekken komt, mocht het huis door wanbetaling tussentijds moeten worden verkocht. Die zekerheid is de financier van uw huis zoveel waard, dat hij ver boven de normale norm voor nieuwbouw huizen: 75 pet van de koopsom, wil uit gaan. Voor die 90 pet met garantie rekent hij géén extra rente. Dat gebeurt wél als u voor een huis zonder gemeentegarantie een 90 pet hypotheek wil hebben. U betaalt dan doorgaans 1 pet meer over het extra krediet dat u nodig hebt om buiten de normale norm aan die 90 pet te komen. Een dergelijke top-hypotheek (want zo heet-ie in de praktijk) kunt u nooit op oud-bouw krijgen, tenzij daar in de toekomst ook nog eens betere en liefst garantieregels voor zouden komen. Op bestaande huizen wordt in de regel niet meer dan tweederde van de taxatiewaarde verstrekt, die op zichzelf 80 tot 90 pet van de koopsom bedraagt. In de praktijk komt het er dus op neer, dat je 50 tot 60 pet op een bestaand huis kunt krijgen. Voor de meeste mensen met weinig geld is dat niet interessant, omdat ze dan teveel uit eigen mogelijkheden op tafel moeten brengen. Waar dan vermoedelijk nog bij komt, dat er ook nog wat vertimmerd zal moeten worden. Als u „vrij op naam koopt”, hoeft u zelf alleen maar de hypotheekkosten te dra gen. Dat zijn dan de kosten voor de hypotheekakte: 2,7 tot 1 pet, variabel a, naar gelang de grootte van het krediet, afsluitprovisie: 0,5 tot 2 pet, die overigens lang niet overal in rekening wordt ge bracht, en taxatiekosten van 1,68 promille (inclusief het huidige btw-tarief) als het om een bestaand huis gaat. Neemt u het huis op de conditie „kosten koper” dan moet u nog eens rekenen op: transport kosten (notaris en kadaster) die 2 tot 1,3 pet kunnen bedragen, afhankelijk van de koopsom, ook te voldoen over de grond U moeit er vanaf heden rekening mee houden dat uw aftrekmogelijkheden van regeringswege zijn beperkt als u eenmaal huisbezitter geworden bent. Wat in dit opzicht voor de toekomst moet worden verwacht, is nog onzeker. Op het ogenblik is het zo dat alleen de hypotheekkosten en de rente van de geldlening nog mogen worden afgetrokken. Dus geen onderhoud, afschrijving, verzekering, straat- en riool- belastlng of polderlasten meer. Daar staat tegenover dat u in vergelijking met de oude toestand een veel lager bedrag als huurwaarde aan de inkomstenkant hoeft op de voeren. Voor huizen van 60 tot 90 mille is dat voortaan f 600 per jaar. Daaronder 300. Het gaat daarbij om de waarde in bewoonde staat, die altijd nog zo’n 25 pet beneden de koopprijs ligt. Uit de praktijk zal moeten blijken hoe de belastingdienst deze regel hanteert. Tenslotte nog een dringend advies: zie af van ieder aanbod tot huurkoop. Volgens de wet mag u zich dan pas eigenaar noemen als u de laatste termijn hebt betaald. Gaat de .verkoper tussentijds fail liet, dan kan het bewuste huis onder u vandaan worden verkocht. Alle vooraf gaande termijnen bent u dan kwijt. JOHN BINDELS leeftijd omstreeks 20 jaar die opgeleid wenst te worden tot reserve-kassier. Zijn taak zal zijn kantoorbeheerders te assisteren, de kas te beheren en waar nodig zelfstandig als kassier op te treden. Ook leze funktie vraagt belangstelling voor omgang met publiek. Voor een ambitieuze jongeman bestaat de gele genheid een aantrekkelijke funktie te verwerven. I Wij bieden goed slaris gunstige secundaire arbeidsvoorwaarden extra uitkering aan het eind van het jaar premievrij pensioen mogelijkheid tot volgen van kantoortij’d worden gegeven. Famous schools. De Amsterdamse recht bank heeft vrijdag aan Famous Schools International n.v. in Amsterdam 'Uitstel van betaling verleerd voor de tijd van een jaar en 6 maanden, ingaand op 8 februari 1972. Als bewindvoerder is aan gewezen mr. J S van Gelder. De lokale markt stond in het teken van de scheepsbouw. Alarmerende berich ten van twee kleinere scheepswerven, de Zaanlandse en de Arnhemse scheepsbouw, maakten deze twee aandelen moeilijk ver koopbaar. De eerste noteert niet officieel, maar de tweede verloor van 140 percent op 100 percent terrein zonder handel. Rijn-Schelde-Verolme gaf een enigszins tegenstrijdig perspectief voor de rest van dit jaar, wat het aandeel zo’n f 15 kostte. Amsterdamse Droogdok wipte op fusie- speculaties royaal over de 200 percent. Bos Kalis, die IGB wil kopen. aandeelhou ders daarvan een winst van ruim 60 punten in de schoot wierp, moest er zelf 11 op verliezen. Verder waren er vele aandelen die eerst terugliepen maar naderhand de verliezen weer wisten in te lopen. Albert Heijn zakte echter f 7 en ook Wegener moest rond 10 prijs geven. Daarentegen trok Nutricia ƒ6 op. Scholten-Karton en San ders boekten winsten tot 20 punten. Ook voor de obligaties was het een onoverzichtelijke week. Ter ondersteuning van hun zwakke valuta zijn verschillende landen overgegaan tot een noga] forse disconto-verhoging. Dit gaf voor onze obligatiemarkt een drukkend effect. Daar na begonnen geruchten te circuleren dat ook in WestDuitsIand een obligatiecircuit voor buitenlanders, alleen kopen als daar tegenover obligatieverkopen vanuit het buitenland staan, zou worden ingesteld hetgeen later ook inderdaad is geschied. Ook dit verzwakte de ondergrond van onze obligatiemarkt omdat een dergelijke maatregel de rente in Duitsland naar alle waarschijnlijkheid zal doen stijgen. De nieuwste staatslening die kort geleden flink boven de emissiekoers van 100 per cent genoteerd stond, naderde dit niveau dan ook weer op angstvallige wijze. De beurs sloot enigszins gereserveerd. Avondverkeer (met tussen haakjes de slotkoers van giste ren) Kon. Olie (118.00), Philips (52.90) , Unilever (128.90) . (Van onze redactie economie) BONN. De Westduitse regering heeft gisteren maatregelen genomen om specu latief buitenlands kapitaal te weren. Dit om de verdere geldontwaarding in Duits land tegen te gaan. De maatregelen ko men neer op de verscherping van kasde- positobepalingen. Concreet betekent dit dat het toegestane leenbedrag vrijgesteld van kasdepositobepalingen te verlagen van 2 miljoen mark tot 0,5 miljoen. Kredieten boven dit bedrag moeten voor 50% in contanten bij de Deutsche Bundesbank worden gestort. Over dit bedrag wordt geen rente betaald. Eveneens worden de aankopen van obligaties, pandbrieven en soortgelijke schuldbekentenissen in D-marken, van de toestemming van de bondsregering afhan kelijk gemaakt. Beide maatregelen zijn genomen om de verdere geldontwaarding in West-Duits- land tegen te gaan. Karl Claessen, president van de Centra le Bank, op wiens dringende aanbeveling het kabinet deze maatregelen trof, ver klaarde dat de koersverhouding tussen mark en dollar in geen geval zal worden veranderd. Donderdagavond werden de geruchten over een mogelijk aftreden van minister K. Schiller, financiën en economie steeds heviger. Schiller, die zich aan de kant van de liberalen schaarde, is tegen de maatre gelen, die een aantasting van de vrije markteconomie inhouden.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 23